Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

RUBOPHEN THERMO CUKORMENT 500MG/10MG CITROM GRAN 12X TASAK

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Zentiva, K.S.
Hatástani csoport:
N02BE Anilidek
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-21491/12
Hatóanyagok:
ParacetamolumDDD
Phenylephrinium chloratum
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
VN Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszerkészítmények.
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Recept nélkül0,000,00
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Nedvességtől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Asztmás megbetegedés esetén megfontolandó
12 éves kor alatt nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Felnőttek (beleértve az időseket is), valamint 12 éves és annál idősebb gyermekek és serdülők
A tasak tartalmát egy pohár forró (de nem forrásban lévő) vízben kell feloldani.
Az egyes adagok alkalmazása között legalább 4 órás időtartamnak kell eltelnie.
Maximum 4 tasak alkalmazható 24 órán belül.
Időseknél a felnőtt dózis alkalmazható.

Vesekárosodás
Vesekárosodásban szenvedő betegek esetén az adag módosítására van szükség.
Közepesen súlyos vesekárosodás esetén (kreatinin-clearance 10-50 ml/perc) a két adag bevétele között minimum 6 órának kell eltelnie.

Májkárosodás
Stabil, krónikus májbetegségben a paracetamol a fenti adagok alkalmazása esetén általában nem okoz további májkárosodást. Ugyanakkor májkárosodásban szenvedő betegek esetében nem tanácsos a maximális adagok alkalmazása, és javasolt, hogy a gyógyszer adagjainak bevétele között legalább 6 óra teljen el.

Gyermekek
12 éves kor alatti gyermekeknél a magas hatóanyagtartalom miatt a készítmény nem alkalmazható.

Ha a tünetek, illetve a beteg állapota 3 nap után nem javul vagy rosszabbodik, a készítmény alkalmazását abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni a klinikai állapot felülvizsgálása céljából.

Orvosi felügyelet nélkül a készítmény legfeljebb 7 napig alkalmazható.

Az alkalmazás módja
Vízben történt feloldás után szájon át történő alkalmazásra.




Ellenjavallat

4.3 Ellenjavallatok

- A készítmény hatóanyagaival vagy a 6.1 pontban felsorolt bármely segédanyagával szembeni túlérzékenység.
- Súlyos májműködési zavar, akut májelégtelenség.
- Súlyos hypertensio.
- Hyperthyreosis.
- Diabetes mellitus (fenilefrint tartalmaz).
- Súlyos szív- és érrendszeri betegség.
- Zárt zugú glaucoma.
- Vizeletretenció.
- Pheochromocytoma.
- Azoknak a betegeknek, akik triciklusos antidepresszánsokat, májműködésre károsan ható gyógyszereket vagy béta-blokkolókat vagy monoaminoxidáz-gátlókat (MAO-gátlók) szednek, vagy az elmúlt két héten belül hagyták abba a MAO-gátló szedését (lásd 4.5 pont).
- Egyéb szimpatomimetikumok (pl. fenilpropanolamin, pszeudoefedrin, oximetazolin, efedrin, metilfenidát) együttes alkalmazása (lásd 4.5 pont).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A Rubophen Thermo cukormentes granulátum fokozott óvatossággal alkamazható:
- Reynaud szindróma esetén,
- Asthma bronchiale esetén,
- Haemolyticus anaemiaban szenvedő betegek esetében,
- Granulocytopeniaban szenvedő betegek esetében,
- Prosztata-hypertrophiaban szenvedő férfibetegek esetében,
- Glükóz-6-foszfatáz-dehidrogenáz-hiányban szenvedő betegek esetében,
- alkoholizmus esetén,
- alacsony glutationszint esetén (lásd 4.5 pont),
- Gilbert-szindróma esetén.

