Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

ADACEL SZUSZPENZIÓS INJEKCIÓ ET 1X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Sanofi Pasteur Sa
Hatástani csoport:
J07AJ Pertussis vakcinák
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21194/08
Hatóanyagok:
Difteriatoxoid
Tetanusz toxoid
Pertusszisz toxoidDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
+2 és +8 °c között
Fagymentes helyen
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Egyetlen adag (0,5 ml) egyszeri injekciója javasolt valamennyi megjelölt korcsoportban.


Olyan serdülőknél és felnőtteknél, akiknél a diftéria vagy tetanusz elleni immunizálás státusza nem ismert vagy hiányos, a pertusszisz és a poliomielitisz elleni védelem, valamint az esetek többségében a tetanusz és a diftéria elleni védelem érdekében is egy adag ADACEL adható az immunizálási sorozat részeként. Egy hónappal később további egy adag diftéria és tetanusz (dT) elleni vakcina, majd az első adagot követően 6 hónap múlva egy 3. adag diftéria vagy dT elleni vakcina adható a betegség elleni védelem optimalizálása céljából (lásd 5.1 pont). Az adagok számát és ütemezését a helyi ajánlásoknak megfelelően kell meghatározni.

Az ADACEL alkalmazható emlékeztető oltásként a diftéria, tetanusz és pertusszisz elleni védettség felfrissítésére 5-10 éves időközönként (lásd 5.1 pont).

Az ADACEL alkalmazható a tetanusz gyanús sérülések ellátása során tetanusz immunoglobulin egyidejű alkalmazásával vagy anélkül a hivatalos ajánlások alapján.

Az ADACEL alkalmazható a terhesség második vagy harmadik trimeszterében, a csecsemő pertusszisz elleni passzív védeleme céljából (lásd 4.1, 4.6 és 5.1 pont).

Az alkalmazás módja

Az ADACEL egyetlen adagját (0,5 ml) kell egyszer intramuszkulárisan alkalmazni. A beadás helye lehetőleg a deltaizom legyen.

Nem szabad az ADACEL-t a gluteális régióba beadni; sem bőrbe, vagy bőr alá adva ne alkalmazzák (kivételes esetekben szóba jöhet a szubkután beadás, lásd 4.4 pont)!

Óvintézkedések a gyógyszer felhasználása vagy alkalmazása előtt

A gyógyszer alkalmazás előtti előkészítésére vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Nyomonkövethetőség
A biológiai készítmények nyomonkövethetőségének javítása érdekében, az alkalmazott készítmény nevét és gyártási tételszámát egyértelműen kell feltüntetni.

Az ADACEL alapimmunizálásra nem használható.

Az ADACEL emlékeztető adagja és a diftéria és/vagy tetanusz oltóanyag(ok) korábbi emlékeztető adagjai közötti időköz tekintetében általánosan követni kell a hivatalos ajánlásokat. A klinikai adatok igazolták, hogy nem volt klinikailag releváns különbség a tetanusz, diftéria és pertusszisz emlékeztető oltást kísérő mellékhatások gyakoriságában, akár már négy héttel, akár legalább öt évvel a tetanusz és diftéria oltás korábbi adagja után alkalmazták.

Az immunizálás előtt

A védőoltás beadása előtt át kell tekinteni az illető kórelőzményét (különös tekintettel a korábbi védőoltásokra és az esetleges mellékhatásokra). Az olyan személyek esetében, ahol korábban komoly, illetve súlyos mellékhatás fordult elő 48 órán belül a hasonló összetevőket tartalmazó oltóanyag alkalmazása után, alaposan meg kell fontolni az ADACEL vakcina alkalmazását.

Mint minden injekciós védőoltás esetén, a megfelelő gyógyszeres kezelést és megfigyelést mindig biztosítani kell, az oltás beadását követően ritkán fellépő anaphylaxiás reakció esetére.

Ha Guillain-Barré-szindróma fordult elő a tetanusz toxoidot tartalmazó korábbi védőoltás megkapását követő 6 héten belül, akkor a döntésnek, hogy egyáltalán alkalmazzanak-e tetanusz toxoid tartalmú oltóanyagot, így ADACEL-t is, a lehetséges haszon és kockázat gondos mérlegelésén kell alapulnia.

Mindaddig ne adják az ADACEL-t azoknak, akik progresszív neurológiai rendellenességben, kontrollálatlan epilepsziában vagy progresszív enkefalopátiában szenvednek, amíg be nem állították a kezelésüket, és nem stabilizálták az állapotukat!

