Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

SPIRON 50MG TABLETTA 50X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Teva Gyógyszergyár Zrt.
Hatástani csoport:
C03DA Aldoszteron-antagonisták
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06306/02
Hatóanyagok:
SpironolactonumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
1330 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Közgyógy1330,000,00
Üzemi baleset1330,000,00
Általános1064,00 (80%)266,00
Teljes0,001330,00
Egyedi engedélyes0,001330,00
Tárolás:
Különleges tárolást nem igényel
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Vesebetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Dopping listán szereplő
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

Az adagolást egyénileg, a hyperaldosteronismus súlyosságának és lefolyásának függvényében kell beállítani.

Felnőttek
Kezdő adag: 100-200 mg spironolakton/nap 3-6 napon keresztül.
Ha a hatás nem megfelelő, a dózist legfeljebb napi 400 mg spironolaktonra lehet emelni. Fenntartó adagnak általában 50-100 mg spironolakton, de legfeljebb 100-200 mg spironolakton elegendő. A fenntartó adagot szükség szerint naponta, minden 2. vagy minden 3. napon kell bevenni.

Gyermekek és serdülők
Kezdő adag: 5 napon keresztül naponta 3 mg/ttkg spironolakton. A dózis a klinikai hatás beálltáig szükség esetén legfeljebb 9 mg/ttkg-ra emelhető. A dózist a további kezelés során a hatás megtartása mellett amennyire lehet, csökkenteni kell.

Az alkalmazás módja

A tablettát összerágás nélkül, elegendő folyadékkal kell bevenni.

A kezelés időtartama
A kezelés időtartamáról a kezelőorvos határoz. A terápiát a lehető legrövidebb időn belül be kell fejezni. A hosszabb időn keresztül tartó kezelés szükségességét rendszeresen felül kell bírálni. Gyermekeket 30 napnál tovább nem szabad a Spiron tablettával kezelni.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Fokozott orvosi ellenőrzés szükséges:
- a veseműködés enyhe fokú csökkenése (a szérumkreatinin értéke 1,2 mg/dl és 1,8 mg/dl között, ill. a kreatinin-clearance 60 ml/perc és 30 ml/perc között van) esetén;
- olyan betegeknél, akik alapbetegségük következtében acidosisra és/vagy hyperkalaemiára hajlamosak (pl. diabetes mellitus);
- hypotonia;
- hypovolaemia esetén.

Általában nem szabad spironolakton terápiával együtt káliumpótlást végezni sem gyógyszerek, sem káliumban gazdag étrend formájában.

Spironolakton és káliummegtakarító diuretikumok, kálium-szubsztituensek, ACE-gátlók vagy nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAID-ok) egyidejű alkalmazásakor életveszélyes hyperkalaemia alakulhat ki. Ezért a fenti gyógyszerek spironolaktonnal való kombinálása általában nem javasolt.

A Spiron tablettával végzett kezelés mellett rendszeresen ellenőrizni kell a szérum nátrium, szérum kálium, szérum kreatinin értékeket és a sav-bázis egyensúlyt.

Minden diuretikus terápiában részesülő beteg esetében figyelni kell a folyadék- és elektrolit-háztartás zavarára, például hypomagnesaemiára, hyponatraemiára, hypochloraemiás alkalózisra és hyperkalaemiára. A szérum és a vizelet elektrolit meghatározás különösen abban az esetben fontos, amikor a beteg erősen hány vagy parenterális folyadékpótlást kap. A folyadék- és elektrolit-háztartási zavarok figyelmeztető jelei és tünetei függetlenül a kiváltó októl: gyengeség, álmosság, izomfájdalmak vagy izomgörcsök, izomfáradtság, a végtagok petyhüdt bénulása, alacsony vérnyomás és gyomor-bélrendszeri zavarok, úgymint hányinger és hányás. Hyperkalaemia előfordulhat károsodott vesefunkciójú betegeknél vagy olyan betegeknél, akiknél túlzott a kálium bevitele és a szív szabálytalan működését okozhatja, mely halálos is lehet. Éppen ezért kálium-pótlást általában nem szabad spironolaktonnal együtt alkalmazni.
Az olyan gyógyszerek, melyekről ismert, hogy hyperkalaemiát okoznak spironolaktonnal együtt alkalmazva súlyos hyperkalaemiát okozhatnak (lásd 4.5 pont).

Néhány beteg esetében reverzibilis hyperchloraemiás metabolikus acidózisról számoltak be, mely általában együtt járt hyperkalaemiával. Dilúciós hyponatraemiát okozhat vagy súlyosbíthatja azt.
A spironolakton-kezelés átmeneti karbamidszint emelkedést okozhat, különösen olyan betegek esetében, akiknek vesekárosodásuk van. A spironolakton enyhe acidosist okozhat.