A paracetamol alkalmazása fokozott óvatossággal javasolt enyhe és közepesen súlyos máj- vagy vesekárosodásban szenvedő betegek esetén. Vesekárosodás esetén javasolt az adagolási intervallum meghosszabbítása (lásd 4.2 pont). Hosszú távú alkalmazás esetén nem zárható ki a vesekárosodás lehetősége.
Olyan betegek esetében, akiknek májfunkciója megváltozik, vagy akik hosszú távon (10 napnál tovább) alkalmaznak magasabb paracetamol adagokat javasolt a májfunkció rendszeres ellenőrzése.
Az ajánlottnál magasabb dózisok alkalmazása esetén súlyos májkárosodás kockázata állhat fenn.
Májbetegségben szenvedő betegek esetében magasabb a túladagolás kockázata.

A kezelés során tilos az alkoholfogyasztás.

A mellékhatás-bejelentések alapján a paracetamol alkalmazásával kapcsolatban ismertté vált, hogy hepatotoxicitás alakulhat ki terápiás adagok, különösen 4 g/nap-os dózis (maximális terápiás dózis) alkalmazása mellett, vagy rövid távú kezelés után is, illetve olyan betegeknél, akiknél korábban nem állt fenn májkárosodás. Alacsonyabb adagok alkalmazása esetén is előfordulhat májkárosodás ha fennálnak interakciók alkohollal, májenzim induktorokkal vagy egyéb hepatotoxicus szerekkel (lásd 4.5 pont).

A hosszú távú alkoholfogyasztás jelentős mértékben növeli a paracetamol hepatotoxicitásának kockázatát. A legmagasabb kockázat olyan krónikus alkoholisták esetében áll fenn, akik a paracetamol szedése előtt rövid ideig (12 óra) tartózkodtak az alkoholfogyasztástól.

Protrombinidő teszt elvégzése szükséges orális antikoaguláns terápia során és egyidejű, hosszú távú magas dózisú paracetamol-kezelés során, kifejezetten dextropropoxifénnel vagy kodeinnel történő együttadás esetén.

Óvatosság ajánlott olyan betegek esetében, akik érzékenyek az acetilszalicilsavra vagy a nem-szteroid gyulladásgátlókra (NSAID-ok) (lásd 4.5 pont).

Súlyos, bőrt érintő nemkívánatos mellékhatások
Életveszélyes bőrreakciókat, Stevens-Johnson-szindrómát (SJS), toxikus epidermalis necrolysist (TEN) és akut generalizált exanthemás pustulosist (AGEP) jelentettek a paracetamol alkalmazásával összefüggésben. A betegek figyelmét fel kell hívni a bőrreakciók jeleire és tüneteire, és szoros monitorozásuk szükséges a bőrreakciók tekintetében. Amennyiben az SJS, TEN és AGEP jelei vagy tünetei jelentkeznek (például: progresszív bőrkiütés, gyakran hólyagosodással vagy nyálkahártya léziókkal társulva), a Rubophen Thermo-kezelést azonnal abba kell hagyni, és orvoshoz kell fordulni.

A túladagolás kockázatának elkerülése érdekében a betegeket figyelmeztetni kell arra, hogy ezen gyógyszer alkalmazása alatt ne szedjenek egyéb, az influenza vagy megfázás kezelésére alkalmazott gyógyszereket vagy dekongesztánsokat, kifejezetten egyéb paracetamol-tartalmú készítményeket.

A kezelőorvosnak vagy gyógyszerésznek meg kell győződnie arról, hogy a beteg nem szed egyidejűleg egyéb szimpatomimetikumot is, például: szájon át vagy helyileg alkalmazott gyógyszerek (orrspray, szemcsepp vagy szájon át alkalmazott gyógyszerek).

A készítmény aszpartámot, fenilalaninforrást tartalmaz. A készítmény lebomlásakor fenilalanin képződik, ezért alkalmazása fenilketonúriában szenvedő betegek esetében ártalmas lehet.

A Rubophen Thermo cukormentes 500 mg/10 mg citromízű granulátum belsőleges oldathoz nátriumot tartalmaz
Ez a gyógyszer 121,34 mg nátriumot tartalmaz tasakonként, amit kontrollált nátriumdiéta esetén figyelembe kell venni.

