Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ADVIL COLD RAPID 200MG/30MG LÁGY KAPSZULA 20X FÓLIACSÍK

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Haleon Hungary Korlátolt Felelősségű Társaság
Hatástani csoport:
M01AE Propionsav származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22705/05
Hatóanyagok:
Pseudoephedrinum
IbuprofenumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Dopping listán szereplő
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Kizárólag szájon át történő és rövid távú alkalmazásra.

Ez a kombinált gyógyszerkészítmény akkor alkalmazandó, amikor mind a pszeudoefedrin-hidroklorid dekongesztáns hatására, mind az ibuprofén fájdalom- és/vagy gyulladásgátló hatására szükség van. Amennyiben az egyik tünet (akár az orrdugulás, akár a fejfájás és/vagy láz) dominál, a monoterápia előnyösebb lehet.

Adagolás

Felnőttek, idősek és 12 évesnél idősebb gyermekek és serdülők:
1 kapszula 4-6 óránként, 24 óra alatt azonban összesen legfeljebb 6 kapszula alkalmazható.

Erősebb tünetek fennállása esetén egyszerre 2 kapszula (400 mg ibuprofén/60 mg pszeudoefedrin-hidroklorid) is bevehető. Az adagot szükség esetén meg lehet ismételni hatórás időközönként, mindazonáltal továbbra sem szabad túllépni a maximális napi adagot, amely összesen 6 kapszula (1200 mg ibuprofén és 180 mg pszeudoefedrin-hidroklorid).

A tünetek enyhítésére a legkisebb hatásos dózist a lehető legrövidebb ideig kell alkalmazni (lásd 4.4 pont).

A nemkívánatos hatások előfordulása minimálisra csökkenthető a tünetek ellen hatásos legkisebb adag lehető legrövidebb ideig történő alkalmazásával (lásd 4.4 pont). A kezelés maximális időtartama 5 nap, kivéve ha az orvos másképpen rendeli.

Gyermekek és serdülők
Az Advil Cold Rapid alkalmazása ellenjavallt 12 évesnél fiatalabb gyermekeknél.

Vese- és májkárosodás
Dóziscsökkentés enyhe vagy közepesen súlyos vese- vagy májkárosodás esetén nem szükséges (lásd 4.4 pont). A legkisebb hatásos dózist kell alkalmazni.

Az alkalmazás módja

Kizárólag szájon át történő alkalmazásra. A kapszulát egy pohár vízzel kell bevenni.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

A készítmény hatóanyagaival, földimogyoróval vagy szójával, vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.

Azok a betegek, akiknél korábban túlérzékenységi reakció (például asthma, bronchospasmus, rhinitis, angioödéma, urticaria) jelentkezett ibuprofén, acetilszalicilsav vagy egyéb nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszerek alkalmazásakor.

Aktív vagy a kórelőzményben szereplő visszatérő peptikus fekély vagy vérzés (bizonyított fekély vagy vérzés két vagy több megkülönböztethető epizódja).

Korábbi NSAID-kezeléshez kapcsolódó gastrointestinalis vérzés vagy perforatio a kórelőzményben.

Súlyos szívelégtelenségben (NYHA IV. stádium), veseelégtelenségben vagy májelégtelenségben szenvedő betegek (lásd 4.4 pont).

Terhesség és szoptatás idején (lásd 4.6 pont).

12 éves kor alatti gyermekeknél.

Súlyos cardiovascularis betegség, tachycardia, hypertonia, súlyos veseelégtelenség, angina pectoris, hyperthyreosis, diabetes, phaeochromocytoma, zárt zugú glaucoma, prosztatamegnagyobbodás esetén.

Egyéb NSAID-okat, köztük a szelektív ciklooxigenáz-2-inhibitorokat; fájdalomcsillapítókat vagy dekongesztáns készítményeket alkalmazó betegek.

Triciklusos antidepresszánsokat szedő betegek.

Jelenleg vagy az elmúlt két hétben monoaminoxidáz-gátlókkal kezelt betegek.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A legkisebb hatásos dózis legrövidebb ideig történő alkalmazása a tünetek csökkentésére minimalizálhatja a mellékhatások előfordulását (lásd alább a gastrointestinalis és cardiovascularis kockázatokat).

Ha a tünetek súlyosbodnak, nem javulnak, vagy ha a beteg egyéb olyan tünetet tapasztal, amely nem hozható összefüggésbe az eredeti betegséggel, a kezelést fel kell függeszteni, és a betegnek orvoshoz vagy egészségügyi szakemberhez kell fordulnia.

Idősek esetében nagyobb gyakorisággal fordulnak elő NSAID-ok alkalmazásával kapcsolatosan kialakuló mellékhatások, különösen gastrointestinalis vérzés és perforatio, amely halálos is lehet (lásd 4.8 pont).

Asthma, hypertonia, szívbetegség, diabetes, májcirrhosis, vese- vagy májkárosodás, pajzsmirigybetegség vagy prosztata-hypertrophia esetén a beteg a gyógyszer alkalmazása előtt konzultáljon kezelőorvosával. (Lásd 4.3 és 4.8 pont.)

Az alkoholfogyasztás a kezelés ideje alatt kerülendő.
A pszeudoefedrin-hidroklorid doppingteszten pozitív reakciót adhat.

Ritkán előforduló örökletes fruktózintoleranciában szenvedő betegek a készítményt nem szedhetik.
Ez a gyógyszer 64,1 mg szorbitot tartalmaz lágy kapszulánként, ami megfelel 69,7 mg/g-nak.

