Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

VAXZEVRIA / COVID-19 VACCINE ASTRAZENECA SZUSZ INJ 10X INJ ÜV (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Astra Zeneca Ab
Hatástani csoport:
J07BN
Törzskönyvi szám:
EU/1/21/1529/002
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
18 éves kor alatt nem adható
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
Adagolás
18 évesek és idősebbek
A Vaxzevria-val történő első oltási sorozatban két különálló, egyenként 0,5 ml-es adagot kell beadni. A második dózist 4-12 héttel (28-84 nappal) az első dózist követően kell beadni (lásd 5.1 pont).
A Vaxzevria-val vagy bármely COVID-19 elleni mRNS-vakcinával az első oltási sorozatot befejező egyéneknek egy 0,5 ml-es emlékeztető dózis (harmadik dózis) adható (lásd 4.8 és 5.1 pont). A harmadik dózist legalább 3 hónappal az első oltási sorozat befejezését követően kell beadni.
Idősek
Dózismódosításra nincs szükség. Lásd az 5.1 pontot is.
Gyermekek és serdülők
A Vaxzevria biztonságosságát és hatásosságát 18 évnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
Az alkalmazás módja
A Vaxzevria-t intramuscularisan kell beadni. A preferált beadási hely a felkar deltaizma.
Tilos beadni a vakcinát intravascularisan, subcutan vagy intradermalisan.
A vakcina nem keverhető össze ugyanabban a fecskendőben más vakcinákkal vagy gyógyszerekkel.
Az oltás beadása előtt alkalmazandó óvintézkedéseket lásd a 4.4 pontban.
A kezelésre és ártalmatlanításra vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények könnyebb nyomonkövethetősége érdekében az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell dokumentálni.
Túlérzékenység és anafilaxia
Anafilaxiás eseményeket jelentettek. Megfelelő orvosi kezelésnek és felügyeletnek kell rendelkezésre állnia a vakcina beadása után jelentkező anafilaxiás reakció esetére. A vakcina beadását követően megfigyelés ajánlott legalább 15 percig. A Vaxzevriára korábban anafilaxiás reakcióval reagáló személyeknek nem adható be a vakcina újabb dózisa.
Szorongással kapcsolatos reakciók
A vakcina beadásával összefüggésben szorongással kapcsolatos reakciók, köztük vazovagális reakciók (ájulás), hiperventilláció vagy stresszel kapcsolatos reakciók fordulhatnak elő a tűszúrásra adott pszichogén válaszként. Fontos óvintézkedéseket alkalmazni az ájulás miatti sérülések elkerülése érdekében.
Egyidejűleg fennálló betegségek
A vakcina beadását el kell halasztani, ha az egyénnek magas lázzal járó akut betegsége vagy akut fertőzése van. Enyhébb fertőzés és/vagy hőemelkedés miatt nem kell az oltást halasztani.
Koagulációs zavar
• Thrombocytopeniával társuló thrombosis szindróma: "Nagyon ritka" besorolási gyakorisággal thrombocytopeniával társuló thrombosis szindrómát (TTS) figyeltek meg - bizonyos esetekben vérzés kíséretében - a Vaxzevria beadását követően. Ezek között voltak súlyos esetek is vénás thrombosis formájában, néha szokatlan lokalizációval, például agyi vénás sinusthrombosis vagy a splanchnicus vénák thrombosisa formájában, és előfordult artériás thrombosis is thrombocytopeniával kísérve. Néhány eset végzetes kimenetelű volt. Az ilyen esetek többsége az oltást követő első három héten belül fordult elő. A jelentett esetek száma a második adagot követően alacsonyabb, mint az első adag után. Lásd még 4.3. pont.
A TTS szakorvosi ellátást igényel. Az egészségügyi szakembereknek tájékozódniuk kell a vonatkozó ajánlásokról és/vagy konzultálniuk kell szakorvosokkal (pl. hematológussal, véralvadási zavar kezelésében jártas szakorvossal) ezen állapot diagnosztizálása és kezelése érdekében.
• Agyi vénás thrombosis és vénás sinusthrombosis: "Nagyon ritka" besorolási gyakorisággal thrombocytopeniával nem társuló agyi vénás thrombosist és vénás sinusthrombosist figyeltek meg a Vaxzevria beadását követően. Néhány eset végzetes kimenetelű volt. A legtöbb ilyen eset az oltást követő négy héten belül alakult ki. Ezen információkat figyelembe kell venni azon egyének esetében, akiknél fokozott az agyi vénás thrombosis és vénás sinusthrombosis kialakulásának kockázata. Ezen események a TTS-től eltérő kezelést igényelhetnek és az egészségügyi szakembereknek tájékozódniuk kell a vonatkozó ajánlásokról.
• Vénás thromboembolia: Vénás thromboemboliát (VTE) figyeltek meg a Vaxzevria beadását követően és ezt figyelembe kell venni azon egyének esetében, akiknél fokozott a VTE kialakulásának kockázata.
• Thrombocytopenia: Thrombocytopenia - beleértve az immunthrombocytopeniát (ITP) - előfordulásáról számoltak be a Vaxzevria beadását követően, jellemzően a vakcinációt követő első négy héten belül. Nagyon ritkán ezek nagyon alacsony thrombocytaszámmal (< 20 000/µl) és/vagy vérzéssel jártak. Ezen esetek némelyike olyan egyéneknél fordult elő, akiknek az anamnézisében immunthrombocytopenia szerepel. Halálos kimenetelű esetekről is beszámoltak. Ha az egyén anamnézisében thrombocytopeniás zavar - például immunthrombocytopenia - szerepel, figyelembe kell venni az alacsony thrombocytaszám kialakulásának kockázatát a vakcina beadása előtt, és a vakcináció után javasolt a vérlemezkeszám rendszeres ellenőrzése.
