Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

EZETIMIB-TEVA 10MG TABLETTA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Actavis Group Ptc Ehf.
Hatástani csoport:
C10AX Koleszterin- és triglicerid-szintet csökkentő egyéb szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23154/01
Hatóanyagok:
EzetimibumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
3694 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Eü. rendeletre felírhatja:
Belbetegségek
Belgyógyászat
Kardiológia
Neurológia
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,003694,00
Közgyógy3694,000,00
Üzemi baleset3694,000,00
Eü emelt3325,00369,00
Közgyógy eü.emelt3694,000,00
Teljes0,003694,00
Egyedi engedélyes0,003694,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
6 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Laktóz intolerancia
Alkalmazási elôirat

Javallat

4.1 Terápiás javallatok

Primaer hypercholesterinaemia
Az Ezetimib-Teva HMG-CoA-reduktáz-gátlóval (sztatinnal) együtt, diéta mellett adva, primaer (heterozygota familiaris és nem-familiaris) hypercholesterinaemiában szenvedő betegek adjuváns kezelésére javallott, amennyiben az önmagában adott sztatin hatása nem elégséges.
Az Ezetimib-Teva önmagában, diéta mellett adva primaer (heterozygota familiaris és nem-familiaris) hypercholesterinaemiában szenvedő betegek adjuváns kezelésére javallott, akiknél a sztatin adása nem megfelelő, vagy nem tolerált.

Cardiovascularis események megelőzése
Az Ezetimib-Teva a coronaria-betegségben szenvedő és akut coronaria szindróma kórtörténettel rendelkező betegeknél, sztatin-kezelés mellett vagy sztatinnal történő egyidejű alkalmazás megkezdésekor a cardiovascularis események (lásd 5.1 pont) kockázatának csökkentésére javallott.

Homozygota familiaris hypercholesterinaemia (HoFH)
Az Ezetimib-Teva sztatinnal együtt, diéta mellett adva HoFH-ban szenvedő betegek adjuváns kezelésére javallott. A betegek egyéb adjuváns kezelést is kaphatnak (pl. LDL-aferezis).




Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az Ezetimib-Teva-kezelést megelőzően a beteget standard, alacsony koleszterintartalmú diétára kell beállítani, amit a kezelés alatt is folytatni kell.

A készítmény szájon át alkalmazandó. A javasolt dózis napi egy 10 mg-os Ezetimib-Teva tabletta, amit bármely napszakban, étkezés közben vagy attól függetlenül is be lehet venni.

Az Ezetimib-Teva valamely sztatinhoz való hozzáadásakor vagy az alkalmazott sztatin javasolt szokásos kezdő dózisát, vagy a már bevált magasabb sztatin dózis alkalmazását kell folytatni. Ebben az esetben az adott sztatin adagolására vonatkozó javaslatot kell követni.

Alkalmazás coronaria-betegségben szenvedő és akut coronaria szindróma kórtörténettel rendelkező betegeknél
Coronaria-betegségben szenvedő és akut coronaria szindróma kórtörténettel rendelkező betegeknél az inkrementális cardiovascularis esemény csökkentésére 10 mg Ezetimib-Teva adható sztatinnal, bizonyítottan kedvező cardiovascularis hatással.

Együttadás epesavkötő szerekkel
Az Ezetimib-Teva az epesavkötő szerek adása előtt legalább 2 órával korábban, vagy azok bevétele után legalább 4 órával később adandó.

Idősek
Idős betegek esetében nem szükséges a dózist módosítani (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
A kezelést kizárólag szakember felügyelete alatt lehet elkezdeni.
6 év feletti gyermekek és serdülők: az ezetimib biztonságosságát és hatásosságát 6-17 éves gyermekek és serdülők esetében nem igazolták. A jelenleg rendelkezésre álló adatok ismertetése a 4.4, 4.8, 5.1 és 5.2 pontban található, de nincs az adagolásra vonatkozó javaslat.
Az Ezetimib-Teva sztatinnal történő együttes alkalmazásakor a sztatin dózisával kapcsolatban szakvéleményt kell kérni gyermekek esetében.
6 évesnél fiatalabb gyermekek: az ezetimib biztonságosságát és hatásosságát 6 évesnél fiatalabb gyermekek esetében nem igazolták. Nincsenek rendelkezésre álló adatok.

Májkárosodás
Enyhe májkárosodásban (Child-Pugh osztályozás szerinti pontszám: 5-6) a dózist nem szükséges módosítani. Az Ezetimib-Teva-kezelés nem javallott a májfunkció közepesen súlyos (Child-Pugh osztályozás szerinti pontszám: 7-9), illetve súlyos (Child-Pugh osztályozás szerinti pontszám: >9) romlása esetén (lásd 4.4 és 5.2 pont).

Vesekárosodás
Vesekárosodásban nem szükséges a dózist módosítani (lásd 5.2 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Ha az Ezetimib-Teva-t valamely sztatinnal együtt alkalmazza, kérjük, olvassa el az adott gyógyszer alkalmazási előírását.

Májenzimek
Az ezetimib és valamely sztatin kombinációs alkalmazásával végzett kontrollos klinikai vizsgálatokban ismételt (a normál tartomány felső határának - NTFH - háromszorosát elérő, illetve meghaladó) transzaminázszint-emelkedést észleltek. Ha az ezetimibet valamely sztatinnal együtt alkalmazzák, akkor a kezelés elkezdésekor, illetve az adott sztatinra vonatkozó ajánlásoknak megfelelően májfunkciós vizsgálatokat kell végezni (lásd 4.8 pont.)

Az IMProved Reduction of Outcomes: Vytorin Efficacy International Trial (IMPROVE-IT) vizsgálatban 18 144 coronaria-betegségben szenvedő és akut coronaria szindróma kórtörténettel rendelkező beteg randomizált módon kapott naponta vagy 10 mg/40 mg ezetimib/szimvasztatint (n = 9067) vagy 40 mg szimvasztatint (n = 9077). A 6 éves középértékű követési idő alatt az ezetimib/szimvasztatin mellett az egymást követő transzaminázszint-emelkedések (felső határérték legalább háromszorosa, vagy magasabb) aránya 2,5% volt, míg a szimvasztatin mellett 2,3% volt (lásd 4.8 pont).

Egy kontrollos klinikai vizsgálatban több mint 9000, krónikus vesebetegségben szenvedő beteg randomizálva kapott napi egyszeri 10 mg ezetimibet 20 mg szimvasztatinnal kombinációban (n = 4650), illetve placebót (n = 4620) (a követés középértéke 4,9 év); a transzaminázszintek ismételt emelkedésének (> 3 × NTFH) incidenciája 0,7% volt az ezetimib és szimvasztatin kombinációjának esetében és 0,6% a placebónál (lásd 4.8 pont).

Vázizomzat
Az ezetimib forgalomba hozatalát követően beszámoltak myopathiáról és rhabdomyolysisről. A legtöbb beteg, akinél rhabdomyolysis fejlődött ki, az ezetimib mellett sztatint szedett. Nagyon ritkán beszámoltak rhabdomyolysisről az ezetimibet önmagában adva, és nagyon ritkán az ezetimibet olyan szerekkel együtt alkalmazva, amelyeknél a rhabdomyolysis kialakulásának fokozott a kockázata. Ha myopathia gyanúja áll fenn az izomtünetek alapján, illetve bizonyított, mert a kreatin-foszfokináz (CPK) szintje a normál felső határérték több mint tízszerese, azonnal fel kell függeszteni az ezetimib, bármely sztatin, vagy bármely más említett szer alkalmazását, melyeket a beteg egyidejűleg szed. Minden beteget, aki elkezdi az Ezetimib-Teva-terápiát, fel kell világosítani a myopathia veszélyéről, és meg kell kérni, hogy azonnal számoljon be bármilyen megmagyarázhatatlan izomfájdalomról, izomérzékenységről és izomgyengeségről (lásd 4.8 pont).

Az IMProved Reduction of Outcomes: Vytorin Efficacy International Trial (IMPROVE-IT) vizsgálatban 18 144 coronaria-betegségben szenvedő és akut coronaria szindróma kórtörténettel rendelkező beteg randomizált módon kapott naponta vagy 10 mg/40 mg ezetimib/szimvasztatint (n = 9067) vagy naponta 40 mg szimvasztatint (n = 9077). A 6 éves középértékű követési idő alatt az ezetimib/szimvasztatin mellett előforduló myopathia aránya 0,2% volt, míg a szimvasztatin esetében 0,1% volt, ahol a myopathia a meghatározás alapján olyan tisztázatlan eredetű izomgyengeség vagy izomfájdalom, amely mellett a szérum kreatin-kináz értéke a felső határérték legalább tízszerese vagy annál magasabb érték, illetve a szérum kreatin-kináz értéke két egymást követő mérés során a felső határérték legalább ötszöröse vagy annál magasabb, de a tízszeresénél alacsonyabb érték. Az ezetimib/szimvasztatin mellett előforduló rhabdomyolysis aránya 0,1% volt, míg a szimvasztatin esetében 0,2% volt, ahol a rhabdomyolysis a meghatározás alapján olyan tisztázatlan eredetű izomgyengeség vagy izomfájdalom, amely mellett a szérum kreatin-kináz értéke a felső határérték legalább tízszerese vagy annál magasabb érték vesekárosodással, illetve értéke két egymást követő mérés során a felső határérték legalább ötszöröse vagy annál magasabb, de a tízszeresénél alacsonyabb érték vesekárosodással, vagy a kreatin-kináz 10 000 NE/l vagy ennél magasabb vesekárosodás nélkül (lásd 4.8 pont).

