Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SLINDA 4MG FILMTABLETTA 3X28 BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Exeltis Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Korláto
Hatástani csoport:
G03AC Progesztogének
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23612/02
Hatóanyagok:
DrospirenonumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Hogyan kell a Slinda 4 mg filmtablettát szedni?

Napi egy tablettát kell bevenni 28 egymást követő napon, naponta egy fehér, aktív tablettát az első 24 napon, és naponta egy zöld, inaktív tablettát a következő 4 napon. A tablettákat minden nap körülbelül azonos időpontban kell bevenni, hogy a két tabletta között eltelt idő mindig 24 óra legyen. A tablettákat a buborékcsomagoláson feltüntetett sorrendben kell bevenni. A hét 7 napjával jelzett matricák mellékelve vannak. A nőnek azt a matricát kell választania, amely azzal a nappal kezdődik, amelyiken elkezdi szedni a tablettákat, és a választott matricát a buborékcsomagolásra kell ragasztania.

A kezelés első tablettáját a menstruációs vérzés első napján kell bevenni. A tablettaszedés ezután folyamatos. A következő csomagot közvetlenül az előző csomag befejezése után kell megkezdeni, a tabletták napi szedésében nincs szünet.

Hogyan kell a Slinda 4 mg filmtabletta szedését megkezdeni

Ha a nő korábban (az előző hónapban) nem alkalmazott hormonális fogamzásgátlást

A tabletta szedését a nő normális ciklusának első napján (a menstruációs vérzés első napja) kell elkezdeni. Ha így cselekszik, kiegészítő fogamzásgátlás alkalmazására nincs szükség.

Az első trimeszterben történt abortuszt követően

Az első trimeszterben történt abortuszt követően azonnal javasolt elkezdeni a Slinda 4 mg filmtabletta alkalmazását. Ebben az esetben nincs szükség kiegészítő fogamzásgátló módszerre.

Szülést vagy a második trimeszterben történt abortuszt követően

Ajánlott a Slinda 4 mg filmtablettával történő fogamzásgátló-kezelést a szülést vagy a második trimeszterben történt abortuszt követő 21-28. nap között megkezdeni. Ha a Slinda 4 mg filmtablettával történő fogamzásgátló-kezelést később, de a menstruáció visszatérése előtt kezdik meg, a terhességet ki kell zárni, és az első héten kiegészítő fogamzásgátló módszert kell használni.

A szoptatós anyákra vonatkozóan lásd a 4.6. pontot.

Kombinált hormonális fogamzásgátlásról (kombinált orális fogamzásgátlóról (COC-ről), hüvelygyűrűről vagy transzdermális tapaszról) történő átállás

A nőnek a Slinda 4 mg filmtabletta szedését lehetőleg az előző COC utolsó aktív tablettájának (utolsó hatóanyagot tartalmazó tablettájának) bevételét követő napon, vagy a hüvelygyűrű vagy a transzdermális tapasz eltávolításának napján kell elkezdenie. Ilyen esetekben kiegészítő fogamzásgátlás alkalmazása nem szükséges.

Megkezdheti a nő a Slinda 4 mg filmtabletta szedését legkésőbb a korábbi kombinált hormonális fogamzásgátlója szokásos tabletta-, gyűrű- vagy tapaszmentes, illetve placebotablettás időszakát követő napján is, azonban a tabletta szedésének első 7 napján kiegészítő mechanikus fogamzásgátló módszer alkalmazása ajánlott.

Egy csak progesztogént tartalmazó módszerről [csak progesztogént tartalmazó tablettáról (POP-ről), injekcióról, implantátumról vagy egy progesztogént felszabadító intrauterin rendszerről (IUS-ről)] történő átállás

A nő bármelyik nap válthat a másik POP-ről, de a Slinda 4 mg filmtablettával végzett kezelést a következő napon - az előző POP megszakítása után 24 órán belül - meg kell kezdeni. A nő úgy válthat implantátumról vagy IUS-ről, hogy azok eltávolítása napján megkezdi a Slinda 4 mg filmtabletta szedését. A nő válthat továbbá injekciózható fogamzásgátló szer használatáról is, de a Slinda 4 mg filmtabletta szedését azon a napon kell megkezdenie, amelyen a következő injekciót kellene kapnia. Ilyen esetekben kiegészítő fogamzásgátló módszer alkalmazása nem szükséges.

Teendők kihagyott tabletták esetén

A tablettákat 24 óránként kell bevenni. Ha a nő kevesebb mint 24 órát késik egy tabletta bevételével, a fogamzásgátló hatás nem csökken. A nőnek azonnal be kell vennie a tablettát, mihelyt eszébe jut, és ezután a szokásos időpontban kell folytatnia a többi tabletta szedését.

Ha a felhasználó több mint 24 órát késik bármelyik fehér aktív tabletta bevételével, a fogamzásgátló hatás csökkenhet, és mechanikus fogamzásgátlási módszer, azaz például óvszer alkalmazása megfontolandó a következő 7 napban. A kihagyott tablettát azonnal be kell venni, amint a felhasználó eszébe jut, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy egyszerre két tablettát kell bevennie. A nőnek ezután folytatnia kell a tabletták szedését a szokásos időpontban.

Ha a tabletták a Slinda 4 mg filmtabletta szedésének megkezdése után az első héten maradtak ki és a tabletta kihagyása előtti héten közösülés történt, akkor a teherbe esés lehetőségét figyelembe kell venni.

