Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RINVOQ 15MG RETARD TABLETTA 28X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Abbvie Deutschland Gmbh & Co. Kg
Hatástani csoport:
L04AA Szelektív immunszupresszív szerek
Törzskönyvi szám:
EU/1/19/1404/001
Hatóanyagok:
UpadacitinibumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
231107 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00231107,00
Teljes0,00231107,00
Egyedi engedélyes0,00231107,00
Tárolás:
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Lezárt dobozban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
12 éves kor alatt nem adható
Fokozottan ellenőrzött készítmények!!!
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok
Rheumatoid arthritis
A RINVOQ a közepesen súlyos és súlyos aktív rheumatoid arthritis kezelésére javallott olyan felnőtt betegeknek, akik nem reagáltak megfelelően vagy intoleránsak egy vagy több betegségmódosító rheumaellenes gyógyszerre (DMARD). A RINVOQ alkalmazható monoterápiaként vagy metotrexáttal kombinációban is.
Arthritis psoriatica
A RINVOQ aktív arthritis psoriatica kezelésére javallott olyan felnőtt betegeknek, akik nem reagáltak megfelelően vagy intoleránsak egy vagy több betegségmódosító rheumaellenes gyógyszerre (DMARD). A RINVOQ alkalmazható monoterápiaként vagy metotrexáttal kombinációban is.
Axiális spondyloarthritis
Nem radiológiai axiális spondyloarthritis (nr-axSpA)
A RINVOQ aktív, nem radiológiai axiális spondyloarthritis kezelésére javallott olyan felnőtt betegeknél, akiknél jelen vannak a gyulladás objektív jelei, mint az emelkedett C-reaktív protein (CRP) szint és/vagy mágneses rezonancia (MR) képalkotó vizsgálattal látható evidencia, és akik nem reagáltak megfelelően a nem-szteroid gyulladáscsökkentőkre (NSAID).
Spondylitis ankylopoetica (AS, radiológiailag igazolt axiális spondyloarthritis)
A RINVOQ aktív spondylitis ankylopoetica kezelésére javallott olyan felnőtt betegeknek, akik nem reagáltak megfelelően a hagyományos terápiára.
Atópiás dermatitis
A RINVOQ a közepesen súlyos, súlyos atópiás dermatitis kezelésére javallott olyan felnőtteknél és 12 éves vagy idősebb serdülőknél, akiknél szisztémás kezelés szükséges.
Colitis ulcerosa
A RINVOQ közepesen súlyos vagy súlyos aktív colitis ulcerosa kezelésére javallott olyan felnőtt betegeknek, akik nem megfelelően reagálnak, akiknél megszűnik a terápiás válasz vagy akik intoleránsak a hagyományos terápiára vagy egy biológiai gyógyszerre.
Crohn-betegség
A RINVOQ közepesen súlyos vagy súlyos aktív Crohn-betegség kezelésére javallott olyan felnőtt betegeknél, akik nem reagáltak megfelelően, akiknél megszűnt a terápiás válasz vagy akik intoleránsak a hagyományos terápiára vagy egy biológiai gyógyszerre.



Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás
Az upadacitinib-kezelést az upadacitinib javallatainak diagnosztizálásában és kezelésében jártas orvosnak kell elkezdenie és felügyelnie.
Adagolás
Rheumatoid arthritis, arthritis psoriatica és axiális spondyloarthritis Az upadacitinib javasolt adagja 15 mg, naponta egyszer.
A kezelés abbahagyását mérlegelni kell azoknál az axiális spondyloarthritisben szenvedő betegeknél, akiknél 16 hetes kezelés után nem mutatkozik klinikai válasz. A kezdetben részleges terápiás választ mutató betegek egy részénél a kezelés folytatása esetén a 16. hetet követően is várható javulás. Atópiás dermatitis
Felnőttek
Az upadacitinib javasolt adagja 15 mg vagy 30 mg naponta egyszer, a beteg állapotától függő egyedi elbírálás alapján.
• A 15 mg-os dózis javasolt azoknál a betegeknél, akiknél nagyobb a vénás thromboembolia (VTE), a súlyos cardiovascularis esemény (MACE) és a malignitások kockázata (lásd 4.4 pont).
• A napi egyszeri 30 mg-os dózis megfelelő lehet azoknál a betegeknél, akiknél az állapot általában magas betegségterheléssel jár, és akiknél nem nagyobb a VTE, a MACE és a malignitások kockázata (lásd 4.4 pont), valamint azoknál, akik nem reagálnak megfelelően a napi egyszeri 15 mg-os dózisra.
• A legkisebb hatásos dózist kell alkalmazni fenntartó dózisként.
65 éves és idősebb betegek esetében az ajánlott adag 15 mg naponta egyszer (lásd 4.4 pont).
Serdülők (12-től betöltött 18 éves korig)
Az upadacitinib javasolt adagja 15 mg naponta egyszer, a legalább 30 kg testtömegű serdülők esetében.
Egyidejűleg alkalmazott lokális kezelések
Az upadacitinib alkalmazható lokális kortikoszteroid kezeléssel együtt vagy anélkül. Lokális kalcineurin gátlók használhatók az érzékeny területeken, például az arcon, a nyakon, valamint az intertriginális és genitális területeken.
Meg kell fontolni az upadacitinib-kezelés megszakítását azoknál a betegeknél, akiknél 12 hét kezelés után nem mutatkozik kedvező terápiás hatás.
Colitis ulcerosa
Indukció
Az upadacitinib javasolt indukciós dózisa 45 mg naponta egyszer, 8 héten át. Azoknál a betegeknél, akiknél a 8. hétre nem jelentkezik megfelelő terápiás előny, a napi egyszeri 45 mg upadacitinibkezelés további 8 hétig folytatható (lásd 4.8 és 5.1 pont). Azoknak a betegeknek, akiknél 16. héten sem mutatkozik terápiás előny, abba kell hagyniuk az upadacitinib alkalmazását.
Fenntartó kezelés
Az upadacitinib javasolt fenntartó dózisa 15 mg vagy 30 mg, naponta egyszer, a beteg állapotától függő egyedi elbírálás alapján:
• A 15 mg-os dózis javasolt azoknál a betegeknél, akiknél nagyobb a VTE, a MACE és a malignitások kockázata (lásd 4.4 pont).
• A napi egyszeri 30 mg-os dózis megfelelő lehet például az olyan betegeknél, akiknél magas a betegségteher, vagy akiknél 16 hetes indukcióra volt szükség, és akiknél nem nagyobb a VTE, a MACE és a malignitások kockázata (lásd 4.4 pont), valamint azoknál, akiknél a napi egyszeri 15 mg-os dózis mellett nem jelentkezett megfelelő terápiás előny. ? A legkisebb hatásos dózist kell alkalmazni fenntartó dózisként.
A 65 éves és ennél idősebb betegek esetében a javasolt dózis 15 mg, naponta egyszer (lásd 4.4 pont).
Az upadacitinib-kezelésre reagáló betegeknél a kortikoszteroid adagja a szokásos ellátásnak megfelelően csökkenthető és/vagy elhagyható.
Crohn-betegség
Indukció
Az upadacitinib javasolt indukciós dózisa 45 mg naponta egyszer, 12 héten át. Azoknál a betegeknél, akiknél a kezdeti 12 hetes indukció után nem jelentkezik megfelelő terápiás előny, a meghosszabbított indukció további 12 hétig folytatható napi egyszeri 30 mg dózissal. Ezeknél a betegeknél abba kell hagyni az upadacitinib alkalmazását, ha 24 hetes kezelés után sem mutatkozik terápiás előny.
Fenntartó kezelés
Az upadacitinib javasolt fenntartó dózisa 15 mg vagy 30 mg, naponta egyszer, a beteg állapotától függő egyedi elbírálás alapján:
• A 15 mg-os dózis javasolt azoknál a betegeknél, akiknél nagyobb a VTE, a MACE és a malignitások kockázata (lásd 4.4 pont).
• A napi egyszeri 30 mg-os dózis megfelelő lehet például az olyan betegeknél, akiknél magas a betegségteher, és akiknél nem nagyobb a VTE, a MACE és a malignitások kockázata (lásd 4.4 pont), valamint azoknál, akiknél a napi egyszeri 15 mg-os dózis mellett nem jelentkezett megfelelő terápiás előny.
• A legkisebb hatásos dózist kell alkalmazni fenntartó dózisként.
A 65 éves és ennél idősebb betegek esetében a javasolt fenntartó dózis 15 mg, naponta egyszer (lásd 4.4 pont).
Az upadacitinib-kezelésre reagáló betegeknél a kortikoszteroidok dózisa a szokásos ellátásnak megfelelően csökkenthető és/vagy elhagyható.
Interakciók
Azok a colitis ulcerosában vagy Crohn-betegségben szenvedő betegek, akik a citokróm P450 (CYP) 3A4 erős inhibitorait kapják (pl. ketokonazolt, klaritromicint), a javasolt indukciós dózis napi egyszeri 30 mg, a javasolt fenntartó dózis pedig napi egyszeri 15 mg (lásd 4.5 pont).
Az adagolás megkezdése
A kezelés nem kezdhető meg azoknál a betegeknél, akiknél az abszolút lymphocytaszám (absolute lymphocyte count, ALC) < 0,5 × 109 sejt/l, az abszolút neutrophilszám (absolute neutrophil count, ANC) < 1 × 109 sejt/l vagy a haemoglobin- (Hb) szint < 8 g/dl (lásd 4.4 és 4.8 pont).
Az adagolás felfüggesztése
Ha egy betegnél súlyos fertőzés alakul ki, a kezelést fel kell függeszteni a fertőzés megszűnéséig.
Szükség lehet a kezelés felfüggesztésére kóros laboratóriumi értékek kezelése érdekében, az 1. táblázatban leírtak szerint.
1. táblázat Laboratóriumi eredmények és monitorozási iránymutatás
Laboratóriumi eredmények
Teendő
Monitorozási iránymutatás
Abszolút neutrophilszám
(ANC)
A kezelést fel kell függeszteni, ha az ANC < 1 × 109 sejt/l, és akkor indítható újra, ha az ANC ezt az értéket ismét meghaladja.
A kezelés megkezdése előtt, majd a kezelés megkezdését követően legfeljebb 12 hét
elteltével kiértékelést kell végezni. Ezt követően a beteg egyedi gondozásának megfelelően kell a kiértékelést elvégezni.
Abszolút lymphocytaszám
(ALC)
A kezelést fel kell függeszteni, ha az ALC < 0,5 × 109 sejt/l, és akkor indítható újra, ha az ALC ezt az értéket ismét meghaladja.

