Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

HERPESIN FORTE 800MG TABLETTA 35X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
J05AB Nukleozidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-08871/08
Hatóanyagok:
AcyclovirumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
7270 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy7270,000,00
Üzemi baleset7270,000,00
Általános1818,00 (25%)5452,00
Teljes0,007270,00
Egyedi engedélyes0,007270,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Eredeti csomagolásban
Nedvességtől védve
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
6 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek

Herpes zoster-fertőzés kezelése
Az aciklovir javasolt dózisa 800 mg naponta 5-ször, hozzávetőlegesen 4 óránként, az éjszakát nem számítva. A kezelést 7 napig kell folytatni.

Súlyos immunhiányos betegek esetén (pl. csontvelő-átültetés után) vagy a bélből történő felszívódás károsodása esetén intravénás aciklovir alkalmazása javasolt.

A kezelést a lehető leghamarabb el kell kezdeni a fertőzés bekövetkezte után. A herpes zoster kezelésének annál jobbak az eredményei, minél hamarabb kezdődik a kezelés a bőrtünetek megjelenése után.

Gyermekek és serdülők

Varicella kezelése immunhiányos gyermekek és serdülők esetén
6 éves kortól: 800 mg naponta 4-szer.
A kezelést 5 napig kell folytatni.

Nincs elegendő adat az aciklovir alkalmazására vonatkozóan Herpes simplex vírus által okozott fertőzés kiújulásának megelőzésével, valamint Varicella zoster vírus fertőzés kezelésével kapcsolatban ép immunrendszerű gyermekek és serdülők esetében.

Idősek

Az időskori vesekárosodás lehetőségét figyelembe kell venni és a dózist ennek megfelelően kell beállítani (lásd alább Vesekárosodás).
Nagy per os aciklovir dózisokkal kezelt időseknél biztosítani kell a megfelelő hidratáltságot.

Vesekárosodás

Vesekárosodásban szenvedő betegek Herpesin Forte-val történő kezelésekor elővigyázatosság szükséges. A megfelelő hidratáltságot biztosítani kell.

Súlyos vesekárosodás esetén (10 ml/perc kreatinin-clearance alatt) a Herpes zoster kezelésére, továbbá súlyosan immunhiányos betegek esetében a Herpes zoster és a Varicella zoster kezelésére is napi 2-szer (12 óránként) 800 mg aciklovir adása szükséges. Közepesen súlyos vesekárosodás esetén (10-25 ml/perc kreatinin-clearance) naponta 3-szor (8 óránként) 800 mg aciklovir adása ajánlott.

Az alkalmazás módja

Az aciklovir tablettát szájon át kell alkalmazni. A tablettát fel lehet oldani minimum 50 ml vízben vagy kevés vízzel egészben kell bevenni. A nagy dózisokkal történő kezelés során ügyelni kell a megfelelő folyadékbevitelre.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Hidratáltság
Figyelni kell a megfelelő hidratáltság fenntartására nagy per os dózisok alkalmazásakor.
A vesekárosodás kockázata fokozódik más nephrotoxikus készítménnyel való egyidejű alkalmazáskor.

Alkalmazás vesekárosodásban szenvedő betegek és idősek esetén
Az aciklovir a vesén át távozik a szervezetből, ezért vesekárosodásban a dózist módosítani kell (lásd 4.2 pont). Időskorban nagyobb a vesekárosodás valószínűsége, ezért meg kell fontolni az adagolás módosítását. Mind az idős, mind a vesekárosodásban szenvedő betegeknél nagyobb az idegrendszeri mellékhatások kockázata, ezért esetükben fokozott figyelmet kell fordítani ezekre a mellékhatásokra. A jelentésre került esetekben ezek a mellékhatások a kezelés felfüggesztése után reverzibilisnek bizonyultak (lásd 4.8 pont).

Hosszan tartó vagy ismételt aciklovir-kezelés súlyos immunhiányos betegek esetén kevéssé érzékeny vírusok szelekcióját eredményezheti, melyek nem reagálnak a folyamatos aciklovir-kezelésre (lásd 5.1 pont).

