Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

GORDIUS 400MG KEMÉNY KAPSZULA 100X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Richter Gedeon Vegyészeti Gyár Nyrt.
Hatástani csoport:
N02BF Gabapentinoids
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-09069/06
Hatóanyagok:
GabapentinumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
7722 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Csecsemő- és gyermekbetegségek
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Endokrinológia
Gyermekneurológia
Neurológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,007722,00
Közgyógy7722,000,00
Üzemi baleset7722,000,00
Eü emelt6874,00848,00
Közgyógy eü.emelt7722,000,00
Teljes0,007722,00
Egyedi engedélyes0,007722,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Valamennyi javallat esetében az 1. táblázatban leírt, a kezelés elkezdésekor alkalmazandó dózistitrálási séma érvényes, ami felnőttek és 12 éves vagy annál idősebb serdülők számára javasolt. A 12 évesnél fiatalabb gyermekekre vonatkozó adagolási útmutatásokat külön alcímen a fejezet egy későbbi bekezdésében található.

1. táblázat
ADAGOLÁSI TÁBLÁZAT - KEZDETI DÓZISTITRÁLÁS
1. nap
2. nap
3. nap
300 mg naponta egyszer
300 mg naponta kétszer
300 mg naponta háromszor

A gabapentin alkalmazásának leállítása
A jelenlegi klinikai gyakorlattal összhangban, ha abba kell hagyni a gabapentin adását, akkor ezt ajánlatos - a terápiás javallattól függetlenül - fokozatosan, legalább 1 hét alatt megtenni.

Epilepszia
Az epilepszia jellemzően hosszú távú kezelést igényel. Az adagolást a kezelőorvos határozza meg az egyéni tolerancia és a hatásosság alapján.

Felnőttek és serdülők
A klinikai vizsgálatok során a hatásos dózistartomány 900-3600 mg/nap volt.
A kezelés elkezdhető az 1. táblázatban ismertetett dózistitrálással, vagy 3 × 300 mg adható az első napon. Ezt követően - a beteg egyéni reakciójától és a kezelés tolerálhatóságától függően - az adag 2 - 3 naponként, 300 mg/napos lépésekben tovább növelhető a maximális dózis eléréséig, ami 3600 mg naponta. Egyes betegek esetében megfelelőbb lehet a gabapentin adagjának lassúbb titrálása. Az 1800 mg/nap dózis elérésének legrövidebb időtartama 1 hét; míg a 2400 mg/nap dózisé összesen 2 hét, és a 3600 mg/nap dózisé összesen 3 hét.
A legfeljebb 4800 mg/nap dózisokat jól tolerálták a hosszú távú, nyílt klinikai vizsgálatok során.
A teljes napi adagot három részre kell osztani és - az áttöréses görcsrohamok megelőzése érdekében - az egyes dózisok beadása között eltelt idő nem lehet hosszabb 12 óránál.

Gyermekek és serdülők

6 éves vagy idősebb gyermekek
A kezdő adagnak a 10 - 15 mg/kg/nap tartományban kell lennie. A hatásos adagot dózisnöveléssel, kb. három nap alatt érik el. A gabapentin hatásos adagja 6 éves vagy annál idősebb gyermekek esetében 25 -35 mg/kg naponta. Akár 50 mg/kg napi adag is jól tolerálhatónak bizonyult egy hosszú távú klinikai vizsgálat során.
A teljes napi adagot három részre kell elosztani, ezek bevételének maximális időköze nem haladhatja meg a 12 órát.

A gabapentin-kezelés optimális szintjének beállításához nem szükséges a gabapentin koncentrációit monitorozni. Továbbá a gabapentin anélkül kombinálható más antiepileptikumokkal, hogy tartani kellene akár a gabapentin plazmakoncentrációjának, akár a többi antiepileptikum szérumkoncentrációjának változásától.

Perifériás neuropathiás fájdalom

Felnőttek
A kezelés kezdődhet a dózis fokozatos beállításával az 1. táblázat szerint. Alternatívaként 900 mg/nap kezdő dózis adható három egyenlő részletben. Ezt követően - a beteg egyéni reakciójától és a kezelés tolerálhatóságától függően - az adag 2 - 3 naponként, 300 mg/napos lépésekben tovább növelhető a maximális dózis eléréséig, ami 3600 mg naponta. Egyes betegek esetében megfelelő lehet a gabapentin adagjának lassúbb titrálása. Az 1800 mg/nap dózis elérésének legrövidebb időtartama 1 hét; a 2400 mg/nap dózisé összesen 2 hét, és a 3600 mg/nap dózisé összesen 3 hét.

A perifériás neuropathiás fájdalom (például fájdalmas diabeteses neuropathia vagy postherpeses neuralgia) kezelésének hatásosságát és biztonságosságát nem tanulmányozták olyan klinikai vizsgálatokban, amelyekben a kezelés időtartama hosszabb lett volna 5 hónapnál. Ha a beteg 5 hónapnál hosszabb ideig szorul gabapentin adására perifériás neuropathiás fájdalom kezelése céljából, a kezelőorvosnak fel kell mérnie a beteg klinikai állapotát, és el kell döntenie, hogy szükséges-e további kezelés.

Az összes javallatra érvényes útmutatás
Rossz általános egészségi állapotú (például alacsony testtömegű, szervátültetésen átesett, stb.) betegek esetében a dózistitrálást lassabban - vagy kisebb dózisemelésekkel vagy a dózisnövelések között hosszabb időközzel - kell végezni.

