Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

CHOLESTYRAMINE SUPREMEX 4G POR BELS SZUSZP 50X TASAK

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Supremex Kft.
Hatástani csoport:
C10AC Epesav-kötők
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23792/01
Hatóanyagok:
CholestyraminumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
6 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Az adagolás egyéni. Használat előtt a készítményt mindig vízzel vagy más folyadékkal kell összekeverni. A gyógyszer az étkezéstől függetlenül beadható.

Hiperlipoproteinemia:
A székrekedés kialakulásának elkerülése érdekében a kezelés az első héten naponta csak 2 g (1/2 tasak) dózissal indul. Ezt követően a dózis fokozatosan növelhető, amíg el nem éri az előírt napi dózist.
Felnőttek: a szokásos dózis 8-16 g (24 g) kolesztiramin naponta, 2-3 adagra osztva. Ha szükséges a dózis növelése, ennek fokozatosan és a lipid/lipoprotein szintek rendszeres ellenőrzése mellett kell történnie.
Gyermekek: Kezdő dózis = (testtömeg kg × felnőtt dózis)/70, majd a dózis fokozatosan növelhető a kívánt hatás eléréséig.

Epesavak által kiváltott hasmenés:
4 g kolesztiramin naponta 2-4 alkalommal, egyénre szabott módon, a terápiás válasz alapján. Ha 3 napon belül nem jelentkezik terápiás válasz, más kezelést kell alkalmazni.

Részleges biliaris obstrukció:
Felnőttek: 4 g naponta 2-3 alkalommal. A napi dózis az egyes betegek igényeihez igazítható. Napi 24 g-nál nagyobb dózist nem szabad beadni. A viszketés csökkenése esetén megkísérelhető a dózis csökkentése.
Gyermekek: 6 évesnél idősebb gyermekek esetében a kezelést a szokásos dózissal lehet elkezdeni, amit a viszketés csökkenése után csökkenteni kell. 6 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nincs megállapított dózis.
Időskorban nincs szükség az adagok módosítására!

A Cholestyramine Supremex-et bevétel előtt egy pohár gyümölcslével, vízzel vagy más folyadékkal össze kell keverni. Az alkalmazott folyadékok változtathatók. A por összekeverhető leveslével vagy finomra felaprított gyümölcsökkel, például almapürével, ananászpéppel és néhány más étellel is.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Cholestyramine Supremex-et óvatosan kell alkalmazni gyulladásos bélbetegségekben.

Fontos, hogy a gyógyszeres kezelés megkezdése előtt a táplálkozás és a fogyás hatását is értékeljük.

Ki kell vizsgálni minden olyan betegséget, amely a szérum koleszterinszintjének emelkedését okozza.
Ha 4 héten belül nem sikerül kielégítő terápiás választ elérni, mérlegelni kell a kezelés módosítását.

A kolesztiramin súlyosbíthatja a meglévő székrekedést és az ahhoz kapcsolódó állapotokat, például aranyeret okozhat vagy a meglévő aranyeret súlyosbíthatja. A kolesztiramin dózisát le kell csökkenteni a székrekedésben szenvedő betegeknél, mivel széklet-impaktációt okozhat.

A székrekedés megfelelő diétával vagy hagyományos hashajtóval is kezelhető, és folyamatos kezelés mellett gyakran megszűnik. A koszorúér-betegségben és angina pectorisban szenvedő betegeknél a székrekedés kockázatát külön figyelembe kell venni és a hashajtókat kell alkalmazni. A székrekedés elkerülése érdekében a Cholestyramine Supremex dózisát titrálni kell.

A szérum koleszterinjének mérése mellett a trigliceridszinteket is ellenőrizni kell, ha a kezelés során enyhe trigliceridszint-emelkedést észlelnek.

Hosszú távú kezelés után a betegeknél nagyobb a vérzés kockázata. Ennek oka a csökkent K-vitamin-felszívódás által okozott hipoprotrombinémia, melyet rendszerint parenterális K-vitamin-adagolással lehet kezelni, és a K-vitamin-hiány újbóli megjelenése ugyanazon vitamin orális adagolásával megelőzhető.

A szérum folátkoncentrációjának csökkenését jelentették. Ezekben az esetekben megfontolandó a folsav pótlása.

