Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

NEOSTIGMINE KALCEKS 0,5MG/ML OLD INJEKCIÓ 10X1ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
As Kalceks
Hatástani csoport:
N07AA Kolinészteráz bénítók
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22990/01
Hatóanyagok:
Neostigminium methylsulfuric.
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Gyerekeknek nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Epilepsia esetén alkalmazása megfontolandó
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek

Myasthenia gravis
0,5 mg neosztigmin-metilszulfát szubkután vagy intramuszkulárisan, egyszeri kezdő dózisként adva.
Az ezt követő dózisok mennyiségét és a dózisok közt eltelt idő hosszát a beteg egyéni válaszához kell igazítani. A szokásos teljes napi dózis 5-20 mg.

Nem-depolarizáló izomrelaxánsok hatásának reverziója
0,5-2 mg neosztigmin-metilszulfát lassú intravénás injekcióban adva, szükség esetén megismételhető perifériás idegstimulátor használata segítségével titrálva az adagot. A neosztigmin-metilszulfát teljes parenterális dózisa csak kivételes esetben haladhatja meg az 5 mg-ot.
A beteg megfelelő lélegeztetéséről godoskodni kell a normális légzés teljes helyreállásának biztosításáig.
A muszkarinerg hatások ellensúlyozására felnőtteknél 0,02-0,03 mg/ttkg atropin-szulfát adása javasolt intravénás injekcióban a neosztigmin-metilszulfát adásával egyidejűleg vagy azt megelőzően.
A neosztigmin-metilszulfát csak akkor alkalmazható a neuromuszkuláris blokád reverziójára, ha már elkezdődött a blokád spontán oldódása, de a blokádból való teljes felépülést követően már nem alkalmazható (lásd 4.4 pont).

Atoniás obstipatio, meteorismus, postoperatív gyomor-bél atonia, postoperatív vizeletretentio
0,5 mg neosztigmin-metilszulfát szubkután vagy intramuszkulárisan.

Vesekárosodásban szenvedő és/vagy idős betegek
Vesekárosodásban szenvedő és/vagy idős betegek esetén a neosztigmin-metilszulfát eliminációja lassú, ezért a hatása elhúzódhat. Mivel a beadott neosztigmin-metilszulfát adag 50%-a változatlan formában a vizelettel ürül ki (lásd 5.2 pont), beszűkült vesefunkció esetén növelni kell az adagok közti intervallumot, és változatlan kezdő adag mellett csökkentett ismételt adagokat kell alkalmazni.

A kezdő dózis myasthenia gravis esetén megegyezik a felnőttekre vonatkozó adagolással, azaz 0,5 mg neosztigmin-metilszulfát szubkután vagy intramuszkulárisan adva.

Nem-depolarizáló izomrelaxánsok antagonizálásához 0,5-2 mg neosztigmin-metilszulfát lassú intravénás injekcióban adva. Az ismételt dózisokat a neosztigmin-metilszulfát lassú eliminációjához szükséges igazítani, lehetőleg az adagolási intervallumok növelésével. A neosztigmin-metilszulfát adagját az egyéni választól függően gondosan kell beállítani (lásd 4.4 pont).

A neosztigmin-metilszulfát fent megadott adagjait nem szabad túllépni, még izomrelaxánsok túladagolása esetén sem.

Májkárosodás
Májkárosodásban szenvedő betegek esetén a dózis módosítása válhat szükségessé.

Bradikardia
A neosztigmin-metilszulfát alkalmazása előtt a pulzusszám megfigyelése szükséges. Bradikardia esetén a neosztigmin-metilszulfát beadását megelőzően néhány perccel 0,02-0,03 mg/ttkg atropin-szulfátot szükséges beadni.

Gyermekek és serdülők

A Neostigmine KALCEKS 0,5 mg/ml oldatos injekció parenterális alkalmazásáról gyermekek esetében kevés tapasztalat áll rendelkezésre.

