Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MEGESIN 160MG TABLETTA 30X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Nederland B.V.
Hatástani csoport:
L02AB Progesztogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08538/01
Hatóanyagok:
Megestrolum aceticum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az alábbi indikációk mindegyikében legalább két hónapos folyamatos kezelés szükséges ahhoz, hogy a gyógyszer hatásosságát meg lehessen állapítani.

Felnőttek:
Emlőcarcinoma: a javasolt per os dózis napi 160 mg megesztrol-acetát (1 db Megesin 160 mg tabletta).

Anorexia vagy cachexia: naponta 320-800 mg (2-5 db Megesin 160 mg tabletta),egyetlen adagban vagy megosztott dózisokban alkalmazva. A napi maximális dózis 800 mg (azaz 5 db Megesin 160 mg tabletta).

Gyermekek:
A megeszterol-acetát biztonságossága és hatásossága gyermekek esetében nem megalapozott. A Megesin 160 mg tabletta nem javasolt gyermekgyógyászati alkalmazásra.

Idős betegek:
A dózis módosítása nem szükséges.

Súlyos májkárosodásban szenvedő betegek:
A dózis csökkentése ajánlott.

Vesekárosodás:
Minthogy a készítmény renálisan elimilálódik vesekárosodás esetén az adag csökkentése megfontolandó.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvatossági intézkedések

Gondos monitorozás javasolt minden rekurrens, ill. metasztatikus tumorban szenvedő beteg esetén.
A megesztrol-acetát más típusú neopláziás megbetegedések kezelésére nem javallt.
Azoknál a betegeknél, akiknek kórelőzményében thrombophlebitis szerepel, vagy akik súlyos májkárosodásban szenvednek, a megesztrol csak fokozott körültekintéssel alkalmazható, az adagokat ennek megfelelően kell beállítani. Általánosságban véve a Megesin 160 mg alkalmazása nem javasolt azoknál a betegeknél, akiknek kórtörténetében thrombophlebitis szerepel. A fogamzóképes korban lévő nőknek kerülniük kell a teherbeesést. A megesztrol-acetát alkalmazása, főként a terhesség első 4 hónapja alatt, a magzat genitális rendellenességeivel volt összefüggésbe hozható. A megesztrol-kezelés alatt teherbe eső betegeket tájékoztatni kell a magzatra gyakorolt esetleges káros hatásokról.
Hypertoniás vagy atherosclerosisban szenvedő betegeknél a megesztrol-acetát csak kellő körültekintéssel alkalmazható, a megesztrol atherogén hatása miatt, ami az LDL frakció növekedését és a HDL-koleszterin csökkenését idézi elő.
Bár a megesztrol-acetát glükokortikoid aktivitása nem teljesen ismert, laboratóriumi adatok bizonyítják a hypophysis-mellékvese axis suppressioját.
A megesztrol-acetát szedése során újonnan diagnosztizált diabetes mellitus-szal, a már fennálló diabetes mellitus súlyosbodásával (az inzulin dózisának emelése), Chushing szindrómával és ritkán klinikailag jelentős mellékvese elégtelenséggel kapcsolatos klinikai esetekről számoltak be. Ezért a hypophysis-mellékvese axis suppressioját figyelembe kell venni minden betegnél, akik tartósan megesztrol-acetátot szednek vagy a tartós kezelést abbahagyják, illetve akiknél csökkent mellékvese-működésre utaló tünetek vagy jelek mutatkoznak, pl. hypotonia, hányinger, hányás, szédülés vagy gyengeség. E betegek esetében a mellékvese-működést laboratóriumi módszerekkel vizsgálni kell és szükség esetén gyorsan ható glükokortikoidokat kell adni.

Óvatosan alkalmazandó asztma, szívelégtelenség, epilepszia, migrén, vesekárosodás, diabetes mellitus, hyperlipidaemia és depresszió esetén.

Mivel a gyógyszer laktózt tartalmaz, a ritka, örökletes galaktóz intoleranciában, Lapp-laktáz hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban szenvedő betegek nem szedhetik ezt a gyógyszert.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Nem végeztek vizsgálatokat a Megesin gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásaira vonatkozóan. .


