Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EVRA 203UG+33,9UG/24 ÓRA TRANSZD TAPASZ 9X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
G03AA Progesztogén és ösztrogén fix kombinációi
Törzskönyvi szám:
EU/1/02/223/002
Hatóanyagok:
NorelgestrominumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A lehető legnagyobb fogamzásgátló hatás elérésének érdekében fel kell hívni a betegek figyelmét, hogy az EVRA-t pontosan az előírások szerint alkalmazzák. A kezdeti útmutatásokkal kapcsolatban lásd a "Hogyan kell elkezdeni az EVRA alkalmazását" című részt.

Egyszerre csak egy transzdermális tapaszt szabad alkalmazni.

A hét ugyanazon napján (a cserenapon), mely a kezelési ciklus 8. és 15. napja, a használt transzdermális tapaszt el kell távolítani, és azonnal az új tapaszra kell cserélni.
A transzdermális tapasz cseréjét az előírt cserenapon bármikor el lehet végezni. A 22. napon kezdődő negyedik hét transzdermális tapasz nélküli.

Az új fogamzásgátlási ciklus a transzdermális tapasz nélküli hetet követő első napon kezdődik. A következő EVRA transzdermális tapaszt akkor is fel kell tenni, ha nem volt megvonásos vérzés, vagy a megvonásos vérzés még nem fejeződött be.

Semmilyen körülmények között nem lehet 7 napnál hosszabb a transzdermális tapasz nélküli időszak az alkalmazási ciklusok között. Ha a transzdermális tapasz nélküli napok száma hétnél több, nem biztos, hogy a gyógyszer alkalmazója védett a teherbeeséssel szemben. Ilyen esetben hét napig, egyidejűleg, nem hormonális fogamzásgátlót is kell alkalmazni. Az ovuláció kockázata a javasolt fogamzásgátló-mentes időszakot követően minden egyes nappal nő. Ha egy ilyen, hosszabbra nyúlt, transzdermális tapasz nélküli időszakban történt nemi aktus, a terhesség lehetőségét is számításba kell venni.

Különleges betegcsoportok
Ha a testtömeg 90 kg vagy ennél több
A fogamzásgátló hatás csökkenhet olyan nőknél, akiknek a testtömege 90 kg vagy ennél több.

Vesekárosodás
Az EVRA-t nem vizsgálták vesekárosodásban szenvedő nőknél. Nincs szükség az adagok módosítására, de mivel a szakirodalom alapján valószínű, hogy az etinilösztradiol nem kötött (szabad) frakciójának szintje magasabb, ennél a csoportnál az EVRA-t csak ellenőrzés mellett szabad alkalmazni.

Májkárosodás
Az EVRA-t nem vizsgálták májkárosodásban szenvedő nőknél. Az EVRA alkalmazása májkárosodásban szenvedő nőknél ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Menopauza után lévő nők
Az EVRA nem javallt menopauza után lévő nőknél, és az EVRA nem hormonpótló kezelésre való.

Gyermekek és serdülők
A gyógyszer biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb serdülők esetében nem igazolták. Az EVRA-nak gyermekeknél és menarche előtti serdülőknél nincs releváns alkalmazása.

Az alkalmazás módja

Az EVRA transzdermális tapaszt tiszta, száraz, szőrtelen, ép, egészséges bőrre kell felhelyezni a fartájék, a has, a felkar külső vagy a törzs felső részén, olyan helyen, ahol szűk ruházat nem dörzsöli. Az EVRA-t nem szabad az emlőre vagy vörös, irritált, illetve sebes bőrfelületre helyezni. Az esetleges irritáció elkerülése érdekében minden egymást követő transzdermális tapaszt akár ugyanazon az anatómiai egységen belül, de más bőrfelületre kell felragasztani.

A transzdermális tapaszt erősen nyomva kell tartani mindaddig, amíg a szélei jól megtapadnak.

A transzdermális tapasz tapadóképességét befolyásoló kölcsönhatások elkerülése érdekében ne vigyen fel sminket, krémet, testápolót, púdert, vagy egyéb, helyileg alkalmazandó terméket arra a bőrfelületre, ahol a transzdermális tapasz található, vagy ahová rövid időn belül felkerül.

A transzdermális tapasz alkalmazójának ajánlott naponta ellenőrizni, hogy a tapasz megfelelő módon tapad-e a bőrön.

Az EVRA transzdermális tapaszt nem szabad szétvágni, abban nem szabad semmilyen módon kárt tenni vagy azt megváltoztatni, mivel ez veszélyeztetheti a fogamzásgátló hatásosságát.

A használt transzdermális tapaszok eldobásakor a 6.6 pontban leírt utasításoknak megfelelően, körültekintően kell eljárni.

Hogyan kell elkezdeni az EVRA alkalmazását

Ha az előző ciklusban nem alkalmazott hormonális fogamzásgátlót
Az EVRA-val történő fogamzásgátlás a menstruáció első napján kezdődik. Egy transzdermális tapaszt fel kell helyezni, és egy teljes hétig (7 napig) kell viselni. Az első transzdermális tapasz felhelyezésének napja (1. nap/kezdőnap) határozza meg a következő cserenapokat. A transzdermális tapasz cserenapja minden héten ugyanezen a napon lesz (a ciklus 8., 15. és 22. napja, illetve a következő ciklus 1. napja). A 22. naptól kezdődő negyedik hét transzdermális tapasz nélküli.

Ha a kezelés az 1. ciklusban a menstruációs ciklus első napja után kezdődik, az első 7, egymást követő nap során - csak az első kezelési ciklusban - nem hormonális fogamzásgátlót is kell egyidejűleg alkalmazni.

Ha kombinált orális fogamzásgátlóról vált át
Az EVRA-kezelést a megvonásos vérzés első napján kell elkezdeni. Ha az utolsó aktív
(hormontartalmú) tabletta bevételét követő 5 napon belül nem jelentkezik megvonásos vérzés, az EVRA-kezelés megkezdése előtt a terhességet ki kell zárni. Ha a kezelés a megvonásos vérzés első napja után kezdődik, hét napig nem hormonális fogamzásgátlót is kell egyidejűleg alkalmazni.

Ha az utolsó aktív orális fogamzásgátló tabletta bevétele után több mint 7 nap telt el, az ovuláció már megtörténhetett, ezért ajánlott orvossal konzultálni az EVRA-kezelés megkezdése előtt. Ha az ilyen, hosszabbra nyúlt, tabletta nélküli időszakban történt nemi aktus, számításba kell venni a terhesség lehetőségét.

Ha kizárólag progesztogént tartalmazó módszerről történik átváltás
Kizárólag progesztogént tartalmazó fogamzásgátló tablettáról bármely napon átválthat
(implantátumról annak eltávolítása napján, injekcióról a következő injekció esedékessége napján), de az első 7 nap során kiegészítő, mechanikus fogamzásgátló módszert is alkalmazni kell.

Abortuszt vagy vetélést követően
A terhesség 20. hete előtt bekövetkezett abortusz vagy vetélés után az EVRA alkalmazása azonnal elkezdhető. Ha az EVRA alkalmazását azonnal megkezdik, kiegészítő fogamzásgátló módszer nem szükséges. Figyeljünk arra, hogy abortuszt vagy vetélést követően 10 napon belül megtörténhet az ovuláció.

A terhesség 20. hetében vagy azután bekövetkezett abortusz vagy vetélés esetén az EVRA alkalmazását az abortusz/vetélés utáni 21. napon, vagy az első spontán menstruáció első napján lehet elkezdeni, attól függően, melyik következik be hamarabb. A terhesség 20. hete utáni abortuszt követő 21. napon bekövetkező ovuláció előfordulási gyakorisága nem ismert.