Myasthenia gravis

Újszülöttek:
A kezdő adag 0,1 mg im. Ezt követően az adagot individuálisan kell titrálni, általában 0,04-0,15 mg/ttkg egymást követő dózisokban intramuszkulárisan vagy szubkután adva általában 6-8 óránként (30 perccel az etetés előtt). A dózis 4 óránként maximum 0,3 mg/ttkg teljes mennyiségig emelhető. Mivel az állapot többnyire spontán rendeződik, az adagot a gyógyszer teljes elvonásáig csökkenteni kell.

1 hónapos-12 éves gyermekek:
0,2-0,5 mg neosztigmin-metilszulfát intramuszkulárisan vagy szubkután adva megfelelő időközönként. Az adagolást a beteg egyéni válaszához kell igazítani.

12 évesnél idősebb gyermekek és serdülők:
1-2,5 mg neosztigmin-metilszulfát intramuszkulárisan vagy szubkután adva megfelelő időközönként a nap folyamán. A szokásos napi teljes adag 5-20 mg.

Nem-depolarizáló izomrelaxánsok hatásának reverziója

Újszülöttek és 12 évesnél fiatalabb gyermekek:
0,05 mg/ttkg lassú intravénás injekcióban adva atropin-szulfát adását követően vagy azzal egyidejűleg. További 0,025 mg/ttkg adag alkalmazása válhat szükségessé maximum 2,5 mg teljes mennyiségig.

12 évesnél idősebb gyermekek és serdülők:
A szokásos adag 0,05 mg/ttkg (1-2,5 mg) lassú intravénás injekcióban adva. További 0,025 mg/ttkg adag alkalmazása válhat szükségessé maximum 2,5 mg teljes mennyiségig. A beteg megfelelő lélegeztetéséről godoskodni kell a normális légzés teljes helyreállásának biztosításáig.

A muszkarinerg hatások ellensúlyozására újszülötteknél és 18 évesnél fiatalabb gyermekeknél és serdülőknél 0,02 mg/ttkg atropin-szulfát adható (1 hónapnál idősebb gyermekeknél maximum 0,6 mg teljes mennyiségig). Bradikardia esetén a neosztigmin-metilszulfát beadását megelőzően néhány perccel atropin-szulfát beadása javasolt.
A neosztigmin-metilszulfát csak akkor alkalmazható a neuromuszkuláris blokád reverziójára, ha már elkezdődött a blokád spontán oldódása, de a blokádból való teljes felépülést követően már nem alkalmazható (lásd 4.4 pont).

Az alkalmazás módja
A neosztigmin-metilszulfát beadható szubkután, intramuszkuláris vagy (lassú) intravénás injekció formájában is.
A neosztigmin-metilszulfát alkalmazása során mindig legyen kéznél atropin-szulfátot tartalmazó fecskendő a kolinerg reakciók közönbösítésére (lásd 4.4 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A neosztigmin-metilszulfát csak elővigyázatossággal alkalmazható olyan betegeknél, akinnél az alábbi állapotok fennállnak:
- szív-ér rendszeri betegségek, dekompenzált szívelégtelenség, közelmúltbeli miokardiális infarktus; közelmúltbeli koronária okklúzió, béta-blokkolókkal történő kezelés (lásd 4.5 pont);
- szívritmuszavarok, különösképpen bradikardia, AV blokk;
- hipotenzió;
- vagotónia;
- diabetes mellitus;
- bélrendszert érintő műtétet követően;
- peptikus fekély;
- hipertiroidizmus, tirotoxikózis;
- asthma bronchiale, spasztikus hörghurut, hörgőgörcs;
- húgyúti fertőzés;
- epilepszia;
- parkinsonizmus.

A készítmény elővigyázatossággal alkalmazható műtét utáni hipodinámiás keringési zavarok vagy sokk esetén.

A muszkarinos nemkívánatos hatások (pl. bradikardia, hiperszekréció) minimalizálása vagy megelőzése érdekében a neosztigmin-metilszulfát alkalmazása előtt vagy mellett is adható atropin-szulfát, de figyelembe kell venni, hogy elfedheti a túladagolás kezdeti tüneteit.
Nagyobb adagok alkalmazásakor, elsősorban a nem-depolarizáló izomrelaxánsok hatásának felfüggesztése céljából adott neosztigmin esetében a bradikardia és a vérnyomáscsökkenés elkerülésére céljából atropin adása szükséges (lásd 4.2 pont).
Különösen intravénás alkalmazás esetén válhat szükségessé a közvetlen atropin és antisokk terápia, valamint asszisztált lélegeztetés alkalmazása, a megfelelő óvintézkedések mellett.

