Gyógyszerelés elemzésTájékoztatóÉszrevételek

Cikk adatlapVissza

THIOGAMMA 600 ORAL FILMTABLETTA 500X

Forgalombahozatali engedély jogosultja:
Wörwag Pharma Gmbh & Co. Kg
Hatástani csoport:
A16AX Tápcsatorna és anyagcsere egyéb gyógyszerei
Törzskönyvi szám:
OGYI-T-06670/11
Hatóanyagok:
Acidum thiocticumDDD
Hatáserősség:
+ (egykeresztes), erős hatású (+)
Fogy. ár:
103815 Ft
Kiadhatóság:
V Orvosi rendelvényre kiadható gyógyszerkészítmények.
Kiadhatóság jogcíme:
JogcímTámogatás (Ft)Térítési díj (Ft)
Általános0,00103815,00
Közgyógy103815,000,00
Teljes0,00103815,00
Egyedi engedélyes0,00103815,00
Tárolás:
Fénytől védve
Eredeti csomagolásban
25 °c alatt
Főbb veszélyeztetett
csoportok:
Cukorbetegség esetén alkalmazása megfontolandó
Szoptatás során alkalmazása ellenjavallt
Terhesség esetén alkalmazása ellenjavallt
Alkohol fogyasztása a készítmény szedése mellett ellenjavallt
Gyerekeknek nem adható
Alkalmazási elôirat

Adagolás

4.2 Adagolás és alkalmazás

Adagolás
Diabeteses polyneuropathia esetén felnőtteknek 1 db filmtabletta Thiogamma oral 600 mg-ami 600 mg tioktánsavnak felel meg - bevétele ajánlott naponta.
Súlyos diabeteses polyneuropathia következményeként kialakult súlyos dysaesthesia esetén a kezdeti terápiát a tioktánsav parenterális adásával (pl. Thiogamma 600 mg oldatos injekcióval) érdemes kezdeni.

Az alkalmazás időtartama
Mivel a diabeteses polyneuropathia krónikus kísérőbetegség, ezért tartós terápia válhat szükségessé.
Az egyes esetekben a kezelőorvos dönt.

Az alkalmazás módja
Szájon át történő alkalmazásra.
A Thiogamma oral 600 mg filmtablettát egészben, szétrágás nélkül, elegendő mennyiségű vízzel, éhgyomorra, kb. 30 perccel a napi első étkezés előtt kell bevenni.
A tioktánsav a táplálékkal reagál, ezért a jobb felszívódás érdekében a bevétel üres gyomorra javasolt.

Gyermekek és serdülők
Klinikai tapasztalatok hiányában 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülőkorúak kezelése nem ajánlott a Thiogamma oral 600 mg filmtablettával.




Figyelmeztetés

4.4 Különleges figyelmeztetések és az alkalmazással kapcsolatos óvintézkedések

A tioktánsavval végzett kezelés során inzulin autoimmun szindróma (IAS) eseteiről számoltak be. Bizonyos humán leukocita antigén genotípussal (például HLA-DRB1*04:06 és HLA-DRB1*04:03 allélekkel) rendelkező betegek hajlamosabbak az IAS kialakulására, ha tioktánsavval kezelik őket. A
HLA-DRB1*04:03 allél (az IAS-re való hajlam esélyhányadosa: 1,6) különösen a kaukázusiaknál található meg, Dél-Európában magasabb előfordulási aránnyal, mint Észak-Európában, míg a HLA-DRB1*04:06 allél (az IAS-re való hajlam esélyhányadosa: 56,6) különösen a japán és koreai betegeknél található meg.

Az IAS-t figyelembe kell venni a spontán hypoglykaemia differenciáldiagnózisa során a tioktánsavat szedő betegeknél (lásd 4.8 pont).

A készítmény laktózt tartalmaz.
Ritkán előforduló, örökletes galaktóz intoleranciában, laktóz intoleranciában vagy glükóz-galaktóz malabszorpcióban a készítmény nem szedhető.