Idősek (65 éves kor felett)
Időskorúak esetében a dózis módosítására lehet szükség a veseműködés életkorfüggő hanyatlása miatt (lásd 2. táblázat). Az aluszékonyság, perifériás vizenyő és a gyengeség idős betegeknél gyakoribb lehet.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő és/vagy hemodialízissel kezelt betegek számára javasolt a dózis módosítása, a 2. táblázatban leírt módon. A veseelégtelenségben szenvedő betegekre érvényes adagolási javaslatok betartása érdekében a 100 mg-os gabapentin kapszula használható.

2. táblázat: A gabapentin adagolás felnőtteknél a vesefunkció alapján:
Kreatinin-clearance (ml/perc)
Teljes gabapentin napi dózis* (mg/nap)
>80
900-3600
50-79
600-1800
30-49
300-900
15-29
150**-600
<15***
150**-300
* A teljes napi dózist három részletre elosztva kell alkalmazni. A csökkentett adagolás vesekárosodás (kreatinin-clearance <79 ml/perc) esetén szükséges.
** A napi 150 mg-os adagot másnaponta 300 mg-ként kell adni.
*** Ha a beteg kreatinin-clearance-e <15 ml/perc, a napi adagot a kreatinin-clearance arányában kell csökkenteni (például 7,5 ml/perc kreatinin-clearance esetén a 15 ml/perc kreatinin-clearance-ű betegek napi adagjának felét kell adni).

Alkalmazás hemodialízisben részesülő betegeknél
Anuriás, hemodialízisben részesülő, gabapentinnel korábban még sohasem kezelt betegek számára 300-400 mg-os telítő dózis, majd a hemodializáló kezelés során 4 óránként 200-300 mg gabapentin adása javasolt. A dialízismentes napokon nem szabad gabapentint adni.

Vesekárosodásban szenvedő, hemodialízisben részesülő betegek számára a 2. táblázatban javasolt adagolás alapján kell meghatározni a gabapentin fenntartó adagját. A hemodializáló kezelés során 4 óránként ajánlatos a fenntartó adagon kívül további, 200-300 mg-os dózist adni.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.
A gabapentin bevehető étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül. Elegendő mennyiségű folyadékkal (például egy pohár vízzel), egészben kell lenyelni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Súlyos nemkívánatos bőrreakciók (SCARs)
A gabapentin-kezeléssel összefüggésben súlyos nemkívánatos bőrreakciók (SCARs), többek között Stevens-Johnson-szindróma (SJS), toxicus epidermalis necrolysis (TEN), valamint eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS) előfordulásáról számoltak be, amelyek életveszélyesek vagy halálosak lehetnek. A gyógyszerrendeléskor a betegeket tájékoztatni kell a jelekről és tünetekről, és szoros monitorozás alatt kell tartani őket a bőrreakciókra vonatkozóan. Ha ilyen reakciókra utaló jelek vagy tünetek jelennek meg, a gabapentin-kezelést azonnal le kell állítani, és alternatív kezelést kell fontolóra venni (ha szükséges).
Ha a betegnél súlyos reakció, pl. SJS, TEN vagy DRESS alakult ki a gabapentin alkalmazása kapcsán, a betegnél soha nem kezdhető újra a gabapentin-kezelés.

Anaphylaxia
A gabapentin anaphylaxiát okozhat. A jelentett esetekben a jelek és tünetek a következőket foglalták magukba: légzési nehézség, az ajak-, a torok- és nyelv duzzanata, valamint sürgősségi kezelést igénylő alacsony vérnyomás. A betegeket arra kell utasítani, hogy hagyják abba a gabapentin szedését, és azonnal forduljanak orvoshoz, ha az anaphylaxia bármelyik jelét vagy tünetét tapasztalják (lásd 4. 8 pont).

Öngyilkossági gondolatok és magatartás
Öngyilkossági gondolatokról és magatartásról számoltak be különböző indikációkban antiepileptikus gyógyszerekkel kezelt betegeknél. Antiepileptikumokkal végzett, randomizált, placebokontrollos vizsgálatok egyesített adatainak meta-analízise szintén kimutatta az öngyilkossági gondolatok és magatartás kis mértékben megnövekedett kockázatát. Ezen kockázat mechanizmusa nem ismert. Öngyilkossági gondolatokat és magatartást figyeltek meg gabapentinnel kezelt betegeknél a forgalomba hozatalt követően (lásd 4.8 pont).

A betegeket (és a betegek gondozóit) figyelmeztetni kell, hogy forduljanak orvoshoz, ha öngyilkossági gondolatok és magatartás jelei mutatkoznak. A betegeknél figyelemmel kell kísérni az öngyilkossági gondolatok és magatartás megjelenését, és mérlegelni kell a megfelelő kezelést. Öngyilkossági gondolatok és magatartás esetén fontolóra kell venni a gabapentin-kezelés leállítását.

Akut pancreatitis
Ha a betegben heveny hasnyálmirigy-gyulladás alakul ki a gabapentin-kezelés során, akkor megfontolandó a gabapentin abbahagyása (lásd 4.8 pont).

Görcsrohamok
Bár a gabapentinnel kapcsolatban nincs bizonyíték rebound görcsrohamok jelentkezésére, a görcsgátlók hirtelen abbahagyása epilepsziás betegeknél status epilepticust idézhet elő (lásd 4.2 pont).

Más antiepileptikumokhoz hasonlóan, egyes betegek a görcsrohamok gyakoriságának növekedését vagy más típusú görcsrohamok jelentkezését észlelhetik gabapentin alkalmazása során.