Szülés után
Akik úgy döntenek, hogy nem szoptatnak, a gyermek születése után legkorábban 4 héttel kezdhetik el az EVRA fogamzásgátló kezelést. Ha ennél később kezdik, fel kell hívni a figyelmet arra, hogy az első 7 nap során kiegészítő, mechanikus fogamzásgátló módszert is alkalmazni kell. Ha azonban már történt nemi aktus, a terhességet ki kell zárni, mielőtt az EVRA-kezelést megkezdik, vagy meg kell várni az első menstruációs ciklust.

Szoptató nőkre vonatkozóan lásd a 4.6 pontot.

Mit kell tenni, ha a transzdermális tapasz teljesen vagy részlegesen leválik

Amennyiben az EVRA transzdermális tapasz teljesen vagy részlegesen leválik, és nem is ragad vissza, a gyógyszer bőrön keresztül történő felszívódása nem kielégítő.

Ha az EVRA csak egy kicsit is levált:
- egy napnál rövidebb ideig (legfeljebb 24 óra): ugyanarra a helyre azonnal ismét fel kell helyezni, vagy új EVRA transzdermális tapaszra kell cserélni. Ebben az esetben nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra. A következő EVRA transzdermális tapaszt a megszokott cserenapon kell felhelyezni.
- egy napnál hosszabb ideig (legalább 24 óra), vagy ha a tapasz alkalmazója nem tudja, mikor vált le a transzdermális tapasz: lehet, hogy az alkalmazó nincs védve a teherbeesés ellen. Meg kell szakítani az aktuális fogamzásgátlási ciklust, és új ciklust kell kezdeni új EVRA transzdermális tapasz azonnali felhelyezésével. Így új lesz az 1. nap és a cserenap is. Az új ciklus első 7 napján nem hormonális fogamzásgátló módszert is kell egyidejűleg alkalmazni.
A transzdermális tapaszt nem szabad újra felhelyezni, ha már nem ragad; ilyenkor azonnal új transzdermális tapaszt kell felhelyezni. Az EVRA transzdermális tapasz rögzítéséhez nem szabad kiegészítő ragasztóanyagot vagy kötszert alkalmazni.

Ha az EVRA transzdermális tapasz esedékes cserenapja késik

A transzdermális tapasz bármelyik ciklusának kezdetén (első hét/1. nap):
Lehet, hogy az alkalmazó nincs védve a teherbeeséssel szemben. Az új ciklus első transzdermális tapaszát azonnal fel kell helyezni, amint a késésre fény derül. Így a transzdermális tapaszra vonatkozó új cserenap, valamint új 1. nap lép életbe. Az új ciklus első 7 napján nem hormonális fogamzásgátló módszert is kell egyidejűleg alkalmazni. Ha az ilyen hosszabbra nyúlt transzdermális tapasz nélküli időszakban történt nemi aktus, számításba kell venni a terhesség lehetőségét.

A ciklus közben (második hét/8. nap vagy harmadik hét/15. nap):
- egy vagy két napig (legfeljebb 48 óra): Azonnal új EVRA transzdermális tapaszt kell felhelyezni. A következő EVRA transzdermális tapaszt a megszokott cserenapon kell felhelyezni. Ha a transzdermális tapasz felhelyezésének első kimaradt napját megelőző 7 napban a transzdermális tapaszt előírásszerűen alkalmazta, nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra.
- több mint két napig (legalább 48 óra): Lehetséges, hogy a transzdermális tapasz alkalmazója nincs védve a teherbeeséssel szemben. Az alkalmazónak az aktuális fogamzásgátlási ciklust meg kell szakítania, és azonnal új négyhetes ciklust kell kezdenie új EVRA transzdermális tapasz felhelyezésével. Így új lesz az 1. nap és új lesz a cserenap. Az új ciklus első 7, egymást követő napján nem hormonális fogamzásgátlót is kell egyidejűleg alkalmazni.

A ciklus végén (negyedik hét/22. nap)
- Ha az EVRA transzdermális tapaszt nem távolította el a 4. hét elején (22. nap), akkor a lehető leghamarabb meg kell azt tennie. A következő ciklust a megszokott cserenapon kell elkezdeni, ami a 28. napot követő nap. Nincs szükség kiegészítő fogamzásgátlásra.

A cserenap megváltoztatása

A menstruációs ciklus elhalasztása érdekében a 4. hét elején (22. nap) új transzdermális tapaszt kell felhelyezni, figyelmen kívül hagyva a transzdermális tapasz nélküli időszakot. Áttöréses vagy pecsételő vérzés előfordulhat. A transzdermális tapasz viselésének 6, egymást követő hete után 7 napos transzdermális tapasz nélküli időszakot kell tartani. Ezt követően az EVRA szokásos alkalmazását kell újrakezdeni.

Ha a tapasz alkalmazója meg kívánja változtatni a cserenapot, az aktuális ciklust be kell fejeznie, és a megfelelő napon el kell távolítani a harmadik EVRA transzdermális tapaszt. Új cserenapot a transzdermális tapasz nélküli hét során lehet megválasztani; az új ciklus első EVRA transzdermális tapaszát a kívánt első napon kell felhelyezni. 7 egymást követő napnál több, transzdermális tapasz nélküli nap nem megengedett. Minél rövidebb a transzdermális tapasz nélküli időszak, annál nagyobb a kockázat, hogy nem lesz megvonásos vérzés, és a következő kezelési ciklusban áttöréses vagy pecsételő vérzés jelentkezhet.

Enyhe bőrirritáció esetén

Ha a transzdermális tapasz alkalmazása kellemetlen bőrirritációt eredményez, a következő cserenapig új transzdermális tapasz, új helyre helyezhető fel. Egyszerre csak egy transzdermális tapaszt szabad alkalmazni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A kombinált hormonális fogamzásgátlók nem alkalmazhatók az alábbi állapotokban. Ha ezen állapotok közül valamelyik az EVRA alkalmazása során előfordul, az EVRA alkalmazását azonnal abba kell hagyni.
• Jelenleg fennálló vénás thromboembolia (VTE), illetve ennek kockázata
• Vénás thromboembolia - jelenleg fennálló (antikoaguláns-kezelés mellett) vagy kórtörténetben szereplő (pl. mélyvénás thrombosis [MVT] vagy tüdőembólia [TE]).
• A vénás thromboembolia kialakulásával kapcsolatosan ismert, öröklődő vagy szerzett hajlam, mint például APC-rezisztencia (ideértve az V. véralvadási faktor Leidenmutációját), antithrombin III-hiány, protein C-hiány, protein S-hiány.
• Nagy műtéti beavatkozás, ami hosszú ideig tartó immobilizációval jár (lásd 4.4 pont).
• A vénás thromboembolia nagy kockázata, több kockázati tényező fennállása miatt (lásd 4.4 pont).
• jelenleg fennálló artériás thromboembolia (ATE), illetve ennek kockázata
• Artériás thromboembolia - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő artériás thromboembolia (pl. myocardialis infarctus), illetve prodromalis állapot (pl. angina pectoris).
• Cerebrovascularis betegség - jelenleg fennálló vagy a kórtörténetben szereplő stroke vagy prodromalis állapot (pl. tranziens ischaemiás attak, TIA)
• Ismert öröklődő vagy szerzett hajlam az artériás thromboembolia kialakulására, mint például a hyperhomocysteinaemia és antifoszfolipid antitestek (antikardiolipin antitestek, lupus anticoagulans).
• Fokális neurológiai tünetekkel járó migrén a kórtörténetben.
• Az artériás thromboembolia magas kockázata több kockázati tényező (lásd 4.4 pont) vagy egy súlyos kockázati tényező fennállása miatt, mint például:
- értünetekkel járó diabetes mellitus
- súlyos hypertonia
- súlyos dyslipoproteinaemia
• a készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység;
• ismert vagy gyanítható emlőrák;
• endometrium carcinoma, illetve más ismert vagy gyanítható ösztrogénfüggő neoplasia;
• rendellenes májfunkció a májsejtek akut vagy krónikus megbetegedése miatt;
• májadenoma vagy -carcinoma;
• nem diagnosztizált, rendellenes, genitalis vérzés;
• ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirt és dazabuvirt, glekaprevir/pibrentaszvirt vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirt tartalmazó gyógyszerekkel történő egyidejű alkalmazás (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

Ha az alábbiakban felsorolt állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike fennáll, az EVRA alkalmazhatóságát meg kell beszélni a nővel.