Súlyos bőrreakciók
Az ibuprofén- és a pszeudoefedrin-tartalmú készítmények alkalmazása során súlyos bőrreakciók fordulhatnak elő, például akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP). Ez az akut pustulosus kiütés a kezelés első 2 napjában fordulhat elő, láz és nagy kiterjedésű ödémás erythema kíséretében jelentkező számos, kis, zömében nem follicularis pustula kíséretében, amelyek nagyrészt bőrredőkben, a törzsön és a felső végtagokon jelennek meg. A betegeket gondos megfigyelés alatt kell tartani. Amennyiben olyan tünetek jelentkeznek, mint például láz, erythema, vagy több apró pustula keletkezik, az Advil Cold Rapid lágy kapszula szedését abba kell hagyni és szükség esetén a megfelelő ellátást kell alkalmazni.

Ischaemiás opticus neuropathia
A pszeudoefedrin alkalmazásával kapcsolatosan ischaemiás opticus neuropathiát jelentettek.
Hirtelen látásvesztés vagy csökkent látásélesség (például látótérkiesés) jelentkezése esetén a
pszeudoefedrin alkalmazását azonnal abba kell hagyni.

Fennálló fertőzések tüneteinek elfedése
Az Advil Cold Rapid 200 mg/30 mg lágy kapszula elfedheti a fertőzés tüneteit, ami miatt késhet a megfelelő kezelés megkezdése és ezáltal kedvezőtlenebb lehet a fertőzés kimenetele. Ezt bakteriális, területen szerzett tüdőgyulladás és a bárányhimlő bakteriális szövődményei esetében észlelték. Ha az Advil Cold Rapid 200 mg/30 mg lágy kapszulát fertőzés kapcsán láz és fájdalom csillapítására alkalmazzák, ajánlatos a fertőzést figyelemmel kísérni. Nem kórházi környezetben a betegnek orvossal kell konzultálnia, ha a tünetek tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak.

Egyéb NSAID-ok:
Az Advil Cold Rapid együttes alkalmazása egyéb NSAID-okkal, beleértve a szelektív ciklooxigenáz-2 gátlókat, kerülendő (lásd 4.3 és 4.5 pont).
Légzőrendszer:
A bronchospasmus súlyosabbá válhat azoknál a betegeknél, akik jelenleg asthma bronchialében vagy allergiás megbetegedésben szenvednek, illetve ezek előfordultak a kórelőzményükben.
Szisztémás lupus erythematosus (SLE) és kevert kötőszöveti betegség:
Az asepticus meningitis kockázatának fokozódása (lásd 4.8 pont).
A vesére kifejtett hatások:

Szív- vagy veseműködési zavarral érintett betegeknél elővigyázatosság szükséges, ugyanis az NSAID-ok alkalmazása a vesefunkció romlását eredményezheti. (Lásd 4.3 és 4.8 pont).
A májra kifejtett hatások:
Májműködési zavar (lásd 4.3 és 4.8 pont).
Cardiovascularis és cerebrovascularis hatások:
Klinikai vizsgálatok szerint az ibuprofén alkalmazása során kis mértékben fokozódhat az artériás thrombotikus események (például myocardialis infarctus vagy stroke) kialakulásának kockázata, különösen nagyobb adagok (2400 mg/nap) alkalmazása esetén. Összességében az epidemiológiai vizsgálatok szerint a kis adagokban (például ? 1200 mg/nap) alkalmazott ibuprofén nem jár az artériás thrombotikus események fokozott kockázatával.

Kezeletlen hypertoniában, pangásos szívelégtelenségben (NYHA II-III), ischemiás szívbetegségben, perifériás artériás megbetegedésben és/vagy cerebrovaszkuláris betegségben szenvedő betegek ibuprofénnel csak alapos megfontolást követően kezelhetők, és a magas dózisok (2400 mg/nap) alkalmazása kerülendő.

Alapos megfontolás szükséges hosszan tartó alkalmazás megkezdése előtt azon betegeknél, akiknél fennáll a kardiovaszkuláris események kockázata (például hypertonia, hyperlipidaemia, diabetes mellitus és dohányzás), különösen akkor, ha magas dózisok (2400 mg/nap) alkalmazására van szükség.

Az NSAID-ok befolyásolhatják a vérlemezkefunkciót, ezért ezeket a gyógyszereket elővigyázatossággal kell alkalmazni intracranialis vérzéssel vagy haemorrhagiás diathesissel érintett betegeknél.

Gastrointestinalis hatások:

NSAID-ok csak óvatosan alkalmazhatók azoknál a betegeknél, akiknek kórelőzményében gastrointestinalis betegség (colitis ulcerosa vagy Crohn-betegség) szerepel, mivel a betegség fellángolhat (lásd 4.8 pont).
Gastrointestinalis vérzés, fekélyképződés, vagy perforatio - akár halálos kimenetellel - bármikor jelentkezhet valamennyi NSAID-dal történt kezeléskor, függetlenül attól, hogy a kórelőzményben szerepel-e súlyos gastrointestinalis esemény, figyelmeztető tünetek jelentkezésével vagy azok nélkül.

A gastrointestinalis vérzés, fekélyképződés és perforatio kialakulásának kockázata fokozott a magasabb NSAID-dózisokat szedő betegeknél; azoknál a betegeknél, akiknek a kórelőzményében fekélybetegség szerepel, különösen, ha az vérzéssel vagy perforatioval szövődött (lásd 4.3 pont); illetőleg időseknél.
Ezen betegek kezelését a lehető legalacsonyabb dózissal kell kezdeni. Ezen betegek esetében megfontolandó gyomorvédő gyógyszerekkel (mint például mizoprosztol vagy protonpumpa-gátlók) történő együttes kezelés, továbbá azoknál, akik együttesen alacsony dózisú acetilszalicilsavat vagy egyéb, gastrointestinalis kockázatot fokozó gyógyszert szednek (lásd alább és a 4.5 pontban).

