Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

PROGESTERONE EXELTIS 100MG LÁGY KAPSZULA 30X BUB

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Exeltis Magyarország Gyógyszerkereskedelmi Korláto
Hatástani csoport:
G03DA Pregnen (4) származékai
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-22786/01
Hatóanyagok:
ProgesteronumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
0 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,000,00
Teljes0,000,00
Egyedi engedélyes0,000,00
Tárolás:
Legfeljebb 30 °c-on tárolandó
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Májbetegség esetén alkalmazása ellenjavallt
Gyerekre nincs adat
Járművet vezetni és balesetveszélyes munkát végezni ellenjavallt
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás

A javasolt adagolást az összes terápiás indikációban gondosan be kell tartani.

Az adagolás egyik indikációban sem haladja meg az alkalmankénti 200 mg beviteli értéket.

Progeszteron deficienciák esetében a közepes dózis 200-300 mg mikronizált progeszteron naponta.

Sárgatest elégtelenségek esetében (pre-menstruációs szindróma, menstruációs rendellenességek és pre-menopauza) a szokásos terápiás adag 200-300 mg/nap:
- vagy 200 mg egyszeri bevitellel lefekvés előtt,
- vagy 300 mg két részre elosztva, ciklusonként 10 napon át, általában a 17. naptól a 26. napig, a végpontokat is beleértve.

A menopauza hormonpótló kezelés részeként az ösztrogén terápia önmagában nem ajánlott (a méhnyálkahártya hiperplázia kockázata miatt): progeszteront kell adni napi 200 mg mennyiségben.
- vagy kétszer 100 mg bevitele,
- vagy egyszer 200 mg bevitel, lefekvés előtt, vagy havonta a 12-14 napon át, vagy az egyes terápiás ciklusok utolsó két hetében.
Mindegyik kezelési ciklust az összes hormonterápia megszakításának kell követni, körülbelül egy hétig, amely alatt általában megfigyelhető a megvonásos vérzés.

Az alkalmazás módja

Ezt a gyógyszert csak orális alkalmazásra szánták. Ha intolerancia lép fel (például hányinger, álmosság, szédülés), más terápiás lehetőségeket kell keresni.

A gyógyszert az étkezések időpontjától eltérően, lehetőleg este, lefekvés előtt.
A második bevételnek reggel kell lennie.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

Figyelmeztetések

- Ha az alábbi állapotok közül bármelyik feltételezhető: Myocardialis infarctus, cerebrovaszkuláris rendellenességek, artériás vagy vénás tromboembólia (vénás tromboembólia vagy tüdőembólia), tromboflebitis vagy retinalis trombózis, vagy a látás megmagyarázhatatlan, hirtelen vagy fokozatos, részleges vagy teljes elvesztése, proptosis vagy kettőslátás, papilloödéma, retinalis vaszkuláris sérülések vagy migrén lép fel a terápia során, a gyógyszer szedését meg kell szakítani. Ez utóbbi esetben a megfelelő diagnosztikus vagy terápiás intézkedéseket meg kell tenni. Ez utóbbi komplikációk megelőzéséhez óvatosan kell eljárni a 35 évesnél idősebb betegek, a dohányosok esetében, valamint azoknál, akiknél az atheroszklerózis kockázati tényezői fennállnak.
- A Progesterone Exeltis-t HRT részeként (Hormone Replacement Therapy) egy ösztrogén készítménnyel, együtt fel lehet írni. Az epidemiológiai bizonyítékok arra utalnak, hogy a HRT alkalmazása a mélyvénás trombózis (MVT) vagy pulmonális embólia fokozott kockázatával jár. Az együtt felírt ösztrogén készítményre vonatkozó felírási információnak hivatkozni kell a vénás tromboembólia veszélyére vonatkozó kockázatra.
- Bizonyítékok arra utalnak, hogy az emlőrák kockázata enyhén megemelkedik az ösztrogénpótló terápia esetében. Nem ismert, hogy a progeszteron egyidejű alkalmazása befolyásolja-e a rák kockázatát hormonpótló terápiát kapó posztmenopauzában lévő nők esetében. Az együtt felírt ösztrogén készítményre vonatkozó felírási információnak hivatkozni kell az emlőrák veszélyére vonatkozó információra.
- A korai spontán abortuszoknak több mint a fele genetikai sérülések következménye lehet. Továbbá fertőző betegségek és mechanikai rendellenességek is lehetnek felelősek a korai abortuszokért. A progeszteron beadása tehát csak késlelteti egy halott petesejt kilökődését (vagy egy nem-fejlődő terhesség megszakítását).
- A progeszteron használatát korlátozni kell a nem kielégítő sárgatest szekréció eseteire.
- Az ajánlott körülmények között a kezelésnek nincs fogamzásgátló hatása.

