Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

AJOVY 225MG OLD INJEKCIÓ ET FECSK 1X1,5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Generics Gmbh
Hatástani csoport:
N02CD
Törzskönyvi szám:
EU/1/19/1358/001
Hatóanyagok:
FremanezumabumDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
SZ Szakorvosi/kórházi diagnózist követően folyamatos ellenőrzés mellett kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
18 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

A terápiát egy, a migrén diagnózisában és kezelésében tapasztalt orvosnak kell elindítania.

Adagolás

Kétféle adagolás lehetséges:
• 225 mg havonta egyszer (havonkénti adagolás) vagy
• 675 mg háromhavonként (negyedévenkénti adagolás)

Az adagolási rendek közötti váltás esetén az új adagolási rend első dózisát a korábbi adagolási rend soron következő, tervezett alkalmazásakor kell beadni.

A fremanezumab-kezelés megkezdésekor az egyidejűleg alkalmazott preventív jellegű migrénkezelés folytatható, ha azt a gyógyszer felírója szükségesnek találja (lásd 5.1 pont).

A kezelés előnyét a kezelés megkezdésétől számított 3 hónap elteltével értékelni kell. A kezelés folytatására vonatkozó mindennemű döntést az egyes betegre szabottan kell meghozni. Ezt követően javasolt rendszeresen értékelni a kezelés folytatásának szükségességét.

Kimaradt dózis
Amennyiben egy tervezett időpontban kimarad egy fremanezumab-injekció, az adagolást a lehető leghamarabb folytatni kell a javallat szerinti dózis és adagolási rend szerint. Tilos dupla dózist alkalmazni a kimaradt dózis pótlására.

Különleges betegcsoportok

Idősek Korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre a fremanezumab ?65 éves betegeknél történő alkalmazásáról. Populációs farmakokinetikai elemzési eredmények alapján nincs szükség a dózis módosítására (lásd 5.2 pont).

Vese- vagy májkárosodás
Enyhe vagy közepesen súlyos vesekárosodásban vagy májkárosodásban szenvedő betegeknél dózismódosítás nem szükséges (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
Az AJOVY biztonságosságát és hatásosságát 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Az alkalmazás módja

Subcutan alkalmazás.

Az AJOVY kizárólag subcutan alkalmazható injekció. Az AJOVY a has, a comb vagy a felkar olyan területeire adható be, amelyek nem érzékenyek, véraláfutásosak, vörösek vagy induráltak. Több injekció beadása esetén váltogatni kell a beadás helyét.

A beteg saját magának is beadhatja a készítményt, amennyiben egy egészségügyi szakember megtanította neki a subcutan injekció alkalmazásának technikáját. A beadásra vonatkozó további utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség

A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, a beadott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelmű módon kell feljegyezni.

Súlyos túlérzékenységi reakciók

Fremanezumab alkalmazása esetén ritkán anafilaxiás reakciókról számoltak be (lásd 4.8 pont). A reakciók zöme az alkalmazás után 24 órán belül jelentkezett, de néhány esetben később. A betegek figyelmét fel kell hívni a túlérzékenységi reakciók tüneteire. Súlyos túlérzékenységi reakció kialakulása esetén, megfelelő kezelést kell kezdeni, és a fremanezumab-kezelést nem szabad folytatni (lásd 4.3 pont).

Jelentős cardiovascularis betegségek

Bizonyos jelentős cardiovascularis betegségekben szenvedő betegek nem vehettek részt a klinikai vizsgálatokban (lásd 5.1 pont). Ilyen betegekre vonatkozóan nem állnak rendelkezésre biztonságossági adatok.

Segédanyagok

A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz dózisonként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az AJOVY nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Klinikai vizsgálatokban 2000 mg-ig terjedő dózisok kerültek beadásra intravénásan anélkül, hogy dóziskorlátozó toxicitás lépett volna fel. Túladagolás esetén a beteg monitorozása javasolt a mellékhatások bármilyen jelének vagy tünetének észlelésére, valamint megfelelő tüneti kezelést kell alkalmazni, amennyiben szükséges.





Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

Több mint 2500 beteget (több mint 1900 betegéven keresztül) kezeltek AJOVY-val a törzskönyvezési célú vizsgálatokban. Több mint 1400 beteget kezeltek legalább 12 hónapig.

A gyakran jelentett gyógyszer-mellékhatások (Adverse Drug Reaction, ADR) az injekció beadási helyén kialakuló lokális reakciók voltak (induratio [17%], erythema [16%] és pruritus [2%]).

