Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SERACTIL 400MG FILMTABLETTA 10X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Gebro Pharma Gmbh
Hatástani csoport:
M01AE Propionsav származékok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-07307/09
Hatóanyagok:
DexibuprofenDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
8 éves kor alatt nem adható
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Szájon át történő alkalmazásra.
Az adagolást a rendellenesség súlyossága és a beteg panaszai alapján kell beállítani.
A mellékhatások minimalizálhatók oly módon, hogy a legalacsonyabb hatásos dózist alkalmazzák a tünetek kezeléséhez szükséges legrövidebb ideig (lásd 4.4 pont).
A dexibuprofén legnagyobb egyszeri adagja 400 mg, a napi maximális adag 1200 mg.
A filmtabletták felezhetők.

Osteoarthritis és rheumatoid arthritis:
Az ajánlott napi adag 600-800 mg dexibuprofén, naponta legfeljebb három alkalomra elosztva, mint például háromszor 200 mg vagy kétszer 400 mg naponta. A dexibuprofén napi adagja 1200 mg-ig emelhető akut esetekben, vagy a betegség exacerbációja esetén.

Enyhe és közepesen erős fájdalom:
Az ajánlott napi adag 600 mg dexibuprofén, naponta legfeljebb három alkalomra elosztva.
A dexibuprofén napi adagja átmenetileg 1200 mg-ig emelhető akut fájdalom (például sebészi fogeltávolítás) esetén.

Dysmenorrhoea:
Az ajánlott napi adag 600-800 mg dexibuprofén, naponta legfeljebb három adagra elosztva, mint például háromszor 200 mg vagy kétszer 400 mg naponta.

Fájdalommal és lázzal járó állapotok (például influenza vagy megfázás) kezelése:
Az ajánlott egyszeri adag 200mg, az ajánlott napi maximális adag 800 mg dexibuprofén.

Gyermekek és serdülők
A dexibuprofén hatásaival kapcsolatban gyermekeknél és serdülőknél szerzett tapasztalatok korlátozottak (lásd 5.2 pont).
Szükség esetén, 12 évesnél idősebb gyermekek és serdülők enyhe és közepesen erős fájdalmának kezelésére a dexibuprofén alkalmazható. A legkisebb hatékony napi adagot kell alkalmazni. Az ajánlott legnagyobb adag 200 mg naponta háromszor.
A Seractil 400 mg filmtabletta alkalmazása 12 évesnél fiatalabb gyermekek számára nem javallt.

Idősek
Idős betegek kezelése esetén külön dózismódosítás nem szükséges. Mindazonáltal egyénenként megfontolandó a dóziscsökkentés szükségessége, minthogy idős betegek érzékenyebbek lehetnek a gastrointestinalis mellékhatásokra (lásd 4.4 pont).

Májkárosodásban szenvedő betegek
Enyhe- vagy közepesen súlyos májkárosodás esetén a kezelést csak csökkentett adaggal és szigorú orvosi ellenőrzés mellett szabad végezni. Súlyos májkárosodás esetén a Seractil nem alkalmazható (lásd 4.3 pont).

Vesekárosodásban szenvedő betegek
Enyhe- vagy közepesen súlyos vesekárosodás esetén a kezelést csak csökkentett adaggal szabad kezdeni.
Súlyos vesekárosodás esetén a Seractil nem alkalmazható (lásd 4.3 pont).

Az alkalmazás módja

A Seractil filmtablettát étkezéshez kapcsolódóan vagy attól függetlenül is be lehet venni (lásd 5.2 pont). Általában az NSAID-ok (nem-szteroid gyulladáscsökkentők) bevétele, különösen a krónikus alkalmazás esetén, étkezés közben vagy étkezés után ajánlott, a gastrointestinalis irritáció csökkentése céljából. Néhány beteg esetén a gyógyszer hatásának kezdete elhúzódhat, ha a tabletta bevétele étkezés közben vagy közvetlenül azt követően történik.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

Ne alkalmazza a Seractil filmtablettát:
- a dexibuprofénnel vagy más NSAID-dal vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység esetén;
- ha hasonló hatású készítmények (például acetilszalicilsav vagy más NSAID-ok) asthmás rohamot, bronchospasmust, akut rhinitist vagy orrpolip kialakulását, urticariát, angioneuroticus oedemát okoztak;
- ha egy korábban alkalmazott NSAID kezelés kapcsán a kórtörténetben gastrointestinalis vérzés vagy perforáció előfordult;
- ha jelenleg is fennáll, vagy ha a kórtörténetben szerepel visszatérő peptikus fekély/vérzés (kettő vagy annál több bizonyítottan fekélyes vagy vérzéses esemény);
- cerebrovascularis vérzés, vagy egyéb aktív vérzés esetén;
- aktív Crohn-betegség vagy colitis ulcerosa esetén;
- súlyos szívelégtelenség (NYHA Class IV) esetén;
- súlyos vesekárosodás (GFR - glomeruláris filtrációs hányados: < 30 ml/perc) esetén;
- súlyos májkárosodás esetén;
- a terhesség hetedik hónapjának kezdetétől (lásd 4.6 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A nemkívánatos hatások minimálisra csökkenthetők, ha a kezelés során a legalacsonyabb hatékony napi dózist a lehető legrövidebb ideig alkalmazzák (lásd 4.2 pont, illetve az alábbi GI és cardiovascularis kockázatokat).
A dexibuprofén egyidejű alkalmazása más NSAID készítményekkel - beleértve a szelektív ciklooxigenáz-2 gátlókat is - kerülendő.

Idős betegeknél az NSAID-ok alkalmazásával kapcsolatos mellékhatások gyakrabban fordulnak elő, különösen a gastrointestinalis vérzés és a perforáció, melyek bizonyos esetekben halálos kimenetelűek is lehetnek (lásd 4.2 pont).

Fatális kimenetelű gastrointestinalis (GI) vérzést, fekélyképződést és perforációt valamennyi NSAID alkalmazása során jelentettek a kezelés különböző szakaszaiban figyelmeztető jelekkel vagy anélkül, és függetlenül a kórtörténetben szereplő GI eseményektől (lásd 4.3 pont).

GI vérzés, fekély vagy perforáció kockázata fokozott emelt NSAID adagok, illetve a kórtörténetben fekéllyel rendelkező betegek esetében, különösen, ha vérzéses vagy fekélyes komplikáció lépett fel (lásd 4.3 pont), továbbá alkoholisták, valamint idős betegek esetében. Ezeknél a betegeknél a lehető legkisebb adaggal kell kezdeni a terápiát. Az NSAID kezelés kiegészítését olyan gyógyszerekkel, melyek segítenek a nem kívánt hatások megelőzésében (például mizoprosztol vagy protonpumpa inhibitorok) érdemes megfontolni idős betegek esetében, és azoknál is, akik egyidejűleg kis dózisban acetilszalicilsavat vagy más olyan gyógyszert szednek, melyek a gastrointestinalis kockázatokat fokozhatják (lásd alább, illetve 4.5 pont).