Ha ezen állapotok vagy kockázati tényezők bármelyike súlyosbodik vagy először alakul ki, a nőnek azt kell tanácsolni, hogy keresse fel kezelőorvosát, aki a továbbiakban eldönti, hogy abba kell-e hagyni az EVRA alkalmazását.

Nincs klinikai bizonyíték arra, hogy a transzdermális tapasz bármilyen szempontból biztonságosabb, mint a kombinált orális fogamzásgátlók.

Az EVRA terhesség alatt nem javallt (lásd 4.6 pont).

A vénás thrombembolia (VTE) kockázata

Mindegyik kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazása növeli a vénás thromboembolia (VTE) kockázatát ahhoz képest, mint ha a készítményt nem alkalmaznák. A levonorgesztrelt, norgesztimátot vagy noretiszteront tartalmazó készítmények alkalmazása jár a VTE legalacsonyabb kockázatával. Más készítmények, mint például az EVRA alkalmazása esetén ez a kockázat akár kétszeres is lehet. A VTE legalacsonyabb kockázatával járó készítménytől eltérő bármely más készítmény alkalmazásával kapcsolatos döntést csak a nővel történő megbeszélést követően szabad meghozni, így gondoskodva arról, hogy a nő megértette az EVRA alkalmazásával járó VTE kockázatát, továbbá azt, hogy az aktuális kockázati tényezői miképpen befolyásolják ezt a kockázatot, illetve, hogy a VTE kockázata a legelső alkalmazás első évében a legmagasabb. Némi bizonyíték rendelkezésre áll arra nézve is, hogy a kockázat fokozott, ha a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását 4 hétig vagy tovább tartó szünet után újrakezdik.

Kombinált hormonális fogamzásgátlót nem alkalmazó és nem terhes 10 000 nő közül 2 nőnél alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt. Ugyanakkor a háttérben álló kockázati tényezők függvényében ez a kockázat egyénenként sokkal magasabb is lehet (lásd alább).
Levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlót szedő 10 000 nő közül a becslések szerint 6 nőnél1 alakul ki VTE egy egyéves időszak alatt. A vizsgálatok szerint az EVRA-t alkalmazó nőknél a VTE incidenciája akár 2-szer magasabb is lehet, mint azoknál, akik levonorgesztrelt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmaznak. Ez 10 000, EVRA-t alkalmazó nő körében, éves szinten, hozzávetőlegesen 6-12 VTE-nek felel meg.
Mindkét esetben, a VTE évenkénti száma alacsonyabb a terhesség során, illetve a postpartum időszakban vártnál.
A VTE az esetek 1-2%-ában halálos kimenetelű lehet.

A VTE-események 10 000 nőre vonatkoztatott száma, egy év alatt


Kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazók körében rendkívül ritkán más ereket, pl. hepaticus, mesenterialis, renalis és retinalis vénákat és artériákat érintő thrombosisról számoltak be.

A VTE kockázati tényezői
A kombinált hormonális fogamzásgátlót alkalmazók körében a vénás thromboemboliás szövődmények kockázata jelentősen emelkedhet olyan nőknél, akiknek további kockázati tényezői vannak, különösen akkor, ha ezekből több is jelen van (lásd táblázat).

Az EVRA alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében a vénás thrombosis kialakulásának kockázata magas (lásd 4.3 pont). Ha valamely nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a VTE teljes kockázatát kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: A VTE kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Elhízás (a testtömegindex nagyobb mint
30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen nő. Különösen fontos figyelembe venni akkor, ha más kockázati tényezők is jelen vannak.
Hosszú ideig tartó immobilizáció, nagy műtéti beavatkozás, az alsó végtagon vagy a medencén végzett bármilyen műtét, idegsebészeti beavatkozás vagy jelentős trauma



Megjegyzés: ideiglenes immobilizáció, ideértve a >4 órás repülőutat is, szintén a VTE kockázati tényezője lehet, különösen más kockázati tényezőkkel rendelkező nőknél
Ilyen helyzetekben javasolt a tapasz alkalmazásának felfüggesztése (elektív műtétet megelőzően legalább 4 héttel), és az alkalmazást csak a teljes mobilizációt követő két hét elteltével javasolt folytatni. A nem kívánt terhesség elkerülésére másik fogamzásgátló módszert kell alkalmazni.
Thrombosis elleni kezelés alkalmazása mérlegelendő, ha az EVRA alkalmazását előzetesen nem függesztették fel.

Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló vénás thromboembolia, különösen akkor, ha ez viszonylag korai életkorban jelentkezett).
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
VTE-vel összefüggő más egészségi probléma
Rák, szisztémás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, krónikus gyulladásos bélbetegség (Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa) és sarlósejtes anaemia.
Magasabb életkor
Különösen 35 éves kor felett

A visszértágulatoknak (varicositas) és a felszínes thrombophlebitisnek a vénás thrombosisok kialakulásában vagy progressziójában betöltött szerepével kapcsolatban nincs egyetértés.

Tekintettel kell lenni a thromboembolia emelkedett kockázatára a terhesség és különösképpen a gyermekágy 6 hetes időszaka során (a terhesség és szoptatással kapcsolatos információkért lásd a 4.6 pontot).

A VTE (mélyvénás thrombosis és tüdőembólia) tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A mélyvénás thrombosis (MVT) tünetei közé tartozhatnak:
- egyoldali vagy valamely lábszárvéna mentén tapasztalható lábszár- és/vagy lábduzzanat,
- a lábszár fájdalma vagy érzékenysége, amit lehet, hogy csak állás vagy járás közben észlel a beteg,
- az érintett lábszár fokozott melegsége; a lábszár bőrének vörössége vagy elszíneződése.

A tüdőembólia (TE) tünetei közé tartozhatnak:
- hirtelen fellépő, megmagyarázhatatlan légszomj vagy szapora légzés;
- hirtelen fellépő köhögés, amihez vérköpés társulhat;
- éles mellkasi fájdalom;
- erős szédülés vagy szédülékenység; - szapora vagy szabálytalan szívverés.

E tünetek némelyike (pl. "légszomj", "köhögés") nem specifikusak, és összekeverhetők gyakoribb vagy kevésbé súlyos események tüneteivel (pl. a légúti fertőzésével).

Az érelzáródás egyéb jelei közé tartozhatnak: hirtelen fájdalom, duzzanat és a végtag enyhén kékes elszíneződése.

Ha az elzáródás a szemben alakul ki, akkor a tünetek a fájdalmatlanul kialakuló homályos látástól a látásvesztésig súlyosbodó tünetekig terjedhetnek. Néha a látásvesztés szinte azonnal kialakul.

Az artériás thromboembolia (ATE) kockázata
Az epidemiológiai vizsgálatok összefüggésbe hozták a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazását az artériás thromboembolia vagy a cerebrovascularis történések (pl. átmeneti ischaemiás attak, stroke) emelkedett kockázatával. Az artériás thromboemboliás események akár halálos kimenetelűek is lehetnek.