Azon betegeknek, akiknek kórelőzményében gastrointestinalis toxicitás szerepel - különösen idős korban, - elsősorban a kezelés kezdeti szakaszában jelenteniük kell minden szokatlan hasi tünetet (különösen a gastrointestinalis vérzést).
Óvatosság ajánlott azoknál a betegeknél, akik egyidejűleg olyan gyógyszereket szednek, melyek növelhetik a vérzés vagy fekélyképződés kialakulásának kockázatát, mint a szájon át szedhető kortikoszteroidok; antikoagulánsok, mint a warfarin; szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók, vagy thrombocytaaggregáció-gátlók, mint az acetilszalicilsav (lásd 4.5 pont).

A gyógyszerrel történő kezelés során kialakuló gastrointestinalis vérzés vagy fekélyképződés esetén a kezelést meg kell szakítani.

Ischaemiás colitis
Néhány esetben ischaemiás colitis előfordulását jelentették a pszeudoefedrin alkalmazása kapcsán. Hirtelen kialakuló hasi fájdalom, rectalis vérzés vagy az ischaemiás colitis egyéb tünetének jelentkezése esetén a pszeudoefedrin alkalmazását azonnal le kell állítani és orvoshoz kell fordulni.
Dermatológiai hatások:

Nagyon ritkán súlyos, esetenként halálos kimenetelű bőrreakciókról - beleértve az exfoliativ dermatitist, Stevens-Johnson-szindrómát és toxikus epidermalis necrolysist - számoltak be NSAID-ok alkalmazásával kapcsolatban (lásd 4.8 pont).
Úgy tűnik, hogy a betegek a bőrreakciók kialakulása szempontjából a kezelés kezdetén a legveszélyeztetettebbek, ugyanis az esetek döntő többségében a kezelés első hónapjára tehető a reakciók kialakulása. Bőrkiütés, nyálkahártya-laesio vagy a túlérzékenység bármely egyéb jelének első kialakulásakor az Advil Cold Rapid-kezelést meg kell szakítani.

Kivételes esetekben a bárányhimlő lehet a súlyos bőr- és lágyszöveti fertőzéses komplikációk kiindulópontja. Jelenleg nem zárható ki az sem, hogy a NSAID-ok is hozzájárulnak az ilyen fertőzések súlyosbodásához. Ezért varicella esetén ajánlott kerülni az Advil Cold Rapid 200 mg/30 mg lágy kapszula alkalmazását.
Gyermekgyógyászati hatások:
Dehidratált serdülőknél vagy fiataloknál (12-18 éves kor között) fennáll a vesekárosodás kockázata.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Az Advil Cold Rapid nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket. Azoknak a betegeknek, akik szédülést, hallucinációt, szokatlan fejfájást, látás- vagy hallászavart tapasztalnak, a gépjárművezetést és a gépkezelést kerülniük kell. A gyógyszer egyszeri vagy rövid távú alkalmazása rendszerint nem tesz szükségessé különleges óvintézkedéseket.


4.9 Túladagolás

Gyermekeknél 400 mg/ttkg feletti adag bevétele tüneteket válthat ki. Felnőtteknél kevésbé meghatározott a dózis-válasz hatás. A felezési idő túladagoláskor 1,5-3 óra.

Tünetek
A túladagolás a következő tüneteket eredményezheti: idegesség, agitatio, szorongás, irritabilitiás, nyugtalanság, szédülés, tremor, vertigo, álmatlanság, hányinger, hasi fájdalom, hányás, epigastrialis fájdalom, hasmenés, bradycardia, palpitatio, tachycardia, tinnitus, fejfájás, öntudatvesztés, dyspnoe, légzésdepresszió, görcsrohamok, illúziók, hallucinációk, magatartászavarok, mydriasis, stroke és gastrointestinalis vérzés. A hyperkalaemia, a hypertonia vagy a hypotonia szintén a túladagolás jelei lehetnek. A toxicitás álmosság, excitatio, desorientatio vagy coma formájában is manifesztálódhat. A betegnél görcsrohamok is kialakulhatnak. A májfunkció abnormális lehet. Súlyos mérgezésben metabolikus acidosis alakulhat ki, és megnyúlhat a prothrombin idő/INR. Akut veseelégtelenség és májkárosodás következhet be. Asthmás betegeknél az asthma súlyosbodása lehetséges.

Kezelés
A két hatóanyag gyomor-bél traktusból történő gyors felszívódása miatt az emetikumok adását és a gyomormosást - a hatékonyság érdekében - a túladagolást követő négy órán belül meg kell kezdeni. Az aktív szén csak egy órán belül adva hatékony.
A szívműködés monitorozása és a szérum-elektrolitszintek mérése szükséges.
Ha vannak kardiális toxicitásra utaló jelek, intravénásan propranolol adható. A szérumkáliumszint csökkenése esetén lassú infúzióban hígított kálium-klorid-oldatot kell adni. A hypokalaemia ellenére valószínűtlen, hogy a betegnél káliumdepléció alakuljon ki, emiatt kerülni kell a túladagolást. A szérum-káliumszint monitorozásának folytatása javasolt még néhány órával a só beadása után is. Delírium vagy konvulziók esetén intravénás diazepám adása javallott.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az ibuprofén warfarinnal vagy heparinnal történő együttes alkalmazása nem tekinthető biztonságosnak, kivéve ha ez közvetlen orvosi felügyelet mellett történik.