Az egészségügyi szakembereknek figyelniük kell a thromboembolia és / vagy a thrombocytopenia jeleire és tüneteire. Az oltottakat figyelmeztetni kell, hogy azonnal forduljanak orvoshoz, ha nehézlégzést, mellkasi fájdalmat, lábduzzanatot, lábfájdalmat, tartós hasi fájdalmat tapasztalnak az oltást követően. Azoknak is azonnal orvoshoz kell fordulniuk, akik neurológiai tüneteket tapasztalnak, beleértve az oltás után jelentkező súlyos vagy tartós fejfájást, homályos látást, zavartságot vagy görcsrohamokat, vagy a néhány nappal az oltás után jelentkező spontán vérzést, pontszerű vérzést (petechia), ha az nem az oltás helyén alakul ki.
Ha a Vaxzevria-val történt oltást követő három héten belül thrombocytopeniát diagnosztizálnak, az oltott személyt alaposan meg kell vizsgálni a thrombosis jeleit keresve. Hasonlóképpen, az oltást követő három héten belül thrombosissal jelentkező egyéneknél vizsgálni kell a thrombocytopenia lehetőségét.
Vérzés kockázata intramuscularis alkalmazás esetén
Mint minden intramuscularis injekciónál, a vakcina beadása során körültekintéssel kell eljárni az antikoaguláns terápiát kapó vagy thrombocytopeniás, illetve véralvadási zavarban (például hemofíliában) szenvedő egyéneknél, mivel náluk vérzés vagy véraláfutás fordulhat elő az intramuscularis alkalmazást követően.
Kapillárisszivárgás-szindróma
A Vaxzevria-val végzett oltás utáni első napokban kapillárisszivárgás-szindróma (capillary leak syndrome, CLS) eseteiről számoltak be nagyon ritka előfordulással. Néhány esetben nyilvánvaló volt a CLS jelenléte az anamnézisben. Halálos kimenetelről is beszámoltak. A CLS ritka betegség, amely - főként a végtagokat érintő - akut ödémás epizódokkal, hypotensióval, haemoconcentratióval és hypoalbuminaemiával jár. Az oltást követően akut CLS-epizódban szenvedő betegeknél azonnali felismerésre és kezelésre van szükség. Rendszerint intenzív támogató terápiára van szükség. Akik anamnézisében CLS szerepel, nem olthatók be ezzel a vakcinával. Lásd még 4.3 pont.
Neurológiai tünetek
A Vaxzevria-val végzett oltás után nagyon ritka előfordulással Guillain-Barré-szindrómáról (GBS) és myelitis transversáról (TM) számoltak be. Az egészségügyi szakembereknek figyelniük kell a GBS és a TM jeleire és tüneteire a helyes diagnózis felismerése, a megfelelő szupportív beavatkozás és kezelés elkezdése, valamint az egyéb okok kizárásának érdekében.
Súlyos fokú nemkívánatos események kockázata emlékeztető oltás után
A súlyos fokú nemkívánatos események (például véralvadási zavarok - beleértve a thrombocytopeniával társuló thrombosis-szindrómát, VTE-t, CLS-t, GBS-t és TM-et) - kockázatát a Vaxzevria emlékeztető dózisa után még nem határozták meg.
Immunkompromittált személyek
A vakcina hatásosságát, biztonságosságát és immunogenitását nem vizsgálták immunkompromittált személyeknél, beleértve az immunszuppresszív kezelésben részesülőket is. A Vaxzevria hatásossága az immunszuppresszált személyek esetében kisebb lehet.
A védettség időtartama
A vakcina által biztosított védelem ideje nem ismert, mert meghatározása folyamatban van a jelenleg zajló klinikai vizsgálatok során.
A vakcina hatásosságának korlátai
A védettség a Vaxzevria első dózisát követően körülbelül 3 héttel alakul ki. Lehetséges, hogy a második adag beadását követő 15 napig a védettség nem teljes. Mint minden vakcinánál, a Vaxzevriaval történő oltás esetében is előfordulhat, hogy az nem biztosít védelmet minden beoltott személy számára (lásd 5.1 pont).
Segédanyagok
Nátrium
Ez a készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz 0,5 ml-es adagonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".
Etanol
Ez a készítmény 2 mg alkoholt (etanolt) tartalmaz 0,5 ml-es adagonként. A készítményben található kis mennyiségű alkohol semmilyen észlelhető hatást nem okoz.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
A Vaxzevria nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. A 4.8 pontban említett egyes mellékhatások átmenetileg befolyásolhatják a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.9 Túladagolás
Nincs specifikus kezelés a Vaxzevria túladagolására. Túladagolás esetén az egyént monitorozni kell és biztosítani kell a megfelelő tüneti kezelést.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
Első oltási sorozat
A Vaxzevria biztonságosságát az Egyesült Királyságban, Brazíliában és Dél-Afrikában végzett négy,
