Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

MANNISOL B TEVA OLDATOS INFÚZIÓ 1X100ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
B05BC Ozmotikus diurézist okozó oldatok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-03517/09
Hatóanyagok:
MannitumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Súlytól függő adagolás
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

* Akut veseelégtelenség - ún. "sokk" vese - kialakulásának megakadályozására, olyan funkcionális (reverzibilis) oligo- és anuriás állapotokban, amelyeket praerenalis tényezők (a vese csökkent vérkeringése, alacsony filtrációs nyomás stb.) idéznek elő (pl. traumás, vérzéses sokk stb.).
* Profilaktikus adása javasolt olyan kiterjedt műtétek előtt és alatt, amelyekben számítani lehet a vese keringésének átmeneti csökkenésére (extrakorporális keringés közbeiktatása, aorta alsó szakaszának területén végzett műtétek, egyes veseműtétek stb.); nem ép veseműködésű betegeken végzett kiterjedt műtétek esetén.
* Vizelet útján ürülő exogén toxikus anyagok (egyes mérgek), vagy toxikus koncentrációt elérő endogén anyagcseretermékek ürítésének meggyorsítására, ún. forszírozott diuresis eléréséhez.
* Az agy és a szem kórosan fokozott belnyomásának csökkentésére.
* Vese- és májműködési zavarból származó ödémák csökkentésére.




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek:
Mannitpróba végzéséhez: 200 mg/ttkg, azaz 70 kg-os felnőttnek 12-15 g mannit (60-75 ml Mannisol B) adandó intravénásan 10 percen belül. Ezt követően - hólyagkatéter alkalmazása mellett- folyamatosan kell mérni a kiválasztott vizeletet. Ha a vizelet mennyisége a mannit beadását követő 1 óra alatt a 0,5 ml/ttkg mennyiséget (70 kg-os betegnél a 35 ml-t) nem éri el, (megfelelő keringési állapot és hidráció mellett), akkor a próbát negatívnak kell tekinteni. Ez esetben nagy valószínűséggel a vese morfológiai károsodása már bekövetkezett, a mannit további adása céltalan és ellenjavallt. Ha a diuresis a mannit beadását követően meghaladja a 0,5 ml/ttkg/óra mennyiséget (70 kg-os betegnél az 50-100 ml/óra) a próba pozitívnak tekinthető és az ozmoterápiát a szükségesnek megfelelően folytatni lehet.

Koponyaűri nyomásfokozódás esetén 0,2 g/ttkg-tól 1-2 g/ttkg mennyiség adható, szükség esetén 4-6 óránként ismételve úgy, hogy a 24 órás adag a 100 g mannitot ne haladja meg.
Javasolt beadási sebesség: 0,3 g/ttkg/óra.

Csecsemőknek és gyermekeknek a koponyaűri nyomásfokozódás csökkentésére 1,25-5 ml/ttkg infúzió (0,25-1 g/ttkg dózisban) adható 10-15 perc alatt, szükség szerint 2-6 óránként ismételhető. Az újabb ajánlások szerint esetleg folyamatos infúzióban is adható. A szérum ozmolaritása ne haladja meg a 310-320 mOsm/l értéket. Veseelégtelenség esetén adása a 0,25 g/ttkg (1,25 ml infúzió/ttkg) adagban megkísérelhető.

Az alkalmazás módja:
Az oldatot intravénás infúzióban, steril, pirogén-mentes szerelék alkalmazásával kell beadni. Szűrővel ellátott szereléket kell alkalmazni. Erősen hipertóniás oldatot csak nagy perifériás, vagy méginkább centrális vénán keresztül szabad beadni.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A lista a MedDRA szervrendszerek szerinti, a következő gyakorisági kategóriák használatával készült: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).
Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek:
Ritka: a folyadék-és elektrolit-egyensúly zavara, acidózis

