Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

DOZOPTICUM DUO 20MG/ML + 5MG/ML OLD SZEMCSEPP 1X5ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Bausch + Lomb Ireland Ltd.
Hatástani csoport:
S01ED Béta-receptor blokkoló szerek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-23066/01
Hatóanyagok:
Dorzolamidum
TimololumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
3749 Ft
Kiadhatóság:
J Szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban kiadható gyógyszerkészítmény.
Eü. rendeletre felírhatja:
Szembetegségek
Szemészet
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,003749,00
Közgyógy3749,000,00
Üzemi baleset3749,000,00
Eü emelt3374,00375,00
Közgyógy eü.emelt3749,000,00
Teljes0,003749,00
Egyedi engedélyes0,003749,00
Tárolás:
Felbontás után 28 napig alkalmazható
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
2 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Dozopticum Duo oldatos szemcsepp adagja napi kétszer egy csepp az érintett szem(ek) kötőhártyazsákjába.
Egyéb lokális, szemészeti szer egyidejű alkalmazása esetén a Dozopticum Duo és a másik készítmény alkalmazása között legalább 10 percnek el kell telnie.
Ez a gyógyszer tartósítószer-mentes steril oldat.
A többadagos tartályból az oldat az első felnyitást követően az érintett szem(ek)be történő adagolás céljából legfeljebb 28 napig használható fel.

A betegek figyelmét fel kell hívni arra, hogy használat előtt mossanak kezet, és hogy az adagoló tartály csúcsa nem érintkezhet a szemmel vagy a környező képletekkel, mivel ez szemsérülést okozhat (lásd 6.6 pont).
A betegek figyelmét arra is fel kell hívni, hogy a szemészeti oldatok a nem megfelelő tárolás hatására fertőzötté válhatnak olyan általánosan előforduló baktériumokkal, amelyek ismerten szemfertőzéseket okoznak. Fertőzött oldat használata súlyos szemkárosodást és következményes látásvesztést okozhat.
Csökken a szisztémás felszívódás, ha nasolacrimalis occlusiót alkalmaz, illetve ha a szemhéjakat 2 percig lecsukja a beteg. Ez a szisztémás mellékhatások mérséklődését és a helyi hatás erősödését eredményezheti.

Az alkalmazás módja

A becseppentés előtt:

- A felhasználó figyelmét fel kell hívni arra, hogy a tartály felnyitása előtt mosson kezet.
- A felhasználó figyelmét arra is fel kell hívni, hogy ne használja a gyógyszert, ha a tartály nyakán a biztonsági zár törött az első használat előtt.
- Az első alkalmazás előtt, a szembe történő cseppentés előtt a betegnek gyakorolnia kell a cseppentést, lassan kell nyomnia a tartályt, hogy egy csepp oldat kerüljön a levegőbe, a szemtől távol.
- Amikor a beteg úgy gondolja, hogy már képes egy cseppet cseppenteni, megfelelő, a cseppentéshez kényelmes testhelyzetet kell felvennie (leülhet, a hátára fekhet, vagy állhat tükör előtt).

Cseppentés:

1. A tartályt közvetlenül a kupak alatt fogva, a tartály a kupak elforgatásával nyitható. Az oldat kontaminációjának elkerülése érdekében a tartály hegye nem érhet semmihez.














2. A beteg hajtsa hátra a fejét és tartsa a tartályt a szeme fölé.


















3. A beteg húzza le az alsó szemhéját, és nézzen felfelé. A tartályt óvatosan meg kell nyomni a közepén, és egy cseppet kell cseppenteni a szembe. A tartály megnyomása és a csepp kicseppentése között eltelhet egy kis idő. A tartályt nem szabad túl erősen összenyomni.

A betegeket meg kell kérni, hogy forduljanak orvosukhoz, gyógyszerészükhöz vagy a gondozásukat végző egészségügyi szakemberhez, ha nem biztosak a gyógyszer alkalmazásának módjában.






















4. A betegnek pislognia kell néhányat, hogy a szemcsepp szétterjedjen a szemében.

5. A betegnek be kell csuknia a szemét, és az ujjával körülbelül két percig nyomnia kell a szem belső sarkát. Ez segít megakadályozni, hogy a hatóanyagok a szervezet többi részébe kerüljenek.

6. A 2-5. pont utasításait kell megismételni a másik szem esetén, ha szükséges. A betegnek egyértelmű utasítást kell adni, ha csak az egyik szemet kell kezelni, és tájékoztatni, hogy melyik szem érintett.



