A többi antiepileptikumhoz hasonlóan, a kezelésre nem reagáló, többféle görcsgátlóval kezelt betegeknél csak ritkán sikeresek a gabapentin monoterápia elérése érdekében az egyidejűleg adott antiepileptikumok elhagyására tett kísérletek.

A gabapentint nem tekintik hatásosnak primer generalizált (például absence-típusú) görcsrohamok ellen, sőt egyes betegeken súlyosbíthatja ezeket a rohamokat. Ezért a gabapentint körültekintően kell alkalmazni kevert típusú (többek között absence-t is magában foglaló) görcsöktől szenvedő betegeknél.

Szédülés, aluszékonyság, eszméletvesztés, zavartság és mentális károsodás
A gabapentin-kezelés szédüléssel és aluszékonysággal járhat, ami növelheti az elesésből származó véletlen sérülések előfordulásának gyakoriságát. A forgalomba hozatal után érkeztek jelentések zavartságról, eszméletvesztésről és mentális károsodásról is. Ezért a betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy legyenek óvatosak, amíg meg nem ismerik a gyógyszer lehetséges hatásait.

Egyidejű alkalmazás opioidokkal és egyéb CNS-depresszánsokkal
Az egyidejű központi idegrendszeri (central nervous system, CNS) depresszáns-kezelést, például opioid-kezelést igénylő betegeket gondos megfigyelés alatt kell tartani, hogy nem jelentkeznek-e náluk a központi idegrendszeri depresszió, például az aluszékonyság, a sedatio és a légzésdepresszió jelei. Azoknál a betegeknél, akik egyidejű gabapentin- és morfin-kezelésben részesülnek, a gabapentin koncentrációja növekedhet. A gabapentin- vagy az egyidejűleg alkalmazott CNS-depresszáns, például opioid-adagot ennek megfelelően csökkenteni kell (lásd 4.5 pont).

Óvatosan kell eljárni a gabapentin és opioidok egyidejű felírásánál, mert fennáll a CNS-depresszálás kockázata. Egy opioidokkal és gabapentinnel végzett, populáción alapuló, megfigyeléses, beágyazott eset-kontroll vizsgálat összefüggést talált a gabapentin és az opioidok egyidejű felírása, illetve az opioidokkal összefüggő halálozás között az opioidok önálló felírásával összehasonlítva (módosított esélyhányados [adjusted odds ratio, aOR] 1,49 [95%-os CI; 1,18-1,88; p < 0,001]).

Légzésdepresszió
A gabapentin súlyos légzésdepressziót okozhat. Csökkent légzésfunkcióval, légzőszervi vagy neurológiai betegséggel, vesekárosodásban szenvedő és központi idegrendszeri depresszánsokat szedő betegeknél és az időseknél ezen súlyos mellékhatás megjelenésének nagyobb lehet a kockázata. Ezeknél a betegeknél dózismódosításra lehet szükség.

Idősek (65 éves életkor fölött)
A gabapentinnel nem végeztek módszeres vizsgálatokat 65 éves vagy idősebb betegeken. Az egyik kettős vak, neuropathiás fájdalomtól szenvedő betegeken elvégzett vizsgálat során a 65 éves vagy idősebb betegek valamivel nagyobb hányadánál jelentkezett aluszékonyság, perifériás vizenyő ésgyengeség, mint a fiatalabb betegeken. Ezeket a megállapításokat leszámítva, az ebben a korcsoportban elvégzett klinikai vizsgálatok nem mutatják azt, hogy a mellékhatás-profil különbözne a fiatalabb betegeken megfigyelttől.

Gyermekek és serdülők
A hosszú távú (> 36 hetes) gabapentin-kezelés tanulásra, intelligenciára és a gyermekek és serdülők fejlődésére kifejtett hatásait nem tanulmányozták megfelelően. Ezért elhúzódó kezelés esetén annak előnyeit feltétlenül mérlegelni kell az ilyen jellegű kezelés lehetséges kockázataival szemben.

Visszaélés, abúzuspotenciál és függőség
A gabapentin gyógyszerfüggőséget okozhat, amely terápiás dózisoknál is előfordulhat. Abúzus és visszaélés eseteiről számoltak be. Azoknál a betegeknél, akiknek a kórelőzményében szerepel abúzus, fokozott lehet a gabapentinnel való visszaélés, abúzus és függőség kockázata, és a gabapentint ilyen betegeknél körültekintően kell alkalmazni. A gabapentin felírása előtt körültekintően ki kell értékelni a beteg visszaéléssel, abúzussal és függőséggel kapcsolatos kockázatát.
A gabapentinnel kezelt betegeket monitorozni kell a gabapentin-visszaélés, -abúzus és -függőség tüneteire vonatkozóan, amilyen például a tolerancia kialakulása, a dózisnövelés és a szerkereső magatartás.

Megvonási tünetek
A rövid és hosszú távú gabapentin-kezelés leállítása után megvonási tüneteket figyeltek meg. Megvonási tünetek a kezelés leállítása után röviddel, általában 48 órán belül jelentkezhetnek. A leggyakrabban jelentett tünetek a következők: szorongás, álmatlanság, hányinger, fájdalmak, verejtékezés, remegés, fejfájás, depresszió, szokatlan érzet, szédülés és rossz közérzet. A megvonási tünetek gabapentin-kezelés leállítását követő előfordulása gyógyszerfüggőséget jelezhet (lásd 4.8 pont). A beteget a kezelés kezdetén tájékoztatni kell erről. Ha le kell állítani a gabapentin-kezelést, akkor ajánlott ezt fokozatosan, legalább 1 héten át véghez vinni, a javallattól függetlenül (lásd 4.2 pont).