Nem javasolt kombinációk:

Acetilszalicilsav
Ibuprofén és acetilszalicilsav egyidejű alkalmazása általában nem javasolt a mellékhatások fokozott kockázata miatt.
Vizsgálati adatok alapján feltételezik, hogy együttadáskor az ibuprofén kompetitíven gátolhatja a kis dózisú acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló hatását. Bár ezeknek az adatoknak klinikai körülményekre vonatkozó extrapolációja bizonytalan, nem zárható ki, hogy az ibuprofén rendszeres, hosszú ideig történő alkalmazása csökkentheti a kis dózisú acetilszalicilsav kardioprotektív hatását. A kis dózisú acetilszalicilsav hatásának klinikailag releváns változása nem valószínűsíthető alkalomszerű ibuprofén-alkalmazás esetén (lásd 5.1 pont).

Elővigyázatosságot igénylő kombinációk:

Óvatosság szükséges azoknál a betegeknél, akiket az alábbi gyógyszerek bármelyikével kezelnek, mivel ezekkel kapcsolatban interakciókról számoltak be.

A pszeudoefedrin-hidroklorid-tartalom kapcsán:

Pszeudoefedrin kombinációja a következőkkel:
Lehetséges reakció

Nem szelektív MAO-gátlók (iproniazid):
Ezt a gyógyszert nem szedhetik azok a betegek, akik jelenleg vagy a megelőző két hétben monoamin-oxidáz-gátlót (MAO-gátlót) szedtek, a hypertoniás epizódok kockázata miatt, mivel a paroxysmális hypertonia és a hyperthermia halálhoz is vezethet (lásd 4.3 pont).

Egyéb indirekt hatású, orális vagy nazális szimpatomimetikumok vagy vazokonstriktorok,
alfa-szimpatomimetikumok, fenilpropanolamin, fenilefrin, efedrin, metilfenidát:
Vasoconstrictio és/vagy hypertoniás krízis kockázata.
Reverzibilis monoamin-oxidáz-A (RIMA)-gátlók, linezolid, dopaminerg ergot-alkaloidok, vazokonstriktor hatású ergot-alkaloidok:
Vasoconstrictio és/vagy akut hypertoniás epizód kockázata.
Illékony halogénezett anesztetikumok:
Perioperatív akut hypertonia. Néhány nappal az előjegyzett sebészeti beavatkozás előtt fel kell függeszteni az Advil Cold Rapid-kezelést.

Guanetidin, reszerpin és metildopa:
A pszeudoefedrin hatása csökkenhet vagy fokozódhat.

Triciklusos antidepresszánsok:
A pszeudoefedrin hatása csökkenhet vagy fokozódhat.

Digitálisz, kinidin vagy triciklusos antidepresszánsok:
Az arrhythmia gyakoriságának fokozódása.


Az ibuprofén tartalom kapcsán:

Az ibuprofén egyidejű alkalmazása a következőkkel:
Lehetséges reakció
Egyéb NSAID-ok, köztük a szelektív ciklooxigenáz-2-gátlók:
Két vagy több NSAID egyidejű alkalmazása szinergista hatás miatt fokozhatja a gastrointestinalis fekélyek és vérzés kockázatát. Ezért az ibuprofén más NSAID-okkal való egyidejű alkalmazása kerülendő (lásd 4.3 és 4.4 pont).
Thrombocytaaggregáció-gátlók:
(például warfarin, tiklopidin, klopidogrel, tirofiban, eptifibatid, abciximab, iloproszt)
Gastrointestinalis vérzés fokozott kockázata (lásd 4.4 pont).
Acetilszalicilsav:
Ibuprofén és acetilszalicilsav egyidejű alkalmazása általában nem javasolt a mellékhatások fokozott kockázata miatt.
Vizsgálati adatok alapján feltételezik, hogy együttadáskor az ibuprofén kompetitíven gátolhatja a kis dózisú acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló hatását. Bár ezeknek az adatoknak klinikai körülményekre vonatkozó extrapolációja bizonytalan, nem zárható ki, hogy az ibuprofén rendszeres, hosszú ideig történő alkalmazása csökkentheti a kis dózisú acetilszalicilsav kardioprotektív hatását. A kis dózisú acetilszalicilsav hatásának klinikailag releváns változása nem valószínűsíthető alkalomszerű ibuprofén-alkalmazás esetén (lásd 5.1 pont).
Antikoagulánsok:

Az NSAID-ok, mint az ibuprofén fokozhatják az antikoagulánsok hatását (lásd 4.4 pont).
Lítium:
Az Advil Cold Rapid egyidejű alkalmazása lítium-készítményekkel emelheti ezeknek a gyógyszereknek a szérumszintjét. Megfelelő alkalmazás (legfeljebb 5 nap) esetén nem előírás a szérum lítiumszintjének ellenőrzése.
Szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók
(SSRI-k):
Gastrointestinalis vérzés fokozott kockázata (lásd 4.4 pont).
Metotrexát:
Az Advil Cold Rapid alkalmazása a metotrexát alkalmazását megelőző vagy követő 24 órán belül a metotrexát plazmakoncentrációjának emelkedéséhez és toxikus hatásának fokozódásához vezethet.
Diuretikumok, ACE-gátlók, béta-receptor-blokkolók és angiotenzin-II-antagonisták:
Az NSAID-ok csökkenthetik a diuretikumok és más vérnyomáscsökkentő gyógyszerek hatását. Néhány, károsodott vesefunkciójú betegnél (például dehidrált betegek vagy idős, károsodott veseműködésű betegek) a ciklooxigenáz-gátlók ACE-gátlókkal, béta-receptor-blokkolókkal vagy angiotenzin-II-antagonistákkal való együttes alkalmazása tovább ronthatja a vesefunkciót, akut veseelégtelenséget is okozhat, amely rendszerint reverzibilis (csökkent glomeruláris filtráció (az NSAID-ok csökkentik az értágító hatású prosztaglandinok termelődését)). Ezért ezt a kombinációt csak elővigyázatossággal szabad alkalmazni, különösen idős betegeknél. A betegek legyenek megfelelően hidratáltak, továbbá meg kell fontolni a vesefunkció monitorozását az egyidejű kezelés megkezdését követően, illetve azt követően időszakosan.
Ciklosporin:
A ciklosporin vesekárosító hatásának kockázatát fokozza bizonyos nem-szteroid gyulladásgátlókkal való egyidejű alkalmazás. Ez a hatás a ciklosporin ibuprofénnel történő kombinációja esetén sem zárható ki.
Takrolimusz:
A nefrotoxicitás kockázata fokozódik, ha a két gyógyszert egyidejűleg alkalmazzák.
Káliummegtakarító diuretikumok:
Az Advil Cold Rapid és a káliummegtakarító diuretikumok egyidejű alkalmazása hyperkalaemiához vezethet (a szérumkáliumszint ellenőrzése javasolt).
Kortikoszteroidok:
A kortikoszteroidok fokozhatják a mellékhatások kialakulásának kockázatát, különösen a gastrointestinalis traktusban (gastrointestinalis fekélyesedés vagy vérzés) (lásd 4.3 pont).
Fenitoin:
Egyidejű alkalmazása fenitoinnal megemelheti a fenitoin szérumszintjét. Megfelelő alkalmazás (legfeljebb 5 nap) esetén nem előírás a szérum fenitoin-szintjének ellenőrzése.
Probenecid és szulfinpirazon:
A probenecidet vagy szulfinpirazont tartalmazó gyógyszerek késleltethetik az ibuprofén kiválasztását.
Zidovudin:

NSAID-ok és zidovudin együttes adásakor fokozódik a hematológiai toxicitás kockázata. Bizonyított a haemarthrosis és a haematoma fokozott kockázata azoknál a HIV-pozitív haemophiliás betegeknél, akiket egyidejűleg zidovudinnal és ibuprofénnel kezelnek.
Szulfonilureák:
Klinikai vizsgálatok interakciót mutattak nem-szteroid gyulladásgátlók és antidiabetikumok (szulfonilureák) között. Bár interakciót mindezidáig nem írtak le az ibuprofén és a szulfonilureák között, egyidejű alkalmazás esetén elővigyázatosságból javasolt a vércukorszint ellenőrzése.
Kinolon antibiotikumok:
Állatkísérletes adatok bizonyítják, hogy az NSAID-ok fokozhatják a kinolon antibiotikumokhoz társult görcsrohamok előfordulásának kockázatát. Az NSAID-okat és kinolokat szedő betegek esetén a görcskészség kockázata fokozódhat.
Heparinok, Ginkgo biloba:
A vérzés kockázatának fokozódása.
Szívglikozidok (például digoxin):
Az NSAID-ok súlyosbíthatják a szívelégtelenséget, csökkenthetik a GFR-t, és növelhetik a plazma szívglikozidszintjét. A szérum digitáliszkoncentrációját ezért csökkent vesefunkciójú vagy pangásos szívelégtelenségben szenvedő betegeknél monitorozni kell.
Mifepriszton:
Az NSAID-ok nem alkalmazhatók a mifepriszton alkalmazását követő 8-12 napig, mivel az NSAID-ok csökkenthetik a mifepriszton hatását.
Antacidumok:
Egyes antacidumok fokozhatják az ibuprofén felszívódását a gastrointestinalis traktusban. Ennek különösen az ibuprofén hosszú távú alkalmazása során van klinikai jelentősége.
Aminoglikozidok:
A vesefunkció csökkenése arra hajlamos egyéneknél csökkentette az aminoglikozidok eliminációját, és növelte azok plazmakoncentrációját.



6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A leggyakoribb mellékhatások gastrointestinalis eredetűek. Peptikus fekély, perforatio vagy gastrointestinalis vérzés fordulhat elő, mely különösen idős korban halálos lehet (lásd 4.4 pont). Hányinger, hányás, hasmenés, flatulentia, székrekedés, emésztési zavar, hasi fájdalom, melaena, haematemesis, fekélyes szájnyálkahártyagyulladás jelentkezhet, valamint a colitis vagy Crohn-betegség fellángolásáról számoltak be az alkalmazás során (lásd 4.4 pont). Kisebb gyakorisággal gastritist is megfigyeltek.

Az ibuprofén-kezelést követően túlérzékenységi reakciókról számoltak be.
Ezek a következők lehetnek:
a) nem specifikus allergiás reakció és anaphylaxia,
b) Légzés: a respiratorikus traktus reaktivitása, amely lehet asthma, súlyosbodó asthma, hörgőgörcs vagy dyspnoe,
Bőr: sokféle bőrbetegség, beleértve a bőrkiütések különböző típusait, a véraláfutást, a viszketést, az urticariát, a purpurát, az angioedemát és kevésbé gyakran a hámló és hólyagos dermatosisokat (beleértve az epidermális necrolysist és az erythema multiforme-t).
c) Nagyon ritkán hólyagos reakciók, köztük Stevens-Johnson-szindróma és toxicus epidermalis necrolysis.