Mivel a készítmény az anioncserélő gyanták klorid-ionos formája, előfordulhat, hogy a kolesztiramin gyanta tartós, nagy dózisú alkalmazása hyperchloraemias acidózist okoz. Ez különösen érvényes a fiatalabb és kisebb testtömegű betegek esetében, akiknél a relatív dózis így nagyobb lehet.

A 24 g-nál nagyobb napi dózisban alkalmazott kolesztiramin befolyásolhatja a normális zsírfelszívódást. Mivel a zsírban oldódó vitaminok reszorpciója csökkenhet biliaris cirrhosisban, az A-, D- és K-vitaminokat profilaktikusan kell adni a Cholestyramine Supremex nagy dózisokban, tartósan történő alkalmazása esetén. Hiperlipoproteinémia miatt kolesztiraminnal kezelt, ép bélműködésű betegek nem igénylik a zsírban oldódó vitaminok rutinszerű pótlását.

Más gyógyszereket 1 órával a kolesztiramin bevétele előtt, vagy 4 órával utána kell alkalmazni, a felszívódásra gyakorolt esetleges kedvezőtlen hatás minimalizálása érdekében.

Ez a gyógyszer 30 mg aszpartámot tartalmaz tasakonként. Az aszpartám egy fenilalanin forrás. Ártalmas lehet a fenilketonúriának nevezett ritka genetikai rendellenességben szenvedőknél, amely során a fenilalanin felhalmozódik, mert a szervezet nem tudja megfelelően eltávolítani.

Ez a gyógyszer tasakonként 32,49 mg propilén-glikolt (alginát formájában) tartalmaz.
Az alkohol-dehidrogenáz bármely szubsztrátjával, pl. etanollal történő egyidejű alkalmazás súlyos mellékhatásokat okozhat 5 éven aluli gyermekeknél.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem figyeltek meg ilyen hatást.


4.9 Túladagolás

A kolesztiramin nem szívódik fel. A maximális ajánlott dózis 1,5-szeresét több hétig szedték anélkül, hogy mellékhatásokról számoltak volna be. Túladagolás esetén gastrointestinalis tünetek és székrekedés léphet fel. Előfordulhat gyomor-bélrendszeri elzáródás. A kezelést a lokalizáció, az elzáródás mértéke és a bélmozgás módosulása határozza meg.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A kolesztiramin kötődik bizonyos gyógyszerekhez (pl. ösztrogénhez), amelyeknek a bélből és esetlegesen az enterohepatikus recirkulációból való felszívódása alacsonyabbá válik. Ez csökkenti a gyógyszer plazmakoncentrációját és terápiás hatását. Ezért a kolesztiramin és más gyógyszerek nem adhatók egyidejűleg, csak néhány órányi időkülönbséggel. Az urzodeoxikólsavval való kombinációt kerülni kell. A felsorolt kombinációk a dózis módosítását tehetik szükségessé: benzilpenicillin, bezafibrát, digitoxin, digoxin, diklofenák, ezetimib, fluvasztatin, meloxikám, mikofenolsav, nikotinsav, fenobarbitál, piroxikám, pravasztatin, raloxifén, tenoxikám, pajzsmirigyhormonok, tetraciklin, tiazid diuretikumok és warfarin.

A kolesztiramin-kezelés felfüggesztése kockázattal járhat, ha a beteg potenciálisan toxikus gyógyszerrel (pl. digitálisz glikoziddal) fenntartó dózisra van beállítva a kolesztiramin-kezelés végzése mellett.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A betegek kb. 20-50%-ánál a kezelés megkezdése után az első néhány napon belül székrekedés léphet fel. Ez a mellékhatás dózisfüggő és leggyakoribb az időseknél. A legtöbb székrekedés enyhe, átmeneti és kezelhető hagyományos terápiával. Néhány betegnél ideiglenesen csökkentett dózisra van szükség, vagy a kezelés abbahagyása.

