Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VOLTAREN OPHTHA CD SZEMCSEPP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Laboratoires Théa
Hatástani csoport:
S01BC Nem szteroid gyulladásgátló szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05572/07
Hatóanyagok:
Diclofenacum natricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Felbontás után 1 hónapig alkalmazható
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Felnőttek

* Szemműtétek és szövődményeik
A preoperatív időszakban: a műtétet megelőző 3 órában 5×1 csepp.
A posztoperatív időszakban: a műtét napján 3×1 csepp, ezt követően a szükséges ideig 3-5×1 csepp naponta.
* Szemfájdalom és fényérzékenység enyhítése; poszttraumás gyulladás kezelése
Adagolás: 4-6 óránként 1 csepp.
Posztoperatív fájdalom csillapítása érdekében a beavatkozást megelőző órában 1-2 cseppet, a műtét befejezését követő 15 percben 1-2 cseppet, majd 3 napon keresztül 4-6 óránként 1 cseppet kell alkalmazni.

Idősek
Semmi sem támasztja alá, hogy idősek kezelésekor indokolt lenne módosítani a készítmény adagolását.

Gyermekek és serdülők
A Voltaren Ophtha CD 1 mg/ml oldatos szemcsepp alkalmazása gyermekek esetében nem javallt.
A gyermekgyógyászati tapasztalat a kancsalság sebészeti kezelése terén közölt néhány klinikai vizsgálatra korlátozódik.

Az oldat a gyári záró-gyűrű feltöréséig őrzi meg sterilitását. Figyelmeztetni kell a betegeket, hogy a készítmény alkalmazásakor a cseppentő hegyét ne érintsék a szemükhöz vagy a szemkörnyék bőréhez, mert ez az oldat szennyeződéséhez vezethet.

Egyéb helyi hatású szemészeti készítmény alkalmazása esetén legalább 5 perc időkülönbséggel kell alkalmazni az egyes gyógyszereket.

A szemcsepp alkalmazása után az orrhoz és a könnykészülékhez tartozó (nasolacrimalis) régió occlusioja, vagy a szem 5 percen át zárva tartása csökkentheti a szisztémás mellékhatásokat és növeli a lokális hatást.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az NSAID hatóanyagú szemészeti készítmények gyulladásgátló aktivitása elfedheti a szem fertőzéseinek kialakulását és/vagy progresszióját tükröző tüneteket. Fertőzés fennállása vagy veszélye esetén ezért a Voltaren Ophtha CD 1 mg/ml oldatos szemcseppen kívül más, megfelelő gyógykezelést is alkalmazni kell.

Bár a készítmény alkalmazása során nem észleltek mellékhatásokat, nem zárható ki a lehetőség, hogy a vérzési időt meghosszabbító gyógyszert szedő vagy véralvadási zavarban szenvedő betegek állapotát súlyosbítja.

Óvatosság javasolt lokális NSAID, pl. diklofenák lokális szteroiddal történő együttes alkalmazása esetén (lásd:
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítmény alkalmazása után átmenetileg homályossá válhat a látás; ennek megszűnéséig nem szabad járművet vezetni, vagy gépeket kezelni.


4.9 Túladagolás

A túladagolás következményei nem ismertek. Mindazonáltal, a készítmény véletlen lenyelése ártalmatlan, hiszen az 5 ml-es cseppentős tartály hatóanyag-tartalma mindössze 5 mg diklofenák-nátrium. Ez a mennyiség a felnőttek számára javasolt maximális, orális napi adag kb. 3%-ának felel meg.





Kölcsönhatás

4.5 pont Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók).

A szemcseppként forgalomba hozott oldatot nem szabad subconjunctivális vagy az elülső csarnokba adott injekcióként alkalmazni.

Ez a gyógyszer 0,0014 mg benzalkónium kloridot tartalmaz cseppenként.

A benzalkónium-klorid a jelentések alapján szemirritációt, valamint a szemszárazságra utaló tüneteket okoz, és hatással lehet a könnyfilmre és a szaruhártya felszínére is. Szemszárazságban szenvedő betegeknél, és azoknál, akiknél a szaruhártya sérülhet, alkalmazása körültekintést igényel.
Hosszan tartó alkalmazás esetén a betegek állapotát folyamatosan figyelemmel kell kísérni.