Haemoglobin (Hb)
A kezelést fel kell függeszteni, ha a Hb < 8 g/dl, és akkor indítható újra, ha a Hb ezt az értéket ismét meghaladja.

Máj transzaminázok
A kezelést átmenetileg fel kell függeszteni, ha gyógyszer okozta májkárosodás gyanúja merül fel.
A kezelés megkezdése előtt, majd ezt követően a beteg egyedi gondozásának megfelelően kell a kiértékelést elvégezni.
Lipidek
A betegeket a
hyperlipidaemiára vonatkozó nemzetközi szakmai irányelvek szerint kell kezelni.
12 héttel a kezelés megkezdése után, azt követően pedig a hyperlipidaemiára vonatkozó nemzetközi szakmai irányelvek szerint kell a kiértékelést elvégezni.
Különleges betegcsoportok
Idősek
Rheumatoid arthritis, arthritis psoriatica és axiális spondyloarthritis
A 75 éves és idősebb betegekkel kapcsolatban korlátozottan állnak rendelkezésre adatok.
Atópiás dermatitis
Atópiás dermatitis esetében 65 éves és idősebb betegeknél nem javasolt napi 15 mg-os dózisnál nagyobb adagokat alkalmazni (lásd 4.8. pont).
Colitis ulcerosa és Crohn-betegség
Colitis ulcerosa és Crohn-betegség esetén a napi egyszeri 15 mg-nál nagyobb fenntartó dózis alkalmazása nem javasolt a 65 éves és idősebb betegeknél (lásd 4.8 pont). Az upadacitinib biztonságosságát és hatásosságát a 75 éves és idősebb betegeknél még nem igazolták.
Vesekárosodás
Nincs szükség dózismódosításra enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél. Súlyos vesekárosodás esetén az upadacitinib alkalmazásával kapcsolatban korlátozottan állnak rendelkezésre adatok (lásd 5.2 pont). Az upadacitinib óvatossággal alkalmazandó súlyos vesekárosodásban szenvedő betegeknél, a 2. táblázatban foglaltak szerint. Az upadacitinib alkalmazását végstádiumú vesebetegségben szenvedő betegeknél nem vizsgálták, ezért ezeknél a betegeknél az alkalmazása nem javasolt.
2. táblázat Javasolt adag súlyos vesekárosodás eseténa
Terápiás javallat
Javasolt napi egyszeri adag
Rheumatoid arthritis, arthritis psoriatica, axiális spondyloarthritis, atópiás dermatitisz
15 mg
Colitis ulcerosa, Crohn-betegség
Indukció: 30 mg

Fenntartó: 15 mg
a 2 becsült glomeruláris filtrációs ráta (eGFR) 15 - < 30 ml/perc/1,73 m
Májkárosodás
Nincs szükség dózismódosításra enyhe (Child-Pugh A stádiumú) vagy közepesen súlyos
(Child-Pugh B stádiumú) fokú májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 5.2 pont). Az upadacitinib nem alkalmazható súlyos (Child-Pugh C stádiumú) fokú májkárosodásban szenvedő betegeknél (lásd 4.3 pont).
Gyermekek és serdülők
A RINVOQ biztonságosságát és hatásosságát a 12 évnél fiatalabb, atópiás dermatitisben szenvedő gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok. A 40 kg alatti testtömegű serdülők esetében nem állnak rendelkezésre klinikai expozícióra vonatkozó adatok (lásd 5.2 pont).
A RINVOQ biztonságosságát és hatásosságát rheumatoid arthritisben, arthritis psoriaticában, axiális spondyloarthritisben, colitis ulcerosában és Crohn-betegségben szenvedő 0-18 éves gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.
Az alkalmazás módja
A RINVOQ tablettát naponta egyszer, szájon át kell bevenni, étkezés közben vagy étkezéstől függetlenül, bármely napszakban. Annak biztosítása érdekében, hogy a teljes dózis megfelelően szívódjon fel, a tablettát egészben kell lenyelni: nem szabad több részre osztani, széttörni vagy elrágni.



Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
Az upadacitinib a következő esetekben csak akkor alkalmazható, ha a betegek számára nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva:
- 65 éves és annál idősebb betegek;
- olyan betegek, akiknek az anamnézisében atherosclerotikus cardiovascularis betegség, vagy egyéb cardiovascularis kockázati tényező (például a régóta dohányzók vagy korábban hosszú ideig dohányzók) szerepel;
- a malignus betegségek kockázati tényezőivel rendelkező betegek (például fennálló vagy az anamnézisben szereplő malignus betegség)
Alkalmazás 65 éves és idősebb betegeknél
A tofacitinib (egy másik Janus-kináz- [JAK-] gátló) széles körű, randomizált vizsgálatának eredményeit figyelembe véve a 65 éves vagy ennél idősebb betegeknél nagyobb a MACE, a malignus betegségek, a súlyos fertőzések és a bármilyen okból bekövetkező halálozás kockázata, ezért az upadacitinib csak abban az esetben alkalmazandó ennél a betegcsoportnál, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva.
A 65 éves és ennél idősebb betegeknél az upadacitinib napi egyszeri 30 mg-os dózisa mellett fennáll a mellékhatások fokozott kockázata. Következésképpen ennél a betegcsoportnál a hosszú távú alkalmazásra javasolt dózis 15 mg naponta egyszer (lásd 4.2 és 4.8 pont).
Immunszuppresszív gyógyszerek
Potens immunszuppresszánsokkal, mint például azatioprinnal, 6-merkaptopurinnal, ciklosporinnal, takrolimusszal, valamint biológiai DMARD-okkal vagy más JAK-gátlókkal történő együttes alkalmazását nem vizsgálták, így az ilyen alkalmazás nem is javasolt, mert az additív immunszuppresszió kockázata nem zárható ki.
Súlyos fertőzések
Upadacitinibbel kezelt betegeknél beszámoltak súlyos, néha halálos kimenetelű fertőzésekről. Az upadacitinibbel kapcsolatban jelentett leggyakoribb súlyos fertőzések közé tartozott a pneumonia és a cellulitis (lásd 4.8 pont). Upadacitinibbel kezelt betegeknél beszámoltak bakteriális meningitis és sepsis eseteiről. Az opportunista fertőzések közül tuberculosis, multidermatomális herpes zoster, oralis/oesophagealis candidiasis és cryptococcosis eseteket jelentettek az upadacitinib alkalmazása kapcsán.
Az upadacitinib-kezelést nem szabad megkezdeni olyan betegnél, akinél aktív, súlyos fertőzés áll fenn, beleértve a lokális fertőzéseket is.
Az upadacitinib-kezelés megkezdése előtt mérlegelni kell a kezelés kockázatait és előnyeit azoknál a betegeknél, akik:
• krónikus vagy visszatérő fertőzésben szenvednek;
• tuberculosisnak voltak kitéve;
• a kórtörténetükben súlyos vagy opportunista fertőzés szerepel;
• olyan területen laktak vagy olyan területre utaztak, ahol endémiás tuberculosis vagy endémiás gombás fertőzések fordulnak elő; vagy
• olyan alapbetegségük van, amely hajlamosíthatja őket a fertőzésekre.
A betegeket az upadacitinib-kezelés alatt és a kezelés után is szorosan monitorozni kell, fertőzés kialakulásának jeleiért és tüneteiért. Az upadacitinib-kezelést fel kell függeszteni, ha a betegnél súlyos vagy opportunista fertőzés alakul ki. Ha egy betegnél az upadacitinib-kezelés alatt új fertőzés alakul ki, a beteget az immunhiányos betegekre vonatkozó irányelveknek megfelelően azonnal és teljes körűen ki kell vizsgálni; megfelelő antimikrobiális kezelést kell kezdeni, a beteget gondosan monitorozni kell, illetve az upadacitinib-kezelést fel kell függeszteni, ha a beteg nem reagál az antimikrobiális kezelésre. Az upadacitinib-kezelés a fertőzés megszűnése után indítható újra.
Az upadacitinib 15 mg-os dózisával összehasonlítva az upadacitinib 30 mg-os dózisa esetén súlyos fertőzések fokozott kockázatát figyelték meg.
Mivel az időseknél és általában a diabetesben szenvedő betegek körében nagyobb a fertőzések előfordulási gyakorisága, az idősek és a diabetesben szenvedő betegek kezelése során körültekintően kell eljárni. A 65 éves és ennél idősebb betegeknél csak akkor szabad alkalmazni az upadacitinibet, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva (lásd 4.2 pont).
Tuberculosis
Az upadacitinib-kezelés megkezdése előtt a betegeket szűrni kell tuberculosisra (tbc). Az upadacitinib nem adható aktív tbc-fertőzésben szenvedő betegeknek(lásd 4.3 pont). Az upadacitinib-kezelés megkezdése előtt fontolóra kell venni a tbc-ellenes kezelés indítását azoknál a betegeknél, akik kórelőzményében korábban nem kezelt, látens tbc szerepel, vagy akiknél fennállnak a tbc-fertőzés kockázati tényezői.
Szükség esetén javasolt konzultálni egy, a tbc kezelésében jártas szakorvossal, az esetleges antituberculoticus kezelés megkezdésének elbírálása érdekében.
Monitorozni kell a betegeknél a tuberculosisra utaló panaszokat és tünetek kialakulását, beleérve az olyan betegeket is, akiknél a látens tbc-teszt eredménye a kezelés megkezdése előtt negatív volt.
Vírus-reaktiváció
A klinikai vizsgálatokban vírus-reaktivációt, többek között herpes vírus (pl. herpes zoster) reaktiváció eseteit jelentették (lásd 4.8 pont). A herpes zoster kialakulásának kockázata nagyobbnak mutatkozott az upadacitinibbel kezelt japán betegek körében. Ha a betegnél herpes zoster fertőzés lép fel, fontolóra kell venni az upadacitinib-kezelés felfüggesztését a fertőzés megszűnéséig.
A vírusos hepatitis szűrését és a reaktiválódás monitorozását az upadacitinib-kezelés megkezdése előtt és a kezelés alatt is el kell végezni. A klinikai vizsgálatokból kizárták azokat a betegeket, akik hepatitis C-antitest- és a hepatitis C-vírus-RNS-pozitívak voltak. Kizárták továbbá a klinikai vizsgálatokból azokat a betegeket is, akik a hepatitis B felszíni antigén- vagy a hepatitis B-vírus-DNSpozitívak voltak. Ha az upadacitinib-kezelés alatt hepatitis B-vírus DNS-pozitivitást észlelnek, hepatológussal kell konzultálni.
Vakcináció
Nem áll rendelkezésre adat az upadacitinibbel kezelt betegek élő kórokozót tartalmazó vakcinával történő oltásra adott válaszára vonatkozóan. Élő, attenuált kórokozót tartalmazó vakcina alkalmazása nem javasolt az upadacitinib-kezelés alatt vagy közvetlenül előtte. Az upadacitinib-kezelés megkezdése előtt javasolt, hogy a betegeknél végezzék el az összes immunizációt - beleértve a profilaktikus zoster-oltásokat is - az érvényben lévő immunizációs irányelvek szerint (az adjuvált, rekombináns glikoprotein E herpes zoster vakcina és az inaktivált pneumococcus poliszacharid konjugált vakcina [13-valens, adszorbeált] upadacitinibbel való egyidejű alkalmazásáról lásd az 5.1 pontot).
Malignus betegségek
JAK-gátlókat, többek között upadacitinibet kapó betegeknél lymphomáról és egyéb malignus betegségekről számoltak be.
A tofacitinib (egy másik JAK-gátló) 50 éves vagy ennél idősebb, és legalább egy további cardiovascularis kockázati tényező fennállása mellett rheumatoid arthritisben szenvedő betegek körében végzett, széles körű, randomizált, aktív-kontrollos vizsgálatában a tumor necrosis faktor (TNF-) gátlókhoz viszonyítva a tofacitinib mellett nagyobb arányban fordultak elő malignus betegségek, különösen tüdőrák, lymphoma és nem melanoma típusú bőrrák (NMSC).
Az upadacitinib 15 mg-os dózisával összehasonlítva az upadacitinib 30 mg-os dózisa esetén a malignus betegségek fokozott kockázatát figyelték meg.
Az olyan 65 éves és ennél idősebb betegeknél, akik már régóta dohányoznak vagy korábban tartósan dohányoztak, vagy akiknél fennállnak malignus betegségek kockázati tényezői (pl. fennálló vagy az anamnézisében szereplő malignus betegség), az upadacitinib csak abban az esetben alkalmazandó, ha nem áll rendelkezésre egyéb megfelelő kezelési alternatíva.
Nem melanoma típusú bőrrák
Upadacitinibbel kezelt betegeknél beszámoltak nem melanoma típusú bőrrák eseteiről (lásd 4.8 pont). Az upadacitinib 15 mg-os dózisával összehasonlítva az upadacitinib 30 mg-os dózisa esetén a nem melanoma típusú bőrrák fokozott kockázatát figyelték meg. Rendszeres bőrvizsgálat ajánlott minden betegeknek, különösen azoknak, akiknél fennállnak a bőrrák kockázati tényezői.
Haematológiai eltérések
A klinikai vizsgálatokban a betegek kevesebb mint 1%-ánál jelentették az abszolút neutrophilszám
(ANC) < 1 × 109 sejt/l, az abszolút lymphocytaszám (ALC) < 0,5 × 109 sejt/l, és a haemoglobin < 8 g/dl (lásd 4.8 pont) érték erőfordulását. Nem szabad a kezelést megkezdeni, illetve a már zajló kezelést átmenetileg fel kell függeszteni, ha a betegellátás során betegnél az ANC < 1 × 109 sejt/l, az ALC < 0,5 × 109 sejt/l vagy a haemoglobin < 8 g/dl (lásd 4.2 pont) értéket észlelik.
Gasztrointesztinális perforációk
Klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követően diverticulitis és gasztrointesztinális perforáció eseteit jelentették (lásd 4.8 pont).
Az upadacitinibet körültekintéssel kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknél fennáll a gasztrointesztinális perforáció kockázata (pl. diverticulosisban szenvedő betegek, kórelőzményben szereplő diverticulitis, vagy nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerek (NSAID-ok), kortikoszteroidok vagy opioidok szedése). Az aktív Crohn-betegségben szenvedő betegeknél fokozott a bélperforáció kialakulásának kockázata. Az újonnan megjelenő hasi jeleket és tüneteket mutató betegeket haladéktalanul ki kell vizsgálni a diverticulitis és a gastrointestinalis perforáció korai felismerése érdekében.
Súlyos cardiovascularis események
Az upadacitinib klinikai vizsgálataiban MACE-esetek előfordulását figyeltek meg.
A tofacitinib (egy másik JAK-gátló) 50 éves vagy ennél idősebb, és legalább egy további cardiovascularis kockázat fennállása mellett rheumatoid arthritisben szenvedő betegek körében végzett széles körű, randomizált, aktív-kontrollos vizsgálatában a TNF-gátlókhoz viszonyítva a tofacitinib mellett nagyobb arányban fordultak elő MACE-esetek, definíció szerint cardiovascularis halál, nem halálos kimenetelű szívizom infarctus (MI) és nem halálos kimenetelű stroke.
Következésképpen az olyan 65 éves és ennél idősebb betegeknél, akik régóta dohányoznak vagy korábban tartósan dohányoztak, vagy akiknek az anamnézisében atherosclerotikus cardiovascularis betegség szerepel, illetőleg akiknél fennállnak más cardiovascularis kockázati tényezők, az upadacitinib csak abban az esetben alkalmazandó, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva.
Lipidek
Az upadacitinib-kezeléssel összefüggésben a szérum lipidparamétereinek dózisfüggő emelkedését jelentették, beleértve az összkoleszterin-, az LDL-koleszterin- és a HDL-koleszterinszint emelkedését (lásd 4.8 pont). Sztatinkezelés hatására a megemelkedett LDL-koleszterin értéke a kezelés előtti szintre csökken, habár az erre vonatkozó adatok száma korlátozott. A lipid paraméterek ilyen emelkedésének a cardiovascularis morbiditásra és mortalitásra gyakorolt hatását nem állapították meg (a monitorozási iránymutatást lásd 4.2 pont).
Máj transzamináz emelkedés
A placebokezeléshez viszonyítva upadacitinib-kezelés mellett a májenzimszintek emelkedésének magasabb incidenciáját figyeltek meg.
A máj transzaminázok szintjét a kezelés megkezdése előtt majd azt követően is a rutin betegellátási gyakorlat szerint meg kell határozni. Javasolt haladéktalanul kivizsgálni a májenzimek emelkedésének okát, hogy azonosítani lehessen az esetleges gyógyszer által okozott májkárosodás eseteit.
Ha a rutin betegellátás során a GPT (ALAT)-szintjének vagy a GOT (ASAT)-szintjének emelkedését észlelik, és felmerül a gyógyszer által okozott májkárosodás gyanúja, az upadacitinib-kezelést ezen diagnózis kizárásáig fel kell függeszteni.
Vénás thromboembolia (VTE)
Az upadacitinib klinikai vizsgálataiban mélyvénás thrombosis (MVT) és tüdőembólia (PE) eseteit figyelték meg.
A tofacitinib (egy másik JAK-gátló) egy nagy, randomizált, aktív kontrollos vizsgálatában 50 éves és ennél idősebb, legalább egy további cardiovascularis kockázati tényezővel érintett rheumatoid arthritises betegeknél dózisfüggően nagyobb arányban észleltek VTE-t - beleértve a mélyvénás thrombosist (MVT) és a pulmonalis embolisatiót (PE) - tofacitinibbel, mint TNF-gátlókkal.
Azoknál a betegeknél, akiknél cardiovascularis vagy malignus betegségek kockázati tényezői állnak fenn (lásd továbbá: 4.4 pont, "Súlyos cardiovascularis események" és "Malignus betegségek"), az upadacitinib csak abban az esetben alkalmazandó, ha nem áll rendelkezésre más megfelelő kezelési alternatíva.
Az upadacitinib körültekintően alkalmazandó olyan betegeknél, akiknél a VTE-nek a cardiovascularis kockázati tényezőktől vagy a malignitás kockázati tényezőitől eltérő ismert rizikófaktorai állnak fenn. A vénás thromboemboliának a cardiovascularis kockázati tényezőktől vagy a malignitás kockázati tényezőitől eltérő ismert rizikófaktorai közé tartoznak a következők: korábbi VTE, nagy műtét, immobilizáció, kombinált hormonális fogamzásgátlók vagy hormonpótló terápia alkalmazása, örökletes véralvadási zavar. Az upadacitinib-kezelés ideje alatt a betegeknél rendszeres időközönként ismételt vizsgálatot kell végezni a VTE kockázatának esetlegesen bekövetkező változásai ellenőrzésére. A VTE-re utaló jelek vagy tünetek esetén azonnal el kell végezni az értékelést, és a VTE gyanúja esetén az érintett betegeknél abba kell hagyni az upadacitinib-kezelést az alkalmazott dózistól függetlenül.
Túlérzékenységi reakciók
Upadacitinibet kapó betegeknél súlyos túlérzékenységi reakciókról számoltak be, úgymint anaphylaxia és angiooedema. Klinikailag jelentős túlérzékenységi reakció kialakulása esetén az upadacitinib adását meg kell szakítani, és el kell indítani a megfelelő kezelést (lásd 4.3 és 4.8 pont).
Hypoglykaemia diabetes miatt kezelt betegeknél
A JAK-gátló- (köztük az upadacitinib) kezelés megkezdését követően hypoglykaemiáról számoltak be a diabetes elleni gyógyszeres kezelésben részesülő betegeknél. Hypoglykaemia előfordulása esetén szükség lehet a diabetes elleni gyógyszer dózisának módosítására.
4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre
Az upadacitinib nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.