A mellékhatások táblázatos felsorolása

A klinikai vizsgálatokból és a forgalomba hozatal utáni jelentésekből származó gyakran jelentett gyógyszer-mellékhatások (ADR)-ek a MedDRA szervrendszeri besorolás szerint kerülnek ismertetésre. Az egyes gyakorisági kategóriákon belül a mellékhatások csökkenő súlyosság szerint kerülnek megadásra. A gyakoriságok meghatározása a következő kategorizálást követi: nagyon gyakori (?1/10); gyakori (?1/100-<1/10), nem gyakori (?1/1000-<1/100), ritka (?1/10 000-<1/1000), illetve nagyon ritka (<1/10 000). Az ADR-ek szervrendszerenként, gyakoriságuk szerint kerülnek felsorolásra, a leggyakoribb reakciókkal kezdve.

A következő gyakran jelentett gyógyszer-mellékhatásokat (ADR-eket) az AJOVY klinikai fejlesztése során azonosították (1. táblázat).

1. táblázat: Mellékhatások
MedDRA szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatás
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori
Túlérzékenységi reakciók, pl. kiütés, pruritus, urticaria és duzzanat

Ritka
Anafilaxiás reakció
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Fájdalom az injekció helyén


Induratio az injekció helyén


Erythema az injekció helyén

Gyakori
Viszketés az injekció helyén

Nem gyakori
Kiütés az injekció helyén

Néhány kiválasztott mellékhatás leírása

Az injekció beadási helyén jelentkező reakciók
Az injekció beadási helyén leggyakrabban megfigyelt lokális reakciók a fájdalom, induratio és az erythema voltak. Az injekció beadási helyén jelentkező összes reakció átmeneti, elsősorban enyhe-közepes súlyosságú volt. A fájdalmat, induratiót és az erythemát jellemzően közvetlenül az injekció után figyelték meg, míg a pruritus és a bőrkiütés megjelenésének legkésőbbi időpontjáig eltelt idő mediánja 24, illetve 48 óra volt. Az injekció beadási helyén jelentkező összes reakció rendeződött, rendszerint néhány óra vagy nap leforgása alatt. Az injekció beadási helyén jelentkező reakciók általában nem tették szükségessé a kezelés abbahagyását.

Súlyos túlérzékenységi reakciók
Ritkán anafilaxiás reakciókról számoltak be. Ezek a reakciók általában az alkalmazás után 24 órán belül jelentkeztek, de néhány esetben később.

Immunogenitás
Placebokontrollos vizsgálatokban a fremanezumabbal kezelt betegek 0,4%-ánál (1701 közül 6-nál) alakultak ki a gyógyszer elleni antitestek (anti-drug antibodies, ADA). Az antitestválasz titere alacsony volt. A 6 beteg közül egynél neutralizáló antitestek alakultak ki. 12 hónapos kezelést követően a betegek 2,3%-ánál észleltek gyógyszer elleni antitesteket (ADA-t) (1888-ból 43-nál), míg a betegek 0,95%-ánál alakultak ki neutralizáló antitestek. A fremanezumab biztonságosságát és hatásosságát nem befolyásolta a gyógyszer elleni antitest- (ADA) képződés.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat-profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: analgetikumok, kalcitonin génnel rokon peptid- (CGRP) antagonisták. ATCkód: N02CD03.

Hatásmechanizmus

A fremanezumab egér prekurzorból származó humanizált IgG2?a/kappa monoklonális antitest. A fremanezumab szelektíven kötődik a kalcitonin génnel rokon peptid (calcitonin gene-related peptide, CGRP) ligandumához és megakadályozza, hogy a CGRP mindkét izoformája (?- és ß-CGRP) hozzákapcsolódjon a CGRP receptorához. Nem ismert, hogy a fremanezumab pontosan milyen hatásmechanizmus révén előzi meg a migrénes rohamok kialakulását, mindazonáltal azt feltételezik, hogy a migrén prevenciója a trigeminalis rendszert módosító hatás révén valósul meg. Migrén alatt a CGRP szintje igazoltan jelentős mértékben megemelkedik, majd a fejfájás enyhülésével visszatér a normális értékre.

A fremanezumab nagymértékben CGRP-specifikus, és nem kapcsolódik az ugyanabba a családba tartozó, a CGRP-vel szoros rokonságban álló peptidhormonokhoz (pl. amilin, kalcitonin, intermedin és adrenomedullin).

Klinikai hatásosság és biztonságosság

A fremanezumab hatásosságát két randomizált, 12 hetes, kettős vak, placebokontrollos III. fázisú vizsgálatban értékelték olyan felnőtt betegeknél, akik epizodikus (1. vizsgálat) és krónikus migrénben
(2. vizsgálat) szenvedtek. A beválasztott betegek kórelőzményében legalább 12 hónapja szerepelt a
Fejfájászavarok nemzetközi besorolása (International Classification of Headache Disorders, [ICHDIII]) diagnosztikai kritériumok szerinti migrén (aurás vagy aura nélküli). Nem vehettek részt a vizsgálatokban az idős (>70 éves), ópiátokat vagy barbiturátokat havonta 4 napnál többször alkalmazó, illetve már a szűréskor fennálló myocardialis infarctus, cerebrovascularis történéssel vagy thromboemboliás eseményekkel érintett betegek.

