Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VITRAKVI 20MG/ML BELSŐLEGES OLDAT 2X50ML ÜV

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bayer Ag
Hatástani csoport:
L01EX
Törzskönyvi szám:
EU/1/19/1385/004
Hatóanyagok:
LarotrectinibumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Felbontás után 1 hónapig alkalmazható
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A VITRAKVI-kezelést a daganatellenes terápiák alkalmazásában járatos orvosnak kell megkezdenie.

A VITRAKVI-kezelés megkezdése előtt validált teszttel igazolni kell az NTRK génfúzió jelenletét egy tumormintában.

Adagolás

Felnőttek
Felnőtteknél az ajánlott adag 100 mg larotrektinib naponta kétszer, amíg a betegség progressziója vagy elfogadhatatlan toxicitás nem jelentkezik.

Gyermekek és serdülők
Gyermekeknél és serdülőknél az adagolást a testfelület (body surface area, BSA) alapján kell meghatározni. Gyermekeknél és serdülőknél az ajánlott adag naponta kétszer 100 mg/m2 larotrektinib, de adagonként legfeljebb 100 mg, amíg a betegség progressziója vagy elfogadhatatlan toxicitás nem jelentkezik.

Kihagyott adag
Ha a beteg kihagyott egy adagot, nem szabad egyszerre két adagot bevennie a kihagyott adag pótlására. A következő adagot a következő adag előírt időpontjában kell bevenni. Ha a beteg az adag bevétele után hány, nem szabad újabb adagot bevennie a kihányt adag pótlására.

Dózismódosítás
Minden 2. súlyossági fokú mellékhatás esetén folytatni lehet az adagolást, ugyanakkor szoros monitorozás javasolt annak ellenőrzésére, hogy a toxicitás nem rosszabbodik-e.

Minden 3. vagy 4. súlyossági fokú mellékhatás esetén (nem vonatkozik a májfunkció-teszt eltérésekre):
- Fel kell függeszteni a VITRAKVI alkalmazását, amíg a mellékhatás nem rendeződik vagy a kezelés megkezdésekor tapasztalt mértékűre, vagy 1. súlyossági fokúra nem mérséklődik. A kezelést a következő dózismódosítással kell újrakezdeni, ha a mellékhatás 4 héten belül rendeződik.
- Ha egy mellékhatás nem rendeződik 4 héten belül, végleg le kell állítani a VITRAKVI alkalmazását.

A VITRAKVI alkalmazásakor fellépő mellékhatások esetén javasolt dózismódosításokat az 1. táblázat tartalmazza.

1. táblázat: Mellékhatások fellépése esetén a VITRAKVI dózisának javasolt módosításai
Dózismódosítás
Felnőtt és
legalább 1,0 m2 testfelszínnel
rendelkező gyermek- vagy serdülőkorú beteg
1,0 m2-nél kisebb testfelszínnel rendelkező gyermek- vagy serdülőkorú beteg
Első
75 mg naponta kétszer
75 mg/m2 naponta kétszer
Második
50 mg naponta kétszer
50 mg/m2 naponta kétszer
Harmadik
100 mg naponta egyszer
25 mg/m2 naponta kétszera
a A naponta kétszer 25 mg/m2 adaggal kezelt gyermekeknél nem kell módosítani a dózist akkor sem, ha a a testfelszínük 1,0 m2 fölé emelkedik a kezelés ideje alatt. A harmadik dózismódosításkor a maximális adag naponta kétszer 25 mg/m2 lehet.

Végleg le kell állítani a VITRAKVI alkalmazását azoknál a betegeknél, akik három dózismódosítást követően sem tolerálják az alkalmazását.

A VITRAKVI-kezelés alatt a májfunkciós teszteredmények eltérései esetén javasolt dózismódosításokat a 2. táblázat tartalmazza.

2. táblázat: Májfunkciós teszteredmények eltérései esetén a VITRAKVI dózisának javasolt módosításai, illetve egyéb intézkedések
Laboratóriumi paraméterek
Javasolt intézkedések

2. súlyossági fokú GPT- (ALAT) és/vagy GOT- (ASAT) szintemelkedés
(> 3 × ULN és ? 5 × ULN)
- 2. súlyossági fokú toxicitás észlelését követően a helyzet rendeződéséig végezzenek gyakran, sorozatos laboratóriumi ellenőrzéseket annak eldöntése érdekében, hogy szükséges-e az adagolás megszakítása vagy a dózis csökkentése.

3. súlyossági fokú GPT (ALAT) és/vagy GOT (ASAT) szintemelkedés
(> 5 × ULN és ? 20 × ULN)

vagy

4. súlyossági fokú GPT- (ALAT) és/vagy GOT- (ASAT) szintemelkedés (> 20 × ULN), bilirubinszint-emelkedéssel
( 2 × ULN) együtt
- Függesszék fel a kezelést a mellékhatás rendeződéséig vagy a kiindulási állapotra történő visszatérésig. Ellenőrizzék gyakran a májfunkciót a mellékhatások rendeződéséig vagy az értékek kiindulási szintre történő visszatéréséig.
- Állítsák le véglegesen a kezelést, ha egy mellékhatás nem rendeződik.
- Folytassák a kezelést a következő dózismódosítással, ha a mellékhatások rendeződnek. A kezelést csak azoknál a betegeknél szabad folytatni, akiknél annak előnye meghaladja a vele járó kockázatot.
- Állítsák le véglegesen a kezelést, ha 4. súlyossági fokú GPT- (ALAT) és/vagy GOT -(ASAT) szint- emelkedés jelentkezik a kezelés folytatását követően.

GPT- (ALAT) és/vagy GOT- (ASAT) szint-emelkedés
(? 3× ULN),
Bilirubinszint-emelkedéssel
(< 2× ULN) együtt
- Függesszék fel a kezelést és ellenőrizzék gyakran a májfunkciót a mellékhatások rendeződéséig vagy az értékek kiindulási szintre történő visszatéréséig.
- Vegyék fontolóra a kezelés végleges leállítását.
- A kezelést csak azoknál a betegeknél szabad folytatni, akiknél annak előnye meghaladja a vele járó kockázatot.
- Amennyiben a kezelést folytatják, azt a következő kisebb dózissal kell újraindítani. Az újrakezdést követően ellenőrizzék gyakran a májfunciót.
- Állítsák le véglegesen a kezelést, ha a mellékhatás a kezelés újrakezdését követően visszatér.

GPT (ALAT) - glutamát-piruvát transzamináz (másnéven alanin-aminotranszferáz)
GOT (ASAT) - glutamát-oxálacetát transzamináz (másnéven aszpartát-aminotranszferáz) ULN (Upper limit of normal) - A normál tartomány felső határértéke

Különleges betegcsoportok

Idősek
Idős betegeknél dózismódosítás nem szükséges (lásd 5.2 pont).

Májkárosodás
Közepesen súlyos (Child-Pugh B) vagy súlyos (Child-Pugh C) májkárosodásban szenvedő betegeknél 50%-kal csökkenteni kell a VITRAKVI kezdő adagját. Enyhe májkárosodásban (Child-Pugh A) szenvedő betegeknél dózismódosítás nem szükséges (lásd 5.2 pont).

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegeknél dózismódosítás nem szükséges (lásd 5.2 pont).

Együttes alkalmazás erős hatású CYP3A4-inhibitorokkal
Ha erős hatású CYP3A4-inhibitor mellett történő alkalmazására van szükség, a VITRAKVI adagját 50%-kal csökkenteni kell. Miután az inhibitor alkalmazását a felezési idő 3-5-szörösének megfelelő időre leállították, a VITRAKVI-kezelést a CYP3A4-inhibitor megkezdése előtti adaggal kell újrakezdeni (lásd 4.5 pont).

Az alkalmazás módja

A VITRAKVI szájon át alkalmazandó.

A VITRAKVI egyenértékű orális biohasznosulással rendelkező kapszula és belsőleges oldat formájában kerül kereskedelmi forgalomba, amelyek egymással helyettesíthetők.

A beteg figyelmét fel kell hívni arra, hogy a kapszulát egészben, egy pohár vízzel nyelje le. Keserű íze miatt a kapszulát nem szabad felnyitni, összerágni vagy összetörni.

A kapszulát étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül is lehet alkalmazni, de nem szabad grépfrúttal vagy grépfrútlével bevenni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Hatékonyság a különböző tumortípusokban

A VITRAKVI hasznát egykarú vizsgálatokban támasztották alá, amelyek viszonylag kis létszámú betegcsoportokra terjedtek ki, ahol a tumorban kimutatható volt az NTRK génfúzió. A VITRAKVI kedvező hatásait az összesített válaszarány és a válasz időtartama alapján igazolták korlátozott számú tumortípusban. A hatás mértékében különbözhet, függően a tumor típusától, valamint egyidejű genetikai elváltozásoktól (lásd 5.1 pont). Ezért a VITRAKVI csak akkor alkalmazható, ha nem állnak rendelkezésre olyan kezelési lehetőségek, amelyek megalapozottan klinikai haszonnal járnak, vagy ezeket a kezelési lehetőségeket már kimerítették (azaz nincsenek kielégítő terápiás lehetőségek).