Az immunszuppresszív kezelés, illetve immunhiány csökkentheti az oltóanyag immunitáskeltő hatását. Ha megvalósítható, akkor a védőoltás elhalasztása javasolt az ilyen betegség, illetve kezelés végéig. Mindamellett a HIV-fertőzött személyek, illetve a krónikusan immunhiányos, így AIDS-es betegek védőoltása javasolt, még ha az esetükben korlátozott lesz is az ellenanyagválasz.

Az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A védőoltást ne alkalmazza intravaszkulárisan és intradermálisan.

Véralvadásgátló kezelésben részesülő, illetve véralvadási zavarban szenvedő betegek esetén a vérzés rizikója miatt óvatosságra van szükség az intramuszkuláris injekciók beadásakor. Ilyen helyzetben szóba jön az ADACEL mély szubkután alkalmazása, bár fennáll a fokozott helyi reakciók kockázata.

Syncope (ájulás) fordulhat elő a tűvel beadott injekcióra pszichés válaszként bármilyen oltás után vagy akár azt megelőzően is. Megfelelő óvintézkedéseket kell megtenni annak érdekében, hogy az esetleges ájulás, elesés miatti sérülések elkerülhetők legyenek.

Az előretöltött fecskendő tűvédő kupakja természetes latexgumi származékot tartalmaz, ami a latexre érzékeny egyéneknél allergiás reakciókat válthat ki.

Egyéb megfontolások

Mint bármelyik védőoltás, az ADACEL sem biztosít 100%-os védelmet a fogékony személyek számára.

Minden adszorbeált oltóanyag esetében tartós csomó keletkezhet az injekció helyén, különösen, ha a bőralatti szövet felületes rétegeibe adták be.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A készítménynek a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez szükséges képességeket befolyásoló hatásait nem vizsgálták. Az ADACEL nem, vagy csak elhanyagolható mértékben befolyásolja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Nem értelmezhető.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az egyidejű alkalmazás klinikai vizsgálatainak eredményei alapján az ADACEL egyidejűleg alkalmazható a helyi ajánlások szerint az alábbi vakcinák bármelyikével: az inaktivált influenza elleni védőoltással, a hepatitis B vakcinával, valamint az inaktivált, illetve orális poliomielitisz vakcinával és a rekombináns Humán Papilloma vírus vakcinával (lásd 4.8 pont).

Az egyidejűleg alkalmazott parenterális védőoltások beadási helyei külön végtagon legyenek. Egyéb oltóanyagokkal, biológiai készítményekkel, illetve gyógyszeres terápiával nem végeztek kölcsönhatás-vizsgálatokat. A védőoltások jelenleg általánosan elfogadott irányelvei szerint azonban, mivel az ADACEL inaktivált készítmény, ezért - eltérő helyre beadva - más védőoltásokkal, illetve immunglobulinokkal egyidejűleg alkalmazható.

Immunszuppresszív kezelés esetén lásd 4.4 pont.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában az ADACEL nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A biztonságossági profil összefoglalása

A klinikai vizsgálatok során összesen 4546 főnek: 298 gyermeknek (4-6 éves), 1313 serdülőnek (11-17 év) és 2935 felnőttnek (18-64 év) adtak ADACEL-t. A védőoltást követően leggyakrabban jelentett reakciók közé tartoztak az injekció helyén kialakuló lokális reakciók (fájdalom, pír, duzzanat), amelyek a beoltottak 21-78%-ában fordultak elő; valamint a fejfájás és fáradékonyság, amelyeket az oltottak 16-44%-ánál tapasztaltak. E tünetek rendszerint enyhék voltak, és az oltás után 48 órán belül jelentkeztek. Mind nyom nélkül elmúlt.

Ezernegyvenkét (1042) fő, 10-17 éves korú, egészséges serdülő fiú és lány bevonásával végzett klinikai vizsgálat biztonságossági elemzését készítették el. A vizsgálatban egyidejűleg alkalmaztak quadrivalens 6-os, 11-es, 16-os és 18-as típusú humán papilloma vírusokat tartalmazó vakcinát (Gardasil), egy adag ADACEL-t és egy adag quadrivalens A, C, Y és W135 szerotípusokat tartalmazó konjugált, meningococcus elleni vakcinát. A biztonságossági profil mind az együtt, mind a nem-együtt alkalmazott csoportban hasonló volt. A Gardasil injekció beadásának helyén gyakrabban fordult elő duzzanat; az ADACEL beadásának helyén véraláfutás és fájdalom abban a csoportban, ahol a vakcinákat együtt alkalmazták. Az együtt alkalmazott és nem együtt alkalmazott csoportok közötti különbség kisebb volt, mint 7% és az alanyok többségénél a mellékhatások intenzitását enyhének vagy mérsékelnek jelentették.