GI vérzéses kórtörténetű betegeknek, főként idősebb korban, jelenteniük kell bármely hasi tünetet (különösen a GI vérzést), kiváltképp a kezelés bevezető szakaszában. Megkülönböztetett figyelemmel kell kísérni azokat a betegeket, akik egyidejűleg szednek olyan gyógyszereket, melyek a GI fekélyképződés vagy a vérzés kialakulását fokozhatják, mint például kortikoszteroidok, antikoagulánsok (például warfarin), SSRI-ok vagy thrombocytaaggregáció-gátló gyógyszerek, mint az acetilszalicilsav (lásd4.5 pont).

Ha a Seractil alkalmazása kapcsán GI vérzés vagy fekély kialakulását észlelik, a kezelést azonnal abba kell hagyni.

NSAID-okat csak körültekintéssel szabad adni azon a betegeknek, akik kórtörténetében GI betegség (mint például colitis ulcerosa vagy Crohn-betegség) szerepel, mivel azok fellángolásával lehet számolni (lásd 4.8 pont).

Más NSAID készítményhez hasonlóan allergiás reakciók, beleértve az anafilaxiás reakciókat is, előfordulhatnak abban az esetben is, ha a beteg korábban nem szedte a gyógyszert.

Súlyos bőrreakciók
Az NSAID-ok alkalmazásával kapcsolatban ritkán súlyos (esetenként halálhoz vezető) bőrreakciókról számoltak be, például exfoliatív dermatitisről, Stevens-Johnson-szindrómáról és toxikus epidermalis necrolysisről (lásd 4.8 pont). Úgy tűnik, hogy a terápia korai szakaszában a legnagyobb az ilyen reakciók kockázata, az esetek többségében a reakció a kezelés első hónapjában lép fel. Az ibuprofént tartalmazó gyógyszerek alkalmazásával kapcsolatosan akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP) előfordulásáról számoltak be. Az ibuprofén alkalmazását fel kell függeszteni olyan jelek és tünetek első jelentkezésekor, mint a bőrkiütés, nyálkahártya-elváltozások vagy a túlérzékenységre utaló bármely egyéb tünet.

Lupus erythematosus és kevert kötőszöveti betegségek esetén a dexibuprofén csak óvatosan adható, mert ezek a betegek fogékonyak lehetnek az NSAID-szerek által indukált vese és központi idegrendszeri mellékhatások kialakulására, beleértve az asepticus meningitist (lásd4.8 pont).

Cardiovascularis és cerebrovascularis hatások
Alapos ellenőrzés és szakvélemény szükséges azon betegek esetében, akik kórtörténetében magas vérnyomás és/vagy enyhe, illetve közepesen súlyos pangásos szívelégtelenség szerepel, mivel NSAID kezeléssel kapcsolatosan folyadékretenció és oedema előfordulásáról számoltak be.

Klinikai vizsgálatok arra utalnak, hogy az ibuprofén alkalmazása - különösen akkor, ha nagy dózisban történik (2400 mg/nap) - az artériás thromboticus események kissé emelkedett kockázatával járhat (például: myocardialis infarctus vagy stroke). Általánosságban, epidemiológiai vizsgálatok nem utalnak arra, hogy az ibuprofén kis dózisban (például ? 1200 mg/nap) történő alkalmazása az artériás thromboticus események emelkedett kockázatával járna. Habár a dexibuprofén artériás thromboticus kockázataival kapcsolatosan csak korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre, indokolt azt feltételezni, hogy a nagy dózisú dexibuprofén (1200 mg/nap) kockázata hasonló a nagy dózisú ibuprofénéhez (2400 mg/nap).
A nem kontrollált hypertoniában, pangásos szívelégtelenségben (NYHA II-III) kialakult ischaemiás szívbetegségben, perifériás artériás betegségben és/vagy cerebrovascularis betegségben szenvedő betegek csak gondos mérlegelés után kezelhetők dexibuprofénnel, és a nagy dózisok (1200 mg/nap) kerülendők.
Gondos mérlegelés szükséges olyankor is, mielőtt hosszú távú kezelést indítanak magas cardiovascularis kockázatú betegek esetében (például hypertonia, hyperlipidaemia, diabetes mellitus, dohányzás), különösen olyankor, ha a dexibuprofént nagy dózisban (1200 mg/nap) lenne szükséges alkalmazni.

Óvatosság szükséges máj- és vesekárosodásban szenvedő betegek esetén, mivel folyadékretenció veszélyével, oedema-képződéssel és a vesefunkció romlásával feltétlenül számolni kell. Amennyiben ilyen betegek dexibuprofén kezelésben részesülnek, az alkalmazott adagot a lehető legalacsonyabb szinten kell tartani és a vesefunkciót rendszeresen ellenőrizni kell.

Asthmás betegeknél, vagy azoknál, akik kórtörténetében asthma szerepel, a kezelést körültekintően kell végezni, mivel az NSAID-szerek bronchospasmust okozhatnak (lásd 4.3 pont).

Fennálló fertőzések tüneteinek elfedése
A Seractil elfedheti a fertőzés tüneteit, ami miatt késhet a megfelelő kezelés megkezdése és ezáltal kedvezőtlenebb lehet a fertőzés kimenetele. Ezt bakteriális, területen szerzett tüdőgyulladás és a bárányhimlő bakteriális szövődményei esetében észlelték. Ha a Seractil-t fertőzés kapcsán láz és fájdalom csillapítására alkalmazzák, ajánlatos a fertőzést figyelemmel kísérni. Nem kórházi környezetben a betegnek orvossal kell konzultálnia, ha a tünetek tartósan fennállnak vagy súlyosbodnak.

A többi NSAID-hoz hasonlóan a dexibuprofén növelheti a plazmában az urea nitrogén és kreatinin-szintet, továbbá társulhat a vese működésében jelentkező adverz eseményekkel, mely glomerulonephritishez, interstitialis nephritishez, a vese papillaris necrosisához, nephrosis szindrómához és akut veseelégtelenséghez vezethet (lásd 4.2, 4.3 és 4.5 pont).

A többi NSAID-hoz hasonlóan a dexibuprofén átmenetileg, kismértékben növelheti a májfunkciós paramétereket és szignifikánsan emelheti a glutamát-oxálacetát transzamináz, GOT [ASAT] és glutamát-piruvát-transzamináz, GPT [ALAT] értékeket. Ha ezek a paraméterek számottevő mértékben emelkednek, a kezelést abba kell hagyni (lásd 4.2 és 4.3 pont).