7. Használat után, a kupak visszahelyezése előtt a palackot lefelé egyszer meg kell rázni a csepegtető megérintése nélkül, hogy a csúcsból a maradék folyadékot eltávolítsák. Erre a további cseppentés biztosításához van szükség.

8. Miután minden adagot felhasználtak, marad még Dozopticum Duo a tartályban. A betegnek nem kell aggódnia, mivel a tartályban több Dozopticum Duo van, és a beteg megkapja az orvos által előírt teljes mennyiségű Dozopticum Duo-t. A tartályban maradó felesleges gyógyszer felhasználását a kezelés befejezését követően nem szabad megkísérelni.

A beteg a szemcseppet az első felbontást követően legfeljebb 28 napig használhatja fel.

Gyermekek és serdülők
A hatásosságot gyermekeknél és serdülőknél nem igazolták.
A biztonságosságot 2 év alatti betegeknél nem igazolták. (A 2-6 év közötti gyermekekre vonatkozó biztonságossági információt lásd az 5.1 pontban).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Kardiovaszkuláris/légzőrendszer
Hasonlóan más, helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszerekhez, a timolol is felszívódik szisztémásan. A béta-adrenerg timolol alkalmazásakor a szisztémás béta-adrenerg blokkoló gyógyszerekre jellemző kardiovaszkuláris, légzőszervi és egyéb mellékhatások jelentkezhetnek. A szisztémás mellékhatások előfordulása helyi szemészeti alkalmazás esetén ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetén. A szisztémás felszívódás csökkentése céljából alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.

Szívbetegségek
Kardiovaszkuláris betegség (pl. koszorúér-betegség, Prinzmetal-angina és szívelégtelenség) és alacsony vérnyomás fennállása esetén a béta-blokkolóval folytatott kezelést körültekintően értékelni kell, és fontolóra kell venni más hatóanyag alkalmazását. A kardiovaszkuláris betegségben szenvedő betegeknél figyelni kell az alapbetegség romlására, valamint a mellékhatások kialakulására.

Mivel a béta-blokkolók megnyújtják az átvezetési időt, ezért csak óvatosan alkalmazhatók első fokú AV-blokk esetében.

Érbetegségek
Súlyos perifériás keringési zavarban / betegségben szenvedő betegeket (pl. Raynaud-betegség vagy Raynaud-szindróma súlyos formái) óvatosan kell kezelni.

Légzőszervi betegségek:
Néhány béta-blokkoló szemészeti alkalmazását követően asthmás betegeknél légzőszervi reakciókat jelentettek - beleértve a bronchospasmus miatti halált is.
A Dozopticum Duo oldatos szemcseppet óvatosan kell alkalmazni enyhe / közepesen súlyos krónikus obstruktív légúti megbetegedésben (COPD) szenvedő betegeknél, és csak akkor, ha a potenciális előnyök meghaladják a lehetséges kockázatot.

Májkárosodás
Ezt a gyógyszert nem vizsgálták májkárosodásban szenvedő betegeknél, ezért alkalmazása ilyen betegeknél óvatosságot igényel.

Immunológia és túlérzékenység
A többi lokálisan alkalmazott szemészeti készítményhez hasonlóan ez a szer is felszívódhat és megjelenhet szisztémásan. A dorzolamid szulfonamid-csoportot tartalmaz, ami a szulfonamidokban is megtalálható. Ezért helyi alkalmazás mellett is előfordulhatnak a szisztémásan alkalmazott szulfonamidokra jellemző mellékhatások, akár olyan súlyos reakciók is, mint a Stevens-Johnson-szindróma és a toxikus epidermális necrolysis. Ha a súlyos túlérzékenységi reakció tünetei megjelennek, a készítmény használatát le kell állítani.
A dorzolamid-hidroklorid-szemcsepp alkalmazása során megfigyeltekhez hasonló szemészeti mellékhatások jelentkezhetnek ezen készítmény alkalmazása során is. Ilyen reakciók jelentkezése esetén mérlegelni kell a Dozopticum Duo szemcseppel való kezelés leállítását.
Azok a betegek, akiknek a kórtörténetében atópia vagy különböző allergénekkel szembeni súlyos anaphylaxiás reakció szerepel, a béta-blokkoló szedése alatt az ilyen allergénekkel szembeni ismételt találkozás esetén fokozott allergiás reakciót tapasztalhatnak, valamint előfordulhat, hogy nem reagálnak az anaphylaxiás reakciók kezelésére használt, szokásos dózisú adrenalinra.