Az eddig rendelkezésre álló klinikai vizsgálati adatok alapján nem bizonyított, hogy az aciklovir ép immunrendszerű betegeknél csökkentené a varicella szövődményeinek előfordulását.

Segédanyagok
Ez a gyógyszer kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az aciklovirnek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Továbbá az aciklovir farmakológiai jellemzőiből sem lehet következtetést levonni a hátrányos hatásokra vonatkozóan.
A beteg klinikai állapotát és az aciklovir mellékhatásprofilját szem előtt kell tartani a beteg gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeinek mérlegelésekor.


4.9 Túladagolás

Tünetek
A gyomor-bél rendszerből az aciklovir csak részben szívódik fel. Előfordult túladagolás legfeljebb 20 g-os egyszeri dózisokkal, általában toxikus tünetek nélkül. A per os aciklovir véletlen ismételt túladagolása, esetleg napokon keresztül, gastrointestinalis tüneteket (hányinger, hányás) és neurológiai hatásokat (fejfájás és zavartság) okozott.

Az intravénás aciklovir túladagolása a szérum kreatinin-, és a vér karbamidnitrogén-szintjének emelkedésével, ezt követően veseelégtelenséggel járt. Az intravénás túladagolás kapcsán neurológiai hatásokat, mint pl. zavartság, hallucinációk, izgatottság, görcsök és kóma, írtak le.

Kezelés
A beteget gondosan meg kell figyelni a toxikus tünetek miatt. Hemodialízissel jelentősen gyorsítható az aciklovir eltávolítása a vérből, ezért alkalmazása mérlegelhető tünetekkel járó túladagolás esetén.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az aciklovir elsősorban változatlan formában a vizelettel ürül, aktív tubuláris szekrécióval. Bármely együtt adott gyógyszer, mely ezzel a mechanizmussal eliminálódik, növelheti az aciklovir plazmakoncentrációját.

A probenecid és a cimetidin ilyen módon növeli az aciklovir AUC-t a plazmában, és csökkenti az aciklovir renalis clearance-ét.

Ugyancsak nő az aciklovirnek, valamint a transzplantált betegeknél alkalmazott mikofenolát-mofetil inaktív metabolitjának az AUC-értéke a két gyógyszer együttadása esetén. Azonban az aciklovir széles terápiás indexe miatt nincs szükség dózismódosításra.

Egy, 5 férfi bevonásával végzett kísérleti vizsgálat azt mutatta, hogy az egyidejűleg alkalmazott aciklovir-kezelés hozzávetőleg 50%-kal növeli a teofillin összdózisának AUC-értékét. Ezért az aciklovir egyidejű alkalmazásakor a plazmakoncentrációk mérése javasolt.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások alábbi gyakorisági besorolása becsült adatokon alapszik. A legtöbb esemény gyakoriságának becsléséhez nem áll rendelkezésre elegendő adat. Ezen kívül a mellékhatások előfordulása a kezelés javallata szerint is változhat.

A nemkívánatos hatások gyakoriság szerinti csoportosítása a következő egyezményes osztályozás alapján történt: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: anaemia, leukopenia és thrombocytopenia.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: anafilaxia.

Pszichiátriai kórképek
Nagyon ritka: izgatottság, zavartság, hallucinációk, pszichotikus tünetek.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás, szédülés
Nagyon ritka: tremor, ataxia, dysarthria, görcsök, aluszékonyság, enchephalopathia, kóma.

A fent említett neurológiai és pszichiátriai tünetek rendszerint reverzibilisek és általában vesekárosodásban szenvedő betegeknél vagy más hajlamosító tényező esetén fordultak elő (lásd 4.4 pont).

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Ritka: dyspnoe.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: hányinger, hányás, hasmenés, hasi fájdalom.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Ritka: a bilirubin- és májenzimértékek átmeneti emelkedése.
Nagyon ritka: hepatitis, sárgaság.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: viszketés, bőrkiütés, beleértve a fényérzékenységi reakciót.
Nem gyakori: urticaria, fokozott diffúz hajhullás.

Mivel a fokozott diffúz hajhullást számos egyéb betegség és gyógyszer is okozhatja, ennek kapcsolata az aciklovir-kezeléssel bizonytalan.