Az epizodikus migrén vizsgálata (1. vizsgálat)
Az epizodikus migrénben alkalmazott fremanezumab hatásosságát egy randomizált, multicentrikus, 12 hetes, placebokontrollos, kettős vak vizsgálatban (1. vizsgálat) értékelték. A vizsgálatba olyan felnőtteket válogattak be, akiknek a kórelőzményében epizodikus migrén (kevesebb mint 15 fejfájásos nap havonként) szerepelt. Összesen 875 beteget (742 nőt és 133 férfit) randomizáltak három kezelési kar egyikére: 675 mg fremanezumab háromhavonként (negyedévenként, n=291), 225 mg fremanezumab havonta egyszer (havonként, n = 290), vagy havonta subcutan injekcióban alkalmazott placebo (n=294). A demográfiai jellemzők és a kiindulási betegségjellemzők kiegyensúlyozottak és összehasonlíthatók voltak a vizsgálati karok között. A betegek medián életkora 42 év (tartomány: 18-
70 év) volt, 85%-uk nő, 80%-uk fehér bőrű volt. A migrén átlagos gyakorisága a vizsgálat megkezdésekor hozzávetőlegesen havi 9 migrénes nap volt. A betegek a vizsgálat alatt alkalmazhattak akut fejfájás elleni kezeléseket. A betegek egy alcsoportja (21%) alkalmazhatott egy gyakran használt, egyidejűleg alkalmazandó, preventív jellegű gyógyszert (béta-blokkolók, kalciumcsatorna-gátló/benzocikloheptén, antidepresszánsok, antikonvulzív szerek) is alkalmazhatott. Összességében, a betegek 19%-a alkalmazott korábban topiramátot. Összesen 791 beteg teljesítette a 12 hetes kettős vak kezelési időszakot.

Az elsődleges hatásossági végpont a migrénes napok átlagos havi számának átlagos változása volt a
kiinduláshoz képest, a 12 hetes kezelési időszak alatt. A kulcsfontosságú másodlagos végpontok a következők voltak: a migrénes napok havi számának legalább 50%-os csökkenése a kiinduláshoz képest (50%-os reszponderarány), a beteg által jelentett migrén okozta korlátozottság értékelés (Migraine Disability Assessment, MIDAS) pontszám átlagos változása a kiinduláshoz képest, valamint az akut fejfájás elleni gyógyszerek alkalmazási napjainak átlagos havi számának változása a
kiinduláshoz képest. A fremanezumab havonkénti és negyedévenkénti adagolásával is a fő végpontok statisztikailag szignifikáns, klinikailag is jelentős mértékű javulását igazolták a kiindulási értékhez képest, a placebóval összehasonlítva (lásd 2. táblázat). A hatás már az első hónaptól kialakult, és a kezelési időszak végéig fennmaradt (lásd 1. ábra).

1. ábra: A migrénes napok havi átlagos számának változása a kiinduláshoz képest az 1. vizsgálatban


Átlag a kiinduláskor (a migrénes napok átlagos havi száma): Placebo: 9,1, AJOVY negyedévenként: 9,2, AJOVY havonként: 8,9.

2. táblázat: Fő hatásossági kimenetelek az epizodikus migrénben végzett 1. vizsgálatban
Hatásossági végpont
Placebo (n=290)
Fremanezumab 675 mg negyedévenként (n=288)
Fremanezumab
225 mg havonként
(n=287)
MMD
Átlagos változása (95%os CI)
TD (95%-os CI)b
Kiindulás (SD)

-2,2 (-2,68; -1,71)
-
9,1 (2,65)

-3,4 (-3,94; -2,96)
-1,2 (-1,74; -0,69) 9,2 (2,62)

-3,7 (-4,15; -3,18)
-1,4 (-1,96; -0,90) 8,9 (2,63)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p<0,0001
p<0,0001
MHD
Átlagos változása (95%os CI)
TD (95%-os CI)b
Kiindulás (SD)

-1,5 (-1,88; -1,06)
-
6,9 (3,13)

-3,0 (-3,39; -2,55)
-1,5 (-1,95; -1,02) 7,2 (3,14)

-2,9 (-3,34; -2,51)
-1,5 (-1,92; -0,99) 6,8 (2,90)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p<0,0001
p<0,0001
50%-os



reszponderarány
MMD
Százalék [%]

27,9%

44,4%

47,7%
P-érték (placebóhoz viszonyítva)
-
p<0,0001
p<0,0001
75%-os
reszponderarány
MMD
Százalék [%]