Egy kontrollos klinikai vizsgálatban több mint 9000, krónikus vesebetegségben szenvedő beteg randomizálva kapott napi egyszeri 10 mg ezetimibet 20 mg szimvasztatinnal kombinációban (n = 4650), illetve placebót (n = 4620) (a követés középértéke 4,9 év); a myopathia/rhabdomyolysis incidenciája 0,2% volt az ezetimib és szimvasztatin kombinációjának esetében és 0,1% a placebónál (lásd 4.8 pont).

Májkárosodás
Mivel a közepesen súlyos és súlyos májkárosodásban a megnövekedett ezetimib-expozíció hatásai nem ismertek, az Ezetimib-Teva alkalmazása ilyen betegekben nem ajánlott (lásd 5.2 pont).

Gyermekek és serdülők
Egy 12 hetes, placebo-kontrollos klinikai vizsgálatban értékelték az ezetimib hatásosságát és biztonságosságát 6-10 éves, heterozygota familiaris és nem-familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő betegeknél. Az ezetimib hatását 12 hétnél hosszabb ideig tartó kezelés esetén nem vizsgálták ebben a korcsoportban (lásd 4.2, 4.8, 5.1 és 5.2 pont).
Az Ezetimib-Teva-t nem vizsgálták 6 évesnél fiatalabb betegeknél (lásd 4.2 és 4.8 pont).
Az ezetimib szimvasztatinnal történő együttes alkalmazásának hatásosságát és biztonságosságát 10-17 éves, heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő betegek esetében, egy serdülőkorú fiúk (a Tanner-féle beosztás szerinti II. stádium, vagy e felett), illetve legalább egy évvel a menarche után lévő lányok részvételével végzett, kontrollos, klinikai vizsgálat során értékelték.
Ebben a limitált kontrollos vizsgálatban, általában véve nem volt észlelhető a növekedésre, illetve a szexuális érésre vonatkozó hatás a serdülőkorú lányok vagy fiúk esetében, valamint a menstruációs ciklus hosszát érintő hatás sem volt a lányoknál. Azonban az ezetimib növekedésre, illetve szexuális érésre gyakorolt hatását > 33 hetes kezelési periódusra vonatkozóan nem vizsgálták (lásd 4.2 és 4.8 pont).
Az Ezetimib-Teva biztonságosságát és hatásosságát 40 mg-nál magasabb dózisú szimvasztatinnal történő együttes alkalmazáskor nem vizsgálták 10-17 éves gyermekgyógyászati betegeknél.
Az Ezetimib-Teva biztonságosságát és hatásosságát szimvasztatinnal történő együttadás esetén 10 évesnél fiatalabb gyermekeknél nem vizsgálták (lásd 4.2 és 4.8 pont).
Az Ezetimib-Teva-terápia hosszú távú hatásait a felnőttkori morbiditásra és mortalitásra 17 évesnél fiatalabb betegeknél még nem vizsgálták.

Fibrátok
Az Ezetimib-Teva biztonságosságát és hatásosságát a fibrátokkal való együttes alkalmazás esetén nem állapították meg.
Ezetimib-Teva-t és fenofibrátot együtt szedő betegeknél felmerülő cholelithiasis gyanúja esetén epehólyag-vizsgálatokra van szükség és a terápiát meg kell szakítani (lásd 4.5 és 4.8 pont).

Ciklosporin
Az Ezetimib-Teva és a ciklosporin együttes alkalmazását körültekintően kell elkezdeni. A ciklosporin-koncentrációt folyamatosan ellenőrizni kell azoknál a betegeknél, akik ciklosporint és Ezetimib-Teva-t szednek egyidejűleg (lásd 4.5 pont).

Antikoagulánsok
Ha az Ezetimib-Teva-t warfarinnal, egyéb kumarin-típusú véralvadásgátlóval vagy fluindionnal adjuk, a nemzetközi normalizált arányt (INR) megfelelően ellenőrizni kell (lásd 4.5 pont).

Segédanyag
Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktázhiányban, vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.
Nátrium
A készítmény kevesebb, mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz tablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Azonban gépjárművezetésnél és gépek kezelésénél számításba kell venni, hogy szédülést már jelentettek mellékhatásként.


4.9 Túladagolás

A 15 egészséges vizsgálati alanyon, napi 50 mg ezetimib alkalmazásával, maximum 14 napon át folytatott kezelés, valamint a 18 primaer hypercholesterinaemiában szenvedő vizsgálati alanyon, napi 40 mg ezetimib alkalmazásával, maximum 56 napon át folytatott kezelés általában jól tolerálhatónak bizonyult. Állatokon végzett vizsgálatokban, patkányban és egérben az ezetimib egyszeri 5000 mg/ttkg per os dózisa, kutyákon az egyszeri 3000 mg/ttkg per os dózisa nem váltott ki toxikus tüneteket.

Néhány esetben jelentettek túladagolást ezetimib esetén, a legtöbb esetben nem léptek fel mellékhatások. A jelentett mellékhatások nem voltak súlyosak. Túladagolás esetén tüneti és szupportív kezelést kell alkalmazni.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Preklinikai vizsgálatokban kimutatták, hogy az ezetimib nem indukálja a citokróm P450 gyógyszermetabolizáló enzimeket. Az ezetimib és a különféle ismert, az 1A2, 2D6, 2C8, 2C9, valamint a 3A4 citokróm P450 izoenzimeken, illetve az N-acetiltranszferáz enzimen keresztül metabolizálódó gyógyszerek között klinikailag szignifikáns interakciót nem észleltek.

Klinikai interakciós vizsgálatokban, együttadás esetén az ezetimib nem befolyásolta a dapszon, a dextrometorfán, a digoxin, az orális fogamzásgátlók (etinil-ösztradiol és levonorgesztrel), a glipizid, a tolbutamid vagy a midazolám farmakokinetikáját. Az ezetimibbel együtt adott cimetidin nem befolyásolta az ezetimib biohasznosíthatóságát.

Antacidok
Antacidokkal együtt adva az ezetimib felszívódásának üteme lassúbb, azonban az ezetimib biohasznosíthatósága nem változik. A felszívódási sebesség csökkenésének feltehetően nincs klinikai jelentősége.

Kolesztiramin
Kolesztiraminnal való együttes alkalmazás körülbelül 55%-kal csökkentette az összezetimib (ezetimib és ezetimib-glükuronid) AUC átlagértékét. Az Ezetimib-Teva és a kolesztiramin kombinációjától várható nagyobb mértékű alacsony denzitású lipoproteinszint- (LDL-C) csökkenés ezen interakció miatt csökkenhet (lásd 4.2 pont).

Fibrátok
Ezetimib-Teva-t fenofibráttal egyidejűleg alkalmazva fennáll a cholelithiasis és az epebetegség kialakulásának veszélye (lásd 4.4 és 4.8 pont).
Ezetimib-Teva-t és fenofibrátot egyidejűleg szedő betegeknél felmerülő cholelithiasis gyanúja esetén epehólyag-vizsgálatokra van szükség és a terápiát meg kell szakítani (lásd 4.8 pont).
A fenofibrát, valamint a gemfibrozil egyidejű alkalmazása enyhén megemelte az összezetimib-koncentrációt (kb. 1,5-szeresére fenofibrát, kb. 1,7-szeresére gemfibrozil esetén).
Az Ezetimib-Teva más fibrátokkal való együttadását nem vizsgálták.
A fibrátok fokozhatják a koleszterin epével történő kiválasztását, ami cholelithiasishoz vezethet. Állatokon végzett vizsgálatokban az ezetimib fokozta az epehólyagban lévő epe koleszterintartalmát, de nem minden fajnál (lásd 5.3 pont). Az Ezetimib-Teva terápiás használatával összefüggő litogén kockázat nem zárható ki.

Sztatinok
Az ezetimib és atorvasztatin, szimvasztatin, pravasztatin, lovasztatin, fluvasztatin vagy roszuvasztatin együttes alkalmazásakor klinikailag jelentős farmakokinetikai interakciót nem észleltek.

