Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VITAMIN D3 FRESENIUS 25000NE TABLETTA 1X3 BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Fresenius Kabi Hungary Kft.
Hatástani csoport:
A11CC D-vitamin és analógjai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-24213/02
Hatóanyagok:
ColecalciferolumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1460 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Endokrinológia
Ortopédia
Ortopédia-traumatológia
Reumatológia
Reumatológia és fizikoterápia
Szülészet-nőgyógyászat
Traumatológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1460,000,00
Üzemi baleset1460,000,00
Eü emelt1022,00438,00
Általános803,00 (55%)657,00
Közgyógy eü.emelt1460,000,00
Teljes0,001460,00
Egyedi engedélyes0,001460,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A dózist egyénileg kell megállapítani, a szükséges D-vitamin-pótlás szükséglet alapján. A beteg táplálkozási szokásait gondosan értékelni kell, továbbá figyelembe kell venni a bizonyos élelmiszerfélékhez mesterségesen hozzáadott D-vitamint. A dózist a kezelőorvosnak egyénre szabottan kell megállapítania.

Felnőttek
A D-vitamin-hiány kezelése:
Telítő dózisként:
- egyszeri adagban 4 db Vitamin D3 Fresenius 25 000 NE tabletta (= 100 000 NE);
Vagy
- 200 000 NE vagy 300 000 NE D3-vitamin több adagban, 6-8 héten belül elosztva (pl. egy 25 000 NE tabletta hetente, 8 hétig (200 000 NE), vagy heti két 25 000 NE tabletta 6 héten keresztül (=300 000 NE)).

A telítő dózis bevétele után egy hónappal fenntartó dózisként 800-1600 NE/nap, illetve ennek heti vagy havi ekvivalensét kell mérlegelni.
Fenntartó dózisként:
- havi 1 db vagy 2 db Vitamin D3 Fresenius 25 000 NE tabletta.

D-vitamin-hiány megelőzése diagnosztizált kockázattal rendelkező felnőtt betegeknél:
800-1600 NE/nap, illetve ennek heti vagy havi ekvivalense.
- havi 1 db Vitamin D3 Fresenius 25 000 NE tabletta (megfelel 833 NE/nap dózisnak)

Esetlegesen nagyobb dózisokat kell alkalmazni az elérni kívánt 25-hidroxikolekalciferol (25(OH)D) szérumszintnek, a betegség súlyosságának és a beteg kezelésre adott válaszának megfelelően.

Osteoporosis:
- havi 1-2 db Vitamin D3 Fresenius 25 000 NE tabletta (megfelel 800-1600 NE/nap dózisnak).

Gyenge általános állapotú idős betegeknél, akiknél fokozott az elesések és a csonttörések kockázata, napi 2000 NE D-vitamin alkalmazását kell mérlegelni. A betegeknek kiegészítő kalciumpótlást is kell adni, ha a táplálékból való bevitel nem megfelelő.

A D-vitamin-hiány kezelésére vonatkozó nemzeti adagolási ajánlások is követhetők.

Gyermekek és serdülők
A nagy dózisú kezeléssel kapcsolatos adatok hiánya miatt a Vitamin D3 Fresenius 25 000 NE tabletta nem alkalmazható 18 év alatti gyermekek és serdülők kezelésére.

Különleges betegcsoportok

Májkárosodás:
Májkárosodásban szenvedő betegeknél nem szükséges a dózis módosítása.

Vesekárosodás:
A Vitamin D3 Fresenius 25 000 NE tabletta ellenjavallt súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél.

Obesitas:
Nem ajánlott rutinszerű dózismódosítás. Egyénre szabott kezelés szükséges, amely a 25(OH)D szérumszinten, a D-vitamin-hiány mértékén és a beteg kezelésre adott válaszreakcióján alapul.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A Vitamin D3 Fresenius 25 000 NE tabletta megfelelő mennyiségű vízzel, étkezéstől függetlenül vehető be.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A D-vitamin-kezelés során a kalcium- és foszforbevitelnek alapvető jelentősége van a terápia sikere szempontjából. A D-vitamin-kezelés megkezdése előtt a beteg táplálkozási szokásait a kezelőorvosnak gondosan értékelnie kell, továbbá figyelembe kell vennie a bizonyos élelmiszerfélékhez mesterségesen hozzáadott D-vitamint.