I/II., II/III. és III. fázisú klinikai vizsgálat összevont adatainak, valamint egy további, az Egyesült Államokban, Peruban és Chilében végzett, III. fázisú klinikai vizsgálat adatainak elemzése alapján értékelték. Az elemzés időpontjáig összesen 56 601 fő ?18 éves résztvevőt randomizáltak és közülük 33 846 fő kapott legalább egy dózis Vaxzevria-t és 32 030 fő kapott két dózist.
A vizsgálat résztvevőit gyógyszerbiztonsági szempontból továbbra is követik, függetlenül attól, hogy feloldották-e a titkosított besorolást vagy hogy nem titkosított besorolással kapták meg oltást. Az Egyesült Királyságban, Brazíliában és Dél-Afrikában végzett négy klinikai vizsgálatban az első dózistól számított ?12 hónapig (medián időtartam 13,0 hónap) hosszabb utánkövetés áll rendelkezésre a Vaxzevriát kapó 10 247 résztvevő esetében.
A leggyakrabban jelentett mellékhatások a következők: érzékenység a beadás helyén (68%); fájdalom a beadás helyén (58%), fejfájás (53%), fáradtságérzés (53%), izomfájdalom (44%), rossz közérzet (44%), emelkedett testhőmérséklet (beleértve a hőemelkedést [33%] és a ?38 °C-os lázat [8%]), hidegrázás (32%), ízületi fájdalom (27%) és hányinger (22%). Ezen mellékhatások többsége enyhe vagy közepesen súlyos volt, és az oltást követő néhány napon belül megszűnt.
A forgalomba hozatalt követően nagyon ritkán thrombocytopeniával társuló thrombosis szindrómát jelentettek az oltást követő első három héten belül (lásd 4.4 pont).
A Vaxzevria-val történő oltást követően az oltottak egyidejűleg több mellékhatást is tapasztalhatnak (például izomfájdalom/ízületi fájdalom, fejfájás, hidegrázás, láz és rossz közérzet).
A második dózist követően jelentett mellékhatások az első dózishoz képest enyhébbek voltak, és gyakoriságuk is csökkent.
A reaktogenitás az idősebb (?65 éves) résztvevők alcsoportjában általában enyhébb és kevésbé gyakori volt.
A biztonságossági profil az előzetesen bizonyítottan SARS-CoV-2-fertőzött és nem fertőzött résztvevők esetében hasonló volt.
Emlékeztető dózis (harmadik dózis)
Az emlékeztető dózist (harmadik dózist) kapó egyéneknél megfigyelt biztonságossági profil konzisztens volt a Vaxzevria ismert biztonságossági profiljával. A Vaxzevria-val történő első oltási sorozatban jelentett mellékhatásokhoz képest a Vaxzevria emlékeztető dózisát kapó egyéneknél új biztonságossági aggályt nem azonosítottak.
Emlékeztető dózis (harmadik dózis) a Vaxzevria-val történt alapimmunizáció után
A D7220C00001 vizsgálatban 373, korábban Vaxzevria-val történt két dózisból álló első oltási sorozatot kapó résztvevőnek adtak be egyszeri Vaxzevria emlékeztető dózist (harmadik dózist). A második dózis és az emlékeztető dózis közötti medián idő 8,8 hónap (269 nap) volt.
Az előzetesen Vaxzevria-val oltott résztvevőknél leggyakrabban jelentett mellékhatások a következők voltak: érzékenység a beadás helyén (54%), fáradtságérzés (42%), fájdalom a beadás helyén (38%), fejfájás (34%), izomfájdalom (24%) és rossz közérzet (22%). Ezen mellékhatások többsége enyhe vagy közepesen súlyos volt és az oltást követő néhány napon belül általában megszűnt.
Emlékeztető dózis (harmadik dózis) bármely COVID-19 elleni mRNS-vakcinával történt alapimmunizáció után
A D7220C00001 vizsgálatban 322, korábban COVID-19 elleni mRNS-vakcinával történt, két dózisból álló alapimmunizációs sorozatot kapó résztvevőnek adtak be egyszeri Vaxzevria emlékeztető dózist (harmadik dózist). A második dózis és az emlékeztető dózis közötti medián idő 4,0 hónap (120 nap) volt.
Az előzetesen mRNS-vakcinával oltott résztvevőknél leggyakrabban jelentett mellékhatások a következők voltak: érzékenység a beadás helyén (71%), fáradtságérzés (57%), fejfájás (52%), fájdalom a beadás helyén (50%), izomfájdalom (47%), rossz közérzet (42%), hidegrázás (29%) és hányinger (22%). Ezen mellékhatások többsége enyhe vagy közepesen súlyos volt és az oltást követő néhány napon belül általában megszűnt.
A mellékhatások táblázatos felsorolása
Az alább bemutatott biztonságossági profil ?18 éves résztvevők bevonásával végzett öt klinikai vizsgálat (az Egyesült Királyságban, Brazíliában és Dél-Afrikában végzett négy klinikai vizsgálat összevont adatai, és egy további, az Egyesült Államokban, Peruban és Chilében végzett klinikai vizsgálat) adatainak, valamint az engedélyeztetést követően szerzett tapasztalatokból származó adatok elemzésén alapul.
A mellékhatások MedDRA szervrendszeri kategóriánként vannak rendszerezve. A mellékhatások előfordulási gyakoriságának meghatározása a következő: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1000), nagyon ritka
(< 1/10 000) és nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg); az egyes szervrendszeri kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő gyakoriság, majd csökkenő súlyosság szerint kerültek felsorolásra.
1. táblázat Mellékhatások
MedDRA szervrendszeri kategória
Gyakoriság
Mellékhatás
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
Thrombocytopeniaa

