Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ASTONIN 0,1MG TABLETTA 100X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Merck Kft.
Hatástani csoport:
H02AA Mineralokortikoidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-01533/02
Hatóanyagok:
FludrocortisonumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
2454 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Csecsemő- és gyermekbetegségek
Csecsemő-gyermekgyógyászat
Endokrinológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy2454,000,00
Eü kiemelt2154,00300,00
Üzemi baleset2454,000,00
Eü emelt2209,00245,00
Általános614,00 (25%)1840,00
Közgyógy eü.emelt2454,000,00
Közgyógy eü.kiemelt2454,000,00
Teljes0,002454,00
Egyedi engedélyes0,002454,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Addison-kórban és sóvesztéssel járó adrenogenitális szindrómában, általános elvként, folyamatos kezelés szükséges. Ortosztatikus diszregulációban (neurogén ortosztatikus hipotóniában) és konstitucionális (esszenciális) hipotóniában (ortosztatikus szindrómában) a kezelés időtartama általában 2 hónapra korlátozódik.

Az adagolás individuálisan történik. Az alábbiak irányadónak tekintendők a megfelelő dozírozáshoz:
Addison-kórban az Astonin 0,1 mg tabletta az átlagosan napi 1-2 tablettával szubsztitúciós terápiát jelent. A beteg ezzel egyidejűleg kortizol-pótló terápiát is kap a diurnális ritmushoz igazítva.

Sóvesztéssel járó adrenogenitalis szindromában a beteg testfelület m2-enként 15-30 mg hidrokortizont kap és még Astonin 0,1 mg tablettát. Újszülöttek esetén, az élet első heteiben az Astonin 0,1 mg tabletta szükséglet 0,15-0,3 mg fludrokortizon/testfelület m2-enként (= 1 1/2 - 3 tabletta/testfelület m2), kisgyermekkorban, a második életévtől ez a szükséglet körülbelül felére, a harmadik évtől a harmadára-negyedére csökken.

Ortosztatikus diszreguláció (neurogén ortosztatikus hipotónia) és konstitucionális hipotónia (ortosztatikus szindróma) esetén a terápiát felnőttek esetén általában 2-3 tablettával indítják. Ha a panaszok már mérséklődtek, a napi adag 1-2 tablettára csökkenthető. Hormonális fogamzásgátlókat szedő nők és az idősebb betegek megfelelően reagálnak az alacsonyabb dózisokra; ilyen esetekben elegendő a napi 1-2 tablettás kezdő dózis. A nagyon súlyos esetekben pl. idiopátiás ortosztatikus hipotóniában (posturalis hipotenzió) szükségessé válhat a napi 4-5 tabletta adása.


Az Astonin 0,1 mg tabletta napi adagja semmiképpen nem haladhatja meg a napi 4-5 tablettát (=0,4-0,5 mg fludrokortizon). Ennél nagyobb fludrokortizon mennyiség cardiovascularis hatásokat okozhat egyes esetekben, ugyanakkor a glükokortikoid hatásokat nem lehet kizárni.

Gyermekek
Gyermekek rendszerint napi 1 tabletta Astonin 0,1 mg tablettát kapnak. Ha a panaszok csökkennek, az adagot napi 1/2 tablettára vagy másnaponta 1 tablettára csökkentik.

A hatás rendszerint 2-3 nap múltán jelentkezik, és a terápia megszakítása után több napon át tart.

Az alkalmazás módja és tartama:
A tablettákat szétrágás nélkül, étkezés után kevés folyadékkal kell bevenni. Újszülöttek, csecsemők és kisgyermekek kezelésekor a tablettát széttörve, elporítva kevés folyadékkal vagy az ételbe keverve kell beadni.

A hipotónia fent említett eseteiben 2 hónapos terápiát követően ajánlatos kezelés-mentes időszakot beiktatni, vagy megkísérelni a terápia fokozatos leépítését.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Általánosságban az ortosztatikus diszreguláció (neurogén ortosztatikus hipotónia) és konstitucionális (esszenciális) hipotónia (ortosztatikus szindróma) kezelésének időtartamát 2 hónapra ajánlott korlátozni.