Érbetegségek és tünetek:
Ritka: a keringés túlterhelése, thrombophlebitis

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: hányinger, hányás,

Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Ritka: fejfájás

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei:
Ritka: urticaria.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás coport: Ozmotikus diurézist kiváltó oldatok ATC kód: B05B C01

A D-mannit a szervezetben nem metabolizálódó szénhidrát. A vese glomerulusaiban választódik ki és a tubulusokban nem reabszorbeálódik. A D-mannit gátolja a víz tubuláris reabszorpcióját, és a glomeruláris filtrátum ozmolaritásának növelésével fokozza a nátrium- és kloridürítést. Mindezek következtében bizonyos mennyiségű folyadékot von el a szervezetből. Az extracelluláris folyadék ozmolaritásának növekedése miatt az intracelluláris térből az extracellularis, ill. az intravasalis folyadéktérbe áramlik a víz. E hatása révén a D-mannit az agyödéma és a koponyaűri ill. intraocularis nyomásfokozódás kezelésére adható. A mannitol farmakológiai szempontból inert anyagként viselkedik a szervezetben.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A szervezetbe jutott D-mannit gyors ütemben, a vesén keresztül eliminálódik, ezért nem metabolizálódik jelentős mértékben a májban. 100 gramm D-mannit adása után az adag 80%-a 3 órán belül kiválasztódik a vizeletbe, ezt követően lassúbb az eliminációja. A D-mannit tubuláris reabszorpciója még maximális koncentráció esetén is kisebb 10%-nál; a vesetubulusok nem szekretálják a mannitolt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincs adat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

* 100 ml oldat lepattintható műanyag koronggal lezárt injekciós csatlakozóval, valamint kék műanyag koronggal, klórbutil gumidugóval és alumíniumkupakkal lezárt infúziós csatlakozóval ellátott, többrétegű poliolefin infúziós zsákba töltve.
* 100 ml vagy 250 ml oldat lehúzható HDPE védőlappal fedett, két egyenértékű csatlakozó ponttal rendelkező dugóval és LDPE kupakkal ellátott, színtelen, átlátszó, zárt LDPE infúziós tartályban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Kizárólag egyszeri alkalmazásra.
Az oldat alkalmazása során be kell tartani az asepsis szabályait.
Kizárólag a sértetlen műanyag zsákban vagy tartályban lévő, tiszta, lebegő részecskét nem tartalmazó oldatot szabad felhasználni.
Felhasználás előtt meg kell győződni az infúziós tartály, illetve az infúziós zsák épségéről.
Szivárgás esetén nem alkalmazható. Sorba kötve nem alkalmazható.
Az infúziós szerelék csatlakoztatása után az infúziós oldatot lehetőség szerint azonnal be kell adni.
A megbontott infúziós oldatot félretenni és később felhasználni tilos!
Alacsonyabb hőmérsékleten kikristályosodhat. Ha ez bekövetkezik, az infúziós tartályt, illetve zsákot forró vízfürdőbe, vagy szárítószekrénybe (70 °C) kell tenni 15-20 percig vagy amíg a kristályok feloldódnak. Oldódás után a terméket folyó vízben szobahőmérsékletűre kell hűteni. Ezt követően az oldat szobahőmérsékleten történő, 24 órás tárolása során, kiválás nem tapasztalható. Az oldat lehűtése hűtőszekrényben nem javasolt. Az oldat túlhűtés vagy hosszabb tárolás során ismételten kikristályosodhat.

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélküli) nem erős hatású
Osztályozás: II./3. csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyről szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelőintézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvőbeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Infúziós zsákban: 2 év
Infúziós tartályban: 3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

TEVA Gyógyszergyár Zártkörűen Működő Részvénytársaság,
4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-3517/05 (1×100 ml műanyag zsákban)
OGYI-T-3517/08 (1×250 ml műanyag tartályban)
OGYI-T-3517/09 (1×100 ml műanyag tartályban)


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1976.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. október 16.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. április 28.
5



OGYÉI/13330/2021