A készítmény kevesebb mint 1 mmol (23 mg) nátriumot tartalmaz adagolási egységenként, azaz gyakorlatilag "nátriummentes".

Gyermekek és serdülők
Klinikai tapasztalatok hiányában 18 évesnél fiatalabb gyermekek és serdülők kezelése nem ajánlott a Thiogamma oral 600 mg filmtablettával.


4.7 A készítmény hatásai a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességekre

Nem ismert, hogy a készítmény befolyásolná a gépjárművezetéshez és a gépek kezeléséhez szükséges képességeket.


4.9 Túladagolás

Tünetek
Túladagolás esetén hányinger, hányás és fejfájás jelentkezhet.
A véletlenül vagy szuicid szándékkal alkohollal együtt bevett 10-40 g tioktánsav súlyos mérgezési tüneteket okozott, egyes esetekben fatális kimenetellel. A mérgezés kezdeti tünetei pszichomotoros nyugtalanságban vagy tudatzavarban nyilvánulhatnak meg. A továbbiakban tipikus tünetek, generalizált convulsio és laktát-acidosis alakulhatnak ki. Továbbá hypoglykaemia, shock, rhabdomyolysis, haemolysis, disszeminált intravaszkuláris koaguláció (DIC), csontvelő-depresszió és több szerv működésképtelensége került leírásra nagy dózisú tioktánsav alkalmazásának következményeként.

Kezelés
Ha a Thiogamma oral 600 mg filmtabletta nagyfokú túladagolásának (pl. felnőtteknél ? 10 db 600 mg-os tabletta és gyermekeknél ? 50 mg/ttkg) gyanúja áll fenn, azonnali hospitalizáció szükséges, és meg kell kezdeni a mérgezés esetén szokásos általános intézkedéseket (pl. hánytatás, gyomormosás, aktív szén adása, stb.). A mérgezés következtében kialakult generalizált convulsiót, tejsavas acidosist és a többi életveszélyes következményt a korszerű intenzív terápiának megfelelően tünetileg kell kezelni. Jelenleg nem bizonyított, hogy a tioktánsav kiürülésének gyorsítására alkalmazott haemodialysis, haemoperfusio vagy filtrációs eljárások alkalmasak -e a mérgezés tüneteinek enyhítésére.





Kölcsönhatás

4.5 Gyógyszerkölcsönhatások és egyéb interakciók

A Thiogamma oral 600 mg filmtablettával egyidejűleg végzett ciszplatin-kezelés a ciszplatin hatásának csökkenését eredményezi.

A tioktánsav fém-kelátképző, és alapvető okok miatt ezért nem szabad fémvegyületekkel (pl. vaskészítmények, magnézium-készítmények, kalcium tartalmuk miatt a tejtermékek) egyidejűleg alkalmazni. Ha a teljes napi adag Thiogamma oral 600 mg filmtablettát reggeli előtt 30 perccel veszi be, a vas- és magnézium-készítményeket délben vagy este kell bevenni.

Az inzulin, illetve az orális antidiabetikumok vércukorszint-csökkentő hatását erősítheti. A tioktánsav-terápia során, különösen annak kezdeti szakaszában a vércukorszintet rendszeresen ellenőrizni kell. Egyes esetekben az inzulin vagy az orális antidiabetikumok adagját csökkenteni szükséges a hypoglykaemia elkerülése érdekében.

Rendszeres alkoholfogyasztás szignifikáns kockázati tényezője a neuropathia klinikai tünetegyüttes megjelenésének és kifejlődésének, és ez akár a Thiogamma oral 600 mg filmtablettával végzett kezelés sikerét is gátolhatja. A diabeteses neuropathiában szenvedő betegeknek az alkoholfogyasztástól lehetőség szerint tartózkodniuk kell. Ez a kezelésmentes időszakokra is érvényes.


6.2 Inkompatibilitások

Nem értelmezhető.