A benzalkónium-klorid felszívódhat a lágy kontaktlencsékbe, és megváltoztathatja a kontaktlencsék színét. A betegeknek azt kell tanácsolni, hogy a gyógyszer alkalmazása előtt távolítsák el a kontaktlencséjüket, és várjanak legalább 15 percet, mielőtt visszatennék.

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Lokális nem-szteroid gyulladásgátlók (mint a diklofenák) és lokális szteroidok együttes alkalmazása növelheti a cornea komplikációk kialakulásának rizikóját azoknál a betegeknél, akiknél jelentős szaruhártya-gyulladás áll fenn.

A klinikai vizsgálatok során a 0,1%-os diklofenák-tartalmú szemcseppet biztonságosan alkalmazták együtt antibiotikum, vagy ß-receptor-blokkoló hatóanyagú ophthalmicumokkal.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi mellékhatásokról számoltak be a következő gyakoriság szerint:
nagyon gyakori: (? 1/10); gyakori: (? 1/100 - < 1/10); nem gyakori: (? 1/1000 - < 1/100); ritka: (? 1/10 000 - < 1/1000); nagyon ritka: (< 1/10 000).

Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.


Szembetegségek és szemészeti tünetek

Nagyon gyakori:
Gyakori:
Szemfájdalom,
Átmeneti, enyhe-mérsékelt szemirritáció

Nem gyakori:
Szemviszketés, a szem kivörösödése, homályos látás, keratitis punctata,

Ritka:
Szaruhártya rendellenességek, fekélyes szaruhártya gyulladás, szaruhártya túltengés, szaruhártya elvékonyodás, szaruhártya epithelium elégtelenség, cornealis oedema, látászavar, kötőhártya vörösség, allergiás kötőhártyagyulladás, szemhéj vörösség, szemallergia, szemhéj oedema
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek

Ritka:
Nehézlégzés
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Ritka:
Asthma

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nem-szteroid gyulladásgátló szerek.
ATC kód: S01B C03.

A Voltaren Ophtha CD hatóanyaga, a diklofenák-nátrium nem-szteroid gyulladásgátló szer, mely fájdalomcsillapító hatást is kifejt. Feltételezik, hogy hatásmechanizmusa erőteljes prosztaglandin-szintézist gátló aktivitásán alapul.

Klinikai vizsgálatok megállapítása szerint a szürkehályog-műtét során diklofenákot alkalmazva meggátolható a miosis, illetve a más típusú szemészeti beavatkozások után fellépő szemgyulladás és -fájdalom is mérsékelhető.

Nem észlelték, hogy a diklofenák hátráltatná a sebgyógyulást.

A Voltaren Ophtha CD ciklodextrint (hidroxi-propil-gamma-ciklodextrint - HPgamma-CD) tartalmaz. Ezek a vegyületek megnövelik bizonyos lipofil, vízben oldhatatlan szerek vízoldékonyságát.
Feltételezik, hogy a ciklodextrinek valódi carrier-molekulákként működnek, vagyis a hidrofób molekulákat oldatban tartva juttatják a biológiai membránok felszínére.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Nyulakban, 14C-izotóppal jelzett diklofenák alkalmazása után 30 perccel volt kimutatható a radioaktivitás a corneában és a kötőhártyában. Az elimináció gyors volt, 6 óra alatt majdnem teljesen kiürült.

A HP-gamma-CD koncentráció a plazmában és a csarnokvízben a kimutathatósági határon (1 nmol/ml) volt nyulakban 28 napos, napi egyszeri vagy négyszeri ocularis alkalmazást követően. Alacsony HP-gamma-CD koncentrációt mutattak ki két nyúl csarnokvizében (az egyiknél egyszeri, a másiknál napi négyszeri, 28 napos becseppentést követően).

Bizonyított, hogy a diklofenák emberben is bejut az elülső szemcsarnokba. A 0,1%-os Voltaren Ophtha szemcsepp szemészeti alkalmazása után a diklofenák nem jelenik meg - mérhető mennyiségben - a vérplazmában.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A szisztémásan adagolt diklofenákkal nyert preklinikai adatok - az akut és krónikus toxicitás vizsgálatok -, valamint a genotoxicitás, mutagenitás, teratogenitás, karcinogenitás és reprodukciós vizsgálatok nem mutattak speciális kockázatot a javasolt emberi terápiás dózisokban. A diklofenák nem befolyásolja a nőstény patkányok fertilitását. A szisztémásan alkalmazott diklofenák egerekben és patkányokban átjut a placentán.
Patkányokban a toxikus anyai dózisok, dystociát (nehéz, elhúzódó szülést), prolongált gesztációt, csökkent foetalis túlélést és intrauterin retardációt okoztak. A diklofenák enyhe befolyást gyakorol a fertilitásra és a szülésre, valamint a méh összehúzódásokra, és befolyással bír a ductus arteriosus záródására a méhben a prosztaglandin szintézist gátló szerek farmakológiai hatásaként.