9,7%


18,4%


18,5%
P-érték (placebóhoz viszonyítva)
-
p=0,0025
p=0,0023
MIDAS összesen
Átlagos változása (95%os CI)
Kiindulás (SD)

-17,5 (-20,62;
-14,47)
37,3 (27,75)

-23,0 (-26,10; -19,82) 41,7 (33,09)

-24,6 (-27,68; -21,45) 38 (33,30)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p=0,0023
p<0,0001
MAHMD
Átlagos változása (95%os CI)
TD (95%-os CI)b
Kiindulás (SD)

-1,6 (-2,04; -1,20)
-
7,7 (3,60)

-2,9 (-3,34; -2,48)
-1,3 (-1,73; -0,78) 7,7 (3,70)

-3,0 (-3,41; -2,56)
-1,3 (-1,81; -0,86) 7,7 (3,37)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p<0,0001
p<0,0001
CI = konfidenciaintervallum; MAHMD = akut fejfájás elleni gyógyszerek alkalmazási napjainak száma havonta; MHD = legalább közepesen súlyos fejfájásos napok havi száma; MIDAS = a migrén okozta korlátozottság értékelése; MMD = migrénes napok havi száma; SD = szórás; TD = kezelési különbség
a Valamennyi végpontra vonatkozóan az átlagok változása és a CI-k az ANCOVA modellen alapulnak, amelyben a kezelés, nem, régió és preventív gyógyszer kiindulási alkalmazása (igen/nem) szerepelt rögzített hatásokként, valamint a megfelelő kiindulási érték és a migrén kialakulása óta eltelt évek száma szerepelt kovariánsként. b A kezelési különbség az MMRM elemzésen alapul, amelyben a kezelés, nem, régió és preventív gyógyszer kiindulási alkalmazása (igen/nem), a hónap és a kezelési hónap szerepelt rögzített hatásokként, valamint a megfelelő kiindulási érték és a migrén kialakulása óta eltelt évek száma szerepelt kovariánsként.

Olyan betegeknél, akik, egyidejűleg egy másik, preventív célú migréngyógyszert szedtek, a migrénes napok havi számának (monthly migraine days, MMD) csökkenésében megmutatkozó kezelési különbség a negyedévenkénti 675 mg fremanezumab és a placebo között -1,8 nap (95%-os CI: -2,95; -0,55), a havonkénti 225 mg fremanezumab és a placebo között pedig -2,0 nap volt (95%-os CI: - 3,21; -0,86).

Korábban topiramátot alkalmazó betegeknél a migrénes napok havi számának (MMD) csökkenésében megmutatkozó kezelési különbség a negyedévenkénti 675 mg fremanezumab és a placebo között - 2,3 nap volt (95%-os CI: -3,64; -1,00), a havonkénti 225 mg fremanezumab és a placebo között pedig -2,4 nap volt (95%-os CI: -3,61; -1,13).

A krónikus migrén vizsgálata (2. vizsgálat)
A krónikus migrénben alkalmazott fremanezumabot egy randomizált, multicentrikus, 12 hetes, placebo-kontrollos, kettős vak vizsgálatban (2. vizsgálat) értékelték. A vizsgálati populációba olyan felnőttek tartoztak, akiknek a kórelőzményében krónikus migrén (15 vagy több fejfájásos nap havonként) szerepelt. Összesen 1130 beteget (991 nőt és 139 férfit) randomizáltak három kezelési kar egyikére: Kezdő dózisban 675 mg fremanezumab, amelyet havonta egyszer 225 mg fremanezumab (havonként, n=379), háromhavonként 675 mg fremanezumab (negyedévenként, n=376) vagy havonta subcutan injekcióban alkalmazott placebo (n=375) követett. A demográfiai jellemzők és a kiindulási betegségjellemzők kiegyensúlyozottak és összehasonlíthatók voltak a vizsgálati karok között. A betegek medián életkora 41 év (tartomány: 18-70 év) volt, 88%-uk nő, 79%-uk fehér bőrű volt. A fejfájás átlagos gyakorisága a vizsgálat megkezdésekor körülbelül 21 fejfájásos nap volt havonként (amelyek közül 13 napon volt a fejfájás legalább közepes súlyosságú). A vizsgálat során a betegek alkalmazhattak akut fejfájás elleni kezeléseket. A betegek egy alcsoportja (21%) továbbá alkalmazhatott egy gyakran használt egyidejűleg alkalmazandó, preventív jellegű gyógyszert (béta-blokkolók, kalciumcsatorna-gátló/benzocikloheptén, antidepresszánsok, antikonvulzív szerek).
Összességében a betegek 30%-a alkalmazott korábban topiramátot és 15%-a onabotulinum-toxin A-t. Összesen 1034 beteg teljesítette a 12 hetes kettős vak kezelési időszakot.