Fokozott körültekintés szükséges azon szisztémás kortikoszteroid kezelésben részesülő betegeknél, akiknél az alábbi állapotok bármelyike fennáll:
* affektív betegségek,
* exanthemák,
* krónikus nephritis,
* veseelégtelenség,
* osteoporosis,
* szürkehályog,
* glaukóma,
* peptikus fekély,
* súlyos colitis ulcerosa,
* közelmúltban védőoltást kaptak.

Pheochromocytoma krízis
A kortikoszteroidok alkalmazását követően halálos kimenetelű feokromocitóma krízisről számoltak be. Kortikoszteroidokat csak feltételezett vagy diagnosztizált feokromocitómában szenvedő betegeknél szabad alkalmazni, megfelelő kockázat-haszon értékelés után.
Látászavar:
A kortikoszteroidok szisztémás és helyi alkalmazásával kapcsolatosan látászavarról számolhatnak be. Amennyiben a beteg olyan tünetekkel jelentkezik, mint például a homályos látás vagy egyéb látászavarok, fontolóra kell venni a beteg szemész szakorvoshoz történő utalását a lehetséges okok kivizsgálása céljából, amelyek között szerepelhet a szürkehályog, a glaukóma vagy olyan ritka betegségek, mint a centrális serosus chorioretinopathia (CSCR), amelyeket a szisztémás és helyi kortikoszteroid alkalmazása után jelentettek.


Minden kortikoszteroid terápiával kezelt betegnél javasolt a vérnyomás és az elektrolitszintek rendszeres időnkénti ellenőrzése.

* Gyermekek:
Az elhúzódó kortikoszteroid kezelésben részesülő gyermekek növekedését és fejlődését gondosan ellenőrizni kell. A kortikoszteroidok csecsemő- és gyermekkorban, valamint serdülőkorban dózisfüggő módon növekedési retardációt okoznak, ami irreverzibilis lehet.

* Idősek
A szisztémás kortikoszteroidok leggyakoribb mellékhatásai, különösen az osteoporosis, a magas vérnyomás, a hypokalaemia, a diabetes, a fertőzések iránti fokozott hajlam és a bőr elvékonyodása idős korban súlyosabb következményekkel járhatnak. Az életveszélyes reakciók elkerülése érdekében a beteg állapotának szoros klinikai ellenőrzése szükséges.

A nátrium és víz-visszatartás miatt fellépő átmeneti enyhe súlynövekedés és ödéma (mely a legtöbb esetben elmúlik, ha kisebb dózissal folytatják a kezelést), hipertónia, fejfájás, kálium-vesztés.

Megjegyzés:
Az Astonin 0,1 mg tablettával végzett kezelés hatására a hypokalaemia súlyosbodhat. Ezért a betegeknél a fokozott káliumvesztés kompenzálása érdekében biztosítani kell a káliumban gazdag étrendet (pl. banán, aszalt sárgabarack, burgonya fogyasztását).