Egyidejű kezelés
A szisztémás béta-blokád szembelnyomásra kifejtett, illetve egyéb ismert hatásai fokozódhatnak, ha timololt adnak a már szisztémás béta-blokkolót kapó betegnek. A beteg reakcióját szorosan kell monitorozni. Két lokális béta-adrenerg blokkoló szer adása nem javasolt (lásd 4.5 pont).
A dorzolamid és az orálisan alkalmazott karboanhidráz-gátlók egyidejű alkalmazása nem javasolt.

A kezelés leállítása
Mint más szisztémás béta-blokkolók esetén, amennyiben a szívkoszorúér-megbetegedésben szenvedő betegeknél abba kell hagyni a szemészeti timolol adását, a kezelés leállításának fokozatosan kell történnie.

A béta-blokád további hatásai

Hipoglikémia/diabetes
Spontán hipoglikémiára való hajlam hajlam, valamint labilis diabetes esetén a béta-blokkolókat óvatosan kell alkalmazni, mert elfedhetik az akut hipoglikémia tüneteit.
A béta-blokkolók elfedhetik a hyperthyreosis jeleit is. A béta-blokkolók adagolásának hirtelen leállítása a tünetek súlyosbodásához vezethet.

Szaruhártya-betegségek
A béta-blokkolók szemészeti alkalmazása szemszárazságot okozhat. A betegeket szaruhártya-betegség esetén óvatosan kell kezelni.

Sebészeti anesztézia
A béta-blokkolót tartalmazó szemészeti készítmények gátolhatják a szisztémás béta-agonisták, pl. az adrenalin hatását. Az aneszteziológust tájékoztatni kell, ha a beteget timolollal kezelik.
A béta-blokkoló kezelés súlyosbíthatja a myasthenia gravis tüneteit.

A karboanhidráz-gátlás további hatásai

Az orális karboanhidráz-gátlókkal történő kezelést összefüggésbe hozták a sav-bázis egyensúly zavarainak eredményeként kialakuló vesekövességgel olyan betegeknél, akiknek az anamnézisében is szerepel a vesekövesség. Bár a dorzolamid/timolol-szemcsepp adásakor nem figyelték meg a sav-bázis egyensúly zavarát, néhány esetben jelentettek vesekövességet. Mivel a Dozopticum Duo oldatos szemcsepp tartalmaz lokálisan alkalmazott karboanhidráz-gátlót, amely szisztémásan is felszívódik, ezért azoknál a betegeknél, akiknek az anamnézisében szerepel a vesekövesség, a készítmény szedése alatt fokozott a vesekövek kialakulásának kockázata.

Egyéb
Akut zárt zugú glaucomás betegek kezelésében a szembelnyomást csökkentő szerek mellett más terápiás beavatkozások is szükségesek. Ezt a gyógyszert nem vizsgálták akut zárt zugú glaucomás betegeknél.
Cornea-ödémáról és irreverzibilis cornea-dekompenzációról számoltak be dorzolamid alkalmazása során olyan betegeknél, akiknek már korábban fennálló cornea-betegségük volt, és/vagy intraocularis műtét szerepelt az anamnézisében. Fokozott a cornea-ödéma kialakulásának kockázata alacsony endothel sejtszámú betegeknél. Óvatosság szükséges, ha ilyen betegeknek Dozopticum Duo oldatos szemcseppet rendelnek.
Filtrációs beavatkozások után érhártyaleválásról számoltak be a csarnokvíz-termelődést csökkentő kezelés (pl. timolol, acetazolamid) alkalmazásakor.

Mint más antiglaucomás szernél, a timolol hosszantartó használata után is leírtak néhány betegnél a szemészeti timolol-maleáttal szembeni csökkent klinikai válaszkészséget. Egy klinikai vizsgálatban azonban 164 beteget követtek legalább 3 évig, és nem találtak szignifikáns eltérést az átlagos intraocularis nyomásban a szembelnyomás kezdeti stabilizációja után.

Kontakt ezüstérzékenység esetén a készítmény nem alkalmazható, mivel a kiadagolt csepp nyomokban ezüstöt tartalmazhat.

Kontaktlencse használat
A készítmény alkalmazását kontaktlencsét viselő betegeknél nem vizsgálták.

Gyermekek és serdülők
Lásd 5.1 pont.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták.

A lehetséges mellékhatások, mint pl. a homályos látás, befolyásolhatják néhány beteg gépjárművezetési és/vagy gépkezelési képességeit.