Ha csökkent vesefunkció mellett a szérum kreatinin-értékek 1,2 és 1,8 mg/dl között, ill. a kreatinin-clearance 1,73 m2 testfelületre vetítve 60 ml/perc alatt van, valamint a készítményt egyéb olyan készítményekkel kombinálva adják, amelyek emelhetik a káliumszintet, akkor a szérum káliumszintet gyakran kell ellenőrizni (lásd 4.5 pont).

A spironolakton megzavarhatja a diagnosztikai vizsgálatokat (pl. digoxin-RIA) (lásd 4.5 pont).

Segédanyagok
Laktóz
Ritkán előforduló, örökletes galaktózintoleranciában, teljes laktáz-hiányban vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

Nátrium
A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz filmtablettánként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Ez a gyógyszer a reakciókészséget előírás szerint való használat esetén is oly mértékben megváltoztathatja, hogy az utcai közlekedésben való aktív részvétel képességét, a munkagépek kezelését vagy a biztos testtartás nélküli munkavégzést befolyásolja. Ez fokozottan érvényes a kezelés elején, dózisemeléskor és készítményváltáskor, valamint alkohollal kölcsönhatásban.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Elektrolitzavarok (hyperkalaemia) következményeként elsősorban somnolentia és zavartság jelentkezik. A szíven ingerképző és ingervezetési zavarok (pl. AV-blokk, pitvarremegés, kamrafibrilláció, szívmegállás), valamint EKG-elváltozások (megnyúlt T-hullámok és a QRS-szakasz kiszélesedése) jelentkezhetnek.

Terápia
Hyperkalaemia terápiája:
Fenyegető hyperkalaemia esetén azonnal intenzív kezelést kell kezdeni.

Az intra- és extracelluláris nátrium-koncentráció normalizálása
Nátrium-hidrogén-karbonát közvetlenül emeli a sejtek kálium-felvételét: 50-100 ml 1 mólos (8,4%-os) nátrium-hidrogén-karbonát-oldat iv. infúzió (hatás beállása: néhány perc múlva; hatástartam: több óra).
Különösen segíti a kálium sejtekbe áramlását a glükóz: pl. 200 ml 25%-os (1,4 mol/l) glükóz oldat és 25 I.E. altinzulin (1 I.E. altinzulin / 2 g glükóz) iv. 30-60 perc alatt beadva (hatástartam: több óra).

Az esetleges káliumfelesleg eliminációja
A fenti intenzív beavatkozások után a szervezetből a felesleges káliumot tartós kezeléssel kell eliminálni. Ha a renális kiválasztás nem emelkedik (pl. furoszemid injekcióval), akkor lehet választani az extrarenális eliminációt. Ilyen esetben kationcserélő gyanták (pl. resonium A vagy kalcium-resonium) orális adása javasolt: a gyanta 1 g-ja a béllumenben cca. 1 mmol káliumot köt meg. A megkötött kálium a széklettel távozik.

Ha a fenti beavatkozásokkal az extracelluláris kálium-koncentráció nem normalizálható, akkor elkerülhetetlen a peritonealis vagy a haemodialízis.

Specifikus antidotum nem ismert.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Nem-szteroid gyulladáscsökkentők spironolaktonnal való kombinálása hyperkalaemiát okozhat (lásd 4.4 pont).
Nem-szteroid gyulladáscsökkentő (pl. acetilszalicilsav, indometacin) egyidejű szedése gyengítheti a spironolakton diuretikus hatását.

A spironolakton káliumsókkal (pl. kálium-klorid), olyan gyógyszerekkel, amelyek a kálium-kiválasztást mérséklik (káliummegtakarító diuretikumok, mint amilyen a triamteren vagy az amilorid), vagy ACE-gátlókkal való együttes alkalmazásakor emelkedhet a szérum káliumszint, akár adott körülmények között súlyos, életveszélyes hyperkalaemia is kialakulhat (lásd 4.3 pont).

ACE-gátlók, furoszemid és spironolakton egyidejű alkalmazásakor akut veseelégtelenség jelentkezhet.

A spironolakton és a karbenoxolon kölcsönösen befolyásolhatják egymás hatását. Az édesgyökér nagyobb mennyiségben e tekintetben hasonlóan hat, mint a karbenoxolon.

A szakirodalomban számos tanulmányban beszámoltak egy lehetséges interferenciáról a radioimmunoassay módszerrel meghatározott digoxin és a spironolakton vagy metabolitjai esetében. Sem az interferencia (mely assay-specifikus is lehet) mértéke, sem potenciális klinikai jelentősége nem került teljes mértékben felderítésre.

Digoxin és spironolakton egyidejű szedése emelheti a vér digoxin szintjét.