Nem gyakori
Lymphadenopathia

Nem ismert
Immunthrombocytopeniab
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Anafilaxia
Túlérzékenység
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori
Csökkent étvágy
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Fejfájásc

Gyakori
Szédülés

Nem gyakori
Álmosság
Letargia
Paraesthesia
Hypaesthesia

Ritka
Facialis paresisd

Nagyon ritka
Guillain-Barré-szindróma

Nem ismert
Myelitis transversa
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nem gyakori
Tinnitus
Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka
Thrombocytopeniával társuló thrombosis szindrómae

Nem ismert
Kapillárisszivárgás-szindróma Agyi vénás thrombosis és vénás sinusthrombosisb Vénás thromboemboliab
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hányinger

Gyakori
Hányás
Hasmenés
Hasi fájdalom
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
Hyperhidrosis
Viszketés Bőrpír
Csalánkiütés

Nem ismert
Angioödéma
Cutan vasculitis
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori
Izomfájdalom Ízületi fájdalom

Gyakori
Végtagfájdalom

Nem gyakori
Izomgörcsök
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Érzékenység a beadás helyén
Fájdalom
Melegség Viszketés
Véraláfutásf
Fáradtságérzés
Rossz közérzet
Hőemelkedés, láz
Hidegrázás

Gyakori
Duzzanat a beadás helyén
Erythema
Influenzaszerű megbetegedés
Gyengeség
a Klinikai vizsgálatok során gyakran számoltak be átmeneti, enyhe thrombocytopeniáról (lásd 4.4 pont). b A forgalomba hozatalt követően jelentett esetek alapján (lásd még 4.4 pont). c A fejfájásba beletartozik a migrén (nem gyakori).
d Az Egyesült Államokban, Peruban és Chilében végzett klinikai vizsgálat adatai alapján. A 2021. március 5-ig tartó biztonságossági nyomonkövetési időszakban a Vaxzevria-csoport öt résztvevője jelentett facialis paresist (vagy paralízist). A tünetek 8, illetve 15 nappal az első adag beadását követően, valamint 4, 17, illetve 25 nappal a második adag beadását követően jelentkeztek. A jelentések szerint egyik eset sem volt súlyos. A placebocsoportban nem jelentettek facialis paresist.
e A forgalomba hozatalt követően nagyon ritkán súlyos, thrombocytopeniával társuló thrombosis szindrómát jelentettek. Ezek között előfordult vénás thrombosis, például agyi vénás sinusthrombosis és a splanchnicus vénák thrombosisa, valamint artériás thrombosis is (lásd 4.4 pont). f Véraláfutás a beadás helyén magában foglalja a beadás helyén kialakuló haematomát is (nem gyakori).
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül, feltüntetve a gyártási tétel számát is, ha elérhető.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: vakcinák, Covid-19 vakcinák, ATC kód: J07BN02
Hatásmechanizmus
A Vaxzevria egy monovalens vakcina, amely egy, a SARS-CoV-2 vírus S glikoproteinjét kódoló, replikációra képtelen rekombináns csimpánz adenovírus (ChAdOx1) vektort tartalmaz. A SARS-CoV2 S immunogén a trimeres prefúziós konformációban expresszálódik; a génszekvenciát nem módosították az expresszált S-fehérje prefúziós konformációban történő stabilizálása érdekében. Az alkalmazást követően a SARS-CoV-2 vírus S glikoproteinje lokálisan expresszálódik, amely stimulálja a neutralizáló antitestek képződését és a sejtes immunválaszt, amely hozzájárulhat a COVID-19 elleni védelemhez.
Klinikai hatásosság
A D8110C00001 vizsgálat adatainak elemzése
A Vaxzevria klinikai hatásosságát a randomizált, kettős vak, placebokontrollos, III. fázisú, az Egyesült Államokban, Peruban és Chilében végzett D8110C00001 vizsgálat elemzésével értékelték. A vizsgálatból kizárták a súlyos és/vagy nem kontrollált kardiovaszkuláris, emésztőrendszeri, máj-, vese-, endokrin/metabolikus, valamint neurológiai betegségekben szenvedőket; továbbá a súlyosan immunszuppresszált betegeket, a várandós nőket és a SARS-CoV-2-fertőzésen korábban átesetteket. Az összes résztvevő 12 hónapos követését tervezik a COVID-19-betegség elleni hatásosság vizsgálatára.
A ?18 éves résztvevők két adag (adagonként 5 × 1010 vírusrészecske, amely legalább 2,5 × 108fertőző egységnek felel meg) Vaxzevria-t (N = 17 662) vagy placebóként fiziológiás sóoldatot (N = 8 550) kaptak, intramuscularis injekcióban az 1. és a 29. napon (-3 - +7 nap). A medián adagolási intervallum 29 nap volt és a második adagot a résztvevők többsége (95,7% a Vaxzevria-, illetve 95,3% a placebocsoportban) az 1. adagot követően legalább 26, legfeljebb 36 nappal kapta.
A Vaxzevria-csoport és placebocsoport demográfiai jellemzői jól kiegyensúlyozottak voltak. A
Vaxzevria-val beoltott résztvevők 79,1%-a volt 18 és 64 év közötti (a 65 éves vagy idősebbek aránya
20,9%) és 43,8%-uk volt nő. A randomizált résztvevők 79,3%-a volt kaukázusi, 7,9%-a fekete bőrű, 4,2%-a ázsiai és 4,2%-a amerikai indián vagy alaszkai bennszülött. Összesítve, 10 376 résztvevőnek (58,8%) volt legalább egy társbetegsége a következők közül: krónikus vesebetegség, krónikus obstruktív tüdőbetegség, szervátültetés miatt gyengített immunitás, kórelőzményben szereplő obezitás (BMI >30), súlyos szívbetegségek, sarlósejtes vérszegénység, 1-es vagy 2-es típusú diabetes, asthma, demencia, cerebrovaszkuláris betegségek, cisztás fibrózis, magas vérnyomás, májbetegség, tüdőfibrózis, thalassemia vagy anamnézisben szereplő dohányzás). Az elemzés időpontjában a második dózis utáni követési idő medián értéke 61 nap volt.
A COVID-19-esetek végső besorolását egy bizottság bírálta el. A vakcina összesített és legfontosabb korcsoportok szerint vizsgált hatásosságát a 2. táblázat szemlélteti.
2. táblázat A Vaxzevria hatásossága a szimptomatikus COVID-19-betegség ellen a D8110C00001 vizsgálatban