A mellékhatások tábláztos összefoglalása

A mellékhatásokat gyakoriság szerinti sorrendben tüntetjük fel, a következő megegyezés alapján:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000)
Nem ismert a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Az 1. táblázat azokat a mellékhatásokat foglalja össze, amelyeket a klinikai vizsgálatok során tapasztaltak, valamint az ADACEL forgalomba hozatalát követően világszerte spontán bejelentettek. Mivel ezekről önkéntesen, bizonytalan nagyságú populációból számoltak be, nem mindig lehet megbízhatóan megbecsülni a gyakoriságukat, illetve igazolni az ok-okozati kapcsolatot a védőoltás alkalmazásával. Ezért ezeket az eseményeket "Nem ismert" kategóriában soroltuk.

1. táblázat A klinikai vizsgálatok során megfigyelt és a forgalomba hozatalt követően világszerte jelentett mellékhatások

Szervrendszer-adatbázis
Gyakoriság
Gyermekek
(4-6 évesek)
Serdülők
(11-17 évesek)
Felnőttek
(18- 64 évesek)
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert
Túlérzékenységi (anafilaxiás) reakció (angioödéma, ödéma, kiütés, vérnyomásesés)*
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Anorexia (csökkent étvágy)

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Fejfájás

Nem ismert
Paresztézia*, hipoesztézia*, Guillain-Barré-szindróma*, brachialis neuritis*, facialis paresis*, konvulzió*, ájulás*, myelitis*
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem ismert
Szívizomgyulladás*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori
Hasmenés
Hasmenés, émelygés
Hasmenés

Gyakori
Émelygés, hányás
Hányás
Émelygés, hányás
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori
Kiütés

Nem ismert
Viszketés*, csalánkiütés*
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Nagyon gyakori

Generalizált fájdalom, illetve izomgyengeség, ízületi fájdalom, illetve duzzanat
Generalizált fájdalom, illetve izomgyengeség

Gyakori
Generalizált fájdalom, illetve izomgyengeség, ízületi fájdalom, illetve duzzanat

Ízületi fájdalom, illetve duzzanat

Nem ismert
Izomgyulladás*
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Nagyon gyakori
Fáradékonyság/
erőtlenség
Fáradékonyság/
erőtlenség, rossz közérzet, hidegrázás
Fáradékonyság/
erőtlenség, rossz közérzet


Az injekció beadási helyén jelentkező fájdalom, pír és duzzanat

Gyakori
Láz, borzongás, hónalji lymphadenopathia
Láz, hónalji lymphadenopathia
Láz, borzongás, hónalji lymphadenopathia

Nem ismert
Az injekció beadási helyén jelentkező bevérzés* vagy steril tályog*,
Az injekció beadási helyén kialakuló csomó*
*Forgalomba hozatalt követő mellékhatás

A kiválasztott mellékhatások leírása

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók

Az injekció beadási helyén jelentkező nagy (50 mm-t meghaladó) reakció, így a végtag kiterjedt, az injekció beadási helyével szomszédos egy vagy mindkét ízület fölé érő duzzanata, amely serdülőkorúak és felnőttek esetében fordult elő az ADACEL alkalmazása után. Ezek a reakciók rendszerint az oltás után 24-72 órán belül kezdődnek; bőrpírrel, melegséggel, érzékenységgel, illetve fájdalommal járhatnak az injekció beadásának helyén, és 3-5 napon belül spontán megszűnnek.

Gyermekek és serdülők

Az 1. táblázatban bemutatott biztonságossági profil tartalmazza annak a klinikai vizsgálatnak az adatait is, amely 298 fő, 4-6 év közötti gyermek bevonásával készült. A gyermekek a vizsgálatot megelőzően kb. 2, 4, 6 és 18 hónapos korukban, az alapimmunizációt is beleszámolva összesen 4 adag DTaP-IPV HIB-bel kombinált vakcinát kaptak. Ebben a klinikai vizsgálatban az oltás alkalmazásától számított 14 napon belül leggyakrabban jelentett mellékhatások az injekció beadásának helyén tapasztalt fájdalom (az oltottak 39,6%-a) és a fáradtság (az oltottak 31,5%-a) voltak.