Neurológiai reakciók

Larotrektinibbel kezelt betegeknél neurológiai reakciókról, köztük szédülésről, járászavarról és paraesthesiáról számoltak be (lásd 4.8 pont). A neurológiai reakciók többsége a kezelés első három hónapjában kezdődött. A tünetek erősségétől és fennállásának tartósságától függően meg kell fontolni a VITRAKVI adagolásának felfüggesztését, csökkentését vagy abbahagyását (lásd 4.2 pont).

Hepatotoxicitás

A májfunkciós teszteredmények eltéréseit, beleértve a GPT- (ALAT), a GOT- (ASAT), az alkalikus foszfatáz -(ALP) és a bilirubinszintek emelkedését figyelték meg a larotrektinibbel kezelt betegeknél (lásd 4.8 pont). A legtöbb GPT- (ALAT) és a GOT- (ASAT)-szintemelkedés a kezelés megkezdését követő 3 hónapon belül jelentkezett. 2., 3. vagy 4. súlyossági fokú GPT- (ALAT) -és/vagy GOT- (ASAT)-szintemelkedéssel és a bilirubinszint ? 2 × ULN emelkedésével járó hepatotoxicitás eseteit jelentették felnőtt betegeknél.
Azoknál a betegeknél, akiknél májtranszaminázszint-emelkedést tapasztalnak, a VITRAKVI alkalmazását a súlyossági fok figyelembe vételével vagy fel kell függeszteni, vagy módosítani kell az adagot vagy véglegesen le kell állítani a kezelést (lásd 4.2 pont).
A májműködést - beleértve a GPT- (ALAT), a GOT- (ASAT), az ALP- és a bilirubinszinteket - az első adag beadása előtt, azután a kezelés első hónapjában kéthetente, utána a kezelés következő 6 hónapjában havonta, majd a kezelés alatt rendszeres időközönként ellenőrizni kell. Azoknál a betegeknél, akiknél transzaminázszint-emelkedés alakul ki, gyakoribb tesztelésre van szükség (lásd 4.2 pont).

Együttes alkalmazás CYP3A4/P-gp induktorokkal

A VITRAKVI erős vagy közepesen erős CYP3A4/P-gp-induktorokkal együtt történő alkalmazása, az expozíció csökkenésének kockázata miatt kerülendő (lásd 4.5 pont).

Fogamzásgátlás férfiaknál és nőknél

Fogamzóképes korban lévő nőknek nagy hatékonyságú fogamzásgátlást kell alkalmazniuk a
VITRAKVI-kezelés alatt és a kezelés leállítása után még legalább egy hónapig (lásd 4.5 és 4.6 pont). Olyan nemzőképes férfiak esetében, akiknek fogamzóképes korú, nem terhes partnernőjük van, fel kell hívni a figyelmet arra, hogy nagy hatékonyságú fogamzásgátlást kell alkalmazniuk a VITRAKVIkezelés alatt és az utolsó adag után még legalább egy hónapig (lásd 4.6 pont).


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A VITRAKVI mérsékelt hatással van a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre. Larotrektinibbel kezelt betegek szédülésről és fáradékonyságról számoltak be, melyek főként 1. és 2. súlyossági fokúak voltak, és a kezelés első három hónapjában fordultak elő. Ez befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket ebben az időszakban. Azt kell tanácsolni a betegeknek, hogy ne vezessenek gépjárművet és ne kezeljenek gépeket, amíg kellőképpen nem győződtek meg arról, hogy a VITRAKVI-terápia nem hat rájuk kedvezőtlenül (lásd 4.4 pont).


4.9 Túladagolás

Kevés tapasztalat áll rendelkezésre a VITRAKVI túladagolásával kapcsolatban. A túladagolás tüneteit nem állapították meg. Túladagolás esetén az orvosnak általános szupportív intézkedéseket, valamint tüneti kezelést kell alkalmaznia.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Más szerek hatásai a larotrektinibre

A CYP3A-, P-gp- és BCRP-inhibitorok hatása a larotrektinibre
A larotrektinib a citokróm P450 (CYP) 3A, a P-glikoprotein (P-gp) és az emlőrák rezisztencia protein (breast cancer resistance protein, BCRP) szubsztrátja. A VITRAKVI együttadása erős vagy közepesen erős CYP3A-inhibitorokkal, P-gp- és BCRP-inhibitorokkal (például atazanavir, klaritromicin, indinavir, itrakonazol, ketokonazol, nefazodon, nelfinavir, ritonavir, szakvinavir, telitromicin, troleandomicin, vorikonazol vagy grépfrút) emelheti a larotrektinib plazma-koncentrációját (lásd 4.2 pont).
Egészséges felnőtt vizsgálati alanyoktól származó klinikai adatok azt mutatják, hogy a VITRAKVI
100 mg-os egyszeri dózisának együtt adása 7 napon keresztül naponta egyszer 200 mg itrakonazollal (erős CYP3A-inhibitor és P-gp-, valamint BCRP-inhibitor) a larotrektinib Cmax-értékét 2,8-szeresére, AUC-értékét pedig 4,3-szeresére növelte.
Egészséges felnőtt vizsgálati alanyoktól származó klinikai adatok azt mutatják, hogy a VITRAKVI 100 mg-os egyszeri dózisának együtt adása rifampicin (P-gp- és BCRP-inhibitor) 600 mg-os egyszeri adagjával a larotrektinib Cmax-értékét 1,8-szeresére, AUC-értékét pedig 1,7-szeresére növelte.

A CYP3A- és a P-gp-induktorok hatása a larotrektinibre
A VITRAKVI erős vagy közepesen erős CYP3A-induktorokkal és erős P-gp-induktorokkal (például karbamazepin, fenobarbitál, fenitoin, rifabutin, rifampicin vagy közönséges orbáncfű) együtt történő alkalmazása esetén a larotrektinib plazma-koncentrációja csökkenhet, ezért az együttes alkalmazást kerülni kell (lásd 4.4 pont).
Egészséges felnőtt vizsgálati alanyoktól származó klinikai adatok azt mutatják, hogy a VITRAKVI
100 mg-os egyszeri dózisának együtt adása 11 napon át naponta egyszer 600 mg rifampicinnel (erős
CYP3A- és P-gp-induktor) 71%-kal csökkentette a larotrektinib Cmax-értékét, és 81%-kal az AUC-értékét. Nincsenek klinikai adatok a közepesen erős induktor hatására vonatkozóan, de a larotrektinib expozíciójában csökkenés várható.

A larotrektinib hatásai más szerekre

A larotrektinib hatása a CYP3A-szubsztrátokra
Egészséges felnőtt vizsgálati alanyoktól származó klinikai adatok azt mutatják, hogy a VITRAKVI
(naponta kétszer 100 mg 10 napon át) együtt adása az orális midazolám Cmax- és AUC-értékét 1,7-szeresére növelte a midazolám önmagában történő alkalmazásához képest, ami arra utal, hogy a larotrektinib a CYP3A enzim gyenge inhibitora.
VITRAKVI-t szedő betegeknél szűk terápiás tartományú CYP3A-szubsztrátok (pl. alfentanil, ciklosporin, dihidroergotamin, ergotamin, fentanil, pimozid, kinidin, szirolimusz vagy takrolimusz) egyidejű alkalmazása óvatosságot igényel. Amennyiben VITRAKVI-t szedő betegeknél szűk terápiás
tartományú CYP3A-szubsztrátok egyidejű alkalmazása szükséges, a mellékhatások miatt a CYP3A-szubsztrátok adagjának csökkentése válhat szükségessé.

A larotrektinib hatása a CYP2B6-szubsztrátokra
In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a larotrektinib indukálja a CYP2B6 enzimet. A larotrektinib CYP2B6-szubsztrátokkal (például bupropion, efavirenz) együtt történő alkalmazása esetén csökkenhet azok expozíciója.

A larotrektinib hatása egyéb transzporter szubsztrátokra
In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a larotrektinib az OATP1B1 inhibitora. Nem végeztek még klinikai vizsgálatokat az OATP1B1 szubsztrátokkal fellépő interakció tanulmányozására. Emiatt nem zárható ki, hogy ha a larotrektinibet OATP1B1 szubsztrátokkal (pl. valszartán, sztatinok) együtt alkalmazzák, növekedhet azok expozíciója.