Laboratóriumi vizsgálatok
A vizelet fehérjetartalmának szemikvantitatív, tesztpapírcsíkkal végzett meghatározása álpozitív eredményt adhat. Emiatt ajánlatos a tesztpapírcsíkkal végzett vizsgálat pozitív eredményét más analitikai eljáráson alapuló (például Biuret-, turbidimetriás vagy festékmegkötő) módszerrel ellenőrizni, vagy pedig eleve ezeket az alternatív eljárásokat alkalmazni.

Segédanyag
A Gordius kemény kapszulák laktózt tartalmaznak. Ritkán előforduló, örökletes galaktóz-intoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz-malabszorpcióban a készítmények nem szedhetők.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A gabapentin kismértékben vagy közepes mértékben befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A gabapentin a központi idegrendszerre hat; álmosságot, szédülést, és más hasonló tüneteket okozhat. Ezek a nemkívánatos hatások veszélyesek lehetnek olyan betegek esetében, akik gépjárművet vezetnek vagy gépeket kezelnek, még akkor is, ha a tünetek csak enyhék vagy mérsékeltek. Ez főképp a kezelés kezdetén és a dózisnövelést követően igaz.


4.9 Túladagolás

Akut, életveszélyes toxicitást még napi 49 g-ig terjedő gabapentin-túladagolás után sem figyeltek meg.
A túladagolás tüneteiként többek között szédülés, kettős látás, elmosódott beszéd, álmosság, eszméletvesztés, levertség és enyhe hasmenés jelentkezhet. Az összes beteg felgyógyult szupportív kezelés mellett. A gabapentin nagyobb dózisainak csökkent felszívódása miatt a túladagolás időpontjában korlátozott lehet a gyógyszer felszívódása és emiatt a túladagolás toxicitása is elenyészőnek bizonyulhat.

A gabapentin túladagolása - legfőképpen más, a központi idegrendszer működését deprimáló szerekkel együtt - kómát okozhat.

Bár a gabapentin hemodialízissel eltávolítható, korábbi tapasztalatok alapján erre általában nincs szükség. Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegek esetében azonban fennállhat a hemodialízis javallata.

A gabapentin szájon át halálos adagját egereknél és patkányoknál még 8000 mg/ttkg dózisok adásával sem sikerült meghatározni. Állatoknál az akut toxicitás jeleként ataxia, nehézlégzés, ptosis, csökkent aktivitás vagy izgatottság jelentkezett.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A gabapentin és CNS-depresszánsok, például opioidok együttes adásával kapcsolatban légzési depresszióról, sedatioról és halálról számoltak be spontán jelentésekben és szakirodalmi esetleírásokban. E beszámolók némelyikének szerzői ezt kifejezetten aggályosnak ítélték a gabapentin és opioidok együttes alkalmazását legyengült betegek, idősek, súlyos légúti alapbetegséggel rendelkező betegek, több gyógyszert együttesen szedő betegek, illetve gyógyszerabúzusban szenvedő betegek esetében.

Egy egészséges önkénteseken (n = 12) elvégzett vizsgálat során a 600 mg-os gabapentin kapszula előtt 2 órával 60 mg-os, szabályozott kioldódású morfin kapszulát adva a gabapentin átlagos AUC értéke 44%-kal nagyobb volt, mint amikor morfin nélkül alkalmazták. Ezért, az egyidejű opioid-kezelést igénylő betegeknél gondosan figyelni kell arra, hogy jelentkeznek-e a központi idegrendszeri depresszió tünetei, mint például, az aluszékonyság, a sedatio és a légzési depresszió, és ilyenkor a gabapentin vagy az opioid adagját ennek megfelelően csökkenteni kell.

Nem figyeltek meg kölcsönhatást a gabapentin és fenobarbitál, fenitoin, valproinsav vagy karbamazepin között.

A gabapentin egyensúlyi farmakokinetikája egészségesek és a fenti epilepszia-elleni gyógyszereket szedő epilepsziás betegek esetében hasonló.

Noretindron és/vagy etinilösztradiol-tartalmú, szájon át szedhető fogamzásgátlók és gabapentin együttadásakor egymás egyensúlyi farmakokinetikáját nem befolyásolják.

Gabapentin és magnéziumot vagy alumíniumot tartalmazó antacidumok együttadása csökkenti a gabapentin biohasznosulását, legfeljebb 24%-kal. Az antacidum beadását követően leghamarabb 2 óra elteltével javasolt a gabapentin alkalmazása.

A probenecid nem változtatja meg a gabapentin renális kiválasztását.

Gabapentin és cimetidin együttadásakor a gabapentin vesén át történő kiválasztásában megfigyelhető enyhe csökkenésnek várhatóan nincs klinikai jelentősége.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az epilepszia (adjuváns kezelését vagy monoterápiáját), ill. a neuropathiás fájdalom kezelését értékelő klinikai vizsgálatok során megfigyelt mellékhatásokat a következőkben soroljuk fel szervrendszerek és gyakoriság szerint csoportosítva (nagyon gyakori: ? 1/10 gyakori: ?1/100 - < 1/10, nem gyakori: ? 1/1 000 - < 1/100, ritka: ? 1/10 000 - < 1/1 000, nagyon ritka: < 1/10 000). A különböző klinikai vizsgálatok során eltérő gyakorisággal észlelt mellékhatásokat a bejelentett legmagasabb gyakoriságnak megfelelő kategóriába soroltuk.

