Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TEVA-DICLOFENAC DOLO 10MG/G GÉL 40G

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
M02AA Lokális nem szteroid gyulladásgátló készítmények
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-05411/01
Hatóanyagok:
Diclofenacum natricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek és 14 évnél idősebb serdülők
A készítményt naponta 3-4 alkalommal kell az érintett testrész bőrfelületére felvinni enyhe bedörzsöléssel.
A kezelendő fájdalmas terület nagyságától függően 2-4 g (= 9-10 cm hosszú gélcsík) szükséges (ami cseresznye-dió nagyságnak felel meg), ez kb. 400-800 cm2 nagyságú terület kezelésére elegendő.
A maximális napi dózis 9 g gél (illetve 90 mg diklofenák-nátrium).
Alkalmazás után kezet kell mosni, kivéve, ha a kezelt felület a kézen van. Ügyelni kell, hogy a gél ne kerüljön a szembe, illetve a szájba.

Gyermekek és serdülők
A Teva-Diclofenac Dolo biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetében nem igazolták.
A Teva-Diclofenac Dolo alkalmazása ellenjavallt gyermekeknél és serdülőkorúaknál (lásd 4.3 pont).

14 évesnél idősebb serdülőknél, ha a készítmény alkalmazása fájdalomcsillapítás céljára 7 napnál hosszabb ideig szükséges, vagy ha a tünetek rosszabbodnak, a beteg/ a serdülőkorú gyermek szülei forduljon/ forduljanak orvoshoz.

Idősek
Időskorúak kezelésére a szokásos felnőtt dózis alkalmazható.

Az alkalmazás módja

A készítményt az érintett testrészre kell felvinni és finoman bemasszírozni.

Csak külsőleges alkalmazásra! Szájba nem kerülhet!

A készítményt csak intakt bőrfelületen szabad alkalmazni, sebre, illetve nyílt sérülésekre nem vihető fel. Szembe és nyálkahártyára nem kerülhet.

Kötés felhelyezése előtt pár percig hagyni kell a Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gélt a bőrön megszáradni. Légzáró kötés (védőkötés) alkalmazása nem javasolt.

A kezelés időtartama:
A kezelés időtartama a kezelendő problémától és a klinikai reakciótól függ.
* Izomzat, ínak és kötőszövet sérülésének kezelésére: Orvosi javaslat nélkül a készítmény legfeljebb 14 napig alkalmazható.
* Ízületi gyulladás kezelésére (kizárólag 18 év feletti felnőtteknek): orvosi javaslat nélkül legfeljebb 21 napig alkalmazható.

Amennyiben bármely fenti indikációban a beteg állapota hét nap után nem javul vagy rosszabbodik, tanácsos orvoshoz fordulnia.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gél alkalmazásával összefüggő szisztémás mellékhatások előfordulhatnak, ha a készítményt kiterjedt bőrterületen vagy hosszú időn át alkalmazzák (lásd diklofenák szisztémás formáinak kísérőiratai).

A Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gél kizárólag külsőleg, ép bőrfelületen használható, és nem alkalmazható sebek vagy nyílt sérülések esetén. A gél nem juthat a szembe vagy a nyálkahártyára. A készítményt tilos lenyelni.

A Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gél nem okkluzív kötéseknél alkalmazható, de légmentesen lezárt okkluzív kötések esetén nem szabad használni.

Függessze fel a kezelést, ha a készítmény alkalmazása után bőrkiütést tapasztal.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/gél nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A helyileg alkalmazott diklofenák csekély szisztémás felszívódása a túladagolás lehetőségét rendkívül ritkává teszi. Azonban a diklofenák tabletta túladagolását követően megfigyelhető nemkívánatos hatások alakulhatnak ki akkor, ha a készítményt - az előírtakkal ellentétben - lenyelik (egy 100 g-os kiszerelés 1 g diklofenák-nátriumnak megfelelő hatóanyagot tartalmaz).