A Voltaren Ophtha CD különböző összetételű készítményeit vizsgálva nem találtak bizonyítékot a toxicitásra és a lokális mellékhatásokra vonatkozóan lokális szemészeti tolerancia és toxicitási vizsgálatokban.

A Voltaren Ophtha CD és a HP-gamma-CD lokális ocularis toxicitást és társult szisztémás toxicitást okozó hatását ocularis tolerancia vizsgálat-sorozatban tanulmányozták nyulakon. Ezen vizsgálatokban a nyulak jobb szemének kötőhártyazsákjába naponta maximum nyolcszor 25 mikroliter oldatot csepegtettek 13 héten keresztül. A bal szemet nem kezelték, ez szolgált kontrollként a kezelt jobb szemben fellépő lokális hatások mellett. Az állatok benzalkónium-klorid-tartalmú vagy -mentes Voltaren Ophtha CD-t kaptak, vagy az összes segédanyagot tartalmazó összetételt, amelyben azonban a hatóanyag 0,1% diklofenák-kálium volt 0,1% diklofenák-nátrium helyett, vagy 2% HP gamma-CD-t tartalmazó sóoldatot.
Egyik vizsgálatban sem találták bizonyítékát részletes ophtalmológiai és ocularis hisztológiai vizsgálatokkal kimutatható lokális mellékhatásnak.
Nem volt bizonyíték szisztémás hatásokra a hematológiai, klinikai kémiai, vizeletvizsgálati paraméterek, illetve a máj, a tüdő és a vese hisztológiai vizsgálata alapján.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml oldat átlátszó, LDPE cseppentőbetéttel ellátott, garancia-zárást biztosító, fehér, HDPE csavaros kupakkal lezárt, fehér, LDPE tartályba töltve.
1 tartály dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.

A gyógyszer gyermekektől elzárva tartandó!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.
Felbontás után 1 hónapig használható fel.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Laboratoires THEA, 12 rue Louis Blériot, 63017 Clermont-Ferrand Cedex 2, Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-5572/07


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2003. április 23
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. június 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. augusztus 1.



6




OGYÉI/36816/2020




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Nem végeztek reproduktív toxicitásra vonatkozó állatkísérleteket a Voltaren Ophtha CD 1 mg/ml oldatos szemcseppel.

A diklofenák nem befolyásolja a nőstény patkányok fertilitását. A szisztémásan alkalmazott diklofenák egerekben és patkányokban átjut a placentán. Az állatkísérletek nem utaltak a diklofenák teratogén hatására a rutin, egereken, patkányokon és nyulakon végzett, embrionális/magzati fejlődési vizsgálatokban. Patkányokban a toxikus anyai dózisok, dystociát (nehéz, elhúzódó szülést), prolongált gesztációt, csökkent foetalis túlélést és intrauterin retardációt okoztak. A diklofenák enyhe hatással van a fertilitásra és a szülésre, valamint a méh összehúzódásokra, és befolyással bír a ductus arteriosus záródására a méhben a prosztaglandinszintézis-gátló szerek farmakológiai hatásaként.

Az ivadékok prenatalis, perinatalis és postnatalis fejlődésére nincs hatással.

Az eddig elvégzett állatkísérletek nem utaltak magzati veszélyre az első és második trimeszterben, de terhes nőknél nem végeztek kontrollos vizsgálatot.

A Voltaren Ophtha CD-t a terhesség harmadik trimeszterében tilos alkalmazni, a ductus arteriosus Botalli korai záródásának, illetve a fájásgyengeség lehetősége miatt.

Szoptatás
A diklofenák 50 mg-os (10 tartály Voltaren Ophtha CD hatóanyag tartalmának megfelelő) adagját filmbevonatú tablettában, szájon át adva a hatóanyag csupán nyomokban volt kimutatható az anyatejben, ezért a szoptatott csecsemőnél nem várhatóak mellékhatások.
Szoptatás alatt a diklofenák szemcsepp alkalmazása nem javasolt, csak ha a várt haszon felülmúlja a lehetséges kockázatot.