Ha a tablettákat a tablettaszedés harmadik hetében hagyják ki, a közelgő 4 napos hormonmentes időszak miatt nagy annak a valószínűsége, hogy csökken a fogamzásgátló hatás megbízhatósága.
Mindazonáltal a szedési rend módosításával a fogamzásgátló hatás csökkenése még mindig megelőzhető. A felhasználónak azonnal be kell vennie az utolsó kihagyott tablettát, mihelyt eszébe jut, még akkor is, ha ez azt jelenti, hogy egyszerre két tablettát kell bevennie. Ezután a szokásos időpontban kell folytatnia az aktív tabletták szedését. A felhasználónak azt kell javasolni, hogy ne szedje be a placebotablettákat, hanem azonnal térjen át a következő buborékcsomagolás aktív tablettáira.

A kihagyott (zöld) placebo tabletták figyelmen kívül hagyhatók. Ezeket azonban ki kell dobni, nehogy véletlenül meghosszabbodjon az aktív tabletták bevétele közötti intervallum.

Tanács emésztőrendszeri zavarok esetén
Súlyos emésztőrendszeri zavarok (például hányás vagy hasmenés) esetén a felszívódás esetleg nem teljes, ezért kiegészítő fogamzásgátlást kell alkalmazni.

Ha a hányás vagy hasmenés a tabletta bevétele után 3-4 órán belül jelentkezik, a lehető leghamarabb egy új (pótlólagos) tablettát kell bevenni. Ha lehetséges, az új tablettát a tablettaszedés szokásos időpontjához viszonyítva 24 órán belül kell bevenni. Arra az esetre, ha több mint 24 óra telt el, a kihagyott tablettákra vonatkozó, a 4.2 pont "Teendők kihagyott tabletták esetén" című részében megadottak alkalmazandók. Ha a nő nem akarja megváltoztatni a normális tablettaszedési menetrendjét, a pótlólagos tablettá(ka)t egy másik buborékcsomagolásból kell bevennie.

Gyermekek és serdülők

A Slinda 4 mg filmtabletta biztonságosságát és hatásosságát reproduktív korú nőknél igazolták. Valószínűsíthető, hogy a biztonságossága és hatásossága megegyezik a pubertáskor utáni, de 18 évesnél fiatalabb serdülőknél, valamint a 18 éves vagy annál idősebb felhasználóknál. Az első menstruáció jelentkezése előtt ennek a gyógyszernek az alkalmazása nem javallott.

Az alkalmazás módja

Szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A csak progesztogént tartalmazó fogamzásgátló szerek (POC-k), mint például a Slinda 4 mg filmtabletta, nem használhatók, ha az alábbiakban felsorolt állapotok bármelyike fennáll. Ha a felsorolt állapotok közül bármelyik először fordul elő a Slinda 4 mg filmtabletta alkalmazása során, a gyógyszer szedését azonnal le kell állítani.

* Aktuálisan fennálló vénás thromboemboliás kórkép.
* Meglévő vagy az anamnézisben szereplő súlyos májbetegség, mindaddig, amíg a májfunkciós értékek nem normalizálódnak.
* Súlyos veseelégtelenség, vagy akut veseelégtelenség.
* Ismert vagy gyanított, szexuálszteroidokra érzékeny malignitások.
* Diagnosztizálatlan hüvelyi vérzés.
* A készítmény hatóanyagával vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Ha az alábbiakban felsorolt állapotok/kockázati tényezők bármelyike jelen van, a Slinda 4 mg filmtabletta alkalmazásának előnyeit és lehetséges kockázatait minden egyes nő esetében külön mérlegelni kell, és a nővel meg kell beszélni, mielőtt úgy dönt, hogy szedni kezdi a Slinda 4 mg filmtablettát. A tünetek bármelyikének súlyosbodása, kiújulása vagy első megjelenése esetén a nőnek fel kell keresnie kezelőorvosát. A továbbiakban az orvosnak kell eldöntenie, hogy a Slinda 4 mg filmtabletta alkalmazását abba kell-e hagyni.

Hyperkalaemia
A drospirenon egy káliummegtakarító tulajdonságokkal bíró aldoszteron-antagonista. A legtöbb esetben nem várható a káliumszint növekedése. A kezelés első hónapjában azonban ajánlott a szérumkáliumszint ellenőrzése veseelégtelenségben szenvedő betegeknél, továbbá ha a kezelés előtti káliumszint a normáltartomány felső határán volt, valamint káliummegtakarító gyógyszerek egyidejű alkalmazása során is. (lásd 4.5 pont).

Keringési rendellenességek
Epidemiológiai vizsgálatok alapján kevés bizonyíték áll rendelkezésre arra vonatkozóan, hogy kapcsolat van a csak progesztogént tartalmazó készítmények és a szívinfarktus vagy agyi thromboembolia fokozott kockázata között. A cardiovascularis és agyi események kockázata inkább a magasabb életkorhoz, a magas vérnyomáshoz és a dohányzáshoz kapcsolódik. Magasvérnyomás-betegségben szenvedő nők esetében az agyi érkatasztrófa (stroke) kockázatát enyhén növelhetik a csak progesztogént tartalmazó készítmények.

Bár statisztikailag nem szignifikáns, néhány vizsgálat azt mutatja, hogy a csak progesztogént tartalmazó készítmények használata enyhén növelheti a vénás thromboembolia (mélyvénás thrombosis, tüdőembólia) kockázatát. A vénás thromboembolia (VTE) általánosan elismert kockázati tényezői közé tartoznak: pozitív személyes vagy családi kórtörténet (VTE egy testvérnél vagy szülőnél, viszonylag fiatal életkorban), életkor, elhízás, hosszú ideig tartó immobilizáció, nagyobb műtét vagy jelentős trauma.