Az ATE kockázati tényezői
Az artériás thromboemboliás szövődmények vagy a cerebrovascularis események kockázata emelkedik a kockázati tényezőkkel rendelkező, kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nők körében (lásd táblázat). Az EVRA alkalmazása ellenjavallt, ha a nőnek egy súlyos vagy több olyan kockázati tényezője is van, amelynek következtében magas az artériás thrombosis kialakulásának kockázata (lásd 4.3 pont). Ha egy nőnél egynél több kockázati tényező áll fenn, akkor lehetséges, hogy a kockázat emelkedése nagyobb, mint az egyedi tényezők összege, ezért ilyen esetben a teljes kockázatot kell figyelembe venni. Ha az előny-kockázat mérleg kedvezőtlen, akkor a kombinált hormonális fogamzásgátlót nem szabad felírni (lásd 4.3 pont).

Táblázat: Az ATE kockázati tényezői
Kockázati tényező
Megjegyzés
Magasabb életkor
Különösen 35 éves kor felett
Dohányzás
A nőket figyelmeztetni kell a dohányzás kerülésére, amennyiben kombinált hormonális fogamzásgátlót kívánnak alkalmazni. Nyomatékosan javasolni kell más fogamzásgátló módszer alkalmazását azon 35 év feletti nők számára, akik folytatják a dohányzást.

Hypertonia

Elhízás (a testtömegindex nagyobb mint 30 kg/m2)
A kockázat a BMI emelkedésével jelentősen emelkedik. Ez különösen további kockázati tényezővel rendelkező nőknél fontos.
Pozitív családi kórtörténet (testvérnél vagy szülőnél valaha előforduló artériás thromboembolia, viszonylag fiatal életkorban pl. 50 éves kor előtt).
Ha öröklődő hajlam gyanúja merül fel, akkor specialista tanácsát kell kikérni, mielőtt bármilyen kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásával kapcsolatban döntés születne.
Kockázati tényező
Megjegyzés
Migrén
A kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása során a migrén gyakorisága és súlyossága fokozódhat (ami a cerebrovascularis esemény előrejelzője lehet), így ez indokolhatja a készítmény alkalmazásának azonnali abbahagyását.
Nemkívánatos vascularis eseményekkel járó más egészségi probléma
Diabetes mellitus, hyperhomocysteinaemia, szívbillentyű-betegség és pitvarfibrilláció, dyslipoproteinaemia és szisztémás lupus erythematosus.

Az ATE tünetei
Tünetek jelentkezése esetén a nőnek azt kell javasolni, hogy sürgősen forduljon orvoshoz, és tájékoztassa az egészségügyi szakembert arról, hogy kombinált hormonális fogamzásgátlót szed.

A cerebrovascularis történések tünetei közé tartozhatnak:
- az arc, kar vagy lábszár, különösen a test egyik felén hirtelen kialakuló zsibbadása vagy gyengesége;
- hirtelen kialakuló járásprobléma, szédülés, egyensúly- vagy koordinációs zavar;
- hirtelen kialakuló zavartság, beszéd- vagy beszédértési zavar;
- az egyik vagy mindkét szemet érintő hirtelen látászavar;
- hirtelen jelentkező, súlyos vagy elhúzódó, ismeretlen okból fennálló fejfájás; - eszméletvesztés vagy ájulás, görcsrohammal vagy anélkül.

Az ideiglenes tünetek átmeneti ischaemiás attakra (TIA-ra) utalnak.

A myocardialis infarctus (MI) tünetei közé tartozhatnak:
- a mellkast, a kart vagy a szegycsont alatti területet érintő fájdalom, diszkomfort, nyomás, nehézségérzés, nyomásérzés vagy teltségérzés;
- a hátba, állba, torokba, karba vagy hasba sugárzó diszkomfort;
- teltségérzés, emésztési zavarra utaló érzés vagy fulladásérzés;
- verejtékezés, émelygés, hányás vagy szédülés; - rendkívüli gyengeség, szorongás vagy légszomj; - szapora vagy szabálytalan szívverés.

A kombinált fogamzásgátlót alkalmazó nők figyelmét határozottan fel kell hívni, hogy menjenek el orvosukhoz, ha esetleges thrombosis tüneteit tapasztalják. Feltételezett vagy igazolt thrombosis esetén a hormonális fogamzásgátló alkalmazását abba kell hagyni. A véralvadásgátló-kezelés (kumarinok) teratogén hatása miatt megfelelő fogamzásgátlást kell elkezdeni.

Daganatok
Néhány epidemiológiai vizsgálatban a kombinált orális fogamzásgátlókat hosszú távon alkalmazóknál a méhnyakrák megnövekedett kockázatát jelentették, de továbbra is ellentmondásos, milyen mértékben tulajdonítható ez a megállapítás a szexuális viselkedés, illetve más tényezők, például a humán papillómavírus (HPV) zavaró hatásainak.

54 epidemiológiai vizsgálat metaanalízise a diagnosztizált emlőrák kockázatának enyhe növekedését (RR = 1,24) mutatta olyan nőknél, akik aktuálisan kombinált orális fogamzásgátlókat alkalmaznak. A megnövekedett kockázat fokozatosan eltűnik a kombinált orális fogamzásgátló alkalmazásának befejezését követő 10 év során. Mivel az emlőrák ritka a 40 év alatti nőknél, a diagnosztizált emlőrák többleteseteinek száma a kombinált orális fogamzásgátlókat az adott időben, vagy azt közvetlenül megelőzően alkalmazóknál az emlőrák teljes kockázatához képest kicsi. A diagnosztizált emlőrákok a gyógyszert valaha alkalmazók körében klinikailag kevésbé előrehaladott stádiumúak általában, mint azoknál, akik a gyógyszert soha nem alkalmazták. Lehetséges, hogy az emelkedett kockázat annak tulajdonítható, hogy a kombinált orális fogamzásgátlókat alkalmazó egyéneknél hamarabb diagnosztizálják a emlőrákot, vagy tulajdonítható a kombinált orális fogamzásgátlók biológiai hatásainak, illetve tulajdonítható a két említett tényező kombinációjának is.

Ritka esetekben benignus májdaganatokat, és ennél is ritkábban malignus májdaganatokat jelentettek a kombinált orális fogamzásgátlókat alkalmazók körében. Elszigetelt esetekben ezek a daganatok életet veszélyeztető hasüregi vérzésekhez vezettek. Ezért a májdaganatot számításba kell venni a differenciáldiagnózis felállításakor, ha az EVRA-t alkalmazó nőknél erős, a has felső részét érintő fájdalom, májmegnagyobbodás vagy hasüregi vérzésre utaló jelek fordulnak elő.