Nem-depolarizáló izomrelaxánsok hatásának felfüggesztésénél figyelemmel kell lenni arra, hogy a neuromuszkuláris blokádból való teljes felépülést követően már ne adjanak több neosztigmint, mert izomgyengeséget, légzési nehezítettséget okozhat.

Fontos különbséget tenni a kolinerg krízis (amely a neosztigmin túladagolásából fakad) és a myasteniás krízis között. Mindkét állapotot a fokozott izomgyengeség jellemzi, azonban teljesen eltérő kezelést igényelnek (lásd 4.9 pont).

Az életkorral vagy betegséggel összefüggésbe hozható csökkent vesefunkció esetén az adagolási intervallumok növelése vagy a dózis csökkentése alkalmazható. Korlátozott vesefunkció esetén az adagolási intervallumok növelése vagy a későbbi dózisok csökkentése szükséges.

Amennyiben a neosztigmin-metilszulfáttal nem érhető el a várt terápiás válasz, az túladagolásra utalhat (lásd 4.9 pont).

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz ampullánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A lehetséges mellékhatások (pl. miózis, látási zavarok és fokozott könnytermelés) miatt a neosztigmin-metilszulfát befolyásolhatja a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket, ezért alkalmazásának ideje alatt gépjárművet vezetni vagy gépeket kezelni tilos.


4.9 Túladagolás

A túladagolás fokozott kolinerg aktvitáshoz és súlyos izomgyengeséggel társuló kolinerg krízishez vezethet. Ha ezt nem ismerik fel időben, a légzőizomzat életveszélyes bénulása alakulhat ki. A túladagolás további tünetei a következők lehetnek: bradikardia vagy tahikardia, fokozott nyálképződés, vizelési inger, illetve akkomodációs zavarok.

Kezelés
A következő ellenintézkedések szükségesek: a neosztigmin-metilszulfát, illetve egyéb kolinerg szerek alkalmazásának azonnali felfüggesztése, és 1-2 mg atropin-szulfát lassú intravénás alkalmazása; a szívfrekvencia függvényében, ez szükség esetén 2-4 óránként ismételhető.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Amennyiben a myasthenia gravis kezelése során a neosztigmin-metilszulfát (vagy egyéb kolinészteráz-gátló) önmagában nem elégséges, a kezelés kiegészíthető kortikoszteroidokkal. Myasthenia gravisban szenvedő betegek kortikoszteroid-kezelése esetén csökken a neosztigmin-metilszulfát terápiás hatékonysága.
A metilprednizolon és a neosztigmin-metilszulfát együttes alkalmazása súlyosbítja a myasthenia gravis tüneteit. A neosztigmin-metilszulfát dózisát ennek megfelelően kell beállítani.

A neosztigmin-metilszulfát felfüggeszti a kuráre-típusú nem-depolarizáló izomrelaxánsok hatását.
A neosztigmin-metilszulfát fokozza és meghosszabbítja a szuxametónium hatását (a neosztigmin-metilszulfát a kolineszteráz bénításával késlelteti a szuxametónium biotranszformációját), ezért együttadásuk ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Az atropin gátolja a neosztigmin kolinerg hatásait, különösen a bradikardiát és a hiperszekréciót.

Kalciumcsatorna-blokkolók egyidejű alkalmazása neuromuszkuláris blokkolókkal fokozhatja az izmok gátlását, amely rezisztens a neosztigmin-metilszulfáttal végzett reverzióra.

A neosztigmin-metilszulfát súlyosbíthatja a béta-blokkolók mellékhatásait (vérnyomáscsökkenés, tartós bradikardia). Béta-blokkolókkal kezelt betegeknél néhány esetben súlyos bradikardiát figyeltek meg neosztigmin és atropin egyidejű alkalmazását követően.

