Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DACARBAZINE LIPOMED 500MG POR OLD INF 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Lipomed Gmbh
Hatástani csoport:
L01AX Egyéb alkilező szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-24058/02
Hatóanyagok:
DacarbazinumDDD
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Dacarbazine Lipomed 500 mg por oldatos infúzióhoz:
500 mg dakarbazint tartalmaz egyadagos injekciós üvegenként (in situ képződött dakarbazin-citrát formájában).

Dacarbazine Lipomed 1000 mg por oldatos infúzióhoz:
1000 mg dakarbazint tartalmaz egyadagos injekciós üvegenként (in situ képződött dakarbazin-citrát formájában).

Dacarbazine Lipomed 500 mg por oldatos infúzióhoz:
10 mg dakarbazint tartalmaz 1 ml oldat 50 ml, injekcióhoz való vízben történő feloldását követően (lásd 6.6 pont).

Dacarbazine Lipomed 1000 mg por oldatos infúzióhoz:
20 mg dakarbazint tartalmaz 1 ml oldat 50 ml, injekcióhoz való vízben történő feloldását követően (lásd 6.6 pont).

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A Dacarbazine Lipomed-kezelést csak az onkológia, illetve hematológia területén jártas szakorvosok végezhetik.

A Dacarbazine Lipomed-kezelés alatt szükséges a vérkép, valamint a máj- és vesefunkciók gyakori ellenőrzése. Mivel gyakran előfordulnak súlyos emésztőrendszeri reakciók, hányáscsillapító és támogató intézkedések alkalmazása javasolt.

Mivel súlyos emésztőrendszeri és hematológiai zavarok fordulhatnak elő, minden dakarbazinnal végzett kezelési eljárás előtt rendkívül gondos előny-kockázat elemzést kell végrehajtani.

A Dacarbazine Lipomed alkalmazása előtt az étkezés mellőzendő a hányinger és hányás súlyosságának csökkentése érdekében. A salakanyagokat és hányást körültekintően kell kezelni.

Adagolás
Az alábbi adagolási protokollok alkalmazhatók. További részletekért lásd a jelenlegi tudományos szakirodalmat.

Rosszindulatú melanoma
A dakarbazin önmagában adott szerként testfelületre számítva 200-250 mg/m2/nap dózisban, intravénásan, 3 hetente 5 napig alkalmazható.

A dakarbazin rövid idejű infúzióként adható be (20-30 perc alatt).

Lehetséges továbbá intravénás infúzióként testfelületre számítva 850 mg/m2 dózist beadni az 1. napon, majd 3 hetente egyszer.

Hodgkin-kór
A dakarbazin alkalmazása testfelületre számítva 375 mg/m2/nap dózisban, intravénásan, 15 naponta adandó, doxorubicinnel, bleomicinnel és vinblasztinnal kombinációban (ABVD protokoll).

Lágyrész sarcoma
Felnőttkori lágyrész sarcoma esetén a dakarbazin alkalmazása testfelületre számítva 250 mg/m2/nap dózisban, intravénásan, 3 hetente adandó (az 1-5. napon), doxorubicinnel kombinációban (ADIC protokoll).

A kezelés időtartama
A kezelőorvosnak egyénenként kell döntenie a kezelés időtartamáról, tekintetbe véve az alapbetegség típusát és stádiumát, az alkalmazott kombinációs terápiát és a dakarbazin által kiváltott terápiás választ és nemkívánatos hatásokat.

Előrehaladott Hodgkin-kór esetén a szokásos ajánlás 6 ciklus alkalmazása az ABVD protokollból.

Áttétes rosszindulatú melanoma és előrehaladott lágyrész sarcoma esetén a kezelés időtartama az egyéni hatásosságtól és toleranciától függ.