Klinikai vizsgálatok szerint az ibuprofén alkalmazása során kis mértékben fokozódhat az artériás thrombotikus események (például myocardialis infarctus vagy stroke) kialakulásának kockázata, különösen nagyobb adagok (napi 2400 mg) alkalmazása esetén (lásd 4.4 pont). Oedema, hypertonia, angina pectoris és szívelégtelenség előfordulásáról számoltak be NSAID alkalmazásával kapcsolatban.

Az alább felsorolt mellékhatások az ibuprofén és a pszeudoefedrin-hidroklorid OTC dózisainak rövid távú alkalmazásakor fordultak elő. Krónikus betegségek kezelésekor, hosszantartó alkalmazás esetén további mellékhatások jelentkezhetnek. A betegeket tájékoztatni kell, hogy azonnal függesszék fel az Advil Cold Rapid alkalmazását és forduljanak orvoshoz, ha súlyos gyógyszermellékhatást tapasztalnak.

Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1 000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1 000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)









Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Ibuprofén
Nagyon ritka
Fertőzéses gyulladások (például nekrotizáló fasciitis) exacerbációja, aszeptikus meningitis (tarkómerevség, fejfájás, hányinger, hányás, láz vagy tudatzavar autoimmun kórképekben (SLE, kevert kötőszöveti betegség) szenvedő betegeknél)

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Ibuprofén
Nagyon ritka
Haematopoetikus betegségek (például anaemia, leucopenia, thrombocytopenia, pancytopenia, agranulocytosis)

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ibuprofén
Nem gyakori
Túlérzékenységi reakciók urticariával, pruritusszal és asthmás rohamokkal (vérnyomáseséssel)

Ibuprofén és pszeudoefedrin-hidroklorid
Nagyon ritka
Súlyos generalizált túlérzékenységi reakciók; jelei lehetnek: arcödéma, angioödéma, dyspnoe, tachycardia, vérnyomásesés, anaphylaxiás sokk
Pszichiátriai kórképek
Ibuprofén
Nagyon ritka
Pszichotikus reakciók, depresszió, idegesség

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Agitatio, hallucináció, szorongás, abnormális viselkedés, insomnia, izgatottság, ingerlékenység, idegesség, nyugtalanság

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ibuprofén
Nem gyakori
Központi idegrendszeri zavarok, mint pl- fejfájás, szédülés, álmatlanság, agitatio, ingerlékenység vagy fáradtság


Ibuprofén
Nem ismert
Cerebrovascularis esemény (stroke)

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Haemorhagiás stroke, ischaemiás stroke, convulsio, fejfájás, insomnia, idegesség, szorongás, agitatio, tremor, hallucinációk, szédülés, psychomotoros hiperaktivitás
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ibuprofén
Nem gyakori
Látászavarok

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Ischaemiás opticus neuropathia
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Ibuprofén
Ritka
Tinnitus

Ibuprofén
Nem ismert
Vertigo
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Ibuprofén
Nagyon ritka
Palpitatiók, szívelégtelenség, myocardialis infarctus, oedema, hypertonia

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Palpitatiók, tachycardia, mellkasi fájdalom, arrythmia
Érbetegségek és tünetek
Ibuprofén
Nagyon ritka
Arteriás hypertonia

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Hypertonia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Pszeudoefedrin-hidroklorid
Ritka
Asthma exacerbatiója vagy bronchospasmussal járó túlérzékenységi reakció

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ibuprofén
Gyakori
Dyspepsia, abdominalis fájdalom, hányinger, hányás, flatulentia, diarrhoea, constipatio, anorexia, ritkán anaemiához vezető kisebb gasztrointesztinális vérzés

Ibuprofén
Nem gyakori
Gyomorfekély vérzéssel és/vagy perforációval, gastritis, fekélyes stomatitis, colitis és Crohn-betegség exacerbációja (lásd 4.4 pont)

Ibuprofén
Nagyon ritka
Oesophagitis, pancreatitis, diaphragmaszerű bélszűkület

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Szájszárazság, szomjúság, hányinger, hányás, ischaemiás colitis
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Ibuprofén
Nagyon ritka
Májműködési zavar, májkárosodás, különösen hosszú távú kezelés során, májelégtelenség, akut hepatitis, sárgaság

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Ibuprofén
Nem gyakori
Különböző bőrkiütések

Ibuprofén
Nagyon ritka
Hólyagos exanthema, mint például Stevens-Johnson-szindróma és toxikus epidermalis necrolysis (Lyell-szindróma), alopecia, súlyos bőrfertőzések, lágyszöveti szövődmények varicellafertőzésben


Ibuprofén
Nem ismert
Angioödéma, erythema multiforme, bőr-exanthema, kiütés, purpura, pruritus, urticaria.
Eozinofiliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS-szindróma).
Fotoszenzitivitási reakciók.

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Kiütés, urticaria, pruritus, hyperhidrosis

Ibuprofén és Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Súlyos bőrreakciók, beleértve az akut generalizált exanthemás pustulosist (AGEP).
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ibuprofén
Ritka
Veseszöveti károsodás (papillaris necrosis) és emelkedett húgysavszint a vérben

Ibuprofén
Nagyon ritka
Ödémák (különösen artériás hypertoniában vagy veseelégtelenségben szenvedő betegeknél), nephroticus syndroma, interstitialis nephritis, akut veseelégtelenség

Ibuprofén
Nem ismert
Haematuria, veseelégtelenség, proteinuria, oliguria

Pszeudoefedrin-hidroklorid
Nem ismert
Vizeletürítési nehézség (húgycső-prostata rendellenességekkel érintett férfiaknál vizeletretenció)

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Ibuprofén
Nem ismert
Csökkent hematokrit és csökkent haemoglobin
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Ibuprofén
Nem ismert
Ödéma, duzzanat, perifériás ödéma

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Propionsav-származékok, ibuprofén-kombinációk.
ATC kód: M01AE51

Az ibuprofén - a propionsav-származékok csoportjába tartozó - nem-szteroid gyulladásgátló gyógyszer, amely hatását a prosztaglandinszintézis gátlásán keresztül fejti ki. Fájdalomcsillapító, lázcsillapító és gyulladásgátló tulajdonságokkal rendelkezik. A pszeudoefedrin-hidroklorid egy szimpatomimetikus szer, amely az orrnyálkahártyában vazokonstrikciót okozva csökkenti az orrfolyást és az orrdugulást.