A larotrektinib hatása a PXR által szabályozott enzimek szubsztrátjaira
In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a larotrektinib a PXR által szabályozott enzimek (mint pl. a CYP2C család és az UGT) gyenge induktora. A CYP2C8, CYP2C9 vagy CYP2C19 szubsztrátok (pl. repaglinid, warfarin, tolbutamid vagy omeprazol) együtt adása a larotrektinibbel csökkentheti ezek expozicióját.

Hormonális fogamzásgátlók
Jelenleg nem ismert, hogy a larotrektinib csökkenti-e a szisztémásan ható hormonális fogamzásgátlók hatását. Ezért a szisztémásan ható hormonális fogamzásgátlást alkalmazó nőknek fel kell hívni a figyelmét arra, hogy használjanak barrier-elvű fogamzásgátló módszert is.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A VITRAKVI leggyakoribb mellékhatásai (? 20%) a gyakoriság csökkenő sorrendjében a következők voltak: emelkedett GPT (ALAT)-szint (33%), emelkedett GOT (ASAT)-szint (31%), hányás (28%), anaemia (27%), obstipatio (27%), hasmenés (25%), hányinger (23%), fáradékonyság (22%) és szédülés (20%).
A mellékhatások többsége 2. vagy 3. súlyossági fokú volt. A következő mellékhatások esetében a 4. fok volt a legmagasabb jelentett súlyossági fok: neutrofilszám-csökkenés (2%), GPT (ALAT)-szintemelkedés, GOT (ASAT)-szint-emelkedés, fehérvérsejtszám-csökkenés, vérlemezkeszám-csökkenés, izomgyengeség és emelkedett szérum alkalikus foszfatáz aktivitás (mindegyik esetben < 1%). A mellékhatásként észlelt anaemia (7%), a testtömeg-növekedés (4%), a hasmenés (3%), a járászavar (1%), valamint a fáradékonyság, a szédülés, a paraesthesia, a hányinger, a myalgia és a hányás (mindegyik < 1%) esetében a 3. fok volt legmagasabb jelentett súlyossági fok.
A VITRAKVI-kezelés végleges leállítását szükségessé tevő, azonnali kezelést igénylő mellékhatások a betegek 2%-ánál fordultak elő (2 esetben csökkent neutrofilszám, 1-1 esetben GPT (ALAT) szintemelkedés, illetve GOT (ASAT) szint-emelkedés, járászavar, hányás, izomgyengeség, fáradékonyság és hányinger). A dóziscsökkenést szükségessé tevő mellékhatások többsége a kezelés első 3 hónapjában jelentkezett.

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A VITRAKVI biztonságosságát 335 TRK fúziós génre pozitív rákbetegnél vizsgálták a következő három folyamatban lévő vizsgálat egyikében: 1. és 2. ("NAVIGATE"), illetve a 3. ("SCOUT") vizsgálat, valamint a forgalomba hozatalt követően. A biztonságossági populáció jellemzően 39,0 év medián életkorú betegekből állt (tartomány: 0,1-90), akiknek 37%-a gyermek- vagy serdülőkorú beteg volt. A kezelés medián időtartama a teljes biztonságossági populációban (n=335) 14,5 hónap volt (tartomány: 0,0-75,2).
A VITRAKVI-val kezelt betegeknél (n=335) jelentett gyógyszermellékhatásokat a 3. és 4. táblázat mutatja be.

A mellékhatások a szervrendszeri osztályok szerint kerülnek csoportosításra.
A gyakorisági kategóriák meghatározása a következő: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100); ritka (?1/10 000 - <1/1000); nagyon ritka (<1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg). Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.
3. táblázat: A VITRAKVI ajánlott adagjával történő kezelés kapcsán és a forgalomba hozatalt követően jelentett mellékhatások TRK fúziós génre pozitív daganatos betegeknél (teljes biztonságossági populáció, n = 335)

c A dysgeusia, mint gyógyszermellékhatás, magában foglalja a következő preferált kifejezéseket: "dysgeusia" és "ízérzési zavar"
d Azokat az eseteket is magában foglalja, amikor: a GPT -(ALAT) vagy a GOT -(ASAT)-szint ?3 × ULN és a bilirubin-szint
?2 × ULN

4. táblázat: A VITRAKVI ajánlott adagjával történő kezelés kapcsán jelentett mellékhatások TRK fúziós génre pozitív daganatos gyermek-, illetve serdülőkorú betegeknél (n = 124), minden súlyossági fokban
Szervrendszer
Gyakoriság
Csecsemők és kisgyermekek
(n = 42)a
Gyermekek

(n = 59)b
Serdülők

(n = 23)c
Gyermek-gyógyászati
betegek (n = 124)
Vérképzőszervi
és
nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Anaemia Csökkent neutrofilszám
(neutropenia) Csökkent fehérvérsejtszám
(leukopenia) Csökkent vérlemezkeszám (thrombocytopenia)
Anaemia Csökkent neutrofilszám
(neutropenia) Csökkent fehérvérsejtszám
(leukopenia)
Anaemia Csökkent neutrofilszám
(neutropenia) Csökkent fehérvérsejtszám
(leukopenia)
Anaemia
Csökkent neutrofilszám
(neutropenia) Csökkent fehérvérsejtszám
(leukopenia) Csökkent vérlemezkeszám (thrombocytopenia)

Gyakori

Csökkent vérlemezkeszám (thrombocytopenia)
Csökkent vérlemezkeszám
(thrombocytopenia)

Idegrendszeri betegségek és
tünetek


Nagyon gyakori


Szédülés


Gyakori
Szédülés
Szédülés
Paraesthesia
Járászavar
Paraesthesia
Járászavar
Szédülés
Paraesthesia
Járászavar
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hányinger
Székrekedés
Hányás
Hasmenés
Hányinger
Székrekedés
Hányás
Hasmenés
Hányinger
Székrekedés
Hányás
Hasmenés
Hányinger
Székrekedés
Hányás
Hasmenés

Gyakori

Dysgeusia

Dysgeusia
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori

Myalgia
Myalgia


Gyakori

Izomgyengeség
Izomgyengeség
Myalgia
Izomgyengeség
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Fáradékonyság
Fáradékonyság
Fáradékonyság
Fáradékonyság
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nagyon gyakori
Emelkedett glutamátpiruvát transzamináz (GPT)-szint
Emelkedett glutamátoxálacetát transzamináz (GOT)szint
Testtömegnövekedés (kóros testtömeg- gyarapodás) Emelkedett szérum alkalikus foszfatáz aktivitás
Emelkedett glutamát-piruvát transzaminát (GPT)-szint Emelkedett glutamát-oxálacetát transzamináz
(GOT)-szint Testtömegnövekedés (kóros testtömeggyarapodás)
Emelkedett glutamátpiruvát transzamináz (GPT)-szint
Emelkedett glutamátoxálacetát transzamináz (GOT)-
szint
Emelkedett szérum alkalikus foszfatáz aktivitás
Emelkedett glutamátpiruvát transzamináz (GPT)-szint
Emelkedett glutamátoxálacetát transzamináz (GOT)-
szint
Testtömeg-növekedés (kóros testtömeg- gyarapodás) Emelkedett szérum alkalikus foszfatáz aktivitás
Csecsemők/kisgyermekek (28 napos kortól 23 hónapos korig): 4. súlyossági fokú reakciót 5 esetben jelentettek neutrofilszám-csökkenésre (neutropenia) és 2 esetben emelkedett szérum alkalikus foszfatáz aktivitásra vonatkozóan. 3. súlyossági fokú reakcióként 12 esetben neutrofilszám-csökkenésről (neutropenia); 3-3-3 esetben anaemiáról, GPT (ALAT) szint-emelkedésről és testtömeg-növekedésről (kóros testtömeg-gyarapodás); és 2-2 esetben szérum alkalikus foszfatázszint-emelkedésről, hasmenésről és hányásról, valamint 1 esetben GOT- (ASAT) szint-emelkedésről számoltak be.
b Gyermekek (2 évestől 11 éves korig): 1 esetben 4. súlyossági fokú csökkent leukocitaszámot jelentettek. 6 esetben
számoltak be 3. súlyossági fokú neutrofilszám-csökkenésről (neutropenia); 2-2 esetben anaemiáról és hasmenésről; valamint a következők mindegyikét 1-1 esetben jelentették: emelkedett GPT- (ALAT) szint, emelkedett GOT- (ASAT) szint, járászavar, hányás, testtömeg-növekedés (kóros testtömeg-gyarapodás), paraesthesia és myalgia.
c Serdülők (12 évestől 18 éves korig): 4. súlyossági fokú mellékhatást nem jelentettek. 3. súlyossági fokú reakcióként
fáradékonyságot, járászavart és izomgyengeséget jelentettek (mindegyiknél 1-1 esetben).