Különleges betegcsoportok
Vese-/májkárosodás:
Ha enyhe-közepes fokú vese- vagy májkárosodás önmagában áll fenn, általában nem szükséges a dózis csökkentése. Kombinált vese- és májkárosodással élő betegek esetében a dakarbazin eliminációja meghosszabbodik. Jelenleg azonban nem lehet a dózis csökkentésére vonatkozóan jóváhagyott ajánlást adni.

Idősek:
Mivel idősek esetén csak korlátozott tapasztalat áll rendelkezésre, az időseknél történő alkalmazásra vonatkozóan nincsenek speciális utasítások.

Gyermekek és serdülők:
A Dacarbazine Lipomed biztonságosságát és hatásosságát gyermekek és serdülők esetén még nem állapították meg.

Alkalmazás módja
A dakarbazin érzékeny a fényexpozícióra. Minden elkészített oldatot megfelelően védeni kell a fénytől, a beadás ideje alatt is (fényálló infúziós szerelék).

Gondosan el kell kerülni az extravasalis beadást, mivel ez helyi fájdalmat és szövetkárosodást okozhat.

Ha extravasalis beadás történik, az alkalmazást azonnal le kell állítani, a dózis fennmaradó részét pedig másik vénába kell beadni.

Infúzió beadási sebessége
A 200 és 850 mg/m2 közötti dózisokat intravénás infúzióként kell beadni 20-30 perc alatt.

Javasolt először a véna átjárhatóságának ellenőrzése 5-10 ml izotóniás nátrium-klorid oldattal vagy 5%-os glükózoldattal. Az infúziót követően ugyanezen oldatokat kell használni a maradék gyógyszer infúziós csőből történő kiöblítésére is.

A gyógyszer beadás előtti elkészítésére és hígítására vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban. Az elkészített oldat áttetsző, színe világossárga. A hígított oldatos infúzió áttetsző és majdnem színtelen.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A dakarbazin beadása feltétlenül onkológus szakorvos felügyelete alatt javasolt, olyan létesítményben, ahol rendelkezésre állnak az eszközök a klinikai, biokémiai és hematológiai hatások rendszeres ellenőrzéséhez, amelyek a terápia alatt és után szükségesek.

Ha a máj vagy a vese funkcionális rendellenességének tünetei vagy túlérzékenységi reakció tünetei figyelhetők meg, a terápiát azonnal meg kell szakítani.

Ha venoocclusiv májbetegség lép fel, a további dakarbazin-terápia ellenjavallt.
Megjegyzés: A felelős kezelőorvos tudatában kell legyen a terápia alatt az intrahepaticus vénák elzáródása miatti máj-necrosisból eredő, ritkán megfigyelt, súlyos szövődményeknek. Emiatt különösen fontos rendszeresen ellenőrizni a máj méretét, működését és a vérsejtszámokat (különösen az eosinophileket). Feltételezett venoocclusiv megbetegedés egyedi eseteiben a fibrinolítikus szerekkel (pl. heparin vagy szöveti plazminogénaktivátor) együtt vagy azok nélkül adott nagy dózisú kortikoszteroiddal (pl. 300 mg/nap hidrokortizon) végzett kezelés sikeresnek bizonyult (lásd 4.8 pont).

A hosszú távú terápia kumulatív csontvelő-toxicitást okozhat. Az esetleges csontvelő-depresszió a vörösvértestek és fehérvérsejtek, illetve a thrombocyták gondos monitorozását teszi szükségessé. A haemopoeticus toxicitás a terápia ideiglenes felfüggesztését vagy leállítását teheti szükségessé.

Az injekció extravasalis beadása szövetkárosodást és erős fájdalmat okozhat.

Fenitoin egyidejű alkalmazását kerülni kell, mivel fennáll a görcsrohamok kialakulásának kockázata a fenitoin emésztőrendszeri felszívódásának csökkenése miatt (lásd 4.5 pont).