Óvintézkedések

- A hormonpótló terápia alkalmazása előtt (és azután rendszeres időközönként) mindegyik nőt meg kell vizsgálni. Fel kell venni a személyes és családi kórtörténetet, és ezt valamint a készítményre vonatkozó ellenjavallatokat és figyelmeztetéseket szem előtt kell tartani a fizikális vizsgálat során .
- A Progesterone Exeltis kapszulát nem szabad élelmiszerrel együtt bevenni, és lefekvés előtt kell bevenni. Az egyidejű élelmiszer-fogyasztás fokozza a Progesterone Exeltis kapszulák biohasznosulását.
- A Progesterone Exeltis kapszulákat óvatosan kell alkalmazni olyan betegeknél, akiknek az állapotát esetleg súlyosbítja a folyadék-visszatartás (ilyen például a magas vérnyomás, a szívbetegség, a vesebetegség, az epilepszia, a migrén, az asztma); olyan betegeknél, akiknek a kórtörténetében depresszió, cukorbetegség, enyhe vagy közepes fokú májműködési zavar, migrén vagy fényérzékenység fordul elő, valamint szoptató anyáknál.
- Az emlők és a medence klinikai vizsgálatát akkor kell elvégezni, amikor erre klinikailag szükség van, és nem rutinszerűen. A nőket bátorítani kell, hogy vegyenek részt a nemzeti emlőrák-szűrési programban (mammográfia), valamint a nemzeti méhnyakrák szűrővizsgálati programban (méhnyak citológia), amint az az életkoruk szerint szükséges. Az emlő megfigyelésére is fel kell hívni a figyelmet, és a nőknek azt kell tanácsolni, hogy az emlőjükben tapasztalt minden változást mondják el kezelőorvosuknak vagy a gondozást végző egészségügyi szakembernek.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Meg kell jegyezni, hogy különösen az autót vezető és gépet kezelő személyeknél fennáll a kockázata az álmosságnak és/vagy a szédülésnek, a gyógyszer alkalmazása alatt.


4.9 Túladagolás

A túladagolás tünetei közé tartozik az álmosság, szédülés, eufória, vagy a fájdalmas menstruáció. A kezelés megfigyelés, és ha szükséges, tüneti és támogató intézkedéseket kell biztosítani





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

Azok a gyógyszerek, amelyekről ismert, hogy indukálják a máj CYP450-3A4-et, ilyenek például a barbiturátok, az epilepszia-ellenes szerek (fenitoin, karbamazepin), rifampicin, fenilbutazon, spironolakton, grizeofulvin, néhány antibiotikum (ampicillinek, tetraciklinek), valamint az orbáncfüvet [Hypericum perforatum] tartalmazó gyógynövény termékek fokozhatják a progeszteron eliminációját.
A ketokonazol és a CYP450-3A4 egyéb inhibitorai fokozhatják a progeszteron biológiai hasznosulását. A progeszteron zavarhatja a bromokriptin hatásait, és megemelheti a ciklosporin plazmakoncentrációját.
A progeszteron befolyásolhatja a májfunkció és/vagy az endokrin funkció vizsgálatára elvégzett laboratóriumi tesztek eredményeit.
A progeszteron csökkentheti a glükóz toleranciát, ezáltal fokozhatja az inzulin rezisztenciát, valamint a diabetes mellitusban szenvedő betegeknél használt egyéb anti-diabetikus szerekkel szembeni rezisztenciát.
A dohányzás csökkentheti a progeszteron biohasznosulását; az alkoholizmus fokozhatja.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A gyakoriságokat a következőképpen határozzuk meg:

Nagyon gyakori
? 1 /10
Gyakori
? 1 /100 - < 1/10
Nem gyakori
? 1/1000 - < 1/100
Ritka
? 1/10 000 - < 1/1000
Nagyon ritka
< 1/10 000
Nem ismert
A gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg

Szervrendszeri osztályozás
Gyakori
? 1 /100 - < 1/10
Nem gyakori
? 1/1000 - < 1/100
Ritka
? 1/10000 - < 1/1000
Nagyon ritka
? 1/10000





Immunrendszeri betegségek és tünetek



Urticaria
Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek

Folyadék-visszatartás


Idegrendszeri betegségek és tünetek
Fejfájás
Álmosság,
átmeneti szédülés

Depresszió
Emésztőrendszeri betegségek és tünetek

Emésztőrendszeri zavarok
Hányinger

Máj- és epebetegségek illetve tünetek


sárgaság

A bőr és a bőralatti szövet betegségei és tünetei

Kiütés
akne

Chloasma, alopecia,
hirsutismus
A nemi szervekkel és az emlőkkel kapcsolatos betegségek és tünetek
Menstruációs zavarok, menstruáció elmaradása,
hüvelyi vérzés
Emlőfájdalom

A libidó megváltozása
Általános tünetek, az alkalmazás helyén fellépő reakciók



Láz
Laboratóriumi és egyéb vizsgálatok eredményei


A testsúly megváltozása (csökkenés vagy növekedés)