Feltételezett mellékhatások bejelentése

A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül*.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Pertussis, tisztított antigén, kombinációban toxoidokkal, ATC kód: J07AJ52

Klinikai vizsgálatok

Az ADACEL-lel végzett védőoltás után egy hónappal 265 gyermek, 527 serdülő és 743 felnőtt esetében megfigyelt immunválaszt az alábbi táblázatban tüntettük fel:

2. táblázat: Immunválasz egy hónappal az ADACEL-lel végzett védőoltás után gyermekek, serdülőkorúak és felnőttek esetében

Antitest
Kritérium
Gyermekek
(4-6 évesek)1
(N=265)
%
Serdülőkorúak
(11-17 évesek)2
(N=527)
%
Felnőttek
(18- 64 évesek)2
(N=743)
%
Diftéria (SN, NE/ml)
?0,1
100
99,8
94,1
Tetanusz (ELISA, NE/ml vagy EE/ml)
?0,1
100
100
100
Pertusszisz (ELISA, EE/ml)
PT FHA PRN FIM
Emlékeztető válasz3

91,9
88,1
94,6
94,3
92,0
85,6
94,5
94,9
84,4
82,7
93,8
85,9

DTaP (diftéria toxoid [gyermekgyógyászati adag], tetanusz és acelluláris pertusszisz); ELISA: enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat (enzyme linked immunoassay); EE: ELISA egység; NE: nemzetközi egység; N: alanyok száma, akiknél rendelkezésre álltak adatok; SN: szeroneutralizáció.
1 Td508 vizsgálatot Kanadában végezték 4-6 éves gyermekek bevonásával.
2 Td506 vizsgálatot az Amerikai Egyesült Államokban végezték 11-17 éves serdülők és 18-64 éves felnőttek bevonásával.
3 A Td508 vizsgálatban azoknál a gyermekeknél, akik korábban 2, 4, 6 és 18 hónapos korukban DTaP alapimmunizálásban részesültek, az emlékeztető választ a pertusszisz elleni antitestek koncentrációjának négyszeres emelkedésében határozták meg. Serdülőkorúak és felnőttek esetében a Td506 vizsgálatban az emlékeztető válasz meghatározása: a pertusszisz elleni antitestek koncentrációjának kétszeres emelkedése a védőoltás előtt nagy antitest-koncentrációjú, és négyszeres emelkedése a védőoltás előtt kis antitest-koncentrációjú résztvevők körében.

Kimutatták, hogy az ADACEL biztonságossága és immunitáskeltő hatása felnőttek és serdülőkorúak esetében az azonos mennyiségű tetanusz és diftéria toxoidot tartalmazó diftéria-tetanusz (Td) adszorbeált oltóanyag felnőtteknek szánt formájának egyszeri adagja kapcsán megfigyelthez hasonló.

A pertusszisz elleni védelem szerológiai megfelelőit nem határozták meg. Összehasonlítva az 1992 és 1996 között Svédországban lefolytatott (Sweden I) pertusszisz elleni hatékonyságvizsgálatok adataival, ahol a Sanofi Pasteur acelluláris pertusszisz DTaP csecsemőknek szánt formájával végzett alapimmunizálás 85%-os hatékonyságát igazolták a pertusszisz betegség elleni védelemben, az ADACEL által kiváltott immunválaszt védő hatásúnak tekintik. Felnőttek és serdülőkorúak esetében az ADACEL emlékeztető oltás után valamennyi antigén elleni antitestszint meghaladta a hatékonysági vizsgálaton belüli, otthoni kontakt részvizsgálatban megfigyelt szinteket.

3. táblázat: A pertusszisz antitest GMC megfigyelt aránya felnőttek és serdülőkorúak esetében egy hónappal az ADACEL egy adagja után, a Sweden I hatékonyságvizsgálat során a csecsemők esetében DTaP-val (PPI népesség) 2, 4 és 6 hónapos korban végzett immunizálást követővel összehasonlítva



Serdülők
(11-17 évesek)2

Felnőttek
(18-64 évesek)2

ADACEL/DTaP3
GMC arányok
(95%-os CI)4
ADACEL/DTaP3
GMC arányok
(95%-os CI)
Résztvevők
N=524-526
N=741
Anti-PT
3,6
(2,8; 4,5)

2,1
(1,6; 2,7)
Anti-FHA
5,4
(4,5; 6,5)
4,8
(3,9; 5,9)
Anti-PRN
3,2
(2,5; 4,1)
3,2
(2,3; 4,4)
Anti-FIM
5,3
(3,9; 7,1)
2,5
(1,8; 3,5)