A kiválasztott mellékhatások ismertetése

Neurológiai reakciók
A teljes biztonságossági adatbázisban (n = 335) az észlelt legmagasabb súlyossági fokú neurológiai mellékhatások - amelyeket 10 betegnél (3%) figyeltek meg - 3. vagy 4. súlyossági fokúak voltak, és a következők tartoztak közéjük: járászavar (4 betegnél, 1%), szédülés (3 betegnél, ? 1%) és paraesthesia (3 betegnél, ? 1%). Az összesített incidencia 20% volt a szédülés, 7% a paraesthesia és 5% a járászavar esetében. A dózismódosításhoz vagy a kezelés megszakításához vezető neurológiai reakciók között szerepelt a szédülés (? 1%) és a paraesthesia (? 1%). Egy betegnél véglegesen abbahagyták a kezelést 3. súlyossági fokú járászavar miatt. Egy beteg kivételével mindazok a betegek, akiknél igazolható volt a tumorellenes hatás és dóziscsökkentésre volt szükség, képesek voltak folytatni a kezelést csökkentett adag és/vagy rövidebb protokoll mellett (lásd 4.4 pont).

Hepatotoxicitás
Májfunkciós teszteredmény eltéréseket, beleértve GPT- (ALAT), GOT -(ASAT), ALP- és -eltéréseket figyeltek meg a VITRAKVI-val kezelt betegeknél.
A teljes biztonságossági adatbázisban (n = 335) az észlelt legmagasabb súlyossági fokú transzaminázszint-emelkedés 4. súlyossági fokú volt: 6 betegnél (2%) GPT- (ALAT) szint-emelkedés és 3 betegnél (1%) GOT- (ASAT) szint-emelkedés fordult elő. 3. súlyossági fokú GPT- (ALAT) szintemelkedés 17 betegnél (5%), míg GOT- (ASAT) szint-emelkedés 16 betegnél (5%) fordult elő. A 3. súlyossági fokú emelkedések többsége átmeneti jellegű volt, a kezelés első 3 hónapjában jelentkezett, és a 3-4. hónapra 1. súlyossági fokúra mérséklődött. 2. súlyossági fokú GPT- (ALAT) szint-emelkedést 34 betegnél (10%), ugyanilyen fokú GOT- (ASAT) szint-emelkedést 32 betegnél (10%), valamint 1. súlyossági fokú GPT- (ALAT) szint-emelkedést 157 betegnél (47%), ugyanilyen fokú GOT -(ASAT) szint-emelkedést 158 betegnél (47%) figyeltek meg.
Dózismódosításhoz vagy a kezelés megszakításához vezető GPT- (ALAT) szint-emelkedés 13 betegnél (5%), GOT- (ASAT) szint-emelkedés 12 betegnél (5%) fordult elő (lásd 4.4 pont). Egy beteg hagyta abba véglegesen a kezelést a 3-4. súlyossági fokú GPT- (ALAT) , illetve GOT- (ASAT) szint-emelkedés miatt.
2., 3. vagy 4. súlyossági fokú GPT- (ALAT) és/vagy GOT- (ASAT) szint-emelkedéssel és ? 2 × ULN mértékű bilirubinszint-emelkedéssel járó hepatotoxicitási eseteket jelentettek felnőtt betegeknél. Néhány esetben a VITRAKVI adagolását felfüggesztették és csökkentett dózissal újraindították a kezelést, míg más esetekben a kezelést véglegesen abbahagyták (lásd 4.4 pont).

A különleges betegcsoportokra vonatkozó további információk

Gyermekek és serdülők
A VITRAKVI-val kezelt 335 beteg közül 124 beteg (37%) a születéstől 18 éves korig terjedő korcsoportba tartozott (ebből n=13 a születéstől --3 hónapos korig terjedő; n=4 a 3 - 6 hónap közötti; n=17 a 6 --12 hónap közötti; n=8 a 12 hónap és 2 év közötti; n=27 a 2 --6 év közötti; n=32 a 6 --
12 év közötti; n=23 a 12 --18 év közötti korcsoportba). A mellékhatások többsége intenzitását tekintve 1. vagy 2. súlyossági fokú volt és a VITRAKVI dózisának módosítása, illetve az adagolás leállítása nélkül rendeződött. 18 év alatti betegek esetében 3. vagy 4. súlyossági fokú mellékhatásokat általában gyakrabban figyeltek meg a 6 évesnél fiatalabb betegeknél. Ilyeneket a születéstől 3 hónapos korig terjedő korcsoportba tartozó betegek 69%-ánál, valamint a 3 hónap és 6 év közötti korcsoportba tartozók 48%-ánál jelentettek. A csökkent neutrofilszámmal kapcsolatban jelentették, hogy az a vizsgálati készítmény alkalmazásának felfüggesztéséhez, dózismódosításhoz, valamint a kezelés megszakításához vezetett.

Idősek
A teljes biztonságossági populáció 335 fő, VITRAKVI-val kezelt betege közül 65 beteg (19%) volt 65 éves vagy idősebb, és 20 beteg (6%) volt 75 éves vagy idősebb. Az időskorú (? 65 éves) betegeknél tapasztalt biztonságossági profil megegyezik a fiatalabb betegeknél észlelttel. A következő mellékhatások gyakrabban fordultak elő a 65 éves vagy idősebb betegeknél: szédülés (32% vs. 28% az összes felnőttnél), anaemia (32% vs. 25% az összes felnőttnél), izomgyengeség (14% vs. 11% az összes felnőttnél) és járászavar (8% vs. 5% az összes felnőttnél).

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Antineopláziás és immunmoduláló szerek, antineopláziás szerek, proteinkináz inhibitorok; ATC kód: L01EX12

Hatásmechanizmus

A larotrektinib adenozin-trifoszfát- (ATP-) kompetitív és szelektív tropomiozin-receptor-kináz (TRK)-inhibitor, amelyet a non-target kinázokra gyakorolt hatás elkerülését szem előtt tartva terveztek meg. A larotrektinib támadáspontja a TRK proteincsalád, beleértve az NTRK1 gén által kódolt TRKA-t, az NTRK2 gén által kódolt TRKB-t és az NTRK3 gén által kódolt TRKC-t. A larotrektinib tisztított enzimatikus tesztek izolátumaiban gátolta a TRKA-t, a TRKB-t és a TRKC-t 5-11 nM közötti IC50-értékek mellett. Az egyetlen egyéb kináz aktivitás 100-szor magasabb koncentrációk mellett jelentkezett. In vitro és in vivo tumormodellekben a larotrektinib antitumor aktivitást mutatott olyan sejtekben, amelyekben a TRK fehérjék konstitucionálisan aktivált állapotban vannak génfúzió vagy a fehérje regulatórikus doménjének deléciója következtében, illetve túlzott mértékű TRK fehérje expresszió miatt.

Az NTRK1, NTRK2 és NTRK3 humán gének kromoszóma átrendeződéséből eredő, leolvasási-kereteltolódást nem okozó ("in-frame") génfúziók onkogén TRK fúziós proteinek keletkezéséhez vezetnek. Az így keletkezett új kimérikus onkogén proteinek kóros expressziót mutatnak, állandó kinázaktivitást tartanak fenn, ennek következtében aktiválják a sejtek proliferációjában és túlélésében szerepet játszó downstream celluláris jelátviteli folyamatokat, és így TRK fúziós génre pozitív tumort idéznek elő.

Szerzett, rezisztenciát okozó mutációkat figyeltek meg TRK-inhibitorokkal történő kezelés alatti progresszió során. A larotrektinib minimális aktivitást mutatott olyan sejtvonalakban, amelyek a TRKA kináz domén pontmutációját hordozzák, beleértve a klinikailag azonosított szerzett rezisztencia mutációt, a G595R-et. A TRKC kináz domén klinikailag azonosított, larotrektinibbel szembeni, szerzett rezisztencia mutációi többek között a G623R, a G696A és a F617L.

A larotrektinibbel szembeni elsődleges rezisztencia molekuláris okai nem ismertek. Ezért az sem ismert, hogy egyidejű onkogén driver jelenléte az NTRK génfúzió mellett befolyásolja-e a TRKinhibitor hatását. Bármely egyidejű genom-elváltozás befolyásának mértékét a larotrektinib hatásosságára vonatkozóan az alábbiakban ismertetjük (lásd Klinikai hatásosság).