Neomicin lassíthatja a spironolakton reszorpcióját.

Egyéb hyperkalaemiát okozó gyógyszerek, pl. trimetoprim/szulfametoxazol (ko-trimoxazol) spironolaktonnal történő együttes adása klinikailag releváns hyperkalaemiát eredményezhet.

A spironolakton kötődik az androgénreceptorhoz és növelheti a prosztataspecifikus antigén (PSA) szintjét abirateronnal kezelt prosztatadaganatos betegeknél. Együttadása abirateronnal nem javasolt.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakorisága a következőképpen van csoportosítva: nagyon gyakori (? 1/10), gyakori (? 1/100 - < 1/10), nem gyakori (? 1/1000 -< 1/100), ritka (? 1/10 000 -< 1/1000), nagyon ritka (< 1/10 000), nem ismert (a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg).

Vérképzőszervi és nyirokrendszeri betegségek és tünetek
Ritka: spironolakton indukálta antitestek által létrejött thrombopenia, májcirrhosis esetén eosinophilia és agranulocytosis jelentkezett..

Endokrin betegségek és tünetek
A spironolakton nőknél hirsutismust és hangmélyülést, férfiaknál magasabb hangot és impotenciát okozhat.

Pszichiátriai kórképek
Nem gyakori: zavartság.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nem gyakori: fejfájás, álmosság, ataxia.

Szívbetegségek és a szívvel kapcsolatos tünetek
Nem kívánt mértékben csökkenhet a vérnyomás. Orthostaticus regulációs zavarokat írtak le.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nem ismert: gyomor-bélpanaszok (émelygés, hányás, diarrhoea, gastrointestinalis görcsök), gyomornyálkahártya-vérzések és gastrointestinalis ulcusok jelentkezhetnek.

Máj- és epebetegségek, illetve tünetek
Nagyon ritka: májenzimértékek emelkedésével járó hepatotoxicitás, szövettanilag kimutatott hepatitis.

A bőr és a bőr alatti szövet betegségei és tünetei
Egyes esetekben bőrpír, urticaria, maculopapularis kiütés vagy erythematosus eruptio, erythema anulare, valamint lupus erythematodesre és lichen ruber planusra emlékeztető bőrelváltozások. Esetenként alopeciát figyeltek meg.
Nem ismert: pemphigoid.

A csont- és izomrendszer, valamint a kötőszövet betegségei és tünetei
Esetenként osteomalacia előfordulásáról számoltak be.

Vese- és húgyúti betegségek és tünetek
Nem ismert: vesekárosodás.

A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Gyakori: férfiaknál reverzíbilis gynaecomastia
Nem ismert: férfiaknál impotencia, nők esetében mastodynia, amenorrhea, szabálytalan menstruáció, köztesvérzések.
Ezeknek a mellékhatásoknak a kialakulása dózisfüggő.

Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei
Gyakori: főleg beszűkült veseműködésnél életveszélyes hyperkalaemia, ami szívritmuszavarokat és hyperkalaemiás paralysist okozhat.

Hyponatraemia elsősorban spironolakton mellett nagymennyiségű vízbevitelt követően jelentkezhet. Az elektrolit-háztartás változásai cardialis arrhythmiák, fáradtság, általános izomgyengeség, izomgörcsök (pl. lábikragörcsök) vagy szédülés formájában figyelhetők meg.

A spironolakton emelkedett vér kloridszint mellett metabolikus acidosist indukálhat, vagy ronthatja azt. Emelkedhet a vizelettel ürülő nitrogéntartalmú anyagok aránya. Esetenként a húgysavszint emelkedését figyelték meg.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Káliummegtakarító diuretikumok, aldoszteron-antagonisták,
ATC kód: C03D A01

Hatásmechanizmus
A spironolakton kompetitív módon gátolja az aldoszteron citoplazmatikus receptoraihoz való kötődését. Így az aldoszteron nem tud a receptorain keresztül a sejtmagba hatolni és elmarad az aldoszteron által indukált proteinszintézis. Vagyis a spironolakton a fő aldoszteronhatás, a nátrium-reabszorpció és a káliumszekréció ellen hat.

Farmakodinámiás hatások
Aldoszteron-receptorok renálisan, valamint extrarenálisan, pl. a nyálmirigyekben és a bélben találhatók. A spironolakton az endogén vagy exogén aldoszteron jelenlétében fejti ki saját aktivitását.

A hatást az emelkedő aldoszteron szint ellensúlyozhatja.

Terápiás adagokban sem az aldoszteron termelését, sem kiválasztását nem csökkenti. A spironolakton csak extrém nagy dózisokban gátolja az aldoszteron bioszintézisét.

