Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AZELASTINE/FLUTICASONE STADA 137UG/50UG SZUSP ORRS 1X23G ÜV

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Stada Arzneimittel Ag
Hatástani csoport:
R01AD Kortikoszteroidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-24262/01
Hatóanyagok:
Fluticasonum propionicum
Azelastinium chloratumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
3081 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy3081,000,00
Üzemi baleset3081,000,00
Általános770,00 (25%)2311,00
Teljes0,003081,00
Egyedi engedélyes0,003081,00
Tárolás:
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A teljes terápiás hatás eléréséhez rendszeres használat szükséges. A szemmel való közvetlen érintkezés kerülendő!

Gyermekek, serdülők és felnőttek 12 éves kortól
1 befújás mindkét orrnyílásba naponta kétszer (reggel és este).

12 év alatti gyermekek
Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray használata nem javasolt 12 évnél fiatalabb gyermekek esetében, mivel a biztonságosságát és a hatásosságát ebben a korcsoportban nem igazolták.

Idősek
Ebben a betegcsoportban a dózis módosítása nem szükséges.

Vese- és májkárosodásban szenvedők
Vese- és májkárosodásban szenvedő betegek kezelésére vonatkozóan nincsenek adatok.

Kezelés időtartama
Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray alkalmas hosszú távú kezelésre.
A kezelés időtartamának egybe kell esnie az allergiás expozícióval.

Az alkalmazás módja:
Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray kizárólag intranazálisan alkalmazható.

Használati utasítás
A spray előkészítése alkalmazása előtt:
A tartályt 5 másodpercig le-fel billentéssel finoman fel kell rázni, majd el kell távolítani a védőkupakot. Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray első használata előtt a pumpát telíteni kell, ehhez az adagolószelepet hatszor le kell nyomni, majd felengedni. Ha az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray-t 7 napnál hosszabb ideig nem használták, az adagolószelep ismételt lenyomásával és felengedésével a pumpát újra kell telíteni.

A spray használata:
A tartályt öt másodpercig finom le-fel billentéssel fel kell rázni, majd el kell távolítani a védőkupakot.
Az orr kifújása után előre billentett fejjel mindkét orrlyukba egyszer kell befújni a szuszpenziót (lásd illusztráció). Használat után a pumpát le kell törölni és a védőkupakot vissza kell rá helyezni.






Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A forgalomba hozatal utáni alkalmazás során klinikailag szignifikáns gyógyszerinterakciókról számoltak be olyan betegeknél, akiket flutikazon-propionáttal és ritonavirrel kezeltek. Szisztémás kortikoszteroid-hatásokról, Cushing-szindrómáról és mellékvesekéreg-szuppresszióról számoltak be. Emiatt a flutikazon-propionát és ritonavir együttes alkalmazása kerülendő, kivéve, ha az alkalmazás várható előnyei meghaladják a kortikoszteroidok szisztémás mellékhatásainak kockázatát (lásd 4.5 pont).

Az intranazális kortikoszteroidok szisztémás hatásai elsősorban nagy dózisok tartós használatakor jelentkezhetnek. A szisztémás hatások előfordulásának a valószínűsége kisebb, mint orális kortikoszteroidok adásakor, továbbá eltérőek lehetnek az egyes betegek és a különböző kortikoszteroid-készítmények esetében. A lehetséges szisztémás hatások a Cushing-szindróma, cushingoid tünetek, mellékvesekéreg-szuppresszió, a gyermekek és serdülők növekedésbeli visszamaradása, cataracta, glaucoma és ritkábban számos pszichológiai vagy viselkedési zavar, beleértve a pszichomotoros hiperaktivitást, alvászavart, szorongást, depressziót vagy agressziót (különösen gyermekeknél).

Az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray nagymértékű first-pass metabolizmuson megy keresztül, ezért a súlyos májbetegségben szenvedő betegeknél az intranazálisan adott flutikazon-propionát szisztémás expozíciója megemelkedhet és ez a szisztémás mellékhatások gyakoribb előfordulásához vezethet.
Ilyen betegek kezelésekor elővigyázatosság javasolt.

