Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

TRAMALGIC KAPSZULA 30X (Törzskönyvből törölt)

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Takeda Pharma Korlátolt Felelősségű Társaság
Hatástani csoport:
N02AX Egyéb opioidok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06565/01
Hatóanyagok:
Tramadolum chloratum
Hatáserősség:
++ (kétkeresztes), igen erős hatású (++)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
1 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2. Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagot a fájdalom intenzitása és az egyes betegek érzékenysége szerint kell beállítani.
Általában a fájdalomcsillapítás szempontjából legkisebb hatékony adagot kell kiválasztani.
Amennyiben a megbetegedés jellege és súlyossága hosszan tartó fájdalomcsillapítást igényel, figyelmes és rendszeres ellenőrzés szükséges (ha indokolt, kezelési szünetekkel) a további kezelés szükségességének és a gyógyszer adagjának megállapítása céljából.
Ha az orvos másként nem rendeli, a Tramalgic 50 mg kemény kapszulát az alábbi módon kell alkalmazni:

Felnőttek és 12 év feletti serdülőkorúak
50-100 mg tramadol-hidroklorid 4-6 óránként.
A szájon át alkalmazott 400 mg hatóanyagnak megfelelő napi adagokat nem szabad túllépni, kivéve speciális klinikai körülmények között.

12 év alattigyermekek
A Tramalgic nem javasolt 12 év alatti gyermekek számára a biztonságosságra és a hatásosságra vonatkozó adatok hiánya miatt.

Idősbetegek
Klinikailag manifesztálódó máj- vagy veseelégtelenségben nem szenvedő idős betegeknél (75 éves korig) általában nincs szükség adagmódosításra. Idős betegeknél (75 év felett) az elimináció elhúzódhat. Ezért az adagolási intervallumot szükség esetén növelni kell a betegek igényei szerint.

Veseelégtelenség/dializált betegek és májelégtelenség
Vese- és/vagy májelégtelenségben szenvedő betegeknél a tramadol eliminációja késleltetett. Ilyen betegeknél az adagolási intervallumok növelését gondosan mérlegelni kell a beteg igényei szerint.

Az alkalmazás módja
A kapszulát egészben kell bevenni, elegendő folyadékkal, étkezéstől függetlenül, eltörni vagy szétrágni nem szabad.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések, az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Terápiás adag mellett is előfordultak görcsrohamok, és ennek veszélye nő a napi adag felső határát meghaladó dózisok alkalmazása esetén. Epilepsziás anamnézisű vagy görcskészséget mutató betegnél a tramadol csak nagyon indokolt esetben alkalmazható. A görcsrohamok előfordulásának veszélye megnő azoknál a betegeknél, akik tramadol mellett görcsküszöböt csökkentő gyógyszereket szednek (lásd 4.5 pont).

Óvatosság szükséges intracranialis nyomás fokozódás esetében, súlyos májbetegségben, veseelégtelenségben, vagy sokkos állapotban, súlyos légzési depresszió, ill. egyidejű központi idegrendszeri depresszáns kezelés esetén. (lásd 4.5 pont)

A Tramalgic nem megfelelő helyettesítő szer opioid-dependens betegeknek. Annak ellenére, hogy opioid agonista, nem nyomja el a morfinelvonás tüneteit.

Tolerancia, pszichés és fizikai függőség alakulhat ki, különösen tartós alkalmazása során.
Gyógyszerfüggő vagy gyógyszerabúzusra hajlamos betegek kezelése rövid időtartamú legyen, szigorú orvosi ellenőrzés mellett. Ritka esetben, terápiás dózisban a tramadol okozhat elvonási tüneteket.

Ha egy beteg már nem igényel tramadol kezelést, tanácsos fokozatosan csökkenteni az adagot az elvonási tünetek megelőzése érdekében.

Anesztéziában, tapasztalatok hiányában, tramadol nem adható.

Előfordult görcsök jelentkezése olyan betegekben is, akik a javasolt adagolásban kaptak tramadolt. Ha a tramadol napi adagja meghaladja az ajánlott napi adag felső határát (400 mg), fokozódik a görcs-készség kialakulása (lásd 4.5 pont). Epilepsziában szenvedő, vagy görcsökre hajlamos betegek ezért csak akkor kezelhetők tramadollal, ha az feltétlen szükséges.

Csökkent máj- és vesefunkcióban (kreatinin clearance <5 ml/min) szenvedő betegek szervezetéből lassabban ürül ki a tramadol és annak aktív metabolitjai. Ezen esetekben dóziscsökkentés vagy az adagolási intervallumok növelése szükséges (lásd 4.2 pont).