További, a forgalomba hozatalt követően bejelentett reakciókat a "nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)" kategóriába soroltuk dőlt betűvel.

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatásokat csökkenő súlyosság szerint soroljuk fel.

Szervrendszerek
Mellékhatások
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Nagyon gyakori:
vírusfertőzés
Gyakori:
pneumonia, légúti fertőzés, húgyúti fertőzés, fertőzés, otitis media
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori:
leukopenia
Nem ismert:
thrombocytopenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek

Nem gyakori:
allergiás reakciók (például urticaria).
Nem ismert:
túlérzékenységi szindróma (különböző szisztémás reakciók többek között láz, kiütés, hepatitis, lymphadenopathia, eosinophilia és néha egyéb jelek és tünetek formájában jelentkezhet), anaphylaxia (lásd 4.4 pont)
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Gyakori:
anorexia, étvágyfokozódás
Nem gyakori:
hyperglykaemia (leggyakrabban diabeteses betegeknél figyelték meg)
Ritka:
hypoglykaemia (leggyakrabban diabeteses betegeknél figyelték meg)
Nem ismert:
hyponatraemia
Pszichiátriai kórképek

Gyakori:
ellenséges magatartás, zavartság, érzelmi labilitás, depresszió, szorongás, idegesség, abnormális gondolkodás
Nem gyakori:
agitatio
Nem ismert:
öngyilkossági gondolatok, hallucinációk, gyógyszerfüggőség
Idegrendszeri betegségek és tünetek

Nagyon gyakori:
aluszékonyság, szédülés, ataxia.
Gyakori:
convulsiok, hyperkinesia, dysarthria, amnesia, tremor, insomnia, fejfájás, érzékelési zavarok (például paraesthesia, hypaesthesia), koordinációzavar, nystagmus; kórosan élénk vagy renyhe reflexek, reflexkiesés
Nem gyakori:
hypokinesia, mentális károsodás
Ritka:
eszméletvesztés
Nem ismert:
egyéb mozgászavarok (például choreoathetosis, dyskinesia, dystonia)
Szembetegségek és szemészeti tünetek

Gyakori:
látászavarok, például amblyopia, diplopia
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Gyakori:
vertigo
Nem ismert:
tinnitus
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori:
palpitatio
Érbetegségek és tünetek

Gyakori:
hypertonia, vasodilatatio
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori:
dyspnoe, bronchitis, pharyngitis, köhögés, rhinitis
Ritka:
légzésdepresszió
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Gyakori:
hányás, hányinger, fogrendellenességek, gingivitis, diarrhoea, hasi fájdalom, dyspepsia, constipatio, száj- vagy torokszárazság, flatulentia
Nem gyakori:
dysphagia
Nem ismert:
pancreatitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

Nem ismert:
hepatitis, icterus
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori:
arc ödéma, purpura (leggyakrabban fizikai trauma okozta bevérzésként írják le), bőrkiütés, pruritus, acne
Nem ismert:
Stevens-Johnson-szindróma, toxicus epidermalis necrolysis, eosinophiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (lásd 4.4 pont), erythema multiforme, angioödéma, alopecia
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori:
arthralgia, myalgia, hátfájás, izomrángás
Nem ismert:
rhabdomyolysis, myoclonus
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

Nem ismert:
akut veseelégtelenség, incontinentia
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori:
impotencia.
Nem ismert:
emlő-hypertrophia, gynaecomastia, szexuális diszfunkció (beleértve a libido megváltozását, az ejaculatiós zavarokat és az anorgasmiát)
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori:
kimerültség, láz
Gyakori:
perifériás oedema, járászavar, asthenia, fájdalom, rossz közérzet, influenzaszerű tünetek
Nem gyakori:
generalizált ödéma
Nem ismert:
megvonási reakciók*
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Gyakori:
fehérvérsejtszám-csökkenés, testtömeg-gyarapodás
Nem gyakori:
emelkedett májfunkciós eredmények: szérum glutamát-oxálacetát-transzamináz GOT, (ASAT), szérum glutamát-piruvát-transzamináz GPT (ALAT), és bilirubin
Nem ismert:
emelkedett kreatin-foszfokináz- vérszint
Sérülés, mérgezés és a beavatkozással kapcsolatos szövődmények
Gyakori:
baleseti sérülés, csonttörés, horzsolás
Nem gyakori:
elesés
*A rövid és hosszú távú gabapentin-kezelés leállítása után megvonási tüneteket figyeltek meg. Megvonási tünetek a kezelés leállítása után röviddel, általában 48 órán belül jelentkezhetnek. A leggyakrabban jelentett tünetek a következők: szorongás, álmatlanság, hányinger, fájdalmak, verejtékezés, remegés, fejfájás, depresszió, szokatlan érzet, szédülés és rossz közérzet (lásd 4.4 pont). A megvonási tünetek gabapentin-kezelés leállítását követő előfordulása gyógyszerfüggőséget jelezhet (lásd 4.8 pont). A beteget a kezelés kezdetén tájékoztatni kell erről. Ha le kell állítani a gabapentin-kezelést, akkor ajánlott ezt fokozatosan, legalább 1 héten át véghez vinni, a javallattól függetlenül (lásd 4.2 pont).

Gabapentin-kezelés során esetenként akut pancreatitisről számoltak be. Nem világos, hogy ezt a gabapentin idézte-e elő (lásd 4.4 pont).

Végstádiumú veseelégtelenség miatt hemodializált betegekben emelkedett kreatin-kináz-szintekkel járó myopathiáról számoltak be.