Vaxzevria

Placebo
Vakcina hatásosság
% (95%-os
CI)b

N
COVID-
19 esetek számaa, n
(%)
COVID-19 incidencia
/1 000 személyév
N
COVID-
19 esetek számaa, n
(%)
COVID-19 incidencia
/1 000 személyév

Összesített (?18 éves életkor)
17 662
73 (0,4)
35,69
8 550
130 (1,5)
137,23
74,0
(65,3; 80,5)
1864 éves életkor
13 966
68 (0,5)
40,47
6 738
116 (1,7)
148,99
72,8
(63,4; 79,9)
?65 éves életkor
3 696
5 (0,1)
13,69
1 812
14 (0,8)
82,98
83,5
(54,2; 94,1)
N = az alcsoportokba sorolt résztvevők száma; n = megerősített esetek száma; CI = konfidenciaintervallum. a Szimptomatikus COVID-19 pozitív eredményű Reverz Transzkriptáz-Polimeráz láncreakcióval (RT-PCR) és legalább 1 légzőszervi tünettel vagy jellel, vagy legalább 2 egyéb szisztémás tünettel vagy jellel, a protokollban meghatározottak szerint. b Multiplicitás szerint nem korrigált konfidenciaintervallum.
A súlyos vagy kritikus tünetekkel járó COVID-19-betegséget kulcsfontosságú másodlagos végpontként értékelték. A "per protocol" elemzésben, az oltottak csoportjában egyetlen alany esetében sem jelentettek súlyos vagy kritikus tünetekkel járó COVID-19-betegséget, szemben a placebocsoportban jelentett 8 esettel. 9 esetben volt szükség kórházi kezelésre, ebből 8 történt súlyos vagy kritikus tünetekkel járó COVID-19-betegség miatt, egy további esetet pedig az oltottak csoportjában regisztráltak. A súlyos vagy kritikus tünetekkel járó COVID-19 esetek többsége a súlyossági kritériumok közül csupán az oxigén szaturáció (SpO2) kritériumát (nyugalmi állapotban ? 93%) teljesítette.
A korábban SARS-CoV-2-fertőzésen igazoltan átesett és nem fertőzött egyéneknél a Vaxzevria hatásossága (a második adagot követően ?15 nappal) 73,7% (95%-os CI: 63,1; 80,1) volt; a COVID19-esetek száma a Vaxzevria-csoportban (N = 18 563) 76 (0,4%), a placebocsoportban (N = 9 031) pedig 135 (1,5%) volt.
Az egy vagy több társbetegségben szenvedő résztvevőknél a Vaxzevria hatásossága (a második adagot követően ?15 nappal) 75,2% (95%-os CI: 64,2; 82,9), míg társbetegséget nem jelentő résztvevőknél 71,8% (95%-os CI: 55,5; 82,1) volt.
A 6 hónapos utánkövetési elemzésben frissítették a hatásossági elemzéseket további, megerősített
COVID-19-esetek adataival, amelyek a titkosított besorolású, placebokontrollos, a Vaxzevriával 78 napos, a placebóval 71 napos medián utánkövetési idejű időszak alatt halmozódtak fel. A tünetekkel járó COVID-19-betegség elleni oltás általános hatásossága 67,0% volt (95%-os CI: 58,9; 73,5), 141 (0,8%) COVID-19-esetet jelentettek azoknál a résztvevőknél, akik két adag Vaxzevria-t kaptak (N = 17 617) és 184 (2,2%) esetet jelentettek a placebót kapó résztvevőknél (N = 8528). A 18 és 64 év közötti résztvevők körében 135 (1,0%) eset fordult elő a Vaxzevria-csoportban (N = 13 921), a placebocsoportban (N = 6712) pedig 165 (2,5%) eset, ami a vakcina 64,8%-os hatásosságának felel meg (95%-os CI: 55,7; 71,9). A 65 éves vagy idősebb résztvevőknél az oltás hatásossága 86,3% (95%os CI: 65,8; 94,6) volt, a Vaxzevria-csoportban (N=3696) 6 (0,2%) eset, míg a placebocsoportban (N = 1816) 19 (1,1%) eset fordult elő.
A COV002 és COV003 vizsgálatok összesített adatainak elemzése
A Vaxzevria klinikai hatásosságát a következő két, randomizált, titkosított besorolású, kontrollos klinikai vizsgálat összesített adatainak elemzésében vizsgálták: a ?18 éves felnőttek (időseket is beleértve) bevonásával az Egyesült Királyságban végzett COV002 II/III. fázisú vizsgálat során; illetve a ?18 éves felnőttek (időseket is beleértve) bevonásával Brazíliában végzett COV003 III. fázisú vizsgálat során. A vizsgálatokból kizárták a súlyos és/vagy nem kontrollált kardiovaszkuláris, emésztőrendszeri, máj-, vese-, endokrin/metabolikus, valamint neurológiai betegségekben szenvedő alanyokat; továbbá a súlyosan immunszuppresszált betegeket, a várandós nőket és a korábban SARSCoV-2-vel megfertőződötteket. Influenza elleni védőoltást a Vaxzevria bármely dózisa előtt vagy után 7 nappal kaphattak.
A hatásossági összesített elsődleges elemzésbe bevont ?18 éves résztvevők két adag (adagonként
5 × 1010 vírusrészecske, amely legalább 2,5 × 108fertőző egységnek felel meg) Vaxzevria-t (n = 6 106) vagy kontroll készítményt (meningococcus vakcina vagy fiziológiás sóoldat) (n = 6 090) kaptak, intramuscularis injekcióban.
Logisztikai okok miatt, az első és második adag között 3-23 hét (21-159 nap) telt el, a résztvevők 86,1%-a esetében az adagok között 4-12 hét (28-84 nap) telt el.
A Vaxzevria-csoport és kontrollcsoport demográfiai jellemzői jól kiegyensúlyozottak voltak. Az összesített elsődleges elemzésbe bevont, Vaxzevria-val 4-12 hetes intervallumban beoltott résztvevők 87,0%-a volt 18 és 64 év közötti (a 65 éves vagy idősebbek aránya 13,0%, a 75 éves vagy idősebbek aránya 2,8%); 55,1%-uk volt nő; 76,2%-uk volt kaukázusi, 6,4%-uk fekete bőrű és 3,4%-uk ázsiai. Összesítve 2068 résztvevőnek (39,3%) volt legalább egy társbetegsége (ennek definíciója: BMI ?30 kg/m2, kardiovaszkuláris betegség, légzőszervi betegség vagy diabetes mellitus). Az elemzés időpontjában a második dózis utáni követési idő medián értéke 78 nap volt.
A COVID-19-esetek végső besorolását egy bizottság bírálta el, egyidejűleg meghatározva a betegség súlyosságát is a WHO klinikai progressziós skála szerinti. A második dózist követő ?15 nap után, SARS-CoV-2-virológia révén megerősített COVID-19-betegséget összesen 218 résztvevőnél mutattak ki, akiknél legalább egy COVID-19-tünet jelentkezett (láz (?37,8°C), köhögés, légszomj, anosmia vagy ageusia) és kórelőzményükben SARS-CoV-2-fertőzés nem volt bizonyítható. A Vaxzevria a kontroll készítményhez képest szignifikánsan csökkentette a COVID-19-betegség incidenciáját (lásd 3. táblázat).
3. táblázat A Vaxzevria hatásosságaa a COVID-19-betegség ellen a COV002 és COV003 vizsgálatokban
Alcsoportok
Vaxzevria
K
ontroll
Vakcina hatásosság %
(95%-os CI)b