A neosztigmin-metilszulfát antagonizálja az aminoglikozid antibiotikumok (sztreptomicin, kanamicin, neomicin) neuromuscularis bénító hatását.
A klindamicin, kolisztin és polimixin fokozza a neosztigmin-metilszulfát hatását. Elővigyázatosság szükséges myasthenia gravis kezelése során, ha a fenti antibiotikumok és neosztigmin-metilszulfát párhuzamos alkalmazására kerül sor. A neosztigmin-metilszulfát dózisának körültekintő beállítása szükséges.

Elővigyázatosságra van szükség, ha a neosztigmin-metilszulfáttal egyidejűleg ideg-izom-ingerületáttevődést gátló helyi, illetve egyes szisztémás érzéstelenítő, antiarritmiás, illetve egyéb gyógyszerkészítmény (pl. kinin, klorokin, hidroxiklorokin, kinidin és prokainamid, propafenon, lítium) alkalmazására kerül sor. Ezek a készítmények a myasthenia gravis súlyosbodását idézhetik elő. A neosztigmin-metilszulfát dózisát ennek megfelelően kell beállítani.

A neosztigmin-metilszulfát súlyosbíthatja a morfin és morfinszármazékok, illetve a barbiturátok nemkívánatos hatásait (pl. légzésdepresszió).


6.2 Inkompatibilitások

A Neostigmine KALCEKS 0,5 mg/ml oldatos injekció izotóniás sóoldattal, 5%-os glükózoldattal, valamint injekcióhoz való vízzel kompatibilis.
A Neostigmine KALCEKS 0,5 mg/ml odatos injekciónak a felsorolt oldatokkal történő keverését követően 6 órán belül felhasználható, szobahőmérsékleten történő tárolás mellett.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Mint minden kolinerg szer, a neosztigmin-metilszulfát is mellékhatásokat idézhet elő az autonóm idegrendszer működésében. A leggyakoribb mellékhatások az emésztőrendszeri tünetek, pl. a fokozott nyáltermelődés, hányinger, hányás, gyomorgörcs és hasmenés.
A mellékhatások a MedDRA szervrendszer szerinti osztályozása és gyakorisági kategóriái szerint kerülnek megadásra: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - <1/10), nem gyakori (? 1/1 000 - < 1/100), ritka (? 1/10 000 - < 1/1 000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: allergiás és anafilaxiás reakciók.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fejfájás, álmosság.
Nem gyakori: nyugtalanság, agitáció, szorongás.
Ritka: pszichózis, eszméletvesztés.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori: miózis, fokozott könnytermelés.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Gyakori: arritmia*, ideértve a bradikardiát, a tahikardiát, az ingerületvezetési blokkot, EKG-eltéréseket, vérnyomáscsökkenés.
Ritka: szívmegállás.

Érbetegségek és tünetek
Nem gyakori: ájulás.

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Gyakori: fokozott bronchiális szekréció.
Nem gyakori: hörgőgörcs, nehézlégzés, légzésdepresszió.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: fokozott nyáltermelődés, hányinger, puffadás, fokozott bélmozgás, hasmenés.
Nem gyakori: hányás, székrekedés, gyomorgörcs.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nem gyakori: kiütések, hiperhidrózis, verejtékezés.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Gyakori: izomgyengeség.
Nem gyakori: izomgörcsök, izomrángások.

*Wolff-Parkinson-White-szindrómás betegek esetén életveszélyes tachyarritmiát jelentettek neosztigmin-metilszulfát alkalmazását követően (lásd 4.4 pont).

A neosztigmin-metilszulfát kolinerg hatásai akkor léphetnek fel, amikor a nem-depolarizáló izomrelaxánsok hatásának felfüggesztésére alkalmazzák. Ilyenkor tehát neosztigmin-metilszulfát és atropin együttes beadása javasolt (lásd 4.2 és 4.9 pont).