Farmakodinámiás hatás

Szív elektrofiziológia
A VITRAKVI 36 egészséges felnőtt vizsgálati alanynál 100 mg-tól 900 mg-ig terjedő egyszeri adagokban alkalmazva nem eredményezte a QT-intervallum klinikailag releváns mértékű megnyúlását.
A 200 mg-os dózishoz tartozó csúcsexpozíció (Cmax) hasonló a naponta kétszer 100 mg larotrektinib adagolásakor, az egyensúlyi viszonyok között megfigyelthez. VITRAKVI adagolása során a QTcF intervallum kis-mértékű rövidülését figyelték meg; a maximális átlagos hatást a Cmax elérését követő 3. és 24. óra között mérték; az alapértékhez képest a QTcF csökkenésének geometriai átlaga -13,2 ms (-10 és -15,6 ms közötti tartomány) volt. Ezen eredmény klinikai relevanciája még nem ismert.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A vizsgálatok áttekintése
A VITRAKVI hatásosságát és biztonságosságát három multicentrikus, nyílt elrendezésű, egykaros, daganatos felnőtt és gyermek-, illetve serdülőkorú betegek bevonásával végzett klinikai vizsgálatban tanulmányozták (5. táblázat). A vizsgálatok jelenleg is folyamatban vannak.
Az 1. és a 3. ("SCOUT") vizsgálatban részt vehettek olyan betegek, akiknél NTRK génfúziót igazoltak és olyanok is, akiknél nem. A 2. ("NAVIGATE") vizsgálat esetében a betegek bevonásának feltétele a TRK fúziós génre pozitív daganat fennállása volt. Az elsődleges hatásosság értékelésének alapjául szolgáló összevont elemzési csoportba 272 fő, a három vizsgálat egyikébe bevont, TRK fúziós génre pozitív daganatban szenvedő beteg tartozott, akiknél a RECIST kritériumok 1.1 változata alapján mérhető betegség --de nem központi idegrendszeri primer tumor --állt fenn, és legalább egy adag larotrektinibet megkaptak 2022. júliusáig. Ezeknél a betegeknél a bevonás feltétele volt a tumor típusának és a betegség stádiumának megfelelő szokásos terápia előzetes alkalmazása vagy az, hogy a vizsgáló véleménye szerint radikális műtéti beavatkozáson (például végtag-amputáció, az arc területén végzett reszekció vagy paralysist előidéző beavatkozás) kellett volna átesniük, vagy hogy az előrehaladott betegségük kezelésére rendelkezésre álló szokásos terápiákat valószínűleg nem tolerálták volna, illetve azok alkalmazásából nem származott volna klinikailag számottevő előnyük. A főbb hatásossági kimeneteli mutatók az összesített válaszarány (overall response rate, ORR) és a válasz időtartama (duration of response, DOR) voltak, amelyeket független felügyelő bizottság (blinded independent review committee, BIRC) határozott meg.
Ezenkívül, a 2. ("NAVIGATE") és a 3. ("SCOUT") vizsgálatban 41 olyan beteget kezeltek, akik primer központi idegrendszeri tumorban szenvedtek. A primer központi idegrendszeri tumorban szenvedő 41 beteg közül 40 kapott korábban daganatellenes kezelést (műtét, radioterápia és/vagy korábbi szisztémás terápia). A tumorválaszokat a vizsgáló értékelte a RANO vagy a RECIST (1.1 változat) kritériumok szerint.
Az NTRK génfúziók azonosítása a molekuláris vizsgálati módszerekhez gyűjtött szövetmintákon történt: 276 betegnél új generációs szekvenálást (next generation sequencing, NGS), 14 betegnél reverz transzkripció polimeráz láncreakciót (reverse transcription-polymerase chain reaction, RT-PCR), 18 betegnél fluoreszcencia in situ hibridizációt (FISH), valamint 5 betegnél egyéb vizsgálati módszereket (szekvenálást, nanostring technológiát, Sanger-szekvenálást vagy kromoszóma microarray, Chromosome Microarray technikát alkalmaztak.

5. táblázat: A szolid tumorok és primer központi idegrendszeri tumorok tekintetében végzett hatásossági elemzésekhez adatokkal hozzájáruló klinikai vizsgálatok
A vizsgálat neve, elrendezése és a betegpopuláció
Dózis és formuláció
A hatásossági elemzésbe bevont tumortípusok
n
1. vizsgálat:
NCT02122913

• I. fázisú, nyílt elrendezésű, dóziseszkalációs és -expanziós vizsgálat; az expanziós fázisba való belépés feltétele az NTRK génfúziót mutató tumor
• NTRK génfúziót mutató előrehaladott szolid tumorban szenvedő felnőtt
(? 18 éves) betegek
Naponta egyszer vagy kétszer 200 mg-ig terjedő adagok (25 mg-os kapszula, 100 mg-os kapszula vagy 20 mg/ml-es belsőleges oldat)
Pajzsmirigy (n = 4)
Nyálmirigy (n = 3)
GIST (n = 2)a
Lágyrészszarkóma
(n = 2)
NSCLC (n = 1)b, c
Ismeretlen primer tumor
(n = 1)
13
2. vizsgálat: "NAVIGATE"
NCT02576431

• II. fázisú, multinacionális, nyílt elrendezésű, különféle típusú tumorokat értékelő vizsgálat
• NTRK génfúziót mutató előrehaladott szolid tumorban szenvedő felnőtt és 12 éves vagy idősebb gyermek-, illetve serdülőkorú betegek
Naponta kétszer 100 mg (25 mg-os kapszula, 100 mg-os kapszula vagy 20 mg/ml-es belsőleges oldat)
Lágyrészszarkóma
(n = 27)
Pajzsmirigy (n = 25)b
NSCLC (n = 24)b, c
Nyálmirigy (n = 22)
Colon (n = 18)
Primer CNS (n = 15)
Melanoma (n = 8)b
Pancreas (n = 6)
Emlő, nem szekretoros
(n = 6)b
Emlő, szekretoros
(n = 4)
Cholangiocarcinoma
(n = 4)
GIST (n = 3)a
Prosztata (n = 2)
Appendix, Atípusos karcinoid tüdőrák,
Csontszarkóma, Méhnyak,
Máje, Duodenális,
Külső hallójáratb,
Gyomor, Nyelőcső,
SCLCb,d, Rectalis,
Csecsemőmirigy, Ismeretlen primer tumor, Urothelialis,
Uterus
(mindegyiknél n = 1)

179
3. vizsgálat: "SCOUT"
NCT02637687

Naponta kétszer 100 mg/m2-ig terjedő adagok
Infantilis fibrosarcoma
(n = 49)
Lágyrészszarkóma
121
• I/II. fázisú multinacionális, nyílt elrendezésű, dóziseszkalációs és -expanziós vizsgálat; a II. fázisú expanziós kohorszba való belépés feltétele az NTRK génfúziót mutató előrehaladott szolid tumor, a lokálisan előrehaladott infantilis fibrosarcomát is beleértve
• 1 hónapos vagy idősebb, de 21 évesnél fiatalabb, előrehaladott daganatban vagy primer központi idegrendszeri tumorban szenvedő gyermek-, illetve serdülőkorú betegek
(25 mg-os kapszula, 100 mg-os kapszula vagy 20 mg/ml-es belsőleges oldat)
(n = 39)b
Primer CNS (n = 26) Congenitalis
mesoblastos nephroma (n = 2)
Csontszarkóma (n = 2)
Pajzsmirigy (n = 1)
Melanoma (n = 1)
Emlő, szekretoros
(n = 1)

A betegek száma összesen (n)*
313
* Összetétele: 272 olyan beteg, akiknél az IRC (Independent Review Committee) értékelte a tumorválaszt, valamint 41 fő, primer központi idegrendszeri (central nervus system, CNS) tumorban (köztük astrocytomában, gangliogliomában, glioblastomában, gliomában, glioneuronális tumorban és kevert neuronális-glia tumorban és primitív neuro-ektodermális tumorban, nem-specifikált tumorban) szenvedő beteg, akiknél a vizsgáló értékelte a tumorválaszt
a GIST: gastrointestinalis stromatumor
b Agyi metasztázisokat figyeltek meg néhány betegnél az alábbi tumortípusokban: tüdőrák (NSCLC, SCLC), pajzsmirigyrák,
melanóma, emlőrák (nem szekretoros), külső hallójárat tumora és lágyrészszarkóma
c NSCLC: nem kissejtes tüdőrák (non-small cell lung cancer) d SCLC: kissejtes tüdőrák (small cell lung cancer) e hepatocelluláris karcinóma

Az NTRK génfúziót mutató szolid tumoros betegek 272 fős összevont csoportjának kiindulási jellemzői a következők voltak: a betegek medián életkora 41 év (tartomány: 0,1-90 év) volt; 35%-uk volt 18 év alatti és 65%-uk 18 éves vagy idősebb; 57%-uk volt fehér bőrű és 49%-uk férfi; valamint az ECOG teljesítmény skálán elért pontszám 0-1 (89%), 2 (9%) vagy 3 (2%) volt. A betegek 92%-a kapott előzőleg kezelést a daganatos betegségére, amely a meghatározás szerint műtét, radioterápia vagy szisztémás terápia lehetett. Közülük 72% kapott korábban szisztémás terápiát; a korábban alkalmazott szisztémás kezelések számának mediánja 1 volt. Az összes beteg 26%-a nem kapott korábban szisztémás terápiát. A 272 betegnél a leggyakoribb tumortípusok a következők voltak: lágyrészszarkóma (25%), infantilis fibrosarcoma (18%), pajzsmirigyrák (11%), tüdőrák (10%) és nyálmirigytumor (9%).
A vizsgáló által értékelt, NTRK génfúziót mutató, primer központi idegrendszeri tumorokban szenvedő 41 beteg kiindulási jellemzői a következők voltak: a betegek medián életkora 11 év (tartomány: 1-79 év) volt; 28 beteg volt 18 év alatti és 13 beteg volt 18 éves vagy idősebb; 28 beteg fehér bőrű volt és 20 beteg férfi volt; valamint az ECOG teljesítmény skálán 0-1 elért pontszáma volt 36 betegnek, illetve 2 pontszáma volt 4 betegnek. Negyven beteg (98%) kapott előzőleg kezelést a daganatos betegségére, amely a meghatározás szerint műtét, radioterápia vagy szisztémás terápia lehetett. A korábban alkalmazott szisztémás kezelések számának mediánja 1 volt.