A készítmény nem tartalmaz laktózt, így alkalmas laktózintoleranciában szenvedő betegek számára is.

Elővigyázatosság ajánlott, amikor a paracetamolt flukloxacillinnel együtt alkalmazzák, mivel jelentős a kockázata az emelkedett anionréssel járó metabolikus acidózis (high anion gap metabolic acidosis, HAGMA) kialakulásának, különösen a vesekárosodásban, sepsisben, malnutrícióban vagy glutationhiány kialakulását elősegítő egyéb állapotban (pl. alkoholizmus) szenvedő betegek esetében, valamint azon betegeknél, akiknél a paracetamol maximális napi dózisát alkalmazzák. Szoros monitorozás javasolt, beleértve a vizelet 5-oxoprolin-tartalmának ellenőrzését is.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Arra érzékeny egyéneknél a Rubophen Thermo cukormentes granulátum szédülést okozhat. Ilyen esetben nem javasolt gépjárművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni.


4.9 Túladagolás

Paracetamol
8-15 gramm (a beteg testtömegétől függően) vagy annál több paracetamol bevétele esetén felnőtteknél fennáll a májkárosodás és esetenként akut renalis tubularis necrosis kialakulásának lehetősége. 5 gramm vagy több paracetamol bevétele is májkárosodáshoz vezethet, ha a beteg rizikófaktorokkal rendelkezik (lásd alább).

Rizikófaktorok
Ha a beteg
- tartós karbamazepint, glutetimidet, fenobarbitált, fenitoint, rifampicint, primidont, orbáncfű kivonatot tartalmazó vagy egyéb, májenzimeket indukáló gyógyszerekkel történő kezelés alatt áll.
- idős, kisgyermek, májrendellenességekben szenved, vagy krónikusan alultáplált, rendszeresen fogyaszt az ajánlottnál nagyobb mennyiségű alkoholt.
- feltehetően glutationhiányban szenved, például táplálkozási rendellenességek, fibrosis cystica, HIV-fertőzés, éhezéses állapotok, cachexia következtében.

Tünetek
A paracetamol túladagolásának tünetei az első 24 órában hányinger, hányás, étvágytalanság, sápadtság, gyengeség, fokozott izzadás és hasi fájdalom.
A paracetamol túladagolása citolitikus májgyulladást okozhat, amely a májsejtek elégtelen működéséhez, metabolikus acidózishoz, májelégtelenséghez, gastrointestinalis vérzéshez, encephalopathiahoz, disszeminált intravascularis coagulatiohoz, kómához és akár halálhoz vezet. A májelégtelenség okozta szövődmények az agyi oedema, vérzéses tünetek, hypoglycaemia, hypotensio, fertőzés és veseelégtelenség. 12-48 órával az akut túladagolás után a transzamináz-, LDH és bilirubinszintek emelkedése figyelhető meg, ezzel egyidejűleg pedig csökken a protrombinszint.
A túladagolás pancreatitist, akut veseelégtelenséget és pancytopeniát is okozhat.

Kezelés
Paracetamol-túladagolás esetén azonnali kezelés szükséges. A glutationszint helyreállításához N-acetil-cisztein (NAC) adható. A figyelemfelkeltő korai tünetek hiánya ellenére is a betegeket sürgősen kórházba kell utalni azonnali orvosi megfigyelésre. A tünetek hányingerre vagy hányásra korlátozódhatnak, és nem minden esetben jelzik a túladagolás, valamint a szervkárosodás kockázatának súlyosságát.
A túladagolást követő 1 órán belül megfontolandó az aktív szén adása. A plazma paracetamolszintjét a bevétel után 4 órával vagy később lehet megmérni (a korábbi mérési eredmények nem megbízhatóak). N-acetilcisztein a paracetamol bevételétől számított első 10 órán belül alkalmazható, habár a bevétel után 8 órával fejti ki maximális védőhatását. Az antidotum hatékonysága ezen idő után meredeken csökken, viszont bizonyos mértékig hat a túladagolást követő 48 órában, ilyen esetben az antidotum adagolását tovább kell folytatni.