A kezelést azonnal le kell állítani, ha artériás vagy vénás thromboticus esemény tünetei lépnek fel, vagy ennek gyanúja merül fel. Meg kell fontolni a Slinda 4 mg filmtablettával történő kezelés megszakítását műtét vagy betegség miatti hosszan tartó immobilizáció esetében.

Csontmetabolizmus
A Slinda 4 mg filmtablettával történő kezelés a szérumösztradiol-szintnek a korai follicularis fázis szintjének megfelelő szintre történő csökkenését eredményezi. Egyelőre nem ismeretes, hogy az ösztradiol-szérumszint csökkenésének van-e a csontok ásványianyag-sűrűségére gyakorolt bármilyen, klinikailag jelentős hatása. A csontok ásványianyag-sűrűségének csökkenése serdülőkorban és fiatal felnőttkorban - a csontnövekedés kritikus periódusában - különösen okot ad az aggodalomra. Nem ismert, hogy a csont ásványianyag-sűrűségének csökkenése ebben a populációban csökkenti-e a csúcscsonttömeget, és növeli-e a törés kockázatát a későbbi életkorban.

Emlőrák
54 epidemiológiai vizsgálat metaanalízise azt mutatta, hogy enyhén megnőtt annak a relatív kockázata (RR = 1,24), hogy emlőrákot diagnosztizálnak azoknál a nőknél, akik orális fogamzásgátló szert, főleg ösztrogén-progesztogén készítményeket szednek. Ez a megnőtt kockázat a kombinált orális fogamzásgátló szer (COC) szedésének abbahagyása után 10 év alatt fokozatosan eltűnik. Mivel az emlőrák a 40 év alatti nőknél ritka, az emlőrák-diagnózisok számának többlete a jelenleg, illetve nemrég COC-t használók között alacsony a betegség általános kockázatához viszonyítva. Ezek a vizsgálatok nem bizonyítottak ok-okozati összefüggést. A megnőtt kockázat a COC-t szedőknél az emlőrák korábbi diagnosztizálásának, a COC biológiai hatásának, vagy a kettő kombinációjának eredménye is lehet. Az orális fogamzásgátlót alkalmazóknál diagnosztizált emlőrákok klinikailag kevésbé előrehaladottak, mint az azoknál diagnosztizált rákok, akik soha nem szedtek COC-t.

Annak a kockázata, hogy emlőrákot diagnosztizálnak a csak progesztogént tartalmazó készítményeket használóknál, feltehetőleg hasonló nagyságrendű, mint ami a kombinált orális fogamzásgátlók (COC-k) alkalmazásával jár. A csak progesztogént tartalmazó készítmények esetében a bizonyíték azonban a felhasználók sokkal kisebb populációján alapul és így kevésbé meggyőző, mint a COC-k esetében.

Egyéb tumorok
Ritka esetekben jóindulatú májdaganatokat, még ritkább esetekben rosszindulatú májdaganatokat írtak le kombinált hormonális fogamzásgátlót szedőknél. Egyes elszigetelt esetekben ezek a daganatok életveszélyes hasűri vérzéshez vezettek. A májdaganat lehetőségét figyelembe kell venni a differenciáldiagnózis során, ha a has felső részén jelentkező súlyos fájdalom, májnagyobbodás, vagy hasűri vérzés jelei lépnek fel.

Méhen kívüli terhesség
A hagyományos, csak progesztogént tartalmazó tabletták méhen kívüli terhesség elleni védelme nem olyan jó, mint a kombinált orális fogamzásgátlóké, ami a csak progesztogént tartalmazó tabletták alkalmazása mellett gyakran előforduló ovulációnak tudható be. Annak ellenére, hogy a Slinda 4 mg filmtabletta következetesen gátolja az ovulációt, ha a nőnek amenorrhoeája vagy hasi fájdalma van, akkor a differenciáldiagnózis során méhen kívüli terhességre is gondolni kell.

Májfunkció
Ha sárgaság alakul ki, abba kell hagyni a Slinda 4 mg filmtabletta szedését. A szteroidhormonok metabolizmusa csökkent lehet károsodott májfunkciójú betegek esetében. A májfunkciók akut vagy krónikus rendellenességei szükségessé tehetik a Slinda 4 mg filmtabletta szedésének leállítását, amíg a májfunkciós értékek normalizálódnak, valamint a Slinda 4 mg filmtablettát, mint okot ki nem zárták.

Cukorbetegség
Bár a progesztogének hatással lehetnek a perifériás inzulinrezisztenciára és a glükóztoleranciára, nincs bizonyíték arra, hogy a csak progesztogént tartalmazó tabletta, mint pl. a Slinda 4 mg filmtabletta alkalmazása esetén a diabeteses betegek terápiás rendjén változtatni kellett volna. Ugyanakkor a diabeteses betegeket a szedés első hónapjai alatt gondosan figyelemmel kell követni. Különös figyelmet kell szentelni azoknak a cukorbetegeknek, akinek az erei érintettek.

Egyéb állapotok
Ha a Slinda 4 mg filmtabletta alkalmazása alatt tartósan magas vérnyomás alakul ki, vagy a jelentősen megemelkedett vérnyomás nem reagál megfelelően az alkalmazott vérnyomáscsökkentő kezelésre, mérlegelni kell a Slinda 4 mg filmtabletta szedésének abbahagyását.

Ugyanúgy, mint bármilyen más hormonális fogamzásgátló esetében, esetenként chloasma jelentkezhet, különösen azoknál a nőknél, akiknek az anamnézisében chloasma gravidarium szerepel. Chloasma kialakulására hajlamos nők a Slinda 4 mg filmtabletta szedése alatt óvakodjanak a napsugárzástól vagy ultraibolya sugárzástól.