4.9 Túladagolás

6 hónapon keresztül, 1600 mg napi megesztrol acetát adásakor a klinikai vizsgálatokban nem tapasztaltak súlyos, váratlan mellékhatást. Akut túladagolásban az életfunkciók támogatása és tüneti kezelés javasolt. Nincs specifikus antidotum. Egerekben egyszeri, nagy dózis (5g/ttkg) per os beadásakor nem észleletek toxikus tüneteket. Dializálhatóságát nem tanulmányozták, azonban alacsony oldékonysága alapján feltételezhető, hogy ez nem lenne hatékony formája a túladagolás kezelésének.






Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

In vitro vizsgálatok igazolják, hogy a megesztrol-acetát gátolja a haematopoietikus prekurzor sejtek sejtciklusát daganatellenes kemoterápiás készítményekkel adva együtt.
A megesztrol-acetát lehetséges in vivo interakcióit nem vizsgálták. Mivel ez egy szterol-struktúra, a glükokortikoidokhoz hasonló interakció lehetőségét számításba kell venni. Ennek megfelelően az enziminduktor gyógyszerekkel, pl. a barbiturát-származékokkal, fenitoinnal, rifampicinnel való együttadáskor a megesztrol-acetát metabolizmusának fokozódása a beadott dózis emelését teszi szükségessé.
Kolesztiramin vagy neomicin egyidejű alkalmazása a megesztrol-acetát abszorpció csökkenéséhez vezet, aminek oka a szterol-szerkezet.


6.2 Inkompatibilitás
Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások az alábbiakban szervrendszerenként és gyakoriság szerint kerülnek felsorolásra. A gyakoriság osztályozására a következő konvenciókat alkalmazzák:
Nagyon gyakori (?1/10), Gyakori (?1/100-<1/10), Nem gyakori (?1/1000-<1/100), Ritka (?1/10 000-1/1000) és Nagyon ritka (<1/10 000), valamint nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)
Nem ismert gyakoriságú: tumor flare (hypercalcaemiával vagy anélkül)

Endokrin betegségek és tünetek
Ritka: mellékvese elégtelenség
Nem ismert gyakoriságú: Chushingoid- arc, Chushing szindróma
(A mellékvese elégtelenség lehetőségét minden betegben meg kell fontolni krónikus megesztrol-kezeléskor, illetve megvonásakor. Glükokortikoid pótlás esetleg szükségessé válhat. Megesztrol-kezelés megvonása után klinikailag manifeszt mellékvesekéreg elégtelenséget ritkán jelentettek.).

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Nem ismert gyakoriságú: diabetes, glükóz tolerancia csökkenése, hyperglykaemia, fokozott étvágy

Pszichiátriai kórképek:
Nem ismert gyakoriságú: hangulatváltozások

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Nem ismert gyakoriságú: Carpal-tunnel syndróma, letargia

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
Nem ismert gyakoriságú: szívelégtelenség

Érbetegségek és tünetek:
Gyakori: hypertonia, hőhullámok
Ritka: thrombophlebitis, tüdőembólia (néhány esetben fatális kimenetellel),

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek:
Nem ismert gyakoriságú: dyspnoe

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Gyakori: hányinger, hányás, hasmenés, flatulencia
Nem ismert gyakoriságú: székrekedés

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Gyakori: kiütés
Nem ismert gyakoriságú: alopecia

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
Nem ismert gyakoriságú: gyakori vizelés

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek:
Gyakori: metrorrhagia, áttöréses vérzés, impotencia

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók:
Gyakori: asthenia, fájdalom, oedema

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei:
Nagyon gyakori: testtömeg-gyarapodás (ami általában nem a folyadékretenció következménye)
(A testtömeg-gyarapodás fokozott étvággyal társul, a zsír- és testtömeg fokozódásában nyilvánul meg).

