Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

BIPHOZYL HEMODIALIZÁLÓ VAGY HEMOFILTRÁCIÓS OLDAT 2X5000ML

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Baxter Holding Bv
Hatástani csoport:
B05ZB Hemofiltratumok
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22818/02
Hatóanyagok:
ElektrolitDDD
Hatáserősség:
Nincs jelzése, nem erőshatású ()
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
I Az egészségügyi szolgáltatást nyújtók számára rendelhető
illetve kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Fagymentes helyen
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása megfontolandó
Terhesség esetén alkalmazása megfontolandó
Alkalmazási elôirat

Hatóanyag

2. MINŐSÉGI ÉS MENNYISÉGI ÖSSZETÉTEL

A Biphozyl hemodializáló vagy hemofiltrációs oldat kétrekeszes zsákba van csomagolva.
A végleges oldat elkészítéséhez fel kell nyitni a lezárást, és össze kell keverni a két rekesz tartalmát.

Elkészítés előtt
A kis rekeszben található oldat összetétele:
magnézium-klorid-hexahidrát 3,05 g/l

A nagy rekeszben található oldat összetétele:
nátrium-klorid 7,01 g/l
nátrium-hidrogén-karbonát 2,12 g/l
kálium-klorid 0,314 g/l
dinátrium-foszfát-dihidrát 0,187 g/l

Elkészítés után
Az elkészített oldat összetétele:

- Hatóanyagok
mmol/l
mEq/l
- nátrium Na+
140
140
- kálium K+
4
4
- magnézium Mg2+
0,75
1,5
- klorid Cl-
122
122
- hidrogén-foszfát HPO42-
1
2
- hidrogén-karbonát HCO3-
22
22

A segédanyagok teljes listáját lásd a 6.1 pontban.





Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
A Biphozyl alkalmazandó mennyisége és beadási sebessége a vér foszfát- és egyéb elektrolitkoncentrációjától, a sav-bázis-egyensúlytól, a folyadékegyensúlytól és a beteg általános klinikai állapotától függ. A szubsztitúciós oldat és/vagy dializátum beadandó mennyisége függ a kezelés kívánt intenzitásától (dózisától) is. A Biphozyl beadását (a dózist, az infúzió sebességét és az összesített térfogatot) olyan orvosnak kell meghatároznia, aki jártas az intenzív ellátásban használt gyógyszerek használatában és a folyamatos vesepótló kezelésben.

Hemofiltráció vagy hemodiafiltráció esetén szubsztitúciós oldatként alkalmazva az alábbi filtrációs ráta alkalmazandó:
Felnőttek: 500-3000 ml/óra

Folyamatos hemodialízis vagy folyamatos hemodiafiltráció esetén dializátumként alkalmazva az alábbi filtrációs ráta alkalmazandó:
Felnőttek: 500-2500 ml/óra

Felnőttek esetében, folyamatos vesepótló kezelés során, az általában alkalmazott kombinált összesített (dializátum és szubsztitúciós oldat) filtrációs ráta körülbelül 2000-2500 ml/óra, amely napi 48-60 l folyadéktérfogatnak felel meg.

Gyermekek és serdülők
Gyermekek esetében (újszülöttektől 18 éves serdülőkig) hemofiltrációban és hemodiafiltrációban szubsztitúciós oldatként, illetve folyamatos hemodialízisben és folyamatos hemodiafiltrációban dializáló oldatként (dializátumként) történő használatkor a filtrációs ráta az 1000-4000 ml/óra/1,73 m2 tartományban van.
Serdülők (12-18 évesek) esetében a felnőttek számára ajánlott adagolást kell alkalmazni, ha a számított gyermekgyógyászati adag meghaladná a maximális felnőtt adagot.

Idős betegek
65 évesnél idősebb felnőttek: A klinikai vizsgálatok és tapasztalatok eredményei alapján az időseknél történő alkalmazás a biztonságosság és hatásosság vonatkozásában nem különbözik a fiatalabb felnőtteknél tapasztalhatótól.

Az alkalmazás módja
Intravénás alkalmazásra és hemodialízishez való alkalmazásra.

A Biphozyl-t szubsztitúciós oldatként való alkalmazása esetén az extrakorporális keringésbe kell juttatni a szűrő (hemofilter vagy a hemodiafilter) előtt (predilutio) vagy után (postdilutio).

A Biphozyl-t dializátumként való alkalmazása esetén az extrakorporális szűrő dializátumot tartalmazó részébe kell juttatni, amelyet a vértől szemipermeábilis membrán választ el.

A gyógyszer alkalmazás előtti elkészítésére vonatkozó utasításokat lásd a 6.6 pontban (A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk).




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Az oldatot csak hemofiltrációval, hemodiafiltrációval vagy hemodialízissel végzett folyamatos vesepótló kezelés céljára, az ebben járatos orvos által vagy felügyelete alatt szabad alkalmazni.