A többi NSAID-készítménnyel együtt a dexibuprofén is reverzibilisen gátolhatja a thrombocyta-aggregációt és növelheti a vérzési időt. Véralvadási rendellenességben szenvedő betegeket gondosan monitorozni kell, ha az orálisan alkalmazott antikoaguláns kezelést dexibuprofén terápiával kombinálják (lásd4.5 pont).

Hosszú távon dexibuprofén kezelésben részesülő betegeket (vese-, máj- és hematológiai funkciók tekintetében) monitorozni kell.

A fájdalomcsillapítók hosszú távon, nagy dózisban, nem törzskönyvezett indikációs körben (off-label kezelés) történő alkalmazása során fejfájást okozhatnak, amit nem szabad ezen gyógyszerek megemelt adagjával kezelni.

A különböző fájdalomcsillapító gyógyszer-kombinációk rendszeres használata vesekárosodást okozhat, a veseelégtelenség kockázatával (fájdalomcsillapító gyógyszerek által kiváltott nephropathia). Ezért az ibuprofén és más NSAID gyógyszerek együttes alkalmazása (beleértve az OTC termékeket és a szelektív COX-2 gátlókat is) kerülendő.

Az ismerten ciklooxigenáz / prosztaglandinszintézist-gátlók a fertilitást reverzibilisen gátolhatják és ezért alkalmazásuk nem ajánlott azon nők esetében, akik terhességet terveznek. Azoknál a nőknél, akik a teherbeesés nehézségeivel küzdenek, vagy a meddőségük kezelése folyamatban van, a Seractil-kezelés abbahagyását fontolóra kell venni (lásd 4.6 pont).

Preklinikai vizsgálatok adatai szerint, a kisdózisban adott acetilszalicilsav thrombocytaaggregáció-gátlása károsodhat, ha egyidejűleg más NSAID-ot, mint például dexibuprofént alkalmaznak.
Ez a gyógyszerkölcsönhatás csökkentheti az acetilszalicilsav cardiovascularis protektív hatását, ezért ez különös figyelmet igényel a dexibuprofén hosszú távú alkalmazásakor.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A dexibuprofén kezelés idején azon betegek reakciókészsége csökkenhet, akiknél mellékhatásként fáradékonyság, álmosság vagy bizonytalanság-érzés jelentkezik. Ezt figyelembe kell venni, ha fokozott éberség szükséges, például a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez. A dexibuprofén kis adagban és rövid ideig történő alkalmazása esetén különleges figyelmeztetés nem szükséges.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Az itt leírt információk más NSAID-okkal korábban nyert tapasztalatokon alapszik.
Általában az NSAID-ok óvatosan adhatók azon gyógyszerekkel együtt, melyek a gastrointestinalis fekélyképződés vagy vérzés, illetve a veseelégtelenség kialakulásának veszélyét fokozzák.

Együttadása nem ajánlott

Antikoagulánsok: az NSAID-ok fokozhatják az antikoagulánsok, mint például a warfarin hatását (lásd 4.4 pont). Véralvadási tesztek (INR, vérzési idő) elvégzése szükséges a dexibuprofén terápia bevezetésekor, és a véralvadásgátló adagja szükség esetén módosítandó.

Metotrexát 15 mg/hét vagy ennél nagyobb adagban: ha az NSAID-okat és a metotrexátot 24 órán belül adják, a metotrexát plazma-szintje emelkedhet a vese clearence csökkenése révén, ami a metotrexát toxicitást potenciálisan fokozza. Ezért azon betegeknek, akik nagydózisú metotrexát kezelésben részesülnek, a dexibuprofén egyidejű alkalmazása nem javasolt (lásd4.4 pont).

Lítium: Az NSAID-ok növelhetik a lítium plazmakoncentrációját, a vese clearence csökkentése által. Együttadásuk nem ajánlott (lásd4.4 pont). Ha az együttadásuk elkerülhetetlen, gyakori lítium-szint monitorozás szükséges. A lítium adagjának csökkentését fontolóra kell venni.

Egyéb NSAID-ok és szalicilátok (a szalicilsav fájdalomcsillapítóként való alkalmazása esetén): NSAID-okkal, beleértve szelektív COX-2 gátlókat is, az együttadást kerülni kell, mivel fokozódhat a gastrointestinalis fekélyképződés és vérzés veszélye.

Acetilszalicilsav (thrombocytaaggregáció-gátló kezelésként):
A dexibuprofén és az acetilszalicilsav egyidejű alkalmazása általában nem ajánlott a mellékhatások esetleges fokozódása miatt.
Kísérleti adatok arra utalnak, hogy az ibuprofén kompetitív módon gátolhatja a kis dózisban alkalmazott acetilszalicilsav thrombocytaaggregációra kifejtett hatását, ha beadásuk egyidejűleg történik. Habár ezeknek az adatoknak a klinikai helyzetre való extrapolálásában bizonytalanságok vannak, nem zárható ki annak lehetősége, hogy az ibuprofén rendszeres, hosszú távú használata csökkentheti a kis dózisú acetilszalicilsav kardioprotektív hatását. Az ibuprofén esetenkénti alkalmazásáról nem feltételezik, hogy klinikailag jelentős hatást okozna ebben a vonatkozásban (lásd 5.1 pont). Habár nem állnak rendelkezésre adatok a dexibuprofénre vonatkozóan, indokolt azt feltételezni, hogy hasonló kölcsönhatás léphet fel a dexibuprofén (= S(+)-ibuprofén) (amely az ibuprofén farmakológiailag aktív enantiomerje) és a kis dózisú acetilszalicilsav között.

Óvintézkedések szükségesek

Vérnyomáscsökkentők együttadásakor:
Az NSAID-ok csökkenthetik a ß-blokkolók hatékonyságát, feltehetően a vasodilatator hatású prosztaglandinok képződésének gátlása révén.
Az NSAID-ok és az ACE-gátlók vagy az angiotenzin-II receptor antagonisták együttes alkalmazása akut veseelégtelenség kialakulásának fokozott veszélyével járhat, különösen azon betegeknél, akiknél a vesekárosodás már korábban is fennállt. Idős és/vagy dehidrálódott betegek esetében ez a gyógyszerkombináció akut veseelégtelenséghez vezethet, a glomerulus filtrációra gyakorolt direkt hatása révén. A kezelés kezdetén a vesefunkció alapos vizsgálata ajánlott.
Az NSAID-ok hosszan tartó alkalmazása elméletileg csökkentheti az angiotenzin-II receptor antagonisták hatását, amint azt az ACE-gátlók esetében jelentették. Ezen kombináció alkalmazása óvatosságot igényel, és a kezelés kezdetén a vesefunkció alapos monitorozása szükséges (a betegeknél biztosítani kell a megfelelő folyadékbevitelt).