Légzési nehézség vagy asthma esetén fokozott gondossággal kell eljárni.

A tramadol-szedés ideje alatt alkoholt fogyasztani tilos.

CYP2D6 metabolizmus
A tramadolt a CYP2D6 máj enzim metabolizálja. Ha egy betegnek deficienciája van, vagy ez az enzim teljesen hiányzik, a megfelelő fájdalomcsillapító hatás nem biztosítható. Becslések szerint a kaukázusi lakosság legfeljebb 7%-ának van ilyen hiányossága. Azonban ha a beteg ismerten ultragyors metabolizáló, fennáll a kockázata annak, hogy az opioid toxicitás mellékhatásai a szokásosan felírt dózisok mellett is kialakulhatnak.
Az opioid toxicitás általános tünetei magukban foglalják a következőket: zavartság, aluszékonyság,felületes légzés, szűk pupillák, émelygés, hányás, székrekedés és étvágytalanság. Súlyos esetekben ez magában foglalhatja a keringési és légzésdepresszió tüneteit, amelyek életveszélyesek és nagyon ritkán halálos kimenetelűek lehetnek. Az ultra-gyors metabolizálók becsült gyakorisága a különböző populációkbanaz alábbiakban kerül összefoglalásra:

Populáció Gyakoriság %
afrikai / etióp 29%
afro-amerikai 3,4% - 6,5%
ázsiai 1,2% - 2%
kaukázusi 3,6% - 6,5%
görög 6,0%
magyar 1,9%
észak-európai 1% - 2%

Post-operatív alkalmazás gyermekeknél
A publikált irodalombanarról számoltak be, hogy gyermekeknek a tonsillectomia és / vagy adenoidectomia után az obstruktív alvási apnoéra post-operatívan alkalmazott tramadol ritkán, de életveszélyes mellékhatásokhoz vezetett. Rendkívül óvatosan kell eljárni, ha a tramadolt a műtét utáni fájdalomcsillapításra alkalmazzák gyermekeknél, és az opioid-toxicitás tüneteit, beleértve a légzésdepressziót, szoros megfigyeléssel kell kísérni.

Gyermekek beszűkült légzésfunkcióval
A tramadol alkalmazása nem javasolt olyan gyermekeknél, akiknél a légzőszervi működés érintett lehet, beleértve a neuromuscularis rendellenességeket, súlyos szív- vagy légzőrendszeri állapotokat, felső légúti- vagy tüdőbetegségeket, többszörös traumát vagy kiterjedt sebészeti beavatkozásokat. Ezek a tényezők súlyosbíthatják az opioid-mérgezés tüneteit.


4.7. A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A tramadol álmosságot, szédülést, hányingert, kábultságot stb. okozhat, és ezt a hatást az alkohol, antihisztaminok és egyéb központi idegrendszeri depresszánsok használata erősíti.
Az érintett betegeket figyelmeztetni kell, hogy a gépjárművezetés vagy baleseti veszéllyel járó munkavégzés tilos.


4.9. Túladagolás

Tünetei: myosis, görcsök, keringési elégtelenség és tudatzavar, ami kómáig fokozódhat, továbbá álmosság, légzésdepresszió, ami légzésbénulásig fokozódhat.
Túladagolás kezelése: tüneti, beleértve a légzés és keringés fenntartását. Tudatánál lévő beteg esetében hánytatás, gyomormosás. Légzésdepresszió esetén antidotumként naloxont, görcsroham kezelésére iv. diazepamot kell adni.
A heveny tramadol-túladagolás kezelésére a hemodialízis vagy hemofiltráció önmagában nem elegendő vagy megfelelő, tekintettel arra, hogy a tramadol ezekkel az eljárásokkal a szérumból lassan ürül.





Kölcsönhatás

4.5. Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Alkohol, altatószerek, pszichoterápiás szerek, szedatív hatású gyógyszerek fokozhatják a tramadol központi idegrendszeri depressziós hatását (lásd 4.8 pont).

MAO-gátló kezelésben részesülő, vagy a megelőző két héten abban részesült betegeknek nem szabad tramadolt adagolni (lásd 4.3 pont.).

Enzim-induktorok (pl. karbamazepin) csökkenthetik a tramadol szérumszintjét, csökkenthetik vagy megrövidíthetik a fájdalomcsillapító hatás érvényesülését.

Egyidejűleg adott opoid-agonisták vagy -antagonisták (pl. buprenorfin, nalbufin, pentazocin) a receptorok kompetitív blokkolása folytán csökkenthetik a fájdalomcsillapító hatást.