Az elsődleges hatásossági végpont a legalább közepes súlyosságú fejfájásos napok átlagos havi számának átlagos változása volt a kiinduláshoz képest a 12 hetes kezelési időszak alatt. A kulcsfontosságú másodlagos végpontok a következők voltak: a legalább közepes súlyosságú fejfájásos napok havi számának legalább 50%-os csökkenése a kiinduláshoz képest (50%-os reszponderarány), a beteg által jelentett HIT-6 pontszám átlagos változása a kiinduláshoz képest, valamint az akut fejfájás elleni gyógyszerek alkalmazási napjainak átlagos havi számának változása a kiinduláshoz képest. A fremanezumab havonkénti és negyedévenkénti adagolásával is a fő végpontok statisztikailag szignifikáns, klinikailag is jelentős mértékű javulását igazolták a kiindulási értékhez képest, a placebóval összehasonlítva (lásd 3. táblázat). A hatás már az első hónaptól kialakult, és a kezelési időszak végéig fennmaradt (lásd 2. ábra).

2. ábra: A legalább közepes súlyosságú fejfájásos napok havi átlagos számának változása a kiinduláshoz képest az 2. Vizsgálatban


Átlag a kiinduláskor (a legalább közepes súlyosságú fejfájásos napok átlagos havi száma): Placebo: 13,3, AJOVY negyedévenként: 13,2, AJOVY havonként: 12,8.

3. táblázat: Fő hatásossági kimenetelek a krónikus migrénben végzett 2. vizsgálatban
Hatásossági végpont
Placebo (n=371)
Fremanezumab 675 mg negyedévenként (n=375)
Fremanezumab
225 mg havonként 675 mg kezdő dózissal
(n=375)
MHD
Átlagos változása (95%os CI)
TD (95%-os CI)b
Kiindulás (SD)

-2,5 (-3,06; -1,85)
-
13,3 (5,80)

-4,3 (-4,87; -3,66)
-1,8 (-2,45; -1,13) 13,2 (5,45)

-4,6 (-5,16; -3,97)
-2,1 (-2,77; -1,46) 12,8 (5,79)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p<0,0001
p<0,0001
MMD
Átlagos változása (95%os CI)

-3,2 (-3,86, -2,47)
-

-4,9 (-5,59; -4,20) -1,7 (-2,44; -0,92)

-5,0 (-5,70; -4,33) -1,9 (-2,61; -1,09)
TD (95%-os CI)b Kiindulás (SD)
16,3 (5,13)
16,2 (4,87)
16,0 (5,20)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p<0,0001
p<0,0001
50%-os
reszponderarány
MHD
Százalék [%]


18,1%


37,6%


40,8%
P-érték (placebóhoz viszonyítva)
-
p<0,0001
p<0,0001
75%-os
reszponderarány
MHD
Százalék [%]


7,0%


14,7%


15,2%
P-érték (placebóhoz viszonyítva)
-
p=0,0008
p=0,0003
HIT-6 összesen Átlagos változása (95%os CI)
Kiindulás (SD)

-4,5 (-5,38; -3,60) 64,1 (4,79)

-6,4 (-7,31; -5,52) 64,3 (4,75)

-6,7 (-7,71; -5,97) 64,6 (4,43)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p=0,0001
p<0,0001
MAHMD
Átlagos változása (95%os CI)
TD (95%-os CI)b
Kiindulás (SD)

-1,9 (-2,48; -1,28)
-
13,0 (6,89)

-3,7 (-4,25; -3,06)
-1,7 (-2,40; -1,09) 13,1 (6,79)

-4,2 (-4,79; -3,61)
-2,3 (-2,95; -1,64) 13,1 (7,22)
P-érték (placebóhoz viszonyítva)a
-
p<0,0001
p<0,0001
CI = konfidenciaintervallum; HIT-6: a fejfájás hatását mérő teszt; MAHMD = akut fejfájás elleni gyógyszerek alkalmazási napjainak száma havonta; MHD = legalább közepesen súlyos fejfájásos napok havi száma; MMD = migrénes napok havi száma; SD = szórás; TD = kezelési különbség
a Valamennyi végpontra vonatkozóan az átlagok változása és a CI-k az ANCOVA modellen alapulnak, amelyben a kezelés, nem, régió és preventív gyógyszer kiindulási alkalmazása (igen/nem) szerepelt rögzített hatásokként, valamint a megfelelő kiindulási érték és a migrén kialakulása óta eltelt évek száma szerepelt kovariánsként. b A kezelési különbség az MMRM elemzésen alapul, amelyben a kezelés, nem, régió és preventív gyógyszer kiindulási alkalmazása (igen/nem), a hónap és a kezelési hónap szerepelt rögzített hatásokként, valamint a megfelelő kiindulási érték és a migrén kialakulása óta eltelt évek száma szerepelt kovariánsként.