Pszichiátriai kórképek
A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív, akár közvetlenül a kezelés megkezdését követően jelentkező tünetek esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

Egyéb állapotok
- A fogamzásgátló hatás csökkenhet a 90 kg-os, vagy ennél nagyobb testtömegű nők esetében (lásd 4.2 és 5.1 pont).
- Hypertriglyceridaemiás nőknél, vagy akiknek a családjában előfordult ilyen, a pancreatitis kockázata magasabb lehet a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazásakor.
- Habár sok, hormonális fogamzásgátlót alkalmazó nőnél enyhe vérnyomás-emelkedést jelentettek, a klinikai szempontból jelentős vérnyomás-növekedés ritka. Nem állapítottak meg határozott kapcsolatot a hormonális fogamzásgátlók alkalmazása és a klinikailag manifeszt hypertensio között. Ha meglévő hypertensio mellett kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazásakor a tartósan magas vérnyomásértékek vagy a vérnyomás jelentős növekedése nem reagál megfelelően az antihypertensiv kezelésre, a kombinált hormonális fogamzásgátló alkalmazását meg kell szüntetni. A kombinált hormonális fogamzásgátló szedését újra el lehet kezdeni, ha a vérnyomásértékeket normalizálni lehet antihypertensiv kezeléssel.
- Mind a terhesség, mind a kombinált orális fogamzásgátló alkalmazásának ideje alatt az alábbi állapotok előfordulását vagy rosszabbodását jelentették, de a fogamzásgátlókkal való kapcsolat bizonyítása nem meggyőző: cholestasis okozta sárgaság és/vagy bőrviszketés; epehólyagmegbetegedés, beleértve a cholecystitist és cholelithiasist is; porphyria; szisztémás lupus erythematosus; haemolyticus ureamias szindróma; Sydenham-chorea (Chorea minor); herpes gestationis; otosclerosis okozta hallásvesztés.
- A májfunkció akut vagy krónikus zavara a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazásának megszüntetését teheti szükségessé, amíg a májfunkció markerei normalizálódnak. Az előző terhesség vagy szexuálszteroidok alkalmazása alatt előforduló epepangás okozta bőrviszketés ismételt kialakulása a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazásának megszüntetését teszi szükségessé.
- Habár a kombinált hormonális fogamzásgátlók hatással lehetnek a perifériás inzulin-rezisztenciára és a glükóztoleranciára, nincs bizonyíték arra nézve, hogy a diabetes kezelésének rendjét meg kellene változtatni a kombinált hormonális fogamzásgátlók alkalmazása alatt. A diabeteses nőket azonban gondosan figyelemmel kell kísérni, különösen az EVRA alkalmazásának kezdeti szakaszában.
- Az endogen depressio, az epilepsia, a Crohn-betegség és a colitis ulcerosa súlyosbodását jelentették kombinált orális fogamzásgátló alkalmazása mellett.
- Az exogén ösztrogének örökletes és nem örökletes (szerzett) angioedema tüneteinek kialakulását vagy a meglévő tüneteinek exacerbatióját okozhatják.
- A hormonális fogamzásgátlás alkalmazása során esetenként előfordulhat chloasma, különösen olyan egyének esetében, akiknél előfordultak már terhességi foltok. A készítmény chloasmára hajlamos alkalmazói kerüljék a napsugárzást vagy az ultraibolya sugárzást az EVRA alkalmazásának ideje alatt. A chloasma gyakran nem teljesen visszafordítható.

Orvosi vizsgálat/konzultáció
Az EVRA alkalmazásának megkezdése vagy újrakezdése előtt fel kell venni a teljes kórtörténetet (beleértve a családi kórtörténetet is), és ki kell zárni a terhességet. Meg kell mérni a vérnyomást, továbbá az ellenjavallatok (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetések (lásd 4.4 pont) szerinti fizikális vizsgálatot kell végezni. Fontos, hogy felhívják a nő figyelmét a vénás és artériás thrombosissal kapcsolatos információkra, ideértve az EVRA más, kombinált hormonális fogamzásgátlókhoz viszonyított kockázataira, a VTE és az ATE tüneteire, az ismert kockázati tényezőkre és a teendőkre thrombosis gyanúja esetén.

A nőnek el kell mondani, hogy figyelmesen olvassa el a betegtájékoztatót, és tartsa be a kapott tanácsokat. A vizsgálatok gyakoriságának és típusának az elfogadott gyakorlati irányelvekben foglaltakon kell alapulnia, és ezeket az adott nő vonatkozásában személyre szabottan kell végezni.

Fel kell hívni a nők figyelmét, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem védenek a HIV-fertőzéssel (AIDS-szel), illetve más nemi úton terjedő betegségekkel szemben.

Vérzési rendellenességek
Minden kombinált hormonális fogamzásgátlóval kapcsolatban előfordulhat rendellenes vérzés (pecsételő vagy áttöréses vérzés), különösen az alkalmazás első hónapjaiban. Ezért a rendellenes vérzésről kialakított orvosi vélemény csak egy körülbelül három ciklusból álló adaptációs periódus után lehet hasznos. Ha az áttöréses vérzés továbbra is fennáll, vagy korábbi, rendszeres ciklusok után fordul elő áttöréses vérzés, miközben az EVRA-t az előírt adagolási rend szerint alkalmazzák, akkor az EVRA-tól eltérő okra kell gyanakodni. Nem hormonális okokat is figyelembe kell venni, és ha szükséges, megfelelő diagnosztikai lépéseket kell tenni a szervi megbetegedés vagy a terhesség kizárására. Ez küretet is jelenthet. Egyes nők esetében a megvonásos vérzés nem jelentkezik a transzdermális tapasz nélküli időszakban. Ha a 4.2 pont előírásai szerint alkalmazták az EVRA-t, nem valószínű, hogy az illető terhes. Ha azonban az első kimaradó megvonásos vérzés előtt az EVRA-t nem a fent említett előírások szerint alkalmazták, vagy ha két megvonásos vérzés marad ki, az EVRA alkalmazásának folytatása előtt a terhességet ki kell zárni.

A tapaszt alkalmazók közül a hormonális fogamzásgátlás befejezése után a menstruáció elmaradását, vagy nagyon enyhe vérzést tapasztalhatnak, különösen, ha ez az állapot már előzőleg is fennállt.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az EVRA nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Szájon át szedett fogamzásgátlók nagy adagjainak véletlen bevétele után nem jelentettek súlyos mellékhatásokat. A túladagolás émelygést és hányást okozhat. Egyes nőknél hüvelyi vérzés előfordulhat. Gyanítható túladagoláskor minden transzdermális fogamzásgátló rendszert el kell távolítani, és tüneti kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Megjegyzés: az egyidejűleg alkalmazott gyógyszerek alkalmazási előírását tanulmányozni kell a lehetséges interakciók azonosítása céljából.

Farmakodinámiás interakciók
A klinikai vizsgálatok során, az ombitaszvir/paritaprevir/ritonavirrel és dazabuvirrel (ribavirinnel együtt vagy a nélkül) kezelt hepatitis C-fertőzötteknél a normálérték ötszörösét meghaladó GPT- (ALAT) szint-emelkedés szignifikánsan gyakrabban fordult elő azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek. Ezenkívül a glekaprevir/pibrentaszvirrel vagy szofoszbuvir/velpataszvir/voxilaprevirrel kezelt betegeknél is a GPT-szint emelkedését figyelték meg azoknál a nőknél, akik etinilösztradiol-tartalmú gyógyszereket, például kombinált hormonális fogamzásgátlókat szedtek (lásd a 4.3). Ezért az EVRA-t használóknak a fogamzásgátlás más módjára kell váltaniuk (például csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátlóra vagy nem hormonális módszerre), a gyógyszerkombinációval történő kezelés kezdete előtt. Az EVRA alkalmazása a kezelés befejezése után két héttel újrakezdhető.

Más gyógyszerek EVRA-ra kifejtett hatásai
A mikroszómális enzimeket indukáló gyógyszerekkel kölcsönhatások léphetnek fel, amelyek a nemi hormonok fokozott clearance-ét eredményezhetik, ami áttöréses vérzéshez és/vagy a fogamzásgátló hatás elmaradásához vezethet. A következő kölcsönhatásokról számoltak be az irodalomban:

A kombinált hormonális fogamzásgátlók clearance-ét fokozó hatóanyagok (enzimindukcióval csökkentik a kombinált hormonális fogamzásgátlók hatásosságát), pl.:
Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, primidon, rifampicin, modafinil és a HIV-ellenes ritonavir, nevirapin és efavirenz, és esetleg még a felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát, valamint a közönséges orbáncfüvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmazó gyógynövénykészítmények.