4.9 Túladagolás

A dorzolamid/timolol (tartósítószeres) vagy dorzolamid/timolol (tartósítószer-mentes) oldatos szemcsepp véletlen vagy szándékos lenyeléséből adódó túladagolásról nincs humán adat.

Tünetek
Leírtak véletlenszerű timolol-maleát szemcsepp túladagolást, amely hasonlóan a szisztémás béta-blokkoló gyógyszerek esetében közölt szisztémás hatásokat, szédülést, fejfájást, légszomjat, bradycardiát, bronchospasmust és szívmegállást okozott.
A dorzolamid túladagolása esetén várható leggyakoribb jelek és tünetek: elektrolitegyensúly-zavarok, acidózis kialakulása, esetleg központi idegrendszeri hatások.
A dorzolamid-hidroklorid véletlen vagy szándékos lenyelése okozta emberi túladagolás tekintetében csak kevés adat áll rendelkezésre. Orális bevitelt követően somnolentiáról számoltak be. Helyi alkalmazás esetén a következőket jelentették: hányinger, szédülés, fejfájás, fáradtság, kóros álmok és nyelési nehézség.

Kezelés
Tüneti és szupportív kezelést kell alkalmazni. A szérum-elektrolitszinteket (főleg a káliumot) és a vér pH-ját monitorozni kell. A vizsgálatok azt mutatták, hogy a timolol nem dializálható könnyen.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A tartósítószer-mentes Dozopticum Duo szemcseppel specifikus gyógyszerinterakciós vizsgálatokat nem végeztek.
Klinikai vizsgálatokban a tartósítószer-mentes dorzolamid/timolol szemcseppet a következő készítményekkel alkalmazták együtt nemkívánatos kölcsönhatások megnyilvánulása nélkül: ACE-gátlók, kalciumcsatorna-blokkolók, diuretikumok, acetilszalicilsav, nem-szteroid gyulladásgátlók (beleértve az acetilszalicilsavat is), valamint hormonkészítmények (pl. ösztrogén, inzulin, tiroxin).

Mindazonáltal fennáll az additív hatás lehetősége, amely hipotóniát vagy kifejezett bradycardiát eredményezhet, ha a béta-blokkoló tartalmú szemcseppel egyidejűleg orális kalciumcsatorna-blokkolókat, katekolaminszint csökkentő szereket vagy béta-blokkoló gyógyszereket, antiarrhythmiás gyógyszereket (beleértve az amiodaront is), digitáliszglikozidokat, paraszimpatomimetikumokat, guanetidint, narkotikumokat, valamint monoamino-oxidáz-gátlókat (MAO-gátlók) alkalmaznak.

A timololt CYP2D6-gátlókkal (például kinidin, fluoxetin, paroxetin) együtt alkalmazva a szisztémás béta-blokkoló hatás (pl. csökkent szívfrekvencia, depresszió) fokozódásáról számoltak be.

Bár a Dozopticum Duo oldatos szemcsepp önmagában csak kismértékben vagy nem hat a pupilla méretére, mydriasis alakulhat ki esetenként szemészeti béta-blokkoló készítmények és adrenalin (epinefrin) egyidejű alkalmazása esetén.

A béta-blokkolók fokozhatják az antidiabetikumok vércukorszint-csökkentő hatását.
A per os alkalmazott béta-adrenerg-blokkolók súlyosbíthatják a klonidin leállítását követő "rebound" hipertóniát.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A tartósítószer-mentes dorzolamid/timolol-készítménnyel végzett klinikai vizsgálatokban észlelt mellékhatások megegyeztek a tartósítószert tartalmazó dorzolamid/timolol-, dorzolamid-hidroklorid- és/vagy timolol-maleát-készítmény esetében korábban megfigyeltekkel.

Klinikai vizsgálatokban 1035 beteget kezeltek (tartósítószeres) dorzolamid/timolol-szemcseppel. Körülbelül a betegek 2,4%-a hagyta abba a (tartósítószeres) dorzolamid/timolol-kezelést lokális szemészeti mellékhatások miatt, és a betegek mintegy 1,2%- a kezelést lokális allergiára vagy túlérzékenységre utaló mellékhatások miatt (mint pl. szemhéjszélgyulladás, vagy conjunctivitis) hagyta abba.

Egy ismételt adagolású, kettős vak összehasonlító klinikai vizsgálatban a tartósítószer-mentes dorzolamid/timolol-készítmény biztonsági profilja hasonló volt a tartósítószert tartalmazó dorzolamid/timolol-készítményéhez.