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Astonin 0,1 mg tabletta nem befolyásolja a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A mineralokortikoidok akut toxicitása alacsony. Túladagolásukból adódó intoxikációt ritkán figyeltek meg. Krónikus túladagolás fokozza a 4.8 alatt felsorolt tünetek súlyosságát.
Az Astonin 0,1 mg tabletta akut túladagolásának kezeléséről nincs specifikus információ.
A kezelés tüneti.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Diuretikumok, digitálisz-glikozidok, laxatívumok: fokozzák a lehetséges hypokalaemiát.
Glicirrizin-savat tartalmazó ulcus ellenes hatóanyagok: fokozódik a mineralokortikoid hatás, pl nátrium és víz-visszatartás, ödéma, hypokalaemia, hipertónia.
Prosztaglandin-szintetáz gátlók (NSAID): a hipertenzív hatás lehetséges növekedése (valószínűleg kívánatos terápiás hatás).
Óvatosan adandó
* amfotericin B-vel: a hypokalaemia fokozott veszélye miatt a szérum káliumszintet gyakran kell ellenőrizni és szükség esetén káliumpótlót kell adni,
* orális antikoagulánsokkal: csökkent protrombinszint miatt a protrombinszintet ellenőrizni kell, s ennek megfelelően adagolni az antikoagulánsokat,
* antidiabetikumokkal (inzulin és orális): az antidiabetikus hatás csökken, a vércukorszint emelkedése esetén szükségessé válhat az antidiabetikum adagjának növelése,
* acetilszalicilsavval: fokozott fekélyképződés, az acetilszalicilsav farmakológiai hatása csökken. Ritkán szalicilát toxicitás léphet fel olyan betegekben, akik egyidejűleg végzett acetilszalicilsav kezelés után abbahagyják a szteroidok szedését. A szalicilátszintet folyamatosan ellenőrizni kell. Ha az acetilszalicilsav terápiás hatásában változás észlelhető, az adagok megváltoztatása szükséges,
* barbiturátokkal, fenitoinnal, rifampicinnel: enzimindukció következtében a fludrokortizon-acetát metabolizmusa fokozódik, a szteroid adag növelése lehet szükséges,
* anabolikus szteroidokkal (különösen a C17 alkilezett androgénekkel pl. oximetolon, metandrosztenolon, noretandrolon): az ödéma hajlam fokozódik. Különösen máj- vagy szívbetegek kezelésekor kell óvatosan eljárni,
* vakcinákkal: neurológiai szövődmények és az antitestek hiánya miatt,
* ösztrogénekkel: a kortikoszteroidkötő-globulin szintje emelkedik, ugyanakkor a kortikoszteroidok metabolizmusa csökken. Az egyidejű ösztrogénkezelés kezdetén a kortikoszteroid adag csökkentése lehet szükséges, s nagyobb adagra lehet szükség az ösztrogén adagolás leállításakor.
* Az egyidejű kezelés CYP3A inhibitorokkal, beleértve a kobicisztát tartalmú készítményeket, várhatóan fokozza a szisztémás mellékhatások kockázatát. Kerülni kell ezt a kombinációt, kivéve, ha az előnyös hatás meghaladja a szisztémás kortikoszteroid mellékhatások fokozott kockázatát. Ebben az esetben a betegeket monitorozni kell, hogy nem alakulnak-e ki szisztémás kortikoszteroid mellékhatások.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek:
szívmegnagyobbodás, pangásos szívelégtelenség, szívritmuszavarok

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
görcsök, agynyomásfokozódás általában a kezelést követő papillaödémával (agyi pszeudotumor), szédülés, fejfájás, valamint súlyos elme-zavarok

Szembetegségek és szemészeti tünetek:
hátsó tokalatti cataracta, belső szemnyomásfokozódás, glaukoma és exophthalmus
homályos látás (gyakoriság: ritka; lásd még 4.4 pont).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
peptikus fekély esetleg perforációval és vérzéssel, hasnyálmirigy-gyulladás, haspuffadás és fekélyes nyelőcsőgyulladás

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek:
nátrium és víz-visszatartás miatt fellépő átmeneti enyhe súlynövekedés és ödéma (mely a legtöbb esetben elmúlik, ha kisebb dózissal folytatják a kezelést), káliumvesztés, hypokalaemiás alkalózis

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
tökéletlen sebgyógyulás, vékony berepedező bőr, horzsolódás, petechiák, echimozisok, arcpír, fokozott izzadás, bőr kötőszöveti állományának - beleértve a subcutis szöveteit is - folyamatos megfogyatkozása, mely purpurák és striák kialakulásához vezet, bőr és köröm túlzott pigmentációja, hirsutismus, akneszerű kiütések, és/vagy allergiás bőrkiütések, bőrpróbákra való reakciók csökkenhetnek

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei:
izomgyengeség, szteroid myopathia, izomtömegvesztés, osteoporosis, csigolya-összeroppanásos tünetek, comb- és felkarcsontfej aszeptikus nekrózisa, csövescsontok patológiás törése és spontán törések

Endokrin betegségek és tünetek:
menstruációs rendellenességek, cushingoid állapot kialakulása, gyermekek fejlődésbeli visszamaradása, másodlagos mellékvesekéreg- és hypophysis-reakció csökkenés, illetve képtelenség különösen stresszhatások idején (pl. trauma, műtét vagy betegség), csökkent szénhidrát-tolerancia, latens diabetes mellitus tünetek, cukorbetegeknél fokozott inzulin vagy oralis hypoglykaemiás szerek iránti igény
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
hyperglykaemia, glukosuria és negatív nitrogénegyensúly a fehérjeleépítés következtében