Kezelés
Az enzimindukció néhány napos kezelés után megfigyelhető. A maximális enzimindukció rendszerint körülbelül 10 nap múlva észlelhető, de a gyógyszeres kezelés abbahagyása után legalább 4 hétig fennmaradhat.

Rövid távú kezelés
A hepaticus gyógyszer-metabolizáló enzimeket indukáló gyógyszerekkel vagy az ezeket az enzimeket indukáló individuális hatóanyagokkal rövid ideig kezelt nőknek az EVRA mellett átmenetileg egy mechanikus fogamzásgátló módszert is alkalmazniuk kell, vagyis a gyógyszer egyidejű alkalmazásának ideje alatt, és azok abbahagyása után még 28 napig.

Ha a gyógyszer egyidejű alkalmazása a háromhetes tapaszperiódus végénél is tovább tart, akkor a következő transzdermális tapaszt a szokásos, transzdermálistapasz-mentes időszak kihagyásával kell alkalmazni.

Hosszú távú kezelés
Az enzimindukáló hatóanyagokkal hosszan tartó kezelést kapó nőknek egy másik megbízható, nem hormonális fogamzásgátló módszer javasolt.

A kombinált hormonális fogamzásgátlók clearance-ére változó hatásokat gyakoroló hatóanyagok Amikor kombinált hormonális fogamzásgátlókkal alkalmazzák egyidejűleg, a HIV-ellenes proteázinhibitorok és nem nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorok, a HCV-inhibitorokkal történő kombinációkat is beleértve, növelhetik vagy csökkenthetik az ösztrogének vagy progesztogének plazmakoncentrációit. Ezeknek a változásoknak a nettó hatása néhány esetben klinikailag jelentős lehet.

Ezért a potenciális kölcsönhatások felismerése, és az ezekkel összefüggő, bármilyen ajánlás megismerése érdekében tanulmányozni kell az egyidejűleg alkalmazott, HIV-ellenes gyógyszerek alkalmazási előírását. Bármilyen kétség esetén a proteázinhibitorral vagy nem nukleozid reverz transzkriptáz inhibitorral végzett kezelést alkalmazó nőknek egy kiegészítő, mechanikus fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk.

Az etinilösztradiol metabolizmusának gátlása
Az etinilösztradiol plazmaszintjének (50-60%) emelkedését figyelték meg etorikoxib és egy háromfázisú hormonális fogamzásgátló egyidejű szedése mellett. Úgy gondolják, hogy az etorikoxib a szulfotranszferáz aktivitásának gátlása révén emeli az etinilösztradiol-szintet, így gátolva az etinilösztradiol metabolizmusát.

Az EVRA hatása más gyógyszerekre
A hormonális fogamzásgátlók befolyásolhatják bizonyos egyéb hatóanyagok metabolizmusát. Ennek megfelelően a plazma- és szöveti koncentrációk emelkedhetnek (pl. ciklosporin). Szükséges lehet az egyidejűleg alkalmazott gyógyszer adagolásának módosítása.

Lamotrigin: együttadáskor kimutatták, hogy valószínűleg a lamotrigin-glükuronidáció következtében a kombinált hormonális fogamzásgátlók jelentősen csökkentik a lamotrigin plazmakoncentrációját. Ez csökkentheti a görcsgátló hatást, ezért a lamotrigin adagolásának módosítására lehet szükség.

Laboratóriumi vizsgálatok
A fogamzásgátló szteroidok alkalmazása befolyásolhatja bizonyos laboratóriumi tesztek eredményét, beleértve a máj-, pajzsmirigy-, mellékvese- és veseműködés biokémiai paramétereit, a (szállító) fehérjék plazmaszintjeit, pl. kortikoszteroid-kötő globulin és lipid-/lipoprotein-frakciókat, a szénhidrát-metabolizmus, valamint a koaguláció és fibrinolízis paramétereit. A változások általában a normál laboratóriumi tartományon belül maradnak.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása
A klinikai vizsgálatok során leggyakrabban jelentett mellékhatások a fejfájás, hányinger és emlőfeszülés volt, melyek megközelítőleg a betegek 21%-ánál (fejfájás), 16,6%-ánál (hányinger), illetve 15,9%-ánál (emlőfeszülés) fordultak elő. A kezelés elején előforduló lehetséges mellékhatások, melyek azonban általában csökkennek az első három ciklus után, a pecsételő vérzés, az emlőfeszülés és a hányinger.

Egyes kiválasztott mellékhatások leírása
Az artériás és vénás thrombosisos és thromboemboliás események, beleértve a myocardialis infarctus, stroke, átmeneti ischaemiás attak, vénás thrombosis és tüdőembólia emelkedett kockázatát figyelték meg kombinált hormonális fogamzásgátlókat alkalmazó nőknél. Ezek részletesebb ismertetése a 4.4 pontban található.

A mellékhatások táblázatos felsorolása
A biztonságosság 3322, szexuálisan aktív nő részvételével zajló, a fogamzásgátló hatásosságának felmérésére tervezett, három III. fázisú klinikai vizsgálatban került értékelésre. Ezek a vizsgálati alanyok hat vagy tizenhárom fogamzásgátló ciklusban részesültek (EVRA vagy orális fogamzásgátló komparátor), legalább egy adag vizsgálati gyógyszert kaptak, és biztonságossági adatokat szolgáltattak. Az alábbi, 1. táblázat a klinikai vizsgálatok és a forgalomba hozatalt követő tapasztalatok során jelentett mellékhatásokat mutatja. A MedDRA egyezményes gyakorisági kategóriái: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

1. táblázat: A mellékhatások gyakorisága
Szervrendszeri kategóriák Gyakoriság
Mellékhatás
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
gyakori
(Vulvo-) vaginalis gombás fertőzés
Hüvelyi candidiasis

ritka
Pustulás bőrkiütés*
Az alkalmazás helyén jelentkező pustula
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
ritka
Máj-neoplasma*†
Emlőrák*†
Cervix carcinoma*†
Hepaticus adenoma*†
Leiomyoma uteri
Emlő-fibroadenoma
Immunrendszeri betegségek és tünetek
nem gyakori
Túlérzékenység
ritka
Anafilaxiás reakció*
nem ismert
Az örökletes és nem örökletes (szerzett) angioödéma tüneteinek exacerbatiója*
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
nem gyakori
Hypercholesterinaemia
Folyadékretenció Fokozott étvágy

ritka
Hyperglykaemia*
Inzulinrezisztencia*
Pszichiátriai kórképek
gyakori
Hangulat, érzelmi-indulati és szorongásos zavarok
nem gyakori

Insomnia
Csökkent libido

ritka
Düh*
Frusztráció*
Megnövekedett libido
Idegrendszeri betegségek és tünetek
nagyon gyakori
Fejfájás
gyakori

Migrén
Szédülés

ritka
Cerebrovascularis történés**†
Cerebralis vérzés*†
Ízérzészavar*

Szembetegségek és szemészeti tünetek
ritka
Kontaktlencse-intolerancia*
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
ritka
Artériás thromboembolia
(Acut) myocardialis infarctus*†
Érbetegségek és tünetek
nem gyakori
Hypertonia

ritka
Hypertensiv crisis*
Artériás thrombosis**†
Vénás thrombosis**†
Thrombosis*†
Vénás thromboembolia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
ritka
Pulmonalis (arteria) thrombosis*† Pulmonalis embolia†
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
nagyon gyakori
Hányinger
gyakori