Olyan betegeknél, akik egyidejűleg egy másik, preventív célú migréngyógyszert szedtek, a legalább közepesen súlyos fejfájásos napok havi számának (monthly headache days, MHD) csökkenésében megmutatkozó kezelési különbség a negyedévenkénti 675 mg fremanezumab és a placebo között -
1,3 nap (95%-os CI: -2,66; 0,03), a 675 mg-os kezdődózissal alkalmazott havonkénti 225 mg fremanezumab és a placebo között pedig -2,0 nap volt (95%-os CI: -3,27; -0,67).

Korábban topiramátot alkalmazó betegeknél a legalább közepesen súlyos fejfájásos napok havi számának (MHD) csökkenésében megmutatkozó kezelési különbség a negyedévenkénti 675 mg fremanezumab és a placebo között -2,7 nap volt (95%-os CI: -3,88; -1,51), a 675 mg-os
kezdődózissal alkalmazott havonkénti 225 mg fremanezumab és a placebo között pedig -2,9 nap volt (95%-os CI: -4,10; -1,78). Korábban onabotulinum-toxin A-t alkalmazó betegeknél a legalább közepes súlyosságú fejfájásos napok havi számának (MHD) csökkenésében megmutatkozó kezelési különbség a negyedévenkénti 675 mg fremanezumab és a placebo között -1,3 nap volt (95%-os CI: - 3,01; -0,37), a 675 mg-os kezdődózissal alkalmazott havonkénti 225 mg fremanezumab és a placebo között pedig -2,0 nap volt (95%-os CI: -3,84; -0,22).

A vizsgálatban résztvevő betegek körülbelül 52%-ánál fordult elő akut fejfájás elleni gyógyszer túlzott alkalmazása. A legalább közepesen súlyos fejfájásos napok havi számának (MHD) csökkenésében megfigyelt kezelési különbség a negyedévenkénti 675 mg fremanezumabot és a placebót kapó betegek között -2,2 nap volt (95%-os CI: -3,14; -1,22), a 675 mg-os kezdődózissal alkalmazott havonkénti 225 mg fremanezumab és a placebo között pedig -2,7 nap volt (95%-os CI: -3,71; -1,78).

Hosszú távú vizsgálat (3. vizsgálat)
Az összes epizodikus és krónikus migrénes betegre vonatkozóan a hatásosság még legfeljebb 12 további hónapig fennmaradt a hosszú távú vizsgálatban (3. vizsgálat), amelyben a betegek 225 mg fremanezumabot kaptak havonként, vagy 675 mg-ot negyedévenként. A betegek 79%-a teljesítette a
3. vizsgálat 12 hónapos kezelési időszakát. A két adagolást összevonva havonta 6,6 migrénes napnyi csökkenést figyeltek meg 15 hónap után az 1. és a 2. vizsgálat kiindulásához képest. A 3. vizsgálatot teljesítő betegek 61%-a ért el 50%-os választ a vizsgálat utolsó hónapjában. Nem észleltek biztonságossági szignált a 15 hónapos kombinált kezelési időszak alatt.

Intrinszik és extrinszik tényezők
A fremanezumab biztonságosságát és hatásosságát életkortól, nemtől, rassztól, preventív gyógyszerek (béta-blokkolók, kalciumcsatorna-gátló/benzocikloheptén, antidepresszánsok, antikonvulzív szerek) egyidejű alkalmazásától, topiramát vagy onabotulinum-toxin A migrén elleni korábbi alkalmazásától vagy az akut fejfájás elleni gyógyszerek túlzott felhasználásától függetlenül igazolták.
Korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre a fremanezumab 65 éves vagy idősebb betegek (a betegek 2%-a) esetén történő alkalmazásával kapcsolatban.

Nehezen kezelhető migrén
A fremanezumab hatásosságát és biztonságosságát epizodikus vagy krónikus migrénes, előzőleg a preventív migrénellenes gyógyszerek 2-4 csoportjára igazoltan nem megfelelően reagált betegeknél (összesen 838) mérték fel randomizált vizsgálattal (4. vizsgálat), amely 12 hetes kettős vak, placebokontrollos terápiás időszakból és ezt követő, 12 hetes, nyílt elrendezésű vizsgálati periódusból állt.