Emellett a dakarbazin mérsékelten immunszuppresszív szer. Élő vakcinák (élő, attenuált) beadása kemoterápiás szerek (pl. dakarbazin) miatt immunkomprimálttá vált betegeknek súlyos és potenciálisan halálos kimenetelű fertőzéseket okozhat. Dakarbazint kapó betegek élő vakcinával történő oltását kerülni kell. A kemoterápia leállítása után általánosságban tanácsos az élő vírust tartalmazó vakcinák óvatos használata, figyelembe véve a beteg immunállapotát, illetve a betegséget és a többi alkalmazott terápiát is. Inaktivált vakcinák alkalmazhatók, amennyiben rendelkezésre állnak.

Fotemusztin egyidejű alkalmazása akut tüdőtoxicitást okozhat (felnőttkori légzési distressz szindróma), potenciálisan halálos kimenetellel. Fotemusztin és dakarbazin együttes alkalmazása tilos.

Kemoterápia alatt ellenjavallt a hepatotoxikus gyógyszerek alkalmazása és az alkohol fogyasztása.

Fogamzásgátló módszerek:
A férfiaknak javasolt fogamzásgátló módszereket alkalmazniuk a terápia alatt és annak befejezését követően 6 hónapig (lásd 4.6 pont).

Gyermekek és serdülők:
A dakarbazin alkalmazása gyermekek és serdülők esetén nem ajánlott addig, amíg nem állnak rendelkezésre további adatok.

A kezelésre vonatkozó óvintézkedésekért lásd a 6.6 pontot.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Dacarbazine Lipomed a központi idegrendszeri mellékhatások miatt, illetve az esetleges hányinger, hányás miatt hatással lehet a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre.


4.9 Túladagolás

Túladagolás esetén súlyos myelotoxicitás, vagy akár myeloaplasia várható, ezek legfeljebb 2 hetes késéssel jelentkezhetnek. A leukocita- és thrombocyta-számok mélypontjának eléréséig 4 hét is eltelhet. Ezért még akkor is szükséges hosszú távú, gondos hematológiai monitorozást végezni, ha a túladagolást csak gyanítják.

A dakarbazin nagy dózisai (> 850 mg/m2) esetén hypotensiós epizódokat figyeltek meg. Ha hypotensiót tapasztalnak, támogató kezelés javasolt (pl. hidratálás 500 ml 0,9%-os nátrium-klorid oldattal).

Mivel nincs ismert antidotum, a túladagolás elkerülése végett minden beadásnál rendkívüli gondossággal kell eljárni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Sárgaláz elleni vakcina egyidejű alkalmazása ellenjavallt, mivel fennáll a halálos kimenetelű szisztémás megbetegedés kockázata (lásd 4.3 pont).

Mivel daganatos megbetegedések esetén a trombóziskockázat megemelkedik, gyakori az antikoaguláns kezelés alkalmazása. A betegségek során a koagulációs képesség nagyfokú intraindividuális variabilitása, illetve az oralis antikoagulánsok és daganatellenes kemoterápia közötti esetleges kölcsönhatás szükségessé teszi az INR ellenőrzési gyakoriságának növelését, ha a beteg oralis antikoagulánsokkal történő kezelése mellett döntenek.

Fenitoin egyidejű alkalmazását kerülni kell, mivel fennáll a görcsrohamok kialakulásának kockázata a fenitoin emésztőrendszeri felszívódásának csökkenése miatt (lásd 4.4 pont).

Az élő, attenuált vakcinákkal történő immunizálást kerülni kell a dakarbazin-kezelés ideje alatt, mivel súlyos, esetlegesen halálos kimenetelű fertőzések kockázata áll fenn. A kemoterápia leállítása után az élő vírust tartalmazó vakcinák óvatos alkalmazása javasolt, a kemoterápia utolsó adagját követően pedig legalább 3 hónapot kell várni a vakcina beadásáig. Ajánlott inaktivált vakcina használata, ha az rendelkezésre áll (lásd a 4.4 pontot is).