Ciklosporin, takrolimusz, szirolimusz és aminoglikozid antibiotikumok:
Az NSAID-okkal történő együttadása fokozhatja a nephrotoxicitás veszélyét a renalis prosztaglandinszintézisre kifejtett gátló hatása révén. A kombinációs kezelés idején a vesefunkció szoros monitorozása szükséges, különösen az idős betegek esetében.

Kortikoszteroidok:
A gastrointestinalis fekélyképződés és vérzés veszélye fokozott (lásd4.4 pont).

Digoxin:
Az NSAID-ok fokozhatják a plazma digoxin szintjét és digoxin toxicitás veszélyét.

15 mg/ hét adagnál kisebb dózisban alkalmazott metotrexát:
Számos NSAID esetében jelentették a metotrexát vérszintjének az emelkedését. A dexibuprofén és a kisdózisú metotrexát együttadása esetén a vérsejtszám szoros ellenőrzése szükséges, különösen a kombináció alkalmazásának első hetében. Fokozott körültekintés szükséges már enyhe veseelégtelenség esetén is, főként az idős betegeknél, és a vesefunkciót ellenőrizni kell a metotrexát clearence csökkenésének megelőzése érdekében.

Fenitoin:
Néhány NSAID leszoríthatja a fenitoint a fehérjekötő helyéről, ami feltehetően a fenitoin szérum-szintjének növekedéséhez és toxicitáshoz vezet. Erre a kölcsönhatásra vonatkozó klinikai bizonyítékok csak mérsékelt számban állnak rendelkezésre, a fenitoin dózisának beállítása a plazmakoncentráció és/vagy toxicitás jeleinek monitorozása mellett ajánlott.

Fenitoin, fenobarbitál és rifampicin: CYP2C8 and CYP2C9 indukáló anyagok együttes adása csökkentheti a dexibuprofén hatását.

A thrombocytaaggregáció-gátlók és a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI):
A gastrointestinalis vérzés veszélye fokozott.

Tiazidok, tiazid-származékok, kacsdiuretikumok, kálium-kímélő diuretikumok:
NSAID-ok és diuretikumok együttadása a vese vérátfolyásának csökkentése által másodlagos veseelégtelenség kialakulásának a veszélyét fokozhatja.

A plazma kálium szintjét növelő gyógyszerek:
Az NSAID-ok alkalmazásával kapcsolatban a szérum kálium szintjének emelkedését jelentették. Ezért különleges figyelmet igényel, ha más, a plazma káliumszintjét növelő gyógyszerrel együtt alkalmazzák (mint például a kálium-kímélő diuretikumok, ACE-gátlók, angiotenzin-II receptor blokkolók, immunszupresszív gyógyszerek, mint például a ciklosporin vagy a takrolimusz, trimetoprim és a heparinok). A szérumkálium-szintet monitorozni kell.

Trombolitikumok, tiklopidin és egyéb thrombocytaaggregáció-gátló gyógyszerek:
A dexibuprofén gátolja a vérlemezkék aggregációját a ciklooxigenáz enzim gátlása útján, ezért különös figyelmet igényel, ha a dexibuprofént trombolitikus hatású gyógyszerekkel, tiklopidinnel és más, a thrombocytaaggregáció-gátló gyógyszerrel kombinálják, mert fokozódik az aggregációt gátló hatás.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai tapasztalatok alapján a dexibuprofén által kiváltott nemkívánatos hatások kockázata a racém ibuprofénéhez hasonlítható. A leggyakoribb kedvezőtlen események gastrointestinalis természetűek. Néha akár halálos kimenetelű peptikus fekélyek, perforáció vagy GI vérzés fordulhat elő, főleg idősebb betegek esetén (lásd 4.4 pont).

Klinikai összehasonlítások és egyéb, 2 hét körüli időtartamú vizsgálatok a betegek 8-20%-ánál mutattak többnyire csak enyhe GI eseményeket, ennél is kisebb volt a gyakoriság az alacsony kockázatú betegcsoportokban, mint például rövid idejű vagy alkalmankénti alkalmazáskor.

Nagyon gyakori
> 1/10
Gyakori
> 1/100, < 1/10
Nem gyakori
> 1/1000, < 1/100
Ritka
>1/10 000, < 1/1000
Nagyon ritka
<1/10 000,
Nem ismert
a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon ritka: gyulladással kapcsolatban jelentkező fertőzések, melyek súlyosbodhatnak (nekrotizáló fasciitis).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
A vérzési idő megnyúlhat.
Ritka: vérzési rendellenességek; thrombocytopenia, leukocytopenia, granulocytopenia, pancytopenia, agranulocytosis, aplasticus anaemia vagy haemolyticus anaemia.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: purpura (beleértve az allergiás purpurát is), angioedema.
Ritka: anafilaxiás reakció.
Nagyon ritka: generalizált túlérzékenységi reakciók, beleértve az olyan tüneteket, mint láz kiütéssel, hasi fájdalom, fejfájás, hányinger és hányás, májkárosodásra utaló jelek, asepticus meningitis.
Az esetek többségében amikor az ibuprofén alkalmazásával összefüggésben asepticus meningitist jelentettek, ennek néhány formája esetén autoimmun betegség (úgy, mint szisztémás lupus erythematosus vagy más kollagén betegségek) fennállása, mint rizikó tényező volt jelen.
Súlyos generalizált túlérzékenységi reakciók; az arc, a nyelv, a gége oedemája, bronchospasmus, asthma, tachycardia, hypotonia és sokk jelentkezhet.

Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori: szorongás.
Ritka: pszichotikus reakciók, depresszió, ingerlékenység.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: álmosság, fejfájás, szédülés, vertigo.
Nem gyakori: álmatlanság, nyugtalanság.
Ritka: tájékozódási zavar, zavarodottság, nyugtalanság.
Nagyon ritka: asepticus meningitis (lásd immunrendszeri betegségek).