A depresszív hangulat és a depresszió a hormonális fogamzásgátló alkalmazásának közismert, nemkívánatos hatásai (lásd 4.8 pont). A depresszió súlyos is lehet, és a szuicid viselkedés és az öngyilkosság szempontjából jól ismert kockázati tényezőt jelent. A nőknek tanácsolni kell, hogy hangulatváltozások és depresszív tünetek röviddel a kezelés megkezdését követő jelentkezése esetén vegyék fel a kapcsolatot kezelőorvosukkal.

A következő betegségekről számoltak be mind terhesség, mind szexuálszteroidok alkalmazása során, azonban a progesztogén használatával való összefüggést nem állapították meg: sárgaság és/vagy cholestasissal összefüggő pruritus, epekőképződés, porphyria, szisztémás lupus erythematosus, haemolyticus uraemiás szindróma, Sydenham-chorea, herpes gestationis, otosclerosishoz társult halláscsökkenés, (örökletes) angiooedema.

Mindegyik fehér, aktív tabletta 17,50 mg laktózt tartalmaz, valamint mindegyik zöld placebotabletta 52,70 mg laktózt (laktóz-monohidrát formájában) tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Orvosi vizsgálat/konzultáció
A Slinda 4 mg filmtabletta szedésének megkezdése előtt, valamint akkor is, ha egy megszakítás után visszatérnek a szedéséhez, a teljes kórtörténetet - beleértve a családi kórtörténetet is - fel kell venni, és a terhességet ki kell zárni. Meg kell mérni a vérnyomást, és az ellenjavallatok (lásd 4.3 pont) és a figyelmeztetések (lásd 4.4 pont) alapján fizikai vizsgálatot kell végezni. A nőnek emellett tanácsolni kell, hogy gondosan olvassa el a betegtájékoztatót, és kövesse az abban adott ajánlásokat. A további vizsgálatok gyakoriságát és természetét egyénenként kell meghatározni az elfogadott gyakorlati irányelvek alapján.

Figyelmeztetni kell a nőket, hogy a hormonális fogamzásgátlók nem védenek meg a HIV-fertőzéssel (AIDS-szel) és más, szexuális úton terjedő betegségekkel szemben.

Változások a menstruációs vérzési mintázatban
A menstruációs vérzés mintázatának megzavarása előfordulhat az ovulációt gátló hormonális fogamzásgátlók, mint például a Slinda 4 mg filmtabletta alkalmazása során (lásd 5.1 pont).

Ha a vérzés túl gyakori és szabálytalan, másik fogamzásgátló módszer alkalmazását kell mérlegelni. Ha a tünetek továbbra is fennállnak, a szervi okot ki kell zárni. A kezelés alatt jelentkező amenorrhoea kezelése attól függ, hogy a tablettát az utasításnak megfelelően szedték-e, és terhességi teszt elvégzését is magában foglalhatja.
Terhesség esetén a kezelést le kell állítani.

Csökkent hatásosság
A csak progesztogént tartalmazó készítmények hatásossága csökkenhet például kihagyott tabletták (lásd 4.2 pont), gastrointestinalis zavarok (lásd 4.2. pont), vagy más gyógyszerek egyidejű szedése esetében (lásd 4.5. pont).

Laboratóriumi vizsgálatok

A fogamzásgátló szteroidok befolyásolhatják bizonyos laboratóriumi vizsgálatok eredményeit, köztük a máj-, pajzsmirigy-, mellékvese- és vesefunkciós biokémiai paramétereket, a (szállító) fehérjék szérumszintjét, pl. a kortikoszteroid-kötő globulinét és a lipid/lipoprotein frakciókét, a szénhidrát-anyagcsere paramétereit és az alvadási és fibrinolitikus paramétereket.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A Slinda 4 mg filmtablettával nem végeztek vizsgálatokat a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatással kapcsolatban.
Az orális hormonális fogamzásgátló gyógyszereket alkalmazóknál nem figyeltek meg a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre gyakorolt hatást.


4.9 Túladagolás

Túladagolásból eredő, súlyos, káros hatásokról nem számoltak be. Az ilyen esetekben esetleg előforduló tünetek a hányinger, hányás és az enyhe hüvelyi vérzés. Antidotum nincs, a további kezelésnek tüneti jellegűnek kell lennie.

A drospirenon ugyanakkor egy spironolakton-analóg, amelynek anti-mineralokortikoid tulajdonságai vannak. Túladagolás esetén a szérum kálium- és nátriumszintjét, valamint a metabolikus acidózisra utaló jeleket figyelemmel kell kísérni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Egyéb gyógyszerek hatása a Slinda 4 mg filmtablettára

Interakciók léphetnek fel a Slinda 4 mg filmtabletta és olyan gyógyszerek között, amelyek mikroszomális enzimeket indukálnak. Ez a nemi hormonok emelkedett clearance-ét eredményezheti, valamint áttöréses vérzéshez és/vagy a fogamzásgátló hatás csökkenéséhez vezethet.

Kezelés
Az enzimindukció már néhány nappal a kezelés után megfigyelhető. Maximális enzimindukció általában néhány héten belül jön létre. A gyógyszeres kezelés abbahagyása után az enzimindukció körülbelül 4 hétig tarthat.

Rövid távú kezelés
Az enzimindukáló gyógyszerekkel kezelt nőknek ideiglenesen mechanikus vagy más fogamzásgátló módszert kell alkalmaznia a POP mellett. A mechanikus fogamzásgátló módszert az egyidejű gyógyszeres terápia során végig, valamint annak leállítása után még 28 napig használni kell.

Ha a gyógyszeres terápia még akkor is tart, amikor a POP-csomagban levő aktív tabletták elfogytak, a placebotablettákat el kell dobni, és a következő POP-csomagot azonnal meg kell kezdeni.