A ciklosporin (és extrapolálva a takrolimusz) egyidejű alkalmazását gondosan fontolóra kell venni, mivel ezen szerek használata túlzott immunszuppressziót okoz, ami a lymphoproliferatio kockázatával jár.

A fotemusztin egyidejű alkalmazása akut tüdőtoxicitást (felnőttkori légzési distressz szindróma) okozhat. A fotemusztin és dakarbazin együttes alkalmazása tilos. A dakarbazin legkorábban egy héttel a fotemusztin-kezelés után adható.

Lehetségesek myelotoxikus kölcsönhatások más olyan kezelési módokkal, amelyek nem kívánt hatást gyakorolnak a csontvelőre (különösen citosztatikus szerek, besugárzás).

Potenciális fenotipikus anyagcserére irányuló vizsgálatokat nem végeztek. Azonban megállapították, hogy az alapvegyület daganatellenes aktivitással rendelkező metabolitokká hidroxilálódik.

A dakarbazin a citokróm P450 (CYP1A1, CYP1A2 és CYP2E1) enzimek által metabolizálódik. Ezt figyelembe kell venni, ha más olyan gyógyszert alkalmaznak egyidejűleg, amelyet ugyanazok a májenzimek metabolizálnak.

Fotoszenzitizáció miatt a dakarbazin fokozhatja a metoxipszoralén hatásait.


6.2 Inkompatibilitások

Figyelni kell arra, hogy a dakarbazin-oldat kémiailag inkompatibilis a heparinnal, hidrokortizonnal, L-ciszteinnel és nátrium-hidrogén-karbonáttal.

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában a Dacarbazine Lipomed nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Gyakoriság:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)

A leggyakrabban jelentett mellékhatások az emésztőrendszeri betegségek és tünetek (anorexia, hányinger és hányás), illetve a vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek (pl. anaemia, leukopenia és thrombocytopenia). Az utóbbiak dózisfüggők, késleltetettek és gyakran csak 3-4 hét elteltével érik el a mélypontot.

Szervrendszer
Gyakoriság

Gyakori
(?1/100 - <1/10)
Nem gyakori
(?1/1000 - <1/100)
Ritka
(?1/10 000 - <1/1000)
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

Fertőzések

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Anaemia, leukopenia, thrombocytopenia, myelosuppressio

Pancytopenia, agranulocytosis
Immunrendszeri betegségek és tünetek


Anaphylaxiás reakciók, túlérzékenységi reakciók
Idegrendszeri betegségek és tünetek


Fejfájás, zavarodottság, letargia, görcsrohamok, az arc paraesthesiája
Szembetegségek és szemészeti tünetek

Homályos látás
Látászavar
Érbetegségek és tünetek


Arc kipirulása
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Anorexia, hányinger, hányás

Hasmenés
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek

Hepatotoxicitás
Máj-necrosis venoocclusiv betegség (VOD) miatt, Budd-Chiari-szindróma (potenciálisan halálos kimenetellel)
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


Károsodott veseműködés a vér emelkedett kreatininszintjével és emelkedett karbamidszintjével
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Alopecia, hyperpigmentatio, fotoszenzitivitás, átmeneti kiütés
Erythema, maculopapularis exanthema, urticaria
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Influenzaszerű tünetek, rossz közérzet
Az alkalmazás helyén fellépő irritáció
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


Májenzimek szintjének emelkedése, transzaminázok (GOT, GPT) emelkedett szintje, alkalikus foszfatáz emelkedett szintje, laktát-dehidrogenáz (LDH) emelkedett szintje

Az emésztőrendszeri problémák (anorexia, hányinger és hányás) gyakoriak és súlyosak. Ritkán hasmenést is megfigyeltek.

A gyakran megfigyelt vérsejtszámváltozások (anaemia, leukopenia, thrombocytopenia) dózisfüggőek, késleltetve jelentkeznek, és gyakran csak 3-4 hét elteltével érik el a mélypontot. Ritkán pancytopenia és agranulocytosis előfordulását is leírták.