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori: látási zavarok.
Ritka: reverzibilis toxikus amblyopia.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nem gyakori: tinnitus.
Ritka: csökkent hallóképesség.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
NSAID kezeléssel kapcsolatban jelentettek oedemát, magas vérnyomást és szívelégtelenséget is.
Klinikai vizsgálatok arra utalnak, hogy az ibuprofén alkalmazása - különösen akkor, ha nagy dózisban történik (2400 mg/nap) - az artériás thromboticus események kissé emelkedett kockázatával járhat (például myocardialis infarctus vagy stroke) (lásd 4.4. pont). Habár a dexibuprofén artériás thromboticus kockázataival kapcsolatosan csak korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre, indokolt azt feltételezni, hogy a nagy dózisú dexibuprofén (1200 mg/nap) kockázata hasonló a nagy dózisú ibuprofénéhez (2400 mg/nap).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: emésztési zavar, hasmenés, hányás, hasi fájdalom.
Nem gyakori: gastrointestinalis fekély és vérzés, fekélyesedő szájgyulladás, véres székletürítés.
Ritka: gastrointestinalis perforáció, flatulentia, constipatio, oesophagitis, nyelőcsőszűkület, nem specifikus heamorrhagiás vastagbélgyulladás, colitis ulcerosa vagy Crohn-betegség.
Gastrointestinalis vérvesztés jelentkezése anémiát és vérhányást okozhat.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: bőrkiütés.
Nem gyakori: urticaria, pruritus.
Nagyon ritka: erythema multiforme, epidermalis necrolysis, szisztémás lupus erythematosus, alopecia, fényérzékenységi reakciók, Stevens-Johnson-szindróma, akut toxicus epidermalis necrolysis (Lyell-szindróma) és allergiás vasculitis.
Nem ismert: eozinofíliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS szindróma), akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP).

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori: rhinitis, bronchospasmus.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon ritka: interstitialis nephritis, nephrosis szindróma vagy veseelégtelenség.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek
Ritka: rendellenes májfunkció, hepatitis és sárgaság.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: fáradtság.
Folyadékretenció: melyre magas vérnyomású vagy csökkent veseműködésű betegek fogékonyabbnak tűnnek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5.1 pont). Habár nem állnak rendelkezésre adatok a dexibuprofénre vonatkozóan, indokolt azt feltételezni, hogy hasonló kölcsönhatás léphet fel a dexibuprofén (= S(+)-ibuprofén) (amely az ibuprofén farmakológiailag aktív enantiomerje) és a kis dózisú acetilszalicilsav között.

Óvintézkedések szükségesek

Vérnyomáscsökkentők együttadásakor:
Az NSAID-ok csökkenthetik a ß-blokkolók hatékonyságát, feltehetően a vasodilatator hatású prosztaglandinok képződésének gátlása révén.
Az NSAID-ok és az ACE-gátlók vagy az angiotenzin-II receptor antagonisták együttes alkalmazása akut veseelégtelenség kialakulásának fokozott veszélyével járhat, különösen azon betegeknél, akiknél a vesekárosodás már korábban is fennállt. Idős és/vagy dehidrálódott betegek esetében ez a gyógyszerkombináció akut veseelégtelenséghez vezethet, a glomerulus filtrációra gyakorolt direkt hatása révén. A kezelés kezdetén a vesefunkció alapos vizsgálata ajánlott.
Az NSAID-ok hosszan tartó alkalmazása elméletileg csökkentheti az angiotenzin-II receptor antagonisták hatását, amint azt az ACE-gátlók esetében jelentették. Ezen kombináció alkalmazása óvatosságot igényel, és a kezelés kezdetén a vesefunkció alapos monitorozása szükséges (a betegeknél biztosítani kell a megfelelő folyadékbevitelt).

Ciklosporin, takrolimusz, szirolimusz és aminoglikozid antibiotikumok:
Az NSAID-okkal történő együttadása fokozhatja a nephrotoxicitás veszélyét a renalis prosztaglandinszintézisre kifejtett gátló hatása révén. A kombinációs kezelés idején a vesefunkció szoros monitorozása szükséges, különösen az idős betegek esetében.

Kortikoszteroidok:
A gastrointestinalis fekélyképződés és vérzés veszélye fokozott (lásd4.4 pont).

Digoxin:
Az NSAID-ok fokozhatják a plazma digoxin szintjét és digoxin toxicitás veszélyét.

15 mg/ hét adagnál kisebb dózisban alkalmazott metotrexát:
Számos NSAID esetében jelentették a metotrexát vérszintjének az emelkedését. A dexibuprofén és a kisdózisú metotrexát együttadása esetén a vérsejtszám szoros ellenőrzése szükséges, különösen a kombináció alkalmazásának első hetében. Fokozott körültekintés szükséges már enyhe veseelégtelenség esetén is, főként az idős betegeknél, és a vesefunkciót ellenőrizni kell a metotrexát clearence csökkenésének megelőzése érdekében.

Fenitoin:
Néhány NSAID leszoríthatja a fenitoint a fehérjekötő helyéről, ami feltehetően a fenitoin szérum-szintjének növekedéséhez és toxicitáshoz vezet. Erre a kölcsönhatásra vonatkozó klinikai bizonyítékok csak mérsékelt számban állnak rendelkezésre, a fenitoin dózisának beállítása a plazmakoncentráció és/vagy toxicitás jeleinek monitorozása mellett ajánlott.

Fenitoin, fenobarbitál és rifampicin: CYP2C8 and CYP2C9 indukáló anyagok együttes adása csökkentheti a dexibuprofén hatását.

A thrombocytaaggregáció-gátlók és a szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (SSRI):
A gastrointestinalis vérzés veszélye fokozott.

Tiazidok, tiazid-származékok, kacsdiuretikumok, kálium-kímélő diuretikumok:
NSAID-ok és diuretikumok együttadása a vese vérátfolyásának csökkentése által másodlagos veseelégtelenség kialakulásának a veszélyét fokozhatja.

A plazma kálium szintjét növelő gyógyszerek:
Az NSAID-ok alkalmazásával kapcsolatban a szérum kálium szintjének emelkedését jelentették. Ezért különleges figyelmet igényel, ha más, a plazma káliumszintjét növelő gyógyszerrel együtt alkalmazzák (mint például a kálium-kímélő diuretikumok, ACE-gátlók, angiotenzin-II receptor blokkolók, immunszupresszív gyógyszerek, mint például a ciklosporin vagy a takrolimusz, trimetoprim és a heparinok). A szérumkálium-szintet monitorozni kell.

Trombolitikumok, tiklopidin és egyéb thrombocytaaggregáció-gátló gyógyszerek:
A dexibuprofén gátolja a vérlemezkék aggregációját a ciklooxigenáz enzim gátlása útján, ezért különös figyelmet igényel, ha a dexibuprofént trombolitikus hatású gyógyszerekkel, tiklopidinnel és más, a thrombocytaaggregáció-gátló gyógyszerrel kombinálják, mert fokozódik az aggregációt gátló hatás.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A prosztaglandinszintézis gátlása károsan befolyásolhatja a terhességet és/vagy az embrió/magzat fejlődését.
Epidemiológiai vizsgálatokból származó adatok szerint a vetélés és a cardialis fejlődési rendellenesség kockázata növekszik, ha a terhesség korai szakaszában a prosztaglandinszintézis-gátló gyógyszereket alkalmaznak. A cardivascularis malformáció teljes kockázata 1%-nál kisebb értékről kb. 1,5%-ra emelkedett. A kockázat feltehetően növekszik az alkalmazott dózis nagyságával és a terápia időtartamával.