Mint a legtöbb helyileg alkalmazott szemészeti gyógyszer, a timolol is felszívódik a szisztémás keringésbe. Hasonló mellékhatások alakulhatnak ki, mint a szisztémás béta-blokkolók alkalmazásakor. Helyi szemészeti alkalmazás során a szisztémás mellékhatások előfordulása ritkább, mint szisztémás alkalmazás esetében.

A tartósítószer-mentes dorzolamid/timolol-tartalmú szemcseppek alkalmazása során a klinikai vizsgálatokban és a forgalomba hozatalt követően a következő mellékhatásokat jelentették:
[nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - ?1/10), nem gyakori (?1/1000 - ?1/100), ritka (?1/10 000 - ?1/1000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)]

Szervrendszer (MedDRA)
Gyógyszerforma
Nagyon gyakori
Gyakori
Nem gyakori
Ritka
Nem ismert**
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Dorzolamid/timolol tartósítószer-mentes



szisztémás allergiás reakciók jelei és tünetei,
köztük angioödéma, urticaria,
pruritus, bőrkiütés, anaphylaxia


Timolol-maleát oldatos szemcsepp



szisztémás allergiás reakciók jelei és tünetei, beleértve angioödéma, urticaria, lokalizált és generalizált kiütések, anaphylaxia
pruritus
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




hipoglikémia
Pszichiátriai kórképek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp


depresszió*
álmatlanság*, rémálmok*, emlékezetvesztés
érzékcsalódás
Idegrendszeri betegségek és tünetek:
Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp

fejfájás*

szédülés*, paraesthesia*


Timolol-maleát oldatos szemcsepp

fejfájás*
szédülés*, syncope*
paraesthesia*, myasthenia gravis jeleinek és tüneteinek fokozódása, csökkent libidó*, cerebrovaszkuláris történések*, cerebralis ischaemia

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Dorzolamid/timolol tartósítószer-mentes
égető és szúró érzés
kötőhártya-gyulladás, homályos látás, cornealis erosio, szemviszketés könnyezés




Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp

szemhéj-gyulladás*, szemhéj-irritáció*
iridocyclitis*
irritációk, köztük kivörösödés*, fájdalom*, szemhéj-megvastagodás*, átmeneti myopia (amely a kezelés leállítása után megszűnt), cornea ödéma*, csökkent szembelnyomás*, chorioidea-leválás (filtrációs műtétet követően)*
idegentest-érzet a szemben

Timolol-maleát oldatos szemcsepp


szemirritáció jelei és tünetei, köztük blepharitis*, keratitis*, a szaruhártya érzékenységének csökkenése és szemszárazság*
látászavarok, köztük fénytörési változások (a miotikum-kezelés leállításának következtében)*
ptosis, diplopia, chorioidea-leválás (filtrációs műtétet követően)*
(lásd 4.4 pont, Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések)
viszketés, könnyezés, pirosság, homályos látás, cornea erosio
A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




tinnitus*

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp



bradycardia*
mellkasi fájdalom*, palpitatio*, ödéma*, arrhythmia*, congestiv szívelégtelenség*, szívmegállás*, szívblokk
atrioventricularis blokk, szívelégtelenség

Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp





palpitatio
tachycardia
Érbetegségek és tünetek
Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp





hypertensio

Timolol-maleát oldatos szemcsepp




hypotensio*, claudicatio, Raynaud-jelenség*, hideg kezek és lábfejek*

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Dorzolamid/timolol tartósítószer-mentes

sinusitis

légszomj,
légzési elégtelenség, rhinitis,
ritkán bronchospasmus



Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp




orrvérzés*
dyspnoe

Timolol-maleát oldatos szemcsepp



nehézlégzés*
bronchospasmus (többségében bronchospasticus betegségben szenvedő betegeknél)*, légzési elégtelenség, köhögés*

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Dorzolamid/timolol tartósítószer-mentes
ízérzési zavar





Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp

hányinger*

torok-irritáció, szájszárazság*


Timolol-maleát oldatos szemcsepp



hányinger*, emésztési zavar*
hasmenés, szájszárazság*
ízérzési zavar, hasi fájdalom, hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei

Dorzolamid/timolol tartósítószer-mentes



kontakt dermatitis, Stevens-Johnson-szindróma, toxikus epidermalis necrolysis


Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp



bőrkiütés*


Timolol-maleát oldatos szemcsepp




alopecia*, psoriasiform kiütések vagy a psoriasis súlyosbodása*
bőrkiütések
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




szisztémás lupus erythematosus
myalgia
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek

Dorzolamid/timolol tartósítószer-mentes


vesekövesség


A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Timolol-maleát oldatos szemcsepp




Peyronie-betegség*, csökkent libidó

szexuális dysfunctio
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp


asthenia/
fáradtság*




Timolol-maleát oldatos szemcsepp


asthenia/
fáradtság*



* Ezeket a mellékhatásokat szintén megfigyelték a tartósítószert tartalmazó dorzolamid/timolol-szemcsepp forgalomba hozatalát követően.
** Egyéb mellékhatásokat is észleltek a szemészeti béta-blokkolóknál és ezek előfordulhatnak a dorzolamid/timolol (tartósítószer-mentes) szemcseppnél is.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Glaucoma elleni készítmények és pupillaszűkítők, Béta-receptor blokkoló szerek, Timolol, kombinációk, ATC kód: S01E D51

Hatásmechanizmus
A Dozopticum Duo oldatos szemcsepp két hatóanyagot tartalmaz: dorzolamid-hidrokloridot és timolol-maleátot. A két összetevő mindegyike a csarnokvíz-termelés csökkentésével, de különböző hatásmechanizmussal csökkenti az emelkedett szembelnyomást.

A dorzolamid-hidroklorid a humán karboanhidráz-II hatékony gátlója. A karboanhidráz gátlása a szem ciliáris nyúlványaiban csökkenti a csarnokvíz termelését, valószínűleg a hidrogén-karbonát-ionok képződésének lassításával és a nátrium- és folyadéktranszport következményes csökkentésével. A timolol-maleát nem szelektív béta-adrenerg-receptor-blokkoló. A timolol-maleát intraocularis nyomáscsökkentő hatásának pontos mechanizmusát eddig nem állapították meg, bár a fluoreszcein- és a tonográfiás vizsgálatok azt mutatják, hogy a fő hatás a csökkent csarnokvíztermeléssel van kapcsolatban. Mindamellett, néhány vizsgálatban a kiáramlási sebesség enyhe növekedését is megfigyelték. A két hatóanyag összetett hatása nagyobb szembelnyomás-csökkenést eredményez, mint az egyes összetevők önmagukban alkalmazva.

A lokálisan alkalmazott Dozopticum Duo oldatos szemcsepp csökkenti az emelkedett szembelnyomást, függetlenül attól, hogy az glaucomával kapcsolatban, vagy egyéb okból kifolyólag alakult ki. Az emelkedett szembelnyomás az egyik fő rizikófaktor a nervus opticus-károsodás és a glaucomás látótérkiesés patogenezisében. Ez a készítmény a szembelnyomást a miotikumok jellemző mellékhatásai nélkül csökkenti, így nem okoz éjszakai látáscsökkenést, alkalmazkodási görcsöt és pupillaszűkületet.

Farmakodinámiás hatások

Klinikai hatások
15 hónapig tartó klinikai vizsgálatokat végeztek, hogy összehasonlítsák a napi kétszeri (reggel és este adagolt) dorzolamid/timolol (tartósítószeres) kombinációs kezelés szembelnyomás csökkentő hatását, az önmagukban és együttesen adagolt 0,5%-os timolollal és 2,0%-os dorzolamiddal, olyan, magas szembelnyomású vagy glaucomás betegeknél, akiknél az együttes terápia alkalmazását megfelelőnek ítélték a vizsgálatokban. Ebbe belekerültek nem kezelt betegek, és timolol-monoterápiával nem megfelelően beállított betegek is. A legtöbb beteget a vizsgálatba való bevonás előtt lokális béta-blokkoló-monoterápiával kezelték. A naponta kétszer adott dorzolamid/timolol (tartósítószeres) kezelés szembelnyomást csökkentő hatása nagyobb volt, mint a naponta háromszor adott 2,0% dorzolamid vagy a naponta kétszer adott 0,5% timolol-monoterápiáé. A naponta kétszer alkalmazott dorzolamid/timolol (tartósítószeres) kombinációs kezelés szembelnyomást csökkentő hatása megegyezett az egyidejűleg naponta kétszer adagolt dorzolamid és timolol hatásával. A naponta kétszer alkalmazott dorzolamid/timolol (tartósítószeres) kombinációs kezelés szembelnyomást csökkentő hatása az egész nap során megnyilvánult, és megmaradt a hosszú távú alkalmazás során is.