Alkalmanként kimerültséggel, hidegrázással, lázzal és izomfájdalommal társuló influenzaszerű tünetek figyelhetők meg a dakarbazin beadása alatt, vagy sokszor csak napokkal azt követően. Ezek a tünetek a következő infúziónál újból jelentkezhetnek.

Ritkán a májenzimszintek (pl. alkalikus foszfatáz) emelkedése is megfigyelhető.

Ritkán az intrahepaticus vénák elzáródása miatti máj-necrosis (venoocclusiv májbetegség) is megfigyelhető volt a dakarbazin beadása után, mind monoterápiás, mind kombinált kemoterápiás kezelési módszerek esetén. A szindróma általában a terápia második ciklusa alatt lépett fel. A tünetek közé tartoztak: láz, eosinophilia, hasi fájdalom, májmegnagyobbodás, sárgaság és sokk, amely gyorsan rosszabbodott néhány óra vagy nap leforgása alatt. Mivel halálos kimenetelről is beszámoltak, különösen fontos rendszeresen ellenőrizni a máj méretét, működését és a vérsejtszámokat (különösen az eosinophileket). Feltételezett venoocclusiv megbetegedés egyedi eseteiben a fibrinolítikus szerekkel (pl. heparin vagy szöveti plazminogénaktivátor) együtt vagy azok nélkül adott nagy dózisú kortikoszteroiddal (pl. 300 mg/nap hidrokortizon) végzett kezelés sikeresnek bizonyult (lásd 4.2 és 4.4 pontok).

Az alkalmazás helyén fellépő reakciókról (pl. a véna irritációja) és néhány szisztémás mellékhatásról feltételezett, hogy azok fotodegradációs melléktermékek kialakulásának eredményei.

A kizárólag vizelettel kiválasztott anyagok vérszintjének megnövekedésével járó vesekárosodás ritka.

Ritkán előfordulhatnak központi idegrendszeri mellékhatások (fejfájás, látászavar, zavarodottság, letargia és görcsrohamok). Röviddel a beadás után előfordulhat az arc paraesthesiája és az arc kipirulása.

Ritkán megfigyeltek allergiás reakciókat a bőrön, erythema, maculopapularis exanthema vagy urticaria formájában. Alopecia, hyperpigmentatio és a bőr fotoszenzitivitása nem gyakran fordulhat elő. Anaphylaxiás reakciók ritka előfordulását is leírták.

Véletlen extravasalis alkalmazás várhatóan helyi fájdalmat és necrosist okoz.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére a következő elérhetőségek valamelyikén keresztül:
Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet
Postafiók 450
H-1372 Budapest
Honlap: www.ogyei.gov.hu




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Alkilezőszerek; ATC kód: L01AX04

A dakarbazin citosztatikus szer. A daganatellenes hatás a sejtnövekedés gátlásának tulajdonítható; ez független a sejtciklustól és a DNS-szintézis gátlása miatt lép fel. Alkilező hatást is kimutattak, és a dakarbazin hatással lehet más citosztatikus mechanizmusokra is.

A dakarbazin nem tekinthető önmagában hatásosnak. Mikroszomális N-demetiláció révén azonban gyorsan 5-aminoimidazol-4-karboxamiddá és egy metilkationná alakul, amely a gyógyszer alkilező hatásáért felel.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Intravénás beadás után a dakarbazin gyorsan eloszlik az intravascularis térből a szövetekbe. A plazmafehérje-kötés 5%-os. A dakarbazin plazmakinetikája kétfázisú. A kezdeti (eloszlási) felezési idő csak 20 perc, a terminális felezési idő 0,5-3,5 óra.

A dakarbazin csak korlátozott mértékben jut át a vér-agy gáton; a jelentések szerint a cerebrospinalis folyadékban mért koncentrációk a plazmakoncentrációk 14%-ának felelnek meg.