Ciklosporin
8, veseátültetés után lévő, állandó dózisú ciklosporinnal kezelt betegekkel (kreatitin-clearance ?50 ml/perc) végzett vizsgálatban, az ezetimib 10 mg-os dózisának egyszeri alkalmazását követően az összezetimibre vonatkozó görbe alatti terület (AUC) átlaga mintegy 3,4-szer (2,3-7,9-szeres tartományban) nagyobb volt, mint egy másik vizsgálatban lévő egészséges egyénekben (n = 17). Egy másik vizsgálatban, veseátültetés után lévő, súlyos vesekárosodásban szenvedő, több gyógyszerrel, egyebek mellett ciklosporinnal is kezelt beteg összezetimib expozíciója 12-szeresre nőtt a csak ezetimibbel kezelt párhuzamos kontrollokhoz képest. Egy kétrészes keresztvizsgálatban 12 egészséges alany 8 napon át napi 20 mg ezetimibet kapott, a 7. napon pedig egyszeri 100 mg ciklosporint. A vizsgálat során a ciklosporin AUC átlagos 15%-os növekedését figyelték meg (a 10%-os csökkenés és 51%-os növekedés tartományban) a kizárólag napi egyszeri 100 mg ciklosporin alkalmazásával összehasonlítva. Vesetranszplantált betegek esetében az ezetimibbel együttesen alkalmazott ciklosporin expozíciójának hatásáról kontrollos vizsgálatot nem végeztek. Ezetimib-Teva-terápia megkezdésekor óvatossággal kell eljárni ciklosporin-kezelésre beállított betegeknél. Az Ezetimib-Teva és ciklosporin együttes alkalmazásakor a ciklosporin-koncentrációt monitorozni kell (lásd 4.4 pont).

Antikoagulánsok
Napi egyszeri 10 mg ezetimib együttes adása nem volt hatással a warfarin biohasznosíthatóságára és a protrombinidőre egy 12 egészséges, felnőtt férfin végzett vizsgálatban. A forgalomba hozatalt követően azonban beszámoltak a nemzetközi normalizált arány (INR) növekedéséről olyan betegek esetében, akiknél ezetimibet és warfarint, illetve fluindiont együttesen alkalmaztak. Amennyiben az Ezetimib-Teva-t wafarinnal, egyéb kumarin-típusú véralvadásgátlóval vagy fluindionnal alkalmazzák egyidejűleg, az INR-értéket megfelelően ellenőrizni kell (lásd 4.4 pont).

Gyermekek és serdülők
Interakciós vizsgálatokat csak felnőttek körében végeztek.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások táblázatos felsorolása (klinikai vizsgálatok és forgalomba hozatalt követő tapasztalatok)

Legfeljebb 112 hetes időtartamú klinikai vizsgálatokban napi 10 mg ezetimibet önmagában adtak 2396 betegnek, vagy sztatinnal együtt alkalmazták 11 308 betegnél, vagy fenofibráttal együtt alkalmazták 185 betegnél. A mellékhatások rendszerint enyhék és átmenetiek voltak. A mellékhatások együttes előfordulási gyakorisága hasonló volt ezetimib- és placebo-kezelés esetén. A gyógyszerszedést mellékhatás miatt megszakító betegek aránya is hasonló volt az ezetimib- és a placebo-csoportban.

Ezetimib önmagában vagy valamely sztatinnal együtt adva:
A következő mellékhatásokat figyelték meg az Ezetimib-Teva-t önmagában szedő betegeknél (n = 2396) a placebót kapó betegek körében megfigyeltnél nagyobb előfordulási aránnyal (n = 1159), illetve az Ezetimib-Teva-t valamely sztatinnal együtt szedő betegeknél (n = 11 308) a sztatint önmagában kapó betegek körében megfigyeltnél nagyobb előfordulási aránnyal (n = 9361). A forgalomba hozatalt követő mellékhatások olyan jelentésekből származnak, melyekben az Ezetimib-Teva-t vagy önmagában vagy sztatinnal együtt alkalmazták. A (monoterápiában vagy sztatinnal együtt adott) ezetimib klinikai vizsgálataiban megfigyelt, illetve a forgalomba hozatalt követően önmagában vagy egy sztatinnal együtt alkalmazott ezetimibbel kapcsolatosan jelentett mellékhatások az 1. táblázatban kerülnek felsorolásra. Ezek a mellékhatások a táblázatban szervrendszer és gyakoriság szerinti felosztásban szerepelnek.
A gyakoriságokat a következőképpen definiálták: nagyon gyakori (? 1/10); gyakori (? 1/100-< 1/10); nem gyakori (? 1/1000-< 1/100); ritka (? 1/10 000-< 1/1000); nagyon ritka (< 1/10 000) és nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

1. táblázat
Mellékhatások
Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatás
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
thrombocytopaenia
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
túlérzékenység, beleértve a kiütést, a csalánkiütést, az anaphylaxiát és az angiooedemát
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem gyakori
csökkent étvágy
Pszichiátriai kórképek
Nem ismert
depresszió
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
fejfájás
Nem gyakori
paraesthesia
Nem ismert
szédülés
Érbetegségek és tünetek
Nem gyakori
hőhullámok; hypertonia
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori
köhögés
Nem ismert
dyspnoe
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
hasi fájdalom; hasmenés; flatulencia
Nem gyakori
dyspepsia; gastrooesophagealis reflux-betegség; hányinger; szájszárazság; gastritis
Nem ismert
pancreatitis; constipatio
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nem ismert
hepatitis; cholelithiasis; cholecystitis
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori
pruritus; kiütés; urticaria
Nem ismert
erythema multiforme
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori
myalgia
Nem gyakori
arthralgia; izomspazmusok; nyaki fájdalom; hátfájdalom; izomgyengeség; végtagfájdalom
Nem ismert
myopathia/rhabdomyolysis (lásd 4.4 pont)
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori
gyengeség
Nem gyakori
mellkasfájdalom; fájdalom; asthenia; perifériás ödéma
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori
megnövekedett GPT (ALAT) és/vagy GOT (ASAT) értékek
Nem gyakori
megnövekedett CPK vérszint; megnövekedett gamma-glutamiltranszferázszint; a normálistól eltérő májfunkciós tesztek

Ezetimib fenofibráttal együtt adva
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek: hasi fájdalom (gyakori).
Kevert hyperlipidaemiában szenvedő betegek bevonásával végzett multicentrikus, kettős-vak, placebo-kontrollos klinikai vizsgálat során 625 beteget kezeltek 12 hétig, 576-ot pedig 1 évig. Ebben a vizsgálatban 172 beteget kezeltek ezetimibbel és fenofibráttal 12 hétig és 230 beteget kezeltek ezetimibbel és fenofibráttal (beleértve 109 beteget, akik az első 12 héten csak ezetimibet kaptak) 1 évig. Ennek a vizsgálatnak nem volt célja a kezelési csoportok ritka események szempontjából történő összevetése. A szérum transzaminázszintekben bekövetkező klinikailag jelentős emelkedések (a normál felső határérték több mint háromszorosát ismételten elérő) előfordulási gyakorisága (95%-os CI) a fenofibrát-monoterápiában részesülők körében 4,5% (1,9-8,8), az ezetimibet fenofibráttal szedők körében pedig 2,7% (1,2-5,4) volt, a kezelési expozícióhoz igazítva. A cholecystectomia ennek megfelelő előfordulási gyakorisága 0,6% (0,0-3,1) volt a fenofibrát-monoterápia, és 1,7% (0,6-4,0) az ezetimib fenofibráttal való együttes alkalmazása esetén (lásd 4.4 és 4.5 pont).

Gyermek és serdülők (6-17 éves kor közötti)
Egy heterozygota familiaris és nem-familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő (6-10 éves korú) gyermekek bevonásával végzett vizsgálatban (n = 138) az ALAT- és/vagy az ASAT-értékek (NTFH háromszorosát ismételten elérő, illetve meghaladó) emelkedését figyelték meg az ezetimibet kapó betegek 1,1%-ánál (1 beteg), szemben a placebo-csoportban megfigyelt 0%-kal. A CPK-szint (? 10 × NTFH) nem emelkedett. Myopathiáról nem számoltak be.

Egy másik vizsgálat során, amelyet heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő, (10-17 éves) serdülőkorú betegek (n = 248) bevonásával végeztek, az ALAT- és/vagy az ASAT-értékek (NTFH háromszorosát ismételten elérő, illetve meghaladó) emelkedését figyelték meg az ezetimib/szimvasztatint kapó betegek 3%-ánál (4 beteg), összevetve a szimvasztatin-monoterápiában részesülő betegek között mért 2%-kal (2 beteg); míg a CPK-szint (? 10 × ULN) emelkedését illetően az 2% volt (2 beteg) az ezetimib/szimvasztatin-csoportban, és 0% volt a szimvasztatin-monoterápiában részesülőknél. Myopathiáról nem számoltak be.