Mellékhatás

4.8 Nemkívánatos hatások, mellékhatások

A mellékhatások gyakoriságát az alábbiak szerint osztályozzuk:
Nagyon gyakori (?1/10)
Gyakori (?1/100 - <1/10)
Nem gyakori (?1/1000 - <1/100)
Ritka (?1/10 000 - <1/1000)
Nagyon ritka (<1/10 000 )
Nem ismert (a gyakoriság a rendelkezésre álló adatokból nem állapítható meg)

Immunrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: allergiás reakciók (mint bőrpír, urticaria és pruritus).
Nem ismert: inzulin autoimmun szindróma (lásd 4.4 pont).

Anyagcsere- és táplálkozási betegségek és tünetek
Nem ismert: a glükóz-felhasználás javulásának köszönhetően, a vércukorszint csökkenhet. Ilyen esetekben hypoglykaemiához hasonló tüneteket figyeltek meg, szédüléssel, izzadással, fejfájással és látászavarokat írtak le.

Idegrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: az ízérzés változása és/vagy zavara.

Emésztőrendszeri betegségek és tünetek
Nagyon ritka: hányinger, hányás, gastrointestinalis fájdalom és diarrhoea.

Feltételezett mellékhatások bejelentése
A gyógyszer engedélyezését követően lényeges a feltételezett mellékhatások bejelentése, mert ez fontos eszköze annak, hogy a gyógyszer előny/kockázat profilját folyamatosan figyelemmel lehessen kísérni.
Az egészségügyi szakembereket kérjük, hogy jelentsék be a feltételezett mellékhatásokat a hatóság részére az V. függelékben található elérhetőségek valamelyikén keresztül.




Farmakológia

5. FARMAKOLÓGIAI TULAJDONSÁGOK

5.1 Farmakodinámiás tulajdonságok

Farmakoterápiás csoport: A tápcsatorna és anyagcsere egyéb gyógyszerei
ATC kód: A16AX01

A tioktánsav vitaminhoz hasonló anyag, amely a szervezetben képződik és az alfa-ketosavak oxidativ dekarboxileződéséhez szükséges koenzim hatással rendelkezik.

Diabeteses állatoknál a tioktánsav a vér cukortartalmának csökkenéséhez és a máj glikogén szintjének növekedéséhez, valamint emberben a vér piroszőlősav koncentrációjának változásához vezet.
Újabb kutatások bizonyítják a tioktánsav antioxidáns hatását, mivel az anyagcsere folyamán könnyen átalakul az oxidatív formából (diszulfidhíd van a molekulában) a redukált formába (2 szabad szulfhidril-csoport).

A korábbi, diabeteses polyneuropathia tüneti kezelésére irányuló klinikai tapasztalatok mellett egy 1995-ben lezajlott, multicentrikus, placebokontrollos klinikai vizsgált szerint a tioktánsav kedvezően befolyásolta a vizsgált tüneteket: az égő érzést, paraesthesiát, zsibbadást és fájdalmat.

5.2 Farmakokinetikai tulajdonságok

Felszívódás
Per os alkalmazás után emberben a tioktánsav gyorsan és majdnem teljesen felszívódik.

Biotranszformáció
A tioktánsav a májban erőteljes "first pass" hatáson megy keresztül.
A tioktánsav hatékonysága egyénenként változó.
A tioktánsav az oldalláncok oxidációja és konjugációja révén biológiailag átalakul (metabolitok képződnek).

Elimináció
Főleg a vesén át (80-90%), elsősorban metabolitok formájában ürül ki a szervezetből. A szérum eliminációs felezési ideje 33 perc.