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Paraszimpatomimetikumok, kolinészteráz-gátlók
ATC kód: N07AA01

A neosztigmin-metilszulfát egy indirekt hatású paraszimpatomimetikum (kolinerg), amely mind muszkarinos (paraszimpatikus), mind nikotinos (szimpatikus autonóm és motoros stimuláló) tulajdonságokkal rendelkezik. a kolineszteráz-enzim bénításával meggátolja a kolinerg idegvégződésekben keletkező acetilkolin elbomlását, az acetilkolin stabilizálásával postganglionáris paraszmpatikus izgalmat hoz létre, és elősegíti az idegimpulzusok áthaladását a neuromuscularis junctión. Emellett a motoros véglemezen az effektor sejteket közvetlenül is izgatja. A ganglionáris ingerületátvitelt és a központi idegrendszeri neuronokat kisebb mértékben befolyásolja.

Paraszimpatikus hatások
A neosztigmin-metilszulfát a gasztrointesztinális rendszerben, az urogenitális rendszerben, és más simaizmot tartalmazó szervekben kontrakciókat és a perisztaltika fokozódását idézi elő. Alkalmas tehát a széklet- és vizeletürítés elősegítésére. Szűkíti a brochusokat, fokozza az emésztőtraktus és a légzőtraktus nyálkahártyáinak szekrécióját. Csökkenti a szívfrekvenciát és a vérnyomást. A szemen myosist okoz.

Hatás a neuromuscularis junctiora
Az idegrendszerben a neosztigmin-metilszulfát elősegíti a motoros és szenzoros ingerületek szállítását; myasthenia gravis esetén csökkenti az izomgyengeséget és több órán keresztül helyreállítja a normális izomfunkciót.
A neosztigmin-metilszulfát a neuromuscularis junctioban is stabilizálja az acetilkolint. Ez nagy adagokban (túladagolás) fibrilláris rángásokat, majd a depolarizáló izomrelaxánsok hatására emlékeztető bénulást okoz.
A neosztigmin-metilszulfát a kuráre és a kuráre-szerű, úgynevezett nem-depolarizáló, szintetikus izomrelaxánsok antagonistája, míg a depolarizáló izomrelaxánsokkal szinergista hatást fejt ki.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás és eloszlás
A neosztigmin-metilszulfát intravénás alkalmazását követően 2-3 percen belül a vörösvérsejtekben lévő acetilkolinészteráz aktivitása szinte teljes mértékben gátlás alá kerül.

A hatás beállta
Az első hemodinamikai hatások intravénás beadás után 1 perccel jelennek meg, a maximális hatás (peak response) 20 perc múlva áll be. Egyetlen adag i.v. beadása után a hemodinamikai hatás 1-2 óráig tart.

Az enzimaktivitás 40 perc után a kontroll értékek 28%-ára tér vissza, míg 60 perc után az 55%-ára. A látszólagos eloszlási térfogat 32-60 liter között változik.

Biotranszformáció
A neosztigmin-metilszulfát részlegesen 3-hidroxi-fenil-trimetil-ammóniummá és számos egyéb, azonosítatlan metabolittá bomlik le a májban. A fennmaradó része megmarad változatlanul neosztigmin-metilszulfát formájában.

Elimináció
Az eliminációs féléletidő 15-54 perc között változik, az össz-clearance pedig 18-425 ml/perc között alakul. A neosztigmin kiürítése renális és extrarenális mechnizmusokkal történik, a renális kiválasztás a neosztigmin-metilszulfát clearance 50%-áért felelős. A dózis mintegy 80%-a változatlanul (az adag 50%-a), vagy metabolitok formájában a vizelettel ürül ki 24 órán belül. A fenti klinikai paraméterek nagy változatosságot mutatnak.
A neosztigmin-metilszulfát plazmafelezési idejének (t1/2) szélsőértékei: 51,1-90,5 perc.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
A neosztigmin LD50-értéke egereknél intravénás alkalmazás esetén 0,3 mg/ttkg, intramuszkuláris alkalmazás mellett 0,395 mg/ttkg, szubkután alkalmazás mellett pedig 0,54 mg/ttkg; patkányoknál az intravénásan alkalmazott neosztigmin LD50-értéke 0,315 mg/ttkg, intramuszkuláris alkalmazás mellett 0,423 mg/ttkg, szubkután alkalmazás mellett pedig 0,445 mg/ttkg.
A patkányok corpus striatumában szománnal végzett acetilkolinészteráz-gátlás a gamma-amino-vajsav (GABA) felszabadulásának fokozódásához vezet. Mivel a corpus striatumban és annak projekciós területein található neuronok a GABA-t neurotranszmitterként alkalmazzák, továbbra sem ismert, hogy az e területeken bekövetkező extracelluláris GABA-szint-emelkedés a projekciók fokozott aktiválódása vagy az acetilkolinészteráz-gátlás következtében jön létre.