Figyelmeztetések

A Biphozyl nem alkalmazható hyperkalaemiás beteg esetében (lásd 4.3 pont). A szérum káliumkoncentrációt ellenorizni kell a hemofiltráció és/vagy hemodialízis elott és alatt.

Mivel a Biphozyl káliumtartalmú oldat, átmeneti hyperkalaemia alakulhat ki a kezelés megkezdése után. Csökkentse az infúzió sebességét és ellenorizze, hogy sikerült-e elérni a kívánt káliumkoncentrációt. Ha a hyperkalaemia nem szunik meg, azonnal állítsa le az oldat beadását.

Ha a Biphozyl dializátumként történo használata alatt hyperkalaemia alakul ki, káliummentes dializátum adására lehet szükség a kálium eltávolításának gyorsítása érdekében.

Mivel a Biphozyl foszfáttartalmú oldat, átmeneti hyperphosphataemia alakulhat ki a kezelés megkezdése után. Csökkentse az infúzió sebességét és ellenorizze, hogy sikerült-e elérni a kívánt foszfátkoncentrációt. Ha a hyperphosphataemia nem szunik meg, azonnal állítsa le az oldat beadását (lásd 4.3 pont).

A Biphozyl-lal kezelt betegeknél rendszeresen ellenőrizni kell a vér elektrolit- és sav-bázis-paramétereit. A Biphozyl hidrogén-foszfátot, egy gyenge savat tartalmaz, amely hatással lehet a beteg sav-bázis-egyensúlyára. Ha a Biphozyl-kezelés közben metabolikus acidózis alakul ki vagy rosszabbodik, esetleg csökkenteni kell az infúzió sebességét, vagy teljesen le kell állítani az adagolást.

Mivel a Biphozyl nem tartalmaz glükózt, a kezelés hypoglycaemiához vezethet. Diabeteses betegek esetében rendszeresen ellenőrizni kell a vér glükózszintjét (beleértve az inzulint vagy más glükózcsökkentő gyógyszert kapó betegek esetében a gondos mérlegelést), de diabetesben nem szenvedő betegek esetében is fontolóra kell venni a vér glükózszintjének ellenőrzését az eljárás alatti néma hypoglycaemia kockázata miatt. Ha hypoglycaemia lép fel, glükóztartalmú oldat alkalmazását kell fontolóra venni. A kívánt glikémiás kontroll fenntartásához más korrekciós lépésekre is szükség lehet.

A használati utasítást szigorúan be kell tartani (lásd 6.6 pont).
A két rekeszben található oldatokat felhasználás előtt össze kell keverni.
Szennyezett oldat alkalmazása szepszist és sokkot okozhat.

Kizárólag megfelelő extrakorporális vesepótló berendezéssel használható.

Az alkalmazással kapcsolatos különleges óvintézkedések
A Biphozyl nem tartalmaz kalciumot, és hypocalcaemiát okozhat (lásd 4.8 pont). Szükségessé válhat kalcium infúziója.

A Biphozyl felmelegíthető 37 °C-ra, hogy a beadás kellemesebb legyen a beteg számára. Az oldat beadás előtti felmelegítését az elkészítés előtt kell elvégezni, és a művelethez csak száraz hő alkalmazható. Az oldatot nem szabad vízben vagy mikrohullámú sütőben melegíteni. Beadás előtt - ha az oldat és a tartály ezt lehetővé teszi - vizuálisan ellenőrizni kell, hogy a Biphozyl oldat nincs-e elszíneződve, illetve nem tartalmaz-e szemcsés anyagot. Csak akkor szabad beadni, ha az oldat tiszta és a lezárás ép.

A kezelés közben szorosan monitorozni kell a beteg hemodinamikai állapotát, folyadékegyensúlyát, illetve elektrolit- és sav-bázis-egyensúlyát, beleértve az összes folyadékbevitelt és folyadékleadást, még a vesepótló kezeléssel nem közvetlenül összefüggőeket is.

A Biphozyl hidrogén-karbonát tartalma a vér normál koncentrációtartománya alsó határán áll. A Biphozyl alkalmazható citráttal végzett véralvadásgátlás esetén - mivel a citrát hidrogén-karbonáttá metabolizálódik -, vagy ha a vér normál pH-értékét folyamatos vesepótló kezeléssel már helyreállították. A pufferszükséglet értékelése a vér sav-bázis paramétereinek ismételt mérésével, és a terápia átfogó értékelése elengedhetetlen. Szükségessé válhat magasabb hidrogén-karbonát-tartalmú oldat alkalmazása.

Hypervolaemia esetén a folyamatos vesepótló kezelésben alkalmazott készülékre előírt nettó ultrafiltrációs ráta növelhető, és/vagy a szubsztitúciós oldat és/vagy a dializáló oldat kivételével az oldatok beadási sebessége csökkenthető.