Az állatoknál alkalmazott prosztaglandinszintézis-gátlók preimplantációs és posztimplantációs veszteségeket eredményeztek, továbbá az embrionális / magzati letalitás fokozódását okozták. Ezen túlmenően növekedett a különböző malformációk előfordulása, beleértve a cardiovascularis fejlődési rendellenességek incidenciáját is az olyan állatoknál, ahol a prosztaglandinszintézis-gátlót az organogenetikus szakaszban adták (lásd 5.3 pont).

A terhesség 20. hetétől kezdődően a dexibuprofén alkalmazása a magzati veseműködési zavarból eredő oligohydramniont okozhat. Ez röviddel a kezelés megkezdése után jelentkezhet, és a kezelés abbahagyása után általában reverzibilis. A terhesség első és második trimeszterében a Seractil nem alkalmazható, hacsak nem feltétlenül szükséges. Ha a dexibuprofént terhességet tervező nő alkalmazza, vagy a terhesség első és második trimeszterében van rá szükség, a lehető legkisebb dózist kell alkalmazni a lehető legrövidebb ideig. Megfontolandó az oligohydramnion antenatalis monitorozása, ha a Seractil-kezelés a 20. terhességi héttől több napon át történt. A Seractil alkalmazását abba kell hagyni oligohydramnion észlelése esetén.

A terhesség harmadik trimeszterében alkalmazott bármely prosztaglandinszintézis-gátló a következő hatásokat fejtheti ki a magzatra:
- cardiopulmonalis toxicitás (a ductus arteriosus korai szűkületéhez/záródásához és pulmonalis hypertensiohoz vezethet);
- vesekárosodás (lásd fent).

A terhesség végén az anyára és az újszülöttre a következő hatásokat fejtheti ki:
- a vérzési idő esetleges meghosszabbodása, mely a thrombocytaaggregáció gátlására vezethető vissza, és ami már nagyon kis dózisok esetén is előfordulhat;
- gátolhatja a méh összehúzódását, ezáltal késleltetheti vagy elnyújthatja a vajúdást.

Következésképpen a Seractil ellenjavallt a terhesség harmadik trimeszterében (lásd 4.3 és 5.3 pont).

Szoptatás
A dexibuprofén csak kismértékben választódik ki az anyatejben. A Seractil alkalmazása esetén a szoptatás csak abban az esetben lehetséges, ha azt kis adagban és rövid ideig szedi a szoptató anya.

Termékenység
Az NSAID-ok a fertilitást reverzibilisen gátolhatják, ezért alkalmazásuk nem ajánlott azon nők esetében, akik terhességet terveznek.

4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

A dexibuprofén kezelés idején azon betegek reakciókészsége csökkenhet, akiknél mellékhatásként fáradékonyság, álmosság vagy bizonytalanság-érzés jelentkezik. Ezt figyelembe kell venni, ha fokozott éberség szükséges, például a gépjárművezetéshez és gépek kezeléséhez. A dexibuprofén kis adagban és rövid ideig történő alkalmazása esetén különleges figyelmeztetés nem szükséges.

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Klinikai tapasztalatok alapján a dexibuprofén által kiváltott nemkívánatos hatások kockázata a racém ibuprofénéhez hasonlítható. A leggyakoribb kedvezőtlen események gastrointestinalis természetűek. Néha akár halálos kimenetelű peptikus fekélyek, perforáció vagy GI vérzés fordulhat elő, főleg idősebb betegek esetén (lásd 4.4 pont).

Klinikai összehasonlítások és egyéb, 2 hét körüli időtartamú vizsgálatok a betegek 8-20%-ánál mutattak többnyire csak enyhe GI eseményeket, ennél is kisebb volt a gyakoriság az alacsony kockázatú betegcsoportokban, mint például rövid idejű vagy alkalmankénti alkalmazáskor.

Nagyon gyakori
> 1/10
Gyakori
> 1/100, < 1/10
Nem gyakori
> 1/1000, < 1/100
Ritka
>1/10 000, < 1/1000
Nagyon ritka
<1/10 000,
Nem ismert
a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Fertőző betegségek és parazitafertőzések
Nagyon ritka: gyulladással kapcsolatban jelentkező fertőzések, melyek súlyosbodhatnak (nekrotizáló fasciitis).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
A vérzési idő megnyúlhat.
Ritka: vérzési rendellenességek; thrombocytopenia, leukocytopenia, granulocytopenia, pancytopenia, agranulocytosis, aplasticus anaemia vagy haemolyticus anaemia.

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: purpura (beleértve az allergiás purpurát is), angioedema.
Ritka: anafilaxiás reakció.
Nagyon ritka: generalizált túlérzékenységi reakciók, beleértve az olyan tüneteket, mint láz kiütéssel, hasi fájdalom, fejfájás, hányinger és hányás, májkárosodásra utaló jelek, asepticus meningitis.
Az esetek többségében amikor az ibuprofén alkalmazásával összefüggésben asepticus meningitist jelentettek, ennek néhány formája esetén autoimmun betegség (úgy, mint szisztémás lupus erythematosus vagy más kollagén betegségek) fennállása, mint rizikó tényező volt jelen.
Súlyos generalizált túlérzékenységi reakciók; az arc, a nyelv, a gége oedemája, bronchospasmus, asthma, tachycardia, hypotonia és sokk jelentkezhet.

Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori: szorongás.
Ritka: pszichotikus reakciók, depresszió, ingerlékenység.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: álmosság, fejfájás, szédülés, vertigo.
Nem gyakori: álmatlanság, nyugtalanság.
Ritka: tájékozódási zavar, zavarodottság, nyugtalanság.
Nagyon ritka: asepticus meningitis (lásd immunrendszeri betegségek).

Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem gyakori: látási zavarok.
Ritka: reverzibilis toxikus amblyopia.