Hatásossági eredmények
A teljes válaszadási-arány, a terápiás válasz időtartama és az első terápiás válaszig eltelt idő tekintetében kapott összevont hatásossági eredményeket a 6. és a 7. táblázat mutatja be az elsődleges elemzési csoportra (n = 272), és a post-hoc hozzáadott primer központi idegrendszeri tumoros betegeket (n = 41) is magában foglaló összesített csoportra (n = 313) vonatkozóan.

6. táblázat: Összevont hatásossági eredmények szolid tumorokban, beleértve, illetve kizárva a primer központi idegrendszer tumorokat
Hatásossági paraméter
Elemzési csoport szolid tumorokban, a primer központi idegrendszeri tumorokat kizárva
(n = 272)a
Elemzési csoport szolid tumorokban, a primer központi idegrendszeri
tumorokkal együtt
(n = 313)a, b
Összesített válaszarány (overall response rate, ORR) % (n)
[95%-os CI]
67% (182)
[61; 72]
61% (191) [55; 66]
Teljes válasz (complete response, CR)
23% (62)
20% (63)
Patológiás teljes válaszc
5% (13)
4% (13)
Részleges válasz (partial response, PR)
39% (107)
37% (115)
Az első terápiás válaszig eltelt idő (medián, hónap) [tartomány]
1,84
[0,89; 22,90]
1,84
[0,89; 22,90]
A terápiás válasz időtartama (medián, hónap)
[tartomány]
? 12 hónap időtartamú válasz %-os aránya
? 24 hónap időtartamú válasz %-os aránya
? 36 hónap időtartamú válasz %-os aránya
43,3
[0,0+; 65,4+]

80%

66%

54%
41,5
[0,0+; 65,4+]

79%

64%

52%

+ folyamatban lévő vizsgálatot jelöl
a Független értékelő bizottság (IRC) által végzett, RECIST kritériumok 1.1-es változata szerinti elemzés szolid tumorokban,
kivéve a primer központi idegrendszeri tumorokat (272 beteg)
b Vizsgáló értékelése RANO vagy RECIST kritériumok 1.1-es változata szerint primer központi idegrendszeri tumorok
esetén (41 beteg)
c Patológiás CR akkor jött létre, ha a larotrektinibbel kezelt, majd műtéti rezekción átesett betegnél nem volt jelen viabilis tumorsejt és a műtéti rezekciós vonal tumormentes volt a műtétet követő patológiai vizsgálat alapján. E betegek műtét előtti legjobb válaszát patológiás CR-ré módosították a műtét után a RECIST kritériumok 1.1-es változata szerint.

7. táblázat: Tumortípus szerinti összesített válaszarány és válaszadási időtartam*
Tumortípus
Betegszám
(n = 313)
ORRa


DOR



%
95%-os CI

hónap

Tartomány (hónap)




? 12
? 24
? 36

Lágyrészszarkóma
68
68%
55%; 78%
84%
70%
49%
0,03+; 65,5
Infantilis fibrosarcoma
49
92%
80%; 98%
80%
60%
53%
1,6+; 64,2+
Primer központi idegrendszeri
41
22%
11%, 38%
60%
50%
50%
3,5; 39,4+
Pajzsmirigy
30
63%
44%; 80%
89%
65%
54%
3,7+; 64,3+
Tüdő
27
74%
54%; 89%
72%
56%
42%
1,9+; 45,1+
Nyálmirigy
25
84%
64%; 95%
90%
86%
74%
7,4; 59,1+
Vastagbél
18
50%
26%; 74%
86%
86%
43%
5,2; 39,4
Emlő
11






- Nem szekretorosc
6
50%
12%; 88%
67%
67%
67%
7,4; 45,3+
- Szekretorosb
5
80%
28%; 99%
75%
75%
NR
11,1+; 31,5
Melanoma
9
44%
14%; 79%
50%
NR
NR
1,9+; 23,2+
Pancreas
6
17%
0%; 64%
0%
0%
0%
5,8; 5,8
Gastrointestinalis stromatumor
5
80%
28%; 99%
75%
38%
38%
9,5; 50,4+
Csontszarkóma
3
33%
1%; 91%
0%
0%
0%
9,5; 9,5
Congenitalis mesoblastos nephroma
2
100%
16%, 100%
100%
100%
100%
29,4+; 44,5
DOR: a terápiás válasz időtartam (duration of response)
NR: nem sikerült elérni (not reached)
* A következő tumortípusokban nem áll rendelkezésre adat: cholangiocarcinoma (n = 4), prosztata, ismeretlen primer tumor (mindkettőnél n = 2), appendix, cervix, máj, duodenalis, külső hallójárat, gyomor, nyelőcső, rectalis, csecsemőmirigy, urothelialis, uterus (mindegyiknél n = 1) + még fennálló terápiás választ jelöl
a független értékelő bizottság által, RECIST kritériumok 1.1-es változata szerint végzett elemzés alapján történt az értékelés
minden tumortípus esetében, kivételt képeztek a primer központi idegrendszeri tumorban szenvedő betegek, akiknél az értékelés a vizsgáló által, RANO vagy RECIST kritériumok 1.1-es változata szerint végzett elemzésen alapult
b 3 teljes válasz, 1 részleges c 1 teljes válasz, 2 részleges válasz

A TRK fúziós génre pozitív tumorok ritkasága miatt különféle tumortípusokban szenvedő betegek eredményei kerültek értékelésre, egyes tumortípusok esetében limitált betegszámmal, amely bizonytalanságot okozott a tumortípusként becsült összesített válaszarányban (ORR). Az összesített válaszarány (ORR) teljes populációra vonatkoztatott eredményei nem tükrözik az egyes egyedi tumortípusok esetében várt választ.

A felnőtt alpopulációban (n = 178) az ORR 58% volt. A gyermekgyógyászati alpopulációban (n = 94) az ORR 84% volt.

A larotrektinib-kezelés előtt genetikai sajátosságokra széles körben vizsgált 238 betegből 128 -nál, akiknél az NTRK génfúzió mellett más genom elváltozás is volt, az összesített válaszarány (Overall Response Rate, ORR) 52% volt; míg a többi 110 betegnél, akiknél más genom elváltozás nem volt, az ORR 76% volt.

Összevont elsődleges elemzési adatkészlet

Az összevont elsődleges elemzési adatkészletben 272 beteg szerepelt, akik között nem volt primer központi idegrendszeri tumoros beteg. A kezelés medián időtartama a betegség progressziója előtt 19,6 hónap volt (tartomány 0,10-75,2 hónap) a 2022. júliusi lezárás alapján. A betegek 57%-a legalább 12 hónapig, 34%-a legalább 24 hónapig és 21%-a pedig 36 hónapig vagy tovább kapta a VITRAKVI-t, az utánkövetés pedig még folyamatban volt az elemzés időpontjában.
Az elemzés időpontjában a terápiás válasz medián időtartama 43,3 hónap (tartomány: 0,0+; 65,4+); becslések szerint a válaszok 80%-a [95%-os CI: 74; 86] 12 hónapig vagy annál hosszabb ideig fennállt, a válaszok 66%-a [95%-os CI: 58; 74] 24 hónapig vagy annál hosszabb ideig fennállt és a válaszok 51%-a [95%-os CI: 42; 60] 36 hónapig vagy annál hosszabb ideig fennállt. A kezelt betegek 86%-a [95%-os CI: 82; 90] volt életben a terápia megkezdése után egy évvel és 77%-a [95%-os CI: 72; 82] volt életben a terápia megkezdése után két évvel és 72%-a [95%-os CI: 66; 78] három év után, amivel a teljes túlélés mediánját még nem érték el. A progressziómentes túlélés időtartamának mediánja az elemzés elvégzésének időpontjában 30,8 hónap volt; a progressziómentes túlélés 65% volt [95%-os CI: 59; 71] 1 év után, 56% volt [95%-os CI: 49; 62] 2 év után és 43% volt [95%-os CI:
36; 50] 3 év után.
A tumor méretében bekövetkezett változás mediánja az összevont elsődleges elemzési adatkészlet alapján 79%-os csökkenés volt.