Hypovolaemia esetén a folyamatos vesepótló kezelésben alkalmazott készülékre előírt nettó ultrafiltrációs ráta csökkenthető, és/vagy a szubsztitúciós oldat és/vagy a dializáló oldat kivételével az oldatok beadási sebessége növelhető. (Lásd 4.9 pont.)

A kezeléssel kapcsolatos általános óvintézkedéseket és ellenjavallatokat lásd a 4.3 pontban.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem ismert, hogy a Biphozyl befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

A Biphozyl túladagolása súlyos állapotot, többek között pangásos szívelégtelenséget és az elektrolit- vagy a sav-bázis-háztartás zavarait okozhatja.
* Ha hypervolaemia vagy hypovolaemia lép fel, szigorúan követni kell a 4.4 pontban ezekre vonatkozóan leírt utasításokat.
* Ha metabolikus acidózis és/vagy hyperphosphatemia lép fel túladagolás esetén, az oldat beadását haladéktalanul le kell állítani. Nincs specifikus antidotum a túladagolásra. A kezelés alatti szoros monitorozással a kockázat minimalizálható (lásd 4.3 és 4.4 pont).





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A kezelés során csökkenhet a szűréssel, illetve dialízissel eltávolítható gyógyszerek koncentrációja a vérben a hemodializátor, a hemofilter vagy a hemodiafilter révén történő eltávolításuk miatt. Szükség esetén megfelelő módosító kezelést kell indítani a kezelés során eltávolított gyógyszerek kívánt vérkoncentrációjának elérése érdekében.

Más foszfátforrások (pl. hiperalimentációs folyadék) befolyásolhatják a szérum foszfátkoncentrációt, és növelhetik a hyperphosphataemia kockázatát.

A folyamatos vesepótló kezelés folyadékába vagy más folyadékba adagolt további nátrium-bikarbonát (vagy pufferforrás) megnövelheti a metabolikus alkalózis kockázatát.

Ha citrátot használnak antikoagulánsként, az hozzájárulhat a teljes pufferterheléshez, és csökkentheti a plazma kalciumszintet.


6.2 Inkompatibilitások

Kompatibilitási vizsgálatok hiányában ez a gyógyszer nem keverhető más gyógyszerekkel.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

Mellékhatásokat okozhat a Biphozyl oldat és a dialízis-kezelés is. Az alkalmazással kapcsolatos speciális óvintézkedések a 4.4 pontban találhatók.
A következő mellékhatásokat jelentették a forgalomba hozatal után. A hidrogén-karbonáttal pufferelt hemofiltrációs és hemodializáló oldatokat általában jól tolerálják a betegek. Az alább bemutatott táblázat a MedDRA-szervrendszerek szerinti osztályozást követi (szervrendszer és preferált megnevezés szintjén). A gyakoriságok a rendelkezésre álló adatokból nem állapíthatók meg.

MedDRA szervrendszer
Preferált megnevezés
Gyakoriság
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Az elektrolit-egyensúly zavarai, például hypocalcaemia, hyperkalaemia, hyperphosphataemia
nem ismert

A folyadékháztartás zavara, például hypervolaemia*, hypovolaemia*
nem ismert

A sav-bázis-egyensúly zavarai, például metabolikus acidózis
nem ismert
Érbetegségek és tünetek
Alacsony vérnyomás*
nem ismert
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Hányinger*
nem ismert

Hányás*
nem ismert
A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Izomgörcsök*
nem ismert
* ezeket a mellékhatásokat általában a dialíziskezelések okozzák

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni. Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Hemofiltrációs oldatok
ATC kód: B05ZB

A Biphozyl összetevői a természetben, illetve a szervezetben fiziológiásan előforduló elektrolitok. A nátrium-, kálium-, magnézium-, klorid- és foszfátionok koncentrációja hasonló a plazmában fiziológiásan jelen lévő koncentrációkkal. Ezeknek az elektrolitoknak a koncentrációja ugyanaz, akár szubsztitúciós, akár dializáló oldatként alkalmazzák.

A nátrium- és a káliumkoncentráció a szubsztitúciós oldatokban a szérumkoncentráció normál tartományában van. A készítmény klorid koncentrációja a többi elektrolit relatív mennyiségétől függ. A hidrogén-karbonát, a szervezetben előforduló fiziológiás puffer, lúgosító pufferként használatos.