Hasi fájdalom
Hányás
Hasmenés
Hasi distensio
ritka

Colitis*
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
ritka
Cholecystitis
Cholelithiasis†
Hepaticus lesio*
Cholestaticus icterus*† Cholestasis*†
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
gyakori
Acne
Bőrkiütés
Pruritus
Bőrreakciók Bőrirritáció
nem gyakori

Alopecia
Dermatitis allergica
Ekzema
Fotoszenzitivitási reakció Kontakt dermatitis
Urticaria
Erythema

ritka
Angiooedema*
Erythema (multiforme, nodosum)*
Chloasma†
Exfoliativ bőrkiütés*
Generalizált pruritus
Bőrkiütés (erythematosus, viszkető)
Seborrhoeás dermatitis*
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
gyakori
Izomgörcsök
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
nagyon gyakori
Emlőérzékenység
gyakori

Dysmenorrhoea
Hüvelyi vérzés és menstruációs zavarok**†
Uterus spasmus
Emlőbetegségek
Hüvelyi váladékozás

nem gyakori
Galactorrhoea
Premenstrualis szindróma
Vulvovaginalis szárazság
ritka

Cervicalis dysplasia*
Szuppresszált tejelválasztás*
Genitalis váladékozás
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
gyakori
Rossz közérzet
Fáradtság
Az alkalmazás helyén fellépő reakciók (erythema, irritáció, pruritus, bőrkiütés).
nem gyakori

Generalizált oedema
Perifériás oedema
Az alkalmazás helyén fellépő reakciók**

ritka
Arc-oedema*
Ujjbenyomatot megtartó oedema*
Duzzanat
Az alkalmazás helyén fellépő reakciók* (pl. abscessus, erosio) Lokalizált oedema*
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
gyakori
Testtömeg-növekedés
nem gyakori

Emelkedett vérnyomás
Lipid-kórképek**

ritka
Csökkent vércukorszint*† Kóros vércukorszint*†
* A forgalomba hozatalt követő jelentések.
** Beleértve a klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatásokat is. †
Lásd 4.4 pont.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, progesztogének és ösztrogének fix kombinációi. ATC kód: G03AA13.

Hatásmechanizmus
Az EVRA a gonadotropin-szuppresszió mechanizmusán keresztül hat, az etinilösztradiol és a norelgesztromin ösztrogén-, illetve progesztogénhatása révén. Az elsődleges hatásmechanizmus az ovuláció gátlása, de a cervicalis nyák és a méh nyálkahártyájának megváltoztatása szintén hozzájárulhat a készítmény hatásosságához.

Klinikai hatásosság és biztonságosság Pearl-indexek (lásd a táblázatot):

Vizsgálati csoport
CONT-002 EVRA
CONT-003 EVRA
CONT-003 COC*
CONT-004 EVRA
CONT-004 COC**
Minden EVRA-t alkalmazó vizsgálati alany
Ciklusok száma
10 743
5831
4592
5095
4005
21 669
Teljes
Pearl-index (95%-os konfidenciaintervallum)
0,73
(0,15; 1,31)
0,89
(0,02; 1,76)
0,57
(0,0;1,35)
1,28
(0,16; 2,39)
2,27
(0,59; 3,96)
0,90
(0,44; 1,35)
A módszer hibája
Pearl -index (95%-os konfidenciaintervallum)
0,61
(0,0; 1,14)
0,67
(0,0; 1,42)
0,28
(0,0; 0,84)
1,02
(0,02; 2,02)
1,30
(0,03; 2,57)
0,72
(0,31; 1,13)
*: kombinált orális fogamzásgátló (combined oral contraceptive - COC) 150 µg DSG + 20 µg EE
**: 50 µg LNG + 30 µg az 1. naptól a 6. napig, 75 µg LNG + 40 µg EE a 7. naptól a 11. napig, 125 µg LNG + 30 µg EE a
12. naptól a 21. napig

Feltáró elemzéseket végeztek annak meghatározására, hogy III. fázisú vizsgálatok (n = 3319) során a vizsgált populáció életkorára, bőrszínére és testtömegére vonatkozó jellemzők kapcsolatban álltak-e a teherbeeséssel. Az elemzések nem mutattak kapcsolatot a teherbeesés és az életkor, illetve a bőrszín között. A testtömegre vonatkozóan azonban az EVRA alkalmazása mellett jelentett 15 terhességből 5 olyan nőnél alakult ki, akiknek testtömege a vizsgálat kezdetekor 90 kg vagy ennél több volt, számuk a vizsgált populáció kevesebb, mint 3%-át tette ki. 90 kg alatt nem volt kapcsolat a teherbeesés és a testtömeg között. Bár a farmakokinetikai adatok variabilitásának mindössze 10-20%-a magyarázható a testtömeggel (lásd 5.2 pont), a 90 kg-os, vagy ennél nagyobb testtömegű nőknél kialakult terhességek túlnyomó része statisztikai szempontból szignifikáns volt, és ez azt jelzi, hogy az EVRA kevésbé hatásos ezeknél a nőknél.

Magasabb dózist tartalmazó kombinált orális fogamzásgátlók alkalmazásakor (50 mikrogramm etinilösztradiol) a méhnyálkahártya és a petefészek daganatos megbetegedéseinek kockázata csökken. Megerősítésre vár, hogy ez igaz-e az alacsonyabb dózist tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátlókra is.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az EVRA felhelyezését követően a norelgesztromin és az etinilösztradiol szintje körülbelül 48 óra alatt éri el a platót. A norelgesztromin, illetve EE dinamikus egyensúlyi plazmakoncentrációja a transzdermális tapasz egy heti viselése során körülbelül 0,8 ng/ml, illetve 50 pg/ml. Ismételt adagolással végzett vizsgálatok során a norelgesztromin és az EE szérumban mért koncentrációja és AUC-értéke csak kis mértékben növekedett az idővel az 1. ciklus 1. hetéhez képest.

A norelgesztromin és az etinilösztradiol felszívódását az EVRA felhelyezését követően wellness központban található (szauna, vízmasszázs, futópad és más aerob testmozgás) körülmények között, illetve hidegvizes fürdőben vizsgálták. Az eredmények azt mutatják, hogy a norelgesztromin esetében a fenti körülmények a normál körülmények között történő alkalmazáshoz képest nem gyakoroltak jelentős hatást a dinamikus egyensúlyi plazmakoncentrációra (Css) és az AUC-értékre. Az EE szintjének enyhe emelkedését figyelték meg, amit a futópad és más aerob testmozgás okozott; a Css értékek azonban a fenti gyakorlatok után is a referenciatartományon belül maradtak. A hideg víz nem gyakorolt jelentős hatást ezekre a paraméterekre.

Egy EVRA-val kapcsolatos vizsgálat eredményei azt mutatták, hogy egyetlen db fogamzásgátló transzdermális tapasz 7 napig, illetve 10 napig meghosszabbított viselete alapján a norelgesztromin és az etinilösztradiol Css-célértéke az EVRA 3 nappal meghosszabbított viselete (10 nap) során fennmaradt. Ezek a megállapítások arra utalnak, hogy a klinikai hatásosság akkor is megmarad, ha az előírt csere két teljes napig nem történik meg.

Eloszlás
A norelgesztromin és a norgesztrel (a norelgesztromin egyik szérummetabolitja) nagymértékben kötődik a szérumfehérjékhez (>97%). A norelgesztromin albuminhoz, és nem a nemihormonkötő globulinhoz (sex hormone binding globulin, SHBG) kötődik, míg a norgesztrel elsősorban SHBG-hez kötődik, ami korlátozza biológiai aktivitását. Az etinilösztradiol nagymértékben kötődik szérumalbuminhoz.