A dakarbazin nem aktív addig, amíg a májban nem metabolizálja a citokróm P450 reaktív N-demetilált HMMTIC és MTIC anyagok képződése céljából. Ezt a CYP1A1, CYP1A2 és CYP2E1 katalizálja. Az MTIC tovább metabolizálódik 5-aminoimidazol-4-karboxamiddá (AIC). A dakarbazin főleg a májban metabolizálódik hidroxiláció és demetiláció révén; körülbelül 20%-50% változatlan formában ürül a veséken keresztül, a tubularis szekréció révén.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Farmakológiai tulajdonságai miatt a dakarbazin mutagén, karcinogén és teratogén hatásokat mutat, amelyek kimutathatók a kísérleti tesztrendszerekben.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Dacarbazine Lipomed 500 mg por oldatos infúzióhoz:
Brómbutil liofilizációs gumidugóval lezárt barna injekciós üvegben (I. hidrolitikus osztály). Az injekciós üveg rollnizott alumíniumkupakkal és szürke lepattintható védőkupakkal van ellátva.
1 db injekciós üveg dobozban.

Dacarbazine Lipomed 1000 mg por oldatos infúzióhoz:
Brómbutil liofilizációs gumidugóval lezárt barna injekciós üvegben (I. hidrolitikus osztály). Az injekciós üveg rollnizott alumíniumkupakkal és piros lepattintható védőkupakkal van ellátva.
1 db injekciós üveg dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Biztonságos kezelésre vonatkozó ajánlások
A dakarbazin daganatellenes szer. Alkalmazás előtt át kell tekinteni a citotoxikus szerekre vonatkozó helyi irányelveket. A dakarbazin-oldatokat csak erre képzett személyzet készítheti el. Mint minden citotoxikus szer esetén, óvintézkedéseket kell tenni a személyzet expozíciójának megelőzésére. Citotoxikus gyógyszerek kezelése általánosságban kerülendő a terhesség alatt. A beadásra szolgáló oldatok elkészítése kijelölt kezelési területen kell történjen, mosható tálcán, vagy egyszer használatos, műanyag hátlapú abszorbens papíron. Megfelelő szemvédő, egyszer használatos kesztyűk, arcmaszk és egyszer használatos köpeny viselendő. A fecskendőket és az infúziós szerelékeket gondosan kell összeszerelni a szivárgás elkerülése végett (Luer-záras csatlakozók javasoltak).

A munka befejezése után minden érintett felületet alaposan meg kell tisztítani, illetve kezet és arcot kell mosni.

Az anyag kiömlése esetén az azt kezelőnek kesztyűt, arcmaszkot, szemvédőt és egyszer használatos köpenyt kell felvennie, majd fel kell törölnie a kiömlött anyagot az ebből a célból a munkaterületre bekészített abszorbens anyaggal. A területet ezután meg kell tisztítani és minden szennyezett anyagot citotoxikus kiömlésekhez használatos tasakba vagy edénybe kell helyezni, vagy lezárt tartályban kell tárolni hulladékégetés céljából.

Előkészületek az intravénás beadáshoz
A dakarbazin-oldatok elkészítése közvetlenül alkalmazás előtt történik. A dakarbazin érzékeny a fényexpozícióra. Beadás alatt az infúziós tartályt és a beadásra szolgáló szereléket óvni kell a fénytől, pl. fényálló PVC infúziós szerelékek használata által. A normál infúziós szerelékeket pl. UV-álló alumíniumfóliába kell csomagolni.

Aszeptikus körülmények mellett először fel kell oldani egy Dacarbazine Lipomed 500 mg por oldatos infúzióhoz injekciós üvegének tartalmát 50 ml injekcióhoz való vízben. Az oldat sűrűsége 1,007 g/ml. A kapott oldatot tovább kell hígítani 200-300 ml 0,9%-os nátrium-klorid oldattal vagy 5%-os glükózoldattal. A beadásra kész oldatos infúziót (1,4-2,0 mg/ml) intravénásan kell beadni 20-30 perc alatt.