4.9 Túladagolás
A klinikai vizsgálatokban az upadacitinibet olyan dózisokban is alkalmazták, amely a napi AUC alapján megfelel akár napi egyszeri 60 mg retard dózisnak. A mellékhatások hasonlóak voltak az alacsonyabb dózisoknál megfigyelt mellékhatásokhoz, és nem azonosítottak specifikus toxicitást. A szisztémás keringésben lévő upadacitinib kb. 90%-a kiválasztódik a beadástól számított 24 órán belül (a klinikai vizsgálatokban értékelt dózistartományon belül). Túladagolás esetén javasolt a beteget monitorozni, nem jelentkeznek-e nála a mellékhatások tünetei. Mellékhatás jelentkezése esetén a beteget megfelelő kezelésben kell részesíteni.



Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók
Egyéb gyógyszerek hatása az upadacitinib farmakokinetikájára
Az upadacitinib metabolizációja elsősorban a CYP3A4-en keresztül történik. Emiatt az upadacitinib plazmaszintjét befolyásolhatják olyan gyógyszerek, amelyek erősen gátolják vagy indukálják a CYP3A4 enzimet.
Együttes alkalmazás CYP3A4-inhibitorokkal
Az upadacitinib expozíciója növekszik, ha erős CYP3A4-gátlókkal (mint pl. ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol, vorikonazol, klaritromicin és grapefruit) egyidejűleg alkalmazzák. Egy klinikai vizsgálatban az upadacitinib és a ketokonazol együttes alkalmazásakor az upadacitinib Cmax értéke 70%-kal, AUC értéke pedig 75%-kal nőtt. Az upadacitinib 15 mg-os napi egyszeri adagja körültekintéssel alkalmazandó olyan betegeknél, akiket tartósan kezelnek erős CYP3A4-gátló gyógyszerrel. Az upadacitinib 30 mg-os napi egyszeri adagja nem ajánlott olyan, atópiás dermatitisben szenvedő betegeknél, akiket tartósan kezelnek erős CYP3A4-gátló gyógyszerekkel. Azoknál a colitis ulcerosában vagy Crohn-betegségben szenvedő betegeknél, akiknél a CYP3A4 erős inhibitorait alkalmazzák, a javasolt indukciós dózis napi egyszeri 30 mg, a javasolt fenntartó dózis pedig napi egyszeri 15 mg (lásd 4.2 pont). Hosszú távú kezelés esetén fontolóra kell venni az erős CYP3A4-gátlók helyett más gyógyszer alkalmazását. A grapefruit-tartalmú ételek és italok fogyasztását kerülni kell az upadacitinib-kezelés alatt.
Együttes alkalmazás CYP3A4-induktorokkal
Az upadacitinib expozíciója csökken, amennyiben erős CYP3A4-induktorokkal (pl. rifampin és fenitoin) együtt alkalmazzák; ez pedig csökkentheti az upadacitinib terápiás hatását. Egy klinikai vizsgálatban ismételt dózisú rifampicin (erős CYP3A-induktor) alkalmazása után közvetlenül adott upadacitinib Cmax értéke 50%-kal, AUC értéke pedig 60%-kal csökkent. A betegeknél monitorozni kell a betegség aktivitásának változását, ha az upadacitinibet erős CYP3A4-induktorokkal együtt alkalmazzák.
A metotrexátnak és a pH-módosító gyógyszereknek (pl. az antacidumoknak és a protonpumpagátlóknak) nincs hatása az upadacitinib plazmaexpozíciójára.
Az upadacitinib hatása egyéb gyógyszerek farmakokinetikájára
A napi egyszeri 30 mg vagy 45 mg upadacitinib ismételt adagolása során egészséges egyénekben a midazolám (CYP3A egy szenzitív szubsztrátja) farmakokinetikájára kismértékben volt hatással (a midazolám AUC és Cmax értéke egyaránt 24-26%-kal csökkent), mely arra utal, hogy a naponta egyszer adott 30 mg vagy 45 mg upadacitinib enyhén indukálhatja a CYP3A enzimet. Egy klinikai vizsgálatban a rozuvasztatin, illetve az atorvasztatin AUC értéke 33%-kal, illetve 23%-kal csökkent, és a rozuvasztatin Cmax értéke 23%-kal csökkent, miután egészséges egyéneknek napi egyszer 30 mg upadacitinib dózist adtak több egymást követő napon. Az upadacitinib nem befolyásolta relevánsan az atorvasztatin Cmax értékét, valamit az orto-hidroxi-atorvasztatin (az atorvasztatin fő aktív metabolitja) plazmaexpozícióját. A dextrometorfán (ami szenzitív CYP2D6-szubsztrát) AUC-értéke 30%-kal, Cmax-értéke pedig 35%-kal csökkent, miután egészséges egyéneknek napi egyszer 45 mg upadacitinibet adtak több egymást követő napon, ami arra utal, hogy a napi egyszeri 45 mg upadacitinib enyhe CYP2D6-gátló hatással bír. Az upadacitinibbel történő együttes alkalmazáskor nincs szükség a CYP3A-szubsztrátok, a CYP2D6-szubsztrátok, a rozuvasztatin vagy az atorvasztatin dózismódosítására.
Az upadacitinib nem befolyásolja relevánsan az etinilösztradiol, a levonorgesztrel, illetve a metotrexát plazmaexpozíciójára, továbbá a CYP1A2, CYP2B6, CYP2C9 és CYP2C19 enzimek szubsztrátjait képező gyógyszerek plazmaexpozícióját.