Jelentős szisztémás mellékhatásokat okozó véletlen lenyelés esetén a nem szteroid gyulladáscsökkentők által okozott mérgezések kezeléséhez igazított általános terápiás beavatkozások alkalmazandók.
Gyomormosás alkalmazása és aktív szén használata megfontolandó, különösen akkor, ha a készítmény lenyelésétől számítva még csak kevés idő telt el.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Az alábbi táblázat a mellékhatásokat gyakoriság sorrendjében mutatja, a leggyakoribb elől, a következők szerint: gyakori: ?1/100 - <1/10, nem gyakori: ?1/1000 - <1/100, ritka: ?1/10 000 - <1/1000, nagyon ritka: <1/10 000, nem ismert: a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon ritka
Hólyagok képződésével kísért csalánkiütés
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka
Túlérzékenység (beleértve a csalánkiütést is), angioödéma
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nagyon ritka
Asztma
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
Bőrgyulladás (beleértve a kontakt dermatitist is), bőrkiütés, bőrpír, ekcéma, viszketés
Ritka
Dermatitis bullosa
Nagyon ritka
Fényérzékenységi reakciók
Nem ismert
Égő érzés az alkalmazás helyén, száraz bőr

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: ízületi- és izomfájdalmak lokális készítményei, lokális nem szteroid gyulladásgátlók, ATC-kód: M02AA15

Hatásmechanizmus és farmakodinámiás hatások
A diklofenák kifejezett fájdalomcsillapító, gyulladásgátló és lázcsökkentő hatással rendelkező nem szteroid gyulladáscsökkentő (NSAID) elsődleges hatásmechanizmusa a prosztaglandin-szintézis gátlása. A diklofenák hatóanyag tartalmú Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gél gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító hatású, helyi alkalmazásra kifejlesztett készítmény. Traumás vagy reumás eredetű gyulladás és fájdalom esetén a Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gél csökkenti a fájdalmat, a duzzanatot. Rövidíti a szokásos mindennapi tevékenységhez történő visszatérés idejét.

Klinikai hatásosság
Klinikai adatok azt mutatták, hogy a 10 mg/g diklofenák tartalmú gél csökkenti az akut fájdalmat az első alkalmazását követően egy órával (p<0,0001 placebo géllel összehasonlítva). Kétnapos kezelést követően a betegek 94%-a hatásosnak tartotta a 10 mg/g diklofenák tartalmú gélt, a placebo géllel történő kezelésnél ez 8% volt (p<0,0001). A fájdalom és a funkcióromlás is megszűnt 4 napos 10 mg/g diklofenák tartalmú gél kezelést követően (p<0,0001 placebo géllel összehasonlítva).
A vizes-alkoholos bázisú gél egyúttal nyugtató és hűtő hatást is kifejt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A diklofenák a szájon át adagolandó gyógyszerformákból teljesen felszívódik, a dermalisan alkalmazható gyógyszerformából nem teljesen és lassan reszorbeálódik.
A Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gél lokális alkalmazása után - összevetve az ugyanakkora orális hatóanyag-mennyiséggel - a hatóanyagnak mintegy 0,5-6%-a kerül a szisztémás keringésbe.

Eloszlás
Az orálisan adagolt hatóanyag 99%-ban plazmafehérjékhez kötődik. A maximális plazmaszint körülbelül 1-2 órán belül érhető el.
Dermalis alkalmazáskor a maximális plazmaszint kb. 6-9 óra múlva alakul ki. A szisztémás keringésben kb. 9 órán keresztül fordul elő, szemben az orális alkalmazáskor mért 1-2 órás terminális felezési idővel.
Ha készítményt terheléssel kiváltott másodlagos gonarthrosis esetén több napon át adják, akkor a diklofenák-szint a kezelt térdízület synovialis folyadékában általában magasabb volt, mint azt az abszorbeált hatóanyag-mennyiség tisztán szisztémás eloszlásakor várni lehetett volna.

Biotranszformáció és elimináció
Dermalis alkalmazáskor ugyanúgy történik a metabolizmus és a kiválasztás, mint orális alkalmazást követően. Az anyag gyors hepatikus metabolizmust (hidroxileződés és glükuronsavhoz kapcsolódás) követően 2/3 részben renalisan és 1/3 részben biliarisan eliminálódik.
A metabolizmus és a kiválasztás összehasonlíthatóak a dermalis, illetve az orális alkalmazást követően.