Aszeptikus körülmények mellett először fel kell oldani egy Dacarbazine Lipomed 1000 mg por oldatos infúzióhoz injekciós üvegének tartalmát 50 ml injekcióhoz való vízben. Az oldat sűrűsége 1,015 g/ml. A kapott oldatot tovább kell hígítani 200-300 ml 0,9%-os nátrium-klorid oldattal vagy 5%-os glükózoldattal. A beadásra kész oldatos infúziót (2,8-4,0 mg/ml) intravénásan kell beadni 20-30 perc alatt.

A Dacarbazine Lipomed 500 mg és Dacarbazine Lipomed 1000 mg por oldatos infúzióhoz csak egyszeri alkalmazásra szolgál.
A hígított oldatos infúziót szabad szemmel meg kell vizsgálni, és csak a gyakorlatilag részecskéktől mentes, áttetsző oldatok használhatók fel. Ne használja az oldatot, ha részecskék vannak benne. A használat után fennmaradó bármilyen mennyiséget ártalmatlanítani kell. Ugyanez vonatkozik azon oldatokra is, amelyek vizuális megjelenése megváltozott.

Az elkészített oldat áttetsző, színe világossárga. A hígított oldatos infúzió áttetsző és majdnem színtelen.

Megsemmisítés: Minden, az elkészítéshez és beadáshoz használt anyagot a standard eljárásoknak megfelelően kell megsemmisíteni (elégetéssel).
Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ?? (két kereszt)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üveg a külső dobozban tárolandó.

Az elkészített oldatokat is védeni kell a fénytől.

Az elkészített/hígított készítmény tárolási feltételeit lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.

Az elkészített oldat eltarthatósága
A használat közbeni kémiai és fizikai stabilitás szobahőmérsékleten és fénytől védve 8 órán át, illetve 2 és 8 °C között és fénytől védve 5 napon át bizonyított. Mikrobiológiai szempontból az elkészített oldatot azonnal fel kell használni.
Ha az elkészített oldatot nem használják fel azonnal, a felhasználás előtti tárolás körülményeiért és időtartamáért a felhasználó a felelős. Az elkészített oldatot tilos 24 óránál tovább hűtőszekrényben (2-8 °C) fénytől védve tárolni, kivéve ha az elkészítés kontrollált és validált aszeptikus feltételek mellett történt.

A hígított oldatos infúzió eltarthatósága
A használat alatti kémiai és fizikai stabilitás szobahőmérsékleten és fénytől védve 8 órán át, illetve 2 és 8 °C között és fénytől védve 5 napon át bizonyított. Mikrobiológiai szempontból a hígított oldatos infúzióts azonnal fel kell használni.
Ha a hígított oldatos infúzióts nem használják fel azonnal, a felhasználás előtti tárolás körülményeiért és időtartamáért a felhasználó a felelős. A hígított oldatos infúziót tilos 24 óránál tovább hűtőszekrényben (2-8 °C) fénytől védve tárolni, kivéve ha az elkészítés és a hígítás kontrollált és validált aszeptikus feltételek mellett történt.

Mikrobiológiai szempontból a készítmény felnyitását követően nem ajánlott átlépni a 24 óránál hosszabb tárolási időt.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Lipomed GmbH
Hegenheimer Strasse 2
79576 Weil am Rhein
Németország
Tel. +49 7621 1693 472
Fax +49 7621 1693 474
lipomed@lipomed.com


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-24058/02 1×500 mg injekciós üveg (I. hidrolitikus osztály)
OGYI-T-24058/03 1×1000 mg injekciós üveg (I. hidrolitikus osztály)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2022. május 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. július 29.

10




OGYÉI/37721/2022
OGYÉI/37724/2022