Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SYNOTIREX 13UG BELS OLDAT EGYADAGOS 6X5 TART

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Ibsa Pharma Kft.
Hatástani csoport:
H03AA Pajzsmirigy-hormonok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23589/01
Hatóanyagok:
Levothyroxinum natricum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Felbontás után azonnal felhasználandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

Synotirex 13 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
13 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmaz milliliterenként.

Synotirex 25 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
25 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 50 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
50 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 75 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
75 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 88 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
88 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 100 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
100 mikrogramm levotiroxin­nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 112 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
112 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 125 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
125 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 137 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
137 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 150 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
150 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 175 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
175 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

Synotirex 200 mikrogramm belsőleges oldategyadagos tartályban
200 mikrogramm levotiroxin-nátriumot tartalmazmilliliterenként.

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A betegek egyéni szükségleteinek biztosítása érdekében 13 és 200 mikrogramm levotiroxin-nátrium közötti hatáserősségű, egyadagos tartályos kiszerelések állnak rendelkezésre, így ideális esetben naponta egyetlen adagot kell csak bevenni.

Az adagolásra vonatkozó javaslatok csak iránymutatásként szolgálnak.

Az egyes betegek napi dózisát a laboratóriumi és klinikai vizsgálatok alapján kell meghatározni.

Tekintettel arra, hogy néhány kezelés alatt álló betegnél magasabb lehet a T4 és fT4 kiindulási szérumkoncentráció, a thyreoidea-stimuláló hormon (TSH) szérumszintje reálisabb alapja lehet a kezelésnek.

Újszülöttek és csecsemők kivételével, ahol fontos a gyors szubsztitúció, a pajzsmirigyhormon-kezelést alacsony dózissal kell kezdeni és fokozatosan kell az adagolást növelni 2-4 hetente a teljes fenntartó adózis eléréséig.

Idősebb betegeknél, koszorúér-betegségben vagy súlyos, illetve hosszú ideje fennálló hypothyreosisban szenvedő betegeknél a pajzsmirigyhormon-kezelést különös óvatossággal kell elkezdeni. Ilyen esetekben a kezelést alacsony (pl. 13 mikrogramm/nap) dózissal kell megkezdeni, amelyet lassan és hosszú intervallumokban (pl. fokozatosan 13 mikrogramm/nap dózissal kéthetente) kell emelni a pajzsmirigyhormon-szint gyakori ellenőrzése mellett. A komplett szubsztitúciós terápiához szükséges dózisnál alacsonyabb dózis értelemszerűen nem eredményezi a TSH-szint teljes korrekcióját, ezt itt figyelembe kell venni.

Megfigyelések szerint kis testtömegű, valamint nagy göbös strúmás betegeknél elegendőnek bizonyultak a kisebb dózisok is.

Felnőttek:

Adagolás: lásd a táblázatot.

Javallat
Javasolt dózis (mikrogramm levotiroxin-nátrium naponta)
Jóindulatú euthyreoidstrúma kezelésére
75-200
Euthyreoidstrúma műtét utáni recidíva profilaxisára
75-200
Hypothyreosis szubsztitúciós kezelésére
- kezdő dózis
- fenntartó dózis

25-50
100-200
Pajzsmirigy-túlműködés thyreostaticus kezelése mellett, szupportív terápia részeként

50-100
Szuppressziós kezelés malignus pajzsmirigytumor esetén

150-300
Diagnosztikus céllal: pajzsmirigy-szuppressziósvizsgálathoz
2×100 vagy 1×200
(a szcintigráfia előtt 14 napon keresztül)


Gyermekek

A fenntartó dózis általában 100-150 mikrogramm/testfelszín m2.

Újszülötteknek és csecsemőknek veleszületett hypothyreosis esetén, ahol fontos a gyors szubsztitúció, a javasolt kezdő dózis 10-15 mikrogramm/testtömegkilogramm naponta az első három hónapban. Ezt követően a dózist az egyéni szükséglethez kell igazítani, a klinikai kép, a pajzsmirigyhormonszint és a TSH-szint alapján.