Primer központi idegrendszeri tumorokban szenvedő betegek

Az adatbázis lezárásának időpontjában a primer központi idegrendszeri tumorokban szenvedő 41 beteg közül 9 betegnél (22%) figyeltek meg terápiás választ: ebből 1 betegnél (2%) teljes terápiás válasz és 8 betegnél (20%) pedig részleges válasz volt jelen. További 20 betegnél (49%) stabil betegség volt jelen. 12 betegnél (29%) progresszív betegség volt megfigyelhető. Az adatbázis lezárásának időpontjában a kezelési időtartam tartomány 1,7 és 50,9 hónap között mozgott, és
41 beteg közül 13-nál még tartott a kezelés, ezek közül egy beteg poszt-progressziós kezelést kapott.

Feltételes forgalomba hozatali engedély

Ezt a gyógyszert "feltételes jóváhagyással" engedélyezték, ami azt jelenti, hogy a gyógyszerre vonatkozóan további adatokat kell benyújtani.
Az Európai Gyógyszerügynökség legalább évente felülvizsgálja az erre a gyógyszerre vonatkozó új információkat, és szükség esetén ez az alkalmazási előírás módosul.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

VITRAKVI kapszulával kezelt daganatos betegeknél a larotrektinib az adag beadása után körülbelül 1 órával érte el a csúcskoncentrációt (Cmax) a plazmában. A felezési idő (t1/2) dinamikus egyensúlyi állapotban körülbelül 3 óra, és a dinamikus egyensúlyi állapotot 8 napon belül éri el 1,6-szeres szisztémás akkumuláció mellett. Felnőtteknél a napi kétszeri 100 mg-os ajánlott adag szedése mellett dinamikus egyensúlyi állapotban a Cmax számtani átlaga (± standard deviáció) 914 ± 445 ng/ml, míg a napi AUC 5410 ± 3813 ng×h/ml volt. In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a larotrektinib nem szubsztrátja sem az OATP1B1-nek, sem az OATP1B3-nak.

In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a larotrektinib klinikailag releváns koncentrációkban nem gátolja a CYP1A2-, CYP2B6-, CYP2C8-, CYP2C9-, CYP2C19-, illetve CYP2D6-enzimeket, és nem valószínű, hogy befolyásolná ezen CYP-enzimek szubsztrátjainak clearance-ét.
In vitro vizsgálatok azt mutatják, hogy a larotrektinib klinikailag releváns koncentrációkban nem gátolja a BCRP-, P-gp-, OAT1-, OAT3-, OCT1-, OCT2-, OATP1B3-, BSEP-, MATE1- és
MATE2-K-transzportereket, és nem valószínű, hogy befolyásolná ezen transzporterek szubsztrátjainak clearance-ét.

Felszívódás

A VITRAKVI kapszula és belsőleges oldat formában kerül forgalomba.
100 mg-os egyszeri orális dózis bevételét követően a larotrektinib átlagos abszolút biohasznosulása 34% (tartomány: 32-37%) volt. Egészséges felnőtt vizsgálati alanyoknál a belsőleges oldat formában található larotrektinib AUC-értéke hasonló volt a kapszuláéhoz, a Cmax 36%-kal volt magasabb a belsőleges oldat forma esetében.
Olyan egészséges vizsgálati alanyoknál, akiknek a VITRAKVI-t magas zsírtartalmú és magas kalóriatartalmú étkezést követően adták be, a larotrektinib Cmax-értéke körülbelül 35%-kal alacsonyabb, az AUC viszont változatlan volt az éjszakai koplalást követően tapasztalt Cmax- és AUC-értékekhez képest.

A gyomor pH-értékét emelő szerek hatása a larotrektinibre
A larotrektinib oldékonysága pH-függő. In vitro vizsgálatok igazolták, hogy larotrektinib a gastrointestinalis (GI) traktus tekintetében releváns folyadékmennyiségekben teljes mértékben oldható a gyomorbél-traktus teljes pH tartományában. Ezért nem valószínű, hogy a larotrektinibre hatással lennének a pH-t módosító szerek.

Eloszlás

A larotrektinib átlagos eloszlási térfogata egészséges felnőtt vizsgálati alanyoknál 100 mg-os orális dózis bevétele után, egy iv. mikrotracer alkalmazása mellett 48 liter volt. A larotrektinib humán plazmafehérjékhez való kötődése in vitro körülbelül 70% volt, és nem mutatott összefüggést a gyógyszer-koncentrációval. A vérkoncentráció-plazmakoncentráció arány körülbelül 0,9 volt.

Biotranszformáció

A larotrektinibet in vitro elsősorban a CYP3A4/5 enzim metabolizálta. Radioaktívan jelölt 100 mg-os egyszeri larotrektinib-adag egészséges felnőtt vizsgálati alanyoknak történt orális beadása után a változatlan larotrektinib (19%) és a hidroxi-pirrolidin-urea vegyületrész leválása után keletkező O-glükuronid (26%) voltak a fő keringő radioaktív gyógyszerkomponensek.

Elimináció

Naponta kétszer 100 mg VITRAKVI-val kezelt daganatos betegeknél a larotrektinib felezési ideje a plazmában körülbelül 3 óra volt. A larotrektinib átlagos clearence-e (CL) 100 mg-os orális VITRAKVI-dózis és iv. mikrotracer együttes beadása után körülbelül 34 l/h volt.

Kiválasztás

Radioaktívan jelölt 100 mg larotrektinib egészséges felnőtt vizsgálati alanyoknál történt orális alkalmazása után a beadott radioaktivitás 58%-át nyerték vissza a székletből és 39%-át a vizeletből, továbbá a larotrektinib 100 mg-os orális dózisának iv. mikrotracer dózissal együtt történt beadása után a beadott radioaktivitás 35%-át nyerték vissza a székletből és 53%-át a vizeletből. Iv. mikrotracer dózis beadása után a vizelettel változatlan formában kiválasztódott frakció 29% volt, ami azt jelzi, hogy a közvetlen renalis exkréció a teljes clearance 29%-át teszi ki.

Linearitás/non-linearitás

Egészséges felnőtt vizsgálati alanyoknál a larotrektinib plazmakoncentráció-idő görbe alatti területe (AUC) és maximális plazmakoncentrációja (Cmax) egyszeri dózis alkalmazását követően 400 mg-ig dózisarányos, 600 mg-tól 900 mg-ig pedig a dózisarányosnál kissé magasabb volt.

Különleges betegcsoportok

Gyermekek és serdülők
A populáció farmakokinetikai elemzés alapján az expozíció (Cmax és AUC) nagyobb volt a gyermekgyógyászati betegeknél az ajánlott a 100 mg/m2, de maximum napi kétszer 100 mg dózis esetén, mint a felnőtteknél (18 év vagy afelett) a napi kétszer 100 mg dózis esetén (lásd 8. táblázat). Kisgyermekeknél (1 hónapos és 2 éves kor között) az ajánlott dózisra vonatkozó adatok korlátozottak (n = 40).

8. táblázat: Életkorcsoportonkénti expozíciós adatok (Cmax és AUC az 1. napona) az ajánlott 100 mg/m2, de maximum napi kétszer 100 mg adagban történő alkalmazás mellett
Korcsoport
n=348b
x-szeres eltérés a 18 éves vagy annál idősebb betegekéhez viszonyítottanc


Cmax
AUCa
1 - 3 hónap
9
4,2
4,5
3 - 6 hónap
4
2,6
2,5
6 - 12 hónap
18
2,5
1,9
1 - 2 év
9
2,0
1,4
2 - 6 év
31
2,0
1,4
6 -12 év
26
1,5
1,2
12 -18 év
27
1,2
1,0
? 18 év
224
1,0
1,0
a 24 órára vonatkoztatott plazmakoncentráció-idő görbe alatti terület az 1. napon
b Betegszám a 2020. november 26-i adatszolgáltatás alapján
c Az x-szeres eltérés a 18 éves vagy afeletti korosztállyal való összehasonlításból fakadó arányszám. Az 1-szeres eltérés
jelentése: nincsen különbség.

Idősek
Idős betegek esetében korlátozottak az adatok. Farmakokinetikai adatok csak két, 65 év feletti betegről állnak rendelkezésre.