Az elsődleges hatásossági végpont a migrénes napok átlagos havi számának átlagos változása volt a kiinduláshoz képest, a 12 hetes kettős vak terápiás időszak alatt. A kulcsfontosságú másodlagos végpontok a következők voltak: a migrénes napok havi számának legalább 50%-os csökkenése kiinduláshoz képest, a legalább közepesen súlyos fejfájásos napok átlagos havi számának átlagos változása a kiindulástól, és azon napok átlagos havi számának változása a kiinduláshoz képest, amelyeken akut fejfájás elleni gyógyszert alkalmaztak. A fremanezumab havonkénti és negyedéves adagolásával egyaránt a fő végpontok statisztikailag szignifikáns és klinikailag is jelentős javulását igazolták a kiindulási értékhez képest, a placebóval összehasonlítva. Tehát a 4. vizsgálat eredményei konzisztensek a korábbi hatásossági vizsgálatok főbb megállapításaival, továbbá hatásosságot mutatnak a nehezen kezelhető migrén esetében, beleértve fejfájós napok átlagos havi számának csökentését (-3,7 nap [95%-os CI: -4,38; -3,05] a negyedévente alkalmazott fremanezumab, illetve - 4,1 nap [95%-os CI: -4,73; -3,41] a havonta alkalmazott fremanezumab esetében, a placebóval kezelt betegeknél megfigyelt -0,6 naphoz [95%-os CI: -1,25; 0,07] képest) A fremanezumabbal negyedévente kezelt betegek 34%-ánál, illetve a fremanezumabbal havonta kezelt betegek 34%-ánál érték el a fejfájós napok átlagos havi számának legalább 50%-os csökkenését a placebóval kezelt betegeknél megfigyelt 9%-kal szemben (p<0,0001) a 12 hetes kezelési időszak alatt. A hatás már az első hónaptól kialakult, és a kezelési időszak végéig fennmaradt (lásd 3. ábra). Nem észleltek biztonságossági szignált a 6 hónapos kezelési időszak alatt.

3. ábra: A migrénes napok havi átlagos számának változása a kiinduláshoz képest a 4. vizsgálatban.

Átlag a kiinduláskor (a migrénes napok átlagos havi száma): placebo: 14,4, AJOVY negyedévenként: 14,1, AJOVY havonként: 14,1.

Gyermekek és serdülők

Az Európai Gyógyszerügynökség a gyermekek esetén egy vagy több korosztálynál halasztást engedélyez az AJOVY vizsgálati eredményeinek benyújtási kötelezettségét illetően a migrénes fejfájások megelőzésében (lásd 4.2 pont, gyermekgyógyászati alkalmazásra vonatkozó információk).

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás

225 mg és 675 mg fremanezumab egyszeri subcutan beadását követően a maximális koncentráció eléréséig eltelt idő (tmax) egészséges résztvevőknél 5-7 nap volt. A fremanezumab 225 mg-os és 900 mg-os dózisainak subcutan beadása utáni abszolút biohasznosulása egészséges résztvevőknél 55% (±23% SD) és 66% (± 26% SD) között volt. A populációs farmakokinetika alapján dózisarányosságot figyeltek meg a 225 mg és a 675 mg között. A dinamikus egyensúlyi állapot körülbelül 168 nap (hozzávetőlegesen 6 hónap) után állt be, havonként 225 mg-os és negyedévente 675 mg-os adagolási rendet követően. A medián akkumulációs ráta a havonként egyszeri és a negyedévenként egyszeri adagolási rend alapján körülbelül 2,4, illetve 1,2.

Eloszlás

Feltételezve, hogy a modellből levezetett 66%-os biohasznosulás (±26% SD-je) a betegpopulációra vonatkozóan fennáll, akkor a 225 mg, 675 mg és 900 mg fremanezumab subcutan alkalmazását követően az eloszlási térfogat egy átlagos beteg esetén 3,6 l (35,1% CV) volt.

Biotranszformáció

Feltételezhető, hogy az egyéb monoklonális antitestekhez hasonlóan a fremanezumab is enzimatikus proteolízis útján kis peptidekre és aminosavakra bomlik.

Elimináció

Feltételezve, hogy a modellből levezetett 66%-os biohasznosulás(±26% SD-je) a betegpopulációra vonatkozóan fennáll, akkor a 225 mg, 675 mg és 900 mg fremanezumab subcutan alkalmazását követően a centrális clearance egy átlagos beteg esetén 0,9 l/nap (23,4% CV) volt. Az így felszabaduló kis peptideket és aminosavakat a szervezet fehérjék de novo szintézisére hasznosíthatja, vagy pedig a vesén át ürülhetnek. A fremanezumab becsült felezési ideje 30 nap.

Különleges betegcsoportok

2546 résztvevő adatain populációs farmakokinetikai elemzést végeztek az életkor, nem és testtömeg szempontjából. Körülbelül kétszer akkora expozíció várható a legkisebb testtömegkvartilisbe (43,5- 60,5 ttkg) tartozóknál, mint a legnagyobb testtömegkvartilisbe (84,4-131,8 ttkg) tartozóknál. Az epizodikus és krónikus migrénes betegeknél végzett expozíció-válasz elemzések alapján a testtömeg azonban nem gyakorolt megfigyelhető hatást a klinikai hatásosságra. A fremanezumab dózisát nem szükséges módosítani. 132 kg fölötti testtömegű betegek esetén nem állnak rendelkezésre adatok az expozíció-hatásosság összefüggésről.