Vizsgálati adatok alapján feltételezik, hogy együttadáskor az ibuprofén kompetitíven gátolhatja a kis dózisú acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátló hatását. Néhány farmakodinámiás vizsgálatban, amikor egyszeri 400 mg dózisú ibuprofént alkalmaztak 81 mg azonnal felszabaduló acetilszalicilsav bevétele előtt 8 órán belül, illetve után 30 percen belül, azt találták, hogy csökkent az acetilszalicilsav thromboxán-képződést, illetve thrombocytaaggregáció-gátló hatása. Bár ezeknek az adatoknak klinikai körülményekre vonatkozó extrapolációja bizonytalan, nem zárható ki, hogy az ibuprofén rendszeres, hosszú ideig történő alkalmazása csökkentheti a kis dózisú acetilszalicilsav kardioprotektív hatását. A kis dózisú acetilszalicilsav hatásának klinikailag releváns változása nem valószínűsíthető alkalomszerű ibuprofén-alkalmazás esetén (lásd 4.5 pont)

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Az ibuprofén gyorsan felszívódik az alkalmazást követően, és hamar eloszlik a teljes testben. Kiválasztása gyors, a vesén keresztül történik.

Felszívódás
Az ibuprofén az alkalmazást követően gyorsan felszívódik a gastrointestinalis traktusból.
A maximális plazmakoncentráció 1-2 órával a bevételt követően alakul ki. A plazma-csúcskoncentráció eléréséhez szükséges idő változhat az adagolási formától és attól függően, hogy a készítményt étkezés közben vették-e be.

Egy per os biohasznosulási vizsgálatban a szolubilizált ibuprofén (ibuprofén + pszeudoefedrin lágy kapszula gyógyszerformában) bioekvivalensnek mutatkozott az ibuprofén + pszeudoefedrin tablettában található ibuprofénnel, valamint a felszívódás (AUC) mértéke is azonos volt. A kombinált lágy kapszula esetén azonban magasabb ibuprofén-plazma-csúcskoncentráció (cmax) alakult ki, mint a tabletta gyógyszerforma esetén. Továbbá a plazma-csúcskoncentráció eléréséhez szükséges átlagidő (tmax) hasonlónak mutatkozott az ibuprofén + pszeudoefedrin lágy kapszula (39 perc), valamint az ibuprofén lágy kapszula esetén (45 perc), és 20-30 perccel rövidebb volt, mint az ibuprofén + pszeudoefedrin tabletta esetén (67,5 perc).

A szolubilizált ibuprofén (ahogy az ibuprofén + pszeudoefedrin lágy kapszulában jelen van) szisztémás keringésbe történő abszorpciója gyorsabb, mint az ibuprofén + pszeudoefedrin tablettáé.

A pszeudoefedrin (azonnali hatóanyag-leadású gyógyszerformákban) könnyen és gyorsan felszívódik a gastrointestinalis traktusból, a plazma-csúcskoncentrációt 1-3 óra elteltével éri el.

Eloszlás
Az ibuprofén főleg a májban metabolizálódik, fő metabolitjai a 2-hidroxi-ibuprofén és a 2-karboxi-ibuprofén. Az ibuprofén 90-99%-ban kötődik plazmafehérjékhez. Korlátozott számú vizsgálat adatai szerint az ibuprofén nagyon alacsony koncentrációban megjelenik az anyatejben.

A pszeudoefedrin feltehetőleg átjut a placentán, és bejut a cerebrospinalis folyadékba.
A pszeudoefedrin bejut az anyatejbe; 24 óra alatt az orális dózis kb. 0,5%-a kerül be az anyatejbe.

Elimináció
Az ibuprofén felezési ideje a plazmában körülbelül 2 óra. Gyorsan kiválasztódik a vizelettel, elsősorban metabolitok és azok konjugátumai formájában. Körülbelül 1% választódik ki a vizeletbe változatlan ibuprofén formájában, 14% pedig konjugált ibuprofénként.

A pszeudoefedrin jórészt változatlan formában ürül a vizelettel, illetve kis mennyiségben a májban képződő metabolitja formájában. Felezési ideje kb. 5-8 óra; savas vizeletben gyorsabb az elimináció, és ennek megfelelően a felezési idő rövidebb. Kis mennyiségben választódik ki az anyatejbe.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Csak korlátozott toxicitási adatok állnak rendelkezésre az ibuprofén és a pszeudoefedrin-hidroklorid kombinációjának alkalmazására vonatkozóan.