A spironolakton növeli a nátrium- és klorid-kiválasztást, valamint kismértékben a kalcium-kiválasztást; csökkenti a kálium- és ammóniumion-kiválasztást, valamint a vizelet savasságát. A spironolakton csökkenti a renális magnézium-kiválasztást.

Klinikai hatásosság és biztonságosság
Monoterápiában való adásakor a spironolaktonnak csak csekély mértékű diuretikus hatása van. A natriuresis tiazidokkal vagy kacsdiuretikumokkal való kiegészítő kezeléskor tovább emelkedhet. A spironolakton a glomeruláris filtráció arányának csökkentésével növelheti a szérum karbamid-koncentrációját.

Hypermineralokortikoid-szindrómák, ill. primer vagy szekunder hyperaldosteronismussal társuló különböző betegségek esetében a vérnyomáscsökkentő hatás bizonyított.

Egyszeri per os dózist követően 2-4 óra múlva alakul ki aldoszteron-antagonizmuson keresztül a biokémiai hatás, a maximális hatáskifejtéshez 6-8 óra szükséges és a hatás 16-24 órán át tart.

Folyamatos kezelésnél a klinikai hatás fokozatosan, maximális hatásérték mellett 2-3 nap múlva vagy később, adott esetben a maximális diuretikus hatás csak 2 hét elteltével jelenik meg.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os alkalmazást követően a spironolaktonnak mintegy 73%-a reszorbeálódik. A spironolakton maximális plazmakoncentrációit 1-2 óra elteltével, és a kanrenon aktív metabolitok maximális plazmakoncentrációit 3 óra múlva mérték.

Eloszlás
A kanrenon egyensúlyi koncentrációi naponta adott spironolakton mintegy 3-8 napos adagolását követően alakulnak ki. Ezek az értékek májcirrhosis és ascites esetén csak 14 nap múlva mérhetők.

A spironolakton és metabolitjai plazmafehérjéhez kötődésének mértéke 98%-os.

Biotranszformáció
A spironolakton főleg a májban és a vesében metabolizálódik. A keletkező metabolitok 80%-a kéncsoportot tartalmaz: tiometil-spironolakton IV (farmakológiailag aktív főmetabolit) és V, valamint annak szulfoxidált metabolitjai, 20%-a amenon, amelynek legfontosabb képviselője a kanrenon, a metabolit II.

Elimináció
Spironolakton per os adását követően a spironolakton szérumfelezési ideje 1-2 óra. A kanrenon aktív metabolitjának eliminációs felezési ideje 18-23 óra.

A spironolakton a vesén és a májon át eliminálódik.

Radioaktív jelzéssel ellátott spironolakton egyszeri dózisának per os adását követően 6 napon belül a beadott mennyiség 47-57%-a a vizeletben, és 35-41%-a a székletben jelenik meg. A spironolaktonnak csak kis mennyisége marad változatlan formában.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Krónikus / szubkrónikus toxicitás
Különböző állatfajokon (patkány, kutya, majom) végeztek szubkrónikus és krónikus toxicitási vizsgálatokat. Patkányon végzett vizsgálatban nagy dózis esetén halmozottan fordult elő pajzsmirigy- és hereadenoma.

Mutagén és tumorkeltő potenciál
A spironolaktont részletesen vizsgálták. Mutagén hatásra utalást nem találtak. Patkányokon végzett tartós vizsgálatban a spironolakton tumorkeltő hatására utalás nem volt.

Reprodukciós toxicitás
Hím utódok esetében, ha az anyaállatok a vemhesség alatt cca. 160 mg/ttkg napi dózisokat kaptak, a külső nemi szerveken nőies jelleget figyeltek meg. Endokrin zavarok (a plazma hormonkoncentrációinak zavarai) mindkét nemnél jelentkeztek már kb. 80 mg/ttkg dózisnál, 40 mg/ttkg dózisnál a fiatal hímek prosztatájának súlycsökkenését figyelték meg. Patkányokon és egereken végzett vizsgálatok nem utaltak teratogén hatásokra. Emberre vonatkozóan a terhesség alatti alkalmazás biztonságosságát illetően nincsen elegendő tapasztalat.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

20 db vagy 50 db tabletta átlátszó PVC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb, a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy kereszt)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Ez a gyógyszer nem igényel különleges tárolást.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

5 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Teva Gyógyszergyár Zrt.
4042 Debrecen, Pallagi út 13.


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMAI

Spiron 50 mg tabletta
OGYI-T-6306/01 20 db
OGYI-T-6306/02 50 db

Spiron 100 mg tabletta
OGYI-T-6306/03 20 db
OGYI-T-6306/04 50 db


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. május 25.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. november 13.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2022. február 23.
8





OGYÉI/13055/2022
OGYÉI/13058/2022