Egy aktív kezeléses, kontrollált, parallel, kettős vak vizsgálatban, amelyben 261 olyan beteget kezeltek, akiknek emelkedett, 22 Hgmm vagy nagyobb volt a szembelnyomása az egyik vagy mindkét szemben, a tartósítószer-mentes dorzolamid/timolol szembelnyomás csökkentő hatása ugyanolyan volt, mint a tartósítószeres dorzolamid/timolol-szemcseppé. A tartósítószer-mentes dorzolamid/timolol biztonsági profilja is hasonló volt a tartósítószeres dorzolamid/timolol-hoz.

Gyermekek
Egy, három hónapos kontrollált vizsgálat elsődleges célja az volt, hogy megállapítsák a 2%-os dorzolamid-hidroklorid oldatos szemcsepp biztonságosságát 6 év alatti gyermekeknél. Ebben a vizsgálatban 30 olyan gyermek (hat évnél fiatalabb, de legalább két éves életkorúak) kapott tartósítószeres dorzolamid/timolol-szemcseppet, akiknek a szembelnyomását nem lehetett megfelelően szabályozni dorzolamid vagy timolol-monoterápiával a nyílt vizsgálati fázisban. A hatékonyságot ezeknél a betegeknél nem vizsgálták. Ebben a kis betegcsoportban a naponta kétszer adott (tartósítószeres) dorzolamid/timolol-kombináció jól tolerálható volt, a kezelési fázist 19 beteg fejezte be és 11 hagyta abba sebészeti beavatkozás, gyógyszerváltás vagy egyéb ok miatt.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Dorzolamid-hidroklorid
A többi orális karboanhidráz-gátlótól eltérően a dorzolamid-hidroklorid helyi alkalmazása lehetővé teszi, hogy a hatóanyag közvetlenül a szemben fejtse ki hatásait lényegesen alacsonyabb adagokban, és ezért kisebb szisztémás expozícióval. A klinikai vizsgálatokban ez azt eredményezte, hogy a szembelnyomás - az orális karboanhidráz-gátlókra jellemző - sav-bázis egyensúlyzavar vagy elektrolitszint-változások nélkül csökkent.

Helyileg adagolva a dorzolamid bejut a szisztémás keringésbe. A helyi alkalmazást követő szisztémás karboanhidráz-gátlás megítélése érdekében megmérték a hatóanyag és metabolit koncentrációt a vörösvértestekben és a plazmában, valamint meghatározták a karboanhidráz-gátlás mértékét a vörösvértestekben. A dorzolamid hosszan tartó adagolásakor fölhalmozódik a vörösvértestekben a karboanhidráz-II-höz (CA-II) való szelektív kötődés miatt, a plazmában lévő szabad hatóanyag koncentrációja azonban nagyon alacsony maradt. A bevitt hatóanyag egyetlen N-dezetil metabolittá alakul át, amely kevésbé hatékonyan gátolja a CA-II-t, viszont gátol egy kevésbé aktív izoenzimet is (CA-I). A metabolit felhalmozódik a vörösvértestekben is, ahol elsősorban a CA-I-hez kötődik.
A dorzolamid mérsékelten kötődik a plazmafehérjékhez (kb. 33%-ban). A dorzolamid elsősorban változatlan formában ürül a vizelettel; a metabolit szintén a vizelettel ürül. Az adagolás leállítását követően a dorzolamid nem-lineárisan mosódik ki a vörösvértestekből. A hatóanyag koncentrációjának kezdeti gyors csökkenését egy lassúbb eliminációs fázis követi, amelynél a felezési idő kb. 4 hónap.

Amikor a maximális szisztémás hatás szimulálására hosszú távú, helyi alkalmazás után orálisan adták a dorzolamidot, 13 hét alatt alakult ki az egyensúlyi állapot. Egyensúlyi állapotban a plazmában gyakorlatilag nem volt szabad hatóanyag vagy metabolit; a karboanhidráz-gátlás a vörösvértestekben kisebb mértékű volt, mint ami a vesefunkcióra vagy a légzésre gyakorolt farmakológiai hatáshoz feltételezhetően szükséges. Hasonló farmakokinetikai eredményeket nyertek a dorzolamid-hidroklorid hosszan tartó, helyi adagolása után is. Bár néhány idősebb, vesekárosodásban szenvedő betegnél (kreatinin-clearance 30-60 ml/perc) magasabb volt a metabolit koncentrációja a vörösvértestekben, nem volt közvetlenül ennek tulajdonítható jelentős különbség a karboanhidráz-gátlásban, és nem észleltek közvetlenül ennek tulajdonítható, klinikailag szignifikáns szisztémás mellékhatást.