Légúti fertőzéseket, középfülgyulladást, görcsrohamokat és hörgőhurutot csak gyermekeken elvégzett klinikai vizsgálatok során jelentettek be. Ezenkívül a gyermekekkel elvégzett klinikai vizsgálatok során gyakran számoltak be agresszív magatartásról és a hyperkinesia különböző formáiról.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antiepileptikumok, Egyéb antiepileptikumok, ATC kód: N03AX12

Hatásmechanizmus
A gabapentin könnyen bejut az agyba, és megakadályozza a görcsrohamok kialakulását az epilepszia számos állatmodelljében. A gabapentin nem rendelkezik affinitással sem a GABA A, sem a GABA B receptorok irányában, és nem módosítja a GABA metabolizmusát sem. Nem kötődik az agy más neurotranszmitter receptoraihoz, és nem lép kölcsönhatásba a nátriumcsatornákkal. A gabapentin nagy affinitással kötődik a feszültségfüggő kalciumcsatornák ?2? (alfa-2-delta) alegységéhez, és feltételezhető, hogy az ?2? alegységhez való kötődés szerepet játszik a gabapentin görcsrohamellenes hatásaiban állatok esetében. Széles panelre kiterjedő szűrés alapján úgy tűnik, hogy az ?2? alegységen kívül nincs más gyógyszercélpont.

Több preklinikai modell eredményeiből az állapítható meg, hogy a gabapentin farmakológiai aktivitását közvetítheti az ?2? alegységhez való kötődés az excitatorikus neurotranszmitterek felszabadulásának csökkentésén keresztül a központi idegrendszer régióiban. Ez az aktivitás lehet az alapja a gabapentin görcsrohamellenes aktivitásának. Az még bizonyításra vár, hogy humán esetben a gabapentin ezen aktivitásai mennyiben járulnak hozzá az antikonvulzív hatásához.

A gabapentin több preklinikai állat-fájdalommodellben is hatásosnak bizonyult. A gabapentinnek az ?2? alegységhez való specifikus kötődése feltehetőleg több különböző olyan aktivitást eredményez, amely a fájdalomcsillapító hatásért lehet felelős állatmodellekben. A gabapentin fájdalomcsillapító aktivitása felléphet a gerincvelőben, valamint magasabb agyi központokban is a leszálló fájdalomgátló pályákkal való kölcsönhatás révén. Az nem ismert, hogy e preklinikai tulajdonságok mennyiben relevánsak a humán klinikai hatást tekintve.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Egy, a parciális görcsrohamok adjuváns kezelését 3-12 éves gyermekeknél értékelő klinikai vizsgálat során a kezelésre reagáló betegek részaránya szám szerint 50%-kal nagyobb volt a gabapentinnel kezelt, mint a placebocsoportban, azonban ez a különbség statisztikailag nem volt szignifikáns. A kezelésre reagálók arányának további, az életkor függvényében elvégzett post hoc elemzései nem mutatták ki, hogy az életkor - akár folytonos, akár dichotom változóként (3-5 és 6-12 éves korcsoportok) figyelembe véve - statisztikailag szignifikáns hatást fejtett volna ki. Ennek a kiegészítő, post hoc elemzésnek az adatait a következő táblázat összegezi:

A terápiás hatás (? 50%-os javulás) az alkalmazott kezelés és az életkor függvényében,
a MITT* populációban
Életkor-csoport
Placebo
Gabapentin
P-érték
<6 évesek
4/21 (19,0%)
4/17 (23,5%)
0,7362
6-12 évesek
17/99 (17,2%)
20/96 (20,8%)
0,5144

* A módosított intention to treat populációt meghatározás szerint mindazok a random válogatással a vizsgálati készítménnyel végzett kezelésre besorolt betegek alkották, akiknek a görcsrohamokat rögzítő naplója mind a kezelés elkezdése előtt, mind a kettősvak kezelés során 28 napon keresztül értékelhető volt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Perorális alkalmazás után a gabapentin csúcskoncentrációja 2-3 órán belül figyelhető meg. Biohasznosulása (a felszívódott dózishányad) a gyógyszeradag növelésével csökkenő tendenciát mutat. A 300 mg-os kapszula abszolút biohasznosulása kb. 60%-os. A táplálék, többek között a nagy zsírtartalmú étrend nem befolyásolja klinikai szempontból jelentős mértékben a gabapentin farmakokinetikáját.

A gabapentin farmakokinetikáját nem befolyásolja az ismételt adagolás. Bár a klinikai vizsgálatok során a gabapentin plazmaszintje általában 2-20 µg/ml volt, az ebbe a tartományba eső koncentrációk nem voltak a kezelés biztonságosságának vagy hatásosságának előre látható tényezői. A farmakokinetikai paramétereket a 3. táblázat ismerteti.

3. táblázat: A gabapentin átlagos (%CV), 8 óránkénti adagolás után mért egyensúlyi farmakokinetikai paraméterei.