Az ajánlottnál nagyobb nazális kortikoszteroid dózissal való kezelés következtében klinikailag jelentős mellékvesekéreg-szuppresszió léphet fel. Amennyiben nyilvánvaló, hogy a javasoltnál nagyobb dózisokat alkalmaznak, a stressz, illetve az elektív sebészeti beavatkozás ideje alatt megfontolandó a kiegészítő szisztémás kortikoszteroid-pótlás.

Általánosságban az intranazális flutikazon-készítményeknél azt a legkisebb hatásos dózist kell alkalmazni, amellyel tartósan uralhatóak a rhinitis tünetei. A javasoltnál nagyobb dózisok alkalmazását (lásd 4.2 pont) az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát esetén nem vizsgálták. Mint minden intranazálisan alkalmazott kortikoszteroid esetén, a teljes szisztémás terhelést figyelembe kell venni, valahányszor más gyógyszerformában is rendelnek egyidejű kortikoszteroid-kezelést.

A növekedés visszamaradásáról számoltak be olyan gyermekeknél, akik nazális kortikoszteroidokat kaptak engedélyezett dózisban. Mivel a növekedés a serdülőket is érinti, a tartós nazális kortikoszteroid-kezelésben részesülő serdülők növekedését is javasolt rendszeresen ellenőrizni. Amennyiben a növekedés lelassul, a terápiát felül kell vizsgálni, hogy a nazális kortikoszteroid dózisát a tünetek hatásos uralásához szükséges legkisebb fenntartó dózisra lehessen csökkenteni.

A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a cataracta, a glaucoma vagy olyan ritka betegségek, mint a centralis serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.

Azokat a betegeket, akiknek a látása megváltozott, vagy akiknek az anamnézisében intraocularis nyomásemelkedés, glaucoma és/vagy cataracta szerepel, szoros megfigyelés alatt kell tartani.

A mellékvesekéreg-működés károsodásának gyanúja esetén a beteget elővigyázatossággal kell átállítani a szisztémás szteroid-kezelésről az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray alkalmazására.

Azoknál a betegeknél, akik tuberculosisban, bármilyen kezeletlen fertőzésben szenvednek, vagy akik nemrég sebészeti beavatkozáson estek át, vagy sérült az orruk vagy a szájuk, mérlegelni kell az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray-kezelés előnyeit a lehetséges kockázatokkal szemben.

Az orrüregek és orrmelléküregek fertőzéseit antibakteriális vagy antimikotikus terápiával kell kezelni, de ebben az esetben sem ellenjavallt az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray-kezelés.

Segédanyagok

Ez a készítmény 0,014 mg benzalkónium-kloridot tartalmaz befújásonként. A hosszan tartó alkalmazás az orrnyálkahártya ödémáját okozhatja.

Ez a készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz befújásonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray kismértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray alkalmazáskor egyedi esetekben előfordulhat fáradtság, bágyadtság, kimerültség, szédülés vagy gyengeség, aminek oka lehet maga a betegség is. Ezekben az esetekben a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességek károsodhatnak. Az alkohol ezeket a hatásokat felerősítheti.


4.9 Túladagolás

A nazális alkalmazásnál túladagolási reakciók nem várhatóak.

Az intranazális flutikazon-propionát akut vagy krónikus túladagolásáról nincsenek betegektől származó adatok.

Egészséges önkénteseknél napi kétszer 2 mg flutikazon-propionát (az ajánlott napi dózis tízszerese) 7 napig tartó intranazális alkalmazása nem volt hatással a hypothalamus-hypophysis-mellékvese-tengely (HPA) működésére.

A javasoltnál nagyobb dózisok hosszú távú alkalmazása a mellékvesekéreg-funkciók átmeneti szuppressziójához vezethet.
Ezeknél a betegeknél, az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray-kezelést azzal a dózissal kell folytatni, amellyel a tünetek megfelelően kontollálhatók; a mellékvesekéreg-funkciók néhány nap elteltével normalizálódnak, és ez a plazmakortizolszint mérésével ellenőrizhető.