Ezek a vizsgálatok nem voltak alkalmasak a ritka mellékhatások összehasonlítására.

Coronaria-betegségben szenvedő és akut coronaria szindróma kórtörténettel rendelkező betegek
Az IMPROVE-IT vizsgálatban (lásd 5.1 pont) 18 144 vagy 10 mg/40 mg ezetimib/szimvasztatinnal (n = 9067; akik 6%-ánál emelték az adagot 10 mg/80 mg ezetimib/szimvasztatinra) vagy 40 mg szimvasztatinnal (n = 9077; akik 27%-ánál emelték az adagot 80 mg szimvasztatinra) kezelt betegek bevonásával a biztonságossági profil hasonló volt a 6 éves középértékű követési idő alatt. Azon betegek aránya, akiknél a mellékhatások miatt fel kellett függeszteni a kezelést az ezetimib/szimvasztatinnal kezelteknél 10,6%, a szimvasztatinnal kezelteknél 10,1% volt. Az ezetimib/szimvasztatin mellett előforduló myophathia aránya 0,2% volt, míg a szimvasztatin esetén 0,1% volt, ahol a myopathia a meghatározás alapján olyan tisztázatlan eredetű izomgyengeség vagy izomfájdalom, amely mellett a szérum kreatin-kináz értéke a felső határérték legalább tízszerese vagy annál magasabb érték, illetve a szérum kreatin-kináz értéke két egymást követő mérés során a felső határérték legalább ötszöröse vagy annál magasabb, de a tízszeresénél alacsonyabb érték. Az ezetimib/szimvasztatin mellett előforduló rhabdomyolysis aránya 0,1% volt, míg a szimvasztatin esetén 0,2% volt, ahol a rhabdomyolysis a meghatározás alapján olyan tisztázatlan eredetű izomgyengeség vagy izomfájdalom, amely mellett a szérum kreatin-kináz értéke a felső határérték legalább tízszerese vagy annál magasabb érték vesekárosodással, illetve értéke két egymást követő mérés során a felső határérték legalább ötszöröse vagy annál magasabb, de a tízszeresénél alacsonyabb érték vesekárosodással, vagy a kreatin-kináz 10 000 NE/l vagy ennél magasabb vesekárosodás nélkül. Az ezetimib/szimvasztatin mellett a transzaminázszintek egymás utáni emelkedésének (a felső határérték legalább háromszorosa vagy kisebb) aránya 2,5% volt, míg szimvasztatin esetén 2,3% volt (lásd 4.4 pont). Az epehólyaggal összefüggő mellékhatásokat ezetimib/szimvasztatint kapó betegek 3,1%-ánál jelentettek szemben a szimvasztatint kapók 3,5%-ával. A hospitalizációt igénylő cholecystectomiák aránya 1,5% volt mindkét kezelési csoportban. Rákot (meghatározás szerint bármely rosszindulatú daganatot) a vizsgálat alatt 9,4%-nál diagnosztizáltak szemben a 9,5%-kal.

Krónikus vesebetegségben szenvedő betegek
A SHARP vizsgálatban (Study of Heart and Renal Protection) (lásd 5.1 pont) több mint 9000 beteget napi egyszeri 10 mg ezetimib és 20 mg szimvasztatin fix kombinációjával (n = 4650) vagy placebóval (n = 4620) kezeltek, a biztonságossági profil hasonló volt a 4,9 éves középértékű követési idő alatt. Ebben a vizsgálatban csak a súlyos nemkívánatos eseményeket és a kezelés valamely nemkívánatos esemény miatti felfüggesztését rögzítették. A kezelés mellékhatás miatt történő felfüggesztésének aránya hasonló volt (10,4% az ezetimib és szimvasztatin kombinációjával és 9,8% a placebóval kezelt betegek esetében). A rhabdomyolysis/myopathia incidenciája 0,2% volt az ezetimib és szimvasztatin kombinációjával és 0,1% a placebóval kezelt betegek esetében. A transzaminázok szintjének ismételt emelkedése (> 3 × NTFH) az ezetimib és szimvasztatin kombinációjával kezelt betegek 0,7%-ánál, a placebóval kezelt betegek 0,6%-ánál fordult elő (lásd 4.4 pont). Ebben a vizsgálatban az előre meghatározott mellékhatások incidenciája nem növekedett statisztikailag szignifikánsan, beleértve a daganatos megbetegedéseket (9,4% az ezetimib és szimvasztatin kombinációja, 9,5% a placebo esetében), a hepatitist, a cholecystectomiát, vagy az epekővel kapcsolatos komplikációkat, illetve a pancreatitist.

Laboratóriumi vizsgálatok eredményei
Kontrollos, monoterápiát alkalmazó klinikai vizsgálatokban a klinikailag szignifikáns szérum transzaminázszintek (az ALAT- és/vagy ASAT-érték, az NTFH háromszorosát ismételten elérő, illetve meghaladó) emelkedésének incidenciája hasonló volt az ezetimib- (0,5%) és a placebo- (0,3%) kezelés esetén. A kombinációs klinikai vizsgálatokban ez az incidencia 1,3% volt az Ezetimib-Teva-t és valamely sztatint kombinációban szedő betegek és 0,4% volt a kizárólag sztatinnal kezelt betegek körében. A fenti szintek emelkedése általában klinikai tünetek nélkül jelentkezett, nem fordult elő egyidejű cholestasis, és a gyógyszerszedés megszakítása után, vagy a kezelés folytatása során a kiindulási értékre álltak vissza (lásd 4.4 pont).
Klinikai vizsgálatokban a normál felső határérték több mint tízszeresét érte el a CPK az ezetimibet önmagában kapó 1674 betegből négynél (0,2%), míg a 786 placebót kapó betegből egynél (0,1%). Az ezetimibet sztatinnal együtt alkalmazó betegeknél ez az arány 917-ből egy (0,1%), míg a sztatint önmagában szedő betegeknél 929-ből négy (0,4%) volt. A myopathia és a rhabdomyolysis előfordulása nem volt nagyobb arányú az ezetimibbel összefüggésben, mint a megfelelő kontrollcsoportokban (placebo vagy sztatin önmagában) (lásd 4.4 pont.).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Lipidszintet módosító anyagok, ATC kód: C10A X09

Hatásmechanizmus
Az ezetimib a lipidcsökkentő gyógyszerek egy új osztályához, a koleszterin és a rokon növényi szterinek (szterolok) bélből való felszívódását szelektíven gátló vegyületekhez tartozik. Az ezetimib per os alkalmazva aktív, a koleszterincsökkentő vegyületek más típusaitól (pl. sztatinok, epesavkötő gyanták, fibrinsav-származékok és növényi sztanolok) eltérő hatásmechanizmussal rendelkező vegyület. Az ezetimib célmolekulája a Niemann-Pick C1-Like 1 (NPC1L1) szterin-transzporter, ami a koleszterin és a fitoszterinek intestinalis felvételéért felelős.

Az ezetimib a vékonybél kefeszegélyébe jutva gátolja a koleszterin felszívódását, s ezzel csökkenti a bélből a májba jutó koleszterin mennyiségét. A sztatinok a májban folyó koleszterinszintézist csökkentik, és e két eltérő mechanizmus együttesen fokozott koleszterincsökkenést eredményez. Egy kéthetes, 18 hypercholesterinaemiás betegen végzett vizsgálatban az ezetimib a placebóhoz képest 54%-kal csökkentette a koleszterin felszívódását.

Farmakodinámiás hatások
Számos preklinikai vizsgálat történt az ezetimib koleszterinfelszívódást gátló hatása szelektivitásának felmérése érdekében. Az ezetimib gátolta a [14C]-koleszterin abszorpcióját, de nem befolyásolta a trigliceridek, a zsírsavak, az epesavak, a progeszteron, az etinil-ösztradiol, vagy a zsíroldékony A- és D-vitamin felszívódását.

Epidemiológiai vizsgálatok azt igazolták, hogy a cardiovascularis morbiditás és mortalitás egyenesen arányos az össz-C- és az LDL-C-szinttel, és fordítottan arányos a HDL-C-szinttel.

Az ezetimib együttadása sztatinnal hatékonyan csökkenti a cardiovascularis események kockázatát coronaria-betegségben szenvedő és akut coronaria szindróma kórtörténettel rendelkező betegeknél.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Kontrollos klinikai vizsgálatokban az önmagában vagy valamely sztatinnal együtt adott ezetimib szignifikáns mértékben csökkentette az összkoleszterin- (össz-C), az LDL-koleszterin- (LDL-C), az apolipoprotein B- (Apo B), és a triglicerid- (TG) szinteket és növelte a HDL-koleszterin- (HDL-C) szintet a hypercholesterinaemiában szenvedő betegekben.