Hosszú időtartamú kezelés
Hosszú időtartamú kezelés során a szérumkalciumszintet, valamint a vesefunkciót monitorozni kell a szérumkreatinin-szint mérésével.

A monitorozás különösen fontos olyan idős betegeknél, akik egyidejűleg szívglikozidokat vagy diuretikumokat szednek (lásd 4.5 pont) és hyperphosphataemia kockázata, valamint, ha a lithiasis fokozott kockázata áll fenn. Hypercalcaemiában vagy vesekárosodásban a dózist csökkenteni kell, vagy a kezelést abba kell hagyni.

Vesekárosodás
A D-vitamin óvatosan alkalmazandó vesekárosodásban szenvedő betegeknél. Ebben az esetben szükséges a kalcium- és a foszfátszint monitorozása, és figyelembe kell venni a lágyszövet-kalcifikáció kockázatát.
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél a kolekalciferol (azaz a D3-vitamin) nem metabolizálódik megfelelően, ezért a D-vitamin más formáját kell alkalmazni.

Pseudoparathyreosis
A D3-vitamin nem szedhető pseudohypoparathyreosis fennállása esetén (a D-vitamin-szükséglet az esetenként normális D-vitamin-szenzitivitás miatt csökkent mértékű lehet, amely magában hordozza a hosszú távú túladagolás kockázatát). Ilyen esetekben megfelelőbben alkalmazható D-vitamin-származékok állnak rendelkezésre.

Sarcoidosis
A D3-vitamin óvatosan alkalmazandó sarcoidosisban szenvedő betegeknél a D3-vitamin aktív metabolittá történő fokozott transzformációja miatt. Ezeknél a betegeknél rendszeresen ellenőrizni kell a vér és a vizelet kalciumszintjét.

Más D-vitamin-tartalmú készítményekkel való egyidejű alkalmazás
A más D-vitamin-tartalmú gyógyszerekkel történő egyidejű alkalmazás esetén a D-vitamin-tartalmat figyelembe kell venni. Kerülni kell a D-vitamin-tartalmú multivitamin-készítmények, étrend-kiegészítők egyidejű alkalmazását.

A csontmetabolizmusra ható gyógyszerekkel történő egyidejű alkalmazás
A csontreszorpció gátlása révén ható gyógyszerek csökkentik a csontból származó kalcium mennyiségét. Ennek elkerülése érdekében, valamint a csonttömeget növelő gyógyszerekkel történő egyidejű alkalmazás esetén szükséges a D-vitamin szedése, és mellette a megfelelő kalciumszintek biztosítása.

Szacharóz:
Ritkán előforduló, örökletes fruktózintoleranciában, glükóz-galaktóz malabszorpcióban vagy szacharáz-izomaltáz hiányban a készítmény nem szedhető.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem végeztek vizsgálatokat a D-vitamin gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatásairól. A kolekalciferolnak nincsenek olyan ismert mellékhatásai, amelyek valószínűsíthetően befolyásolnák a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A készítmény túladagolása hypervitaminosist, hypercalcaemiát és hyperphosphataemiát okozhat.
A hypercalcaemia tünetei: anorexia, szomjúságérzet, hányinger, hányás, székrekedés, hasi fájdalom, izomgyengeség, fáradtság, zavartság, polydipsia, polyuria, csontfájdalom, mészlerakódás a vesékben, vesekőképződés, súlyos esetekben szívritmuszavar.
A D-vitamin akut és krónikus túladagolása hypercalcaemiához vezethet, amely tartós és esetlegesen életveszélyes lehet. A tartósan magas kalciumszint irreverzibilis vesekárosodást, a lágyszövetek meszesedését okozhatja.