6.2 Inkompatibilitások
Nem értelmezhető.



Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások
A biztonságossági profil összefoglalása
A rheumatoid arthritis, arthritis psoriatica és axiális spondyloarthritis placebokontrollos klinikai vizsgálataiban a leggyakrabban jelentett mellékhatások (a betegek?2%-ánál, legalább egy indikációban, a felsorolt indikációk között a legmagasabb arányban) az upadacitinib 15 mg-os adagja mellett a felső légúti fertőzések (19,5%), az emelkedett kreatin-foszfokináz (CPK) vérszint (8,6%), az emelkedett alanin-transzamináz szint (4,3%), a bronchitis (3,9%), a hányinger (3,5%), a neutropenia
(2,8%), a köhögés (2,2%), az emelkedett aszpartát-transzamináz szint (2,2%), valamint a hypercholesteraemia (2,2%) voltak.
Az atópiás dermatitis placebokontrollos klinikai vizsgálataiban a leggyakrabban jelentett mellékhatások (a betegek ? 2%-ánál) az upadacitinib 15 mg-os vagy 30 mg-os adagja mellett a felső légúti fertőzés (25,4%), az acne (15,1%), a herpes simplex (8,4%), a fejfájás (6,3%), a megnövekedett CPK vérszint (5,5%), a köhögés (3,2%), a folliculitis (3,2%), a hasi fájdalom (2,9%), a hányinger (2,7%), a neutropenia (2,3%), a láz (2,1%) és az influenza (2,1%) voltak.
A placebokontrollos, colitis ulcerosa és Crohn-betegség indukciós és fenntartó klinikai vizsgálatokban a 45 mg-os, 30 mg-os vagy 15 mg-os dózisban alkalmazott upadacitinibbel összefüggésben leggyakrabban jelentett (a betegek ? 3%-ánál jelentkező) mellékhatások a felső légúti fertőzés (19,9%), a láz (8,7%), a megnövekedett CPK vérszint (7,6%), az anaemia (7,4%), a fejfájás (6,6%), az acne (6,3%), a herpes zoster (6,1%), a neutropenia (6,0%), a bőrkiütés (5,2%), a pneumonia (4,1%), a hypercholesterinaemia (4,0%), a bronchitis (3,9%), az emelkedett glutamát-oxálacetát-transzaminázszint (3,9%), a fáradtság (3,9%), a folliculitis (3,6%), az emelkedett glutamát-piruvát-transzaminázszint (3,5%), a herpes simplex (3,2%) és az influenza (3,2%) voltak.
A leggyakoribb súlyos mellékhatás a súlyos fertőzés volt (lásd 4.4 pont).
Az upadacitinibbel történő hosszú távú kezelés biztonságossági profilja általában véve hasonló volt a placebokontrollos fázisban megfigyelt biztonságossági profillal, minden indikációban.
Mellékhatások táblázatos felsorolása
A mellékhatások alábbi listája a klinikai vizsgálatok tapasztalatain alapul.
Az alább felsorolt mellékhatások előfordulási gyakoriságát az alábbi megegyezés szerint határozták meg: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 - <1/10); nem gyakori (?1/1000 - <1/100). A
3. táblázatban látható előfordulási gyakoriságok a RINVOQ-kal reumatológiai betegségekben (15 mg), atópiás dermatitisben (15 mg és 30 mg), colitis ulcerosában (15 mg, 30 mg és 45 mg) vagy Crohnbetegségben (15 mg, 30 mg és 45 mg) folytatott klinikai vizsgálatok során jelentett mellékhatásokon alapulnak. A táblázat alatti lábjegyzetben külön feltüntetésre került, ha a különböző javallatokban alkalmazva különbséget észleltek.
3. táblázat Mellékhatások
Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Felső légúti fertőzéseka
Bronchitisa, b
Herpes zostera
Herpes simplexa
Folliculitis
Influenza
Húgyúti fertőzés
Pneumoniaa,h
Oralis candidiasis
Diverticulitis
Sepsis
Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok (beleértve a cisztákat és polipokat is)

Nem melanoma típusú bőrrákf

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

Anaemiaa
Neutropaeniaa
Lymphopaenia

Immunrendszeri betegségek és tünetek

Urticariac,g
Súlyos túlérzékenységi reakcióka, e
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

Hypercholesterinaemiaa,
b
Hyperlipidaemiaa,b
Hypertriglyceridaemia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek

Köhögés

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Hasi fájdaloma, d
Hányinger
Gasztrointesztinális perforációi
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Acnea, c, d, g
Bőrkiütésa

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Fáradtság Láz

Szervrendszer
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei

Emelkedett kreatinfoszfokináz vérszint
Emelkedett GPT
(ALAT)b
Emelkedett GOT
(ASAT)b
Testtömegnövekedésg