Primaer hypercholesterinaemia
769, már sztatin-monoterápiában részesülő, de a Nemzeti Koleszterin Felvilágosítási Programban (National Cholesterol Education Program - NCEP) megcélzott LDL-C-szintet (2,6-4,1 mmol/l ?100-160 mg/dl?, a kiindulási értéktől függően) még el nem érő, hypercholesterinaemiás beteg bevonásával végzett, kettős-vak, placebo-kontrollos, 8 hetes vizsgálatban a betegek folyamatban lévő sztatin-kezelését randomizációt követően 10 mg ezetimib- vagy placebo-kezeléssel egészítették ki.

A kombinációs kezelés kezdetekor a megcélzott LDL-C-szintet el nem érő sztatinnal kezelt betegek körében (~82%), a vizsgálat végpontját jelentő megcélzott LDL-C-szintet szignifikánsan nagyobb arányban (az esetek 72%-ában) sikerült elérni a randomizáció során az ezetimib-csoportba került betegek esetében, mint a placebo-csoportban (19%). A megfelelő LDL-C-szintek csökkenései szignifikánsan eltérőek voltak (25% ezetimibbel, a 4% placebóhoz viszonyítva). Azon kívül, a fennálló sztatin-terápia kiegészítéseként adott ezetimib a placebo-kezeléshez viszonyítva szignifikánsan csökkentette az összkoleszterin-, az Apo B- és TG-szinteket, és növelte a HDL-C-szintet. A fennálló sztatin-terápiához adott ezetimib, illetve placebo-kezelés a C-reaktív proteinszint medián értékét 10%-kal, illetve 0%-kal csökkentette a kiindulási értékhez viszonyítva.

Két, kettős-vak, randomizált, placebo-kontrollos, 1719 primaer hypercholesterinaemiás beteg bevonásával végzett, 12 hetes vizsgálatban a 10 mg ezetimib a placebo-kezeléshez viszonyítva szignifikánsan csökkentette az összkoleszterin- (13%), az LDL-C- (19%), az Apo B- (14%) és a TG- (8%) szinteket és növelte a HDL-C- (3%) szintet. Ezen kívül az ezetimibnek nem volt hatása a zsíroldékony A-, D- és E-vitaminok plazmakoncentrációjára, a protrombinidőre és - egyéb lipidcsökkentő szerekhez hasonlóan - nem befolyásolta hátrányosan a mellékvesekéreg hormonok termelését.

Egy multicentrikus, kettős-vak, kontrollos klinikai vizsgálat (ENHANCE-vizsgálat) során 720 heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában szenvedő beteg két évig randomizáltan kapott vagy 10 mg ezetimibet 80 mg szimvasztatinnal kombinációban (n= 357), vagy 80 mg szimvasztatint (n= 363). A vizsgálat fő célja az volt, hogy a szimvasztatin-monoterápiával összehasonlítva megállapítást nyerjen az ezetimib/szimvasztatin kombinációs terápia hatása a carotis arteria intima-media vastagságára (IMT). Ennek a közvetett markernek a hatása a cardiovascularis morbiditásra és mortalitásra még mindig nem bizonyított.

A B-módú ultrahangmérés alapján az elsődleges végpont, az IMT átlagértékének változása mind a hat carotis szegmensben, nem különbözött szignifikánsan (p= 0,29) a két kezelési csoportban. A vizsgálat kétéves időtartama alatt az intima-media vastagodása a 80 mg szimvasztatinnal kombinációban adott 10 mg ezetimib mellett 0,0111 mm-rel, míg a 80 mg szimvasztatin mellett 0,0058 mm-rel nőtt (a vizsgálat kezdetén mért carotis IMT átlagérték a két csoportban 0,68 mm, illetve 0,69 mm volt).

A 80 mg szimvasztatinnal kombinációban adott 10 mg ezetimib szignifikánsan nagyobb mértékben csökkentette az LDL-C, az összkoleszterin, az Apo B és a TG szintjeit, mint a 80 mg szimvasztatin. A HDL-C százalékban mért növekedése hasonló volt a két kezelési csoportban. A 80 mg szimvasztatinnal kombinációban adott 10 mg ezetimibbel kapcsolatban jelentett mellékhatások összhangban álltak az ezetimib ismert mellékhatás-profiljával.

Gyermekek és serdülők
Egy multicentrikus, kettős-vak, kontrollos vizsgálat során 138 (59 fiú és 79 lány), 6-10 éves (átlagéletkor 8,3 év) heterozygota familiaris vagy nem-familiaris hypercholesterinaemiában (HeHF) szenvedő, a vizsgálat kezdetekor 3,74-9,92 mmol/l LDL-C-szinttel rendelkező beteget 12 hetes ezetimib 10 mg vagy placebo-terápiára randomizáltak.
A 12. héten az ezetimib jelentősen csökkentette az összkoleszterin- (-21% vs. 0%), az LDL-C- (-28% vs. -1%), az Apo B- (-22% vs. -1%) és nem-HDL-C-szintet (-26% vs. 0%) a placebóhoz képest. A két kezelési csoportban az eredmények hasonlóak voltak a triglicerid és a HDL-C (-6% vs. +8% és +2% vs. +1%) tekintetében.

Egy multicentrikus, kettős-vak, kontrollos vizsgálat során 10-17 éves (átlagéletkor 14,2 év), heterozygota familiaris hypercholesterinaemiában (HeHF) szenvedő, a vizsgálatra történő jelentkezéskor 4,1 és 10,4 mmol/l közötti LDL-C-szinttel rendelkező 142 fiút (Tanner-féle beosztás II. stádium, vagy a felett) és 106 menarche után lévő lányt vagy 10 mg ezetimib (10 mg, 20 mg vagy 40 mg) szimvasztatinnal együtt történő szedésére, vagy a szimvasztatin (10 mg, 20 mg vagy 40 mg) önmagában történő, 6 hétig tartó szedésére randomizáltak, valamint az ezt követő 27 hétben vagy az ezetimib és 40 mg szimvasztatin együtt történő szedésére, vagy 40 mg szimvasztatin önmagában történő szedésére randomizáltak, majd a következő 20 hétben, nyílt vizsgálatban, a résztvevők ezetimibet kaptak szimvasztatinnal (10 mg, 20 mg vagy 40 mg).
A 6. hétre az ezetimib a szimvasztatinnal (minden dózisban) szignifikánsan csökkentette az összkoleszterin- (38% vs. 26%), az LDL-C- (49% vs. 34%), az Apo B- (39% vs. 27%) és a nem-HDL-C-szintet (47% vs. 33%), összehasonlítva az önmagában adott szimvasztatinnal (minden dózisban). A két kezelt csoportban az eredmények hasonlóak voltak a triglicerid és a HDL-C (-17% vs. -12% és +7% vs. +6%) tekintetében. A 33. héten mért eredmények összhangban voltak a 6. héten tapasztaltakkal, és az ezetimibet 40 mg szimvasztatinnal kapó betegek közül (62%) többen érték el az NCEP/AAP (National Cholesterol Education Program/American Academy of Pediatrics) által kitűzött célt (< 2,8 mmol/l [110 mg/dl]) az LDL-C tekintetében, összehasonlítva a 40 mg szimvasztatint kapó betegekkel (25%). Az 53. héten, a nyílt vizsgálat végén, a lipidparaméterre gyakorolt hatások megtartottak voltak.
Az ezetimib biztonságosságát és hatásosságát 40 mg-nál magasabb dózisban adott szimvasztatinnal történő együttes alkalmazás során a 10-17 éves gyermekgyógyászati betegeknél nem vizsgálták. Az ezetimib biztonságosságát és hatásosságát szimvasztatinnal történő együttadás esetén 10 évnél fiatalabb gyermek betegeknél nem vizsgálták. Az ezetimib-terápia hosszú távú hatásait a felnőttkori morbiditásra és mortalitásra 17 évesnél fiatalabb betegeknél még nem vizsgálták.