Véletlen lenyelés miatti túladagolásnál központi idegrendszeri zavarok (többek között álmosság, zavarodottság, coma, tachycardia és hypotonia) várhatóak az állatkísérletek alapján.

Tüneti kezelést kell alkalmazni. A lenyelt mennyiségtől függően gyomormosás javasolt. Ismert antidotuma nincs.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Flutikazon-propionát
Normál körülmények között, intranazális adagolás után a flutikazon-propionát plazmakoncentrációja alacsony, amelynek oka a nagyfokú first-pass metabolizmus és a citokróm P450 3A4 enzim által történő nagy mértékű szisztémás metabolizáció a belekben és a májban. Ennek következtében, flutikazon-propionát által kiváltott, klinikailag szignifikáns gyógyszerinterakciók nem várhatók.

Egy egészséges önkéntesekkel végzett kölcsönhatási vizsgálat kimutatta, hogy a ritonavir (egy erős citokróm P450 3A4-gátló) nagymértékben növelheti a flutikazon-propionát plazmakoncentrációját, ami a szérumkortizonszint jelentős csökkenését eredményezi. Forgalomba hozatal után, egyidejűleg intranazális vagy inhalációs flutikazon-propionát- és ritonavir-kezelésben részesülő betegeknél a kortikoszteroidok szisztémás mellékhatásainak megjelenéséhez vezető, klinikailag szignifikáns interakcióról számoltak be. Az egyidejű kezelés CYP3A4-inhibitorokkal, beleértve a kobicisztát-tartalmú készítményeket, várhatóan fokozza a szisztémás mellékhatások kockázatát. Kerülni kell ezt a kombinációt, kivéve, ha az előny meghaladja a szisztémás kortikoszteroid-mellékhatások fokozott kockázatát. Ebben az esetben a betegeket monitorozni kell, hogy nem alakulnak-e ki szisztémás kortikosztroid-mellékhatások.

A vizsgálatok kimutatták, hogy a citokróm P450 3A4 más gátlói elhanyagolható (eritromicin) és csekély (ketokonazol) mértékben növelik a flutikazon-propionát szisztémás expozícióját, a szérumkortizolszint számottevő csökkenése nélkül. Mindemellett, óvatossággal ajánlott eljárni a flutikazon-propionát és erős citokróm P450 3A4-gátlók (pl. ketokonazol) együttes adásakor, mivel megemelkedhet a flutikazon-propionát szisztémás expozíciója.

Azelasztin-hidroklorid
Az azelasztin-hidroklorid orrspray-vel specifikus interakciós vizsgálatokat nem végeztek. Interakciós vizsgálatokat nagy dózisú orális alkalmazásnál végeztek. Ezek azonban nem relevánsak az azelasztin-hidroklorid orrspray-nél, mivel a javasolt nazális dózis sokkal alacsonyabb szisztémás expozíciót eredményez. Ennek ellenére, fokozott óvatossággal kell eljárni azoknál a betegeknél, akik egyidejűleg szedatív vagy központi idegrendszerre ható gyógyszert szednek, mivel azok szedatív hatása felerősödhet. Az alkohol szintén felerősítheti ezt a hatást (lásd 4.7 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Gyakran dysgeusia, hatóanyag-specifikus kellemetlen íz jelentkezik az alkalmazás során (gyakran a helytelen alkalmazás miatt, amikor a befújás túlságosan hátrahajtott fejjel történik).

A mellékhatásokat szervrendszerenként és gyakoriság szerint soroljuk fel. A gyakoriságot a következőképpen határoztuk meg:
Nagyon gyakori (? 1/10)
Gyakori (? 1/100 - < 1/10)
Nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100)
Ritka (? 1/10 000 - < 1/1000)
Nagyon ritka (< 1/10 000)
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Gyakoriság
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nagyon ritka
Nem ismert
Szervrendszer






Immunrendszeri betegségek és tünetek




Túlérzékenység, beleértve az anaphylactoid reakció, angiooedema (arc vagy a nyelv duzzanata bőrkiütés), hörgőgörcs

Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájás,
dysgeusia (kellemetlen íz érzése), kellemetlen szag érzése


Szédülés, somnolentia (aluszékonyság, álmosság)