Különleges betegcsoportok
Máj, illetve vesebetegek
Veseelégtelenségben szenvedő betegeknél nem kell sem a diklofenák, sem pedig a metabolitjainak a felhalmozódásával számolni. Krónikus hepatitiszben vagy kompenzált cirrózisban szenvedő betegek esetén a diklofenák kinetikája és metabolizmusa ugyanaz, mint a májbetegségben nem szenvedők esetén.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
Nincs arra utaló megfigyelés, hogy a diklofenáknak teratogén hatása lenne egerekben, patkányokban, vagy nyulakban. A diklofenák patkány kísérletekben nem befolyásolja sem a fertilitást, sem az utódok fejlődését a pre-, peri- és postnatalis időszakban.

Adatok a helyi tűrhetőségre
Fotoszenzibilizációs vizsgálatban a Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gélt és a hatóanyagot nem tartalmazó gélt az OECD 406. irányelvének megfelelően a ,,nem fotoszenzibilizáló" csoportba sorolták.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

40 g vagy 100 g gél fehér HDPE, lyukasztóval ellátott csavaros kupakkal lezárt alumínium tubusban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).

A megsemmisítésre vonatkozóan nincsenek különleges előírások. A gyógyszerek megsemmisítésére vonatkozó általános szabályokat kell alkalmazni.
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen
Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-5411/01 (40 g)
OGYI-T-5411/02 (100 g)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1996. december 28.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. május 14.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2019. október 18.










OGYÉI/54471/2019




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
A külsőleges alkalmazást követően a diklofenák szisztémás koncentrációja alacsonyabb, mint a szájon át történő alkalmazás után. A szisztémás keringésbe bejutó nem-szteroid gyulladásgátlók alkalmazása során szerzett tapasztalatokra hivatkozva az alábbiak javasolhatók:

A prosztaglandin-szintézis gátlása károsan befolyásolhatja a terhességet és/vagy az embrionális/magzati fejlődést. Epidemiológiai vizsgálatokból származó adatok arra utalnak, hogy egy prosztaglandin-szintézis inhibitornak a kora terhesség alatt történő alkalmazása után megnő a vetélés, a cardiális malformatio és a gastroschisis kockázata. A cardiovascularis malformatio abszolút kockázata kevesebb mint 1%-ról legfeljebb kb. 1,5%-ra nőtt. A kockázat várhatóan a dózissal és a kezelés időtartamával együtt nő. Állatoknál kimutatták, hogy egy prosztaglandin-szintézis inhibitor a pre- és posztimplantációs veszteség és az embrionális-magzati letalitás növekedését eredményezi. Emellett az olyan állatoknál, amelyeknek az organogenesis időszaka alatt egy prosztaglandin-szintézis inhibitort adtak, nőtt a különböző malformatiók, köztük a cardiovascularis malformatiók előfordulási gyakorisága.

A diklofenákot a terhesség első és második trimesztere alatt nem szabad alkalmazni, csak akkor, ha erre egyértelműen szükség van. Ha a diklofenákot olyan nő alkalmazza, aki teherbe próbál esni, vagy a terhesség első és második trimeszterében van, akkor az adagnak a lehető legalacsonyabbnak, és a kezelés időtartamának a lehető legrövidebbnek kell lennie.

A terhesség harmadik trimesztere alatt minden prosztaglandin-szintézis inhibitor az alábbinak teheti ki a magzatot:
- cardiopulmonalis toxicitás (a ductus arteriosus Botalli korai záródása és pulmonalis hypertonia);
- renalis dysfunctio, ami oligohydramnionnal járó veseelégtelenségségig progrediálhat.

Az anyát és az újszülöttet a terhesség végén:
- a vérzési idő esetleges megnyúlása, ami egy olyan thrombocyta-aggregáció ellenes hatás, ami már nagyon kis dózisok mellett is jelentkezhet;
- az uterus contractiók gátlása, ami késői vagy elhúzódó szülést eredményez.

Ennek következtében a diklofenák ellenjavallt a terhesség harmadik trimesztere alatt.

Szoptatás
Más NSAID-okhoz hasonlóan a diklofenák is kis mértékben átjut az anyatejbe, de a Teva-Diclofenac Dolo 10 mg/g gélt terápiás adagban alkalmazva előreláthatólag nincs hatással a szoptatott gyermekre. A szoptató nők esetében végzett kontrollált vizsgálatok hiánya miatt a készítmény szoptatás alatt csak orvosi javaslatra alkalmazható. Amennyiben alapos indok miatt mégis felmerül az alkalmazása, semmiképp sem szabad az emlőkön, vagy nagy bőrfelületen, valamint hosszabb ideig alkalmazni (lásd 4.4 pont).