Az ibuprofén (nem-szteroid gyulladásgátló) és a pszeudoefedrin-hidroklorid (szimptomimetikum) eltérő hatásmechanizmusának megfelelően az egyes összetevőknek megfelelő hatóanyag-specifikus toxicitásprofilt tapasztaltak túladagolást követően nem-klinikai toxicitásvizsgálatokban (pszeudoefedrinre vonatkozó humán adatok). Ennek megfelelően különféle toxikológiai célszerveket állapítottak meg, például gastrointestinalis léziók az ibuprofén esetében, illetve hemodinamikai és központi idegrendszeri hatások a pszeudoefedrin-hidroklorid esetében. Ibuprofén és pszeudoefedrin-hidroklorid együttes alkalmazása nem eredményezett klinikailag szignifikáns interakciót. Ennélfogva nem várható additív, szinergizáló és potenciáló hatás az ibuprofén/pszeudoefedrin-hidroklorid fix kombinációja (200 mg/30 mg) esetében állatoknál és embereknél ekvipotens adagokban. Ezt a kompetitív metabolikus útvonalak hiánya is alátámasztja. Nincs arra utaló tudományos bizonyíték, hogy az egyedi hatóanyagokra vonatkozó biztonságossági határértékek eltérnének kombinációs alkalmazás esetén.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A kapszulák fehér, átlátszatlan, Glassine/Alumínium-hoz melegragasztott PVC/PVdC buborékcsomagolásban vagy fehér, átlátszatlan, Glassine/Alumínium-hoz melegragasztott PVC/PE/PVdC buborékcsomagolásban.

A buborékcsomagolást kartondobozba csomagolják.
Kiszerelések: 2, 4, 8, 10, 12, 16, 20, 24 lágy kapszula.
Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 ?C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Haleon Hungary Kft.
1124 Budapest
Csörsz utca 43.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

OGYI-T-22705/03 10× Glassine/Alumínium-hoz melegragasztott PVC/PVdC fóliacsík
OGYI-T-22705/04 10× Glassine/Alumínium-hoz melegragasztott PVC/PE/PVdC fóliacsík
OGYI-T-22705/05 20× Glassine/Alumínium-hoz melegragasztott PVC/PVdC fóliacsík
OGYI-T-22705/06 20× Glassine/Alumínium-hoz melegragasztott PVC/PE/PVdC fóliacsík


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2017. március 30.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. január 07.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. november 3.
2

17


OGYÉI/66209/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Az Advil Cold Rapid 200 mg/30 mg lágy kapszula ellenjavallt terhesség és szoptatás idején (lásd 4.3 pont).

Terhesség
Pszeudoefedrin
Lehetséges összefüggést állapítottak meg az első trimeszter során történő pszeudoefedrin-alkalmazás és magzati rendellenességek kialakulása között. Emiatt a pszeudoefedrin alkalmazását terhesség idején kerülni kell.

Ibuprofén
A prosztaglandinszintézis gátlása hátrányosan befolyásolhatja a terhességet és/vagy az embrió/magzat fejlődését. Epidemiológiai vizsgálatokból származó adatok a vetélés, valamint a szívfejlődési rendellenességek és a gastroschisis megnövekedett kockázatára utalnak a prosztaglandinszintézis gátló gyógyszerek korai terhességben történő alkalmazása után. A szív- és érrendszeri rendellenességek abszolút kockázata kevesebb mint 1%-ról körülbelül 1,5%-ra emelkedett. A kockázat feltehetően a dózissal és a terápia időtartamával nő. Állatoknál a prosztaglandinszintézis-gátló alkalmazása bizonyítottan fokozott beágyazódás előtti és utáni veszteséget és embrió-magzati letalitást eredményezett. Ezen túlmenően azoknál az állatoknál, akik az organogenezis időszakában kaptak prosztaglandinszintézis-gátlót, különböző rendellenességek, köztük a szív- és érrendszeri rendellenességek megnövekedett előfordulását jelentették.

A terhesség 20. hetétől kezdődően az ibuprofén alkalmazása a magzati veseműködési zavarból eredő oligohydramniont okozhat. Ez röviddel a kezelés megkezdése után jelentkezhet, és a kezelés abbahagyása után általában reverzibilis. Ezenkívül, a második trimeszterben a kezelést követően ductus arteriosus szűkületről is beszámoltak, amely az esetek többségében a kezelés abbahagyása után megszűnt.

A terhesség harmadik trimesztere alatt minden prosztaglandinszintézis-gátló az alábbinak teheti ki a magzatot:
- cardiopulmonalis toxicitás (a ductus arteriosus korai összehúzódása/szűkülete és pulmonalis hypertonia);
- renalis dysfunctio (lásd fent);

az anyát és az újszülöttet a terhesség végén:
- a vérzési idő esetleges megnyúlása, ami egy olyan thrombocytaaggregáció-gátló hatás, ami már nagyon kis dózisok mellett is jelentkezhet;
- az uterus contractiók gátlása, ami késői vagy elhúzódó szülést eredményez.

Ennek következtében az ibuprofén ellenjavallt a terhesség harmadik trimesztere alatt (lásd 4.3 pont).

Szoptatás

Ibuprofén
Korlátozott számú vizsgálatból származó adatok alapján az ibuprofén csak nagyon alacsony koncentrációban jelenik meg az anyatejben, és valószínűtlen, hogy kedvezőtlen hatást gyakorolna a szoptatott csecsemőre.

Pszeudoefedrin
A pszeudoefedrin kis mennyiségben kiválasztódik az anyatejbe, de ennek hatása a szoptatott csecsemőre nem ismert.
Becslések szerint az anya által szájon át bevett pszeudoefedrin egyszeri dózisának 0,4-0,7%-a választódik ki az anyatejbe 24 óra alatt.

Összefoglalva, a készítmény alkalmazása terhesség és szoptatás idején ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Termékenység
Korlátozott mennyiségű bizonyíték áll rendelkezésre azzal kapcsolatban, hogy a ciklooxigenázt - így a prosztaglandinszintézist - gátló gyógyszerek ovulációra gyakorolt hatásuk révén a női termékenység károsodását okozhatják. Ez a hatás a kezelés megszakításával reverzibilis.