A hypercalcaemia kezelése: a D-vitamin (és a kalcium)-terápiát abba kell hagyni. Ugyanakkor ilyen esetben szintén fel kell függeszteni a tiazid diuretikum, a lítium, az A-vitamin, valamint a szívglikozid alkalmazását is. Tudatzavaros beteg esetén a gyomor kiürítése is szükséges. Rehidrálás és a túladagolás súlyossági fokától függően monoterápia vagy kombinált kezelés alkalmazható kacs-diuretikumokkal, biszfoszfonátokkal, kalcitoninnal és kortikoszteroidokkal. A szérum elektrolitokat, a vesefunkciót és a diuresist ellenőrizni kell. Súlyos esetekben az EKG és a centrális vénás nyomás monitorozása is szükséges.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A nagy dózisokban alkalmazott kalcium-tartalmú készítmények egyidejű alkalmazása növelheti a hypercalcaemia kockázatát.

A tiazid diuretikumok csökkentik a kalcium vizelettel való ürülését. A hypercalcaemia fokozott kockázata miatt szükséges a szérumkalciumszint rendszeres ellenőrzése abban az esetben, ha a D3-vitamin tiazid diuretikumokkal vagy kalciumtartalmú készítményekkel történő egyidejű alkalmazására kerül sor.

A szisztémás kortikoszteroidok fokozhatják a D-vitamin metabolizmusát és eliminációját. Egyidejű alkalmazás esetén szükségessé válhat a D-vitamin dózisának növelése.

Az ioncserélő műgyantával (például kolesztiraminnal vagy kolesztipollal) vagy laxatívumokkal (például paraffinolaj) végzett egyidejű kezelés csökkentheti a D-vitamin felszívódását.

Az orlisztát - zsíroldékonysága révén - csökkentheti a kolekalciferol felszívódását.

Az antacidként alkalmazott magnézium-készítmények a hypermagnesemia kockázata miatt nem alkalmazhatók egyidejűleg a D-vitamin-kezeléssel.

A digitáliszt és más szívglikozidokat tartalmazó gyógyszerekkel végzett kezelések esetén a D-vitamin alkalmazása növelheti a digitálisz toxicitás (szívritmuszavar) kockázatát. A beteget szoros orvosi ellenőrzés alatt kell tartani, és ha szükséges, monitorozni kell az EKG-t és a kalciumszintet.

Az antikonvulzívumok, például a fenobarbitál, a hidantoin és más barbiturátok, illetve a primidon alkalmazása a mikroszomális enzimrendszer aktiválásán keresztül csökkentheti a D-vitamin hatását.

A kalcitonin, a gallium-nitrát, a pamidronát illetve a plikamicin egyidejű alkalmazása D-vitaminnal antagonizálhatja e gyógyszerek hatását a hypercalcaemia kezelésében.

A foszfortartalmú készítmények egyidejűleg adott nagy dózisai fokozhatják a hyperphosphataemia kockázatát.

A rifampicin gyorsíthatja a D-vitamin májban zajló metabolizmusát és csökkent kalcifediol-szérumkoncentrációt eredményezhet, valamint osteomalacia kialakulásához vezethet.

Az izoniazid a D-vitamin metabolikus aktivációjának gátlásán keresztül csökkentheti a D-vitamin hatásosságát.

Az aktinomicin citotoxikus hatóanyag és az imidazol-típusú gombaellenes hatóanyagok a 25-hidroxi-D-vitaminnak a vese 25-hidroxi-D-vitamin-1-hidroxiláz enzimje által 1,25-dihidroxi-D-vitaminná történő konverzióját gátolják, amely csökkenti a D-vitamin aktivitást.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakorisága nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Túlérzékenységi reakciók.

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Hypercalcaemia és hypercalciuria.