Szerzett gyermekkori hypothyreosis esetén a javasolt kezdő dózis napi 13-50 mikrogramm. A dózist 2-4 hetente kell fokozatosan növelni a klinikai kép, a pajzsmirigyhormon- és a TSH-értékek függvényében a teljes pótló dózis eléréséig.

Az alkalmazás időtartama

A kezelés hypothyreosis esetén, strumectomia vagy malignus tumor miatti thyroidectomia után, illetve euthyreoidstrúma eltávolítását követően a kiújulás megelőzése esetében általában élethosszig tart. Hyperthyreosisnál alkalmazott kiegészítő kezelés esetén a kezelés időtartama megegyezik a thyreostaticumkezelés időtartamával.

Jóindulatú euthyreoid strúma esetén a kezelés 6 hónaptól 2 évig tarthat. Ha az ez alatt az időtartam alatt alkalmazott kezelés nem elégséges, akkor megfontolandó a strúma műtéti vagy radioaktív jódos kezelése.

Az alkalmazás módja

A levotiroxin teljes napi dózisát legjobb egyszerre reggel, éhgyomorra, legalább fél órával a reggeli előtt bevenni.
Csecsemőknek a teljes napi dózist be kell adni legalább fél órával a napi első étkezés előtt.
A Synotirex beadható vízzel hígítva vagy közvetlenül a szájba:
• Ha az oldatot vízben adják be, akkor egy egyadagos tartály tartalmát ki kell nyomni egy pohár vagy egy csésze vízbe. A hígított oldatot fel kell keverni és azonnal el kell fogyasztani. A csészét vagy a poharat vízzel ki kell öblíteni és azt is meg kell inni, így biztosítva a teljes dózis elfogyasztását. A Synotirex kizárólag vízzel hígítható fel. Az egyadagos tartályt fel kell nyitni és az oldatot közvetlenül a bevétel előtt kell elkészíteni.
• Az oldat közvetlen (víz nélküli) elfogyasztásához az egyadagos tartály tartalmát vagy közvetlenüla szájba kell adagolni vagy egy kanálba kinyomni és azonnal bevenni. Újszülöttek és csecsemők esetén az egyadagos tartály tartalmát rá kell nyomni egy nyelvlapocra vagy egy kanálra és azonnal beadni.
• Az egyadagos tartály kupakjának lecsavarása után a tartályt fejjel lefelé kell tartani és a középső, puhább részét a hüvelyk és a mutatóujjal lassan össze kell nyomni, majd a nyomást néhány másodpercre fel kell engedni.
• Ezt a lépést legalább 5 alkalommal meg kell ismételni, amíg már nem távozik folyékony gyógyszer a tartályból.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések
A pajzsmirigyhormonokkal való kezelés vagy pajzsmirigy-szupressziós teszt megkezdése előtt az alábbi betegségeket, illetve egészségügyi állapotokat kell kizárni, illetve kezelni: koszorúér-elégtelenség, angina pectoris, arteriosclerosis, hypertonia, hypophysis-elégtelenség, mellékvesekéreg-elégtelenségaz akut mellékvese-elégtelenség megelőzése érdekében (lásd 4.3 pont).A pajzsmirigy-autonómiát szintén ki kell zárni, vagy kezelni kell a pajzsmirigyhormon-kezelés megkezdése előtt.
Pszichotikus betegségek kockázata esetén a levotiroxin-kezelést alacsony dózissal javasolt elkezdeni, és a terápia elején a levotiroxindózisát csak lassan ajánlott emelni. Tanácsos a beteg monitorozása. Ha pszichotikus rendellenességek jeleijelentkeznek, megfontolandó a levotiroxin adagolásának módosítása.

Még relatíve enyhe gyógyszer okozta hyperthyreosist is meg kell akadályozni coronaria-elégtelenségben, szívelégtelenségben vagy tachycardiásarrhythmiában szenvedő betegek esetén. Ilyenkor a pajzsmirigyhormonszintet gyakran kell ellenőrizni.