A tramadol görcsrohamokat válthat ki és növelheti a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI-k), szerotonin-noradrenalin visszavételgátlók (SNRI-k), triciklusos antidepresszánsok, antipszichotikumok és egyéb görcsküszöbcsökkentő gyógyszerek (úgymint bupropion, mirtazapin, tetrahidrokannabinol) görcskeltő potenciálját.

A CYP3A4 enzimet gátló gyógyszerek (pl. ketokonazol, itrakonazol, flukonazol, eritromicin) gátolhatják a tramadol és aktív metabolitjai szervezetből történő kiürülését, ezáltal a hatóanyagok szérumszintje emelkedhet.

A tramadol és szerotonerg gyógyszerek együttadása, úgymint a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI-k), szerotonin-noradrenalin visszavételgátlók (SNRI-k), MAO-gátlók (lásd 4.3), triciklusos antidepresszánsok és a mirtazapin, szerotonintoxicitást okozhat. A szerotoninszindróma az alábbi tünetek kialakulásakor valószínű:
* Spontán klónus
* Izgatottsággal vagy bőséges verejtékezéssel járó kiváltható vagy okuláris klónus
* Tremor és hiperreflexia
* Fokozott izomtónus, 38°C-nál magasabb testhőmérséklet és kiváltható vagy okuláris klónus.
A szerotonerg gyógyszerek elhagyása általában gyors javulást eredményez. A kezelés a tünetek jellegétől és súlyosságától függ.


6.2. Inkompatibilitások

Nincsenek.




Mellékhatás

4.8. Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások besorolása előfordulásuk gyakorisága alapján történik:
Nagyon gyakori: ? 1/10
Gyakori: ? 1/100 - < 1/10
Nem gyakori: ? 1/1000 - < 1/100
Ritka: ? 1/10 000 - < 1/1000
Nagyon ritka: < 1/10 000

A leggyakrabban közölt nemkívánatos reakciók a hányinger és a szédülés: mindkettő a betegeknek több mint 10%-ánál fordul elő.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem gyakori: szív-érrendszeri szabályozás zavara (palpitatio, tachycardia, orthostaticus vérnyomásesés vagy a keringés összeomlása). Ezek a nemkívánatos reakciók különösen intravénás alkalmazást követően és fizikai megerőltetésnek kitett betegeknél fordulhatnak elő.
Ritka: bradycardia, vérnyomás-emelkedés

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: szédülés
Gyakori: fejfájás, kábultság
Ritka: az étvágy megváltozása, fonákérzés, remegés, légzésdepresszió, epileptiform görcsök, akaratlan izom-összehúzódások, koordinációs zavar, syncope.
Ha az ajánlott adagokat jelentősen túllépik, és egyidejűleg más központi idegrendszeri depresszánsokat is alkalmaznak (lásd 4.5 pont), légzésdepresszió léphet fel.
Epileptiform görcsökről is beszámoltak, amelyek főként a tramadol nagy adagjait követően vagy a rohamküszöböt csökkentő gyógyszerekkel történő egyidejű kezelés után léptek fel (lásd 4.4. és 4.5 pont).

Pszichiátriai kórképek
Ritka: hallucinációk, zavartság, alvászavar, szorongás és rémálmok. A tramadol alkalmazását követően felléphetnek nemkívánatos pszichés reakciók, amelyeknek intenzitása és jellege egyénileg változhat (a beteg személyiségétől és a kezelés időtartamától függően). Ezek az alábbiakat foglalják magukba: a hangulat megváltozása (általában emelkedett hangulat, alkalmanként nyugtalansággal társuló nyomott hangulat), az aktivitás megváltozása (általában csökkenés, alkalmanként fokozódás), és a kognitív és szenzoros képesség megváltozása (pl. ítélőképesség, észlelőképesség). Függőség is kialakulhat.

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Ritka: homályos látás

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinális betegségek és tünetek
Ritka: nehézlégzés
Beszámoltak az asztma súlyosbodásáról, de a gyógyszerrel való ok-okozati összefüggést nem sikerült megállapítani.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon gyakori: hányinger
Gyakori: székrekedés, szájszárazság, hányás
Nem gyakori: öklendezés, gyomor-bélirritáció (nyomásérzés a gyomorban, puffadás), hasmenés

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: verejtékezés
Nem gyakori: bőrreakciók (pl. viszketés, bőrkiütés, csalánkiütés)

A csont-izomrendszer és a kötőszövet betegségei és tünetei
Ritka: motoros gyengeség

Máj- és epebetegségek illetve tünetek
Néhány izolált esetben a tramadol terápiás alkalmazásával időbeli összefüggést mutató májenzimszint-emelkedésről számoltak be.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Ritka: vizeletürítési zavarok (nehézvizelés és vizeletretenció)