A fül és az egyensúly-érzékelő szerv betegségei és tünetei
Nem gyakori: tinnitus.
Ritka: csökkent hallóképesség.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
NSAID kezeléssel kapcsolatban jelentettek oedemát, magas vérnyomást és szívelégtelenséget is.
Klinikai vizsgálatok arra utalnak, hogy az ibuprofén alkalmazása - különösen akkor, ha nagy dózisban történik (2400 mg/nap) - az artériás thromboticus események kissé emelkedett kockázatával járhat (például myocardialis infarctus vagy stroke) (lásd 4.4. pont). Habár a dexibuprofén artériás thromboticus kockázataival kapcsolatosan csak korlátozott mennyiségű adat áll rendelkezésre, indokolt azt feltételezni, hogy a nagy dózisú dexibuprofén (1200 mg/nap) kockázata hasonló a nagy dózisú ibuprofénéhez (2400 mg/nap).

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori: emésztési zavar, hasmenés, hányás, hasi fájdalom.
Nem gyakori: gastrointestinalis fekély és vérzés, fekélyesedő szájgyulladás, véres székletürítés.
Ritka: gastrointestinalis perforáció, flatulentia, constipatio, oesophagitis, nyelőcsőszűkület, nem specifikus heamorrhagiás vastagbélgyulladás, colitis ulcerosa vagy Crohn-betegség.
Gastrointestinalis vérvesztés jelentkezése anémiát és vérhányást okozhat.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Gyakori: bőrkiütés.
Nem gyakori: urticaria, pruritus.
Nagyon ritka: erythema multiforme, epidermalis necrolysis, szisztémás lupus erythematosus, alopecia, fényérzékenységi reakciók, Stevens-Johnson-szindróma, akut toxicus epidermalis necrolysis (Lyell-szindróma) és allergiás vasculitis.
Nem ismert: eozinofíliával és szisztémás tünetekkel járó gyógyszerreakció (DRESS szindróma), akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP).

Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nem gyakori: rhinitis, bronchospasmus.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon ritka: interstitialis nephritis, nephrosis szindróma vagy veseelégtelenség.

Máj- és epebetegségek illetve tünetek
Ritka: rendellenes májfunkció, hepatitis és sárgaság.

Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók
Gyakori: fáradtság.
Folyadékretenció: melyre magas vérnyomású vagy csökkent veseműködésű betegek fogékonyabbnak tűnnek.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.

4.9 Túladagolás

A dexibuprofén alacsony akut toxicitással rendelkezik és azon betegek, akik egy adagban 54 g ibuprofént vettek be (ami megfelel kb. 27 g dexibuprofénnek) túlélték ezt az adagot. A legtöbb túladagolás tünetmentes. 80-100 mg/ttkg ibuprofén adagnál van veszélye a túladagolás tüneteinek.
A tünetek rendszerint 4 órán belül kialakulnak. Az enyhe tünetek a leggyakoribbak, beleértve a következőket: hasi fájdalom, hányinger, hányás, aluszékonyság, álmosság, fejfájás, nystagmus, tinnitus és ataxia.
Ritkán enyhe vagy súlyos tünetek jelentkezhetnek, mint például gastrointestinalis vérzés, hypotonia, hypothermia, epilepsziás rohamok, csökkent vesefunkció, kóma, ARDS és átmeneti apnoe-s epizódok (nagyon fiatal korú gyermekeknél, nagy adag gyógyszer bevétele után). Súlyos mérgezésben metabolikus acidózis fordulhat elő.

Az NSAID-okkal történő heveny mérgezés kezelése alapvetően tüneti és szupportív, specifikus antidotum nem áll rendelkezésre. Ha a túladagolás mértéke nem jelentős (kevesebb mint 50 mg/ttkg dexibuprofén) nem valószínű, hogy a túladagolás tünetei mutatkoznak, ilyen esetekben fokozott víz/folyadék fogyasztással mérsékelni lehet a gastrointestinalis következményeket. Jelentős túladagolás esetén a felszívódást meg kell akadályozni aktív szén adásával.

A gyomortartalom kiürítése hánytatás alkalmazásával csak akkor célravezető, ha azt a gyógyszerbevételét követő 60 percen belül meg lehet oldani. A gyomormosás alkalmazása csak akkor ajánlott, ha a túladagolás olyan mértékű, hogy az életveszélyes állapotot okozhat. Ilyen esetben a gyomormosást a gyógyszerbevételét követő 60 percen belül el kell végezni.
A forszírozott diurézis, dialízis vagy hemoperfúzió nem hatékony módszerek a dexibuprofén (és általában az NSAID-ok) eliminációjának meggyorsításában, mivel a gyógyszer nagymértékben kötődik a plazmafehérjékhez.


5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nem-szteroid gyulladásgátlók és reuma-ellenes készítmények,
ATC kód: M01AE14.

A dexibuprofén gyulladáscsökkentő, fájdalom- és lázcsillapító hatású nem-szteroid gyulladásgátló vegyület. A dexibuprofén [= S(+)-ibuprofén] az ibuprofén farmakológiailag aktív enantiomerje.
Gátolja a prosztaglandin bioszintézisét, alapvetően ez hatásmechanizmusának alapja.
A dexibuprofén hatékonyabb ciklooxigenáz-2 (COX-2) gátló mint az ibuprofén.
Klinikai vizsgálatokban összehasonlították az ibuprofén és a dexibuprofén hatékonyságát osteoarthrosis, fogászati fájdalom, láz és dysmeorrhoea kezelésében.
Ha az ibuprofén adagjának 50%-át alkalmazták dexibuprofénből, az elegendő volt a klinikai hatékonyság tekintetében. A dexibuprofén/ibuprofén 1:2 dózisaránya alacsonyabb mint azt az összehasonlító farmakokinetikai vizsgálatokból várni lehetett. Egészséges önkénteseken végzett farmakokinetikai vizsgálatok felvetik, hogy a R(-)-ibuprofén (az ibuprofén racém keverékének alkotója) miután átmegy egy metabolikus királis inverzión [S(+)-ibuprofénné azaz dexibuprofénné alakul], hozzájárul a klinikai hatékonyság fokozásához.
A dexibuprofén ibuprofénhez viszonyított fokozott hatékonysága összefüggésben lehet annak fokozott COX-2 szelektivitásával és más magyarázatok is valószínűsíthetők.

Klinikai vizsgálatokban (15 napon át tartó) térd és csípő osteoarthrosisban szenvedő betegek kezelése során nem rosszabb és/vagy hasonló mellékhatás arányokat tapasztaltak más NSAID-okhoz viszonyítva, beleértve a specifikus COX-2 inhibitort a celekoxibot (2 × 400 mg/nap dexibuprofén vs.
2 × 100 mg/nap celekoxib).