Fertőző betegségek és parazitafertőzések:
fertőzések súlyosbodása vagy elfedése

Érbetegségek és tünetek:
nekrotizáló érgyulladás, tromboflebitis, hipertónia
Immunrendszeri betegségek és tünetek:
anafilaxiás reakciók

Pszichiátriai kórképek:
álmatlanság




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

ATC: H02 AA 02

Az Astonin 0,1 mg tabletta szintetikus mineralokortikoidot, fludrokortizont tartalmaz. Kémiailag csak abban különbözik a hidrokortizontól, hogy C9 helyzetben egy fluor-atom van. A 9-alfa fluorozás által a glükokortikoid hatás erősen a mineralokortikoid hatás irányába tolódik el. Az elektrolit anyagcserére kifejtett hatása kb. 125-ször erősebb, mint a testazonos kortizolhormoné, míg a glükoneogenetikus és gyulladáscsökkentő aktivitása csak 8-szor erősebb. Naponta 0,1-0,4 mg 9-alfa-fluorhidrokortizont adva majdnem kizárólag csak a mineralokortikoid hatás érvényesül, a glükokortikoid hatás megfelel 0,2-0,8 mg prednisolon hatásának, amely elhanyagolható. A 9-alfa-fluorhidrokortizon mineralokortikoid hatásával befolyásolja a Na-háztartást - ez képezi a hipotónia kezelésének alapját. Renin-angiotenzin-aldoszteron rendszeren belül az endogén mineralokortikoid aldoszteron analógiájára, a fludrokortizon a katekolaminokkal szemben érzékenyíti az ereket, ezáltal nő a sejtek turgora és a nő a vértérfogat.
Az elektrolit-háztartásra kifejtett hatások: a terápia kezdetén renalis Na- és vízretenció és jelentős K-kiválasztás lép fel. A Na-ionokkal a vízmolekulák az elővizeletből a vérpályába visszajutnak, növelik a vérvolument és a szérummal egyensúlyban levő intersticiális szöveti folyadékot. Az intersticiális Na- és víztartalom növekedése fokozza szöveti turgort és elektromos potenciálváltozást okoz a külső sejtmembránon, amely az érfalakon fokozott reaktivitás formájában jelentkezik. 7-11 nap után azonos mennyiségű adagolás mellett az escape-tünetek következtében a renális Na- és vízkiválasztás fokozódik, úgy, hogy a szérumban a Na-érték, valamint a testsúly megközelítőleg normálissá válik, míg az emelkedett K-kiválasztás fennmarad és ez kálium-hiányhoz vezethet.
A fludrokortizon elektrolit-anyagcserére kifejtett hatását tartós terápiában széleskörű klinikai vizsgálatok során vizsgálták. Eszerint K-pótlásra általában csak akkor van szükség, ha már a kezelés előtt fennállt hypokalaemia.
Napi 3-5 tabletta Astonin 0,1 mg tabletta hosszan tartó adagolása után a vércukorértékekben elváltozást nem mutattak ki.
Napi 1-2 tabletta Astonin 0,1 mg tabletta adása nem befolyásolta a saját kortizol-termelést.
Ovariális funkciózavarok nem jelentkeztek.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Abszorpció
A fludrokortizon szájon át történő bevételt követően nagyon gyorsan felszívódik. A maximális szérumszintek átlagosan 0,5-1,7 órával később jelentkeznek. A számítások szerint az abszorpció közel 100 %.

Megoszlás
A fludrokortizon 42 %-a a plazmafehérjékhez kötött. Mivel ismert, hogy a glükokortikoidok átjutnak a placentán és az anyatejjel kiválasztásra kerülnek, feltehetően ez a fludrokortizon esetében is igaz.

Metabolizmus
A fludrokortizon a májban 6ß-hidroxifluorokrotizol és 20ß-dihidrofluorokrotizol metabolitokká alakul át.