Farmakokinetikai
paraméter
300 mg (n=7)
400 mg (n=14)
800 mg (n=14)

Átlag
%CV
Átlag
%CV
Átlag
%CV
Cmax (µg/ml)
4,02
(24)
5,74
(38)
8,71
(29)
tmax (óra)
2,7
(18)
2,1
(54)
1,6
(76)
t1/2 (óra)
5,2
(12)
10,8
(89)
10,6
(41)
AUC(0-8) µg•óra/ml
24,8
(24)
34,5
(34)
51,4
(27)
Ae% (%)
N.I.
N.I.
47,2
(25)
34,4
(37)
Cmax = maximális egyensúlyi plazmaszint
tmax = a Cmax eléréshez szükséges idő
t1/2 = eliminációs felezési idő
AUC(0-8) = A 0-8 óráig terjedő plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület egyensúlyi viszonyok között
Ae% = a vizeletben 0-8 órával a gyógyszeradás után változatlan formában ürülő dózishányad
N.I. = nem ismert

Eloszlás
A gabapentin nem kötődik plazmafehérjékhez, eloszlási térfogata: 57,7 liter. Az epilepsziás betegek liquorában mért koncentráció kb. 20%-a a plazmában, egyensúlyi viszonyok között mért plazmaszintnek. A gabapentin jelen van a szoptató anyák tejében.

Biotranszformáció
Nincs arra bizonyíték, hogy a gabapentin embernél metabolizálódna. A gabapentin nem indukálja a májban a gyógyszermetabolizmusért felelős, vegyes funkciójú oxidáz enzimeket.

Elimináció
A gabapentin változatlan formában, kizárólag renális kiválasztással eliminálódik. A gabapentin eliminációs felezési ideje nem függ a dózistól, átlagosan 5-7 óra.

Idős, valamint vesekárosodásban szenvedő betegekben csökkent a gabapentin plazma clearance-e. A gabapentin elimináció sebességének állandója, a plazma clearance, és a renális clearance egyenesen arányosak a kreatinin-clearance-szel.

A gabapentin hemodialízissel eltávolítható a plazmából. Vesekárosodásban szenvedő vagy hemodialízissel kezelt betegek esetében javasolt az adagolás módosítása (lásd 4.2 pont).

A gabapentin farmakokinetikáját gyermekeknél 50 egészséges, 1 hónapos és 12 éves kor közötti vizsgálati alanyon határozták meg. Összességében véve, a plazma gabapentin koncentrációja 5 évesnél idősebb gyermekekben - testsúlyra (mg/kg) számított adagolás esetén - hasonló a felnőttekéhez.

Egy farmakokinetikai vizsgálatban 24 egészséges gyermeknél, akik életkora 1 hónap és 48 hónap között volt, körülbelül 30%-kal alacsonyabb expozíciót (AUC-érték), alacsonyabb Cmax-értéket és magasabb clearance/testtömeg értéket figyeltek meg, összehasonlítva az 5 évnél idősebb gyermekek vizsgálati adataival.

Linearitás/nem-linearitás
A gabapentin biohasznosulása (a felszívódott dózishányad) az adag növelésével párhuzamosan csökken, és ez nem-lineárissá teszi egyes farmakokinetikai paramétereit, többek között a biohasznosulás (F) mutatóit, például az Ae%, CL/F, Vd/F paramétereket. Az elimináció farmakokinetikája, vagyis az F-en kívüli farmakokinetikai paraméterek (például Clr és t1/2) leginkább lineárisnak minősíthető. A gabapentin egyensúlyi koncentrációja előre jelezhető az egyszeri dózis adása után mért adatokból.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Karcinogenezis
A gabapentin két éven keresztül 200, 600 és 2000 mg/ttkg/nap dózisban adagolták egerek, ill. 250, 1000 és 2000 mg/ttkg/nap dózisban patkányok takarmányába. Kizárólag a legmagasabb dózisszinten, hím patkányokban észlelték a hasnyálmirigyben kialakult acinus-sejtes daganatok gyakoriságának statisztikailag szignifikáns növekedését. A maximális plazmakoncentráció patkányban, 2000 mg/kg dózisszinten, tízszer nagyobb az emberben, 3600 mg/nap dózisok adása során mértnél. A hím patkányokban észlelt acinus-sejtes hasnyálmirigy-daganatok csekély malignitásúak, nem befolyásolják a túlélést, nem adnak áttéteket, és nem infiltrálják a környező szövetet, továbbá hasonlóak voltak a kontroll csoportban észlelt spontán pancreastumorokhoz. Nem világos, hogy ezeknek, a hím patkányokon észlelt acinus-sejtes pancreastumoroknak van-e jelentősége a carcinogenezis emberben érvényesülő kockázata szempontjából.

Mutagenezis
A gabapentin nem bizonyult genotoxikusnak. A standard, baktérium vagy emlős sejteken elvégzett in vitro tesztekben nem volt mutagén. A gabapentin emlős sejttenyészetben sem in vivo, sem in vitro nem idézett elő szerkezeti elváltozásokat a kromoszómákban, és hörcsög csontvelőben sem váltott ki micronucleus-képződést.

Fertilitást károsító hatás
A gabapentin 2000 mg/ttkg/nap - testfelszínre (mg/m2) számítva a maximális humán napi adag kb. ötszörösének megfelelő - dózisig nem befolyásolta a patkányok nemző-/fogamzóképességét és szaporodását.

Teratogenezis
A gabapentin a kontrollokhoz képest nem növelte a fejlődési rendellenességek gyakoriságát a 3600 mg-os humán napi adag legfeljebb 50-, 30-, ill. 25-szörösének (testfelszínre számítva 4-, 5-, ill. 8-szorosának) megfelelő dózisokkal kezelt egerek, patkányok, ill. nyulak utódaiban.

A gabapentin - a magzati fejlődés visszamaradás jeleként - rágcsálóknál késleltette a koponya, a csigolyák, valamint az első és hátsó végtagok csontosodását. Ezek a hatások akkor jelentkeztek, ha vemhes egereket 1000 vagy 3000 mg/kg/nap szájon át adott dózisokkal kezeltek az organogenezis időszakában, illetve, ha patkányoknak a párzás ideje alatt, majd a vemhesség során mindvégig 2000 mg/kg dózisokat adtak. Ezek az adagok testfelszínre számítva a 3600 mg/kg humán dózis kb. 1-5-szörösének felelnek meg.