Tartós megesztrol-acetát-kezelés során ritkán idioszinkráziás allergiás reakciókról, többek között urticariáról számoltak be.
A megesztrol-acetát nem idézi elő a citotoxikus szerek többségére egyébként jellemző myelosuppressiót.
A hipotalamusz-hipofízis-mellékvesekéreg axis gátlásának lehetőségét figyelembe kell venni minden megesztrol-acetáttál kezelt betegnél, továbbá krónikus kezelés leállításakor, illetve azoknál, akik hypotoniában szenvednek, hányingerük van, hánynak, szédülnek vagy erőtlennek érzik magukat. Ezeknél a betegeknél szükséges lehet a laboratóriumi vizsgálat a mellékvesekéreg-elégtelenség igazolására, amit követően gyorshatású glükokortikoidot kell adni.
AIDS-ben szenvedő betegek körében végzett klinikai vizsgálatban nem volt statisztikailag szignifikáns különbség megesztrol vagy placebo kezelés között. Legalább 5 % gyakorisággal fordult elő ezekben a vizsgálatokban hasmenés, impotencia, kiütés, flatulencia, asthenia és fájdalom. Az impotenciát kivéve mind gyakoribb volt a placeboval kezelt csoportban.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok ATC: L02A B01

Farmakoterápiás csoport: hormonok és rokon vegyületek, progesztogének

A megesztrol-acetát farmakológiai tulajdonságai hasonlítanak a természetes progeszteronéhoz. Nincs androgén vagy ösztrogén hatása. Progesztogén aktivitása kissé nagyobb, mint a medroxiprogeszteron-acetáté, noretindroné, noretindron-acetáté és noretinodrelé, kissé gyengébb, mint a klormadinoné és sokkal gyengébb, mint a norgesztrelé.

Emlőcarcinomában a megesztrol-acetát neopláziás hatása nem tisztázott, az adagtól függőnek tűnik, és közvetlen citotoxikus hatással, illetve a hipotalamusz-hipofízis axis gátlásával, valamint az ösztrogénszintézis csökkenésével jár együtt. A testtömeg-gyarapodás a fokozott étvágynak, a zsírszövet felszaporodásának és a sejttömeg növekedésének tulajdonítható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A természetes progeszterontól eltérően - amit a máj first pass mechanizmusa általi intenzív metabolizmus és nagyon alacsony biohasznosulás miatt nem lehet per os adni - a megesztrol-acetát jó biohasznosulással rendelkezik per os adagolás mellett is. Az orális megesztrol-acetát gyógyszerformák biohasznosulásában nincs klinikailag szignifikáns különbség.
.
Per os adagolást követően a megesztrol-acetát gyorsan felszívódik, a plazmakoncentráció a beadott dózissal együtt nő, de a lineáris jelleg nem megtartott. Maximális plazmakoncentrációját az adagolás után 3 órával éri el. 20, 40, 80 és 200 mg megesztrol-acetát per os beadása után az átlagos, maximális plazmakoncentráció sorrendben 89, 190, 209 és 465 ng/ml volt. A plazmakoncentráció görbe bifázisos, a második csúcs a beadást követő 15-20 óránál van.
3 napon keresztüli, ismételt adagolás során a megesztrol-acetát plazmaszintje minden nap emelkedett, és a harmadik napon elérte a dinamikus egyensúlyi koncentráció 80-90%-át.
A megesztrol-acetát a májban metabolizálódik, citokróm P450 által mediált mikroszómális oxidáció útján, aminek eredményeként glukurokonjugált, farmakológiailag inaktív szteroid metabolitok képződnek. Ezek nagy része a vizelettel (átlagosan 66.4%), illetve a széklettel (átlagosan 19,8%) ürül. A vizelettel távozó metabolitok a beadott dózis 5-8%-át képviselik. A respiratorikus úton zajló eliminációt és a zsírszöveti lerakódást figyelembe lehet venni annak az adagnak a százalékos kiszámításánál, ami nem jelenik meg sem a vizeletben, sem a székletben.