Vese- vagy májkárosodás
Mivel nem ismert, hogy a monoklonális antitestek a vese útján eliminálódnának vagy a májban metabolizálódnának, ennélfogva a vese- és májkárosodás várhatóan nem befolyásolja a fremanezumab
farmakokinetikáját. A súlyos fokú vesekárosodásban szenvedő betegeket (eGFR<30 ml/perc/1,73m2) nem vizsgálták. Az AJOVY klinikai vizsgálataiból származó integrált adatok populációs farmakokinetikai elemzése nem tárt fel különbséget a fremanezumab farmakokinetikájában az enyhe- közepesen súlyos vesekárosodással vagy májkárosodással érintett betegeknél a normális vese- vagy májfunkciójú betegekhez viszonyítva (lásd 4.2 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A fremanezumab monoklonális antitest, ezért nem végeztek genotoxicitási vagy karcinogenitási vizsgálatokat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Előretöltött fecskendő

1,5 ml oldat 2,25 ml-es I. típusú üvegből készült, brómbutilgumi dugattyúval és tűvel ellátott
fecskendőben.

A készítmény 1 vagy 3 előretöltött fecskendőt tartalmazó kiszerelésben kapható. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

Előretöltött injekciós toll

1,5 ml oldat 2,25 ml-es I. típusú üvegből készült, brómbutilgumi dugattyúval és tűvel ellátott fecskendőt tartalmazó injekciós tollban.

A készítmény 1 vagy 3 előretöltött injekciós tollat tartalmazó kiszerelésben kapható. Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Használati utasítás

A betegtájékoztató végén megadott részletes használati utasításokat lépésről lépésre, gondosan követni kell.
Az előretöltött fecskendő és az előretöltött injekciós toll kizárólag egyszeri alkalmazásra szolgál. Az AJOVY nem alkalmazható, amennyiben az oldat homályos vagy elszíneződött, illetve ha szemcséket tartalmaz.
Az AJOVY nem alkalmazható, ha az oldat korábban megfagyott.
Az előretöltött fecskendőt és az előretöltött injekciós tollat nem szabad felrázni.

Megsemmisítés

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2°C-8°C) tárolandó. Nem fagyasztható!
A fénytől való védelem érdekében az előretöltött fecskendő(ke)t vagy előretöltött injekciós tolla(ka)t tartsa a dobozában.
Az AJOVY hűtés nélkül legfeljebb 7 napig tárolható, legfeljebb 30 °C hőmérsékleten. Az AJOVY-t ki kell dobni, ha több mint 7 nappal korábban került kivételre a hűtőszekrényből. Ha már tárolta szobahőmérsékleten, ne tegye vissza a hűtőszekrénybe.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

Előretöltött fecskendő

3 év

Előretöltött injekciós toll

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

TEVA GmbH
Graf-Arco-Str. 3
89079 Ulm
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Előretöltött fecskendő

EU/1/19/1358/001 - 1 előretöltött fecskendő
EU/1/19/1358/002 - 3 előretöltött fecskendő

Előretöltött injekciós toll

EU/1/19/1358/003 - 1 előretöltött injekciós toll
EU/1/19/1358/004 - 3 előretöltött injekciós toll


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2019. március 28. A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma:


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA



A gyógyszerről részletes információ az Európai Gyógyszerügynökség internetes honlapján (http://www.ema.europa.eu) található.



























Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az AJOVY terhes nőknél történő alkalmazása tekintetében korlátozott mennyiségű információ áll rendelkezésre. Állatkísérletek nem igazoltak direkt vagy indirekt káros hatásokat reproduktív toxicitás tekintetében (lásd 5.3 pont). Az AJOVY alkalmazása elővigyázatosságból kerülendő a terhesség alatt.

Szoptatás

Nem ismert, hogy a fremanezumab kiválasztódik-e a humán anyatejbe. A humán IgG ismerten kiválasztódik az anyatejbe a születést követő első napokban, ami röviddel ezt követően alacsony koncentrációkra csökken; következésképpen az anyatejjel táplált csecsemőre nézve a kockázatot nem lehet kizárni ebben a rövid időszakban. Ezt követően a fremanezumab alkalmazása szoptatás ideje alatt kizárólag klinikai szükségesség esetén jöhet szóba.

Termékenység

Nincsenek humán termékenységi adatok. A rendelkezésre álló nem klinikai adatok nem utalnak arra, hogy a készítménynek hatása lenne a termékenységre (lásd 5.3 pont).