Ha paracetamol-mérgezés gyanúja áll fenn, a betegnek intravénásan kell bejuttatni az N-acetilciszteint a fent megadott adagolási séma szerint. Ha hányás nem jelentkezik, orális metionin adása megfelelő alternatíva lehet a kórházon kívüli területi ellátásban. A kezelés egyéb módjait a klinikai tünetek súlyossága, jellege és lefolyása határozza meg az általános sürgősségi ellátás protokollja szerint.

Fenilefrin
A fenilefrin túladagolásának tünetei várhatóan azonosak a súlyos szimpatomimetikus stimuláció tüneteivel, így a
- szimpatikus idegrendszer túlzott stimulációjának olyan tüneteivel, mint pl. szorongás, félelem, nyugtalanság, fejfájás (ez utóbbi a magas vérnyomás tünete lehet), görcsök, insomnia, zavarodottság, ingerlékenység, tremor, anorexia, hányinger, hányás, hallucinációkkal kísért pszichózis (gyermekeknél gyakoribb)
- kardiovaszkuláris rendszer olyan tüneteivel, mint pl. hypertensio (bal kamrai elégtelenség vagy pulmonáris ödéma kialakulásának következtében, különösen gyermekeknél vagy cerebrális vérzés esetén), arrhythmiák, tachycardia, palpitaciók, reflex bradycardia, myocardialis ischaemia, myocardialis infarktus, zsigeri és perifériás érösszehúzódás, csökkent véráramlás a létfontosságú szerveknél, amelyhez valószínűleg csökkent vesefunkció, csökkent vizeletkiválasztás és metabolikus acidózis társul; hypovolémiás betegeknél nagyobb a valószínűsége a súlyos érösszehúzó hatásoknak; súlyos bradycardia.
Klinikailag indokolt esetekben tüneti kezelés javasolt.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Paracetamol

A májfunkciót befolyásoló készítményekkel történő együttadás ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Azon betegek, akik egyidejűl MAO-gátló-kezelésben részesülnek vagy részesültek az elmúlt 14 napban nem szedhetik a Rubophen Thermo cukormentes granulátumot (lásd 4.3 pont).

A májenzim-induktorok, mint például az alkohol, barbiturátok, MAO-gátlók és triciklusos antidepresszánsok, a közönséges orbáncfű, antiepilepsziás gyógyszerek (egyebek mellett: glutetimid, fenobarbitál, fenitoin, primidon, karbamazepin, topiramát) és rifampicin egyidejű alkalmazása megnövelheti a paracetamol toxikus hatásainak előfordulását. A metabolizmus indukciója a paracetamol hepatotoxikus oxidatív metabolitjának felszaporodását okozza; amennyiben ez a metabolit meghaladja a normál glutationkötő kapacitást, hepatotoxicitás alakul ki.

A paracetamol és a zidovudin egyidejű alkalmazása növeli a neutropenia és a hepatotoxicitás kialakulásának gyakoriságát. Ez a gyógyszer csak a kezelés előnyeinek és kockázatainak óvatos mérlegelését követően szedhető együtt zidovudinnal.

A metoklopramid és a domperidonnal fokozzák a paracetamol felszívódását.

Egyidejű alkalmazás esetén a kolesztiramin csökkentheti a paracetamol felszívódását, ezáltal potenciálisan csökkentve a hatásosságát. Legalább 1 órával a kolesztiramin adása előtt vagy 4-6 órával a kolesztiramin adása után történhet a paracetamol adása.

Egyidejű alkalmazás olyan gyógyszerekkel melyek csökkentik a gyomorürülést - mint például: propantelin - a reszorpció csökkenését okozhatják ezáltal késleltetve a paracetamol hatásának beálltát.