A bőr- és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Pruritus, bőrkiütés és urticaria.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: D-vitamin és analógjai, kolekalciferol
ATC kód: A11CC05

Hatásmechanizmus
A D-vitamin fokozza a kalcium intestinalis felszívódását, növeli a vesében a kalcium visszaszívódását és a csontképződést, valamint csökkenti a parathormon (PTH) szintjét. A D-vitamin receptorai a vázrendszeren kívül számos egyéb szövetben is megtalálhatók, éppen ezért a D-vitamin szerteágazó hatással rendelkezik számos élettani folyamatban. Sejtszintű biológiai hatásai közül a hematopoetikus és immunsejteken, a bőr-, a váz- és simaizomsejteken, az agy, a máj és egyes endokrin szervek sejtjein a növekedés és a differenciálódás szabályozásának elsősorban autokrin/parakrin úton történő megvalósulásáról van kísérletes adat.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A D-vitamin a táplálékból a vékonybél teljes szakaszán felszívódik, ezen belül leginkább a distalis vékonybél szakaszon. A jelzett vegyületekkel végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a D-vitamin felszívódásának hatékonysága embernél 55%-99% között mozog (átlagban 78%). Az epesavak nélkülözhetetlenek a D-vitamin gastrointestinalis felszívódásához.

Eloszlás
A tápcsatornából felszívódott D-vitamin kilomikronokba épül be, amelyek a nyirokkeringésen keresztül bejutnak a szisztémás vérkeringésbe, ahol a szövetekbe jutva a D-vitamin lipoprotein-lipáz-enzim hatására felszabadul a kilomikronokból.
A D-vitamin transzportját a bőrből a szöveti raktárakba vagy a májba egy specifikus plazmaprotein végzi, amelyet D-vitamin-kötő proteinnek (DBP) neveznek. A D3-vitamin transzportját a táplálékból a szöveti raktárakig vagy a májig a kilomikronok biztosítják, bár valamelyes bizonyíték mutatja, hogy a kilomikronokból a DBP-be történő transzfer is bekövetkezik.
A per os bevitelt vagy a bőrben történő szintézist követően a D-vitamin eljut a májba, vagy D-vitamin, illetve metabolitok formájában a szöveti raktárakba, elsősorban a vázizomba és a zsírszövetbe kerül. A D-vitamin hosszú időtartamú tárolási helyei közé a zsírszövet, az izom, a máj és egyéb szövetek tartoznak.

Biotranszformáció
A D-vitamin aktiválódása két lépésből áll. Az első akkor következik be, amikor a D-vitamin a DBP-ből felszabadul a májban, ahol a 25-ös szénatomon 25(OH)D3-má hidroxileződik (25-hidroxileződés).
A 25-hidroxileződési lépés terméke, a 25(OH)D3 DBP-hez kötődik és a vesékbe transzportálódik. A második lépés a 25(OH)D3 1-alfa-hidroxileződése, elsősorban a vesékben. A vesék mellett az 1,25(OH)2D3 autokrin módon is képződik más szervekben, mint például a csontsejtekben és a paratiroid sejtekben. A placenta egyike azon extrarenális anatómiai helyeknek, amelyekben az 1-alfa-hirdoxiláz-enzim közreműködésével 1,25(OH)2D3 képződik.
Létrejöttét követően az 1,25(OH)2D3 DBP-hez kötődve a vérben a célszövetekhez transzportálódik. A 25(OH)D3 és az 1,25(OH)2D3 katabolizmusa magában foglalja a 24-hidroxileződés általi inaktivációt, amely első lépésben 24,25(OH)2D3 metabolitot hoz létre (megakadályozva a 25(OH)D3 aktivációját 1,25(OH)2D3-má és 1,24,25(OH)3D3-má (azaz 1,24,25-trihidroxi-D3-vitaminná, amely kalcitroinsavvá alakul).
A lebomlás két fő úton megy végbe: egyik a C23 lakton út, míg a másik a C24 oxidációs út. A D-vitamin metabolitok a szervezetben oxidatív úton bomlanak le, amelyben szerepelnek CYP24A1 (24-hidroxiláz) által katalizált lépcsőzetes oldalláncmódosulások.