DTaP: diftéria toxoid [gyermekgyógyászati adag], tetanusz és acelluláris pertusszisz; GMC: koncentrációk mértani átlaga; N: alanyok száma, akiknél rendelkezésre álltak adatok; PPI: immunogenitás protokoll szerint
1 Kiválasztható alanyok, akiknél az immunogenitása adatok rendelkezésre álltak.
2 A Td506 vizsgálatot az Amerikai Egyesült Államokban végezték 11-17 éves serdülők és 18-64 éves felnőttek bevonásával. Az ELISA egységekkel mért antitest GMC értékeket a csecsemők, a serdülőkorúak és a felnőttek esetében külön számolták ki.
3 N = 80, a csecsemők száma, akik 2, 4 és 6 hónapos korban DTaP-t kaptak, a harmadik adag utáni rendelkezésre álló adatokkal (a Sweden I hatékonyságvizsgálatból származó szérumokat a Td506-os klinikai vizsgálatból származó mintákkal egyidejűleg vizsgálták).
4 Az ADACEL utáni GMC értékek nem maradtak el a DTaP-t követő GMC értékek mögött (az ADACEL-re vonatkozó GMC arány 95%-os megbízhatósági tartományának alsó határa osztva a DTaP-vel nagyobb 0,67-nél).

Ellenanyag-perzisztencia

Szerológiai utánkövetéses vizsgálatokat végeztek 3, 5 és 10 évvel később azoknál, akiket korábban az ADACEL egyszeri emlékeztető adagjával immunizáltak. A szeroprotekció perzisztenciáját a diftéria, tetanusz és szamárköhögés szeropozitivitására vonatkozó adatokat a 4. táblázat foglalja össze.

4. táblázat: A szeroprotekció/szeropozitivitási arány (%) perzisztenciája gyermekek, serdülők és felnőttek esetében az ADACEL beadása után 3, 5 és 10 évvel (PPI népesség1)


Gyermekek (4-6 év)2
Serdülők
(11-17 év)3
Felnőttek
(18-64 év)3
Az Adacel beadása után eltelt idő
5 év
3 év
5 év
10 év
3 év
5 év
10 év
Résztvevők
n=128-150
n=300
n=204-206
n=28-39
n=292
n=237-238
n=120-136
Antitest
% Szeroprotekció/Szeropozitivitás
Diftéria
(SN, NE/ml)
? 0,1
86,0
97,0
95,1
94,9
81,2
81,1
84,6

? 0,01
100
100
100
100
95,2
93,7
99,3
Tetanusz
(ELISA, NE/ml)
? 0,1
97,3
100
100
100
99,0
97,1
100
Pertusszisz
(ELISA, EE/ml)
szeropozitivitás4







PT

63,3
97,3
85,4
82,1
94,2
89,1
85,8
FHA

97,3
100
99,5
100
99,3
100
100
PRN

95,3
99,7
98,5
100
98,6
97,1
99,3
FIM

98,7
98,3
99,5
100
93,5
99,6
98,5

ELISA: enzimhez kötött ellenanyag-vizsgálat; EE: ELISA egység; NE: nemzetközi egység; N: résztvevők száma, akiknél rendelkezésre álltak adatok; PPI: immunogenitás protokoll szerint; SN: szeroneutralizáció;
1 A kiválasztható alanyok, akiknél legalább egy antitestre rendelkezésre állt immunogenitási adat a megadott időpontban.
2 A Td508 vizsgálatot Kanadában végezték 4-6 éves gyermekek bevonásával.
3 A Td506 vizsgálatot az Amerikai Egyesült Államokban végezték 11-17 éves serdülők és 18-64 éves felnőttek bevonásával
4 Azoknak a résztvevőknek a százalékos aránya, akik a következő antitest szintekkel rendelkeztek: ? 5 EE/ml PT, ? 3 EE/ml FHA, PRN, és ? 17 EE/ml FIM a 3 éves utánkövetés esetén; ? 4 EE/ml PT, PRN és FIM, és ? 3 EE/ml FHA 5 és 10 éves utánkövetés esetén.

Immunogenitás korábban nem oltott vagy ismeretlen oltási státuszú alanyoknál
Azt követően, hogy az ADACEL POLIO (Tdap-IPV; az ADACEL-lel azonos mennyiségű tetanusz, diftéria és pertusszisz antigént tartalmaz) egy adagját beadták 330, 40. életévüket betöltött felnőttnek, akik az elmúlt 20 évben semmilyen diftéria és tetanusz tartalmú vakcinát nem kaptak:
* a felnőttek ?95,8%-a volt szeropozitív (? 5 EE/ml) a vakcinában levő összes pertusszisz antigén elleni ellenanyagra nézve,
* a ?0,1 NE/ml küszöbértéken 82,4%-nál, a ?0,01 NE/ml küszöbértéken 92,7%-nál állt fenn szeroprotekció a diftéria ellen,
* a ?0,1 NE/ml küszöbértéken 98,5%-nál, a ?0,01 NE/ml küszöbértéken 99,7%-nál állt fenn szeroprotekció a tetanusz ellen,
* és a ?1:8 hígítási küszöbértéknél ?98,8%-nál állt fenn szeroprotekció a poliovírusok (1-es, 2-es és 3-as típus) ellen.