Timolol-maleát
Egy hatfős tanulmányban, melyben a hatóanyag plazmakoncentrációját vizsgálták, meghatározták a timolol szisztémás hatását napi kétszeri 0,5%-os timolol-maleát szemcsepp adását követően. Az átlagos csúcskoncentráció a plazmában a reggeli adást követően 0,46 ng/ml, a délutáni adás után 0,35 ng/ml volt.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az egyes összetevők szemészeti és szisztémás biztonságossági profilja jól megállapított.

Dorzolamid
Nyulakban a dorzolamid anyára toxikus dózisainak adásakor metabolikus acidózist, valamint a csigolyatestek malformációját figyelték meg.

Timolol
Az állatkísérletek nem mutattak teratogén hatást.

Továbbá, lokálisan dorzolamid-hidroklorid és timolol-maleát szemcseppel, vagy együttesen adagolt dorzolamid-hidrokloriddal és timolol-maleáttal kezelt kísérleti állatokban nem észleltek szemre gyakorolt nemkívánatos hatást. In vitro és in vivo vizsgálatok egyik hatóanyaggal sem mutattak ki mutagén hatást. Ezért a terápiás dózisú tartósítószer-mentes Dozopticum Duo oldatos szemcsepp-kezelés alkalmazása során nem várható szignifikáns humán biztonsági kockázat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

5 ml oldat fehér HDPE kupakkal és fehér Novelia cseppentővel (HDPE és szilikon) lezárt fehér, átlátszatlan, 11 ml-es LDPE tartályban, dobozban.
Kiszerelés: 1 db, 3 db vagy 4 db tartály kartondobozban

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II./1 csoport
Korlátozott érvényű orvosi rendelvényhez kötött, szakorvosi/kórházi diagnózist követő járóbeteg-ellátásban alkalmazható gyógyszer (J).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30 °C-on tárolandó.
A gyógyszer első felbontás utáni tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

30 hónap
Az első felnyitást követően maximum 28 napig tárolható.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

BAUSCH + LOMB IRELAND LIMITED
3013 Lake Drive,
Citywest Business Campus,
Dublin 24, D24PPT3
Írország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-23066/01 1×5 ml tartályban
OGYI-T-23066/02 3×5 ml tartályban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2016. július 22.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. május 26.


15




OGYÉI/7003/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

A Dozopticum Duo oldatos szemcsepp terhesség alatt nem alkalmazható.

Dorzolamid
Terhes nők körében nem végeztek megfelelően ellenőrzött klinikai vizsgálatokat. Nyulakban a dorzolamid teratogén hatásokat idézett elő az anyára toxikus dózisokban (lásd 5.3 pont).

Timolol
A timolol terhes nőknél történő alkalmazásával kapcsolatban nem állnak rendelkezésre megfelelő adatok. A timolol terhesség során nem alkalmazható, csak egyértelműen indokolt esetben. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban.
Az epidemiológiai vizsgálatok nem mutattak ki malformációt okozó hatást, de az eredmények alapján béta-blokkolók per os alkalmazása esetén megnő a méhen belüli fejlődés visszamaradásának kockázata. Emellett ha a szülésig az anya béta-blokkolót szedett, az újszülöttnél a béta-blokkolók hatásából adódó tüneteket figyeltek meg (pl.: bradycardia, hipotónia, légzési nehézség és hipoglikémia). Ha a készítményt az anya a szülésig alkalmazza, az újszülöttet a szülés utáni első napokban szoros megfigyelés alatt kell tartani.

Szoptatás
Nem ismert, hogy a dorzolamid kiválasztódik-e az emberi anyatejbe. Dorzolamiddal kezelt laktáló patkányok utódainál a súlygyarapodás lelassulását figyelték meg.
A béta-blokkolók kiválasztódnak az anyatejbe. Ugyanakkor szemcsepp formájában terápiás adagban alkalmazva a timololt nem valószínű, hogy elegendő mennyiségben jut át az anyatejbe ahhoz, hogy a csecsemőben a béta-blokád klinikai tüneteit létrehozza. A szisztémás felszívódás csökkentése érdekében alkalmazható módszereket lásd a 4.2 pontban. Ha a Dozopticum Duo alkalmazása szükséges, a szoptatás nem javasolt.