Cardiovascularis események megelőzése
Az IMProved Reduction of Outcomes: Vytorin Efficacy International Trial (IMPROVE-IT) vizsgálat egy multicentrikus, randomizált, kettős-vak, aktív kontrollos vizsgálat volt, amibe 18 144 beteget vontak be az akut coronaria szindróma (ACS; vagy akut myocardialis infarctus [MI] vagy instabil angina [UA]) következtében történő hospitalizáció után legfeljebb 10 nappal. Az acut coronaria szindróma megjelenésével egy időben az LDL-C ?125 mg/dl (?3,2 mmol/l) volt azoknál a betegeknél, akik nem részesültek lipidcsökkentő-terápiában illetve ? 100 mg/dl (?2,6 mmol/l) volt, ha lipidcsökkentő-terápiában részesültek. Az összes beteget 1:1 arányban randomizálták vagy 10/40 mg ezetimib/szimvasztatint kapó (n = 9067) vagy 40 mg szimvasztatint (n = 9077) kapó csoportokba, és középértéken 6 évig követték őket.
A betegek átlagéletkora 63,6 év volt; a betegek 76%-a férfi volt, 84%-a volt kaukázusi és 27%-a volt diabeteses. Az átlag LDL-C-érték a vizsgálatot kvalifikáló eseménykor 80 mg/dl (2,1 mmol/l) volt azoknál, akik lipidcsökkentő-kezelésben részesültek (n = 6390) és 101 mg/dl (2,6 mmol/l) volt azoknál, akik korábban nem részesültek lipidcsökkentő-kezelésben (n = 11 594). Az akut coronaria szindróma miatt történő hospitalizációt megelőzően a betegek 34%-a részesült sztatin-kezelésben. Az első évnél az átlag LDL-C 53,2 mg/dl (1,4 mmol/l) volt a folyamatos kezelésben részesülő betegeknél az ezetimib/szimvasztatin-csoportban és 69,9 mg/dl (1,8 mmol/l) volt a szimvasztatin-monoterápiás csoportban. A lipidértékeket az esetek többségében mérték azoknál a betegeknél, akik a vizsgálati terápiában maradtak.
Az elsődleges összetett végpont a cardiovascularis halálozás, súlyos coronaria események (MCE - major coronary events; nem-fatális myocardialis infarctusként definiált, dokumentált instabil angina, ami hospitalizációt igényelt, vagy a randomizált kezelés után legalább 30 nappal jelentkező bármilyen coronaria revascularisatiós beavatkozás) és a nem-fatális stroke volt. A vizsgálat bizonyította, hogy az ezetimib/szimvasztatin-kezelés előnyösen járult hozzá az elsődleges összetett végpont, a cardiovascularis halál, a MCE és a nem-fatális stroke csökkenéséhez (6,4% relatív kockázat csökkenés, p = 0,016) a szimvasztatinnal szemben. Az elsődleges végpont a 9067 betegből 2572-nél fordult elő (7 éves Kaplan-Meier [KM] arány 32,72%) az ezetimib/szimvasztatin-csoportban és 9077 betegből 2742-nél fordult elő (7 éves [KM] arány 34,67%) a csak szimvasztatin-csoportban (lásd 1. ábra és 2. táblázat). Ez a növekvő előny várhatóan hasonló lesz, mint a cardiovascularis események kockázatát bizonyítottan csökkentő egyéb sztatinok együttadásakor. A teljes mortalitás változatlan volt ebben a magas kockázati csoportban (lásd 2. táblázat).
A stroke típusaira általában előnyös volt; jóllehet a haemorrhagiás stroke enyhén, nem szignifikánsan emelkedett az ezetimib/szimvasztatin-csoportban a csak szimvasztatin-csoporthoz képest (lásd 2. táblázat). A haemorrhagiás stroke kockázatát ezetimib és nagyobb potenciállal rendelkező sztatin együttadásakor hosszú távú, végpontos vizsgálatokban nem értékelték.
Az ezetimib/szimvasztatin-kezelés hatása általában összhangban volt a nem, a kor, a rassz, a diabetes mellitus kórtörténet, a kiindulási lipidszint, a korábbi sztatin-kezelés, a korábbi stroke és a hypertonia szerinti számos alcsoportot érintő átfogó eredményekkel.


1. ábra: Az ezetimib/szimvasztatin hatása az elsődleges összetett végpontra, a cardiovascularis halálra, a súlyos coronaria eseményre vagy a nem-fatális stroke-ra
































2. táblázat
Súlyos cardiovascularis események kezelési csoportonként minden randomizált betegnél az IMPROVE-IT vizsgálatban

Kimenetel
Ezetimib/Szimvasztatin
10 mg/40 mga
(n = 9067)
Szimvasztatin
40 mgb
(n = 9077)
Relatív hazárd
(95%-os CI)
p-érték

n
K-M %c
n
K-M %c


Elsődleges összetett hatásossági végpont
(CV halál, súlyos coronaria események és nem fatális stroke)
2572
32,72%
2742
34,67%
0,936 (0,887, 0,988)
0,016
Másodlagos összetett hatásossági végpontok
CHD halál, nem-fatális MI, sürgős coronaria revascularisatio 30 nap után
1322
17,52%
1448
18,88%
0,912 (0,847-0,983)
0,016
MCE, nem-fatális stroke, halálozás (bármely okból)
3089
38,65%
3246
40.25%
0,948 (0,903-0,996)
0,035
CV halál, nem-fatális MI, instabil angina, ami hospitalizációt igényel, bármilyen revascularisatio, nem-fatális stroke
2716
34,49%
2869
36,20%
0,945 (0,897-0,996)
0,035
Az elsődleges összetett végpont összetevői és kiválasztott hatásossági végpontok (meghatározott esemény első előfordulása bármely időpontban)
Cardiovascularis halál
537
6,89%
538
6,84%
1,000 (0,887-1,127)
0,997
Súlyos coronaria esemény:






Nem-fatális MI
945
12,77%
1083
14,41%
0,871 (0,798-0,950)
0,002
Instabil angina, ami hospitalizációt igényelt
156
2,06%
148
1,92%
1,059 (0,846-1,326)
0,618
Coronaria revascularisatio 30 nap után
1690
21,84%
1793
23,36%
0,947 (0,886-1,012)
0,107
Nem-fatális stroke
245
3,49%
305
4,24%
0,802 (0,678-0,949)
0,010
Összes MI (fatális és nem fatális)
977
13,13%
1118
14,82%
0,872 (0,800-0,950)
0,002
Összes stroke (fatális és nem fatális)
296
4,16%
345
4,77%
0,857 (0,734-1,001)
0,052
Nem haemorrhagiás stroked
242
3,48%
305
4,23%
0,793 (0,670-0,939)
0,007
Haemorrhagiás stroke
59
0,77%
43
0,59%
1,377 (0,930-2,040)
0,110
Bármilyen okból bekövetkező halál
1215
15,36%
1231
15,28%
0,989 (0,914-1,070)
0,782
a 6%-nál az ezetimib/szimvasztatin adagot 10 mg/80 mg-ra emelték.
b 27%-nál a szimvasztatin adagot 80 mg-ra emelték.
c Kaplan-Meier-féle becslés a 7. évnél.
d Beleértve az ischaemiás stroke-ot vagy a meghatározatlan típusú stroke-ot.

Súlyos cardiovascularis események megelőzése krónikus vesebetegségben
A Study of Heart and Renal Protection (SHARP) egy nemzetközi, randomizált, placebo-kontrollos, kettős-vak vizsgálat volt, 9438 krónikus vesebetegségben szenvedő beteg részvételével, akiknek a harmada a vizsgálat kezdetekor dialízisre szorult. Összesen 4650 krónikus vesebetegségben szenvedő beteg kapta a 10 mg ezetimib és 20 mg szimvasztatin fix kombinációját, 4620 beteg placebót, és középértéken számolva 4,9 évig követték az állapotukat. A betegek átlagéletkora 62 év volt, 63% férfi, 72% kaukázusi, 23% diabeteses volt, és a dialízisre nem szoruló betegek becsült glomerulus filtrációs rátája (eGFR) 26,5 ml/perc/1,73m2 volt. A vizsgálatba való bevonáshoz lipidszintet nem határoztak meg feltételként. A kezdeti átlag LDL-C-szint 108 mg/dl volt. Egy év múlva - azokat a betegeket is számolva, akik már nem szedték a vizsgálati gyógyszereket - az LDL-C 26%-kal csökkent az önmagában adott 20 mg szimvasztatin esetében, és 38%-kal a 10 mg ezetimib és 20 mg szimvasztatin kombinációjának esetében a placebóhoz képest.
A SHARP protokollban meghatározott elsődleges összehasonlítás a súlyos vascularis események (definíció szerint nem-fatális MI vagy cardialis halálozás, stroke vagy bármilyen revascularisatiós eljárás) eredeti szándék szerinti elemzése volt - csak azon betegeknél, akiket kiinduláskor ezetimib/szimvasztatin kombinációra (n = 4193) vagy a placebo-csoportba (n = 4191) randomizáltak. A másodlagos analízisekben ugyanezt az összetett végpontot, valamint annak összetevőit külön-külön is elemezték (a vizsgálat kezdetekor vagy 1 év után) az ezetimib/szimvasztatin kombinációra (n = 4650) vagy placebóra (n = 4620) randomizált teljes kohorszra vonatkoztatva.
Az elsődleges végpontanalízis azt mutatta, hogy az ezetimib szimvasztatinnal kombinálva szignifikánsan csökkentette a súlyos vascularis események kockázatát (749 betegnél fordult elő ilyen esemény a placebo-csoportban, szemben a 639 beteggel az ezetimib/szimvasztatin kombináció csoportjában), 16% (p = 0,001) relatív kockázatcsökkenéssel.
A vizsgálat felépítése ugyanakkor nem tette lehetővé annak megítélését, hogy az ezetimib önmagában mekkora hatással járult hozzá a súlyos vascularis események kockázatának szignifikáns csökkentéséhez a krónikus vesebetegségben szenvedő betegek körében.
A súlyos vascularis események egyes összetevőit a 3. táblázat mutatja az összes randomizált betegre vonatkoztatva. Az ezetimib szimvasztatinnal kombinálva jelentősen csökkentette a stroke és bármilyen revascularisatio kockázatát, és nem szignifikáns mértékű, számbeli különbség mutatkozott az ezetimib/szimvasztatin kombináció javára a nem-fatális MI és cardialis halálozás vonatkozásában.