Májkárosodásban szenvedő betegek
Farmakokinetikai vizsgálatot végeztek enyhe (Child-Pugh A), középsúlyos (Child-Pugh B) és súlyos (Child-Pugh C) májkárosodásban szenvedő betegek, valamint az egyes betegeknek megfelelő életkorú, testtömegindexű és nemű, de normális májműködésű egészséges felnőtt kontrollszemélyek bevonásával. Az összes vizsgálati alany larotrektinib 100 mg-os egyszeri dózisát kapta. Az enyhe, középsúlyos és súlyos májkárosodásban szenvedő vizsgálati alanyoknál a larotrektinib
AUC0-inf-értékében sorrendben 1,3-szeres, 2-szeres, illetve 3,2-szeres növekedés volt megfigyelhető a normál májműködésű vizsgálati alanyokhoz képest. A Cmax-érték enyhe, sorrendben 1,1-szeres, 1,1-szeres, illetve 1,5-szeres emelkedését figyelték meg.

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Farmakokinetikai vizsgálatot végeztek dialízist igénylő végstádiumú vesebetegségben szenvedő betegek, valamint az egyes betegeknek megfelelő életkorú, testtömegindexű és nemű, de normális veseműködésű egészséges felnőtt kontrollszemélyek bevonásával. Az összes vizsgálati alany larotrektinib 100 mg-os egyszeri dózisát kapta. A vesekárosodásban szenvedő vizsgálati alanyoknál a larotrektinib Cmax- és AUC0-inf-értékében sorrendben 1,25-szoros, illetve 1,46-szoros növekedés volt megfigyelhető a normál veseműködésű vizsgálati alanyokhoz képest.

Egyéb különleges populációk
A larotrektinib farmakokinetikáját a betegek neme nem befolyásolta klinikailag szignifikáns mértékben. A larotrektinib szisztémás expozíciójára a rasszok által kifejtett potenciális hatás kivizsgálásához nem állt rendelkezésre elegendő adat.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Szisztémás toxicitás

A szisztémás toxicitást olyan vizsgálatokban értékelték, amelyekben patkányoknál és majmoknál naponta, szájon át alkalmazták a készítményt legfeljebb 3 hónapon át. Dóziskorlátozó bőrelváltozásokat csak patkányoknál észleltek, és főként ezek voltak felelősek a mortalitásért és a morbiditásért. Majmoknál nem tapasztaltak bőrelváltozásokat.
A gastrointestinalis toxicitás klinikai tünetei majmoknál dóziskorlátozóak voltak. Patkányoknál nagyfokú toxicitást (STD10) figyeltek meg az ajánlott klinikai adag mellett létrejövő humán AUC 1- 2-szeresének megfelelő adagok alkalmazásakor. Majmoknál nem figyeltek meg lényeges szisztémás toxicitást az ajánlott klinikai adag mellett létrejövő humán AUC >10-szeresének megfelelő adagok alkalmazásakor.

Embriotoxicitás/teratogenitás

A vemhes patkányoknak és nyulaknak az organogenezis időszakában naponta adagolt larotrektinib nem fejtett ki teratogén, illetve embriotoxikus hatást az anyaállatra nézve toxikus adagok mellett, amely az ajánlott klinikai adag alkalmazásakor létrejövő humán AUC 32-szeresének felelt meg patkányok, illetve 16-szorosának nyulak esetében. A larotrektinib mindkét fajban átjut a placentán.

Reproduktív toxicitás

A larotrektinibbel nem végeztek fertilitási vizsgálatokat. Három hónapos toxicitási vizsgálatokban a larotrektinib nem idézett elő szövettani elváltozást a hím szaporítószervekben patkányoknál és majmoknál a legmagasabb vizsgált adagokban, amelyek az ajánlott klinikai dózis alkalmazásakor létrejövő humán AUC körülbelül 7-szeresének (hím patkány), illetve 10-szeresének (hím majom) felelnek meg. Ezenkívül a larotrektinib nem gyakorolt hatást a spermatogenezisre patkányoknál.

Egy patkányokon végzett 1 hónapos, ismételt adagolású vizsgálatban a sárgatestek csökkent számát, anoestrus gyakoribb előfordulását, valamint a méh csökkent tömegét és méhatrófiát figyeltek meg. Ezek a hatások reverzibilisek voltak. A patkányokon és majmokon végzett 3 hónapos toxicitási vizsgálatok során az ajánlott klinikai dózis alkalmazásakor létrejövő humán AUC körülbelül 3-szorosának (nőstény patkány), illetve 17-szeresének (nőstény majom) megfelelő adagok mellett nem észleltek a nőstények szaporítószerveire gyakorolt hatásokat.
Fiatal patkányokat a születés utáni 7. és 70. nap között larotrektinibbel kezeltek. Elválasztás előtti
(születés utáni 21. napot megelőző) mortalitást figyeltek meg nagydózisú, az ajánlott adag AUC értéke 2,5-4-szeresének megfelelő kezelés során. Az ajánlott adag AUC értékének 0,5-4-szeresét elérő kezelés esetén növekedési és idegrendszeri hatások jelentkeztek. A testtömeg-gyarapodás mértéke csökkent az elválasztás előtt álló nőstény és hím egyedeknél. Nőstényeknél az elválasztás után, az expozíció megszűnését követően a testtömeg-gyarapodás mértéke nőni kezdett, míg hímeknél az elválasztást követően sem szűnt meg a testtömeg-gyarapodás csökkenése. A növekedés visszamaradása a hím egyedeknél késleltetett pubertást okozott. Az idegrendszeri hatások (azaz a hátsó végtag eltérő funkcionalitása, illetve feltételezhetően a szemhéjak gyakoribb összezárása) részleges felépülésre utaltak. Nagydózisú kezelést követően, normális párosodás ellenére a vemhességi ráta csökkenéséről számoltak be.

Genotoxicitás és karcinogenitás

Karcinogenitási vizsgálatokat nem végeztek a larotrektinibbel.
A larotrektinib bakteriális reverz mutációs (Ames-) tesztekben, valamint in vitro emlős mutagenezis tesztekben nem bizonyult mutagénnek. A larotrektinib in vivo egér mikronukleusz tesztben az 500 mg/kg-os maximális tolerálható dózis mellett negatív eredményt adott.

Biztonságossági farmakológia

A larotrektinib biztonságossági farmakológiai értékelését több in vitro és in vivo vizsgálat keretében végezték el, amelyekben a cardiovascularis rendszerre, a központi idegrendszerre, a légzőrendszerre, valamint a gastrointestinalis rendszerre gyakorolt hatásokat mérték fel különféle fajokban. A larotrektinib telemetriás módszerrel vizsgált majmoknál a humán terápiás expozíciók körülbelül 6-szorosának megfelelő expozíciók (Cmax) mellett nem gyakorolt káros hatást a hemodinamikai paraméterekre és az EKG-intervallumokra. A larotrektinib kifejlett állatoknál (patkány, egér, cynomolgus majom) a humán expozíció legalább 7-szeresének megfelelő expozíció mellett nem idézett elő neurológiai, illetve viselkedésbeli eltéréseket. Patkányban a larotrektinib a humán terápiás expozíció legalább 8-szorosának megfelelő expozíciók (Cmax) mellett nem fejtett ki légzőrendszeri hatást. Patkányoknál a larotrektinib lerövidítette a bélben a tranzitidőt, és fokozta a gyomorszekréciót és -aciditást.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Nagysűrűségű polietilén (HDPE) tartály gyermekbiztos polipropilén (PP) csavaros kupakkal és hegesztett polietilén (PE) zárófóliával.

56 db kemény kapszulát tartalmaz tartályban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Bayer AG
51368 Leverkusen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)



9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019. szeptember 19.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2023. július 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA



A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.
Ez a gyógyszer fokozott felügyelet alatt áll, mely lehetővé teszi az új gyógyszerbiztonsági információk gyors azonosítását. Az egészségügyi szakembereket arra kérjük, hogy jelentsenek bármilyen feltételezett mellékhatást. A mellékhatások jelentésének módjairól a 4.8 pontban kaphatnak további tájékoztatást.


1. A GYÓGYSZER NEVE

VITRAKVI 20 mg/ml belsőleges oldat


2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

A belsőleges oldat 20 mg larotrektinibnek megfelelő larotrektinib-szulfátot tartalmaz milliliterenként.

Ismert hatású segédanyagok:
A belsőleges oldat 295 mg szacharózt, 22 mg szorbitot, 1,2 mg propilén-glikolt és 0,2 mg metil-parahidroxi-benzoátot tartalmaz milliliterenként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.


3. GYÓGYSZERFORMA

Belsőleges oldat.

Tiszta, sárga vagy narancssárga oldat.


4. KLINIKAI JELLEMZŐK

4.1 Terápiás javallatok

A VITRAKVI monoterápiában alkalmazva, olyan, neurotrop tirozin-receptor-kináz (NTRK) génfúziót
mutató szolid tumoros, felnőttek, gyermekek és serdülők kezelésére javallott,
- akiknél a betegség lokálisan előrehaladott, metasztatikus vagy akiknél a műtéti reszekció valószínűleg súlyos morbiditást okozna é