Hosszú távú kezelés
Az enzimindukáló gyógyszerrel hosszú távon kezelt nőknek egyéb megbízható, nem hormonális fogamzásgátló módszer ajánlott.

A következő kölcsönhatásokat írták le a szakirodalomban (főleg kombinált fogamzásgátló gyógyszerekkel, de esetenként csak progesztogént tartalmazó tablettákkal is).

A fogamzásgátló hormonok clearance-ét növelő hatóanyagok (enzimindukció miatt csökkent fogamzásgátló hatás) pl.:

Barbiturátok, bozentán, karbamazepin, fenitoin, pirimidon, rifampicin, HIV-gyógyszerek: ritonavir, nevirapin és efavirenz, továbbá esetleg felbamát, grizeofulvin, oxkarbazepin, topiramát és a közönsges orbáncfüvet (Hypericum perforatum-ot) tartalmazó gyógynövénykészítmények.

A fogamzásgátló hormonok clearance-ét különbözőképpen befolyásoló hatóanyagok

A hormonális fogamzásgátlókkal való együttes alkalmazáskor a HIV-proteáz-gátlók (pl. ritonavir, nelfinavir) és a nem nukleozid reverz transzkriptáz gátlók (pl. nevirapin, efavirenz) számos kombinációja, és/vagy a Hepatitisz C-vírus (HCV) elleni gyógyszerekkel alkalmazott kombinációk (pl. boceprevir, telaprevir) növelhetik vagy csökkenhetik a progesztogének plazmakoncentrációit. E változások nettó hatása néhány esetben klinikailag releváns lehet.

Ezért az együttesen adott HIV/HCV-gyógyszerek alkalmazási előírását el kell olvasni a lehetséges interakciók, valamint a vonatkozó javaslatok miatt. Bármilyen kétely esetén a proteázgátlóval vagy a nem nukleozid reverz transzkriptáz gátlóval történő kezelésben részesülő nőknek kiegészítő mechanikus fogamzásgátló módszert kell alkalmazniuk.

A fogamzásgátló hormonok clearance-ét csökkentő hatóanyagok (enzimgátlók)

Az enziminhibitorokkal való potenciális kölcsönhatások klinikai relevanciája eddig nem ismert.

Az erős vagy közepes erősségű CYP3A4-inhibitorok, azaz például az azol gombaellenes szerek (például flukonazol, itrakonazol, ketokonazol, vorikonazol), a verapamil, a makrolidok (például klaritromicin, eritromicin), a diltiazem együttes alkalmazása, valamint a grépfrútlé növelhetik a progesztogén plazmakoncentrációját.

Egy többdózisos vizsgálatban, amelyben az erős CYP3A4-inhibitor ketokonazolt naponta (10 napig) együtt adták két drospirenon-tartalmú hormonkészítménnyel (3 mg drospirenon + 1,5 mg ösztradiol, és 3 mg drospirenon + 0,02 mg etinilösztradiol) a drospirenon AUC(0-24 óra)-je a drospirenon/ösztradiol kombináció esetén 2,3-szeresére, a drospirenon/etinilösztradiol kombináció estében 2,7-szeresére emelkedett.

A Slinda 4 mg filmtabletta hatása más gyógyszerekre

A hormonális fogamzásgátlók befolyásolhatják bizonyos hatóanyagok metabolizmusát. Ennek megfelelően ezek plazma- és szöveti koncentrációja vagy növekedhet (például ciklosporin) vagy csökkenhet (például lamotrigin).

In vitro vizsgálatok és női önkénteseken végzett in vivo kölcsönhatás-vizsgálatok alapján, amelyekben omeprazolt, szimvasztatint és midazolámot használtak markeranyagként, a drospirenon és más hatóanyagok citokróm P450 által közvetített metabolizmusa közötti klinikailag releváns kölcsönhatás nem valószínű.

Farmakodinámiás kölcsönhatások

Publikált adatok nem mutattak szignifikáns hatást a szérumkáliumszintre, ha a drospirenont ACE-inhibitorokkal vagy NSAID-ekkel egyidejűleg alkalmazták veseelégtelenségben nem szenvedő betegeknél. A Slinda 4 mg filmtabletta egyidejű alkalmazását aldoszteron-antagonistákkal vagy káliummegtakarító diuretikumokkal nem vizsgálták. Ebben az esetben a szérumkáliumszintet ellenőrizni kell az első kezelési ciklusban (lásd 4.4 pont).


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A klinikai vizsgálatok során gyakran jelentett mellékhatás volt a vérzési rendellenesség (lásd 5.1. pontot).

A leggyakrabban jelentett mellékhatások a hosszú távú klinikai vizsgálatokban, a drospirenonnal több mint 9 cikluson át kezelt nőknél (2700 nő) az acne (3,8%), a méhvérzés (2,9%), a fejfájás (2,7%) és az emlőfájdalom (2,2%) voltak.

A mellékhatások táblázatba rendezett listája

A Slinda 4 mg filmtablettával végzett rövid és hosszú távú klinikai vizsgálatok során jelentett mellékhatásokat az alábbi táblázatban soroltuk fel.

Az összes mellékhatás szervrendszeri kategóriánként és gyakoriság szerint került felsorolásra; nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10),), nem gyakori (?1/1000 - <1/100) és ritka (?1/10 000 -<1/1000).