3. táblázat
Súlyos vascularis események a terápiás csoportok szerint a SHARP összes randomizált betege körébena


Kimenetel
10 mg ezetimib és 20 mg szimvasztatin kombinációja (n = 4650)
Placebo
(n = 4620)
Kockázati arány
(95%-os CI)
P-érték
Súlyos vascularis esemény
701 (15,1%)
814 (17,6%)
0,85 (0,77-0,94)
0,001
Nem-fatális MI
134 (2,9%)
159 (3,4%)
0,84 (0,66-1,05)
0,12
Cardialis halálozás
253 (5,4%)
272 (5,9%)
0,93 (0,78-1,10)
0,38
Bármilyen stroke
171 (3,7%)
210 (4,5%)
0,81 (0,66-0,99)
0,038
Nem haemorrhagiás stroke
131 (2,8%)
174 (3,8%)
0,75 (0,60-0,94)
0,011
Haemorrhagiás stroke
45 (1,0%)
37 (0,8%)
1,21 (0,78-1,86)
0,40
Bármilyen revascularisatio
284 (6,1%)
352 (7,6%)
0,79 (0,68-0,93)
0,004
Súlyos atheroscleroticus események (MAE)b
526(11,3%)
619(13,4%)
0,83 (0,74-0,94)
0,002
a A SHARP vizsgálat kezdetekor vagy 1 év után ezetimib/szimvasztatin kombinációra vagy placebóra randomizált összes beteg eredeti kezelési szándék szerinti elemzése.
b Súlyos atheroscleroticus események definíciója: nem-fatális myocardialis infarctus (MI), coronaria-halálozás, nem haemorrhagiás stroke vagy bármilyen revascularisatio
Az ezetimib és szimvasztatin kombinációjával elért abszolút LDL-koleszterinszint-csökkenés kisebb volt a vizsgálat kezdetekor alacsonyabb LDL-C-szinttel (<2,5 mmol/l) rendelkező betegeknél, illetve a vizsgálat kezdetekor dializált betegeknél, és ennek megfelelően a kockázatcsökkenés e két csoportban kisebb mértékű volt.

Homozygota familiaris hypercholesterinaemia (HoFH)
Kettős-vak, randomizált, 12 hetes vizsgálatba olyan, a klinikai és/vagy genotipizáláson alapuló diagnózis szerint HoFH-ban szenvedő, 50 beteget vontak be, akik LDL-aferezis mellett, vagy anélkül atorvasztatin- vagy szimvasztatin- (40 mg) terápiában részesültek. Az atorvasztatinnal (40 mg vagy 80 mg) vagy szimvasztatinnal (40 mg vagy 80 mg) együtt adott ezetimib a monoterápiában alkalmazott szimvasztatin vagy atorvasztatin dózisának 40 mg-ról 80 mg-ra való emelésével szemben szignifikánsan (15%-kal) csökkentette az LDL-C-szintet.

Aortastenosis
Az aortastenosis kezelésére alkalmazott szimvasztatin és ezetimib (SEAS) vizsgálat multicentrikus, kettős-vak, placebo-kontrollos vizsgálat volt, melynek medián időtartama 4,4 évig terjedt és 1873 olyan beteg vett benne részt, akik Doppler-mérés szerint 2,5-4,0 m/sec-os aorta csúcsáramlási sebességgel jellemzett aszimptomatikus aortastenosisban (AS) szenvedtek. A vizsgálatba csak azokat a betegeket vonták be, akiknél az atheroscleroticus cardiovascularis megbetegedés kockázatának csökkentése céljából sztatin-terápiára nem volt szükség. A betegeket 1:1 arányban randomizálták placebót, illetve együttesen adott 10 mg ezetimibet és 40 mg szimvasztatint naponta szedő csoportokba.

Az elsődleges végpont a főbb cardiovascularis események csoportja volt, melybe beletartoznak: cardiovascularis elhalálozás, aortabillentyű-csere (AVR) műtét, az aortastenosis progressziójának eredményeként bekövetkező pangásos szívelégtelenség (CHF), nem-halálos kimenetelű myocardialis infarctus, coronaria arteria bypass graft (CABG), percutan coronaria intervenció (PCI), hospitalizáció instabil angina miatt és nem-vérzéses stroke. A kulcsfontosságú másodlagos végpontokat az elsődleges végpont-események egyes összesített alkategóriái alkották.

Az együttesen alkalmazott 10 mg ezetimib és 40 mg szimvasztatin a placebóval összehasonlítva nem csökkentette szignifikáns mértékben a főbb cardiovascularis események kockázatát. A fő végkimenetel 333 betegnél (35,3%) fordult elő az ezetimib/szimvasztatin-csoportban és 355 betegnél (38,2%) a placebo-csoportban (kockázati arány az ezetimib/szimvasztatin-csoportban 0,96; 95%-os konfidencia intervallum, 0,83-1,12; p = 0,59). Aortabillentyű-cserét 267 betegnél (28,3%) hajtottak végre az ezetimib/szimvasztatin-csoportban és 278 betegnél (29,9%) a placebo-csoportban (kockázati arány 1,00; 95%-os CI: 0,84-1,18; p = 0,97). Az ezetimib/szimvasztatin-csoportban kevesebb betegnél (n = 148) lépett fel ischaemiás cardiovascularis esemény, mint a placebo-csoportban (n = 187) (kockázati arány 0,78; 95%-os CI, 0,63-0,97; p = 0,02), főként a coronaria arteria bypass graft műtéten átesett betegek alacsonyabb száma miatt.

Az ezetimib/szimvasztatin-csoportban gyakrabban fordult elő rákos megbetegedés (105 a 70-nel szemben, p = 0,01). E megfigyelés klinikai relevanciája bizonytalan, mivel a nagyobb SHARP vizsgálatban a bármilyen daganatos betegség előfordulása az összbetegszámra vonatkozóan (438 az ezetimib/szimvasztatin-csoportban, szemben a 439-cel a placebo-csoportban) nem különbözött. Ezen kívül az IMPROVE-IT vizsgálatban az új daganatos megbetegedéssel rendelkező betegek összbetegszáma (853 az ezetimib/szimvasztatin-csoportban, szemben 863-mal a szimvasztatin-csoportban) nem különbözött szignifikánsan és ezért a SEAS vizsgálatban találtakat a SHARP vagy az IMPROVE-IT vizsgálat nem igazolta.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os adagolás után az ezetimib gyorsan felszívódik és jelentős mértékben farmakológiailag aktív fenolos glükuroniddá (ezetimib-glükuronid) konjugálódik. Az átlagos maximális plazmakoncentráció (Cmax) ezetimib-glükuronid esetén 1-2, ezetimib esetén 4-12 óra alatt alakul ki. Az ezetimib abszolút biohasznosulását nem lehet meghatározni, mivel a vegyület gyakorlatilag oldhatatlan bármely injektálható vizes közegben.

Egyidejű étkezés (zsírban gazdag, illetve zsírt nem tartalmazó étrend) nem befolyásolta az ezetimib 10 mg-os tablettában adott ezetimib orális biohasznosíthatóságát. Az ezetimib bevehető étellel vagy anélkül.

Eloszlás
Az ezetimib 99,7%-ban, az ezetimib-glükuronid 88-92%-ban kötődik a humán plazmafehérjékhez.