Vemhes, 500 mg/kg/nap (testfelszínre számítva a humán napi adag kb. 50%-ának megfelelő) dózisokkal kezelt egereken nem figyeltek meg hatásokat.

Patkányoknál gyakrabban figyeltek meg hydrouretert és/vagy hydronephrosist egy fertilitási és általános reprodukciós vizsgálat során 2000 mg/kg/nap, továbbá egy teratológiai vizsgálat során 1500 mg/kg/nap, és egy peri-/postnatalis vizsgálat során 500, 1000, és 2000 mg/kg/nap dózisok adása után. E megállapítások jelentősége nem ismert, azonban a fejlődés visszamaradásával jártak együtt. Ezek a dózisok testfelszínre számítva a 3600 mg-os humán dózis kb. 1-5-szörösének felelnek meg.

Egy nyulakon elvégzett teratológiai vizsgálat során, az organogenezis ideje alatt 60, 300, vagy 1500 mg/kg/nap dózissal történő kezelés után gyakoribbá vált a posztimplantációs magzatpusztulás a vemhes nyulaknál. Ezek a dózisok testfelszínre számítva (mg/m2) a 3600 mg-os humán napi adag kb. 0,3-8 szorosáig terjedő dózistartománynak felelnek meg. A biztonságossági határok nem elégségesek ahhoz, hogy embereknél ki lehessen zárni ezen hatások kockázatait.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db, 100 db kemény kapszula színtelen, átlátszó PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban, dobozban.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Nincsenek különleges előírások.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Richter Gedeon Nyrt.
1103 Budapest, Gyömrői út 19-21.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-9069/01 Gordius 100 mg kapszula (50×)
OGYI-T-9069/02 Gordius 100 mg kapszula (100×)

OGYI-T-9069/03 Gordius 300 mg kapszula (50×)
OGYI-T-9069/04 Gordius 300 mg kapszula (100×)

OGYI-T-9069/05 Gordius 400 mg kapszula (50×)
OGYI-T-9069/06 Gordius 400 mg kapszula (100×)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. 10. 20.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2016. 10. 28.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. február 26.



14








OGYÉI/4806/2023
OGYÉI/4810/2023
OGYÉI/4812/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az epilepsziával és az antiepileptikumokkal általában együtt járó kockázat
Görcsgátló gyógyszerrel kezelt anyák utódain 2-3-szor nagyobb a születési rendellenességek kockázata. Leggyakrabban nyúlajakról, szív- és érrendszeri rendellenességekről és velőcsőzáródási rendellenességekről számolnak be. A monoterápiához képest, a többféle antiepileptikummal végzett kezelés a veleszületett rendellenességek nagyobb kockázatával járhat, ezért fontos monoterápiát alkalmazni, amikor csak lehetséges. Szakorvosi tanáccsal kell ellátni azokat a nőket, akik nagy valószínűséggel eshetnek teherbe, vagy akik fogamzóképes korban vannak, továbbá felül kell vizsgálni a görcsgátló kezelés szükségességét, ha a kezelt nő terhességet tervez. A görcsgátló kezelést nem szabad hirtelen abbahagyni, mert ez áttöréses görcsrohamokhoz vezethet, amelyek súlyos következményekkel járhatnak mind az anyára, mind a gyermekre nézve. Epilepsziás anyák gyermekein ritkán fejlődési visszamaradást figyeltek meg Lehetetlen azonban kideríteni, hogy a fejlődés visszamaradását örökletes vagy szociális tényezők, az anya epilepsziája, vagy annak gyógyszeres kezelése idézte-e elő.

A gabapentinhez kapcsolódó kockázat
A gabapentin átjut a humán placentán.
A gabapentin terhes nőkön történő alkalmazásáról nincs vagy csak korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre.
Az állatokon elvégzett kísérletek reprodukciós toxicitást mutattak ki (lásd 5.3 pont). Emberben a potenciális veszély nem ismert. A gabapentint nem szabad a terhesség során alkalmazni, kivéve, ha az anya kezelésének lehetséges előnyei egyértelműen meghaladják a magzatot fenyegető, lehetséges kockázatot.
Nem vonható le egyértelmű következtetés arra vonatkozóan, hogy hogy a gabapentin szedése a terhesség során a veleszületett rendellenességek fokozott kockázatával okozati összefüggésben van-e, mivel a bejelentett terhességek esetében maga az epilepszia és az egyidejűleg alkalmazott epilepszia-elleni gyógyszerek hatása is érvényesült.

Újszülöttkori megvonási szindrómáról számoltak be az in utero gabapentin-expozíciónak kitett újszülöttek esetében. A terhesség során az egyidejű gabapentin- és opioid-expozíció növelheti az újszülöttkori megvonási szindróma kockázatát. Az újszülött szoros monitorozása szükséges.

Szoptatás
A gabapentin kiválasztódik az anyatejbe. Tekintve, hogy a szoptatott csecsemőre kifejtett hatása nem ismert, körültekintően kell eljárni, ha a gabapentint szoptató anyánál alkalmazzák. A gabapentin csak akkor adható szoptató anyáknak, ha ennek előnyei egyértelműen meghaladják a kockázatokat.

Termékenység
Állatkísérletekben nincs a termékenységre kifejtett hatás (lásd 5.3 pont).