Elimináció
Felnőtteknél 0,1 mg fludrokortizon intravénás beadását követően a változatlan vegyület átlagos szérum eliminációs felezési ideje körülbelül 1 óra, per os alkalmazása után 2-4 óra. A kevert metabolitok féléletideje 4,8 óra. Ezek az értékek egyénenként nagymértékben változnak. A teljes vizelet-exkréció mértéke per os, vagy intravénás beadást követő 24 órán belül 80 %. A vizeletben többféle metabolit mutatható ki.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A fludrokortizon akut toxicitása igen alacsony. Ismételt orális dózis toxicitási vizsgálatok eredményei nem állnak rendelkezésre, emberben mérgezési tünetek nem ismertek. A javasolt maximális adagok hosszú távú alkalmazása során a glükokortikoidokra jellemző mellékhatásokra kell számítani. Adatok hiányában a mutagenitásra és a karcinogenitásra vonatkozóan nem lehet nyilatkozni. A többi glükokortikoidhoz hasonlóan azonban az ismert hatásmechanizmus miatt nem valószínű, hogy mutagen hatások előfordulnának. Terápiás alkalmazást követően évtizedekkel sem léptek fel karcinogén potenciálra utaló jelek. A reprodukciós toxicitási vizsgálatok során, különösen nyúlban, a fludrokortizon szájpadhasadékot okozott és a magzat halálához vezető hatásokat fejtett ki.

Akut és krónikus toxicitás
Egerek az egyszeri per os 461 mg/ttkg adagban alkalmazott fludrokortizont jól tolerálták, anélkül, hogy a 10 napig tartó utánkövetés során bármiféle toxikus hatás jelentkezett volna náluk. Egy egerekkel végzett másik vizsgálat során a fludrokortizon 12 500 mg/testtömeg kg egyszeri orális adagban való beadása után 10 állatból 3 elpusztult. A patkányok elhullás nélkül tolerálták a 12 800 mg/ttkg egyszeri per os adagot. Ennélfogva az LD50 értékét mint a két fajban >12 g/ testtömeg kg-nak tekintik.

Embernél és állatnál krónikus toxicitásra vonatkozóan nem állnak rendelkezésre eredmények. A fludrokortizon mérgezés jelei nem ismertek. A naponként maximálisan ajánlott 0,4-0,5 mg-t meghaladó per os dózisokkal végzett hosszú távú fludrokortizon kezelés során a 4.8 pontban leírt adverz eseményekre, illetve a specifikusan a glükokortikoidokkal kapcsolatosan leírt ismert mellékhatásokra kell számítani.

Genotoxicitás
Eddig nem számoltak be a döntően mineralotrop hatású kortikoszteroidok esetében mutagén hatásokról. Az ismert hatásmechanizmus miatt - a glükokortikoidokhoz hasonlóan - nem valószínű ebben a gyógyszercsoportban mutagén hatások előfordulása sem.

Karcinogenitás
A fludrokortizon potenciális karcinogén hatására vonatkozóan nincs információ.

Reprodukciós toxicitás
Egy teratogenitás vizsgálat során a patkányok naponként 0,05, 0,5 vagy 1 mg/ttkg fludrokortizont kaptak orálisan, ami nem befolyásolta a patkányok általános egészségi állapotát, az implantációk számát, az abszorpciót vagy az élő magzatok számát, testtömegét és egyéb paramétereit. Ezen túl fejlődési rendellenességek sem fordultak elő. Csupán a közepes és nagy dózisokkal kezelt csoportok anyaállatainál észleltek kismértékű súlyvesztést. A magzati fejlődés nem károsodott.