Biotranszformáció
Az ezetimib elsősorban a vékonybélben és a májban, glükuronid-konjugációval (2. fázisú reakció) metabolizálódik, melyet epével történő kiválasztás követ. Minimális oxidatív metabolizmus (1. fázisú reakció) volt megfigyelhető a vizsgált állatfajok mindegyikében. A plazmában kimutatható, a beadott gyógyszerből származó két fő vegyület az ezetimib és az ezetimib-glükuronid, melyek a fenti sorrendben, a plazmában kimutatott, az alkalmazott gyógyszerből származó összes vegyület 10-20%-át, illetve 80-90%-át teszik ki. Mind az ezetimib, mind az ezetimib-glükuronid lassú plazmaeliminációt és jelentős enterohepatikus cirkulációt mutatnak. Az ezetimib és ezetimib-glükuronid felezési ideje körülbelül 22 óra.

Elimináció
Humán alanyoknak adott 20 mg 14C-ezetimib per os alkalmazását követően a plazmában mérhető teljes radioaktivitás körülbelül 93%-át lehetett az összezetimibhez rendelni. A beadott radioaktivitás körülbelül 78%-a, illetve 11%-a volt visszanyerhető a székletben, illetve a vizeletben 10 napos mintagyűjtés alatt. A beadás után 48 órával a plazmában a radioaktivitás szintje a detektálási határ alá csökkent.

Különleges betegcsoportok

Gyermekek és serdülők
Az ezetimib farmakokinetikája hasonló gyermekekben és serdülőkben (?6 év) és felnőttekben. 6 évesnél fiatalabb gyermekek csoportját tekintve farmakokinetikai adatok nem állnak rendelkezésre. Gyermekek és serdülők esetében a HoFH-ban vagy HeFH-ban szenvedő betegekre nézve van klinikai tapasztalat.

Idősek
Időskorú (? 65 év) betegekben az összezetimib plazmakoncentrációja körülbelül kétszerese a fiatal (18-45 év) felnőttekben mérhető szintnek. Az LDL-C-szint csökkenésének mértéke és az ezetimib biztonságossága összevethető idős és fiatal betegek esetén. Ennek megfelelően idős betegek esetében nem szükséges a dózist módosítani.

Májkárosodás
Az ezetimib 10 mg-os dózisának egyszeri alkalmazását követően az összezetimibre vonatkozó görbe alatti terület (AUC) átlaga mintegy 1,7-szer nagyobb volt enyhe májkárosodásban (Child-Pugh osztályozás szerinti pontszám: 5 vagy 6), mint egészséges egyénekben. Egy 14 napos, ismételt dózisos (napi 10 mg), közepesen súlyos májkárosodásban (Child-Pugh osztályozás szerinti pontszám: 7-9) szenvedő betegeken végzett vizsgálatban az összezetimibre vonatkozó átlag AUC az 1. és a 14. napon körülbelül 4-szerese volt az egészséges egyénekben mért értékeknek. Az enyhe májkárosodásban nincs szükség az adag módosítására. Mivel a közepesen súlyos és súlyos májkárosodásban (Child-Pugh osztályozás szerinti pontszám: >9) a megnövekedett ezetimib-expozíció hatásai nem ismertek, az ezetimib alkalmazása ilyen betegekben nem ajánlott (lásd 4.4 pont).

Vesekárosodás
Az ezetimib 10 mg-os dózisának egyszeri alkalmazását követően az összezetimibre vonatkozó görbe alatti terület (AUC) átlaga mintegy 1,5-ször nagyobb volt súlyos vesebetegségben (n = 8; átlagos kreatinin-clearance <30 ml/perc/1,73 m2), mint egészséges egyénekben (n = 9). Ennek az eltérésnek feltehetően nincs klinikai jelentősége. Vesekárosodásban nincs szükség az adag módosítására.

A fenti vizsgálatban egy további (veseátültetés után lévő, több gyógyszerrel, egyebek mellett ciklosporinnal is kezelt) beteg összezetimib expozíciója 12-szeresre nőtt.

Nem
Az összezetimib plazmakoncentrációja kismértékben (kb. <20%) nagyobb nőkben, mint férfiakban. Az LDL-C-szint csökkenésének mértéke és az ezetimib biztonságossága hasonló férfi és nőbetegek esetén. Ennek megfelelően nincs szükség a dózis nemek szerinti módosítására.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az ezetimib krónikus toxicitását vizsgáló állatkísérletekben egyetlen szervet sem azonosítottak a toxikus hatások célszerveként. Négy héten át ezetimibbel kezelt (?0,03 mg/ttkg/nap) kutyákban az epehólyagban lévő epe koleszterin-koncentrációja 2,5-3,5-szeres növekedést mutatott. Ugyanakkor, a kutyákon végzett, a napi 300 mg/ttkg dózis alkalmazását is elérő egyéves vizsgálatban a cholelithiasis, vagy egyéb hepatobiliaris hatások előfordulási gyakorisága nem növekedett. A fenti adatok humán relevanciája nem ismert. Az ezetimib terápiás alkalmazásához kapcsolódó kőképződés veszélye nem zárható ki.

Az ezetimib és a sztatinok együttadásával végzett vizsgálatokban megfigyelhető toxikus hatások lényegében a tipikusan a sztatinokhoz kapcsolódó hatások voltak. Némely toxikus hatás kifejezettebb volt, mint a csak sztatinokkal végzett kezelés során tapasztalható hatások. Ez a kombinációs kezelés során fellépő farmakodinámiás és farmakokinetikai interakciónak tulajdonítható. Ehhez hasonló interakciót a klinikai vizsgálatok során nem lehetett megfigyelni. Myopathia csak a humán terápiás dózist többszörösen meghaladó dózisnak kitett (körülbelül 20-szor nagyobb AUC sztatinra és 500-2000-szer nagyobb AUC az aktív metabolitokra nézve) patkányokban jelentkezett.

Számos in vivo és in vitro vizsgálatban, az önmagában, vagy sztatinnal együtt adva alkalmazott ezetimib genotoxikus hatásoktól mentesnek bizonyult. Az ezetimibbel végzett krónikus karcinogenitási vizsgálatok negatív eredménnyel zárultak.

Az ezetimib nem befolyásolta a hím és nőstény patkányok fertilitását, nem mutatott teratogén hatást patkányon és nyúlon, és nem befolyásolta a pre- és postnatalis fejlődést. A napi 1000 mg/ttkg ismételt dózisokkal kezelt vemhes patkányokban és nyulakban az ezetimib átjutott a placentán. Az ezetimib és a sztatinok együttadása patkányokban nem volt teratogén hatású. Vemhes nyulakban, kis számban vázrendszeri deformitást (összenőtt thoracalis és caudalis csigolyák, csökkent számú caudalis csigolya) lehetett megfigyelni. Az ezetimib és lovasztatin együttadása embryoletalis hatásokat mutatott.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

Csomagolás:
OPA/Al/PVC/Al kinyomható buborékcsomagolás
Átlátszó PVC/Aclar/papír/Al lehúzható buborékcsomagolás
HDPE tartály polipropilén/HDPE gyerekbiztos zárral vagy fehér, polipropilén, nem-gyerekbiztos zárral.

10 db, 20 db, 28 db, 30 db, 50 db, 60 db, 90 db, 98 db vagy 100 db tabletta buborékcsomagolásban, dobozban.
100 db tabletta HDPE tartályban, dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Actavis Group PTC ehf.
Dalshraun 1
IS-220 Hafnarfjordur
Izland


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23154/01 30 × OPA/Al/PVC/Al kinyomható buborékcsomagolás
OGYI-T-23154/02 30 × átlátszó PVC/Aclar/papír/Al lehúzható buborékcsomagolás


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2017. február 07.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2021.október 28.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. július 19.



20






OGYÉI/47228/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Az Ezetimib-Teva valamely sztatinnal való egyidejű alkalmazása ellenjavallt terhesség és szoptatás idején (lásd 4.3 pont). Ezzel kapcsolatban el kell olvasni az adott sztatin alkalmazási előírását.

Terhesség
Az Ezetimib-Teva-t a terhesség ideje alatt csak akkor szabad alkalmazni, ha erre egyértelműen szükség van. Az Ezetimib-Teva terhesség idején való alkalmazásáról nem állnak rendelkezésre klinikai adatok. Állatokon végzett kísérletek során a monoterápiában alkalmazott ezetimib sem közvetlen, sem közvetett módon nem gyakorolt káros hatást a terhesség lefolyására, a magzati fejlődésre, a szülésre és a születés utáni fejlődésre (lásd 5.3 pont).

Szoptatás
Az Ezetimib-Teva nem adható szoptatás idején. Patkányokon végzett vizsgálatok eredménye szerint az ezetimib kiválasztódik az anyatejjel. Az ezetimib humán anyatejbe történő kiválasztására nincs adat.

Termékenység
Az ezetimib humán termékenységre gyakorolt hatására vonatkozóan nem állnak rendelkezésre klinikai vizsgálati adatok. Az ezetimib nem gyakorolt hatást a termékenységre hím és nőstény patkányoknál (lásd 5.3 pont).