A paracetamol lamotriginnel történő egyidejű alkalmazása csökkentette a lamotrigin hatásosságát és növelte annak hepaticus clearance-ét.

A paracetamol hosszú távú, egyidejű alkalmazása nagy dózisú nem-szteroid gyulladáscsökkentő szerekkel (legfőképp az acetilszalicilsavval) fokozza az analgetikus nephropathia és az egyéb vesét érintő mellékhatások kialakulásának kockázatát.

A paracetamol klóramfenikollal történő egyidejű alkalmazása jelentősen megnyújthatja a klóramfenikol eliminációjáz ezáltal növelve a mellékhatások kialakulásának kockázatát.

A paracetamol flukloxacillinnel történő egyidejű alkalmazása során metabolikus acidózis alakulhat ki, különösen olyan betegeknél, akiknél glutation depléciós kockázati tényezők állnak fenn, úgymint a szepszis, alultápláltság vagy krónikus alkoholizmus.

A paracetamol hosszú távú, mindennapos alkalmazása növelheti a warfarin és a K-vitmin-antagonisták antikoaguláns hatását, ezáltal növelve a vérzések kialakulásának kockázatát. Amennyiben ezt a gyógyszert az ajánlott adagban szedik és a megfelelő időtartamig tart a kezelés, ezen interakciók klinikailag nem szignifikánsak. K-vitamin-antagonistákat és paracetamolt szedő betegeket monitorozni kell a megfelelő véralvadási faktorok és a vérzékenység kialakulása tekintetében.

A probenecid befolyásolja a paracetamol szekrécióját és plazmakoncentrációját.

Fenilefrin

Monoaminoxidáz- (MAO) gátlók:
A MAO-gátlók felerősítik a fenilefrin hatását. A fenilefrin együttes alkalmazása MAO-gátlókkal felerősítheti a szívre gyakorolt és a vazopresszor hatást, ezért hipertenzív krízist okozhat. Ezen gyógyszer együttes alkalmazása MAO-gátlókkal, illetve a MAO-gátlók szedésének abbahagyását követő 2 hétig ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Triciklusos antidepresszánsok:
Triciklusos antidepresszánsok fenilefrinnel történő együttes alkalmazása hipertenzív krízis kialakulásához vezethet. Ebből kifolyólag, ezen gyógyszer és a triciklusos antidepresszánsok együttes alkalmazása ellenjavalt (lásd 4.3 pont).

A fenilefrin negatív kölcsönhatásokat okozhat más szimpatomimetikumokkal vagy értágító hatású készítményekkel. A fenilefrinnel történő együttes alkalmazása vasoconstrictio és/vagy hipertóniás krízis kialakulásához vezethet. Ebből kifolyólag, ezen gyógyszer egyéb szimpatomimetikumokkal történő együttadása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

Béta-adrenerg-blokkolók:
A béta-adrenerg-blokkolók terápiás hatását a fenilefrin csökkentheti. A fenilefrin, béta-adrenerg-blokkolókkal történő egyidejű alkalmazása vérnyomásemelkedéshez, hipertóniás krízishez vezethet. Ezen túlmenően a béta-adrenerg blokkkoló hatás miatt az alfa-adrenerg aktivitás akadálytalan, ami magas vérnyomás és súlyos bradycardia kialakulásának kockázatával jár. Ebből kifolyólag, ezen gyógyszer béta-adrenerg-blokkolókkal történő együttadása ellenjavallt (lásd 4.3 pont).

A fenilefrin egyidejű alkalmazása olyan gyógyszerekkel melyek blokkolják mind a béta-adrenerg receptorokat, mind az alfa-adrenerg receptorokat (például: labetalol és karvedilol) komplex kölcsönhatások kialakulásához vezethet és növelheti a toxicitást a béta-receptorok antagonizmusa miatt. Ezen gyógyszer szedése ellenjavallt olyan állapotokban melyek kezelése a fentebb említett gyógyszerekkel történik.