Szervrendszer (MedDRA - 17.1 verzió)
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Fertőző betegségek és parazitafertőzések

hüvelyi fertőzés

Jó-, rosszindulatú és nem meghatározott daganatok

leiomyoma uteri

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek

anaemia

Immunrendszeri betegségek és tünetek

túlérzékenység

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

étvágy-rendellenességek,
hyperkalaemia

Pszichiátriai kórképek
libidó-rendellenesség,
hangulatzavarok
szorongásos tünetek,
depresszió,
depressziós hangulat

Idegrendszeri betegségek és tünetek
fejfájás
szédülés

Szembetegségek és szemészeti tünetek


kontaktlencse-intolerancia
Érbetegségek és tünetek

hőhullám,
magas vérnyomás

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
hányinger,
hasi fájdalom
hányás,
hasmenés,
székrekedés

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
acne
alopecia,
hyperhidrosis,
kiütés,
seborrhoea,
pruritus,
dermatitis

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek


polyuria
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
kellemetlen érzés az emlőben,
méhvérzés,
hüvelyi vérzés,
fájdalmas menstruáció,
rendszertelen menstruáció
amenorrhoea,
menstruációs rendellenességek,
medencei fájdalom,
petefészekciszta,
vulvovaginalis szárazság,
hüvelyi váladékozás
emlőciszta,
cervicalis dysplasia,
galactorrohoea,
vulvovaginalis pruritus
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

fáradtság,
perifériális oedema

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
testtömeg-növekedés
transzaminázok szintjének növekedése,
a vér bilirubinszintjének növekedése,
a vér kreatin-kináz szintjének növekedése,
gamma-glutamil-transzferáz szintjének növekedése,
a trigliceridek szintjének növekedése a vérben
testtömegcsökkenés

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: hormonális fogamzásgátlók szisztémás alkalmazásra, progesztogének

ATC kód: G03AC10

Hatásmechanizmus

A Slinda 4 mg filmtabletta egy csak progesztogént tartalmazó tabletta, amely a spironolakton-származék drospirenon progesztogént tartalmazza.

Terápiás dózisban a drospirenonnak antiandrogén és enyhe antimineralokortikoid tulajdonságai is vannak. Nincs ösztrogén, glükokortikoid és antiglükokortikoid aktivitása. Ez a drospirenonnak olyan farmakológiai profilt biztosít, amely nagyon hasonlít a természetes progeszteronhormonéra.

Klinikai vizsgálatok alapján vannak arra utaló jelek, hogy a 3 mg drospirenont és 0,02 mg etinilösztradiolt tartalmazó kombinált hormonális fogamzásgátló szerek esetében az enyhe anti-mineralokortikoid tulajdonságok enyhe anti-mineralokortikoid hatásokat eredményeznek.

Farmakodinámiás hatások

A Slinda 4 mg filmtabletta fogamzásgátló hatását elsődlegesen az ovuláció gátlásával éri el. A drospirenon erős antigonadotróp aktivitást mutat, amely gátolja a tüszőstimulációt és az ovulációt, a luteinizáló hormon (LH) szuppressziója által. A drospirenon emellett hatással van a méhnyakra, fokozza a méhnyaknyák viszkozitását. A drospirenonnak emellett progesztációs hatása is van az endometriumra, amely elvékonyodik.

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A Slinda 4 mg filmtabletta (naponta 4 mg nem mikronizált drospirenon, 24 napig alkalmazva) ovulációgátló potenciálját - amit a petefészek-aktivitás tükröz [tüszőnövekedés, az endogén ösztradiol és a progeszteron szérumkoncentrációja (Hoogland-érték)] - 0,075 mg dezogesztrelhez (naponta történő alkalmazás 28 napig, két kezelési ciklus során) viszonyítva határozták meg egy randomizált, nyílt, II. fázisú vizsgálatban, 60 egészséges fiatal nőnél. Az első ciklusban ovuláció nem volt megfigyelhető egyik kezelés során sem, míg a második ciklusban egy ovulációt figyeltek meg a Slinda 4 mg filmtabletta esetében, és egyet a 0,075 mg dezogesztrel csoportban.

Egy 130 nővel végzett II. fázisú vizsgálatban a Slinda 4 mg filmtabletta fenntartotta az ovuláció gátlását annak ellenére, hogy volt négy rögzített, tervezett, 24 órával késleltetett gyógyszerbevétel a 3., 6., 11. és 22. napon.

Két multicentrumos III. fázisú európai klinikai vizsgálatban, - egy egykarú vizsgálat, és egy kontrollos vizsgálat szemben a 0,075 mg dezogesztrellel - 1596 nőt kezeltek 9-13 egymást követő ciklusban a Slinda 4 mg filmtablettával, és 341-et dezogesztrellel 9 hónapig. Ennek a két vizsgálatnak az egyesített elemzésében a következő Pearl Indexeket számították ki:

Pearl Index (18-45 éves életkor), a felhasználó hibája + a módszer hibája: 0,73 (95%-os konfidencia-intervallum felső határa: 1,43)
Pearl Index (18-35 éves életkor), a felhasználó hibája + a módszer hibája: 0,93 (95%-os konfidencia-intervallum felső határa: 1,84)

39 amerikai vizsgálóhelyen, egy egykarú, multicentrumos III. fázisú klinikai vizsgálatban a hatásossági populáció 953, legfeljebb 35 éves nő volt 5547 kiértékelhető ciklussal. Ezekben a ciklusokban 17 (1,8%) terhességet jelentettek (tekintet nélkül a vizsgálati helyszínen a vizeletből és szérumból végzett terhességi tesztekkel történő megerősítéstől), amely a következő Pearl Indexet adta: 4,0 (95%-os CI: 2,3-6,4).

Vérzési mintázat

A Slinda 4 mg filmtabletta használata során a vérzési mintázatot egy kilenc hónapos összehasonlító, kettős vak vizsgálatban, 0,075 mg dezogesztrellel szemben határozták meg folyamatos használat mellett.