Általános tünetek az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: fáradtságérzés
Ritka: allergiás reakciók (pl. nehézlégzés, hörgőgörcs, ziháló légzés, Quincke-oedema) és anafilaxiás reakció; az opioid-megvonás tüneteihez hasonlóan a megvonási reakciók az alábbi tünetekkel járhatnak: izgatottság, szorongás, idegesség, álmatlanság, hyperkinesis, tremor és gyomor-béltünetek. A tramadol elhagyását követően igen ritkán még az alábbi tüneteket észlelték: pánikrohamok, súlyos szorongás, hallucinációk, fonákérzés, fülcsengés és szokatlan központi idegrendszeri tünetek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1. Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Szintetikus morfinszármazék, centrálisan ható erős fájdalomcsillapító.
ATC kód: N02AX02

Nem szelektív opioid-receptor agonista, fokozott mértékben kötődik a µ-receptorokhoz. Fájdalomcsillapító hatását elősegíti, hogy gátolja az idegsejtekbe történő noradrenalin- és szerotonin-visszavételt, valamint elősegíti a szerotonin-kiáramlást.
A fájdalomcsillapító hatás per os adást követően 1 óra múlva jelentkezik és mintegy 4-8 órán át tart.
Jelentős haemodinamiás hatást nem fejt ki. Terápiás adagban nem gátolja a légzést, de az ajánlottnál magasabb adagban már légzésdepressziót vált ki, főként parenteralis adás után.

Gyermekek és serdülők
A tramadol enterális és parenterális alkalmazásának hatásait több mint 2000 gyermek bevonásával végzett klinikai vizsgálatokban vizsgálták, az újszülöttektől egészen a 17 éves korig bezárólag. Az ezekben a vizsgálatokban tanulmányozott, a fájdalom kezelésére vonatkozó indikációkmagukban foglalták a műtét utáni (elsősorban hasi), a sebészeti foghúzásokat követő, a csonttörések, égési sérülések, traumák okozta fájdalmat, valamint az egyéb fájdalommal járóállapotokat, amelyeknél valószínűleg legalább 7 napig tartó fájdalomcsillapító kezelésre vanszükség.
A tramadol egyszeri, legfeljebb 2 mg/kgadagjánakvagy többszöri, legfeljebb 8 mg/kg napi adagjának (legfeljebb napi 400 mg-ig bezárólag) hatásossága igazoltan felülmúlta a placebót, és felülmúlta vagy azonos volt a paracetamollal, a nalbufinnel, a petidinnel vagy az alacsony dózisú morfinnal. Az elvégzett vizsgálatok a tramadol hatásosságátigazolták. A tramadol biztonsági profiljaa felnőttek és 1 évnél idősebb gyermekek esetébenhasonló volt (lásd 4.2 pont).

5.2. Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os adagolást követően a tramadol gyorsan és csaknem teljes mértékben felszívódik. A szérum-csúcskoncentráció mintegy 2 óra múlva alakul ki.

Eloszlás
Biohasznosulása a first pass metabolizmus folytán mintegy 68%.
A megoszlási térfogata mintegy 300 l, ami magas szöveti affinitásra utal. A szérumfehérjékhez való kötődés 20%-os. A tramadol átjut a vér-agy gáton és a placentán. Igen kis hányada kiválasztódik az anyatejbe.

Biotranszformáció
A tramadol főként a májban metabolizálódik N- és O-demetiláció révén, az O-demetilált metabolitok glukoroniddá konjugálódnak. Az N-, illetve az O-demetilációt a CYP3A4 illetve a CYP2D6 enzimek katalizálják. A tramadol biotranszformációjában résztvevő CYP3A4 és CYP2D6 izoenzimek egyikének vagy mindkét típusának gátlása befolyásolhatja a tramadol vagy aktív metabolit plazmakoncentrációját.Az O-demetil-tramadol farmakológiailag aktív.

Elimináció
Az eliminációs felezési idő 5-6 óra, az O-demetil-tramadolé 6-7 óra.
A bevitt hatóanyag 90%-a a vesén át ürül ki, ennek 15%-a változatlan formában. A maradék 10% a széklettel távozik.

Linearitás/nem-linearitás
A terápiás dózisok esetén a farmakokinetikai profil lineáris. A szérumszint és a fájdalomcsillapító hatás közötti összefüggés dózisfüggő, de egyénenként nagy eltérésekkel.