Antihipertenzívumok:
A fenilefrin csökkentheti a vérnyomáscsökkentő gyógyszerek, a metildopa és reszerpin hatásosságát. a fenilefrin együttes alkalmazása antihipertenzívumokkal, különös tekintettel a szimpatikus idegrendszerre ható gyógyszerekre (mint pl. metildopa) súlyos hipertóniához vezethet a vérnyomáscsökkentő hatás gátlása miatt. Ezen gyógyszer szedése ellenjavallt olyan állapotokban melyek kezelése a fentebb említett gyógyszerekkel történik.

A fenilefrin együttes alkalmazása hasonló hatású gyógyszerekkel, mint pl. dihidroergotamin, metilergometrin, ergotaminok (a migrén kezelésére alkalmazott gyógyszerek), nem javasolt az érszűkítő hatás fokozódása miatt. A fenilefrin és az ergot alkaloidok (például ergotamin, metiszergid) egyidejű alkalmazása növeli az ergotismus kockázatát.

Alfa-adrenerg-blokkolók:
A magas vérnyomás vagy jóindulató prosztata hiperplázia kezelésére alkalmazott alfa-blokkolók az alfa-receptorok hatását akadályozzák, de a béta-receptorokét nem, ezért növekedhet a magas vérnyomás és tachycardia kialakulásának kockázata.

A fenilefrin együttes alkalmazása digitálisz glikozidokkal fokozza a szívritmuszavarok kialakulásának kockázatát.

Atropin:
Az atropin blokkolja a fenilefrin által kiváltott reflex bradycardiát, és növeli a fenilefrinre adott nyomásválaszt.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A vérkép rendellenességei és a sárgaság nem szükségszerűen hozhatóak ok-okozati viszonyba a paracetamol hatásaival.

Az alábbi táblázat összegzi a paracetamol-, illetve a fenilefrin-kezeléssel kapcsolatosan előforduló nemkívánatos hatásokat szervrendszerek MedDRA szerinti csoportosításában, az előfordulási gyakoriság jelölésével:
Nagyon gyakori (?1/10), gyakori (?1/100 - <1/10), nem gyakori (?1/1000 - <1/100), ritka (?1/10 000 - <1/1000), nagyon ritka (<1/10 000), nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

1.Paracetamol

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatások
Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka





vérképzavarok (abnormális értékek a teljes vérképben) beleértve: thrombocytopenia, neutropenia, leukopenia és agranulocytosis
Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka
anafilaxiás reakciók (beleértve az anafilaxiás sokkot is),
angioneurotikus oedema, allergiás bőrreakciók beleértve a kiütést
Pszichiátriai kórképek
Ritka
agitatio
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
fejfájás
Légzőrendszeri, mellkasi és mediastinalis betegségek és tünetek
Nagyon ritka
bronchospasmus
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Ritka
hányinger
Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon ritka

Nem ismert
hepatotoxicitás

citolitikus májgyulladás, ami akut májkárosodáshoz vezethet
A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Nagyon ritka











bőrpír, kiütés
súlyos bőrreakciók mint pl. toxikus epidermalis necrolysis (TEN), Stevens-Johnson-szindróma (SJS), akut generalizált exanthemás pustulosis (AGEP), fix gyógyszerkiütés (lásd 4.4 pont)
erythema,
urticaria
Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nagyon ritka
nephropathia

2. Fenilefrin

Szervrendszer
Gyakoriság
Mellékhatások
Pszichiátriai kórképek
Ritka
nyugtalanság
Idegrendszeri betegségek és tünetek
Gyakori
fejfájás,
szédülés
insomnia
Szembetegségek és szemészeti tünetek
Nem ismert
szemfájdalom,
szúrás a szemekben,
homályos látás,
fotofóbia,
akut zárt zugú glaucoma,
mydriasis
Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nagyon ritka
palpitatio
Érbetegségek és tünetek
Nagyon ritka
vérnyomás-emelkedés*
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka
hányinger,
hányás,
hasmenés
* Magas vérnyomás eseteiben, a fenilefrin iv. alkalmazásakor reflex bradycardia eseteit figyelték meg.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Egyéb fájdalom- és lázcsillapítók; paracetamol kombinációban pszicholeptikumok nélkül, ATC kód: N02BE51