A megvonásos vérzés előfordulása (a definíció szerint az a vérzés, amely a Slinda 4 mg filmtabletta 4 hormonmentes napja alatt kezdődik, és maximum 8 egymást követő napig tart) a legmagasabb - kevesebb mint 40%-ban fordult elő - az első ciklusokban volt, és idővel csökkent. Kilenc hónapos használat után a felhasználók kevesebb mint 20%-ánál jegyeztek fel megvonásos vérzést.

A vérzéses/pecsételő napok átlagos száma a 2-4. ciklusban, a Slinda 4 mg filmtabletta csoportjában 13,1 ? 13,0 volt, szemben a dezogesztrel-csoport 16,9 ? 16,9 értékével. A vérzéses/pecsételő napok átlagos száma a 7-9. ciklusban 9,7 ± 10,4 volt a Slinda 4 mg filmtabletta csoportjában, illetve 10,8 ± 13,3 volt a dezogesztrel csoportjában.

Ugyanebben a vizsgálatban a bármilyen vérzés/pecsételés nélküli (amenorrhoeás) alanyok aránya a 2-4. ciklusban 20,1% volt a Slinda 4 mg filmtabletta esetében, és 13,5% a dezogesztrel esetében. Az amenorrhoeás alanyok száma a 7-9. ciklusban 26,7%-ra nőtt a Slinda 4 mg filmtabletta esetében, és 32,1%-ra a dezogesztrel-csoport esetében.

Az elhúzódó vérzést mutató alanyok száma (több mint 10 egymást követő nap) a Slinda 4 mg filmtabletta esetében 18,1%, a dezogesztrel esetében 26,1% volt a 1-4. ciklusban, és 9,1% (Slinda), illetve 16,7% (dezogesztrel) volt a 7-9. ciklusban

A vizsgálatból a vérzéshez kapcsolódó mellékhatások miatt visszalépett alanyok száma 3,3% volt a Slinda 4 mg filmtabletta csoportjában, és 6,6% a dezogesztrel-csoportban.

Gyermekek és serdülők

Végeztek egy III. fázisú vizsgálatot Európában, hogy értékeljék a Slinda 4 mg filmtabletta tolerabilitását, biztonságosságát és elfogadhatóságát. 103 serdülőt vontak be egy 6 ciklusos alapszakaszba, majd 7 további ciklust felölelő kiterjesztett fázisba, így összesen 13 ciklusba. A Slinda 4 mg filmtablettát az alanyok jól tolerálták és elfogadták.

A Slinda 4 mg filmtablettával meghatározták a vérzési mintázatot, és az adatok általában összhangban voltak a felnőttek esetében a III. fázisú vizsgálatban kapott adatokkal. A Slinda 4 mg filmtabletta kapcsolatba hozható az idővel vérzést vagy pecsételést tapasztaló alanyok százalékos arányának csökkenésével.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

Az orálisan bevett drospirenon gyorsan, és közel teljes mértékben felszívódik. A Slinda 4 mg filmtabletta hatóanyaga a maximális, körülbelül 28 ng/ml-es plazmakoncentrációját, egyetlen tabletta bevétele után, körülbelül 3-4 óra elteltével érte el. Étel egyidejű fogyasztása nincs hatással a drospirenon felszívódásának mértékére.

A Slinda 4 mg filmtabletta farmakokinetikáját egyetlen, valamint ismételt dózis után vizsgálták, összehasonlítva a piacon levő, 3 mg mikronizált drospirenont etinilösztradiollal kombinálva tartalmazó készítménnyel. Több dózis beadása után a Slinda 4 mg filmtabletta relatív biológiai hasznosulása 76,51% volt az AUCt,ss-re. A Rac(AUC)-vel kifejezett felhalmozódási arány 1,9256 volt, míg a kombinált készítménynél 2,7684 volt. Ezek a megfigyelések azt jelzik, hogy egy 28 napos ciklusban a drospirenonnal való teljes expozíció kisebb a Slinda 4 mg filmtabletta esetében, mint a kereskedelmi forgalomban levő kombinált termék esetében.

Eloszlás

A drospirenon 95-97%-ban kötődik a szérumalbuminhoz, és nem kötődik a nemi hormont kötő globulinhoz (SHBG-hez) vagy a kortikoszteroidot kötő globulinhoz (CBG-hez). A drospirenon közepes látszólagos megoszlási térfogata körülbelül 4 l/kg.

Biotranszformáció

A drospirenon nagymértékben metabolizálódik orális alkalmazást követően. A két fő, farmakológiailag inaktív metabolitja a plazmában a drospirenon sav formája, amely a laktongyűrű felnyílásával keletkezik, és a 4,5-dihidro-drospirenon-3-szulfát; mindkettő a P450-rendszer részvétele nélkül keletkezik. A drospirenon a CYP3A4 által katalizált oxidatív metabolizmusnak is alanya.
A drospirenon in vitro képes gyengén vagy közepesen gátolni a következő citokróm P450-enzimeket: CYP1A1, CYP2C9, CYP2C19 és CYP3A4.

Elimináció

Orális alkalmazást követően a plazma drospirenon-szintje 32 órás terminális felezési idővel csökken.

A drospirenon metabolikus kiürülési sebessége a szérumban 1,5 ? 0,2 ml/perc/kg. A drospirenon csak nyomnyi mennyiségben választódik ki változatlan formában. A drospirenon metabolitjai a széklettel és a vizelettel ürülnek, a kiürülési arány 1,2:1,4.

Linearitás/nem-linearitás

Az orális drospirenon farmakokinetikája dózisarányos, 1-10 mg-os egyszeri dózis beadása után.