Ritka: angiooedema.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ritka: a vér karbamid- és kreatinin-szintjének emelkedése.
Nagyon ritka: akut veseelégtelenség, vesefájdalom.

A vesefájdalom veseelégtelenséggel és crystalluriával hozható összefüggésbe.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: fáradtság, láz.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Vírusellenes szerek. Közvetlenül ható vírusellenes szerek. Nukleozidok és nukleotidok, kivéve a reverz transzkriptáz-gátlókat.
ATC kód: J05AB01

Hatásmechanizmus
Az aciklovir szintetikus purinanalóg, ami in vitro és in vivo gátolja a humán herpesvírusokat, beleértve a Herpes simplex vírus (HSV) 1. és 2. típusát, és a Varicella zoster vírust (VZV).
Sejtkultúrában az aciklovir a HSV-1 ellen a leghatékonyabb, majd ezt csökkenő sorrendben a HSV-2 és VZV elleni hatékonyság követi. Az aciklovir gátló hatása ezekkel a vírusokkal szemben igen szelektív. Egészséges, nem fertőzött sejtekben a timidin-kináz (TK) enzim az aciklovirt nem használja fel szubsztrátként, ezért emlőssejtekre nézve toxicitása nagyon alacsony. Azonban a HSV, VZV által fertőzött sejtekben a vírus által kódolt timidin-kináz enzim az aciklovirt aciklovir-monofoszfáttá alakítja, mely a sejtenzimek által di-, majd trifoszfáttá konvertálódik. Az aciklovir-trifoszfát a DNS-be beépülve, a virális DNS-polimerázzal kölcsönhatásba lépve, lánctermináció útján gátolja a virális DNS replikációját.

Farmakodinámiás hatások
Hosszan tartó vagy ismételt aciklovir-kezelés súlyos immunhiányos betegek esetén kevéssé érzékeny vírusok szelekcióját eredményezheti, melyek nem reagálnak a folyamatos aciklovir-kezelésre. A csökkent érzékenységű vírusok nagy része TK-hiányos, azonban módosult TK-val, illetve DNS-sel bíró vírust is kimutattak már. A HSV-izolátumok in vitro aciklovir-kezelése kevésbé érzékeny törzsek kifejlődését eredményezheti. A gyakorlatban az aciklovir-kezelésre adott klinikai válasz és a HSV-izolátumok in vitro meghatározott érzékenysége közötti kapcsolat nem tisztázott. Korai stádiumban történő aciklovir-kezelés jó hatású a fájdalom csökkentésére, kivédheti a postherpeticus neuralgia kialakulását.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Az aciklovir a bélből csak részben szívódik fel. 200 mg aciklovir 4 óránkénti ismételt adagolását követően az átlagos egyensúlyi koncentráció maximuma (CSSmax) 0,7 mikrogramm/ml, minimuma (CSSmin) 0,4 mikrogramm/ml volt. 400 mg és 800 mg aciklovir adása után a CSSmax értéke 1,2 mikrogramm/ml, illetve 1,8 mikrogramm/ml, a CSSmin értéke 0,6 mikrogramm/ml, illetve 0,9 mikrogramm/ml volt.

Eloszlás
A liquorban elért koncentrációja a plazmakoncentráció 50%-a. Kismértékben (9-33%-ban) kötődik a plazmafehérjékhez, ezért nem várható olyan gyógyszerkölcsönhatás, ami fehérjekötődési helyről való leszorítással kapcsolatos.

Elimináció és biotranszformáció
Felnőtteknél az aciklovir plazma felezési ideje intravénás alkalmazás után 2,9 óra.
A gyógyszer nagyrészt a vesén át választódik ki, változatlan formában. Az aciklovir-clearance jelentősen nagyobb, mint a kreatinin-clearance, ami jelzi, hogy a gyógyszer a glomerulusfiltráció mellett tubuláris szekréció útján is kiválasztódik.

Az aciklovir egyetlen jelentős metabolitja a 9-karboximetoxi-metilguanin. A beadott mennyiség kb. 10-15%-a nyerhető vissza a vizeletből. Amennyiben az aciklovirt 1 órával 1 g probenecid beadása után alkalmazzák, a plazma felezési idő és a plazmakoncentráció az idő függvényében (görbe alatti terület) egyaránt megnő 18%-kal, illetve 40%-kal.