Másodlagosan kialakult hypothyreosis esetén a hormonpótlás megkezdése előtt ki kell vizsgálni az okot. Kompenzált mellékvese-elégtelenség diagnózisa esetén, amennyiben szükséges, megfelelő hormonpótlást kell kezdeni.

Nagyon alacsony születési súlyú koraszülötteknél a levotiroxin-kezelés megkezdésekor monitorozni kell a hemodinamikai paramétereket, mivel az éretlen mellékvese-működés miatt összeomolhat a keringés.

A kórtörténetben szereplő ismert epilepszia esetén a levotiroxint elővigyázatossággal kell alkalmazni. A levotiroxin-kezelés megkezdésével kapcsolatosan ritkán görcsrohamokról számoltak be, ami a pajzsmirigyhormon görcsküszöbre gyakorolt hatásával állhat kapcsolatban.

Pajzsmirigy-autonómia gyanúja esetén TRH-tesztet vagy szupressziósszcintigráfiát kell végezni.

A menopauza utánihypothyreosisos nőknél, ahol fokozott az osteoporosis kockázata, a pajzsmirigyműködés gyakori ellenőrzésével el kell kerülni az élettani szintet meghaladó levotiroxin-szérumszintet.

A levotiroxin nem adható hyperthyreosisos anyagcsereállapotban, kivéve a hyperthyreosisthyreostaticumkezelése mellett, kiegészítő kezelésként.

A pajzsmirigyhormonok nem alkalmasak a testtömeg csökkentésére. Euthyreoid betegek esetében a levotiroxin-kezelés nem eredményez testtömegcsökkenést. Élettani mennyiséget meghaladó alkalmazása súlyos vagy akár életet veszélyeztető nemkívánatos mellékhatásokat okozhat, különösen, ha bizonyos testtömegcsökkentőkkel, pl.szimpatomimetikusaminok (lásd 4.9 pont).

Ha más levotiroxint tartalmazó készítményre kell váltani, a pajzsmirigyhormon kiegyensúlyozatlanságának potenciális kockázata miatt, a beteg klinikai állapotának és laboreredményeinek szoros monitorozása szükséges az átmeneti időszakban is. Néhány betegnél a dózis módosítása szükségessé válhat.


Hypothyreosis és/vagy a hypothyreosis kezelés hatásosságának csökkenése fordulhat elő orlisztát és levotiroxin együttes alkalmazása esetén (lásd 4.5 pont). A levotiroxint szedő betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy konzultáljanak orvosukkal az orlisztát-kezelés megkezdése, leállítása vagy változtatása előtt, mivel szükség lehet arra, hogy az orlisztátot és a levotiroxint eltérő időpontban vegyék be, illetve hogy a levotiroxindózisát módosítsák. A továbbiakban javasolt a beteg szérumhormon-szintjeinek monitorozása.

A diabeteses és az antikoagulánsokat szedő betegekre vonatkozó útmutatások a 4.5 pontban találhatók.

Laboratóriumi vizsgálatok során fellépő zavaró hatások:
A biotin megzavarhatja a biotin/sztreptavidin kölcsönhatáson alapuló pajzsmirigy immunvizsgálatokat, ami tévesen csökkent vagy tévesen emelkedett vizsgálati értékekhez vezethet. A zavaró hatások kockázata fokozottan fennáll a biotin nagyobb adagban történő alkalmazásakor.
A laboratóriumi vizsgálatok eredményeinek értelmezésekor figyelembe kell venni a biotin esetleges zavaró hatását, különösen, ha a klinikai képpel való koherencia hiánya figyelhető meg.
Biotintartalmú készítményt szedő betegek esetében tájékoztatni kell a laboratóriumi személyzetet, ha pajzsmirigyműködési vizsgálat elvégzésére van szükség. Lehetőség szerint olyan alternatív vizsgálatokat kell alkalmazni, amelyek nem érzékenyek a biotin okozta interferenciára (lásd 4.5. pont).