Kísérleti adatok arra utalnak, hogy az ibuprofén kompetitív módon gátolhatja a kis dózisban alkalmazott acetilszalicilsav thrombocyta-aggregációra kifejtett hatását, ha beadásuk egyidejűleg történik. Néhány farmakodinámiás vizsgálatban azt mutatták ki, hogy amikor azonnali hatóanyag-leadású acetilszalicilsav adag (81 mg) bevétele előtt 8 órán belül, illetve bevétele után 30 percen belül egyszeri adagban 400 mg ibuprofént adtak be, csökkent az acetilszalicilsav thromboxán-képződésre vagy thrombocyta-aggregációra kifejtett hatása. Habár ezeknek az adatoknak a klinikai helyzetre való extrapolálásában bizonytalanságok vannak, nem zárható ki annak lehetősége, hogy az ibuprofén rendszeres, hosszú távú használata csökkentheti a kis dózisú acetilszalicilsav kardioprotektív hatását. Az ibuprofén esetenkénti alkalmazásáról nem feltételezik, hogy klinikailag jelentős hatást okozna ebben a vonatkozásban (lásd 4.5 pont). Habár nem állnak rendelkezésre adatok a dexibuprofénre vonatkozóan, indokolt azt feltételezni, hogy hasonló kölcsönhatás léphet fel a dexibuprofén (= S(+)-ibuprofén) (amely az ibuprofén farmakológiailag aktív enantiomerje) és a kis dózisú acetilszalicilsav között.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A per os alkalmazást követően, főként a vékonybélből a dexibuprofén jól felszívódik.
A májban történő metabolizmus (hidroxilálódás, karboxilálódás) után a farmakológiailag inaktív metabolitok teljese kiválasztódnak főként (90%-ban) a vesén keresztül, de kisebb mértékben az epében is. A felezési idő 1,8 - 3,5 óra; a plazma-fehérjékhez való kötődése kb. 99%.
A maximális plazmakoncentrációt kb. 2 órával az orális alkalmazást követően éri el.
400 mg dexibuprofént ha zsíros étellel együtt alkalmazzák, a maximális plazmakoncentrációt időben később éri el (2,1 óra helyett 2,8 óra) és a plazmakoncentráció értéke 20,6 µg/ml értékről 18,1 µg/ml értékre csökken, melynek nincs klinikai relevanciája és nincs hatása a felszívódás mértékére.
Gyermekekre vonatkozóan farmakokinetikai vizsgálatokat nem végeztek, ezért megfelelő adatok nem állnak rendelkezésre. A dexibuprofén és a racém ibuprofén farmakokinetikai vonatkozásban nem mutat eltérést a felnőttek és a 2 év feletti gyermekek esetében (lásd 4.2 pont).

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Egyszeri és ismételt adagokkal végzett klinikai toxikológiai vizsgálatok- reprodukciós toxicitási és mutagenitási vizsgálatok- azt mutatják, hogy az dexibuprofén toxikológiai profilja hasonló az ibuprofénéhez.
Az ibuprofén gátolta a nyulaknál az ovulációt.
A terápiás adagoknál magasabb dózisokban alkalmazott prosztaglandinszintézis-gátlók hatására, beleértve az ibuprofént is, fokozódott az embrionális és foetalis letalitás és növekedett a fejlődési rendellenességek gyakorisága.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

10 db, 20 db, 30 db vagy 4 db filmtabletta buborékcsomagolásban és dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Gebro Pharma GmbH,
A-6391 Fieberbrunn, Bahnhofbichl 13.
Ausztria


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-7307/09 10 ×
OGYI-T-7307/10 20 ×
OGYI-T-7307/11 30 ×
OGYI-T-7307/12 4 ×


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2000. március 21.
A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2011. szeptember 20.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. november 20.




12







OGYÉI/66939/2022




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A prosztaglandinszintézis gátlása károsan befolyásolhatja a terhességet és/vagy az embrió/magzat fejlődését.
Epidemiológiai vizsgálatokból származó adatok szerint a vetélés és a cardialis fejlődési rendellenesség kockázata növekszik, ha a terhesség korai szakaszában a prosztaglandinszintézis-gátló gyógyszereket alkalmaznak. A cardivascularis malformáció teljes kockázata 1%-nál kisebb értékről kb. 1,5%-ra emelkedett. A kockázat feltehetően növekszik az alkalmazott dózis nagyságával és a terápia időtartamával.

Az állatoknál alkalmazott prosztaglandinszintézis-gátlók preimplantációs és posztimplantációs veszteségeket eredményeztek, továbbá az embrionális / magzati letalitás fokozódását okozták. Ezen túlmenően növekedett a különböző malformációk előfordulása, beleértve a cardiovascularis fejlődési rendellenességek incidenciáját is az olyan állatoknál, ahol a prosztaglandinszintézis-gátlót az organogenetikus szakaszban adták (lásd 5.3 pont).

A terhesség 20. hetétől kezdődően a dexibuprofén alkalmazása a magzati veseműködési zavarból eredő oligohydramniont okozhat. Ez röviddel a kezelés megkezdése után jelentkezhet, és a kezelés abbahagyása után általában reverzibilis. A terhesség első és második trimeszterében a Seractil nem alkalmazható, hacsak nem feltétlenül szükséges. Ha a dexibuprofént terhességet tervező nő alkalmazza, vagy a terhesség első és második trimeszterében van rá szükség, a lehető legkisebb dózist kell alkalmazni a lehető legrövidebb ideig. Megfontolandó az oligohydramnion antenatalis monitorozása, ha a Seractil-kezelés a 20. terhességi héttől több napon át történt. A Seractil alkalmazását abba kell hagyni oligohydramnion észlelése esetén.

A terhesség harmadik trimeszterében alkalmazott bármely prosztaglandinszintézis-gátló a következő hatásokat fejtheti ki a magzatra:
- cardiopulmonalis toxicitás (a ductus arteriosus korai szűkületéhez/záródásához és pulmonalis hypertensiohoz vezethet);
- vesekárosodás (lásd fent).

A terhesség végén az anyára és az újszülöttre a következő hatásokat fejtheti ki:
- a vérzési idő esetleges meghosszabbodása, mely a thrombocytaaggregáció gátlására vezethető vissza, és ami már nagyon kis dózisok esetén is előfordulhat;
- gátolhatja a méh összehúzódását, ezáltal késleltetheti vagy elnyújthatja a vajúdást.

Következésképpen a Seractil ellenjavallt a terhesség harmadik trimeszterében (lásd 4.3 és 5.3 pont).

Szoptatás
A dexibuprofén csak kismértékben választódik ki az anyatejben. A Seractil alkalmazása esetén a szoptatás csak abban az esetben lehetséges, ha azt kis adagban és rövid ideig szedi a szoptató anya.

Termékenység
Az NSAID-ok a fertilitást reverzibilisen gátolhatják, ezért alkalmazásuk nem ajánlott azon nők esetében, akik terhességet terveznek.