A gyakorisági kategóriákat a következő egyezmény alapján határozták meg: nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Nem ismert
a protrombin idő megnyúlása vagy rövidülése, testtömeg-növekedés, fogyás
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
vérzési tendencia, hypoprothrombinemia, anaemia, lymphadenopathia, ecchimosis
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
fejfájás, szédülés, ájulás, álmosság, neuralgia, paresztézia, dysgeusea
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert
farkasvakság (A-vitamin-hiány), uveitis
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nem ismert
tinnitus, szédülés
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem ismert
asztma, ziháló légzés, dyspnoe, csuklás
Emésztőszervi betegségek és tünetek
Nem ismert
székrekedés, hasnyálmirigy-gyulladás, hasi diszkomfort érzés, flatulencia, hányinger, hányás, hasmenés, dyspepsia, steatorrhea, glossitis, anorektális rendellenesség, gyomor-bélrendszeri vérzés, rektális vérzés, a széklet elszíneződése, vérző aranyér, vérző nyombélfekély, dysphagia, fekély, proctalgia, böfögés, akut has, caries, szájüregi vérzés és bélelzáródás (beleértve 2 gyermekkorú beteg halálát), divertikulitis
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem ismert
hematuria, dysuria, húgyúti rendellenességek, polyuria
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei
Nem ismert
bőrpír, bőrirritáció, csalánkiütés
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nem ismert
osteoporosis, hátfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, ízületi gyulladás
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem ismert
A-vitamin-hiány, K-vitamin-hiány, D-vitamin-hiány, acidózis, hyperchloremia (gyermekeknél), anorexia
Általános tünetek és az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nem ismert
fáradtság, oedema
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert
cholelithiasis, az epehólyag kalcifikációja, epekólika, kóros májfunkciós értékek
Pszichiátriai kórképek
Nem ismert
emelkedett libido, szorongás

Hosszú ideig tartó kezelés mellett hypotrombinaemia fordulhat elő a csökkent K-vitamin felszívódás következtében. Ritkán az A-vitamin-hiány farkasvakságot okozhat. D-vitamin-hiány, hyperchloraemiás acidosis (gyermekeknél), továbbá csontritkulás fordulhat elő. Gyermekeknél csökkent folsavszintet figyeltek meg.
A legtöbb esetben a fent jelentett mellékhatások nem igénylik a gyógyszer szedésének leállítását.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: epesavkötők
ATC kód: C10AC01

A kolesztiramin erős bázisos anioncserélő gyanták klorid-ionos formája. Ez gyengén savas kémhatást mutat (pH 5-6). A kolesztiramin nagy affinitással rendelkezik az epesavakhoz. A gyanta szerkezetében lévő kloridiont az epesavak kicserélik, és ezáltal oldhatatlan komplex képződik, amely a székletbe szekretálódik. Az epesavak reszorpciója akadályozottá válik, és ezáltal csökken a szérumszintjük. A kolesztiramin adagolása az LDL-frakció (alacsony sűrűségű lipoprotein) szintjének csökkentése révén csökkenti a plazma összkoleszterinszintjét.

Normál étrend mellett, napi 16 g kolesztiramin bevitel esetén az összkoleszterinszint csökkenése 13%-os, míg az LDL-frakció csökkenése 20% volt, ami az ischaemiás szívbetegség miatt bekövetkező halálesetek 24%-os és a nem halálos szívrohamok bekövetkeztének 19%-os csökkenését eredményezte. A HDL plazmaszintje kb. 5%-kal emelkedett. A trigliceridek plazmaszintjei kezdetben emelkednek, majd visszatérnek az alapszinthez. Az angina pectoris előfordulása 20%-kal csökkent. Mortalitási vizsgálatok nem állnak rendelkezésre.

Feltételezték, hogy a részleges epepangással összefüggésben a viszketés az epesavak túlzott felhalmozódása miatt alakul ki. Az epesavak általában nagyon alacsony szérumszintje a részleges epepangás miatt 10-20-szorosára emelkedhet, ami súlyos viszketést okozhat. Az epesavak megkötésével a kolesztiramin enyhíti a viszketést. A terápiás válasz 1 hónapon belül jelentkezik, és hosszú távú kezelés szükséges.

Sztatinokkal kombinációban szinergikus hatás érhető el. A kolesztiramin nikotinsavval és fibrátokkal is kombinálható.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A kolesztiramin nem szívódik fel az emésztőrendszerből.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Nincsenek további jelentős információk.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

50 db papír/PE/Al/PE tasakot tartalmaz dobozonként.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Supremex Kft.
2096 Üröm
Kormorán u. 15.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23792/01 50×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2020. december 10.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. december 10.
2



OGYÉI/17330/2019