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz 1 ml-es oldatában, azaz gyakorlatilag, nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Ugyanakkor, mivel a levotiroxin azonos a természetesen termelődő pajzsmirigyhormonnal, nem várható, hogy a Synotirex befolyásolja a gépjárművezetéshez, illetve a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A T3-szint emelkedése megbízhatóbb jele a túladagolásnak, mint az emelkedett T4- vagy szabad T4-szint.

Túladagolás esetén az anyagcseresebességének hirtelen megnövekedésének tulajdonítható tünetek léphetnek fel (lásd 4.8 pont). A túladagolás mértékétől függően ajánlott a belsőleges oldattal végzett kezelést megszakítani, és laborvizsgálatokat végezni.

Az intenzív béta-adrenerg hatás által okozott tünetek, például a tachycardia, a szorongás, az izgatottság és hyperkinesia béta­blokkolókkal csökkenthetők. Extrém mértékű túladagolás esetén a plazmaferezis segíthet.

Az egyéni dózistolerancia szintjüket meghaladó dózissal kezelt, arra hajlamos betegeknél görcsrohamokizolált eseteiről számoltak be.

A levotiroxin túladagolása hyperthyreosis tüneteit eredményezheti és akut pszichózishoz vezethet, különösen pszichotikus zavarok kockázatának kitett betegeknél.

(Öngyilkossági szándékkal) elkövetett humán túladagolás esetén megfigyelték, hogy 10 mg­oslevotiroxindózis szövődmények nélkül tolerálható volt.

Néhány esetben beszámoltak hosszú éveken át tartó levotiroxin-abúzus mellett előforduló hirtelen szívhalálról.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Antidiabetikumok:
A levotiroxin csökkentheti az antidiabetikumok hatását. Ezért a pajzsmirigyhormon-kezelés elején rendszeresen ellenőrizni kell a vércukorszintet, és szükség esetén módosítani kell az antidiabetikumok adagolását.

Kumarinszármazékok:
Az antikoaguláns kezelés hatása fokozódhat, mert a levotiroxin leszorítja az antikoaguláns gyógyszereket a plazmafehérjékről. Ezért a pajzsmirigyhormon-kezelés elején a véralvadási paramétereket rendszeresen ellenőrizni kell és ha szükséges, módosítani kell az antikoaguláns adagolását.

Kolesztiramin, kolesztipol:
Az ioncserélő gyanták - például kolesztiramin és kolesztipol - alkalmazása gátolja a levotiroxin felszívódását. Ezért a levotiroxin-nátriumot az ilyen készítmények alkalmazása előtt 4-5 órával kell bevenni.

Alumínium-, vas- vagy kalciumtartalmú készítmények:
A vonatkozó irodalmi adatok szerint az alumíniumtartalmú gyógyszerek (antacidumok, szukralfát) csökkenthetik a levotiroxin hatását. Ezért a levotiroxin-tartalmú gyógyszereket legalább 2 órával az alumíniumtartalmú készítmény alkalmazása előtt kell bevenni.
Ugyanez érvényes a vasat és a kalciumsókat tartalmazó készítményekre.

Szalicilátok, dikumarol, furoszemid, klofibrát, fenitoin:
A szalicilátok, a dikumarol és a nagy dózisban alkalmazott furoszemid (250 mg), valamint a klofibrát, a fenitoin és más hatóanyagokleszoríthatják a levotiroxin­nátriumot a plazmafehérjékről, ami a szabad T4-frakció emelkedéséhez vezet.

Propiltiouracil, glükokortikoidok, béta­szimpatolitikumok, amiodaron és jódtartalmú kontrasztanyagok:
Ezek az anyagok gátolják a T4-nek T3-má történő perifériás átalakulását.

Az amiodaronmagas jódtartalma miatt hyperthyreosist vagy hypothyreosist válthat ki. Különös gondossággal kell eljárni az esetleges fel nem ismert pajzsmirigy-autonómiával társuló noduláris golyva esetében.