Paracetamol
A paracetamolnak nincs gyulladáscsökkentő hatása; valamint jó a gasztrointesztinális tolerálhatósága. A hatásmechanizmusa vélhetően hasonló az acetilszalicilsav hatásmechanizmusához, hatását a központi idegrendszerben a prosztaglandin-szintézis gátlásán keresztül fejt ki. Ezáltal csökken a prosztaglandin-termelődés; a fájdalmat és a lázat ennek termelődése okozza.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A paracetamol gyorsan és többnyire teljes mértékben felszívódik a gastrointestinalis rendszerből, és a bevétel után 0,5-2 órán belül éri el a plazma-csúcskoncentrációt. Az abszolút biohasznosulás körülbelül 80% és normál terápiás adagolásban (5-20 mg/ttkg) nem dózisfüggő. Nem kötődik a plazma proteinekhez. Eloszlási térfogata kb. 0,9 l/kg. A plazmában biológiai felezési ideje 1-4 óra terápiás adagok alkalmazása után. A májban metabolizálódik, és a vizelettel ürül főleg glükoronid- és szulfátkonjugátumok formájában. Súlyos májkárosodás esetében biológiai felezési ideje akár 5 órával is megnyúlhat. Veseelégtelenségben a felezési idő nem nyúlik meg, de mivel a kiválasztás korlátozott, a paracetamol adagját módosítani kell. Túladagolás során fő toxikus metabolitja, az N-acetil-p-benzokinon-imin glutationnal konjugálódik, mennyisége megemelkedik, és ez májkárosodáshoz vezethet.

A fenilefrin-hidroklorid szabálytalanul szívódik fel a gyomor-bél rendszerből, preszisztémás metabolizmusa magas (60%). A csúcs plazmakoncentráció 1-2 óra múlva alakul ki. A dózis csak nagyon kis része jut át a hematoencephalicus gáton. A fenilefrinnek nincs azonosított farmakológiai aktív metabolitja. A fenilefrin eliminációs biológiai felezési ideje 2-3 óra.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A kombináció biztonságosságára vonatkozóan nem ismertek releváns preklinikai adatok.

Paracetamol
Paracetamollal több állatfajon végeztek toxicitási vizsgálatokat.

Akut toxicitás
LD50 per os patkányban 3,7 g/ttkg, egérben 338 mg/ttkg.

Krónikus toxicitás
Patkányokon és egereken végzett szubkrónikus és krónikus toxicitási vizsgálatokban a gastrointestinalis rendszer károsodását, a vérkép változását, vagy a májszövet és a vese nekrózis kialakulásához vezető degenerációját figyelték meg. Ezek a változások egyaránt társíthatók a paracetamol alkalmazásának módjához, illetve annak metabolizmusához. A paracetamol metabolitjainak toxikus hatások tulajdoníthatók. A vonatkozó szervi elváltozásokat kimutatták az emberi szervezetben is, ezért a paracetamol hosszú ideig és nagy adagokban nem alkalmazható.

Mutagenitás és karcinogenitás
A genotoxikus vizsgálatok határozatlan eredménnyel zárultak. A paracetamol hatása nagyban függ az alkalmazott dózistól és az expozíció idejétől. Karcinogén hatást csak a paracetamol hepatotoxikus adagjainak alkalmazása után figyeltek meg. Normál terápiás adagok alkalmazása nem társult a genotoxicitás és a karcinogenitás kockázatával.

Reproduktív toxicitás
Állatokon végzett vizsgálatok során nem mutatták ki a paracetamol embrio- vagy fitotoxicitását.

Nem állnak rendelkezésre olyan hagyományos vizsgálatok, melyekben a reproduktív- és fejlődési toxicitást a jelenleg elismert szabványok szerint értékelik.