Azt követően, hogy az első adag után egy és hat hónappal a diftéria, tetanusz és poliovírus tartalmú vakcina két további adagját beadták a 316 alanynak, a szeroprotekció aránya diftéria ellen 94,6% és 100% (?0,1, illetve ? 0,01 NE/ml), tetanusz ellen 100% (?0,1 NE/ml), poliovírus (1-es, 2-es és 3-as típus) ellen pedig 100% (?1:8 hígítás) volt.

Immunogenitás a védőoltás emlékeztető adagjának beadását követően

Az ADACEL immunogenitását értékelték az ADACEL vagy az ADACEL POLIO előző adagjának alkalmazása után 10 évvel később beadott emlékeztető oltás esetében.
Egy hónappal a vakcinációt követően a vizsgálat résztvevőinek ? 98,5%-ánál alakult ki szeroprotektív diftéria és tetanusz ellenanyagszint (? 0,1 NE/ml), és ? 84%-uknál alakult ki emlékeztető válasz a pertusszisz antigénekre. (Pertusszisz emlékeztető válaszról beszélünk akkor, ha az oltás beadása után kialakult ellenanyag-koncentráció legalább négyszerese a legkisebb mérhető mennyiségnek (LMM) abban az esetben, ha a vakcináció előtt nem volt mérhető ellenanyagszint; VAGY az oltás beadása után kialakult ellenanyag-koncentráció legalább négyszerese a legkisebb mérhető mennyiségnek abban az esetben, ha a vakcináció előtt volt mérhető ellenanyagszint, de az nem haladta meg a legkisebb mérhető mennyiség négyszeresét; VAGY nagyobb, mint a legkisebb mérhető mennyiségnek kétszerese abban az esetben, ha a vakcináció előtt mérhető ellenanyag mennyisége nagyobb volt, mint a legkisebb mérhető mennyiség négyszerese.)

A szerológiai utánkövetés és az ismételt vakcináció adatai alapján az ADACEL alkalmazható a dT oltás helyett a diftéria és tetanusz elleni védettség megerősítésén túl a pertusszisz elleni védelem megerősítésére is.

Immunogenitás terhes nők esetében
Terhes nőknél a pertusszisz antitestválasz általában hasonló a nem terhes nőknél tapasztaltakhoz. Az antitesteknek a fejlődő magzatba történő átjutásához optimálisan a terhesség második és harmadik trimeszterében adott oltás a megfelelő.