Szembetegségek és szemészeti tünetek*




Glaucoma, megnövekedett szembelnyomás, cataracta
Homályos látás (lásd 4.4 pont)
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Orrvérzés

Kellemetlen érzés az orrban (irritáció, csípő, viszkető érzés), tüsszögés, orrnyálkahártya-szárazság, köhögés,
kaparó torok, torokirritáció

Orrsövény-perforáció**, nyálkahártya-erózió

Orrnyálka-hártya-ulceratio
Emésztő-rendszeri betegségek és tünetek



Száj-szárazság
Hányinger

A bőr és bőr alatti szövet betegségei és tünetei




Bőrkiütés,
pruritus,
urticaria

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók




Fáradtság (bágyadtság, kimerültség),
gyengeség (lásd 4.7 pont)

* Kisszámú spontán jelentés hosszú távú intranazális flutikazon-propionát kezelés után.
** Orrsövény perforációt jelentettek intranazális kortikoszteroid kezelés után.

A nazális kortikoszteroidoknak lehetnek szisztémás hatásaik, különösen akkor, ha nagy dózisokban és hosszú távon alkalmazzák (lásd 4.4 pont).

Nazális kortikoszteroid-kezelésben részesülő gyermekeknél és serdülőknél a növekedés visszamaradásáról számoltak be (lásd 4.4 pont).
Hosszú távú nazális kortikoszteroid-kezelés során ritka esetekben osteoporosist figyeltek meg.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Orrspray és más nazális készítmények helyi alkalmazásra, kortikoszteroid/flutikazon, kombinációk, ATC kód: R01A D58.

Hatásmechanizmus és farmakodinámiás hatások
Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray azelasztin-hidrokloridot és flutikazon-propionátot tartalmaz, amelyek különböző hatásmechanizmussal rendelkeznek, és szinergikus hatást mutatnak az allergiás rhinitis és rhinoconjuctivitis tüneteinek enyhítésében.

Flutikazon-propionát
A flutikazon-propionát egy szintetikus trifluorozott kortikoszteroid, amelynek igen nagy affinitása van a glükokortikoid-receptorhoz és erős gyulladáscsökkentő hatása van, pl. a klónozott humán glükokortikoidreceptor-kapcsolódási és génexpressziós vizsgálatokban 3-5-ször potensebb, mint a dexametazon.

Azelasztin-hidroklorid
A ftalazinon-származék azelasztin hatékony, tartós hatású antiallergiás vegyület, szelektív H1-receptor-antagonista, hízósejt-stabilizátor és gyulladáscsökkentő tulajdonságokkal. Az in vivo (preklinikai) és in vitro vizsgálatok adatai azt mutatják, hogy az azelasztin gátolja olyan kémiai mediátorok szintézisét vagy felszabadulását, amelyek részt vesznek az allergiás reakciók korai és késői fázisaiban, pl. leukotriének, hisztamin, thrombocyta-aktiváló faktor (PAF: platelet-activating factor) és szerotonin.
A nazális allergiás tünetek enyhülése az alkalmazástól számított 15 percen belül jelentkezik.

Azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray
Négy, allergiás rhinitisben szenvedő felnőttek és serdülők bevonásával végzett klinikai vizsgálatban az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray (1 befújás mindkét orrnyílásba naponta kétszer) jelentősen enyhítette a nazális tüneteket (mint orrfolyás, orrdugulás, tüsszögés és orrviszketés), a placebóval, illetve az azelasztin- és a flutikazon-propionát-monoterápiával összehasonlítva. Jelentősen enyhítette a szemtüneteket (beleértve a szemviszketést, könnyezést/könnybe lábadást, és szemvörösséget), valamint a betegek betegséggel összefüggő életminőségét (rhinoconjunctivitis életminőségi kérdőív - RQLQ), mind a 4 vizsgálat során.