Fenilefrin
A fenilefrin akut toxicitása (LD50) egérben 120 mg/ttkg, patkányban azonban 350 mg/ttkg. Fenilefrin adagolása után állatoknál nem figyeltek meg toxicitásra utaló jeleket.
Fenilefrinnel folytatott genotoxikus vizsgálatok határozatlan eredménnyel zárultak.
Rágcsálókban nem figyeltek meg karcinogén hatást.
Állatkísérletek alapján nem áll rendelkezésre a reproduktív toxicitásra, ill. foetotoxikus hatásra vonatkozó adat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

6 db vagy 12 db laminált tasak (papír/alumínium/LDPE) dobozban.

Nem feltétlenül mindegyik kiszerelés kerül kereskedelmi forgalomba.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: I. csoport
Orvosi rendelvény nélkül is kiadható gyógyszer (VN).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer különleges tárolási hőmérsékletet nem igényel.
A nedvességtől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

2 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Zentiva, k.s.
U kabelovny 130,
Dolní Měcholupy,
102 37, Prága 10,
Csehország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

OGYI-T-21491/11 6× tasak
OGYI-T-21491/12 12× tasak


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. október 20.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2020. augusztus 13.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2024. május 13.
1


11

OGYÉI/72181/2021




Várandósság,szopt.

4.6 Termékenység, terhesség és szoptatás

Terhesség
A Rubophen Thermo cukormentes granulátum alkalmazása terhesség alatt nem javasolt a fenilefrin-tartalma miatt.
A paracetamol átjut a placentán. A terhes nőkre vonatkozó nagy mennyiségű adat nem utal sem malformációt előidéző, sem foetalis/neonatalis toxicitásra. A méhen belül paracetamol-expozícióban részesült gyermekek idegrendszeri fejlődésével foglalkozó epidemiológiai vizsgálatok eredményei nem egyértelműek. Amennyiben azt klinikailag szükségesnek tartják, a paracetamol adható a terhesség alatt, de a legalacsonyabb hatásos adagban, a lehető legrövidebb ideig és a lehetséges legkisebb gyakorisággal kell alkalmazni.
A fenilefrin vazokonstriktor tulajdonságait figyelembe véve a gyógyszert elővigyázatossággal kell alkalmazni azon betegeknél, akiknek anamnézisében pre-eclampsia szerepel.
A fenilefrin csökkentheti a placenta perfúzióját, ezért terhességben csak akkor alkalmazható, ha a várható előnyök meghaladják a kockázat mértékét.

Szoptatás
A paracetamol kiválasztódik az anyatejbe, de klinikailag nem jelentős mennyiségben. Nem jelentették mellékhatások előfordulását szoptatott csecsemők esetében, még hosszú távú paracetamol-kezelés során sem, maculopapulosus kiütés egyetlen esetét kivéve. Rövid ideig tartó paracetamol-kezelés során nem szükséges a szoptatás felfüggesztése, de a csecsemőt szorosan monitorozni kell. A fenilefrinről rendelkezésre álló, publikált adatok alapján nincs ellenjavallat szoptatás tekintetében. A fenilefrin állatokban csökkentette az anyatejtermelődést, ezért alkalmazása nem javasolt a szoptatás kezdeti szakaszában, újszülöttek szoptatásakor és kifejezetteken koraszülött csecsemők esetében.
Szoptatás alatt történő alkalmazása egyedi orvosi megfontolást igényel.
Mivel nem állnak rendelkezésre adatok a Rubophen Thermo cukormentes granulátum szoptató nőknél történő alkalmazásáról, ezért a szoptatás során történő alkalmazása nem javasolt. Ilyen esetben célszerűbb olyan, egyetlen hatóanyagot tartalmazó terméket választani, amely szoptatás alatti alkalmazása bizonyítottan biztonságos. Ha mégis szükséges ezen gyógyszer szoptató nőbetegnél történő alkalmazása, akkor a kezelésnek a lehető legrövidebb ideig kell tartania.