Csecsemők pertusszisz elleni immunogenitása (3 hónapos korig), akiknek az édesanyja terhesség alatt kapott védőoltást
Két randomizált, kontrollos vizsgálat publikált adatai szerint a pertusszisz antitestek koncentrációja magasabb születéskor és 2 hónapos korban (azaz a pertusszisz elleni alapimmunizálás megkezdése előtt) azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt kapott ADACEL-t, azokhoz a csecsemőkéhez képest, akiknek az édesanyja terhesség alatt nem kapott pertusszisz elleni oltást.
Az első vizsgálatban 33 terhes nő kapott ADACEL-t, és 15-en placebóként sóoldatot a terhesség 30 - 32. hetében. Az oltásban részesült nők csecsemőinél a PT, FHA, PRN, és FIM antigének elleni pertusszisz antitestek koncentrációjának mértani átlaga (GMC) EE/ml-ben mérve 68,8; 234,2; 226,8; és 1867,0 volt születéskor, illetve 20,6; 99,1; 75,7, és 510,4 2 hónapos korban. A kontrollcsoportba tartozó csecsemőknél ezek a GMC-értékek a következők voltak: születéskor 14,0; 25,1; 14,4, és 2 hónapos korban 5,3; 6,6; 5,2, és 12;0. A GMC-arányok (ADACEL/kontrollcsoport) születéskor 4,9; 9,3; 15,8; 38,5, illetve 3,9; 15,0; 14,6 és 42,5 voltak 2 hónapos korban.
A második vizsgálatban 134 terhes nő kapott ADACEL-t és 138-an kaptak tetanusz és diftéria kontrollvakcinát átlagosan a terhesség 34,5 hetében. A PT, FHA, PRN, és FIM antigének elleni pertusszisz antitestek GMC értékei (EE/ml) azoknál a csecsemőknél, akiknek az édesanyja kapott oltást, 54,2; 184,2; 294,1 és 939,6 volt születéskor, illetve 14,1; 51,0; 76,8 és 220,0 volt 2 hónapos korban. A kontrollcsoportba tartozó csecsemőknél ezek a GMC értékek a következők voltak: 9,5; 21,4; 11,2 és 31,5 születéskor, illetve 3,6; 6,1; 4,4 és 9,0 2 hónapos korban. A GMC arányok (ADACEL/kontrollcsoport) 5,7; 8,6; 26;3 és 29,8 volt születéskor, illetve 3,9; 8,4; 17,5 és 24,4 2 hónapos korban.
Ezeknek a magasabb antitest-koncentrációknak passzív immunitást kell biztosítaniuk pertusszisz ellen a csecsemő számára a születést követően 2-3 hónapig, ahogyan azt megfigyeléses hatásossági vizsgálatok kimutatták.
Csecsemők és kisgyermekek immunogenitása, akiknek az édesanyja terhesség alatt kapott védőoltást
Azoknak a csecsemőknek a kötelező csecsemőoltás után kialakult immunogenitását, akiknek az édesanyja ADACEL-t vagy ADACEL POLIO-t kapott a terhessége alatt, számos publikált vizsgálatban értékelték. A csecsemőknél a pertusszisz és nem pertusszisz antigénekre adott immunválasz adatait a születést követő első évben értékelték.
Az ADACEL és az ADACEL POLIO beadását követően kialakult anyai antitestek összefüggésbe hozhatók a pertusszisz elleni aktív immunizálásra adott gyengébb immunválasszal a csecsemőnél. A jelenlegi epidemiológiai vizsgálatok alapján ennek a gyengébb immunválasznak nincs különösebb klinikai jelentősége.
Számos vizsgálat adatai nem mutattak klinikailag releváns gyengülést a terhességben alkalmazott ADACEL és ADACEL POLIO és a csecsemők vagy kisgyermekek diftéria, tetanusz, b-típusú Haemophilus influenzae, inaktivált poliovírus vagy pneumococcus antigénekre adott immunválaszát illetően.
A pertusszisz elleni hatásosság csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt kapott védőoltást
A vakcina pertusszisz elleni hatásosságát a születést követő első 2-3 hónapban 3 megfigyeléses vizsgálatban értékelték olyan csecsemőknél, akiknek az édesanyja a pertusszisz elleni védőoltást a terhesség harmadik trimeszterében kapta meg. A hatásosság összességében nagyobb mint 90%.

5. táblázat: A vakcina hatékonysága (vaccine effectiveness - VE) pertusszisz ellen csecsemőknél, akiknek az édesanyja a terhesség alatt ADACEL-t vagy ADACEL POLIO-t kapott - 3 retrospektív vizsgálat eredményei alapján.
Hely
Vakcina
VE (95%-os CI)
VE becslési módszer
A csecsemők követésének periódusa
Egyesült Királyság
ADACEL POLIO
93% (81; 97)
nem illesztett eset-kontroll
3 hónap
USA
ADACEL*
91,4% (19,5; 99,1)
kohorsz regressziós modell
2 hónap
Egyesült Királyság
ADACEL POLIO
93% (89; 95)
szűrés (esetlefedettség)
3 hónap
* A nők körülbelül 99%-a kapott ADACEL-t

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A farmakokinetikai tulajdonságok értékelése vakcinák oltóanyagok esetén nem szükséges.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt adagolású dózistoxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukcióra-, és fejlődésre kifejtett toxicitási - vizsgálatokból származó nem-klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

0,5 ml szuszpenziós injekció előretöltött fecskendőben (üveg), dugattyúval (bromo-butil elasztomer), tű nélkül, lepattintható fedéllel (gumi) - 1 vagy 10 előretöltött fecskendő dobozonként.
0,5 ml szuszpenziós injekció előretöltött fecskendőben (üveg), dugattyúval (bromo-butil elasztomer), lepattintható fedéllel (gumi), egy vagy két tűvel - 1 vagy 10 előretöltött fecskendő dobozonként.
Az előretöltött fecskendő tűvédő kupakja természetes latexgumi származékot tartalmaz.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Használati útmutatás

A parenteralis készítményeket az alkalmazás előtt meg kell tekinteni, hogy nem látható-e bennük oda nem tartozó részecskék és/vagy elszíneződés. Ha ezek valamelyike megfigyelhető, akkor meg kell semmisíteni a készítményt.