Egyensúlyi állapotok

Egy kezelési ciklusban a drospirenon a szérumban, a körülbelül 40 ng/ml-es maximális egyensúlyi koncentrációját körülbelül a kezelés 7. napja után éri el. A plazma drospirenon-szintjei körülbelül 2-es faktorral akkumulálódnak, a terminális felezési idő és az adagolási intervallum aránya következtében.

Különleges betegcsoportok

Vesekárosodás
Nem folytattak vizsgálatokat, hogy értékeljék a vesekárosodás hatását a Slinda 4 mg filmtabletta farmakokinetikájára. Drospirenont tartalmazó COC-vel kezelt nők esetében azonban, akik enyhe vesekárosodásban szenvedtek (kreatinin clearence (CLcr): 50-80 ml/perc), az egyensúlyi állapotbeli szérum-drospirenonszintek hasonlóak voltak a normális vesefunkciójú nők értékeihez. A drospirenon szérumszintjei átlagosan 37%-kal voltak magasabbak közepes vesekárosodásban (CLcr: 30-50 ml/perc) szenvedő nőknél, mint a normális vesefunkciójú nők esetében. A drospirenon-kezelést az enyhe és közepes vesekárosodásban szenvedő nők is jól tolerálták. A drospirenon-kezelésnek semmilyen klinikailag szignifikáns hatása nem volt a szérum káliumkoncentrációjára.

Májkárosodás
Nem folytattak vizsgálatokat, hogy értékeljék a májbetegség hatását a Slinda 4 mg filmtabletta farmakokinetikájára. Mindazonáltal lehetséges, hogy a szteroidhormonok rosszul metabolizálódnak a károsodott májfunkciójú nők esetében.

Drospirenont tartalmazó COC-t szedő nőknél végzett egydózisos vizsgálatban az orális kiürülés (CL/F) körülbelül 50%-kal csökkent közepes májkárosodásban szenvedő önkéntesek esetében, a normális májfunkcióval rendelkezőkéhez viszonyítva. A drospirenon kiürülésének közepes májkárosodásban szenvedő önkéntesek esetében tapasztalt csökkenése nem jelentett semmilyen nyilvánvaló különbséget a szérum káliumkoncentrációjában. Még cukorbetegség, és egyidejű spironolakton-kezelés megléte esetében (két tényező, amely fogékonnyá tehet egy beteget a hyperkalaemiára) sem figyelték meg a szérum káliumkoncentrációnak a normális tartomány felső határa fölé történő növekedését. Azt a következtetést lehet levonni, hogy az enyhe vagy közepes májkárosodásban szenvedő páciensek (Child-Pugh B) jól tolerálják a drospirenont.

Etnikai csoportok

Japán és kaukázusi nők között nem volt klinikailag releváns különbség a drospirenon farmakokinetikájában.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A laboratóriumi állatokban a drospirenon hatásai annak ismert farmakológiai hatásaira korlátozódtak. Pontosabban, állatokon végzett, reprodukcióra kifejtett toxicitási vizsgálatok embryotoxicus és foetotoxicus hatásokat derítettek ki, amelyeket fajspecifikusnak tekintenek. Azoknál az expozícióknál, amelyek meghaladják drospirenont alkalmazóknál jelen lévő expozíciót, a szexuális differenciálódásra gyakorolt hatásokat figyeltek meg patkánymagzatoknál, de majmoknál nem. A környezeti kockázatbecslési vizsgálatok kimutatták, hogy a drospirenon veszélyes lehet a vizes környezetre, mivel halaknál 0,087 mikrogramm/l-nél (a megfigyelt legalacsonyabb hatásos koncentráció, LOEC) a reproduktív hatások nyilvánvalóak voltak. (Lásd a 6.6 pontot.)





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

28 db filmtabletta (24 db fehér, aktív tabletta és 4 db zöld placebotabletta) átlátszó, naptárjelzéses PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

Kiszerelések: 1×28, 3×28, 6×28 vagy 13×28 filmtablettát tartalmazó naptáras csomag.

A doboz egy, a buborékcsomagolás tárolására szolgáló tokot is tartalmaz.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Ez a gyógyszer veszélyt jelenthet a környezetre (lásd 5.3 pont).

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 ?C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Exeltis Magyarország Kft.
1011 Budapest, Fő u. 14-18.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23612/01 1×28
OGYI-T-23612/02 3×28


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019. november 7.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. február 24.
15





OGYÉI/9431/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Slinda 4 mg filmtablettát nem szabad terhesség alatt használni.
Ha a Slinda 4 mg filmtablettával végzett kezelés alatt terhesség következik be, a gyógyszer további szedését abba kell hagyni.
Epidemiológiai vizsgálatok nem mutatták a terhesség előtt drospirenont alkalmazó nők gyermekeinél a fejlődési rendellenességek kockázatának emelkedését, és teratogén hatást sem, ha a drospirenont véletlenül a terhesség alatt alkalmazták.

Az állatkísérletek reproduktív toxicitást mutattak (lásd 5.3 pont). Ezen - állatok esetében nyert - adatok alapján a hatóanyag hormonális hatása következtében fellépő nemkívánt hatások nem zárhatók ki.

Szoptatás
A drospirenon elhanyagolható mennyiségben választódik ki az anyatejbe. A drospirenon napi adagja a csecsemőben <1%-a az anyai dózisnak. A Slinda 4 mg filmtabletta terápiás dózisainál tehát nem várható semmilyen hatás a szoptatással táplált újszülöttekre/gyermekekre. A hozzáférhető adatok alapján a Slinda 4 mg filmtabletta szedhető szoptatás ideje alatt.

Termékenység
A Slinda 4 mg filmtabletta terhesség megelőzésére javallt.