Gyermekek és serdülők
A tramadol és az O-dezmetiltramadol farmakokinetikáját az egyszeri vagy többszöri dózisú, orális adagolást követően az 1 évestől a 16 éves korú alanyokig bezárólag általában hasonlónak találták a felnőttekéhez képest, amikor az adagolást a testsúlyhoz igazították; azonban 8 éves és az alatti korú gyermekeknél magasabb egyénekközötti variabilitással.

Megvizsgálták 1 év alatti gyermekeknél a tramadol és az O-dezmetiltramadol farmakokinetikáját, azonban azt nem teljes mértékben jellemezték. Ezt a korcsoportot magában foglaló vizsgálatokból származó adatok alapján az O-dezmetiltramadol CYP2D6-n keresztüli képződésének sebessége újszülötteknél folyamatosan növekszik, és a CYP2D6 aktivitás felnőttekre jellemző szintjeitfeltehetően 1 év körül érik el. Ezen túlmenően a glükuronidációs rendszerek és a veseműködés éretlensége 1 évnél fiatalabb gyermekeknél lassú eliminációt és az O-dezmetiltramadol akkumulációját eredményezheti.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A hagyományos - farmakológiai biztonságossági, ismételt dózisú toxicitási, genotoxicitási, karcinogenitási, reprodukciós toxicitási -vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.

A tramadol patkányoknál és kutyáknál 6-26 hétig történő, ismételt orális és parenteralis alkalmazása, illetve kutyáknál 12 hónapig történő orális alkalmazása esetében, a hematológiai, klinikai kémiai és szövettani vizsgálatok nem igazoltak az anyaggal összefüggően semmilyen változást. Csak a terápiás tartományt jelentősen meghaladó nagy adagokat követően léptek fel központi idegrendszeri elváltozások: nyugtalanság, nyálazás, görcsök és a testsúlynövekedés csökkenése. Patkányok, ill. kutyák 20 mg/ttkg, ill. 10 mg/ttkg orális adagokat, kutyák pedig 20 mg/ttkg rectalis adagokat mindennemű reakció nélkül toleráltak.

Patkányoknál a tramadol 50 mg/ttkg/nap adagtól felfelé toxikus hatásokat fejtett ki az anyaállatoknál és fokozta az újszülöttek mortalitását. Az ivadékoknál fejlődési elmaradást figyeltek meg, amely csontképződési zavarokban és a vagina valamint a szem késleltetett megnyílásában nyilvánult meg. A szer a hím fertilitást nem befolyásolta. Nagyobb adagokat (50 mg/ttkg/naptól felfelé) követően, a nőstényeknél a vemhességek aránya csökkent. Nyulaknál a szer 125 mg/ttkg adagtól felfelé toxikus hatásokat váltott ki, az ivadékokban pedig csontváz-rendellenességeket okozott.
Egyes in vitro tesztrendszerekben a szer mutagén hatásokat mutatott. Az in vivo vizsgálatokban ilyen hatásokat nem észleltek. Az eddigi ismeretek szerint a tramadol a nem mutagén vegyületek közé sorolható.

A tramadol-hidroklorid tumorkeltő potenciálját patkányokban és egerekben vizsgálták. A patkányokban végzett vizsgálatban semmilyen adat nem utalt arra, hogy a tumorok előfordulási gyakorisága az anyaggal összefüggésben növekedne. Az egerekben végzett vizsgálatban a hím állatoknál a májsejtadenomák előfordulási gyakorisága növekedett (dózisfüggő, nem szignifikáns növekedés 15 mg/ttkg adagtól felfelé), és a nőstényeknél valamennyi adagszinten növekedett a tüdőtumorok gyakorisága (szignifikáns, de nem dózisfüggő).





Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Tramalgic nem alkalmazható terhesség alatt, mivel a tramadol biztonságosságára terhes nőknél nincs megfelelő bizonyíték. A szülés előtt vagy közben alkalmazott tramadol nem befolyásolja a méhösszehúzódást. Újszülötteknél változást indukálhat a légzési frekvenciában, ennek általában nincs klinikai jelentősége.

Szoptatás
Az anya által bevett tramadolnak körülbelül 0,1 %-a kiválasztódik az anyatejbe. Az azonnali szülés utáni időszakban, az anyai orális napi dózis 400 mg-ig ez megfelel az anyai súlymódosított dózis 3% -ának, megfelelő, szoptatott csecsemők által lenyelt tramadol átlagos mennyiségének. Emiatt a tramadol alkalmazása nem javallt a szoptatás alatt, vagy másik lehetőségként, a tramadol alkalmazásának ideje alatt a szoptatást fel kell függeszteni. A szoptatás felfüggesztéséreegyszeri tramadol adagot követően általában nincs szükség.