Egy egerekkel végzett hasonló teratogenitás vizsgálat során az anyaállatok ugyanebben az adagban kaptak fludrokortizont, szintén a 6. és a 15. vemhességi napon. Csak a nagy dózissal (1 mg/ttkg) kezelt csoportba tartozó anyaállatok esetében volt a testömeg-gyarapodás kismértékben csökkent, azonban a különbség statisztikailag nem volt szignifikáns. Kismértékű teratogén hatást, elsősorban szájpadhasadékokat figyeltek meg. Egy további vizsgálat során az egereket ugyanilyen körülmények között a vemhesség 6. és 15. napja között 1 mg/ttkg, 5 mg/ttkg és 10 mg/ttkg fludrokortizon per os adagjaival kezelték. Ebben a vizsgálatban a fludrokortizonnak nem volt kifejezett hatása a testtömeg átlagos növekedésére, az anyaállatonként bekövetkező implantációk vagy az élő magzatok számára, vagy a vetélésekre, vagy a késői reszorpcióra. A magzat átlagos tömege a kontrollokhoz viszonyítva kifejezetten alacsonyabb volt a két nagy dózisú csoport esetében.
A leggyakoribb fejlődési rendellenesség a szájpadhasadék volt, ez dózisfüggő módon a közepes és a nagy dózisú csoportokban fordult elő. Ezzel szemben az 1 mg/ttkg dózissal kezelt csoportban foetotoxikus, vagy teratogén hatásokat nem figyeltek meg.

A nyulakkal végzett teratogenitás-vizsgálatok során a fludrokortizon ismételt, összesen maximum 13 per os dózisban történő adása után az anyaállatok testsúly-gyarapodása kismértékben csökkent, a fludrokortizonnak gyenge teratogén és foetolethalis hatása volt.

Részleteiben: 0,05, 0,25 vagy 0,5 mg/ttkg dózis mellett a fludrokortizon nem befolyásolta az elhullások számát, vagy a vemhes állatok arányát. A közepes és nagy dózissal kezelt csoportokban a testtömeg-gyarapodás kismértékű dózisfüggő gátlását észlelték, a magzatok tömege szignifikánsan csökkent, a fejlődési rendellenességek (leggyakrabban a szájpadhasadékok) előfordulási gyakorisága pedig emelkedett.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

100 db tabletta mozgáscsillapító betétet tartalmazó, fehér PE kupakkal lezárt fehér PP tartályban, 1 tartály dobozban.
10 db tabletta Al//Al buborékcsomagolásban, 10 buborékcsomagolás dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A készítmény felhasználására, kezelésére vonatkozó útmutatások

Bármely fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? ??(két keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V)



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on, az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Eredeti csomagolásban: 3 év
Tartály felbontás utáni lejárati idő: 100 nap.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Merck Kft.
1117 Budapest
Október huszonharmadika utca 6-10.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-1533/01 100× tartályban
OGYI-T-1533/02 100× buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1990. január 01.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2010. április 21.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. szeptember 2.
2



OGYÉI/23843/2022 2. verzió




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

Terhesség
Terhesség idején a plazma progeszteronszintek folyamatosan emelkednek. A progeszteron anti-mineralokortikoid hatása miatt az Astonin 0,1 mg tabletta adagját folyamatosan emelni kell Addison-kórban szenvedő terhes nők esetén, valamint rendszeresen ellenőrizni kell a vérnyomást és a káliumszintet. Hasonló szabályok vonatkoznak azon terhes betegekre, akiknél sóvesztéssel járó adrenogenitalis szindróma áll fenn.

Ödémára való hajlam esetén az Astonin 0,1 mg tabletta csak akkor írható fel konstitucionális (esszenciális) hipotóniában/ortosztatikus szindrómában szenvedő betegnek, ha erre kényszerítő okok vannak. Ezen betegekben, különösen a terhesség első három hónapjában, gondosan mérlegelni kell a terápiás előnyöket és a kockázati tényezőket az Astonin 0,1 mg tabletta terápia megkezdése előtt. A fludrokortizonnal kapcsolatban napjainkig felhalmozott adatok terhesség esetén nem igazoltak fokozott teratogén kockázatot.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a fludrokortizon kiválasztásra kerül-e az anyatejjel. Állatokban a nem vizsgálták a fludrokortizon tejjel való exkrécióját. A szoptatás folytatására/abbahagyására, vagy az Astonin 0,1 mg tablettával végzett kezelés folytatására/abbahagyására vonatkozó döntést annak alapján kell meghozni, hogy figyelembe kell venni, mekkora előnyt jelent a szoptatás a gyermek, valamint az Astonin 0,1 mg tabletta kezelés az anya számára.