Az oltóanyag normális kinézete: egyenletesen homályos, fehér szuszpenzió, mely a tárolás során leülepedhet. Az oltóanyag alkalmazása előtt - a szuszpenzió egyenletes eloszlatása céljából - jól fel kell rázni az előretöltött fecskendőt.

A tű nélküli fecskendőknél a tűt határozottan helyezze rá az előretöltött fecskendő végére és forgassa el 90 fokkal.

Megsemmisítés

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Ne tegyék vissza a védőkupakot az injekciós tűkre!

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Hűtőszekrényben (2 °C-8 °C) tárolandó.
Nem fagyasztható! Ha az oltóanyag megfagyott, akkor meg kell semmisíteni!
A fénytől való védelem érdekében a fecskendőt a dobozában kell tartani!

A stabilitási adatok azt mutatják, hogy a vakcina összetevői 25 °C-ig 72 órán át stabilak. Ennek az időtartamnak a végén az ADACEL-t fel kell használni, vagy meg kell semmisíteni.
Ezek az adatok kizárólag arra szolgálnak, hogy átmeneti hőmérsékletváltozás esetén az egészségügyi szakemberek számára nyújtsanak tájékoztatást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Sanofi Pasteur
14 Espace Henry Vallée
69007 Lyon
Franciaország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21194/04 1× előretöltött üveg fecskendőben tű nélkül
OGYI-T-21194/05 10× előretöltött üveg fecskendőben tű nélkül
OGYI-T-21194/06 1× előretöltött üveg fecskendőben 1 db különálló tűvel
OGYI-T-21194/07 10× előretöltött üveg fecskendőben 1 db különálló tűvel
OGYI-T-21194/08 1× előretöltött üveg fecskendőben 2 db különálló tűvel
OGYI-T-21194/09 10× előretöltött üveg fecskendőben 2 db különálló tűvel


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2016. május 03.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2021. január 12.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2023. április 5.
13




OGYÉI/1844/2023




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség

Az ADACEL a hivatalos ajánlások figyelembevételével alkalmazható a terhesség második és harmadik trimeszterében (lásd 4.2 pont).

Négy randomizált, kontrollos vizsgálat (310 terhesség kimenetele), 1 prospektív, megfigyeléses vizsgálat (546 terhesség kimenetele), 5 retrospektív megfigyeléses vizsgálat (124 810 terhesség kimenetele), biztonságosságra vonatkozó adatai, és passzív megfigyelésből származó adatok olyan nőkre vonatkozóan, akik ADACEL-t vagy ADACEL POLIO-t (Tdap-IPV; ugyanolyan mennyiségű diftéria, tetanusz és pertusszisz antigént tartalmaz mint az ADACEL) kaptak a második vagy harmadik trimeszterben, nem mutattak ki a terhességre vagy a magzat/újszülött egészségére gyakorolt káros hatásokat a vakcina alkalmazásával összefüggésben. Mint más inaktivált vakcinánál, így az ADACEL esetében sem várható a magzatra gyakorolt káros hatás, a terhesség bármelyik trimeszterében történik a vakcináció.

Állatkísérletek nem utalnak káros hatásokra sem a terhességre, sem embrionális/magzati fejlődésre, sem a szülésre vagy a születés utáni fejlődésre vonatkozóan.

A terhesség alatti oltást követően kialakult immunválaszra, illetve csecsemőknél a pertusszisz megelőzésének hatásosságára vonatkozó információkat lásd az 5.1 pontban.

Szoptatás
Nem ismert, hogy az ADACEL-ben lévő hatóanyagok kiválasztódnak-e az emberi anyatejbe, de nyulak szopó utódaiban az oltóanyag antigénjei hatására képződött ellenanyagok átvitelét mutatták ki. A nyulak fejlődésének két vizsgálata során nem észleltek semmilyen káros hatást, amit az oltóanyag által kiváltott anyai antitestek gyakoroltak volna az utódok születés utáni fejlődésére.

Az ADACEL anyai alkalmazásának a szoptatott csecsemőkre gyakorolt hatását azonban nem vizsgálták. Mivel az ADACEL inaktivált oltóanyag, valószínűtlen, hogy a csecsemőre bármilyen kockázatot jelentene. Mielőtt eldöntenék, hogy egy szoptató nőt részesítsenek-e a védőoltásban, mérlegelni kell az immunizálás várható hasznát és lehetséges kockázatát.

Termékenység
Az ADACEL termékenységre gyakorolt hatását nem értékelték.