Elimináció
Több lépést követően a C24 oxidációs út egyik végterméke, a kalcitroinsav kiürül, főként az epével, a székletben. A D-vitamin-lebomlási utak metabolitjainak többsége (kb. 70%-a) az epével ürül. Az aktív renális re-uptake következtében a D-vitamin-metabolitok vizelettel történő kiürülése csekély.

Különleges betegcsoportok
Májkárosodás
Cholestatikus májbetegségek esetén fennáll az epesavsók intestinalis mennyiségének csökkenése. Ez a zsírban oldódó vitaminok, például a D-vitamin malabsorptióját eredményezheti.

Vesekárosodás
Súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél a kolekalciferol metabolizmusa módosulhat, és ilyen esetekben a D-vitamin alkalmazása kisebb dózisokban és napi adagolási rend szerint javasolt, a kalcium-foszfát metabolizmus és a vesefunkció szoros monitorozásával.

Idősek
Az időseket gyakran tekintik fokozott D-vitamin-hiány kockázatnak kitett csoportnak a korlátozott napfény expozíció, a bőrben zajló D-vitamin-szintézis csökkent kapacitása és a táplálékkal bevitt D-vitamin kis mennyisége miatt. Önmagában az idős életkor nincs összefüggésben a D-vitamin farmakokinetikájának megváltozásával.

Elhízás
Az elhízás összefüggésben áll a táplálékkal bevitt és a bőrben termelődő D-vitamin csökkent biohasznosulásával. Ez feltehetően másodlagos jelenség, amelynek oka a D-vitamin nagyobb méretű zsírszöveti raktárakban való tárolódása.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az alkalmazási előírás 4.6 és 4.9 pontjában ismertetett információkon kívül nem áll fenn egyéb specifikus humán vonatkozású toxikológiai kockázat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 db tabletta átlátszatlan, fehér PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
3 db tabletta átlátszatlan, fehér PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
4 db tabletta átlátszatlan, fehér PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
6 db tabletta átlátszatlan, fehér PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
12 db tabletta átlátszatlan, fehér PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
1000 db tabletta 950 ml-es, egyik oldalán recézett polipropilén fedéllel lezárt polietilén tartályban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó. A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

PVC/PVdC//Al buborékcsomagolásban: 3 év.
Műanyag tartályban: 18 hónap. A tartályos kiszerelés az első felbontást követően 6 hónapig használható fel.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Fresenius Kabi Hungary Kft.
H-1025 Budapest,
Szépvölgyi út 6.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-24213/01 1×1 PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24213/02 1×3 PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24213/03 1×4 PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24213/04 2×3 PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24213/05 3×4 PVC/PVdC//Al buborékcsomagolás
OGYI-T-24213/06 1000× polietilén tartály


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2021. március 22.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. március 27.
8



OGYÉI/74635/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
Korlátozott adatok állnak rendelkezésre a D-vitamin terhes nőknél történő alkalmazásáról.
A D-vitamin-hiány káros mind az anya, mind a gyermek számára.
A heti vagy havi adagolás terhességben biztonságossági okokból nem ajánlott.

A terhesség során kerülni kell a túladagolást, mert a tartósan fennálló hypercalcaemia a gyermeknél fizikai és mentális retardációhoz, supravalvularis aorta stenosishoz és retinopathiához vezethet.

Szoptatás
A D-vitamin és metabolitjai kiválasztódnak az anyatejjel. Nem figyeltek meg csecsemőre gyakorolt mellékhatásokat. A D3-vitamin a szoptatás során fennálló D-vitamin-hiány esetén az ajánlott dózisokban alkalmazható. Ezt figyelembe kell venni akkor, ha további D-vitamin alkalmazását mérlegelik a gyermeknél.
A heti vagy havi adagolás szoptatás alatt biztonságossági okokból nem ajánlott.

Termékenység
Nincs adat a kolekalciferol termékenységre gyakorolt hatásáról. A normál endogén D-vitamin-szintek esetében nem várható semmilyen termékenységre gyakorolt káros hatás.