Szertralin, klorokin/proguanil:
Ezek a hatóanyagok csökkentik a levotiroxin hatását, és növelik a szérum TSH-szintjét.

Enziminduktor hatású gyógyszerek:
A máj enzimrendszerét indukáló gyógyszerek, például a barbiturátok,vagy az orbáncfüvet(Hypericumperforatum) tartalmazó készítmények fokozhatják a levotiroxinhepatikusclearance-ét.
Ezért a pajzsmirigyhormon-pótló kezelésben részesülő betegeknél az ilyen készítmények egyidejűleg történő alkalmazása esetén a pajzsmirigyhormon adagjának növelésére lehet szükség.

Ösztrogének:
Az ösztrogéntartalmú fogamzásgátlókat szedő vagy posztmenopauzában lévő, hormonpótló kezelésben részesülő nők levotiroxin-szükséglete magasabb lehet.

Proteáz-gátlók
A proteáz-gátlók (pl. ritonavir, indinavir, lopinavir) befolyásolhatják a levotiroxin hatását. A pajzsmirigyhormon-értékek szoros ellenőrzése javasolt. Szükség esetén a levotiroxindózisát módosítani kell.

Szevelamer
Bizonyos beszámolók szerint a szevelamerlevotiroxin mellett adagolva növelheti a TSH-szintet. Ezért javasolt a betegek pajzsmirigyfunkciójának szorosabb monitorozása az együttes kezelés alatt.

Tirozin­kináz gátlók:
A tirozin­kináz gátlók (pl. imatinib, szunitinib, szorafenib, moteszanib) csökkenthetik a levotiroxin hatásosságát. Ezért ajánlott a betegek pajzsmirigyfunkciójának változását az együttes kezelés elején és a végén ellenőrizni. Amennyiben szükséges, meg kell változtatni a levotiroxin dózisát.

Orlisztát
Hypothyreosis és/vagy a hypothyreosis kezelés hatásosságának csökkenése fordulhat elő orlisztát és levotiroxin együttes alkalmazása esetén. Ennek oka a jódsók és/vagy a levotiroxin felszívódásának csökkenése lehet.
A levotiroxint szedő betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy konzultáljanak orvosukkal az orlisztát-tartalmú készítménnyel való kezelés megkezdése előtt, mivel szükség lehet arra, hogy az orlisztátot és a levotiroxint eltérő időpontban vegyék be illetve, hogy a levotiroxindózisát módosítsák.

Protonpumpa-gátlók (PPI-k):
A PPI-kkel történő egyidejű alkalmazás a pajzsmirigyhormonok felszívódásának csökkenését okozhatja, ami az intragastricus pH-értéknek a PPI-k által okozott növekedése miatt következik be.
Egyidejűleg alkalmazott kezelés során a pajzsmirigy működésének rendszeres és klinikai ellenőrzése javasolt. Előfordulhat, hogy a pajzsmirigyhormonok dózisának növelésére van szükség.
Körültekintően kell eljárni akkor is, amikor a PPI-kezelés véget ér.
Laboratóriumi vizsgálatok során fellépő zavaró hatások:
A biotin befolyásolhatja a biotin/sztreptavidin kölcsönhatáson alapuló pajzsmirigy immunvizsgálatokat, ami tévesen csökkent vagy tévesen emelkedett vizsgálati értékekhez vezet (lásd 4.4. pont).

Szójából készült termékek:
A szóját tartalmazó termékek csökkenthetik a levotiroxin bélből történő felszívódását. Ezért a levotiroxindózisának módosítására lehet szükség, különösen a kezelés kezdetén vagy szójatartalmú étrend esetén.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A készítmény helyes alkalmazása, illetve a klinikai leletek és a diagnosztikai laboratóriumi vizsgálati értékek monitorozása mellett a Synotirex-kezelés mellékhatásainak valószínűsége elhanyagolható. Amennyiben a beteg nem tolerálja az adott hatáserősséget vagy az egyéni szükségletet véletlenül túllépték (azaz túladagolás történt), akkor a hyperthyreosisra jellemző alábbi tünetek léphetnek fel, pl. tachycardia, szívdobogásérzés, szívritmuszavarok, angina pectoris, fejfájás, izomgyengeség és görcsök, kipirulás, láz, hányás, menstruációs zavarok, pseudotumorcerebri, remegés, belső nyugtalanság, álmatlanság, hyperhydrosis, testtömegcsökkenés, hasmenés.