Biohasznosulás
Egy 1995-ben 12 vizsgálati alanynál a biohasznosulással kapcsolatban végzett vizsgálat a következő eredménnyel zárult 1db 600 mg-os tioktánsav filmtabletta egyszeri adását a parenterális referenciakészítménnyel összehasonlítva:


Tesztkészítmény
1 × 600 mg tioktánsav
per os
Referenciakészítmény
1 × 600 mg tioktánsav parenterálisan
Maximális plazmakoncentráció
cmax (µg/ml)
5,55 ± 3,65
57,3± 14,56
A maximális plazmakoncentráció ideje
tmax (óra)
0,31 ± 0,1
0,17
A koncentráció-idő görbe alatti terület
AUC24h (µg×óra/ml)
5,0 ± 1,9
15,3 ± 3,5

Középértékek és szórás
Átlagos plazmaszintváltozás a parenterális referencia készítménnyel való összehasonlításban koncentráció-idő grafikonon:




















5.3 A preklinikai biztonságossági vizsgálatok eredményei

Akut toxicitás
Az akut toxicitás a vizsgálati állatoknál ritka. A letális dózis patkányoknál intravénás adás után kb. 400 mg/ttkg, kutyáknál per os bevitel esetén 400-500 mg/ttkg. Nagy adagok esetén kutyáknál hányást, nyálcsorgást és szedált állapotot figyeltek meg. Végstádiumban tónusos-klónusos görcsrohamok lépnek fel.

Krónikus toxicitás
Nincs krónikus toxicitásra vonatkozó állatkísérletes adat.

Mutagenitás, karcinogenitás
A mutagén hatás vizsgálata során genetikai vagy kromoszomális mutációra utaló jeleket nem észleltek. A karcinogenitási vizsgálatok eredményei szerint a tioktánsav per os adás esetén patkányoknál nem tumorkeltő hatású. A karcinogén hatású N-nitrozo-dimetilaminnal (NDEA) együtt adva a tioktánsav nem fokozza annak tumorkeltő aktivitását.

Reprodukciós toxicitás
A tioktánsav patkányoknál per os adva a maximálisan tesztelt 68,1 mg/ttkg dózisig nem befolyásolta a fertilitást vagy a korai embrionális fejlődést. Nyulakon intravénás injekcióban alkalmazva, a maternális toxikus dózis szintig emelve az adagot, nem okozott malformatiót.





Csomagolás

6.5 Csomagolás típusa és kiszerelése

30 db, 60 db vagy 100 db filmtabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.
Kórházi kiszerelés: 500 db, 1000 db, 5000 db vagy 10 000 db filmtabletta PVC/PVDC//Al buborékcsomagolásban és dobozban.

6.6 A megsemmisítésre vonatkozó különleges óvintézkedések és egyéb a készítmény kezelésével kapcsolatos információk

Bármilyen fel nem használt gyógyszer, illetve hulladékanyag megsemmisítését a gyógyszerekre vonatkozó előírások szerint kell végrehajtani.

Megjegyzés: ? (egy keresztes)
Osztályozás: II. csoport
Kizárólag orvosi rendelvényhez kötött gyógyszer (V).



6.4 Különleges tárolási előírások

Legfeljebb 25 °C-on tárolandó.
A fénytől való védelem érdekében az eredeti csomagolásban tárolandó.


6.3 Felhasználhatósági időtartam

3 év


7. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY JOGOSULTJA

Wörwag Pharma GmbH & Co. KG
Flugfeld-Allee 24
71034 Böblingen
Németország


8. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY SZÁMA

OGYI-T-6670/08 30 db
OGYI-T-6670/09 60 db
OGYI-T-6670/10 100 db
OGYI-T-6670/11 500 db
OGYI-T-6670/12 1000 db
OGYI-T-6670/13 5000 db
OGYI-T-6670/14 10 000 db


9. A FORGALOMBA HOZATALI ENGEDÉLY ELSŐ KIADÁSÁNAK/ MEGÚJÍTÁSÁNAK DÁTUMA

A forgalomba hozatali engedély első kiadásának dátuma: 1998. október 26.

A forgalomba hozatali engedély legutóbbi megújításának dátuma: 2009. december 30.


10 A SZÖVEG ELLENŐRZÉSÉNEK DÁTUMA

2021. október 18.
7

OGYÉI/55687/2021