Idegrendszeri betegségek és tünetek

Fejfájása

a
Összefoglaló néven feltüntetve
b Az atópiás dermatitis vizsgálataiban a bronchitis, a hypercholesterinaemia, a hyperlipidaemia, az emelkedett GPT (ALAT) és az emelkedett GOT (ASAT) a nem gyakori kategóriába esett.
c
A reumatológiai betegségek vizsgálataiban a gyakoriság acne esetében gyakori, urticaria esetében nem gyakori volt.
d
A colitis ulcerosa vizsgálataiban az acne a gyakori kategóriába esett; a hasi fájdalom kevésbé volt gyakori upadacitinib, mint placebo mellett.
e
Súlyos túlérzékenységi reakciók, úgymint anaphylaxiás reakció és angiooedema
f
A jelentett esetek többsége basalsejtes carcinoma vagy laphámsejtes carcinoma volt
g
Crohn-betegségben a gyakoriság acne esetében gyakori volt, urticaria és testtömegnövekedés esetében pedig nem gyakori.
h
A pneumonia Crohn-betegségben gyakori volt, más javallatokban nem gyakori.
i
A gyakoriság a Crohn-betegség kapcsán végzett klinikai vizsgálatok adatain alapul.
Kiválasztott mellékhatások leírása
Rheumatoid arthritis
Fertőzések
A DMARD bázisterápiával kombinációban alkalmazott, placebokontrollos klinikai vizsgálatokban,
12/14 hét alatt a fertőzés gyakorisága az upadacitinib 15 mg csoportban 27,4%, míg a placebocsoportban 20,9% volt. Metotrexát-kontrollos klinikai vizsgálatokban 12/14 hét alatt a fertőzés gyakorisága az upadacitinib 15 mg monoterápiás csoportban 19,5%, míg a metotrexát-csoportban 24,0% volt. Mind az öt III. fázisú vizsgálatot (2630 beteget) tekintve az upadacitinib 15 mg csoportban a fertőzések összesített hosszú távú aránya 93,7 esemény/100 betegév volt.
A DMARD bázisterápiával kombinációban alkalmazott, placebokontrollos klinikai vizsgálatokban 12/14 hét alatt a súlyos fertőzés gyakorisága az upadacitinib 15 mg csoportban 1,2%, míg a placebocsoportban 0,6% volt. Metotrexát-kontrollos klinikai vizsgálatokban 12/14 hét alatt a súlyos fertőzés gyakorisága az upadacitinib 15 mg monoterápiás csoportban 0,6%, míg a metotrexát-csoportban 0,4% volt. Mind az öt III. fázisú vizsgálatot tekintve az upadacitinib 15 mg csoportban a súlyos fertőzések összesített hosszú távú aránya 3,8 esemény/100 betegév volt. A leggyakoribb súlyos fertőzés a pneumonia volt. A súlyos fertőzések aránya stabil maradt a hosszú távú expozíció alatt.
Opportunista fertőzések (kivéve tuberculosis)
A DMARD bázisterápiával kombinációban alkalmazott, placebokontrollos klinikai vizsgálatokban 12/14 hét alatt az opportunista fertőzések gyakorisága az upadacitinib 15 mg csoportban 0,5%, míg a placebocsoportban 0,3% volt. Metotrexát-kontrollos klinikai vizsgálatokban 12/14 hét alatt nem volt opportunista fertőzéses eset az upadacitinib 15 mg monoterápiás csoportban, míg a metotrexátcsoportban a gyakoriság 0,2% volt. Mind az öt III. fázisú vizsgálatot tekintve az upadacitinib 15 mg csoportban az opportunista fertőzések összesített hosszú távú aránya 0,6 esemény/100 betegév volt.
A herpes zoster hosszú távú előfordulási aránya a 15 mg upadacitinib csoportban mind az öt III. fázisú klinikai vizsgálatban 3,7 esemény/100 betegév volt. A legtöbb herpes zoster esemény egyetlen dermatómát érintett és nem volt súlyos.
Máj transzamináz emelkedés
A DMARD bázisterápiával kombinációban alkalmazott, placebokontrollos klinikai vizsgálatokban a normál érték felső határának háromszorosát (ULN) elérő, vagy azt meghaladó glutamát-piruvát transzamináz GPT (ALAT) és glutamát-oxalát transzamináz GOT (ASAT) emelkedés a 15 mg upadacitinibbel kezelt betegek 2,1%-ánál, illetve 1,5%-ánál volt megfigyelhető, míg a placebóval kezelt betegeknél ez az érték 1,5%, illetve 0,7% volt a vizsgálat 12./14. hetéig. A máj transzaminázok emelkedése a legtöbb esetben tünetmentes és átmeneti jellegű volt.
Metotrexát-kontrollos klinikai vizsgálatokban a normál érték felső határának háromszorosát (ULN) elérő, vagy azt meghaladó GPT (ALAT) és GOT (ASAT) emelkedés a 15 mg upadacitinibbel kezelt betegek 0,8%-ánál, illetve 0,4%-ánál fordult elő, míg a metotrexáttal kezelt betegeknél 1,9%-nál, illetve 0,9%-nál észlelték ugyanezt a vizsgálat 12./14. hetéig.
A GPT (ALAT) és a GOT (ASAT) emelkedésének mintázata és incidenciája stabil maradt az idő előrehaladtával, beleértve a hosszú távú kiterjesztett vizsgálatokat is.
Lipidszintek emelkedése
A 15 mg upadacitinib-kezeléssel összefüggésben a lipid paraméterek szintjének emelkedését figyelték meg, ideértve az összkoleszterin, a trigliceridek, az LDL-koleszterin és a HDL-koleszterin emelkedését. Az LDL/HDL arány nem változott. Az emelkedést 2-4 heti kezelés után észlelték, és az emelkedett szintek stabilak maradtak hosszabb távú kezelés során is. Kontrollos vizsgálatokban azoknál a betegeknél, akiknél a kiindulási érték a meghatározott határérték alatt volt, a kezelés 12/14 hete alatt a következő arányokban figyelték meg az érték legalább egy alkalommal a meghatározott határérték fölé emelkedését (ideértve azokat a betegeket is, akiknél ez egyetlen alkalommal fordult elő):
• Összkoleszterin ? 5,17 mmol/l (200 mg/dl): 62% vs 31% (upadacitinib 15 mg vs placebocsoport)
• LDL-koleszterin ? 3,36 mmol (130 mg/dl): 42% vs 19% (upadacitinib 15 mg vs placebocsoport)
• HDL-koleszterin ? 1,03 mmol (40 mg/dl): 89% vs 61% (upadacitinib 15 mg vs placebocsoport)
• Trigliceridek ? 2,26 mmol (200 mg/dl): 25% vs 15% (upadacitinib 15 mg vs placebocsoport) Kreatin-foszfokináz
A DMARD bázisterápiával kombinációban alkalmazott, placebokontrollos klinikai vizsgálatokban a kreatin-foszfokináz (CPK) értékek emelkedését figyelték meg a 12/14. hétig. A normálérték felső határának 5-szörösét meghaladó CPK emelkedést az upadacitinib 15 mg csoportban lévő betegek 1,0%-ánál, míg a placebocsoportban lévő betegek 0,3%-ánál észlelték. A normálérték felső határának 5-szörösét meghaladó CPK emelkedések többsége átmeneti jellegű volt, és nem tette szükségessé a kezelés leállítását. Az átlagos CPK értékek 4 hét alatt emelkedtek, az emelkedés átlagos mértéke 60 E/l volt a 12. héten, ezt követően pedig stabil maradt az emelkedett értéken, hosszan tartó terápia esetén is.
Neutropenia
A DMARD bázisterápiával kombinációban alkalmazott, placebokontrollos klinikai vizsgálatokban a 12./14. hétig a neutrophilszám legalább egy mérés során 1 × 109 sejt/l érték alá csökkenése a 15 mg upadacitinib kezelésben részesült betegek 1,1%-ánál fordult elő, míg a placebocsoportban ugyanezt a betegek <0,1%-ánál észlelték. A klinikai vizsgálatokban előfordult, hogy ANC < 1 × 109 sejt/l érték esetén leállították a kezelést (lásd 4.2 pont). Az átlagos neutrophilszám 4-8 hét alatt csökkent. A neutrophilszám csökkenése az idő előrehaladtával a kiindulási értéknél alacsonyabb értéken stabilizálódott, beleértve a hosszan tartó terápiát is.
Arthritis psoriatica
Összességében a 15 mg-os upadacitinibbel kezelt aktív arthritis psoriaticában szenvedő betegek körében megfigyelt biztonságossági profil megegyezett a rheumatoid arthritis kezelésekor megfigyelt biztonságossági profillal. A metotrexáttal kombinált upadacitinib-kezelés mellett nagyobb volt a súlyos fertőzések (2,6 esemény/100 betegév) és a májenzimszintek emelkedésének (grade 3 és nagyobb GPT (ALAT)-szint emelkedés 1,4%) aránya, mint az önmagában alkalmazott upadacitinibkezelés mellett észlelt (1,3 esemény/100 betegév, illetve 0,4%).
Axiális spondyloarthritis
Összességében a 15 mg-os upadacitinibbel kezelt aktív axiális spondyloarthritisben szenvedő betegek körében megfigyelt biztonságossági profil megegyezett a rheumatoid arthritis kezelésekor megfigyelt biztonságossági profillal. Új gyógyszerbiztonsági észrevételeket nem azonosítottak. Atópiás dermatitis
Fertőzések
A klinikai vizsgálatok placebokontrollos fázisában a fertőzések gyakorisága 16 hét alatt 39% és 43% volt a 15 mg és a 30 mg upadacitinib csoportban, a placebo csoportban pedig 30%. Az upadacitinib 15 mg és 30 mg csoportban a fertőzések hosszú távú előfordulási aránya 98,5 és 109,6 esemény volt 100 betegévre nézve.
A placebokontrollos klinikai vizsgálatokban 16 hét alatt a súlyos fertőzések gyakorisága az upadacitinib 15 mg és 30 mg csoportban 0,8% és 0,4% volt, a placebo csoportban pedig 0,6%. Az upadacitinib 15 mg és 30 mg csoportban a súlyos fertőzések hosszú távú előfordulási aránya 2,3 és 2,8 esemény volt 100 betegévre nézve.
Opportunista fertőzések (kivéve tuberculosis)
A klinikai vizsgálatok placebokontrollos fázisában az összes jelentett opportunista fertőzés (a tuberculosis és a herpes zoster kivételével) eczema herpeticum volt. Az eczema herpeticum gyakorisága 16 hét alatt 0,7% és 0,8% volt a 15 mg és a 30 mg upadacitinib csoportban, a placebo csoportban pedig 0,4%. Az upadacitinib 15 mg és 30 mg csoportban az eczema herpeticum hosszú távú előfordulási aránya 1,6 és 1,8 esemény volt 100 betegévre nézve. Egy esetben oesophagealis candidiasist jelentettek upadacitinib 30 mg esetében.
Az upadacitinib 15 mg és 30 mg csoportban a herpes zoster hosszú távú előfordulási aránya 3,5 és 5,2 esemény volt 100 betegévre nézve. A legtöbb herpes zoster esemény egyetlen dermatómát érintett és nem volt súlyos.
Laboratóriumi eltérések
Az emelkedett GPT (ALAT) és/vagy emelkedett GOT (ASAT) (? 3 × ULN)-szint, a lipidparaméterek, a CPK-értékek (> 5 × ULN) és a neutropaenia (ANC < 1 × 109 sejt/l) dózisfüggő változásai az upadacitinib-kezelés során hasonlók voltak, mint a reumatológiai betegségek klinikai vizsgálataiban megfigyelt változások.
Az atópiás dermatitis vizsgálataiban 16 hét után az LDL-koleszterinszint kismértékű emelkedését figyelték meg.
Colitis ulcerosa
A colitis ulcerosában szenvedő betegeknél megfigyelt összesített biztonságossági profil általában megegyezett a rheumatoid arthritisben szenvedő betegeknél megfigyelttel.
A 16 hétig tartó indukciós kezelési időszak esetében a herpes zoster gyakoribb előfordulását figyelték meg a 8 hetes indukcióhoz képest.
Fertőzések
A placebokontrollos indukciós vizsgálatokban a fertőzések gyakorisága a 8 hét során az upadacitinibet 45 mg-os dózisban kapó csoportban 20,7%, míg a placebocsoportban 17,5% volt. A placebokontrollos fenntartó vizsgálatban a fertőzések gyakorisága az 52 hét során az upadacitinibet 15 mg-os dózisban kapó csoportban 38,4%, a 30 mg-ot kapó csoportban 40,6%, míg a placebocsoportban 37,6% volt. A fertőzések hosszú távú előfordulási aránya 15 mg upadacitinib mellett 73,8 esemény/100 betegév, 30 mg upadacitinib mellett 82,6 esemény/100 betegév volt.
A placebokontrollos indukciós vizsgálatokban a súlyos fertőzések gyakorisága a 8 hét során az upadacitinibet 45 mg-os dózisban kapó csoportban és a placebocsoportban egyaránt 1,3% volt. Nem észleltek további súlyos fertőzéseket a 8 hetes kiterjesztett kezelési időszakban 45 mg-os upadacitinibkezelés mellett. A placebokontrollos fenntartó vizsgálatban a súlyos fertőzések gyakorisága az 52 hét során az upadacitinibet 15 mg-os dózisban kapó csoportban 3,2%, a 30 mg-ot kapó csoportban 2,4%, míg a placebocsoportban 3,3% volt. A súlyos fertőzések hosszú távú előfordulási aránya 15 mg upadacitinib mellett 4,1 esemény/100 betegév, 30 mg upadacitinib mellett 3,9 esemény/100 betegév volt. Az indukciós és a fenntartó fázisban a leggyakrabban jelentett súlyos fertőzés a COVID-19-cel összefüggő pneumonia volt.
Opportunista fertőzések (kivéve tuberculosis)
A placebokontrollos indukciós vizsgálatokban a 8 hét során az opportunista fertőzések gyakorisága (a tuberculosis és a herpes zoster kivételével) az upadacitinibet 45 mg-os dózisban kapó csoportban 0,4%, a placebocsoportban 0,3% volt. Nem észleltek további opportunista fertőzéseket (a tuberculosis és a herpes zoster kivételével) a 8 hetes kiterjesztett kezelési időszakban 45 mg-os upadacitinibkezelés mellett. A placebokontrollos fenntartó vizsgálatban az 52 hét során az opportunista fertőzések gyakorisága (a tuberculosis és a herpes zoster kivételével) az upadacitinibet 15 mg-os dózisban kapó csoportban 0,8%, a 30 mg-ot kapó csoportban 0,4%, míg a placebocsoportban 0,8% volt. Az opportunista fertőzések hosszú távú előfordulási aránya (a tuberculosis és a herpes zoster kivételével) 15 mg upadacitinib mellett 0,6 esemény/100 betegév, 30 mg upadacitinib mellett 0,3 esemény/100 betegév volt.
A placebokontrollos indukciós vizsgálatokban a 8 hét során a herpes zoster gyakorisága az upadacitinibet 45 mg-os dózisban kapó csoportban 0,6%, a placebocsoportban 0% volt. A herpes zoster gyakorisága a 45 mg-os upadacitinib-kezelés 16 hetes időszaka alatt 3,9% volt. A placebokontrollos fenntartó vizsgálatban az 52 hét során a herpes zoster gyakorisága az upadacitinibet 15 mg-os dózisban kapó csoportban 4,4%, a 30 mg-ot kapó csoportban 4,0%, míg a placebocsoportban 0% volt. A herpes zoster hosszú távú előfordulási aránya 15 mg upadacitinib mellett 5,7 esemény/100 betegév, 30 mg upadacitinib mellett 6,3 esemény/100 betegév volt.
Laboratóriumi eltérések
Az indukciós és a fenntartó klinikai vizsgálatokban a GPT (ALAT)-szint emelkedését és/vagy
GOT (ASAT)-szint emelkedését (? 3 x ULN), a CPK értékeket (> 5 x ULN) és a neutropeniát (ANC < 1 x 109 sejt/l) érintő, az upadacitinib-kezeléssel összefüggő laboratóriumi eltérések általában hasonlóak voltak a rheumatológiai betegséggel és az atópiás dermatitisszel kapcsolatban végzett klinikai vizsgálatokban megfigyeltekkel. A fenti laboratóriumi paraméterek dózisfüggő változásait figyelték meg a 15 mg és a 30 mg upadacitinib-kezeléssel összefüggésben.
A legfeljebb 8 hétig tartó placebokontrollos indukciós vizsgálatokban legalább egy mérés során a lymphocytaszám 0,5 x 109 sejt/l alá csökken a 45 mg upadacitinibet kapó csoport 2,0%-ánál, illetve a placebocsoport 0,8%-ánál. A legfeljebb 52 hétig tartó placebokontrollos fenntartó vizsgálatban legalább egy mérés során a lymphocytaszám 0,5 x 109 sejt/l alá csökkent a 15 mg upadacitinibet kapó csoport 1,6%-ánál, a 30 mg upadacitinibet kapó csoport 0,8%-ánál, illetve a placebocsoport 0,8%-ánál.
A klinikai vizsgálatokban az ALC < 0,5 x 109 sejt/l értéke miatt a kezelést megszakították (lásd
4.2 pont). Az upadacitinib-kezelés során az idő előrehaladtával nem figyelték meg a lymphocyta szám átlagának jelentős változását.
A 45 mg-os upadacitinib-kezelés 8 hetes időszaka alatt a lipidparaméterek szintjének emelkedését figyelték meg, mely általánosságban stabil maradt a hosszú távon alkalmazott 15 mg-os és 30 mgos upadacitinib-kezelés mellett. A placebokontrollos indukciós vizsgálatokban azoknál a betegeknél, akiknél a kiindulási érték a meghatározott határérték alatt volt, a kezelés 8 hete alatt a következő arányokban figyelték meg az érték legalább egy alkalommal a meghatározott határérték fölé emelkedését (ideértve azokat a betegeket is, akiknél ez egyetlen alkalommal fordult elő):
• Összkoleszterin ? 5,17 mmol/l (200 mg/dl): 49% vs 11% (upadacitinib 45 mg vs placebocsoport)
• LDL-koleszterin ? 3,36 mmol/l (130 mg/dl): 27% vs 9% (upadacitinib 45 mg vs placebocsoport)
• HDL-koleszterin ? 1,03 mmol/l (40 mg/dl): 79% vs 36% (upadacitinib 45 mg vs placebocsoport)
• Trigliceridek ? 2,26 mmol/l (200 mg/dl): 6% vs 4% (upadacitinib 45 mg vs placebocsoport) Crohn-betegség
A Crohn-betegségben szenvedő, upadacitinibbel kezelt betegeknél megfigyelt biztonságossági profil megegyezett az upadacitinib ismert biztonságossági profiljával.
Súlyos fertőzések
A placebokontrollos indukciós vizsgálatokban a súlyos fertőzések gyakorisága a 12 hét során az upadacitinibet 45 mg-os dózisban kapó csoportban 1,9%, míg a placebocsoportban 1,7% volt. A placebokontrollos fenntartó vizsgálatban a súlyos fertőzések gyakorisága az 52 hét során az upadacitinibet 15 mg-os dózisban kapó csoportban 3,2%, a 30 mg-ot kapó csoportban 5,7%, míg a placebocsoportban 4,5% volt. A súlyos fertőzések hosszú távú előfordulási aránya a 45 mg dózisú indukciós upadacitinib-kezelésre reagáló betegek körében 15 mg upadacitinib mellett
5,1 esemény/100 betegév, 30 mg upadacitinib mellett 7,3 esemény/100 betegév volt. Az indukciós és a fenntartó vizsgálatokban a leggyakrabban jelentett súlyos fertőzés a gastrointestinalis fertőzés volt.
Gasztrointesztinális perforáció
A III. fázisú, placebokontrollos indukciós vizsgálatokban a 45 mg upadacitinibet kapó betegek közül
1-nél (0,1%) jelentettek gasztrointesztinális perforációt, a placebocsoportban nem volt ilyen beteg a 12 hét alatt. Az összes, az indukciós vizsgálatokban upadacitinib 45 mg-mal kezelt beteg (n=938) közül 4 esetén (0,4%) jelentettek gasztrointesztinális perforációt.
A hosszú távú placebokontrollos időszakban 1-1 esetben jelentettek gasztrointesztinális perforációt, egy placebót kapó betegnél (0,7/100 betegév), egy 15 mg upadacitinibbel kezelt betegnél (0,4/100 betegév) és egy 30 mg upadacitinibbel kezelt betegnél (0,4/100 betegév). A 30 mg-os mentő upadacitinibbel kezelt összes beteg közül (n=336) 3 betegnél jelentettek gasztrointesztinális perforációt (0,8/100 betegév) a hosszú távú kezelés során.
Laboratóriumi eltérések
Az indukciós és a fenntartó klinikai vizsgálatokban az upadacitinib-kezeléssel összefüggő GPT
(ALAT)-szint emelkedést és/vagy GOT (ASAT)-szint emelkedést (? 3 x ULN), CPK értékeket (> 5 x ULN), neutropeniát (ANC < 1 x 109 sejt/l) és lipidparamétereket érintő laboratóriumi eltérések általában hasonlóak voltak a rheumatológiai betegséggel, az atópiás dermatitisszel és a colitis ulcerosával kapcsolatban végzett klinikai vizsgálatokban megfigyeltekkel. A fenti laboratóriumi paraméterek dózisfüggő változásait figyelték meg a 15 mg és a 30 mg upadacitinib-kezeléssel összefüggésben.
A legfeljebb 12 hétig tartó, placebokontrollos indukciós vizsgálatokban legalább egy mérés során a lymphocytaszám 0,5 x 109 sejt/l alá csökkent a 45 mg upadacitinibet kapó csoport 2,2%-ánál, illetve a placebocsoport 2,0%-ánál. A legfeljebb 52 hétig tartó placebokontrollos fenntartó vizsgálatban legalább egy mérés során a lymphocytaszám 0,5 x 109 sejt/l alá csökkent a 15 mg upadacitinibet kapó csoport 4,6%-ánál, a 30 mg upadacitinibet kapó csoport 5,2%-ánál, illetve a placebocsoport 1,8%-ánál. A klinikai vizsgálatokban az ALC < 0,5 x 109 sejt/l értéke miatt a kezelést megszakították (lásd
4.2 pont). Az upadacitinib-kezelés során az idő előrehaladtával nem figyelték meg a lymphocytaszám átlagának jelentős változását.
A legfeljebb 12 hétig tartó placebokontrollos indukciós vizsgálatokban legalább egy mérés során a hemoglobinkoncentráció 8 g/dl alá csökkent a 45 mg upadacitinibet kapó csoport 2,7%-ánál, illetve a placebocsoport 1,4%-ánál. A legfeljebb 52 hétig tartó placebokontrollos fenntartó vizsgálatban legalább egy mérés során a hemoglobinkoncentráció 8 g/dl alá csökkent a 15 mg upadacitinibet kapó csoport 1,4%-ánál, a 30 mg upadacitinibet kapó csoport 4,4%-ánál, illetve a placebocsoport 2,8%-ánál. A klinikai vizsgálatokban a hemoglobinkoncentráció 8 g/dl alá történő csökkenése miatt a kezelést megszakították (lásd 4.2 pont). Az upadacitinib-kezelés során az idő előrehaladtával nem figyelték meg a hemoglobinkoncentráció átlagának jelentős változását.
Idősek
A 65 éves és idősebb, atópiás dermatitisben szenvedő betegeknél a rendelkezésre álló korlátozott adatok alapján a nemkívánatos események aránya általában nagyobb volt az upadacitinib 30 mg-os adagja esetében, mint a 15 mg-os adag esetében.
A 65 éves és idősebb, colitis ulcerosában és Crohn-betegségben szenvedő betegeknél a rendelkezésre álló korlátozott adatok alapján a nemkívánatos események aránya a fenntartó kezelés során általában nagyobb volt az upadacitinib 30 mg-os adagja esetében, mint a 15 mg-os adag esetében (lásd 4.4 pont).
Gyermekek és serdülők
Összesen 343, atópiás dermatitisben szenvedő, 12-17 éves serdülőt kezeltek a III. fázisú vizsgálatokban, akik közül 167 beteg kapott 15 mg-os adagot. Az upadacitinib 15 mg biztonságossági profilja serdülők esetében hasonló volt, mint felnőtteknél. Serdülőknél a 30 mg-os adag biztonságosságát és hatásosságát még vizsgálják.
Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.



Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK
5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok
Farmakoterápiás csoport: Immunszuppresszánsok, szelektív immunszuppresszánsok. ATC-kód: L04AA44
Hatásmechanizmus
Az upadacitinib egy szelektív, reverzibilis Janus-kináz (JAK) gátló. A JAK-ok intracelluláris enzimek, amelyek a citokinek és a növekedési faktorok jelátvitelében vesznek részt, és sokféle sejtfolyamatot befolyásolnak, többek között a gyulladásos választ, a hematopoesist és az immunológiai folyamatokat is. A JAK enzimcsaládnak négy tagja van: JAK1, JAK2, JAK3 és TYK2, amelyek párban működnek, foszforilálják és aktiválják a STAT fehérjéket (Signal Transducers and Activators of Transcription - a transzkripció szignáltranszdukciójáért és aktiválásáért felelős fehérjéket). Ez a foszforiláció modulálja a génexpressziót és a sejtműködést. A JAK1 a gyulladásos citokinek jelátvitelében, a JAK2 a vörösvértestek érésében, míg a JAK3 által közvetített jelátvitel az immunológiai folyamatokban és a lymphociták működésében játszik szerepet.
Humán sejt-assay vizsgálatokban az upadacitinib elsősorban a JAK1 vagy JAK1/3 jelátvitelt gátolja, funkcionális szelektivitással a JAK2 párokon keresztüli jelátvitelt végző citokinreceptorokkal szemben. Az atópiás dermatitist pro-inflammatorikus citokinek (beleértve a következőket: IL-4, IL-13, IL-22, TSLP, IL-31 és IFN-?) vezérlik, amelyek jelátvitele a JAK1 útvonalon keresztül történik. A JAK1 upadacitinibbel történő gátlása számos mediátor jeltovábbítását csökkenti, amelyek az atópiás dermatitis olyan klinikai jeleit és tüneteit okozzák, mint például az eczemás bőrelváltozások és a viszketés (pruritus). A proinflammatorikus citokinek (elsősorban az IL-6, IL-7, IL-15 és IFN-?) jelátvitele a JAK1 útvonalon keresztül történik, és szerepet játszanak a gyulladásos bélbetegségek patológiájában. A JAK1 upadacitinibbel történő gátlása modulálja a JAK-dependens citokinek jelátvitelét, amelyek a gyulladás és a gyulladásos bélbetegségek tünetei mögött állnak.
Farmakodinámiás hatások
Az IL-6 által indukált STAT3 és IL-7 által indukált STAT5 foszforiláció gátlása
Az upadacitinib azonnali hatóanyag-leadású gyógyszerformája dózis- és koncentrációfüggő módon gátolta az IL-6 (JAK1/JAK2) által indukált STAT3 és IL-7 (JAK1/JAK3) által indukált STAT5 foszforilációt egészséges önkéntesek teljes vérében. A maximális gátló hatást a beadás után 1 órával figyelték meg, majd az adagolási intervallum végére visszatért a kiindulási szint közelébe.
Lymphocyták
Rheumatoid arthritises betegeknél az upadacitinib-kezeléshez az átlagos ALC kis mértékű, átmeneti, a kezelés kezdetétől a 36. hétig tartó emelkedése társult, amely a tovább folytatott kezelés alatt fokozatosan visszatért a kiindulási szintre vagy annak közelébe.
hsCRP
Rheumatoid arthritises betegeknél az upadacitinib-kezelés hatására a hsCRP (magas szenzitivitású Creaktív protein) átlagos szintje a kiindulási értékhez viszonyítva már a kezelés 1. hetében csökkent, és a további kezelés során végig fennmaradt.
Vakcina vizsgálatok
Az upadacitinib humorális válaszra gyakorolt hatását adjuvált, rekombináns glikoprotein E herpes zoster vakcina beadását követően, 93, rheumatoid arthritisben szenvedő, tartósan 15 mg upadacitinibbel kezelt betegnél értékelték. A betegek 98%-a egyidejű metotrexát-kezelést is kapott. A betegek 49%-át a vizsgálat kezdetekor per os kortikoszteroiddal kezelték. Az elsődleges végpont a kielégítő humorális választ mutató betegek aránya volt, ami a definíció szerint ? 4-szeres antiglikoprotein E titerszint-növekedés a kiinduláshoz képest a 16. héten (4 héttel a 2. oltást követően). A 15 mg upadacitinibbel kezelt betegek vakcinációja kielégítő humorális választ igazolt 79/90 (88% [95%-os CI: 81,0; 94,5]) betegnél a 16. héten.
Az upadacitinib humorális válaszra gyakorolt hatását, inaktivált pneumococcus poliszacharid konjugált vakcina (13-valens, adszorbeált) beadását követően, 111, rheumatoid arthritisben szenvedő, tartósan 15 mg (n = 87) vagy 30 mg (n = 24) upadacitinibbel kezelt betegnél értékelték. A betegek 97%-a (n = 108) egyidejű metotrexát-kezelést is kapott. Az elsődleges végpont a kielégítő humorális választ mutató betegek aránya volt, ami a definíció szerint ? 2-szeres antitestkoncentráció-növekedés a kiinduláshoz képest a 4. héten, a 12-ből legalább 6 pneumococcus antigénre (1, 3, 4, 5, 6B, 7F, 9V, 14, 18C, 19A, 19F, és 23F). A 4. heti eredmények kielégítő humorális választ igazoltak a 15 és 30 mg upadacitinibbel kezelt betegek 67,5%-ánál (95% CI: 57,4; 77,5), illetve 56,5%-ánál (95% CI: 36,3; 76,8).
Klinikai hatásosság és biztonságosság
Rheumatoid arthritis
A napi egyszeri 15 mg upadacitinib hatásosságát és biztonságosságát öt III. fázisú, randomizált, kettős vak, multicentrikus klinikai vizsgálatban közepesen súlyos vagy súlyos rheumatoid arthritisben szenvedő betegeknél értékelték, akiket az ACR/EULAR 2010 besorolási kritériumok alapján diagnosztizáltak (lásd 4. táblázat). A vizsgálatokban 18 év feletti betegek vehettek részt. A beválasztáskor feltétel volt legalább 6 nyomásérzékeny ízület és 6 duzzadt ízület jelenléte, valamint a hsCRP emelkedett szintjével bizonyított szisztémás gyulladás. Négy vizsgálathoz hosszú távú, akár 5 évig tartó kiterjesztés, egy vizsgálathoz (SELECT-COMPARE) pedig akár 10 évig tartó kiterjesztés kapcsolódott.
Ezen klinikai vizsgálatok mindegyikében az elsődleges elemzésbe beletartozott az összes randomizált alany, aki legalább 1 dózist kapott az upadacitinibből vagy a placebóból, és non-reszponder adathiány pótlást (NRI: non-responder imputation) alkalmaztak a kategorikus végpontokhoz.
A III. fázisú vizsgálatokban a napi egyszer 15 mg upadacitinib hatásossága általánosságban hasonló volt a napi egyszer 30 mg upadacitinib esetében megfigyelthez.
4. táblázat A klinikai vizsgálatok összefoglalása
Vizsgálat neve
Populáció (n)
Kezelési karok