N
COVID-19
esetek száma, n (%)
N
COVID-19
esetek száma, n (%)

Törzskönyvezett alkalmazás



4-12 hét
(28-84 nap)
5 258
64 (1,2)
5 210
154 (3,0)
59,5
(45,8; 69,7)
N = az alcsoportokba sorolt résztvevők száma; n = megerősített esetek száma; CI = konfidenciaintervallum. a A hatásossági végpont a megerősített COVID-19-esetek száma volt a 18 éves vagy idősebb, bevonáskor szeronegatív, két dózissal beoltott résztvevők csoportjában a második dózist ?15 napot követően. b multiplicitás szerint nem korrigált CI.
A vakcina hatásossága a két javasolt dózissal bármely intervallumban (3-23 hét) beoltott résztvevőknél, egy előre meghatározott elemzés szerint, 62,6% (95%-os CI: 50,9; 71,5) volt.
A COVID-19-betegség miatti hospitalizációt illetően (WHO súlyossági besorolás ?4), a Vaxzevria-val két dózisban beoltott résztvevők közül 0 (0,0%; N = 5 258) esetben volt szükség kórházi ellátásra (a második dózist követően ?15 nappal), szemben a kontrollcsoportban jelentett 8 (0,2%; N = 5 210) esettel, melyek közül egy volt súlyos (WHO súlyossági besorolás ?6). A legalább egy adagot megkapó összes résztvevő közül, az adagolást követő 22. nap után 0 (0,0%, N = 8 032) esetben volt szükség kórházi ellátásra, szemben a kontrollcsoportban jelentett 14 (0,2%; N = 8 026) esettel, melyek közül egy halálos kimenetelű volt.
Az egy vagy több társbetegségben szenvedő résztvevők körében a vakcina hatásossága 58,3% volt (95%-os CI: 33,6; 73,9); a COVID-19-esetek száma a Vaxzevria-csoportban (N = 2 068) 25 (1,2%), a kontrollcsoportban (N = 2 040) pedig 60 (2,9%) volt; ami az összesített elemzés hatásossági eredményéhez hasonlítható.
Az eredmények alapján, a védettség az első adagot követően körülbelül 3 héttel kezdődik. A második dózist az első adag után 4-12 héttel kell beadni (lásd 4.4 pont).
Immunogenitás az emlékeztető dózis után
D7220C00001 vizsgálat, a Vaxzevria-val vagy egy COVID-19 elleni mRNS vakcinával történt alapimmunizációt követő emlékeztető dózis (harmadik dózis) immunogenitása
A D7220C00001 egy részlegesen kettős vak, aktív kontrollos, II/III. fázisú vizsgálat, amelyben 373, előzetesen Vaxzevria-val beoltott ?30 éves résztvevő és 322, előzetesen mRNS-vakcinával beoltott ?30 éves résztvevő kapta meg a Vaxzevria egyszeri emlékeztető dózisát az első oltási sorozatuk második dózisát követően legalább 90 nap elteltével. Az immunogenitást 345, korábban Vaxzevria-t kapó résztvevőnél és 296, korábban egy mRNS-vakcinát kapó résztvevőnél vizsgálták, akik a beválasztás időpontjában mindannyian szeronegatívak voltak.
A korábban Vaxzevria-val beoltott résztvevőknél a Vaxzevria egyszeri emlékeztető dózisának hatásosságát az ősi vírustörzset pszeudoneutralizáló antitestek titerével jellemzett immunválasz noninferioritásának vizsgálatával igazolták, a D8110C00001 vizsgálatban két dózisból álló alapimmunizációs sorozatot kapó résztvevők közül megfelelően párosított alcsoporttal összehasonlítva.
A non-inferioritást a pszeudoneutralizáló antitestek emlékeztető oltást követően 28 nappal meghatározott titerének és az első oltási sorozatot követően 28 nappal meghatározott titerek geometriai átlaga (GMT) arányának vizsgálatával igazolták (lásd 4. táblázat).
4. táblázat Az ősi vírustörzset neutralizáló antitestek titere a Vaxzevria emlékeztető oltását követően az előzetesen Vaxzevria-val beoltott résztvevőknél