Különleges betegcsoportok

Idősek
Az életkor előrehaladtával a kreatinin-clearance-szel párhuzamosan csökken az aciklovir teljestest-clearance-e, de a felezési idő alig változik.

Vesekárosodás
Krónikus veseelégtelenségben szenvedő betegek esetén az aciklovir plazma felezési ideje megnyúlik, 19,5 órára. Hemodialízis kezelés esetén 5,7 óra az aciklovir plazma felezési ideje. A hemodialízis kezelés után az aciklovir plazmakoncentrációja 60%-ra csökken. Anuriás betegeknél a clearance 10%-ra csökkenhet.

Klinikai vizsgálatok

Nem áll rendelkezésre adat az aciklovir humán fertilitásra gyakorolt hatásáról sem orális készítmények, sem intravénás infúzió formájában történő alkalmazás kapcsán. Egy vizsgálatban, melybe 20 normál spermaszámú férfit vontak be, napi 1 g-ot is elérő aciklovir dózisok 6 hónapig történő adásakor nem észleltek klinikailag szignifikáns hatást a spermaszámra, a motilitásra vagy a morfológiára.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Mutagenitás és karcinogenitás
Az aciklovir sem in vitro, sem in vivo vizsgálatokban nem mutatott sem mutagén, sem karcinogén hatást.

Termékenység
A spermatogenezis vonatkozásában patkányonál és kutyánál nagyrészt reverzibilis hatásokat csak az alkalmazott terápiás dózisokat nagymértékben meghaladó aciklovir dózisok esetén jelentettek, az általános toxicitással összefüggésben. Egérnél kétgenerációs vizsgálatban az (orálisan alkalmazott) aciklovir nem mutatott semmilyen hatást a termékenységre.

Teratogenitás
A nemzetközi standard tesztek eredménye alapján a szisztémásan adagolt aciklovirnek sem embriotoxikus, sem teratogén hatása nincs egerek, patkányok és nyulak esetében. A nem standard tesztek patkányok esetében foetalis abnormitásokat mutattak, de csak anyai toxicitást is okozó nagy subcutan dózisok alkalmazása esetén. A fenti eredmények klinikai vonatkozásai nem egyértelműek.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

35 db (5×7 db) tabletta átlátszatlan, fehér Alumínium/PVC buborékcsomagolásban, dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt készítmény, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó. A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen
Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-8871/08 35×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2022. június 23.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. június 23.



7




OGYÉI/26356/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Az aciklovir forgalomba hozatala óta terhességi regiszterben dokumentálták a különböző gyógyszerformájú aciklovirrel kezelt nők terhességének kimenetelét. Az adatok szerint nem volt nagyobb a születési rendellenességek száma az aciklovirrel kezelteknél, mint a teljes népességben, és ezek nem mutattak olyan következetesen előforduló jellegzetességeket, ami közös okra utalna.
Az aciklovirt szisztémásan alkalmazva nemzetközileg elfogadott standard tesztekben sem bizonyult embriotoxikusnak vagy teratogénnek patkányoknál, nyulaknál vagy egereknél.
Patkányokkal végzett nem standard tesztekben foetalis abnormalitást figyeltek meg, de csak olyan nagy subcutan dózisok esetén, amelyek már az anyánál toxicitást okoztak. Ezen eredmények klinikai jelentősége nem tisztázott.
Terhesség esetén a készítmény csak az előny/kockázat gondos mérlegelésével alkalmazható.

Szoptatás
Naponta 5-ször 200 mg aciklovir per os adását követően az aciklovirt kimutatták az anyatejben, a plazmaszintek 0,6-4,1-szeresének megfelelő koncentrációban. Ezek a szintek 0,3 mg/ttkg/nap dózist jelenthetnek a szoptatott csecsemőnek.
A Herpesin Forte adása szoptató nőknek gondos mérlegelést igényel.

Termékenység
Nem áll rendelkezésre adat az aciklovir humán fertilitásra gyakorolt hatásáról.
Lásd a klinikai adatokat az 5.2 pontban.