Biotranszformáció
A norelgesztromin metabolizmusa a májban történik, és egyik anyagcsereterméke a norgesztrel, ami nagymértékben kötődik SHBG-hoz, továbbá vannak különféle hidroxilált és konjugált anyagcseretermékei is. Az etinilösztradiol szintén többféle hidroxilált származékká alakul át, illetve ezek glükuronid- és szulfátkonjugátumaira bomlik.

Elimináció
Egy transzdermális tapasz eltávolítása után a norelgesztromin és az etinilösztradiol átlagos felezési ideje körülbelül 28, illetve 17 óra volt. A norelgesztromin és az etinilösztradiol anyagcseretermékei a vese és a széklet útján ürülnek ki a szervezetből.

A transzdermális és az orális fogamzásgátlók összehasonlítása
A transzdermális és az orális kombinált hormonális fogamzásgátlók farmakokinetikai profilja eltérő, ezért csak fenntartásokkal lehet közvetlenül összehasonlítani ezeket a farmakokinetikai paramétereket.

Egy vizsgálatban, ahol az EVRA-t egy 250 µg norgesztimátot [a norelgesztromin (NGMN) prekurzora] és 35 µg etinilösztradiolt (EE) tartalmazó orális fogamzásgátlóval hasonlították össze, az orális fogamzásgátlóval kezelt személyekben az NGMN és az EE maximális plazmakoncentrációja (Cmax) kétszer olyan magas volt, mint EVRA-val, míg a teljes expozíció (az AUC és a Css) hasonlónak mutatkozott mindkét csoportban. A farmakokinetikai paraméterek egyének közötti variabilitása (CV%) az EVRA esetében viszonylag magasabb volt, mint az orális fogamzásgátlóknál.

Az életkor, a testtömeg és a testfelület nagyságának hatásai
Az életkor, a testtömeg és a testfelület méretének a norelgesztromin és az etinilösztradiol farmakokinetikájára kifejtett hatását 230 egészséges nő esetében értékelték kilenc farmakokinetikai vizsgálatban, melyek az EVRA egyszeri, 7 napos alkalmazására vonatkoztak. Mind a norelgesztromin, mind az EE esetében a magasabb életkorhoz és testtömeghez, illetve a nagyobb testfelülethez egyaránt a dinamikus egyensúlyi plazmakoncentrációk és az AUC-értékek enyhén csökkent értékei társultak. Ugyanakkor a NGMN és az EE farmakokinetikája teljes variabilitásának csak egy kis része (10-20%) kapcsolható a fenti demográfiai paraméterekhez, vagy azok valamelyikéhez.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási és karcinogenitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható. A reproduktív toxicitással kapcsolatban a norelgesztromin nyulak esetében magzatkárosító hatású volt, de a hatás biztonságossági határa kielégítően magas volt. A norelgesztromin és az etinilösztradiol kombinációjának reproduktív toxicitására vonatkozó adatai nem állnak rendelkezésre. A norgesztimát (a norelgesztromin prekurzora) és az etinilösztradiol kombinációjára vonatkozó adatok azt mutatják, hogy a nőstény állatok fertilitása és a beágyazódás hatékonysága csökkent (patkány), a magzatok felszívódása növekedett (patkány, nyúl), és magasabb adagoknál a nőstény utódok életképessége és fertilitása csökkent (patkány). Ezen adatok jelentősége az emberi alkalmazás szempontjából ismeretlen, mivel úgy találták, ezek a hatások jól ismert farmakodinámiás vagy fajra jellemző hatásokkal hozhatók összefüggésbe.

Az EVRA bőrre kifejtett hatásaira irányuló vizsgálatok azt mutatják, hogy ennek a rendszernek nincs szenzibilitást kialakító hatása, és nyulak bőrére helyezve csak enyhe irritációt eredményez.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Elsődleges csomagolóanyag
A tasak négy rétegből áll: egy kis sűrűségű polietilén réteg (a legbelső réteg), alumíniumfólia, kis sűrűségű polietilén réteg és egy külső, fehér papírból készült réteg.

Másodlagos csomagolóanyag
A tasakokat kartondobozba csomagolják.
A doboz 3 db, 9 db vagy 18 db EVRA transzdermális tapaszt tartalmaz, egyenként, fóliával bélelt tasakba csomagolva.
A tasakokat - hármasával - perforált, átlátszó műanyag fóliába, majd ezeket kartondobozba csomagolják.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésére vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A védőtasakból történő eltávolítás után a tapaszt azonnal fel kell helyezni.

Az EVRA adhezív tulajdonságait zavaró hatás megelőzése miatt nem szabad krémeket, testápolót vagy hintőport használni azon a bőrfelületen, ahová az EVRA transzdermális tapaszt felhelyezik.

Alkalmazás után a transzdermális tapasz továbbra is jelentős mennyiségű hatóanyagot tartalmaz. A transzdermális tapaszban maradó hormonok a természetes vizekbe jutva káros hatást fejthetnek ki. Ezért a használt transzdermális tapaszt kellő elővigyázatossággal kell megsemmisíteni. A tasak külső oldalán hajtsa ki a kidobásra szolgáló címkét. Tegye a használt transzdermális tapaszt a kidobásra szolgáló, kinyitott címkén belülre úgy, hogy a ragadós felület fedje a tasakon lévő színezett területet. Majd zárja rá a használt transzdermális tapaszra a címkét. Bármely fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani. A használt transzdermális tapaszokat nem szabad a WC-be, sem más folyékonyhulladéktárolórendszerbe juttatni.



6.4 Különleges tárolási előírások

A fénytől és nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó. Hűtőszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
Gyömrői út 19-21. 1103 Budapest Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

EU/1/02/223/001
EU/1/02/223/002
EU/1/02/223/003


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

Forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2002. augusztus 22.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2012. június 15.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.



























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az EVRA nem javallt terhesség alatt.

Epidemiológiai vizsgálatok azt mutatják, hogy a születési rendellenességek kockázata nem nő az olyan nők gyermekei esetében, akik a terhességük előtt kombinált orális fogamzásgátlót alkalmaztak. A nemrégiben végzett vizsgálatok többsége sem utal arra, hogy a terhesség korai szakaszában figyelmetlenségből szedett kombinált orális fogamzásgátlóknak teratogén hatása lenne.

Az EVRA-t alkalmazó nők terhesség alatti expozíciójával kapcsolatban korlátozottan állnak rendelkezésre klinikai adatok, ezért nem lehet következtetni a terhesség idején történő alkalmazás biztonságosságára.

Az állatkísérletek nemkívánatos hatásokat igazoltak terhesség és szoptatás alatt (lásd 5.3 pont). Ezen állatkísérletes adatok alapján a hatóanyagok hormonális hatása miatti nemkívánatos hatások nem zárhatók ki. Azonban a kombinált fogamzásgátlók terhesség alatti alkalmazásával szerzett általános tapasztalat nem szolgált bizonyítékkal tényleges, nem kívánatos hatásra embereknél.

Ha az EVRA alkalmazása mellett terhesség alakul ki, az EVRA alkalmazását azonnal le kell állítani.

A szülést követő időszakban fokozott VTE-kockázatot az EVRA alkalmazásának újrakezdésekor figyelembe kell venni (lásd 4.2 és 4.4 pont).

Szoptatás
A szoptatást a kombinált hormonális fogamzásgátlók befolyásolhatják, mivel az anyatej mennyiségét csökkenthetik, illetve megváltoztathatják annak összetételét. Ezért az EVRA alkalmazása nem ajánlott, amíg az anya végleg el nem választotta gyermekét.

Termékenység
A nők az EVRA alkalmazásának befejezését követően a fogamzóképesség visszatérésének késését tapasztalhatják.