Ilyen esetekben a dózistcsökkenteni kell vagy a gyógyszer alkalmazását néhány napra meg kell szakítani. A nemkívánatos hatások elmúltával a terápia óvatos adagolással visszaállítható.

A Synotirex bármely összetevőjével szembeni túlérzékenység esetén allergiás reakciók léphetnek fel, különösen bőr- vagy légzőszervi tünetek alakulhatnak ki.


Mellékhatások (1. táblázat) osztályozása gyakoriságuk szerint történik a következők szerint: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100 ?<1/10); nem gyakori (?1/1000 ?<1/100); ritka (?1/10 000 ?<1/1000); nagyon ritka (<1/10 000); nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

1.táblázat - a mellékhatások táblázatos listája
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem ismert
Angiooedema, kiütés, csalánkiütés



Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére azV.függelékbentalálható elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: pajzsmirigyhormonok
ATC kód: H03A A01

A Synotirex-ben található szintetikus levotiroxin hatása megegyezik a nagyrészt a pajzsmirigy által termelt természetes hormon hatásával. A perifériás szervekben T3-má alakul, és az endogén hormonhoz hasonlóan a T3-receptorokon fejti ki jellegzetes hatását. A szervezet nem tud különbséget tenni a saját maga által termelt és a bevitt levotiroxin között.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A szájon át adagolt levotiroxin szinte kizárólagosan a vékonybél felső szakaszából szívódik fel. A felszívódás a formulálástól függően akár 80%-os is lehet. A tmax 1-5 óra között van.

Szájon át történő alkalmazás megkezdését követően a hatás 3-5 nap múlva jelentkezik. A levotiroxin fehérjekötése rendkívül magas, kb. 99,97%-ban kötődik a plazmafehérjékhez. Ez a fehérje­hormon kötődés nem kovalens, ezért folyamatos és igen gyors a cserélődés a kötött és a szabad hormonfrakció között.

A nagymértékű fehérjekötődésnek köszönhetően a levotiroxin sem haemodialízissel, sem haemoperfúzióval nem távolítható el a szervezetből.

A levotiroxin felezési ideje átlagosan 7 nap. Ez hyperthyreosis esetében rövidebb (3-4 nap), hypothyreosis esetén hosszabb (kb. 9-10 nap). Az eloszlási térfogat kb. 10-12 liter. A májban a teljes extrathyreoideálislevotiroxin-mennyiségnek 1/3 része található, amely gyorsan cserélődik a szérumban lévő levotiroxinnal. A pajzsmirigyhormonok főleg a májban, a vesében, az agyban és az izmokban metabolizálódnak. A metabolitok a vizelettel és a széklettel ürülnek ki. A levotiroxin teljes metabolikus clearance-e kb. 1,2 l plazma/nap.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás:
A levotiroxin akut toxicitása igen csekély.

Krónikus toxicitás:
A levotiroxin krónikus toxicitását több állatfajnál vizsgálták (patkány, kutya). Patkányoknál nagy dózis esetén hepatopathia jeleit, spontán nephrosis gyakoribb előfordulását, egyes szervek súlyváltozását észlelték.

Reprodukciós toxicitás:
Állatokkal nem végeztek reprodukciós toxicitási vizsgálatokat.

Mutagén hatás:
Nincsenek adatok a levotiroxin mutagén potenciáljára vonatkozóan. Ezidáig nem vált ismertté arra utaló adat, hogy a pajzsmirigyhormonok károsítanák az utódok génállományát.