Fő kimeneteli mutatók
SELECT-EARLY
MTX-naiva
(947)
• Upadacitinib 15 mg
• Upadacitinib
30 mg
• MTX
Monoterápia
?
?
?
?
?
Elsődleges végpont: klinikai remisszió (DAS28-CRP) a 24. héten
Alacsony betegségaktivitás
(DAS28-CRP)
ACR50
Radiológiai progresszió (mTSS)
Fizikális funkció (HAQ-DI)



?
SF-36 pontszám
SELECT-
MONOTHERAPY
MTX-IRb
(648)
• Upadacitinib 15 mg
• Upadacitinib
30 mg
• MTX
Monoterápia
?
?
?
?
?
Elsődleges végpont: alacsony betegségaktivitás (DAS28-CRP) a
14. héten
Klinikai remisszió (DAS28-CRP)
ACR20
Fizikális funkció (HAQ-DI)
SF-36 pontszám



?
Reggeli ízületi merevség

Vizsgálat neve
Populáció (n)
Kezelési karok
Fő kimeneteli mutatók
SELECT-NEXT
csDMARD-IRc
(661)
• Upadacitinib 15 mg
• Upadacitinib
30 mg ? Placebo
csDMARD
bázisterápia
• Elsődleges végpont: alacsony betegségaktivitás (DAS28-CRP) a
12. héten
• Klinikai remisszió (DAS28-CRP)
• ACR20
• Fizikális funkció (HAQ-DI)
• SF-36 pontszám
• Alacsony be