A vénás tromboembólia, azaz például a lábon vagy a medencében mélyvénás trombózis és tüdőembólia sokkal gyakoribb a hormonpótló terápiát (az ösztrogének és a progesztogének kombinációja) kapók között, mint azok között, akik ilyet nem kapnak.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: Nemi hormonok és a genitális rendszer modulátorai, progesztogének.
ATC kód: G03DA04
A hatóanyag, a progeszteron, kémiailag azonos a sárgatest által a női petefészek-ciklus alatt termelt progeszteronnal. Számos biológiai hatása van, főleg a korábban az ösztrogének által érzékenyített célszöveteken. A progeszteron szekréciós állapotba alakítja át a proliferatív méhnyálkahártyát. Mivel az ösztrogének elősegítik a méhnyálkahártya növekedését, ha semmi nem akadályozza őket, az ösztrogének fokozzák a méhnyálkahártya hiperplázia és rák kockázatát. Egy progeszteron hozzáadása nagymértékben csökkenti a méhnyálkahártya hiperplázia veszélyét a nem-hiszterektomizált nőkben.
Az emlőszövetben a progeszteron elősegíti a duktális és lobuláris struktúrák differenciálódását, és antagonizálja az ösztradiol mesenchimális és epiteliális hatásait.
A terhesség során a progeszteron fokozza egy embrió implantációjának méhnyálkahártya befogadóképességét. Miután egy embrió beépült, a progeszteron úgy hat, hogy fenntartja a terhességet. A progeszteron a húgyhólyag simaizmot is relaxálja.


5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
A mikronizált progeszteron az emésztőrendszerből szívódik fel.
A plazma progeszteron szint növekedése a bevétel után egy órával kezdődik meg, és a maximális progeszteron szintet a bevétel után 1-3 órával lehet megfigyelni.
Az önkénteseken végzett farmakokinetikai vizsgálatok azt mutatják, hogy két 100 mg progeszteron kapszula egyidejű bevétele után a plazma progeszteron szint közepes értéke 0,13-4,25 ng/ml egy óra elteltével, 11,75 ng/ml 2 óra elteltével, 8,37 ng/ml 4 óra elteltével, 2,00 ng/ml 6 óra elteltével, és 1,64 ng/ml 8 óra elteltével.
A hormon szöveti retenciós idejének fényében ahhoz, hogy egy nap, egy éjszaka alatt impregnációt kapjunk, az adagolást két bevételre kell osztani, 12 órás különbséggel.

Eloszlás
A progeszteron körülbelül 96-99%-ban kötődik a szérum-fehérjékhez, főleg a szérum-albuminhoz (50-54%) és a transcortinhoz (43-48%).

Biotranszformáció
A plazmában a fő metabolitok a 20?-hidroxi,?4? pregnanolon és az 5?-dihidroprogeszteron.
A vizelettel kiürített hatóanyag kilencvenöt százaléka glükuro-konjugált metabolitok, főleg 3?,5?-pregnándiol. Ezek a plazma és vizelet metabolitok azonosak azokkal, amelyeket a petefészek sárgatest fiziológiás szekréciója során találtak.

Elimináció
A vizelettel kiürített hatóanyag 95%-a glükuro-konjugált metabolitok, főleg 3?,5?-pregnándiol (pregnándiol).

Linearitás/nem-linearitás
A mikronizált progeszteron farmakokinetikikája független a beadott dózistól. Jóllehet vannak jelentős variációk, ugyanaz az egyén ugyanazokkal a farmakokinetikai jellemzőkkel rendelkezik több hónap elteltével is. Ez lehetővé teszi az adagolás egyedi adaptálását.

5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Az egyszeres dózistoxicitási, genotoxicitási vizsgálatokból származó nem klinikai jellegű adatok azt igazolták, hogy a készítmény alkalmazásakor humán vonatkozásban különleges kockázat nem várható.
Állatkísérletekben a progeszteron tumor-növekedést segítő hatásának vizsgálata ellentmondásos eredményeket hozott, ezek közül néhány a tumor-növekedést elősegítő, mások az ellen védő hatást mutatott.
A reproduktív toxicitási vizsgálatok a férfi termékenységre káros hatásokat mutattak ki, a spermatogenezis szupressziójával, valamint a teratogenezis lehetőségével, és a terhesség elnyúlásával magas dózisban.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

100 mg: 30 kapszula hőforrasztással lezárt buborékcsomagolásban (PVC/PVDC/Alumínium)
200 mg: 15 kapszula hőforrasztással lezárt buborékcsomagolásban (PVC/PVDC/Alumínium)
200 mg: 30 kapszula hőforrasztással lezárt buborékcsomagolásban (PVC/PVDC/Alumínium)

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egykeresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 30?C-on tárolandó. A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Exeltis Magyarország Kft.
H-1011 Budapest, Fö u. 14-18.
Magyarország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA(I)

Progesterone Exeltis 100 mg lágy kapszula
OGYI-T-22786/01 30x PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban

Progesterone Exeltis 200 mg lágy kapszula
OGYI-T-22786/02 15x PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban
OGYI-T-22786/03 30x PVC/PVDC/Al buborékcsomagolásban


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 2015. január 27.


10. A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2015. január 27.

7


OGYI/35005/2012
OGYI/35008/2012
OGYI/43707/2014
OGYI/43709/2014