Karcinogenitás:
A levotiroxinnal nem végeztek hosszú távú állatkísérleteket.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 ml-es fehér, átlátszatlan, kis sűrűségű polietilénből (LDPE) készült egyadagos tartály.
5 db egyadagos tartályból álló szalag polietilén-tereftalát/alumínium/polietilén (PET/Al/PE)tasakban, és 6db tasak egy dobozban.

Kiszerelés: 30 db egyadagos tartály, tasakban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25°C-on tárolandó.

A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.

A felbontott gyógyszer tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

18 hónap

A tasak első felbontása után: 15 nap.
Az egyadagos tartály első felbontása után: a készítményt azonnal fel kell használni.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

IBSA Pharma Kft
Fodor u. 54/B
1124 Budapest
Magyarország

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Synotirex 13 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/01 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 25 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/02 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 50 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/03 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 75 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/04 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 88 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/05 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 100 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/06 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 112 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/07 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 125 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/08 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 137 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/09 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 150 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/10 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 175 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/11 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban

Synotirex 200 mikrogramm belsőleges oldat egyadagos tartályban
OGYI-T-23589/12 6×5 5 db LDPE egyadagos tartályból álló szalag PET/Al/PE tasakban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019. szeptember 17.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. február 26.
3




OGYÉI/6796/2023
OGYÉI/6799/2023
OGYÉI/6800/2023
OGYÉI/6804/2023
OGYÉI/6806/2023
OGYÉI/6807/2023
OGYÉI/6810/2023
OGYÉI/6814/2023
OGYÉI/6815/2023
OGYÉI/6816/2023
OGYÉI/6817/2023
OGYÉI/6820/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Terhesség és szoptatás

A levotiroxin-kezelést a terhesség, de különösen a szoptatás alatt megszakítás nélkül kell folytatni. A szükséges dózis terhesség alatt még növekedhet is.

Terhesség
Humán tapasztalatok alapján a levotiroxin terhesség alatt a javasolt dózistartományban történő alkalmazása mellett nem áll fenn malformációk kialakulásának, illetve magzati/neonatális toxicitás kockázata. Az újszülöttkori fejlődés függ az anya pajzsmirigyműködésétől. Atiroxin a gyermek agyának fejlődéséhezszükséges. Ezért a pajzsmirigyhormon­kezelést, különösen a terhesség alatt, folyamatosan fenn kell tartani. A terhesség alatt szükség lehet a dózis emelésére.

Mivel a szérum TSH-szintjének emelkedése korán, már a terhesség első 4 hetében előfordulhat, a levotiroxint szedő terhes nőknek minden trimeszterben meg kell mérni a TSH-értékét annak megerősítése érdekében, hogy az anyai szérum TSH-értékei a trimeszterspecifikus terhességi referenciatartományon belül vannak-e. Az emelkedett szérum TSH-szintet a levotiroxindózisának növelésével kell korrigálni. Mivel a szülés utáni TSH-értékek hasonlóak a fogantatás előtti értékhez, a szülés után azonnal vissza kell térni a levotiroxin szülés előtti dózisához. A szérum TSH-szintet 6-8 héttel a szülés után kell megmérni.

Szoptatás
A levotiroxinkiválasztódik az anyatejbe; a javasolt dózistartomány betartása mellett azonban a koncentráció nem éri el az újszülött hyperthyreosisához vagy TSH szuppressziójához szükséges szintet. A levotiroxin szoptatás mellett alkalmazható.

Thyreostaticumok mellett alkalmazott szupportív kezelés
Hyperthyreosiskezelésérelevotiroxin és thyreostaticum terhességben nem adható egyidejűleg. A levotiroxin alkalmazása nagyobb dózisú thyreostaticum adását igényli. Mivel a thyreostaticum könnyebben átjut a placentán, mint a levotiroxin, ezért a kombinált kezelés a magzat hypothyreosisához vezethet. Ezért terhességben hyperthyreosis kezelésére csak thyreostaticumok alkalmazhatók.