5.3 Preklinikai biztonságossági adatok

A megesztrol-acetát egyszeri, per os adagja (5 g/ttkg) nem idézett elő toxikus hatásokat egereknél. Az állatkísérletekben az orálisan adott megesztrol-acetát LD50 értéke egerekben 5000 mg/ttkg.
Per os ismételten adva másodlagos endokrin mellékhatásokat okoz (pl. menstruációs abnormalitásokat nőstényekben és a fertilitás csökkenését hímekben).
A megesztrol-acetát mutagén és karcinogén hatásának értékelését célzó, hosszú távú állatkísérletekben a legfeljebb 7 évig adott megesztrol-acetát nőstény kutyáknál a malignus és benignus emlődaganatok fokozott incidenciájával volt összefüggésbe hozható, amit mindenképpen figyelembe kell venni a megesztrol-acetát felírásakor elvégzett előny/kockázat értékelésnél, és a már kezelés alatt álló betegek monitorozásánál.
A nagy dózisú megesztrol-acetát termékenységre és a szaporodási funkcióra gyakorolt hatását elemző vizsgálatok patkányban a foetus reverzíbilis feminizációját mutatták ki.
Állatokkal végzett farmakokinetikai vizsgálatok a megesztrol-acetát emelkedett koncentrációját jelezték a májban, a zsírszövetben, a mellékvesében, az ovariumban és a vesékben.








Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelés
30 vagy 100 db tabletta HDPE, garanciazárást biztosító csavaros kupakkal lezárt, védőszivacsot tartalmazó 30 vagy 90 ml-es átlátszó, barna üvegben és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás:II./2 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos szakorvosi ellenőrzés mellett alkalmazható gyógyszer (Sz)


6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on, az eredeti csomagolásban tartandó!


6.3 Felhasználhatósági időtartam
5 év


7. A FORGALOMBAHOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva B.V.
Swensweg 5.
2031GA Haarlem
Hollandia





Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség:
A megesztrol-acetát terhességben ellenjavallt

A megesztrol-acetát káros farmakológiai hatást gyakorol a terhességre és/vagy a magzatra/újszülöttre. A megesztrolnak teratogén hatása van.
A progesztogén szerek, a terhesség első három hónapjában való alkalmazása tipikusan a vetélés (ismételt) kockázatának csökkentését szolgálta. Nem létezik azonban olyan konkluzív bizonyíték, amely az ilyen kezelés hatásosságát támasztaná alá. Éppen ellenkezőleg, számos adat mutat a terhesség első 4 hónapjában végzett kezelés lehetséges negatív hatásaira. Ezen felül a nők többségénél a vetélés tényleges oka olyan defektus volt, amit valószínűleg nem befolyásolt a progesztogén gyógyszer. Ezzel szemben a progesztogén szerek - tokolítikus hatásuknak köszönhetően - kedvezőtlenül késleltethetik az ilyen, defektusos foetus spontán vetélését. Ennek megfelelően a progesztogén szerek alkalmazása a terhesség első 4 hónapja alatt nem tanácsos.
A progesztogének, többek között a megesztrol, a terhesség első trimeszterében való alkalmazása, a magzat genitalis malformációival volt összefüggésbe hozható. A hímnemű magzatnál előforduló hypospadiák kockázata megközelítőleg kétszerese a megesztrol-acetát expozíciónak kitett magzatoknál. A progesztogén szernek kitett nőnemű magzatokra gyakorolt hatásból eredő kockázatra vonatkozó adatok nem elégségesek, mégis az egyes, ilyen gyógyszerek által kifejtett expozíció a külső nemi szervek enyhe virilizációját idézhetik elő.
A fertilitást és a szaporodási funkciókat vizsgáló, patkányokkal végzett állatkísérletek arra utalnak, hogy a megesztrol-acetát emelt dózisai egyes hímnemű magzatoknál reverzíbilis feminizációs hatásokat váltottak ki.
A fogamzóképes korban lévő nőknek azt kell tanácsolni, hogy kerüljék el az ismételt teherbeesést.

Szoptatás:
A megesztrol-acetát szoptatás alatt ellenjavallt. A megesztrol-acetát kiválasztódik az emberi anyatejbe és az újszülöttet/szoptatott csecsemőt fenyegető mellékhatások miatt a megesztrol-kezelés alatt a szoptatást meg kell szakítani és figyelembe kell venni az anyára gyakorolt jótékony hatást.