Egy forgalomban lévő flutikazon-propionát orrspray-vel összehasonlítva a jellegzetes tünetek jelentős enyhülése (az orrtünetek súlyosságának 50%-os csökkenése) lényegesen hamarabb következett be (3 vagy több nappal) az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray használata során. A flutikazon-propionát orrspray-vel szembeni statisztikailag szignifikáns hatás megmaradt egy 1 évig tartó, krónikus perzisztens allergiás rhinitisben és nem allergiás eredetű/vasomotoros rhinitisben szenvedők körében végzett vizsgálat teljes időtartama alatt.

Egy parlagfű pollennel allergén expozíciós kamrában végzett vizsgálat során az orrtünetek első, statisztikailag szignifikáns enyhülését 5 perccel az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray alkalmazása után figyelték meg (placebóval összehasonlítva). 15 perccel az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát alkalmazása után a betegek 60%-a számolt be tüneti pontszámaik legalább 30%-os, klinikailag releváns csökkenéséről.

5.2 Farmakinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray két befújás/orrnyílás (548 µg azelasztin-klorid és 200 µg flutikazon) dózisa után az átlag (± szórás) plazma csúcskoncentráció (Cmax) 194,5±74,4 pg/ml az azelasztin és 10,3±3,9 pg/ml a flutikazon-propionát esetén, a teljes expozíció (AUC) átlagértéke 4217±2618 pg/ml×óra az azelasztin és 97,7±43,1 pg/ml×óra a flutikazon-propionát esetén. A Cmax eléréséhez szükséges expozíciós idő (tmax) egyszeri dózisnál 0,5 óra volt az azelasztin és 1,0 óra a flutikazon-propionát esetén.

A flutikazon szisztémás expozíciója ~50%-kal volt magasabb az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray alkalmazása után egy másik forgalomban lévő flutikazon orrspray-vel összehasonlítva. Az azelasztin szisztémás expozíciója az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray alkalmazása után azonos volt egy másik forgalomban lévő azelasztin orrspray-vel összehasonlítva. Az azelasztin-hidroklorid és a flutikazon-propionát közötti farmakokinetikai kölcsönhatás nem bizonyítható.

Eloszlás
A flutikazon-propionát megoszlási térfogata egyensúlyi állapotban magas (kb. 318 liter). Plazmafehérje-kötődése 91%.
Az azelasztin megoszlási térfogata magas, ami főleg a perifériás szövetekbe való felszívódást jelzi. A plazmafehérje-kötődése 80-90%. Továbbá, mindkét gyógyszer széles terápiás ablakkal rendelkezik. Ezért kiszorítási reakciók nem valószínűek.

Biotranszformáció
A flutikazon-propionát gyorsan kiürül a szisztémás keringésből, elsődlegesen a citokróm P450 CYP3A4 enzimen történő hepatikus metabolizmussal, melynek révén inaktív karboxilsav metabolit keletkezik. A lenyelt flutikazon-propionát szintén nagyfokú first-pass metabolizmuson esik át. Az azelasztin a különböző CYP izoenzimeken keresztül - főleg a CYP3A4, CYP2D6 és CYP2C19 - dezmetilazelasztinná alakul.

Elimináció
Az intravénásan beadott flutikazon-propionát eliminációs rátája lineáris a 250-1000 mikrogramm dózistartományban és magas plazmaclearance-szel (Cl=1,1 l/perc) jellemezhető. A maximális plazmakoncentráció mintegy 98%-kal csökken 3-4 órán belül, és csak kis plazmakoncentráció mérhető a 7,8 órás terminális felezési idő elteltével. A flutikazon-propionát renalis clearance-e elhanyagolható (< 0,2%) és kevesebb, mint 5% a karboxilsav metabolit esetén. A kiürülés fő útja a flutikazon-propionát és metabolitjai esetében az epével történő kiválasztás.
Egyszeri azelasztin dózis után az azelasztin plazma eliminációs felezési ideje körülbelül 20-25 óra, míg a terápiásan aktív N-dezmetil-azelasztin metabolité körülbelül 45 óra. Elsősorban a székletbe választódik ki. A széklettel történő, kis mennyiségű, elhúzódó kiürülés enterohepatikus körforgásra utal.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Flutikazon-propionát
Az általános toxikológiai vizsgálatok eredményei hasonlóak voltak a többi glükokortikoidoknál találtakéhoz, és a fokozott farmakológiai aktivitással voltak összefüggésben. Nem valószínű, hogy ezek az eredmények klinikai jelentőséggel bírnak, mivel az ajánlott dózisok nasalis alkalmazása esetén minimális a szisztémás expozíció. A konvencionális genotoxicitási tesztekben a flutikazon-propionát nem mutatott genotoxikus hatásokat. Továbbá, patkányokon és egereken végzett kétéves inhalációs vizsgálatban nem találtak a kezeléssel összefüggő tumorincidencia-fokozódást.
Állatkísérletekben a glükokortikoidok malformatiókat, köztük szájpadhasadékot és az intrauterin növekedés retardációját okozták. Nem valószínű, hogy emberre nézve ez releváns lenne, tekintettel az ajánlott nazális dózisokra, amelyek minimális szisztémás expozíciót eredményeznek (lásd 5.2 pont).