Vaxzevria-val történt első oltási sorozat után 28 nappala
Az emlékeztető dózis után
28 nappal
GMT arányb
Non-inferioritási cél teljesül (I/N)
n
508
329
329/508

GMTc
242,80
246,45
1,02
Id
(95%-os CI)
(224,82; 262,23)
(227,39; 267,12)
(0,90; 1,14)

n = Az elemzésbe bevont résztvevők száma; GMT = neutralizáló antitestek titerének geometriai átlaga; CI = Konfidenciaintervallum; GMT arány = titerek geometriai átlagának aránya.
a A D8110C00001 vizsgálat résztvevőiből párosított alcsoport elemzése alapján. b Az emlékeztető dózist követő 28. napon meghatározott GMT és az első oltási sorozat 2. dózisát követő 28. napon meghatározott GMT aránya.
c Az eredményeket egy, a vizit-ablakot, a korábbi dózis óta eltelt időt (az emlékeztető dózis esetében), az alapbetegségeket, a beteg nemét és életkorát fix hatásokként, valamint az egyéni változó hatást magában foglaló ANCOVA modell alapján adjusztálták.
d A non-inferioritást igazoltnak tekintették, ha a komparátor és referencia csoportok GMT arányának 2-oldali 95%-os CI alsó határa >0,67 volt.
A Vaxzevria hatásossága a korábban az első oltási sorozatban mRNS vakcinával oltott résztvevőknél kiváltott immunválaszban is kimutatható volt. Ezen résztvevőknél a Vaxzevria egyszeri emlékeztető dózisa megnövekedett humorális választ eredményezett, az ősi vírustörzset neutralizáló antitestek titere geometriai átlagainak 3,76-szeres (95%-os CI: 3,25; 4,35) növekedésével a kiindulási értékhez képest, az emlékeztető dózis után 28 nappal.
Idősek
A Vaxzevria hatásosságát a D8110C00001 vizsgálatban 5508 ?65 éves egyénnél vizsgálták, akik közül 3696-an kaptak Vaxzevria-t és 1812-en kaptak placebót. A Vaxzevria hatásossága nem tért el az idős (?65 éves) és az ennél fiatalabb felnőtt (18-64 éves) egyének esetében.
Gyermekek és serdülők
A Vaxzevria-val a gyermekek egy vagy több korcsoportjában végzett vizsgálatok eredményei benyújtásának kötelezettségére vonatkozóan az Európai Gyógyszerügynökség halasztást engedélyezett (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).
5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok Nem értelmezhető.
5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei
Egy egerekkel végzett ismételt dózistoxicitási vizsgálatban a Vaxzevria intramuscularis alkalmazása jól tolerálható volt. Egyéb intramuscularisan adott vakcinákhoz hasonlóan, benignus, monocelluláris és/vagy kevert jellegű sejtes gyulladásos reakció alakult ki az alkalmazás helyén a bőr alatti szövetekben és vázizmokban, valamint a szomszédos nervus ischiadicusban. A megfigyelési időszak végén sem az alkalmazás helyén, sem a nervus ischiadicusban nem volt észlelhető laesio, ami a Vaxzevria-val kapcsolatos gyulladás teljes megszűnésére utal.
Genotoxicitás/Karcinogenitás
Nem végeztek genotoxicitási vagy karcinogenitási vizsgálatot. A vakcina összetevői várhatóan nem fejtenek ki genotoxikus hatást.
A reprodukcióra kifejtett toxicitás
Egy reprodukciós és fejlődési toxicitási vizsgálatban az anyaállatnak a párzást megelőzően, vemhesség alatt vagy a szoptatási időszakban adott Vaxzevria nem mutatott anyai vagy fejlődési toxicitást. A vizsgálat során az anyaállat vakcina hatására indukált SARS-CoV-2 S-glikoprotein elleni antitestei a magzatokban és újszülött állatokban is kimutathatók voltak, ami transzplacentális, illetve anyatejjel történő transzferre utal. A Vaxzevria esetén nem állnak rendelkezésre adatok az oltóanyag anyatejbe jutásáról.



Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése
Többadagos injekciós üveg
10 adagos injekciós üveg
5 ml szuszpenzió gumidugóval és rollnizott alumínium kupakkal lezárt, 10 adagos üvegben (átlátszó, I. típusú injekciós üveg). Minden üveg 10, egyenként 0,5 ml-es adagot tartalmaz. Egy doboz 10 darab többadagos injekciós üveget tartalmaz.
6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk
Kezelési információk és alkalmazás
Ezt a vakcinát egészségügyi szakembernek kell aszeptikus technikával elkészítenie, hogy minden egyes dózis sterilitása biztosítva legyen.
A címkén feltüntetett lejárati idő (EXP) után ne alkalmazza ezt a vakcinát.
A bontatlan injekciós üveg hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó. Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üvegek az eredeti dobozukban tárolandók.
A vakcinát az alkalmazás előtt anyagrészecskék és elszíneződés tekintetében szemrevételezéssel ellenőrizni kell. A Vaxzevria színtelen vagy halványbarna, átlátszó vagy enyhén opálos szuszpenzió. Ha a szuszpenzió elszíneződött vagy látható részecskéket tartalmaz, az injekciós üveget meg kell semmisíteni. Ne rázza! Ne hígítsa a szuszpenziót!
A vakcina nem keverhető össze ugyanabban a fecskendőben más vakcinákkal vagy gyógyszerekkel.
A vakcina minden 0,5 ml-es adagját injekciós fecskendőbe kell felszívni és intramuscularisan beadni. A preferált beadási hely a felkar deltaizma. Amikor csak lehetséges, használjon új tűt a beadáshoz.
Az utolsó adag felszívása után maradhat folyadék az injekciós üvegben, ez normális jelenség. Mindegyik injekciós üveg túltöltött, amely által 10, egyenként 0,5 ml-es adag (5 ml-es injekciós üveg) kinyerése lehetséges. Több üveg maradék tartalmából nem szabad összeállítani egy újabb adagot. A fel nem használt vakcinát semmisítse meg!
Legfeljebb 30 °C-on történő tárolás esetén az injekciós üveg felnyitásától (első átszúrásától) számított 6 órán belül fel kell használni. Ezt követően az injekciós üveget meg kell semmisíteni. Ne helyezze vissza a hűtőszekrénybe!
Alternatív lehetőségként, a bontott injekciós üveg hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) legfeljebb 48 órán át tárolható, ha minden egyes átszúrást követően azonnal visszahelyezik a hűtőszekrénybe.
Megsemmisítés
Bármilyen fel nem használt vakcina, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó helyi irányelveknek megfelelően kell végrehajtani. Az esetlegesen kiömlött vakcina fertőtlenítését adenovírus elleni virucid aktivitással rendelkező szerekkel kell végezni.

6.4 Különleges tárolási előírások
Hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolandó.
Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az injekciós üvegek az eredeti dobozukban tárolandók.
A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.

6.3 Felhasználhatósági időtartam
Bontatlan injekciós üveg
9 hónap hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolva
A következő információ csak ideiglenes, előre nem látható hőmérséklet-túllépés esetén hivatott tájékoztatást nyújtani az egészségügyi szakemberek részére. Ez nem az ajánlott tárolási vagy szállítási feltétel.
A bontatlan injekciós üveg eltarthatósági ideje egyszeri, előre nem látható, hűtőből (2 °C - 8 °C) való kivétel miatti hőmérséklet-túllépés esetén a következő: - legfeljebb 30 °C-on 12 óráig; - -3 °C alatt 72 óráig.
A bontatlan injekciós üvegeket a hőmérséklet-túllépést követően mindig vissza kell helyezni a hűtőszekrénybe (2 °C - 8 °C).
A bontatlan injekciós üvegek hőmérséklet-túllépése nem befolyásolja az injekciós üvegek felnyitása (az első átszúrása) után történő tárolását.
Bontott injekciós üveg
A készítmény kémiai és fizikai stabilitása 6 óra - legfeljebb 30 °C-on tárolva, illetve 48 óra hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) tárolva. Ezen időtartamot követően az injekciós üveget meg kell semmisíteni. A hűtőszekrényen kívüli tárolást követően ne helyezze vissza a hűtőszekrénybe!
Alternatív lehetőségként, a bontott injekciós üveg hűtőszekrényben (2 °C - 8 °C) legfeljebb 48 órán át tárolható, ha minden egyes átszúrást követően azonnal visszahelyezik a hűtőszekrénybe.
Mikrobiológiai szempontból a vakcinát azonnal fel kell használni az első felbontást követően. Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási idő és a tárolási körülmények a felhasználó felelőssége.

7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA
AstraZeneca AB
SE-151 85 Södertälje Svédország
8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)
EU/1/21/1529/002 10 darab többadagos injekciós üveg (10 adag injekciós üvegenként)
9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA
A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2021. január 29.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2022. október 31.
10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA
A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás
Terhesség
A Vaxzevria terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű tapasztalat áll rendelkezésre.
Állatokkal végzett vizsgálatok nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat a terhesség, az embrionális/magzati fejlődés, a szülés vagy a posztnatális fejlődés tekintetében (lásd 5.3 pont).
A Vaxzevria alkalmazása terhesség alatt csak akkor fontolható meg, ha a lehetséges előnyök meghaladják a lehetséges kockázatokat az anya és a magzat szempontjából.
Szoptatás
Nem ismert, hogy a Vaxzevria kiválasztódik-e a humán anyatejbe.
Egerekkel végzett vizsgálatok során megfigyelhető volt az anyaállat anti-SARS-CoV-2 Santitestjeinek anyatejjel történő átvitele az újszülöttekbe (lásd 5.3 pont).
Termékenység
Állatokkal végzett vizsgálatok nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat a termékenység tekintetében (lásd 5.3 pont).