Ismételt adagolású dózistoxicitás
Patkányoknál a neosztigmin dózisfüggő módon megnövelte a forró lemez (hot plate) latencia időtartamát, és tolerancia nem volt észlelhető. Enyhe remegést megfigyeltek, ez azonban nem okozott rokkantságot. Kórszövettani vizsgálattal a katéter hatására enyhe fibrotikus reakció volt észlelhető, valamint mérsékelt fokú akut és krónikus gyulladásos jelek mutatkoztak, de nem volt eltérés a sóoldattal és a gyógyszerrel kezelt csoportok között.
Kutyáknál a neosztigmin nem gyakorolt hatást a vérnyomásra, illetve a bőr akaratlan rángásos válaszára, azonban bradikardiát és izomtónus-fokozódást idézett elő. Az állatok feláldozásakor a liquor cerebrospinalis fehérjetartalmának, fajsúlyának és glükózszintjének emelkedett értékeit figyelték meg mind a sóoldattal, mind a neosztigminnel kezelt csoportban.
Ezek az eredmények arra utalnak, hogy patkányoknál 1 mg/ml neosztigmin-koncentráció, kutyáknál pedig akár 4 mg/nap dózis mellett sem igazolható a gyógyszernek tulajdonítható gerincvelői szöveti toxicitás. Az intrathecalisan alkalmazott neosztigmin mellett toxicitásra utaló jelek nem voltak azonosíthatók.

Mutagenitás és karcinogenitás
A neosztigmin mutagén és karcinogén hatásaira vonatkozó adatok nem állnak rendelkezésre.

Teratogenitás, reprodukcióra kifejtett toxicitás
Csirkeembriók esetében a 96 órás inkubációs idejű tojásokba injekciózott neosztigmin-metilszulfát alkalmazását követően jellegzetes szindróma jelentkezett, amelynek tünetei a rövid és görbe nyak, valamint a lábak izomzatának hipopláziája. Ez a vizsgálat a neosztigmin potenciális teratogén hatására nézve indikatív.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

1 ml oldat 1-es típusú üvegampullába töltve.
5 db ampulla PVC-tálcán; 2 db tálca (10 db ampulla) dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
Nem fagyasztható!


6.3 Felhasználhatósági időtartam

4 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

AS KALCEKS
Krustpils iela 71E
LV-1057 Riga
Lettország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-22990/01 10 × 1 ml üvegampullában


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2016. február 23.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. augusztus 28.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. május 2.
9

OGYÉI/21896/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A neosztigmin-metilszulfát terhes nőknél történő alkalmazása nem megalapozott. Az állatkísérletek során nyert eredmények elégtelenek a neosztigmin-metilszulfát terhesség alatt történő alkalmazása tekintetében. A tapasztalatok szerint a gyógyszer myasthenia gravisban történő alkalmazása nem jár kellemetlen hatásokkal a terhesség lefolyására nézve. A neosztigmin-metilszulfát átjut a placentán és a terhesség során történő alkalmazása magzati károsodást okozhat. A neosztigmin-metilszulfát terhesség alatt kizárólag klinikailag indokolt esetben alkalmazható, amennyiben a súlyos betegségben várható terápiás előny meghaladja a lehetséges kockázatot a magzatra nézve.

Szoptatás
A neosztigmin-metilszulfát valószínűleg csak kis mennyiségben választódik ki az anyatejbe. Myasthenia gravisban szenvedő, neosztigmin-metilszulfát kezelést kapó, szoptató anyák csecsemőinél a legtöbb esetben mellékhatásokat nem figyeltek meg. A neosztigmin-metilszulfát-kezelés alatt a szoptatás folytatható, mindazonáltal figyelemmel kell kísérni a szoptatott csecsemőt az esetlegesen jelentkező mellékhatások vonatkozásában.