Azelasztin-hidroklorid
Az azelasztin-hidroklorid tengerimalacoknál nem mutatott szenzitizáló tulajdonságot. Az egereken és patkányokon végzett in vitro és in vivo vizsgálatokban az azelasztin nem mutatott sem genotoxikus, sem karcinogenetikus hatást. Hím és nősténypatkányoknál az azelasztin 3,0 mg/ttkg/nap per os dózisa okozott dózisfüggő csökkenést a fertilitási indexben. A krónikus toxicitási vizsgálatokban nem találtak hatóanyag-specifikus elváltozásokat sem a hím, sem a nőstény patkányok reprodukciós szerveiben. Embryotoxicus és teratogén hatások patkányoknál, egereknél és nyulaknál csak az anyára toxikus dózisoknál jelentkeztek (pl. az egereknél és patkányoknál 68,6 mg/ttkg/nap dózisok mellett).

Azelastine/Fluticasone Stada orrspray
Az azelasztin-hidroklorid/flutikazon-propionát orrspray-vel patkányokon 90 napig tartó, és kutyákon 14 napig végzett ismételt dózisú intranazális toxikológiai vizsgálatok nem fedtek fel semmilyen újabb mellékhatást az egyedi összetevők mellékhatásaival összehasonlítva.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

23 g (legalább 120 befújásnyi) szuszpenziót tartalmazó I-es típusú, barna színű üveg porlasztó pumpával, polipropilén nazális applikátorral (aktuátorral) és kupakkal ellátva.

Kiszerelés:
23 g (legalább 120 befújásnyi) szuszpenzió egy 25 ml-es üvegben.
Gyűjtőcsomagolás: 69 g (3 darab 23 g-ot tartalmazó üveg) szuszpenziós orrspray.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben nem tárolható! Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év.
Az első felbontást követően: 6 hónap


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

STADA Arzneimittel AG
Stadastrasse 2-18
D-61118 Bad Vilbel
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-24262/01 1×23g I-es típusú, barna színű üveg porlasztó pumpával, polipropilén nazális applikátorral (aktuátorral) és védőkupakkal
OGYI-T-24262/02 3×23g I-es típusú, barna színű üveg porlasztó pumpával, polipropilén nazális applikátorral (aktuátorral) és védőkupakkal


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2023. július 26.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. július 26.


OGYÉI/75097/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Termékenység
A termékenységre vonatkozóan korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre (lásd 5.3 pont).

Terhesség
Az azelasztin-hidroklorid és a flutikazon-propionát terhes nőknél történő alkalmazásáról nincs, vagy korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Ezért az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray terhesség alatt csak akkor alkalmazható, ha a lehetséges előnyök meghaladják a magzatra gyakorolt lehetséges kockázatot (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
Nem ismert, hogy az azelasztin-hidroklorid vagy metabolitjai, illetve a flutikazon-propionát vagy metabolitjai kiválasztódnak-e a humán anyatejbe. Az Azelastine/Fluticasone Stada orrspray szoptatás idején csak akkor alkalmazható, ha a lehetséges előnyök meghaladják az újszülött gyermekre / csecsemőre gyakorolt lehetséges kockázatot (lásd 5.3 pont).