Farmakodinámiás szempontból az elkészített gyógyszer farmakológiailag inaktív. A gyógyszer összetevői a fiziológiás plazma normál összetevői, és az oldatokban lévő koncentrációk csak a plazma sav-bázis-egyensúlyának és elektrolit-egyensúlyának helyreállítására, illetve normalizálására szolgálnak. A Biphozyl terápiás dózisának nem várhatók toxikus hatásai.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

A nátrium-, kálium-, magnézium-, klorid- és foszfátionok koncentrációja hasonló a plazmában fiziológiásan jelen lévő koncentrációkkal. A Biphozyl összetevőinek felszívódását és eloszlását a beteg klinikai állapota, anyagcsere-állapota és megmaradt vesefunkciója határozza meg. Mindegyik összetevő fiziológiás koncentrációban van jelen. Ezért további farmakokinetikai vizsgálatok nem szükségesek.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

A gyógyszer összetevői a humán plazma fiziológiás összetevői. A rendelkezésre álló információk és ezeknek az anyagoknak a krónikus veseelégtelenség kezelésében vagy az intenzív osztályon való alkalmazásával nyert klinikai tapasztalatok alapján terápiás dózisban nem várhatók toxikus hatások.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

A gyógyszer csomagolása poliolefineket és elasztomereket tartalmazó többrétegű fóliából készült kétrekeszes zsák. Az 5000 ml-es zsák egy kis rekeszből (250 ml) és egy nagy rekeszből (4750 ml) áll. A két rekeszt felnyitható lezárás választja el. A zsák egy polikarbonátból (PC) készült injekciós csatlakozóval (más néven tüskecsatlakozóval), valamint szilikongumiból készült szeleppel ellátott Luer-csatlakozóval biztosítja a megfelelő vezetékhez való csatlakoztatást. A zsák egy polimer filmből készült, átlátszó védőcsomagolásban van.
Kiszerelés: 2×5000 ml egy dobozban

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

A kisebb rekeszben lévő oldat a nagyobb rekeszben lévő oldattal a felnyitható lezárás megnyitása után keveredik össze. Az alkalmazásra kész oldatnak átlátszónak, tisztának és színtelennek kell lennie.
Az oldat beadása során végig aszeptikus technikát kell alkalmazni.
Kizárólag akkor használja fel, ha sértetlen a külső csomagolás, minden lezárás ép, a feltéphető lezárás nincs felbontva és az oldat tiszta. Nyomja meg erősen a zsákot, hogy nem szivárog-e. Ha szivárgást észlel, azonnal dobja ki az oldatot, mivel a sterilitás többé már nem garantálható.

A nagyobb rekeszhez egy injekciós bemenet tartozik, az oldat összeállítása után esetlegesen szükséges, további gyógyszerek hozzáadása céljából. A felhasználó felelőssége annak megítélése, hogy a Biphozyl-lal együtt beadott gyógyszer kompatibilis-e az oldattal; emellett ellenőriznie kell a színváltozást és/vagy a kicsapódás illetve oldhatatlan komplexek és kristályok képződésének jeleit. Egyéb gyógyszer hozzáadása előtt ellenőrizze, hogy az a Biphozyl oldatban oldódik és stabil, illetve a Biphozyl pH-értéke megfelelő (a felhasználásra kész oldat pH-értéke 7,0-8,0). Előfordulhat, hogy egy hozzáadandó szer nem kompatibilis az oldattal. Nézze át a hozzáadni kívánt gyógyszer Használati útmutatóját.
Gyógyszerek hozzáadását követően alaposan keverje össze az oldatot.
Az esetleges további gyógyszerek oldatba történő befecskendezését és keverését mindig az előtt kell elvégezni, hogy az oldatot tartalmazó zsákot az extrakorporális körhöz csatlakoztatná.

Megjegyzés: (keresztjelzés nélkül)
Osztályozás: II./3 csoport
Korlátozott érvényu orvosi rendelvényhez kötött, az egészségügyrol szóló 1997. évi CLIV. Törvény 3. §-ának ga) pontja szerinti rendelointézeti járóbeteg-szakellátást vagy fekvobeteg-szakellátást nyújtó szolgáltatók által biztosított körülmények között alkalmazható gyógyszer (I).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.
Nem fagyasztható!

Az elkészített oldat tárolására vonatkozó előírásokat lásd a 6.3 pontban.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

18 hónap

Az elkészített oldat kémiai és fizikai stabilitása 22 °C-on 24 órán át igazolt.
Amennyiben nem használják fel azonnal, a felhasználásig az eltartási ido és a tárolási körülmények a felhasználó felelossége, és nem haladhatja meg a 24 órát, beleértve a kezelés idotartamát is.


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Baxter Holding B.V,
Kobaltweg49
3542 CE Utrecht,
Hollandia

8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)


OGYI-T-22818/02 2×5000 ml kétrekeszes zsák injekciós csatlakozóval (tüskecsatlakozóval) és szilikon gumiból készült szeleppel ellátott Luer-csatlakozóval


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK / MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. április 1.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2020. augusztus 26.
2






OGYÉI/48262/2020